Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4827
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#51 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by duh_sa_sjekirom »

poznanik wrote: Nije problem da učenici, studenti i "prosvjetari" imaju sat-dva manje u nastavi, u radu, već je problem u konotaciji tog skraćenja. Škole su državne organizacije. Bajram ne počinje u četvrtak, već u petak. I, svejedno je kad, vjernici imaju pravo da koriste neradne dane u dane praznika. Četvrtak nije vjerski praznik.

Zašto nastava nije skraćena pred 1. mart, ili 29. novembar?
Skraćenje nastave ili radnog vremena može odobriti jedino nadležno Ministarstvo, bilo koji dan ili praznik/blagdan da je u pitanju.
Direktor, uvjetno, može skratiti nastavu ako je u pitanju realizacija kulturno-umjetničkih sadržaja (priredbe i slične manifestacije), te će se na taj način kvalitetno iskoristiti vrijeme koje se dobije skraćenjem redovne nastave.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#52 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by vatrogasac »

baustelac wrote: Od 9 dana, samo tri nisu vjerska. K tome jos dodati i pola dana uoci bozica i pola dana uoci nove godine koji svi imaju slobodno.
Ima i Sveti Martrin kada nosaju papirne fenjere uveče ulicama koje su pravili u školi i obdaništima. :mrgreen:
User avatar
pringless
Posts: 267
Joined: 14/08/2009 13:11

#53 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by pringless »

Hajde ne rise sta fali nek se raduju malo djeca. Bolje da se osvrnes na plan i program po kojem se uci a ne na to sto im je skracena nastava
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#54 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by baustelac »

vatrogasac wrote:
baustelac wrote: Od 9 dana, samo tri nisu vjerska. K tome jos dodati i pola dana uoci bozica i pola dana uoci nove godine koji svi imaju slobodno.
Ima i Sveti Martrin kada nosaju papirne fenjere uveče ulicama koje su pravili u školi i obdaništima. :mrgreen:
Ima toga pun q, bosnji treba zabraniti da slavi sto je njegovo
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#55 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by Hajlac »

Fudo Bosna wrote:@Hajlac


Sad si mi proširio znanje . Prvo pročitaj pa repliciraj. Postao sam: "firme i ustanove". iz čega zaključuješ da su u pitanju samo privatne firme? Znači neka služba u općini koja ne radi po nekoliko dana je privatna firma? A ti imaš problema što misliš da se danas može pod firmom "sekularnog" i zaštite djece od "loših" uzora, atakovati svako malo na vjerska osječanja građana BiH?

E ta vremena su ipak prošla !!!
Ustanove si spomenuo samo jednom rjecju a sve ostalo si pricao o firmama, narudzbama i sl.

Dosla su vremena kad je vrlo popularno ugledati se na lose primjere (anamo one) kao obrazac po kom se svi trebamo ravnati. "Kad mogu oni moRemo i mi" :-)

Ko sljivi Drzavu i Drustvo.
Pretvorimo ih u vjerske!
User avatar
nidokralj
Posts: 319
Joined: 27/10/2008 14:01

#56 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by nidokralj »

tako je :thumbup:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#57 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by poznanik »

baustelac wrote:
vatrogasac wrote:
baustelac wrote: Od 9 dana, samo tri nisu vjerska. K tome jos dodati i pola dana uoci bozica i pola dana uoci nove godine koji svi imaju slobodno.
Ima i Sveti Martrin kada nosaju papirne fenjere uveče ulicama koje su pravili u školi i obdaništima. :mrgreen:
Ima toga pun q, bosnji treba zabraniti da slavi sto je njegovo

Služiš se već poodavno otrcanom pričom o ugroženosti vjerskih prava. Niko u Sarajevu ne brani vjerska prava, štaviše - iz Sarajeva se upravo brane vjerska prava građana po Hercegovini i Republici Srpskoj :-)

Ovdje se protivimo "religizaciji" prosvjete, "šerijatizaciji" sekularnih propisa. Vjerski praznici imaju svoje tačno određene dane, ni sat, ni dan prije ili poslije. Posebno se protivimo samovolji pojedinaca na rukovodnim funkcijama u državnim školama, koji uzurpiraju prava i donose "svoja" pravila.

Molim ove "odjučerašnje Europejce", ove Daytonske Nijemce, da nam prikažu koliko vremena dnevno direktori u školama skraćuju nastavu u dane pred vjerske praznike?
User avatar
Intimus
Posts: 818
Joined: 22/09/2009 22:22
Location: rahmetli sa-x

#58 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by Intimus »

Evo, malo za opuštanje...

mint
Posts: 31
Joined: 02/08/2012 12:48

#59 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by mint »

Iskreno ni meni nije jasno zasto se skracuje, ako iko ima dovoljno i godisnjeg i slobodnih dana onda su to prosvjetni radnici, koji ovo ne rade zbog ucenika nego zbog sebe.

A opet s druge strane ovi sto govore o sekularnoj drzavi, ja sam prva da se to pocne postovati, ali zasto se uvijek o sekularizmu govori kada se radi o bošnjacima. Zasto se nikad ne pokrene tema kako na ovu ili onu slavu se u RS-u skracuje nastava ili uopste nema nastave, na uskrs djeca po sedam dana ne idu u skolu itd.

Pocnite gledati sve strane jednako, pa mozda nam drzava nece biti sekularna samo na papiru.
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#60 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by mishic »

Stotine tema na forumu, a ova je školski primjer za to, pokazuju da je ovo društvo dotaklo "dno dna"...
Krivimo politiku i političare /ne branim ih, jesu krivi/ a ne uviđamo da je iz dana u dan sve veči procenat ovih koji nemogu savladati svoju isključivost i sve što je drugo i drugačije od njihovih svjetonazora, čeifa i prohtjeva dočekuju na nož, upliću se u sve i žele da sve, ama baš sve, bude uređeno po njihovom čeifu i da oni uređuju svaku oblast života u ovom društvu i ovoj zemlji. A onda kao po pravilu, jave se oni koji drugačije misle ali identično reaguju, pa drvljem i kamenjem po ovima prvima a u korist zajedničke štete koja ovo društvo gura sve dublje i dublje u ponor.
Isključivost i netolerancija s obje strane, a na bezbroj tema je tako, samo pokazuju da smo društvo u kojem je iz dana u dan sve veći broj antagonizama, da smo društvo diktatora i diktature, i da nas je svaki dan sve više i više koji mislimo da je svijet stvoren baš radi nas, stvoren da ga mi uređujemo i krojimo po svojoj volji.
Umjesno pitanje koje se moglo postaviti vezano za eventualno skraćenje nastave /neovisno od povoda tom skraćenju/ bilo bi "ko ima pravo" ili "jeli u skladu sa zakonom" da se skračuje nastava..., a ne da se neko stavlja u ulogu i zakonodavca, i sudca i da time što hoće da bude "svakom loncu poklopac" onda izazove i one iste takve s druge strane i iz dana u dan, iz teme u temu, uvijek, samo, i još više se dijelimo, svađamo, propadamo i tonemo...
Hallooooooooooooo... Dokle?!!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#61 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by poznanik »

enesovac wrote:Čuo sam informaciju da će u četvrtak biti skraćena nastava u školama u Sarajevu!!! Ako je to tačno, onda stvarno nema dalje! Ne mogu prosvjetari da prežale pomjeranje Bajrama sa četvrtka na petak (a već ukalkulisali da ne rade četvrtak i petak), pa onda daj šta bilo, i smisliše da u četvrtak skrate časove! Može li mi neko objasniti zašto?
Vjerovatno će onda i ostale državne institucije uraditi isto, tako da je to sve katastrofa. smiješno, žalosno, tužno...Zašto? Pa nije Bajram u četvrtak! Valjda da se pripreme, šta li? Ubuduće bi mogli uzeti cijelu sedmicu kao neradnu, tako da jedan dan gore dole neće puno značiti. Slavi narode, imaš i šta, a vi djeco stječite fine navike, kako treba za malo šta skraćivati, smanjivati, izbjegavati, ne raditi... Fuj! :x
Ma sve će biti ovako u obrazovanju u KS dok se ne vrati Emir Suljagić. Čovjek ima recept i lijek od sličnih društvenih poremećaja :oops:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#62 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by Nuken »

Po nastavnom planu četvrtak je već na početku š.godine bio "rezervisan" za Bajram tako da ni ne postoji nastavni plan za taj dan.Ovo vam govorim iz prve ruke.
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#63 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by Bellica »

enesovac wrote:Čuo sam informaciju da će u četvrtak biti skraćena nastava u školama u Sarajevu!!! Ako je to tačno, onda stvarno nema dalje! Ne mogu prosvjetari da prežale pomjeranje Bajrama sa četvrtka na petak (a već ukalkulisali da ne rade četvrtak i petak), pa onda daj šta bilo, i smisliše da u četvrtak skrate časove! Može li mi neko objasniti zašto?
Vjerovatno će onda i ostale državne institucije uraditi isto, tako da je to sve katastrofa. smiješno, žalosno, tužno...Zašto? Pa nije Bajram u četvrtak! Valjda da se pripreme, šta li? Ubuduće bi mogli uzeti cijelu sedmicu kao neradnu, tako da jedan dan gore dole neće puno značiti. Slavi narode, imaš i šta, a vi djeco stječite fine navike, kako treba za malo šta skraćivati, smanjivati, izbjegavati, ne raditi... Fuj! :x
U cetvrtak u KS nece biti skracena nastava u skolama. Ako je jedna skola u pitanju onda je to kolektiv tj. direktor odlucio. Sinoc na Dnevniku na TVSA je lijepo receno da je cetvrtak redovni radni dan u svim skolama, a petak neradni. Za svaki slucaj su napomenuli da je ponedjeljak takodjer radni dan i da nece biti skraceno radno vrijeme :-D
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#64 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by baustelac »

poznanik wrote:
baustelac wrote:Ima toga pun q, bosnji treba zabraniti da slavi sto je njegovo

Služiš se već poodavno otrcanom pričom o ugroženosti vjerskih prava. Niko u Sarajevu ne brani vjerska prava, štaviše - iz Sarajeva se upravo brane vjerska prava građana po Hercegovini i Republici Srpskoj :-)

Ovdje se protivimo "religizaciji" prosvjete, "šerijatizaciji" sekularnih propisa. Vjerski praznici imaju svoje tačno određene dane, ni sat, ni dan prije ili poslije. Posebno se protivimo samovolji pojedinaca na rukovodnim funkcijama u državnim školama, koji uzurpiraju prava i donose "svoja" pravila.

Molim ove "odjučerašnje Europejce", ove Daytonske Nijemce, da nam prikažu koliko vremena dnevno direktori u školama skraćuju nastavu u dane pred vjerske praznike?
O cemu ti ba, kakva religizacija, seriijatizacija? Ako neko skrati nastavu sigurno ima osnova, kao sto neko navece priredba ili tako nesto. Imamo samo bacenu kosku kako je cuo od nekoga da neka skola skraceno radi i opa opleti po bosnji.

Bosansko drustvo je otislo u q i jedino sto fali da se drustvo dovede u red je ukinuti i zabraniti bajrame.
Ja sam misljenja da treba barem pola dana uoci bajrama dobiti slobodno. U mom kraju se uoci bajrama obilaze mezarluci, eto samo jedan razlog!
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#65 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by shiny »

Jeste li vi ikad išli u školu? Pustite djecu da se raduju skraćenoj nastavi. I šta fali što su skraćeni časovi? Ima ljudi koji žive u npr. Sarajevu, ali će za Bajram u svoj rodni kraj, pa da ranije krenu na put. To je samo sat kraće. Kad smo postali ovako sitničavi? Nek se slavi svaki przanik, ja svaki proslavim, jer iz sve tri vjere imam drage ljude!
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#66 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by vatrogasac »

poznanik wrote: Ma sve će biti ovako u obrazovanju u KS dok se ne vrati Emir Suljagić. Čovjek ima recept i lijek od sličnih društvenih poremećaja :oops:
Gdje njega nađe? Da je bar za svog mandata opremio par kabineta, umjesto što se svađao okolo hoće li biti ili ne nastave Vjeronauke sve to pravdajući navodnom diskriminacijom, bila bi veća korist od njega. Šta ostade djeci korisno iza njega, a radio je taj posao?
User avatar
amortizer
Posts: 897
Joined: 30/05/2007 22:00

#67 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by amortizer »

baustelac wrote:Selam iz sekularne nam Njemacke. Evo liste ovogodisnjih praznika - neradnih dana u njemackoj i to samo onih koji su u cijeloj njemackoj vazeci. Dodatno svaka savezna drzava ima jos neke svoje praznike i u pravilu vjerske - krscanske.

Code: Select all

Neujahr	01.01.2012	
Karfreitag	06.04.2012		
Ostermontag	09.04.2012		
Tag der Arbeit	01.05.2012		
Christi Himmelfahrt	17.05.2012	
Pfingstmontag	28.05.2012		
Tag der Deutschen Einheit	03.10.2012		
1. Weihnachtstag	25.12.2012		
2. Weihnachtstag	26.12.2012		
Od 9 dana, samo tri nisu vjerska. K tome jos dodati i pola dana uoci bozica i pola dana uoci nove godine koji svi imaju slobodno.
Izgleda da si fulio temu! Ovdje pojedinci ne "kake" po Njemackoj, nego po Bosni. :D

P.S. Sasvim normalna stvar, boldirano! "Kakarosa" koji se bune nema, nego svi uzivaju u skracenom r.vremenu
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#68 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by poznanik »

vatrogasac wrote:
poznanik wrote: Ma sve će biti ovako u obrazovanju u KS dok se ne vrati Emir Suljagić. Čovjek ima recept i lijek od sličnih društvenih poremećaja :oops:
Gdje njega nađe? Da je bar za svog mandata opremio par kabineta, umjesto što se svađao okolo hoće li biti ili ne nastave Vjeronauke sve to pravdajući navodnom diskriminacijom, bila bi veća korist od njega. Šta ostade djeci korisno iza njega, a radio je taj posao?
Da mu reis i ostala reisova klika nisu glavom zaprijetili, da mu nisu oca iz groba vadili, jer im je zasmetao, možda bi i opremio, ko zna...
MajcinaDusica
Posts: 245
Joined: 09/07/2010 19:35

#69 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by MajcinaDusica »

poznanik wrote:Zašto nastava nije skraćena pred 1. mart, ili 29. novembar?
Nažalost, 29. novembar više nije praznik, ali nastava često bude skraćena pred 25. novembar. Isto pred 1. mart ili 1.maj ili Novu godinu. Ponekad se nastava čak skrati radi neke utakmice ili koncerta na koje veliki broj učenika želi da ide. Ili kad su neki protesti u gradu pa je frka, ili kad je problem s prevozom, itd. Direktor ima pravo skratiti časove (mislim po 5 minuta, nisam sigurna), ukoliko smatra da treba bez odobrenja bilo koga sa strane.

Isto se tako često (neplaćeno) radi subotom kad je tromjesečje ili do kasno naveče kad neki roditelj dođe nešto da pita, pa ne vidim da se vi ovdje baš previše oko toga sekirate.

Btw, prosvjetni radnik ne može uzeti ni plaćeni ni neplaćeni dan odmora kad hoće (pa ni za praznike), nego samo kad je raspust, odnosno kolektivno godišnji, uglavnom od 15. jula do 15. avgusta.

Šta ste se više svezali prosvjetnih radnika? Mrzile vas profesorice, šta li, pa im se sad svetite?
Last edited by MajcinaDusica on 23/10/2012 15:24, edited 1 time in total.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#70 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by vatrogasac »

shiny wrote:Ima ljudi koji žive u npr. Sarajevu, ali će za Bajram u svoj rodni kraj, pa da ranije krenu na put. To je samo sat kraće. Kad smo postali ovako sitničavi?
Ma neka kolju kurbane za Bajram i jagnjad za 1. Maj u Titovoj i neka ih peku na vječnoj vatri. :mrgreen:
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#71 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by amko76 »

Ja predlažem po 7 dana za Bajram i obavezno još džamija napraviti. Da se možemo moliti bogu za kišu kad je požar i za sunce kad je veliki snijeg i sl. Allaha mi. I džamije u školama. Oca mi.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#72 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by vatrogasac »

poznanik wrote:
Da mu reis i ostala reisova klika nisu glavom zaprijetili, da mu nisu oca iz groba vadili, jer im je zasmetao, možda bi i opremio, ko zna...
Imao je dovoljno vremena bar za nekoliko. Dva fizike i dva informatike bi obilježilo njegov koristan rad, ali ovako...samo šuplja priča.
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#73 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by MedenoSrce »

chale si keve mi

meni dok sam isla u skolu bilo koji razlog za skracenje nastave bio je dobar razlog
sada sto to roditeljima ne odgovara jer nisu fleksibilni na svom poslu je drugi par rukava
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#74 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by kojeime »

"Haj ne dipr, jesul ti prosvjetari krivi sto radis kod privatnika/robovlasnika? Kao eto, zato sto ti nemas skraceno radno vrijeme u cetvrtak nek nema niko. Jel tako?

Takodje, nastava ce biti skracena samo u nekim skolama, tj. zavisi od direktora skole."

Zaboravljas da mi koji radimo kod privatnika/robovlasnika punimo budzete da bi vi koji ste u skolama i primate plate iz budzeta mogli ne raditi za vikende i praznike, a primati plate. Pa bi ste vi sa budzeta morali skinuti kapu i ljubiti ruke svaki pu kada prodjete pored nas koji radimo kod privatnika jer vam mi omogucavamo lagodan zivot koji vam opet ne valja pa stalno nesto strajkujete i bunite se.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#75 Re: Skraćena nastava u školama u KS u četvrtak! Zašto?

Post by vatrogasac »

MajcinaDusica wrote:Direktor ima pravo skratiti časove (mislim po 5 minuta, nisam sigurna), ukoliko smatra da treba bez odobrenja bilo koga sa strane.
Ovo je tačno. Za radne dane mora direktor tražiti odobrenje Ministarstva, ali za ove minute ne mora.
Locked