Strana vozačka dozvola

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Kiki_Musampa

#1 Strana vozačka dozvola

Post by Kiki_Musampa » 03/10/2012 19:54

Pozdrav,
koja je procedura da se inostrana vozačka dozvola stara 10+ god. A kategorije upiše u BH VD, te da li je to uopšte moguće?

talić

#2 Re: Strana vozačka dozvola

Post by talić » 04/10/2012 08:29

Ako je legalno stečena u nekoj od članica EU ne bi trebao biti problem. Mislim da je dovoljan zahtjev za izdavanje dozvole, ljekarsko, taksa i prilažeš tu dozvolu umjesto potvrde o položenom vozačkom ispitu.
Tako je bilo ranije vjerovatno je i sada. Ukoliko je neka lijeva država onda moguće da moraš polagati ispit.

terra_incognita

#3 Re: Strana vozačka dozvola

Post by terra_incognita » 09/10/2012 21:38

I mene ovo interesuje....

Probala, uplatila taksu, nije moglo (nekad 2001.g.).

insomnia78

#4 Re: Strana vozačka dozvola

Post by insomnia78 » 09/10/2012 22:46

Jbg ja sam nasu najnormalnije zamjenio za stranu, trebalo bi da moze i obratno

s' moje sokocalo

daxon

#5 Re: Strana vozačka dozvola

Post by daxon » 10/10/2012 08:45

Može se zamjeniti strana VD za našu odgovarajuće kategorije, međutim, prilikom preuzimanja naše VD, dužni ste deponovati VD koju mjenjate. Ukoliko bi opet željeli doći u posjed deponovane VD, tada bi morali vratiti našu VD.
Član 24.
(Postupak zamjene inostrane vozačke dozvole)
(1) Zahtjev za zamjenu inostrane vozačke dozvole, podnosi se na obrascu VD-1.
(2) Uz zahtjev iz prethodnog stava, podnosilac prilaže: inostranu vozačku dozvolu, prijevod inostrane vozačke dozvole ovjeren od strane sudskog prevodioca, dokaz da ta osoba posjeduje ličnu kartu državljana Bosne i Hercegovine, ličnu kartu za strance ili dokaz o odobrenom privremenom boravku, uvjerenje o zdrastvenoj sposobnosti osobe za upravljanje motornim vozilom one kategorije i podkategorije za koju se traži vozačka dozvola, a koje ne može biti starije od šest mjeseci i dokaz o uplati propisane naknade za obrazac vozačke dozvole.
(3) Inostrana vozačka dozvola iz čijeg se prijevoda teksta ne može zaključiti za koju kategoriju ili podkategoriju motornih vozila je izdata ili da li je istekao rok važenja, može se zamijeniti samo ako podnosilac zahtjeva priloži ispravu iz koje se vidi kojim motornim vozilom može da upravlja, odnosno da joj nije istekao rok važenja.
(4) Osobi kojoj se izdaje vozačka dozvola u zamjenu za inostranu vozačku dozvolu oduzima se inostrana vozačka
dozvola i čuva u dosjeu vozača.
(5) Inostrana vozačka dozvola vratit će se osobi od koje je oduzeta po odredbi prethodnog stava na njegov zahtjev, kad napušta teritoriju Bosne i Hercegovine pod uvjetom da vrati vozačku dozvolu, koja mu je izdata u zamjenu za inostranu vozačku dozvolu.

Post Reply