Trazim grafickog dizajnera!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Ghost_Rider_XXX

#26 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ghost_Rider_XXX » 14/08/2012 22:55

Čovjek dao sasvim realnu cijenu, vodoinstalater zavrne česmu i za deset minuta posla mi uzeo 4 banke. :x

aleckovic

#27 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by aleckovic » 14/08/2012 22:57

Ghost_Rider_XXX wrote:Živim od grafičkog dizajna i ne dižem ilustrator bez 100 KM, pod uslovom da logo nije previše komplikovan i da nema mnogo elemenata koje treba uraditi. Ako neko misli da je to sekunda posla neka posjeti 99design, pa nek pregleda cijene ili stock logo gdje se cijene kreću od 300$ pa naviše.

Povraća mi se više od podcjenjivanja ljudi koji se bave bilo kojom djelatnosti koja kao glavno orudje koristi kompjuter, dokle ba više?!
Slazem se sa tobom 100%!

Kaze sekunda posla, a to sto se covjek edukovao 30 godina da to uradi za sekundu, to nikom nije bitno.

Ghost_Rider_XXX

#28 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ghost_Rider_XXX » 14/08/2012 23:02

aleckovic wrote:
Ghost_Rider_XXX wrote:Živim od grafičkog dizajna i ne dižem ilustrator bez 100 KM, pod uslovom da logo nije previše komplikovan i da nema mnogo elemenata koje treba uraditi. Ako neko misli da je to sekunda posla neka posjeti 99design, pa nek pregleda cijene ili stock logo gdje se cijene kreću od 300$ pa naviše.

Povraća mi se više od podcjenjivanja ljudi koji se bave bilo kojom djelatnosti koja kao glavno orudje koristi kompjuter, dokle ba više?!
Slazem se sa tobom 100%!

Kaze sekunda posla, a to sto se covjek edukovao 30 godina da to uradi za sekundu, to nikom nije bitno.
Upravo tako, od poplave "grafičara" koji ne znaju palete pobrojati, do "informatičara" čiji je domate instalacije jebenog OS-a, tri nexta, dva aha, i hajd vozi, sve se srozalo. Niko ne pita za kvalitet.

Ja radim u Photoshopu preko deset godina skoro svaki dan, i još sebi ne smijem priuštiti aroganciju da kažem da ga znam. Dok kad sjediš s ljudima koji ga otvore svake pretstupne lijepo te stid kako punih usta pričaju kako razvaljuju grafičke alate.

Sve skupa od ovih poštenih mi kurve ne možemo doći do izražaja. :x

Dasi

#29 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Dasi » 14/08/2012 23:02

Chevalier wrote:Ovo moje se skroz pogresno shvatilo. Meni samo treba da neko ko zna, fakticki precrta grb u elektronski format a ne da pravi novi grb. Za nekoga ko je strucan u tome, to je sekunda posla.
i pekaru je sekunda napraviti hljeb pa moram platiti :)
Ghost_Rider_XXX wrote:Upravo tako, od poplave "grafičara" koji ne znaju palete pobrojati, do "informatičara" čiji je domate instalacije jebenog OS-a, tri nexta, dva aha, i hajd vozi, sve se srozalo. Niko ne pita za kvalitet.

Ja radim u Photoshopu preko deset godina skoro svaki dan, i još sebi ne smijem priuštiti aroganciju da kažem da ga znam. Dok kad sjediš s ljudima koji ga otvore svake pretstupne lijepo te stid kako punih usta pričaju kako razvaljuju grafičke alate.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

aleckovic

#30 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by aleckovic » 14/08/2012 23:05

Ghost_Rider_XXX wrote:
aleckovic wrote:

Slazem se sa tobom 100%!

Upravo tako, od poplave "grafičara" koji ne znaju palete pobrojati, do "informatičara" čiji je domate instalacije jebenog OS-a, tri nexta, dva aha, i hajd vozi, sve se srozalo. Niko ne pita za kvalitet.

Probaj se povezati sa FABRIK-om; Moj prijatelj (menader u jednoj velikoj firmi u BiH) im je za jednu reklamu od 25 sekundi nedavno uplatio 25.000,00 EUR-a.

Firma EuroArt93 iz Hr za najjednostavniju flash stranicu trazi 2.400,00 EUR-a.

Chevalier

#31 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Chevalier » 15/08/2012 08:09

Joj ljudi jes vama dosadno u zivotu pa svaku novu temu iskoristite da odete u off. Dok je svijest mladih podesena samo na novac, ova zemlja ionako bez perspektive nece nigdje dogurati. Ja sam odgojen da je sramota letiti za sve uzeti novac, pa sam tako mnoge strucne i nestrucne stvari radio besplatno. Tako su me naucili roditelji koji su "ispekli" jedan od najtezih zanata, a i nisu bas nesto posebno imucni. Ima nesto vise od novca. Sazaljevam se ako vi to ne shvatate. Izvinjavam se zbog teme i hvala na pokusajima pomoci. Uspio sam odraditi sam sto sam trebao. Treba jos samo malo zategnuti i to je to.

Zox
Has thanked: 108 times
Been thanked: 123 times

#32 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Zox » 15/08/2012 08:22

Da je za neki plemeniti cilj, pa bi mozda i pilo vode to "nije sve u novcu".
A ovako, i mene je iznerviralo nipodopstavanje, to sto covjek trazi nije sekunda posla.

edit: da ne govorimo o tome da bi trebalo raditi sa fotografije. sto znaci da nije u pitanju "precrtavanje" vec vektorski crtez po predlosku.

CaneBos

#33 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by CaneBos » 15/08/2012 08:30

Sve iz neznanja koliko je nekome trebalo sati i sati rada i truda da stekne vjestine da radi u nekom programu pa obavi posao za pola sata ili sat.
Ne krivim pojedince, ali da je struka cjenjena kao vani, ne bi to bilo ovako mizerno i omalovazavano kao kod nas.
Kontaju ljudi imas kompjuter, pa to on haman "sam" sve odradi, ti samo klik, klik.. :D

madnessa

#34 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by madnessa » 15/08/2012 08:34

Zox wrote:Da je za neki plemeniti cilj, pa bi mozda i pilo vode to "nije sve u novcu".
A ovako, i mene je iznerviralo nipodopstavanje, to sto covjek trazi nije sekunda posla.

edit: da ne govorimo o tome da bi trebalo raditi sa fotografije. sto znaci da nije u pitanju "precrtavanje" vec vektorski crtez po predlosku.
Još plus što je sam pokušao, vidio da ne zna i da treba vremena za to i nije mu naumpalo makar da s poštovanjem priča o takvim ljudima nego izvali famozno "njemu je to sekunda posla"! :x

Dnevno osijedih za knjigama, video tutorijalima, stackoverflow-u, ma oči mi ispadoše za ovim računarom i onda neko kaže "to je tebi sekunda posla". Jest kad sam posljednjih 102528000 sekundi života ostavila radeći da to naučim!

Chevalier

#35 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Chevalier » 15/08/2012 09:03

madnessa wrote:
Zox wrote:Da je za neki plemeniti cilj, pa bi mozda i pilo vode to "nije sve u novcu".

Još plus što je sam pokušao, vidio da ne zna i da treba vremena za to i nije mu naumpalo makar da s poštovanjem priča o takvim ljudima nego izvali famozno "njemu je to sekunda posla"! :x

Dnevno osijedih za knjigama, video tutorijalima, stackoverflow-u, ma oči mi ispadoše za ovim računarom i onda neko kaže "to je tebi sekunda posla". Jest kad sam posljednjih 102528000 sekundi života ostavila radeći da to naučim!
Ne znam koliko si dobra u tome kad nemas bas "oko sokolovo" ili jednostavno si prepametna da citas sve postove. Fino sam napisao da sam na kraju sam uradio. Znam ja to jako dobro raditi, ali sam ipak htio da neko ko se profesionalno time bavi uradi jer je stvar ozbiljna.

Mislim da je suvisno da pises kako se tvoje ucenje ne isplati dok doktori koji se skoluju preko 12 godina imaju start platu 1500 KM. Imaj malo obraza.

alibegoa
Has thanked: 19 times

#36 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by alibegoa » 15/08/2012 09:14

Chevalier wrote:Ovo moje se skroz pogresno shvatilo. Meni samo treba da neko ko zna, fakticki precrta grb u elektronski format a ne da pravi novi grb. Za nekoga ko je strucan u tome, to je sekunda posla.
Moj prijedlog, sekunda posla je da ti uslikaš svoj prijedlog grba, i onda to lijepo prebaciš u komp, malo crop i eto ti elektronski format za 1 sekundu. Sve drugo se mora platiti osim da navedeš koji je to fudbalski klub, pa onda oglasi da tražiš navijača vičnog radu u grafičkim alatima za sekundu volonterizma za klub.

madner
Has thanked: 24 times
Been thanked: 220 times

#37 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by madner » 15/08/2012 09:14

Poenta je da placas i sekundu posla i sve godine koje su usle u razvoj prije toga. Zaposli dizajnera i placaj ga 1500 KM i mozes ga porediti sa doktorom.

_KuRbLa_

#38 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by _KuRbLa_ » 15/08/2012 09:33

Svaka ti je na mjestu...nedavno jedan "klijent" hoće da mu uradim animaciju od 30 sekundi za 30 KM. Kaže "Ti to znaš, lako ćeš" :D

Ghost_Rider_XXX

#39 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ghost_Rider_XXX » 15/08/2012 09:37

Chevalier wrote:Joj ljudi jes vama dosadno u zivotu pa svaku novu temu iskoristite da odete u off. Dok je svijest mladih podesena samo na novac, ova zemlja ionako bez perspektive nece nigdje dogurati. Ja sam odgojen da je sramota letiti za sve uzeti novac, pa sam tako mnoge strucne i nestrucne stvari radio besplatno. Tako su me naucili roditelji koji su "ispekli" jedan od najtezih zanata, a i nisu bas nesto posebno imucni. Ima nesto vise od novca. Sazaljevam se ako vi to ne shvatate. Izvinjavam se zbog teme i hvala na pokusajima pomoci. Uspio sam odraditi sam sto sam trebao. Treba jos samo malo zategnuti i to je to.
Hajde ti molim te otidji na pijacu, i traži kilo paradajza i krastvaca uzmi dvije kile krompira malo salate, koji patlidžan, i na kraju reci prodavcu nije ba sve u novcu. Kusur ti je zagarantovano u šljivama.

Nije stvar jebenog loga, nego je ova tema jako dobra da pokaže svijest našeg naroda. Ako se radi na kompjuteru, svi po automatizmu postavljaju stvari kao ti: "To je tebi sekunda posla, šta ti fali da mi to obletiš."
Niko ne pita koliko se vremena utroši da dodješ u stiuaciju da ti za jedan logo treba manje od sat, koliko treba vremena da savladaš priličan broj programa da bi zaokružio ponudu, da bi mogao da odgovoriš na nemale zahtjeve klijenata, i na kraju te svrsta ispod električara i vodoinstalatera, jer zaboga ja nemam macolu ni čekić ni papagjke i moj posao je manje vrijedan od tog posla.

A neću ni da pominjem animacije u Afteru ili Cinemi, Maxu... gdje klijent za šaku maraka hoće u najmanju ruku novi Matrix.

E pa neće da može. Lično sma pokrenuo proces da napravim sindikat grafičara i dizajnera, pa da malo zaštitimo ono što radimo i da se izborimo za svoj komad kruha, jer zbog takvih kao ti mi moramo da objašnjavamo satima zašto za samo "tri dana" posla tražimo 300-400 KM. :x

dustaban
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

#40 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by dustaban » 15/08/2012 09:37

Ja sto se napricaste:

Sve to sto rekoste stoji - svaki posao se mora cijeniti. Ali pogledajte samo na forumima koliko ima grafickih bravura MUKTE uradjenih samo zato da se nesto izrazi slikom, ne samo rijecima.
A koliko tek vremena se protraci ovdje.
Sa onoliko truda koliko su neki potrosili objasnjavajuci da to nece napraviti, mogli su vala i napraviti.

U svakom poslu, pa tako i u ovom vrijedi princip: to ti je jarane 1000 KM, ali prijatelju moze i dzaba!

Ja ti predlazem ono sto je neko vec rekao - metni tu sliku ovdje, u toku dana ces dobiti najmanje desetak rjesenja badava!

Ghost_Rider_XXX

#41 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ghost_Rider_XXX » 15/08/2012 09:44

Ako nije tajna, čime se ti baviš?

cartman
Been thanked: 1 time

#42 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by cartman » 15/08/2012 09:45

ja graficara sto su se upalili ko kutnjaci.

Ghost_Rider_XXX

#43 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ghost_Rider_XXX » 15/08/2012 09:49

Moramo. :D

x-ray

#44 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by x-ray » 15/08/2012 09:51

madnessa wrote: Jest kad sam posljednjih 102528000 sekundi života ostavila radeći da to naučim!
Samo 3,25 godina ucis... :lol:

_KuRbLa_

#45 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by _KuRbLa_ » 15/08/2012 09:51

dustaban wrote:Ja sto se napricaste:

Sve to sto rekoste stoji - svaki posao se mora cijeniti. Ali pogledajte samo na forumima koliko ima grafickih bravura MUKTE uradjenih samo zato da se nesto izrazi slikom, ne samo rijecima.
A koliko tek vremena se protraci ovdje.
Sa onoliko truda koliko su neki potrosili objasnjavajuci da to nece napraviti, mogli su vala i napraviti.

U svakom poslu, pa tako i u ovom vrijedi princip: to ti je jarane 1000 KM, ali prijatelju moze i dzaba!

Ja ti predlazem ono sto je neko vec rekao - metni tu sliku ovdje, u toku dana ces dobiti najmanje desetak rjesenja badava!
Naći će se neko ko će se podcjeniti pa uraditi, ali ja i slični meni koji su svoje školovanje platili preko 25-30 000 KM (kad se sve sabere i oduzme) sigurno nećemo. Barem ne za nekoga ko, kako se ispostavilo zna to uraditi ali mu je bilo mrsko. Meni je uvijek bilo gore "precrtavati" tj. od rasterske slike napraviti vektorski logo nego "izmisliti" novi. Sve to stoji, treba pomoći ljudima ali ja od ničijeg "hvala" ne mogu platiti svoje račune, kažu ta valuta ne prolazi.

Gusztav

#46 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Gusztav » 15/08/2012 10:03

cartman wrote:ja graficara sto su se upalili ko kutnjaci.
Kako se neću upaliti, radim graf. pripremu za štampu i dizajn od '94 i zlo mi kad vidim da nerelavantni ljudi za ovaj posao i diletanti dobiju posao (koliko sam razumio vrlo jednostavan), a on otvori temu da bi dobio pomoć od nekoga. Zato nam i jeste država ovakva. 90% ljudi se bavi onim čime ne zna i ne treba da se bavi, a ne onim za šta jeste i za šta je školovan.

Ostri_Mac
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

#47 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Ostri_Mac » 15/08/2012 10:07

trazio sam ja nedavno za logo i da mi se uradi "identity pack", dodje sve u kompletu, vektorski fajlovi, logo, biz card, complement card, 2xenvelopes, fax cover, letter cover, gift bag, roll-up banner, billboard, stationary i ne znam ni ja sam sta ne... 600$ ako vec imam vektor logo, ako nemam jos skuplje :mrgreen:

I da, nije OT, al' mi je najgore kad mi kazu "ti ces to za sekundu", dosta se bavim informatikom/fotografijom, raja mi je dosta u tome i puno ih je koji su pro u tim vodama- svi su redom ukinuli bilo sta sto se "zavrsi za sekundu" a to je najcesce za familiju i prijatelje i prijatelje prijatelja...

primjer 1: dodje mi vodoinst. neki dan, spustio cijevi od grijanja u stanu, i zavr kupatilo instalacije, 3 dana posla, dodje poslije svog rega radnog vremena, tamo nekad oko 17h i ostane do 21h-22h, znaci ni punih 13h posla...600KM, jest bilo busenja i stemanja i spajanja al' brate 13h je 13h...

primjer 2: dodje meni covjek da mu praaaavo bitne i drage dvije stare porodicne slike "popravim" i uvecam, kaze ti si xtra u tome, pravo ces brzo...male slikice, stare 50ak god, koliko se golim okom vidi ispucale pravo, kazem ja njemu sjedi da skeniramo pa cu ti odma' reci...uvecao ih 4x, stavio mu na ekran na 300% povecanje i tek se tu vidi koliko ostecenja ima...kazem ja njemu da moram najmanje 15h sati ostaviti (sve rucno sa clone stamp i sl. pokrpiti) da je dovedem u red i da bude zadovoljan=150KM i da dobije uvecan print na xtra papiru... nije me vise ni pogledao :lol: ...al' vodoinstalateru ili automeh. bi za istu i manju satnicu dao bez pogovora, " 'arane" to su ipak majstori :run:

Zox
Has thanked: 108 times
Been thanked: 123 times

#48 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by Zox » 15/08/2012 10:19

Ja pristajem na kompenzaciju. Ako nije tajna, cime se pokretac teme bavi?

dustaban
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

#49 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by dustaban » 15/08/2012 10:21

Ghost_Rider_XXX wrote:Ako nije tajna, čime se ti baviš?
Necim drugim, ovo mi je hobi ali ne bih se mjenjao za vecinu profesionalaca :mrgreen:

Dakle, vodoinstalateri su precjenjeni, graficki dizajneri podcjenjeni.
Sta mislite zasto?
Mozda zbog ponude/potraznje.
Danas svako ko ima komp i photoshop sebe smatra dizajnerom. A fakat, ovim nadobudnim klincima je to interesantnije od papagajki, teflona, mufni... zato imamo to sto imamo - deset "dizajnera" na jednog vodoinstalatera.

Prema tome ne pametujte previse. Taksi voznja moze biti 50 KM a moze i dzaba ako vas vozi prijatelj.
Ovdje je trazena PRIJATELJSKA usluga i tu svaka diskusija prestaje.

quarterback
Been thanked: 1 time

#50 Re: Trazim grafickog dizajnera!

Post by quarterback » 15/08/2012 10:26

chevalier, javio sam ti se na pp da ti pomognem i pise da si mi poslao poruku ali takodje pise da je poruka obrisana, ne znam da li je do mog accounta jer se u zadnje vrijeme ta poruka kod mene u inboxu cesto javlja

u svakom slucaju javi se, poz

ps
sto se tice ostalih kolega, ne bih se predstavljao, ali vrlo je vjerovatno da imam vise iskustva od svih vas, da pokrivam vise oblasti od svih vas i da sam uradio vise poslova za proslih 18 godina od svih vas zajedno medjutim treba razlikovati komercijalne od nekomercijalnih poslova, kad vec 365 dana godisnje plehate pare mozete par dana ili sati odvojiti da nekome i pomognete

Post Reply