Kako cestitati Bajram ??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#26 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Jack Be Nimble »

Ja za bajram barecula prvi put cuo kada sam stigao u diasporu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#27 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by moonca »

Za nas, koji nismo vjernici. mislim da je Bajrambalecula.. prikladna kao cestitka
no, to sam uglavnom cula od djece .koja ocekuju poklon... :-D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#28 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by ¤ jelena ¤ »

U to ime...

Bajram barećula, živi i zdravi bili! 🍀♥️🤗
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#29 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

Jack Be Nimble wrote: 14/05/2021 15:06 Ja za bajram barecula prvi put cuo kada sam stigao u diasporu.
Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#30 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by high_volume »

muha_sa wrote: 15/05/2021 07:23
Jack Be Nimble wrote: 14/05/2021 15:06 Ja za bajram barecula prvi put cuo kada sam stigao u diasporu.
Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#31 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

high_volume wrote: 15/05/2021 07:39
muha_sa wrote: 15/05/2021 07:23
Jack Be Nimble wrote: 14/05/2021 15:06 Ja za bajram barecula prvi put cuo kada sam stigao u diasporu.
Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
Isto :-D osim šerifa hotjedoše nam nakav hidzaslav uvalit :lol: :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23232
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Sanjarko »

Na nasem jeziku bi bilo sretan praznik ili blagdan El Aid i slicno, samo ne znam kako bi se prevelo ovo El Aid i slicno, jer Bajram znaci praznik/blagdan, barecula znaci sretan ili sretno, kako znam.

Tako sam sa @Insomija forumasem jednom usao u raspravu oko hurija. Ja rekao da hurija znaci nimfa tj., vila, a ne da znaci djevica, a on tad na mene, kao sta ja znam, on zna bolje itd.

A obojica nismo vjerski nesto, on cak nikako, kako znam.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#33 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by high_volume »

Sanjarko wrote: 15/05/2021 07:47 Na nasem jeziku bi bilo sretan praznik ili blagdan El Aid i slicno...
Može li: Sretan i blagoslovljen Bajram :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23232
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Sanjarko »

muha_sa wrote: 15/05/2021 07:46
high_volume wrote: 15/05/2021 07:39
muha_sa wrote: 15/05/2021 07:23

Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
Isto :-D osim šerifa hotjedoše nam nakav hidzaslav uvalit :lol: :lol:
IZ, ko i politikanti, danas jedno, sutra drugo, samo dok god mlate lovu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23232
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#35 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Sanjarko »

high_volume wrote: 15/05/2021 07:50
Sanjarko wrote: 15/05/2021 07:47 Na nasem jeziku bi bilo sretan praznik ili blagdan El Aid i slicno...
Može li: Sretan i blagoslovljen Bajram :D
Nemoze. Bajram=Praznik/Blagdan.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#36 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
swanfilter
Posts: 7838
Joined: 06/06/2008 18:52

#37 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by swanfilter »

I taj izraz barecula mi je mahalski skroz.

Kao kad se tokom namaza treba prouciti El Fatiha, ja ni do trecine ne dođem, cijela dzamija vec dlanovima preko obraza. Sto sam vise ubrzavao, sporije je to ispalo. Ni danas mi nije jasno kako je uspiju prouciti onako brzo ...
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#38 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by 90minut »

muha_sa wrote: 15/05/2021 08:00 Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
E moj muha znaci isto se i meni desilo svaki dan išao klanjao dok mi nije hodza šamar opalio i isto mu jeb'o sve po spisku i to je bio pocetak kraja, da se nije to desilo vjeruj da bi zavrsio vjerovatno na njegovom mjestu. :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#39 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

90minut wrote: 15/05/2021 08:04
muha_sa wrote: 15/05/2021 08:00 Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
E moj muha znaci isto se i meni desilo svaki dan išao klanjao dok mi nije hodza šamar opalio i isto mu jeb'o sve po spisku i to je bio pocetak kraja, da se nije to desilo vjeruj da bi zavrsio vjerovatno na njegovom mjestu. :lol:
:lol: :lol:

Išo u hadzijsku dzamiju, kasnije mi ga majka kuci dovodila da me uci jer nisam hOtio ic--cim on u avliju ja iz avlije--nek mater svoju uci, mene nikad više :lol:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23232
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Sanjarko »

muha_sa wrote: 15/05/2021 08:00 Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
+1 :-) :lol:
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#41 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by nemezis »

Bajrambarećula, kako se u mom kraju oduvijek govorilo, je skraćeno bajram mubarek olsun/ola. Ja sam nekada čuo i medjuvarijantu bajrambarekjula.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#42 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by nemezis »

muha_sa wrote: 15/05/2021 08:00 Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
Ovaj tvoj stav, koji je formalno neispravan, je rezultat ovog našeg miksa tradicije, religije, naroda, nacije... Ti si možda u pravu sa aspekta tradicije, on sa aspekta religije. Tebe kao deklarisanog cafira ne bi trebalo pogadjati to sto on priča jer bi to trebalo da bude njegov "svijet". Majka nije argument u formalnom smislu, religija je bazirana na odredjenim izvorima a moguce je da se ranije nije imao pristup izvorima kao sada i da majka nije bila u pravu odnosno nije imala dostupne informacije.

Ali, u ovom našem okruženju eto i deklarisanog cafira pogađa "napad" na tradiciju jer je tradicija duboko ukorijenjena u nama pa i kada ne vjerujemo u boga, slavimo bajram, jedemo baklavu, mozda i na namaz odemo, raspravljamo o religiji sa vjernikom...

Da ne bude zabune, nije ovo nikakav napad, samo osvrt na stanje.

Na primjer, bajram bi mogao biti kao nešto tradicionalno, kao sto se i nova godina slavi i hrišćani ne ubjeđuju hrišćanske cafire sta i kako niti hriscanske cafire (pa i nas) interesuju detalji, ali nismo jos dosli u tu fazu. Hrišćanstvo je nekoliko stotina godina u prednosti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#43 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

Ma jašta--tradicija je da se muškarac ne rukuje sa ženskom--što moj bratic meni veli :-)
Još odeu ŠveCku da živi pa mu velim--šta ako ti prvi dan na poslu šefica pridje i pruži ti ruku da se upoznate--ti se neceš rukovat :? idiote, ne govori to ništa o tebi vec o zemlji i gradu iz kojeg dolaziš :-)

Odosmo od teme :-)

Bajrambarecola :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#44 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by moonca »

muha_sa wrote: 15/05/2021 10:06 Ma jašta--tradicija je da se muškarac ne rukuje sa ženskom--što moj bratic meni veli :-)
Još odeu ŠveCku da živi pa mu velim--šta ako ti prvi dan na poslu šefica pridje i pruži ti ruku da se upoznate--ti se neceš rukovat :? idiote, ne govori to ništa o tebi vec o zemlji i gradu iz kojeg dolaziš :-)

Odosmo od teme :-)

Bajrambarecola :)
..Sta fali ' laktanju'.. :oops: :lol:
Bajrambarecola! muva.. :-D :kiss:
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#45 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Piaty »

muha_sa wrote: 15/05/2021 08:00 Vala ga ja ne prevodio nit me interesuje šta koja rijec znaci--jedno znam a to je da se vazda i uvijek govorilo Bajrambarecola. Ovi novokomponovaTi misle da svijet od njih pocinje :-)
Tako od mog buraza sin koji se rodio tik pred pocetak opsade meni poceo predavanje držat kako i šta je ispravno u islamu :lol: jest da sam ja cafir, al sam se rodio i odrasto u domacinstvu gdje je moja majka (nana) cjeli život svaki vakat namaza klanjala i nas djecu u mekteb vodila (išo sam i ja dok me hodza šipkom po glavi nije opalio--tad sam mu jebo sve po spisku i nikad više oŠo nisam :lol: )
Elem, ja braticu velim--to ko ti sad nešto bolje od majke znaš :? kakva majka, ona pojma nije imala :-) marš djete u pizdu materinu, ti ceš mi nešto vazit, deder nosi normalne a ne skracene tole :-)
Izvini, ali nisi u pravu. Taman da ti je bratic rodjen 1999 godine. A pretpostavljam u cemu je rijec.
I moja majka je klanjala prije kako je njena majka valjda klanjala, ali ja ne klanjam tako. Ne klanja ni ona sad jer raspravljamo i argumentiramo. To su vazne stvari i tu nema ega (ti ces mi reci. Npr. ja da znam da radim nesto pogresno volio bih da mi dodje najantipaticniji tip pa da mi kaze - e ne ide tako, evo dokaz. Ja cu to prihvatiti).
Ne znam koliko ti je to bitno jer velis da si cafir, ali kada ti to postane vazno onda ne zelis da to radis onako, eto kako je radila majka ili komsija, vec kako je ispravno.
Ti si rekao braticu "sta ti znas", a valjda treba "ok, samo mi argumentiraj zasto radis tako i tako".
S druge strane, nikako ne treba pomisliti da su tvoja ni moja majka to radile uzaludno. To je bilo malo teze vrijeme. Vjerovatno je tada bilo nesto veliko kod Boga i da se on ponekad spomene.
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#46 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Piaty »

swanfilter wrote: 15/05/2021 08:02 I taj izraz barecula mi je mahalski skroz.

Kao kad se tokom namaza treba prouciti El Fatiha, ja ni do trecine ne dođem, cijela dzamija vec dlanovima preko obraza. Sto sam vise ubrzavao, sporije je to ispalo. Ni danas mi nije jasno kako je uspiju prouciti onako brzo ...
Jao to sa fatihama. Prvi hodza prouci fatihu za 3 sekunde. Vecinom fatiha kid nas traje od 3 do 5 sekundi , a treba ti najmanje 15. I ja zadnji fatihu zavrsavam. Ako te vec zanima, za pola tih vjerski praksi (sahrana, dzuma...) se fatiha i ne uci. Npr. Fatiha za umrlog Esa Esica od njegove te i te...to nista ne ucim!

Sto se tice pozdrava, sto se mene tice moze bilo koja od tih opcija. Ako vec ne idemo arapskim, onds bih ja uveo "Sretan Bajram" ali eto. To nije ni toliko bitno.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#47 Re:

Post by vatrogasac »

_MaYa_ wrote: 19/01/2005 23:25

mladi bi trebali govoriti SRETAN BAJRAM, to je nekako normalnije

Onda neka prave i tiramusu umjesto baklave. Može i čokoladni kolač. :mrgreen:

Sva ta egzotika načina čestitanja pa mirisa hrane, darivanja i ostali običaji čine Bajram pa i ostale vjerske blagdane oazama u ustaljenim gabaritima i svakodnevnoj stresnoj trci današnjice.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40702
Joined: 29/06/2011 23:39

#48 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by dječak sa šibicama »

Od kako znam za sebe govorilo se bajrambarecula u mahalama starogradskim, ovo serif mubarek olsun prvi put cujem uz rat.

Mada, ljudi su se uvijek pozdravljali sa merhaba a sad uz turske serije saznajemo da to nije vjerski pozdrav i da na turskom znaci cao sta ima vozdra kako si. Mozda se grijesilo prije.
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#49 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by piupiu »

high_volume wrote: 15/05/2021 07:39
muha_sa wrote: 15/05/2021 07:23
Jack Be Nimble wrote: 14/05/2021 15:06 Ja za bajram barecula prvi put cuo kada sam stigao u diasporu.
Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
I ja. Uvijek je bilo bajrambarećula, valjda bosnizacija Bajram mubareka s prelaskom k u ć :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128605
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#50 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

piupiu wrote: 15/05/2021 15:19
high_volume wrote: 15/05/2021 07:39
muha_sa wrote: 15/05/2021 07:23

Kako znam za sebe--a bogme pofino znam :D vazda se kod nas govorilo Bajrambarecola.
Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
I ja. Uvijek je bilo bajrambarećula, valjda bosnizacija Bajram mubareka s prelaskom k u ć :D
Odgovaralo se sa -sendebajrambarecola il alahrazola i tebi bajram barecola :D
Post Reply