Kako cestitati Bajram ??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#51 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by piupiu »

high_volume wrote: 15/05/2021 07:50
Sanjarko wrote: 15/05/2021 07:47 Na nasem jeziku bi bilo sretan praznik ili blagdan El Aid i slicno...
Može li: Sretan i blagoslovljen Bajram :D
De to malo dotjerajte... ništa bez sretnog hižaslava! :D
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#52 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by piupiu »

muha_sa wrote: 15/05/2021 15:24
piupiu wrote: 15/05/2021 15:19
high_volume wrote: 15/05/2021 07:39

Ja sam za bajramske "šerife" čuo tek u novoj nam državi :(
I ja. Uvijek je bilo bajrambarećula, valjda bosnizacija Bajram mubareka s prelaskom k u ć :D
Odgovaralo se sa -sendebajrambarecola il alahrazola i tebi bajram barecola :D
Sjooo, šta nas je :D :kiss: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40071
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#53 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by konektovan »

dječak sa šibicama wrote: 15/05/2021 14:51 Od kako znam za sebe govorilo se bajrambarecula u mahalama starogradskim, ovo serif mubarek olsun prvi put cujem uz rat.

Mada, ljudi su se uvijek pozdravljali sa merhaba a sad uz turske serije saznajemo da to nije vjerski pozdrav i da na turskom znaci cao sta ima vozdra kako si. Mozda se grijesilo prije.
Ne mogu da vjerujem da je neko i mislio da je to vjerski pozdrav... :-)
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#54 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 15/05/2021 15:29
muha_sa wrote: 15/05/2021 15:24
piupiu wrote: 15/05/2021 15:19

I ja. Uvijek je bilo bajrambarećula, valjda bosnizacija Bajram mubareka s prelaskom k u ć :D
Odgovaralo se sa -sendebajrambarecola il alahrazola i tebi bajram barecola :D
Sjooo, šta nas je :D :kiss: :lol:
Samo da se pridruzim!
Uz merhaba... koje je „moderni“ Selam alejkum potpuno potisnuo, a s njim i rjecnik nasih majki (nana) i deda.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11059
Joined: 15/01/2010 18:31

#55 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Jack Be Nimble »

BMO ili BŠMO to su bile dvije opcije u mom kraju da bi dobio crvenu banku. Bajram vise nije bio zanimljiv kada su mene poceli pitati za pare.

Zato ja danasnjoj djeci nedam ako kazu BB, ima da lome jezik sa BŠMO kao sto sam i ja radio.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#56 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Droog »

hadzinicasa wrote: 15/05/2021 15:36
piupiu wrote: 15/05/2021 15:29
muha_sa wrote: 15/05/2021 15:24
Odgovaralo se sa -sendebajrambarecola il alahrazola i tebi bajram barecola :D
Sjooo, šta nas je :D :kiss: :lol:
Samo da se pridruzim!
Uz merhaba... koje je „moderni“ Selam alejkum potpuno potisnuo, a s njim i rjecnik nasih majki (nana) i deda.
Ima ona zezancija, kaze voze se 2 migranta u tramvaju i pricaju. A cijeli tramvaj za njima "Aaamiiiin. Ammiiiin.Ammmiinnn" :mrgreen:

Jbg, dosli u poslijeratnim godinama neki novi likovi (sreca pa su u veeeelikoj manjini) koje su samoprozvani daije i šejci poducili da se ne treba tako cestitati, pozdravljati, da ne treba tako klanjati, da se ne treba rukovati sa zenama, da ne treba muziku slusati...

Doš'o goljo nekakav iz pripi.zdine i on meni kaze kako treba da se ponasam? MRSSS


Bajrambarecola :bih: :thumbup:

BŠMO samo preko Vibera, šerujem one lijepe slike sa cvijecem i dzamijama
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#57 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by immuno »

Moram :lol: o Islamu me naucila mati rahmetli I Salih efendija iz Dzamije Carina. Ucitelji bili ama bas strogi.
Muslimani novo peceni ili 92 cinjenica je sve od prije negiraju I jos gore smatraju novotarijama nekakvim. Islam na nasim prostorima je sa nasom tradicijom poprimio oblik Koji se njegovo I prakticiro. To sto sam tad naucila napravilo je od mene covjeka Koji je Morao znati za respekt, Sabur, postivanje prema svima od maksuma do starijeg, haste, tudjina, druge vjere....
Mrznja je haram, tako su me ucili.
Bajrambarečula se koristilo za cestitanje Bajrama, meni za ovaj Bajram dodje slika ( nova mida samo sibnu neku sliku na kojoj je cestitka nemoze ni svojim rijecima napisati :oops:) ispod slike BSMO🙈 eto ovo vjerovatno nije novotarija....
Dragi moji na kraju Bajrambarečula puno godina u zdravlju i rahatluku :kiss:
User avatar
muha_sa
Posts: 128485
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#58 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

immuno wrote: 15/05/2021 16:10 Moram :lol: o Islamu me naucila mati rahmetli I Salih efendija iz Dzamije Carina. Ucitelji bili ama bas strogi.
Muslimani novo peceni ili 92 cinjenica je sve od prije negiraju I jos gore smatraju novotarijama nekakvim. Islam na nasim prostorima je sa nasom tradicijom poprimio oblik Koji se njegovo I prakticiro. To sto sam tad naucila napravilo je od mene covjeka Koji je Morao znati za respekt, Sabur, postivanje prema svima od maksuma do starijeg, haste, tudjina, druge vjere....
Mrznja je haram, tako su me ucili.
Bajrambarečula se koristilo za cestitanje Bajrama, meni za ovaj Bajram dodje slika ( nova mida samo sibnu neku sliku na kojoj je cestitka nemoze ni svojim rijecima napisati :oops:) ispod slike BSMO🙈 eto ovo vjerovatno nije novotarija....
Dragi moji na kraju Bajrambarečula puno godina u zdravlju i rahatluku :kiss:
:thumbup:

Alahrazola i tebi Bajrambareco(u)la :kiss:

@piupiu :kiss:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#59 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by hadzinicasa »

immuno wrote: 15/05/2021 16:10 Moram :lol: o Islamu me naucila mati rahmetli I Salih efendija iz Dzamije Carina. Ucitelji bili ama bas strogi.
Muslimani novo peceni ili 92 cinjenica je sve od prije negiraju I jos gore smatraju novotarijama nekakvim. Islam na nasim prostorima je sa nasom tradicijom poprimio oblik Koji se njegovo I prakticiro. To sto sam tad naucila napravilo je od mene covjeka Koji je Morao znati za respekt, Sabur, postivanje prema svima od maksuma do starijeg, haste, tudjina, druge vjere....
Mrznja je haram, tako su me ucili.
Bajrambarečula se koristilo za cestitanje Bajrama, meni za ovaj Bajram dodje slika ( nova mida samo sibnu neku sliku na kojoj je cestitka nemoze ni svojim rijecima napisati :oops:) ispod slike BSMO🙈 eto ovo vjerovatno nije novotarija....
Dragi moji na kraju Bajrambarečula puno godina u zdravlju i rahatluku :kiss:
I ovo!

Meni kad posalju sliku i skracenicu, znam da je genericka poruka fw na milion adresa iz imenika, da se odradi. Vise volim ono „sretan ti praznik“ od prijateljice (iz Srbije) nego to.

Ono sto kazes - ne mozes ni svojim rijecima napisati...
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#60 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Zoya »

مسلمون عرب
vajdugaLoma
Posts: 27
Joined: 13/05/2021 21:45
Location: hoklica

#61 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vajdugaLoma »

Zoya wrote: 15/05/2021 16:20 مسلمون عرب
Kada bih ovako cestitao definitivno bi izgubio sve bosnjacke prijatelje koje imam jer bi mislili da sam 100% lud.Sad misle da sam 50%.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#62 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Zoya »

vajdugaLoma wrote: 15/05/2021 16:22
Zoya wrote: 15/05/2021 16:20 مسلمون عرب
Kada bih ovako cestitao definitivno bi izgubio sve bosnjacke prijatelje koje imam jer bi mislili da sam 100% lud.Sad misle da sam 50%.
:lol:

Ovako meni pošalju moji učenici i njihovi roditelji a ja veze nemam sta da odgovorim pa vratim nekim srcem i zahvalim se. To slanje srceTa me je jednom koštalo nesporazuma sa jednim samohranim ocem :-)
Bazinga1234
Posts: 7582
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#63 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Bazinga1234 »

Kod mene je Bajram Barek Olsun, oduvijek. :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128485
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#64 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

Zoya wrote: 15/05/2021 16:25
vajdugaLoma wrote: 15/05/2021 16:22
Zoya wrote: 15/05/2021 16:20 مسلمون عرب
Kada bih ovako cestitao definitivno bi izgubio sve bosnjacke prijatelje koje imam jer bi mislili da sam 100% lud.Sad misle da sam 50%.
:lol:

Ovako meni pošalju moji učenici i njihovi roditelji a ja veze nemam sta da odgovorim pa vratim nekim srcem i zahvalim se. To slanje srceTa me je jednom koštalo nesporazuma sa jednim samohranim ocem :-)
Ubuduce im ovako odgovori. Djeco draga--jesam li vam rekla da ne valja psovat :D Možeš i roditeljima koji ti tako cestitaju.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#65 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Zoya »

Hoću :D

Deduka, bajram mubarek tebi i Raski :kiss:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#66 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vazi »

Zoya wrote: 15/05/2021 16:25
vajdugaLoma wrote: 15/05/2021 16:22
Zoya wrote: 15/05/2021 16:20 مسلمون عرب
Kada bih ovako cestitao definitivno bi izgubio sve bosnjacke prijatelje koje imam jer bi mislili da sam 100% lud.Sad misle da sam 50%.
:lol:

Ovako meni pošalju moji učenici i njihovi roditelji a ja veze nemam sta da odgovorim pa vratim nekim srcem i zahvalim se. To slanje srceTa me je jednom koštalo nesporazuma sa jednim samohranim ocem :-)
:lol: :lol: :thumbup:

Otišli mi u Maroko kod prijatelja i sad sretnemo komšije na cesti i oni nas, stariji muškarci , pozdravljaju nešto smrde i stave desnu ruku na srce uz blagi naklon, te i ja ruku na srce i blagi naklon kad ova moje u smijeh haha , to samo muškarci rade , žene ne otpozdravljaju tako :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128485
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#67 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by muha_sa »

Zoya wrote: 15/05/2021 16:37 Hoću :D

Deduka, bajram mubarek tebi i Raski :kiss:
Alahrazola Zoice :-D i tebi Bajrambarecola :kiss:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#68 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vazi »

immuno wrote: 15/05/2021 16:10 Moram :lol: o Islamu me naucila mati rahmetli I Salih efendija iz Dzamije Carina. Ucitelji bili ama bas strogi.
Muslimani novo peceni ili 92 cinjenica je sve od prije negiraju I jos gore smatraju novotarijama nekakvim. Islam na nasim prostorima je sa nasom tradicijom poprimio oblik Koji se njegovo I prakticiro. To sto sam tad naucila napravilo je od mene covjeka Koji je Morao znati za respekt, Sabur, postivanje prema svima od maksuma do starijeg, haste, tudjina, druge vjere....
Mrznja je haram, tako su me ucili.
Bajrambarečula se koristilo za cestitanje Bajrama, meni za ovaj Bajram dodje slika ( nova mida samo sibnu neku sliku na kojoj je cestitka nemoze ni svojim rijecima napisati :oops:) ispod slike BSMO🙈 eto ovo vjerovatno nije novotarija....
Dragi moji na kraju Bajrambarečula puno godina u zdravlju i rahatluku :kiss:
Sve isto, :thumbup: :kiss: , čak i džamija na Carini ( na musali ) samo efendija Smajkic ( poslje je bio mostarski muftija ) al koliko znam ti nisi hercegovka ?

Bajrambarecula :thumbup: :kiss:

Jesi li odmorila ?
immuno
Posts: 2017
Joined: 07/04/2010 11:05

#69 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by immuno »

O vazi draga dobro sam :kiss: sjetila sam se da bi s tobom dobro bilo hodat po maroku znas francuski, ja u Marrakeshu ko blecak buljim nekontam nista :lol:

Moja, baska moja dzamija he na Vratniku I zove se Carina... Nisam hercegovka vec vratnicka :lol: :kiss:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#70 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Snake Eyes »

Bajrambarecola, nema nikakvo jezicko znacenje, iza takvog cestitanja praznika stoji samo tradicija koju su uveli nase dede i nane jer nisu mogli zapamtiti kako se ono kaze.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#71 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vazi »

immuno wrote: 15/05/2021 17:20 O vazi draga dobro sam :kiss: sjetila sam se da bi s tobom dobro bilo hodat po maroku znas francuski, ja u Marrakeshu ko blecak buljim nekontam nista :lol:

Moja, baska moja dzamija he na Vratniku I zove se Carina... Nisam hercegovka vec vratnicka :lol: :kiss:
:thumbup: :kiss:

Moja je mahala u Mostaru Carina a u Sarajevu lijepi Bistrik :thumbup:

Može Marakeš, super , jes’ vid’la njihove Baščaršije kolika je :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#72 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vazi »

Snake Eyes wrote: 15/05/2021 17:24 Bajrambarecola, nema nikakvo jezicko znacenje, iza takvog cestitanja praznika stoji samo tradicija koju su uveli nase dede i nane jer nisu mogli zapamtiti kako se ono kaze.
Pa onda zašto ne sretan bajram ili mubareci bajram :?

Edit: šta tačno znaci bajram šerif Mubarek olsun ?
Ono Allah razi olsun čini mi se znaci Aalah ti se obradovao , tako sam cula ...
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#73 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by swanfilter »

Piaty wrote: 15/05/2021 12:29
swanfilter wrote: 15/05/2021 08:02 I taj izraz barecula mi je mahalski skroz.

Kao kad se tokom namaza treba prouciti El Fatiha, ja ni do trecine ne dođem, cijela dzamija vec dlanovima preko obraza. Sto sam vise ubrzavao, sporije je to ispalo. Ni danas mi nije jasno kako je uspiju prouciti onako brzo ...
Jao to sa fatihama. Prvi hodza prouci fatihu za 3 sekunde. Vecinom fatiha kid nas traje od 3 do 5 sekundi , a treba ti najmanje 15. I ja zadnji fatihu zavrsavam. Ako te vec zanima, za pola tih vjerski praksi (sahrana, dzuma...) se fatiha i ne uci. Npr. Fatiha za umrlog Esa Esica od njegove te i te...to nista ne ucim!

Sto se tice pozdrava, sto se mene tice moze bilo koja od tih opcija. Ako vec ne idemo arapskim, onds bih ja uveo "Sretan Bajram" ali eto. To nije ni toliko bitno.

Ma, niđe veze i blam teski ...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#74 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by Snake Eyes »

vazi wrote: 15/05/2021 17:37
Snake Eyes wrote: 15/05/2021 17:24 Bajrambarecola, nema nikakvo jezicko znacenje, iza takvog cestitanja praznika stoji samo tradicija koju su uveli nase dede i nane jer nisu mogli zapamtiti kako se ono kaze.
Pa onda zašto ne sretan bajram ili mubareci bajram :?

Edit: šta tačno znaci bajram šerif Mubarek olsun ?
Ono Allah razi olsun čini mi se znaci Aalah ti se obradovao , tako sam cula ...
Mubarek znaci blagoslovljen, Bajram mubarek, blagoslovljen Bajram, slicno je znacenje pune verzije.
Draza mi je uvreda koju neko zaista misli od komplimenta koji se ne misli. O jezickoj formulaciji nastaloj petljanjem jezika koja nista ne znaci vec je dobila tradicionalnu primjenu da ne govorim.
I "Sretan Bajram" je uredu, kad je od srca, sta traziti vise :)
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#75 Re: Kako cestitati Bajram ??

Post by vazi »

Snake Eyes wrote: 15/05/2021 18:11
vazi wrote: 15/05/2021 17:37
Snake Eyes wrote: 15/05/2021 17:24 Bajrambarecola, nema nikakvo jezicko znacenje, iza takvog cestitanja praznika stoji samo tradicija koju su uveli nase dede i nane jer nisu mogli zapamtiti kako se ono kaze.
Pa onda zašto ne sretan bajram ili mubareci bajram :?

Edit: šta tačno znaci bajram šerif Mubarek olsun ?
Ono Allah razi olsun čini mi se znaci Aalah ti se obradovao , tako sam cula ...
Mubarek znaci blagoslovljen, Bajram mubarek, blagoslovljen Bajram, slicno je znacenje pune verzije.
Draza mi je uvreda koju neko zaista misli od komplimenta koji se ne misli. O jezickoj formulaciji nastaloj petljanjem jezika koja nista ne znaci vec je dobila tradicionalnu primjenu da ne govorim.
I "Sretan Bajram" je uredu, kad je od srca, sta traziti vise :)
A šerif ?
Post Reply