Gladne oči vlasnika kafića

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#151 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by sabina1 »

Restoran ili kafić ima kućni red baš kao stan ili kuća. Niti u stanu niti u kući našim gostima nismo na zidove nalijepili naš kućni red ali oni vrlo dobro znaju šta u našoj kući mogu a šta ne. Ista je stvar i kad mi nekome odemo u goste.

Iako kafići i restorani žive od svih mušterija , treba se poštovati kućni red koji propisuje vlasnik jer je to njegovo pravo.
Ukoliko smo tek prvi ili drugi put na nekom mjestu , ne možemo naravno odmah vidjeti kakav je "štih" lokala ali to lako možemo procijeniti nakon par odlazaka i tako se treba ponašati. Ukoliko nam se dopada idemo tamo i dalje , ukoliko ne - mijenjamo objekat.

Ukoliko vlasnici imaju "arogantan"ili snobovski pristup spram mušterija slabije platežne moći , najjednostavnije je da se tamo ne ide. Ukoliko moramo nekoga sačekati ili nam je "prahnulo" da sjednemo baš tu , moramo se prilagođavati standardima domaćina - to je jednostavno tako.

Grad je dovoljno velik i ima dosta mjesta za sve nas - mušterije.

Radnik u odijelu treba sjesti gdje želi ukoliko njemu samom nije neugodno da ga neki podcijenjuju (a neki hoće jer svi smo mi drugačiji) odnosno ako mu je ugodno da ga hvale. Osim ukoliko restoran/kafić nema propis (pisani,nepisani) kako trebaju biti odjeveni muškarci ili žene u kao gosti u objektu (u mnoge diskoteke muškarci nisu mogli ući u kratkim hlačama ili patikama). Bilo kakav interni propis nije nikakva sramota već elementarno pravo vlasnika da uredi svoj objekat onako kako želi. Kao i pravo gosta da dobije fiskalni račun, vrati narudžbu ukoliko je nezadovoljan , da ostavi ili ne ostavi bakšiš i sl.
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#152 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Edin H. »

tvsabina wrote: Osim ukoliko restoran/kafić nema propis (pisani,nepisani) kako trebaju biti odjeveni muškarci ili žene u kao gosti u objektu (u mnoge diskoteke muškarci nisu mogli ući u kratkim hlačama ili patikama). Bilo kakav interni propis nije nikakva sramota već elementarno pravo vlasnika da uredi svoj objekat onako kako želi. Kao i pravo gosta da dobije fiskalni račun, vrati narudžbu ukoliko je nezadovoljan , da ostavi ili ne ostavi bakšiš i sl.
Sve je to relativno, kako je onda Sakib Puska ulazio prije rata u BB u trenerci? :D
User avatar
rinna0304
Posts: 865
Joined: 23/07/2011 13:23
Location: Sarajevo

#153 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by rinna0304 »

medvjed23 wrote:
rinna0304 wrote:jel mi moze neko navesti bar jedan normalan kafic gdje ti konobar nece buljiti u casu i cekati da popijes da bi sto prije odnio sve sa stola , ajd kontam kad je guzva u kaficima al kad je poluprazan kafic i oni i dalje svako 1 min dolaze do tvog stola i odnose flase, case, tanjire, pepeljare po meni je to totalno bezveze
i meni je to bezveze :D

Jednom sam sjedio u BBI centru sa dvoje tadašnjih kolega... Ako se dobro sjećam :D konobar nam je donio ono što smo naručili i nije nam više smeto :D do vakta za plaćanje...

To mi je nekako i najnormalnije... konobar prima i donosi narudžbu i nakon toga prilazi samo ako je pozvan...

Naravno, na mjestima gdje to nije slučaj, ne treba kriviti konobare... Oni samo slijede upute nadređenih... a nadređeni moraju misliti na profit... i ubrzavati rotaciju flaša, čaša, gostiju... komplikovano je to :-)
al ajd jasno je to meni kad oni rade kad je pun kafic pa da sto prije raju otjeraju za nove goste al kad sjedis u polupraznom kaficu gdje je vise praznih nego punih mjesta to mi je vec totalno nelogicno :S
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#154 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by ljevoruki »

KOGO je zanimljiva prica, jos od samog otvaranja.
Otvoren je davno, krajem 70-ih ili pocetkom 80-ih i za tu lokaciju su se zanimali mnoge ugledne i bogate Sarajlije iz tog doba. Po jednoj verziji je nas sadasnji selektor Pape bio jako zainteresiran i kada je saznao da nije dobio tu lokaciju (opstina davala saglasnost na poslovni prostor i dozvolu) zamalo nije otisao u zagrebacki Dinamo.
Lokacija je data na koristenje covjeku koji se potom doselio sa Sokoca u Sarajevo i otvorio KOGO, sto je izvedenica od prva dva slova njegovog imena i prezimena (mislim da se prezivao Kosmajac).
Dalje je legenda ali na onoj lokaciji si mogao otvoriti prodavnicu baglama za crijepove i opet bi posao cvjetao.
Cini mi se da je KOGO sada u vlasnistvu Senada, koji je prije drzao AS na Bistriku, moj komsija na Bjelavama.
Kratka crtica iz novije istorije Sarajeva.
Malo off topic, halalite.
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#155 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by otherside »

Edin H. wrote: Kogo je uvijek imao kuhinju, ali ne u pravom smislu rijeci, ono palacinci sa sirom i slicno...
Raja uvijek volila stajati ispred Koga i smetati autima iz ko zna kojeg razloga.
Uglavnom Senad je uvijek bio malo problematican ugostitelj, pa i kada je drzao AS na Bistriku.
posto sam ja tamo k'o kokuzni adolescent srkala kafu :D nisam kuhinju ni primjetila :D
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#156 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Edin H. »

otherside wrote:
Edin H. wrote: Kogo je uvijek imao kuhinju, ali ne u pravom smislu rijeci, ono palacinci sa sirom i slicno...
Raja uvijek volila stajati ispred Koga i smetati autima iz ko zna kojeg razloga.
Uglavnom Senad je uvijek bio malo problematican ugostitelj, pa i kada je drzao AS na Bistriku.
posto sam ja tamo k'o kokuzni adolescent srkala kafu :D nisam kuhinju ni primjetila :D
Bio je i nekakav hamburger pun nekakvog bijelog sosa, pa kad pricas s trebom sav se zamazes i po licu i po rukama :D beli neprijatno :-)
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#157 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Smail Aga »

ljevoruki wrote:KOGO je zanimljiva prica, jos od samog otvaranja.
Otvoren je davno, krajem 70-ih ili pocetkom 80-ih i za tu lokaciju su se zanimali mnoge ugledne i bogate Sarajlije iz tog doba. Po jednoj verziji je nas sadasnji selektor Pape bio jako zainteresiran i kada je saznao da nije dobio tu lokaciju (opstina davala saglasnost na poslovni prostor i dozvolu) zamalo nije otisao u zagrebacki Dinamo.
Lokacija je data na koristenje covjeku koji se potom doselio sa Sokoca u Sarajevo i otvorio KOGO, sto je izvedenica od prva dva slova njegovog imena i prezimena (mislim da se prezivao Kosmajac).
Dalje je legenda ali na onoj lokaciji si mogao otvoriti prodavnicu baglama za crijepove i opet bi posao cvjetao.
Cini mi se da je KOGO sada u vlasnistvu Senada, koji je prije drzao AS na Bistriku, moj komsija na Bjelavama.
Kratka crtica iz novije istorije Sarajeva.
Malo off topic, halalite.
:thumbup: :thumbup:
Istorija urbanog Sarajeva je uvijek cool :D
Kosmajac nije sa Sokoca nego sa Hrese,veliki domacin :D :D
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#158 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by zateznistub »

otherside wrote:
zateznistub wrote:
JThomas wrote:sve odraslo u bakingemskoj palati, i gazde i mušterije, pa gdje će plava krv sjediti u istoj kafani s majstorom 12 minuta dok ovaj srkne pivu...
Vjerovatno aludiras na moj post, u KOGO-u se nikad nije moglo sjediti u radničok odijelu. Ne zato sto je neko majstor-radnik nego zato sto se u taj lokal ne dolazi tako obučen. I sam sam dosta vremena proveo u rdnom odijelu i nikad mi ni na kraj pameti nije palo da takav odem u kogo, ne zato sto me bilo stid, boze sacuvaj, vec jednostavno zato sto se tako obucen tamo ne ide. Svidjelo se to nekome ili ne to je tako.
o kom Kogu ti pricas svega ti?
krajem svoje karijere Senad je pokusao od Koga da napravi neki nazovi restoran, to je bilo kratkog daha.
prije toga Kogo je niz godina bio obicni, najobicniji kafic sa malo boljom lokacijom.
eh...u ta doba su radnici pokusali popiti pivu i to u onom dijelu baste koji se bukvalno naslanjao na cestu.
i sta su trebali...otici negdje na periferiju da bi u adekvatnom okruzenju popili pivu ili mozda skinuti odjela na sred ulice i sjesti u gacama?
Kogo je, pored jos par kafana, objekat sa tradicijom koju ti ne moras priznati. I nije "obicni" kafic. Ne znam ko je Senad i ne intersuje me, to sto radnivima nije dao pice za mene je sasvim ok. Svidjell se to nekom ili ne.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#159 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by ljevoruki »

Smail Aga wrote:
ljevoruki wrote:KOGO je zanimljiva prica, jos od samog otvaranja.
Otvoren je davno, krajem 70-ih ili pocetkom 80-ih i za tu lokaciju su se zanimali mnoge ugledne i bogate Sarajlije iz tog doba. Po jednoj verziji je nas sadasnji selektor Pape bio jako zainteresiran i kada je saznao da nije dobio tu lokaciju (opstina davala saglasnost na poslovni prostor i dozvolu) zamalo nije otisao u zagrebacki Dinamo.
Lokacija je data na koristenje covjeku koji se potom doselio sa Sokoca u Sarajevo i otvorio KOGO, sto je izvedenica od prva dva slova njegovog imena i prezimena (mislim da se prezivao Kosmajac).
Dalje je legenda ali na onoj lokaciji si mogao otvoriti prodavnicu baglama za crijepove i opet bi posao cvjetao.
Cini mi se da je KOGO sada u vlasnistvu Senada, koji je prije drzao AS na Bistriku, moj komsija na Bjelavama.
Kratka crtica iz novije istorije Sarajeva.
Malo off topic, halalite.
:thumbup: :thumbup:
Istorija urbanog Sarajeva je uvijek cool :D
Kosmajac nije sa Sokoca nego sa Hrese,veliki domacin :D :D
Hvala Smail Aga :thumbup:
Jesi li siguran da je sa Hrese?
(Meni je to isto - Sokolac, Hresa, Bulozi, Pale.....) :mrgreen:
I sta mislis pod ovim "veliki domacin"?
Da li je to vezano za pricu o njegovoj ulozi u opsadi Sarajeva?
:bih:
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#160 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Muhamed Đakmić »

:lol: čuj Kogo mjesto s tradicijom. Tradicijom čega?
User avatar
cx6
Posts: 39
Joined: 08/03/2012 18:23
Location: Sarajevo

#161 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by cx6 »

Sta to idzlis nudi da privuce raju dubljeg dzepa,nista sto i jos desetine kafica po Sarajevu.U onakve rupe i ide bavalurdija,neznam sta hoce gazda.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#162 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by zateznistub »

Sarajevo1946 wrote::lol: čuj Kogo mjesto s tradicijom. Tradicijom čega?
Ne znanje je cudo, jel da?

I koliko ti, uopste, imas godina?
User avatar
Edin H.
Posts: 46999
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#163 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Edin H. »

zateznistub wrote:
Sarajevo1946 wrote::lol: čuj Kogo mjesto s tradicijom. Tradicijom čega?
Ne znanje je cudo, jel da?

I koliko ti, uopste, imas godina?
Pa 66 valjda, vidis da je 46-to godiste :oops:

:D

Premda postavlja se zaista pitanje o kakvoj tradiciji se radi? :-)
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#164 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by MedenoSrce »

zateznistub wrote:
Sarajevo1946 wrote::lol: čuj Kogo mjesto s tradicijom. Tradicijom čega?
Ne znanje je cudo, jel da?

I koliko ti, uopste, imas godina?
Neznanje nije čudo ali ne znanje jeste
User avatar
Bilki
Posts: 505
Joined: 04/05/2011 22:02

#165 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Bilki »

Bogami ja u Becu stalno po kaficima idem na kafe u radnom odijelu, posto spartam poslom po citavom gradu tako zalazim i u kafice razne, od onih starih rupa do onih nalickanih i nikada me niko nije ruzno pogledao sto sam od prasine i radna uniforma sto je umazana(niti sam cuo da je nekome zbog toga ulaz zabranjen ili da se osjecao diskriminirajuce). fino kulturno dodjes pred ulaz malo udaris cipelama da prasina spadne kao da snijeg otreses, par puta sam se izvinuo vlasnicima onih malo nalickanih kafica(jao izvini sto upadamo ovakvi) i kod svih je bio gotov pa identican odgovor, samo uzivajte i sta bi konobarice radile kad molo nebi cistile:)
A klientela se privlaci visokim cijenama u kaficu ili restoranu tako da radnicka klasa ce sama da zaobilazi te objekte jer zaboga sto bi placao jednu kafu 10 eura kad u kaficu odma pored je mozes popiti za 3 eura, pa ko voli nek izvoli
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#166 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by zateznistub »

MedenoSrce wrote:
zateznistub wrote:
Sarajevo1946 wrote::lol: čuj Kogo mjesto s tradicijom. Tradicijom čega?
Ne znanje je cudo, jel da?

I koliko ti, uopste, imas godina?
Neznanje nije čudo ali ne znanje jeste
Jao oprosti na ovako velikoj gresci. Nisam odavle, pa eto halali
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#167 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Muhamed Đakmić »

Pa daj mi reci kakvu to tradiciju ima Kogo. Nisam pitao samo ja, nego još neki ljudi na temi.

Vidiš kako Edin zna moje godine :oops: :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#168 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by kojeime »

Ma tradicija Koga je da je to bilo mjesto gdje se izlazilo da bi se bilo vidjeno. Kao i masa slicnih mjesta prije i poslije. Kafic kao i svaki drugi, ali znate kako to ide. Gazda je u odredjenim krugovima, pa ti ljudi dolaze kod njega u kafanu, pa onda oni koji zele tome pripadati pocnu odlaziti u tu kafanu. A kafa, muzika, konobari i ostalo ako nije gore nije nista bolje nego u drugim mjestima. Ja sam u zlatno doba Koga (1980ih) otisao tamo nekoliko puta, pa mi nije bilo nesto, u Crvenu galeriju takodje, ali najbolje sam se osjecao u Zvonu, Collegium Artisticumu i fakultetskim klubovima, malo Rebus, malo AG, a najvise Stelex, pa kada se otvorio onda Cabare.

A ima mjesta u kojima mozes sjediti uz kafu satima i da te gazda i konobari ne tjeraju, i ne samo to, ali su tako rijetka da ne bi valjalo da se omasove jer bi se promijenila. I zato ljudi koju idu u takva mjesta ne zele da pricaju o njima jer im je to mjesto oaza u koju se sklone od svekolikog papanluka.
Last edited by kojeime on 04/07/2012 21:38, edited 1 time in total.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#169 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Muhamed Đakmić »

kojeime wrote:Ma tradicija Koga je da je to bilo mjesto gdje se izlazilo da bi se bilo vidjeno. Kao i masa slicnih mjesta prije i poslije. Kafic kao i svaki drugi, ali znate kako to ide. Gazda je u odredjenim krugovima, pa ti ljudi dolaze kod njega u kafanu, pa onda oni koji zele tome pripadati pocnu odlaziti u tu kafanu. A kafa, muzika, konobari i ostalo ako nije gore nije nista bolje nego u drugim mjestima. Ja sam u zlatno doba Koga (1980ih) otisao tamo nekoliko puta, pa mi nije bilo nesto, u Crvenu galeriju takodje, ali najbolje sam se osjecao u Zvonu, Collegium Artisticumu i fakultetskim klubovima, malo Rebus, malo AG, a najvise Stelex, pa kada se otvorio onda Cabare.

Kogo je dakle bilo mjesto za biti vidjen. Znaci, nista posebno.

A ima mjesta u kojima mozes sjediti uz kafu satima i da te gazda i konobari ne tjeraju, i ne samo to, ali su tako rijetka da ne bi valjalo da se omasove jer bi se promijenila. I zato ljudi koju idu u takva mjesta ne zele da pricaju o njima jer im je to mjesto oaza i mira u koju se sklone od svekolikog papanluka.
:thumbup: Onda je i Alfonso kafić sa tradicijom :D
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#170 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by awaken »

adore wrote:
kockica_kockica wrote:Spomenuti kafic sam jako voljela dok nisam vidjela da:
- nije dozvoljeno ljubljenje
- nije dozvoljeno ljubimce uvoditi
- nije dozvoljeno osobama mladjim sjediti

Stekla sam dojam da gazdi smetaju i ljudi i zivotinje te da nije ljubitelj ni jednih ni drugih. Prije sam isla cesto sad vise ne idem. Svaki put kad prodjem nova zabrana nikne na ulazu.
Osim toga ulazak nije dozvoljen ni Turskim studentima Iz IUS-a i Burc Univerziteta. Znači gazda hoće BH državljane iznad 26 godina koji nemaju seksualne odnose između sebe, piju kafu sa viskijem i ne vole životinje . Čestitam mu i nadam se da će propasti što prije.
Pa skontao čovjek da nema nikakve koristi od vas osim što ga :dance: u mozak nenormalnim zahtjevima a na kraju ostavite 2 markice za koje ste mu prije toga mu uredno "popili krv" žaleći se na uslugu :oops:

Šta treba dozvoliti jebanje na stolu, lavež i uriniranje vaših ljubimaca?

Dajte molim vas, ja da se nađem u ovoj grupi "ugroženih" bilo bi me sramota pisati i po forumu :roll:
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#171 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by MedenoSrce »

Kogo je bio kafić i prije rata, nije kao Ilidzis tek poslije rata postao kafić
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#172 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by zateznistub »

kojeime wrote:Ma tradicija Koga je da je to bilo mjesto gdje se izlazilo da bi se bilo vidjeno. Kao i masa slicnih mjesta prije i poslije. Kafic kao i svaki drugi, ali znate kako to ide. Gazda je u odredjenim krugovima, pa ti ljudi dolaze kod njega u kafanu, pa onda oni koji zele tome pripadati pocnu odlaziti u tu kafanu. A kafa, muzika, konobari i ostalo ako nije gore nije nista bolje nego u drugim mjestima. Ja sam u zlatno doba Koga (1980ih) otisao tamo nekoliko puta, pa mi nije bilo nesto, u Crvenu galeriju takodje, ali najbolje sam se osjecao u Zvonu, Collegium Artisticumu i fakultetskim klubovima, malo Rebus, malo AG, a najvise Stelex, pa kada se otvorio onda Cabare.

A ima mjesta u kojima mozes sjediti uz kafu satima i da te gazda i konobari ne tjeraju, i ne samo to, ali su tako rijetka da ne bi valjalo da se omasove jer bi se promijenila. I zato ljudi koju idu u takva mjesta ne zele da pricaju o njima jer im je to mjesto oaza u koju se sklone od svekolikog papanluka.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#173 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by zateznistub »

kojeime wrote:Ma tradicija Koga je da je to bilo mjesto gdje se izlazilo da bi se bilo vidjeno. Kao i masa slicnih mjesta prije i poslije. Kafic kao i svaki drugi, ali znate kako to ide. Gazda je u odredjenim krugovima, pa ti ljudi dolaze kod njega u kafanu, pa onda oni koji zele tome pripadati pocnu odlaziti u tu kafanu. A kafa, muzika, konobari i ostalo ako nije gore nije nista bolje nego u drugim mjestima. Ja sam u zlatno doba Koga (1980ih) otisao tamo nekoliko puta, pa mi nije bilo nesto, u Crvenu galeriju takodje, ali najbolje sam se osjecao u Zvonu, Collegium Artisticumu i fakultetskim klubovima, malo Rebus, malo AG, a najvise Stelex, pa kada se otvorio onda Cabare.

A ima mjesta u kojima mozes sjediti uz kafu satima i da te gazda i konobari ne tjeraju, i ne samo to, ali su tako rijetka da ne bi valjalo da se omasove jer bi se promijenila. I zato ljudi koju idu u takva mjesta ne zele da pricaju o njima jer im je to mjesto oaza u koju se sklone od svekolikog papanluka.
Sve sto si napisao je tacno, ali si zaboravio napomenuti da se i u te kafane u kojima si se eto lijepo osjecao islo iz istih tih razloga kao i u kogo i sl. Samo je razlika kojoj si raji pripadao i koje furke furao. Sve ostalo je suplja.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#174 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by respo »

jbt trebo nam je poljak doci da bi nam objasnio neke stvari oko kafica
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#175 Re: Gladne oči vlasnika kafića

Post by Muhamed Đakmić »

respo wrote:jbt trebo nam je poljak doci da bi nam objasnio neke stvari oko kafica
:lol: :lol:

Fakat, ko su ovi botovi i kako se boriti protiv njih? :D
Post Reply