VF marketi i zvanično preimenovani u Konzum

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#26

Post by Eshek »

Mnogo veća šteta će nastati kada se uspostavi monopol.

Evo banalan primjer:

Sada 1L Floriol ulja košta u BUNGE-u u Mađarskoj oko 1.2 KM, a kad se dodaju prevoz i PDV, cijena je oko 1,45. Zbog jake konkurencije među BH trgovcima, trgovačke kuće uzimaju 0,5 - 0,15 KM marže na istu.

Sutra, kada Konzum bude najjači trgovački lanac u BiH, prvo će usloviti Floriol da im daju ekskluzivno pravo uvoza i distribucije, čemu će se Floriol povinovati, jer bi odbijanjem riskirali gubitak tržišta u BiH. Kad to dobiju, imaju moć da sami sebi određuju maržu proizvoljno, jer snabdijevaju i konkurenciju. A tada cijena neće više biti 1,5 ili 1,6 KM, nego će biti 2 KM.

Samo na jednom proizvodu se iz zemlje može isisati više nego je uloženo u tu zemlju. A proizvoda je na hiljade.

Fakat ne smijem ni pomisliti šta će biti sa domaćim proizvođačima, koji su ionako muku mučili sa domaćim lancima, i kako će proći sa Konzumom.

To nije tek puko nagađanje, imao sam par prilika vidjeti kako se te stvari odvijaju i ostvaruju i ne vjerujem da ćemo mi biti izuzetak.

Popišite sada cijene osnovnh namirnica u VF-u, pa ih uporedite sa cijenama za godinu dana. Neke stvari će biti jasne same od sebe.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#27

Post by prleitihi »

sumnjam da konzum može uslovljavati nekoga s nečim..pa upravo je to pokušao uraditi u hrvatskoj..nakon što je rajić prodao francuzima firmu..s dukatovim proizvodima..kao raskidamo ugovor..dukatove proizvode više ne prodajemo..reagovalo je neko vijeće..ili kako se to zove..za zaštitu kupaca..(ne mogu se sjetiti tačnoga naziva..a mrsko mi da guglam!)..pa su ga upozorili da bi zbog te odluke agrokor mogao biti kažnjen..vjerovatno i u bih postoji neki mehanizam koji bi mogao sprečiti baš toliko bahatost..no..ne zaboravimo i prisustvo interexa i mercatora..(posebno interexa!)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#28

Post by Eshek »

prleitihi wrote:sumnjam da konzum može uslovljavati nekoga s nečim..pa upravo je to pokušao uraditi u hrvatskoj..nakon što je rajić prodao francuzima firmu..s dukatovim proizvodima..kao raskidamo ugovor..dukatove proizvode više ne prodajemo..reagovalo je neko vijeće..ili kako se to zove..za zaštitu kupaca..(ne mogu se sjetiti tačnoga naziva..a mrsko mi da guglam!)..pa su ga upozorili da bi zbog te odluke agrokor mogao biti kažnjen..vjerovatno i u bih postoji neki mehanizam koji bi mogao sprečiti baš toliko bahatost..no..ne zaboravimo i prisustvo interexa i mercatora..(posebno interexa!)
Može, i to sasvim legitimno. Ko će im zabraniti da sebi biraju dobavljača i uslove pod kojima će poslovati s njim?
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#29

Post by prleitihi »

nikad konzum..ili neko drugi..neće imati (toliki) monopol..da bi floriol..njih si uzeo za primjer..morao pristati na takve uslove..a ja ti kažem da je slično pokušao i u hrvatskoj..pa je dobio po opomenu..(ne znam kako se završilo!).
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#30

Post by Eshek »

prleitihi wrote:nikad konzum..ili neko drugi..neće imati (toliki) monopol..da bi floriol..njih si uzeo za primjer..morao pristati na takve uslove..a ja ti kažem da je slično pokušao i u hrvatskoj..pa je dobio po opomenu..(ne znam kako se završilo!).
Ti tvrdiš da se to neće desiti, a sa Floriolom se već desilo u Češkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, BiH (do sada u manjoj mjeri, zbog rasparčanosti trg. lanaca), Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji i Makedoniji, tj. zemljama koje pripadaju Floriolu po strateškoj raspodjeli u njihovoj matičnoj kompaniji (Bunge).

Ne bi firma kao Floriol morala pristati na te uslove, ali će se onda Konzum okrenuti nekom Ukrajinskom, Bugarskom ili Ruskom proizvođaču koji hoće, uložiće 2-3 miliona u reklamu, a vratiće te pare za godinu.

A to se ne odnosi samo na ulje i Floriol, nego na većinu prehrambenih artikala, voće i povrće, etc.

Susretao sam se s tim često, i to je uobičajen tok stvari.

Ne znam koji je tvoj fah i koliko si upućen u problematiku, ali se uvijek dobavljači bore za kupce kao što je Konzum, a kupci postavljaju uslove, pogotovo kada imaju monopol u nekoj zemlji.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#31

Post by prleitihi »

ma ne moram biti baš upućen da bih znao da se dobavljači bore za kupce..to je logika..no..mislim da konzum neće biti u bosni toliko jak da se može tako ponašati..sad je pitanje šta će u narednom periodu graditi i šta kupovati..ko je mogao pretpostaviti da će selmanagić učiniti ovaj potez?..ja nisam..nek' jači pobijedi..druge nam nema.. :-)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#32

Post by Eshek »

prleitihi wrote:ma ne moram biti baš upućen da bih znao da se dobavljači bore za kupce..to je logika..no..mislim da konzum neće biti u bosni toliko jak da se može tako ponašati..sad je pitanje šta će u narednom periodu graditi i šta kupovati..ko je mogao pretpostaviti da će selmanagić učiniti ovaj potez?..ja nisam..nek' jači pobijedi..druge nam nema.. :-)
Tu se razilazimo. Ja mislim da će biti jak i da će se moći ponašati kako hoće. A da su firma i pol - jesu. Imaju veoma dobru organizaciju i strategiju i ubijeđen sam da će biti ubjedljivo najveći igrač ovdje za par godina.

Za Selmanagića se ovako nešto i moglo pretpostaviti, s obzirom na životni stil, ali je to druga priča.

A "nek jači pobijedi" je generalno korektno, ali mi sebi to još uvijek ne možemo priuštiti. Ipak smo popušili rat i destrukciju u daleko većoj mjeri nego Hrvatska ili Srbija i imamo pravo da štitimo domaću proizvodnju dok barem ne iskoči ponovo iz kolijevke.

Nejse, kad je već stanje kakvo jeste, jedinu nadu vidim u tome da Srbijanska Delta također uđe u igru i da se uspostavi kakav-takav balans među njima.

Ipak je bolje kad dvojica begenišu mladu, nego jedan :D
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#33

Post by prleitihi »

jest bolje..no..obje firme su dominantne u svojim državama..u sloveniji nisu mogli ući..(čak sam čuo da su slovenci neku slo. firmu prodali nekom njihovom čovjek za..slagat ću..20-30 miliona manje negoli što je mišković ponudio!)..tako da im bosna ostaje kao još uvijek neosvojeno tržište..iako..između agrokora..s jedne strane..i miškovića & radončića..s druge..ja biram ivicu.. :-)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#34

Post by Eshek »

prleitihi wrote:jest bolje..no..obje firme su dominantne u svojim državama..u sloveniji nisu mogli ući..(čak sam čuo da su slovenci neku slo. firmu prodali nekom njihovom čovjek za..slagat ću..20-30 miliona manje negoli što je mišković ponudio!)..tako da im bosna ostaje kao još uvijek neosvojeno tržište..iako..između agrokora..s jedne strane..i miškovića & radončića..s druge..ja biram ivicu.. :-)

Definitivno. Ako će mi već neko sisati pare iz zemlje, više volim da je to čovjek koji zna raditi svoj pos'o, nego jedan koji misli da je, tobejarabum, povukao Boga za muda, jer je napravio staklenu zgradu sa okolovrtećim restoranom na vrhu (kad smo već kod toga, hrana im qrcu ne valja) i koji misli da smo svi papci koji će vjerovati njegovim tezama da će 2 zgrade u sarajevu biti osnova za pokretanje ekonomije u Bosni i Hercegovini.

Radije ću da me jebe neko, ko to radi stručno, a Ivica je stručnjak :D

Samo se manite i bajki o stvaranju novih radnih mjesta u ovakvim akvizicijama. Strane investicije u trgovačke lance su investicije najgore vrste i koštaće nas mnogo, mnoogo. Ne možemo ništa uraditi, osim tražiti domaće i insistirati na tome.
Last edited by Eshek on 19/04/2007 04:33, edited 2 times in total.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#35

Post by prleitihi »

nemoj tako..on je bosanski donald trump.. :D ..dobro..sandžački.. :oops: ..od domaćih ostaje mims..drvopromet..hoše..ima li još?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#36

Post by Eshek »

prleitihi wrote:nemoj tako..on je bosanski donald trump.. :D ..dobro..sandžački.. :oops: ..od domaćih ostaje mims..drvopromet..hoše..ima li još?
tankosava...biće veselo ove godine sa njima, ali mislim da će naši izvući deblji kraj. Osim ako mi, kao kupci, ne doživimo kolektivno ispi(s)ranje mozga u cijeloj zemlji.

Neki dan u supermarketu čekam u redu na kasi...ispred mene baba, penzionerka, vadi stvari na traku.

Primijetih dukatovo mlijeko (ne mogu ne biti alergičan na ovo), i počnem joj prebrojavati robu.

Izbrojao sam 15 artikala, od kojih je 14 bilo stranog porijekla, a sve i jedan je imao domaći pandan. Radilo se uglavnom o hrani.

I kako da ja njoj ne jebem mater matoru, jer joj ova država valja da primi penziju od nje, ali joj ne valja naš Mileram, mlijeko, piletina, čak je i jebeni taolet papir bio strani! :x

Zbog takvih stvari imam sve manje sažaljenja prema našim ljudima, jer su sami sebi najveća nesreća.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#37

Post by prleitihi »

nisam ja kriv što mi se jedino alpsko mlijeko sviđa.. :oops: ..nisam baba i ne jebi mi mamu matoru.. :D:D ..al' meggle mi fakat tukne malo.. :-) ..ostalo nastojim naše uzimati..iako nema tog lokal-patriotizma koji će me natjerati da kupujem nešto što mi ne paše - samo zato što je domaće!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#38

Post by kustah »

helo wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Nakon VF-a je i ćoravom očito da je princip zvani "kupujmo domaće" prohujao s vihorom... :sad:
Drzava je definitivno prodana i naša mala jadna zemlja je bez puno krvi pala pred onim što danas vabe globalizacija. Ono što je ostalo ne treba ni mesti jer ne zavrijeđuje metle.
Domaće je još kad odeš u Dejčiće ili Moštre i kupiš kilu paprika i paradajza... :roll:
Kao prvo VF nije prodat več prostori hiper marketa su iznajmljeni na 10 godina Konzumu. Kao drugo Jasmin Selmanagič nije to uradio zato što mu je to dojadilo nego zato što za te pare koje je izdao objekte če da pravi fabrike hrane, njegova jedna od tih fabrika je Jami svima poznata. Kao treče kada je izdavao objekte Ivica Todorič (vlasnik Konzuma) mu je obečao uslugu da če forsirati proizvode Jamija u svim njegovim objektima, a ako niste znali da je Konzum jedna od vodeči firmi (veleprodaje i maloprodaje) na području jugoistočne evrope i da godišnje pravi promet od 6 milijardi maraka. Kao četvrto Konzum ima uposleni preko 23 000 ljudi, Jasminu je obečao da če sve radnike zadržati i da če primiti još radnika u svoju kompaniju, to nije sve dobro znate da je isto Ivica Todorič kupio i "Sarajevski Kiseljak" od barake kava je bila fabrika Sarajevski Kiseljak napravio je jednu od najmoderniji tvornica za mineralnu vodu i sokove, normalno primijo još više radnika od postoječeg (iz razloga što če i Sarajevski Kiseljak forsirati i van BiH u svojim marketima) ja nevidim šta je tu loše čovjek donosi pare ulaže u posao, zapošljava ljude pravi imidž pozitivan naše zemlje, da i drugi strani investitori mogu uložiti svoje pare u BiH, prvenstveno to i mi želimo. I pod peto ako se pitate otkud sve ja to znam ... jer ja sam još 7 dana uposlenik VF komerca poslje 7 dana biču uposlenik komzuma.

:shock: Ja sam impresioniran!
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#39

Post by Eshek »

Čime? (Ne)pismenošću? :D :D
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#40

Post by prleitihi »

da ispravim:
Ćime? (Ne)pismenošču? :oops:
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#41

Post by helo »

prleitihi wrote:nisam ja kriv što mi se jedino alpsko mlijeko sviđa.. :oops: ..nisam baba i ne jebi mi mamu matoru.. :D:D ..al' meggle mi fakat tukne malo.. :-) ..ostalo nastojim naše uzimati..iako nema tog lokal-patriotizma koji će me natjerati da kupujem nešto što mi ne paše - samo zato što je domaće!
Probaj Mig mljeko, nečeš se pokajati.
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#42

Post by Guento »

Prije sam najvise kupovao u interexu, dijelom u WF, a sad sam se potpuno preorijentisao na drvopromet, dobre cijene, a imaju prodavnice po cijelom gradu. U Mercatoru kupujem samo u krajnjoj nuzdi. Robot bi bio opcija ali nismo blizu
Celicna_saka
Posts: 902
Joined: 15/07/2005 21:47

#43

Post by Celicna_saka »

Konzum ima namjeru otvoriti 300 prodavnica po BH-a, tako da ovo sto govori Pegasus ima sasvim realno uporiste, domaci trgovacki lanci su previse rascepkjani i nejedinstveni da bi bili konkurentni tako organizovanoj kompaniji. Preradjivacku industriju u BiH cekaju jos teza vremena.
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#44

Post by van Basten »

prleitihi wrote:sreća pa je dukat hrvatski.. :D:D

ljudi..šta vam je..zakon tržišta..veliki jedu male..agrokor..da bi ušao na tržište bih..prvo je kupio dc u rajlovcu..u 4 mjeseca je ljudima isplati sva dugovanja..(negdje oko 16 plata)..ko je imao priliku vidjet na šta je ličila zgrada dc-a i na šta liči sada..sve mu je jasno..eto čauševiće je kupio klimatizaciju unioninvest..pa je sve razjeb'o..i prod'o zemljište..(kupio ga..meni se čini..za 3 miliona a prod'o za 10 puta veću cifru)..a čaušević je naš.. :oops: ..ivica todorić je zajeban igrač..logično je da gleda svoj profit..gleda ga i čaušević..samo su im pogledi različiti..ivica kupuje..investira..dok čaušević kupi jeftino..razjebe i proda..(i još bruka čauševića)..ali da mali jedu velike to je neminovan proces..dukat je bio najjači igrač u hrvatskoj u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda..dođe lactalis i raijić ga tušnu..(jesu se sanader i todorić malo uzjebali..iz nekih drugih razloga..a ne tobože zaštite domaćih firmi..no..privatna kompanija..doviđenja!)..malo je naših firmi koje se mogu boriti ravnopravno sa stranim kapitalistima..ali ako moram birati između nekog našeg lokalnog kabadahije tipa čauševića..ili ivice todorića..onda bez ikakve dileme biram ovog drugog!

ps. konzum nema 23 000 uposlenih već koncern agrokor..(cca 23 000)..a konzum je samo jedna karika u lancu koji se zove agrokor!
Eh da je i meni više doživjeti ovaj proces pa da se napokon pošteno najedem :D
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#45

Post by fantom slobode »

van Basten wrote:
fantom slobode wrote:A sta je sa Mercurom, zar on nije rjesenje?
Mercur ili Mercator... svejedno... slovenac ovaj slovenac onaj
Zar nije Merkur MIMS d.o.o?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#46

Post by chuchumbamayumbe »

Pegasus317 wrote:
prleitihi wrote:nikad konzum..ili neko drugi..neće imati (toliki) monopol..da bi floriol..njih si uzeo za primjer..morao pristati na takve uslove..a ja ti kažem da je slično pokušao i u hrvatskoj..pa je dobio po opomenu..(ne znam kako se završilo!).
Ti tvrdiš da se to neće desiti, a sa Floriolom se već desilo u Češkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, BiH (do sada u manjoj mjeri, zbog rasparčanosti trg. lanaca), Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji i Makedoniji, tj. zemljama koje pripadaju Floriolu po strateškoj raspodjeli u njihovoj matičnoj kompaniji (Bunge).

Ne bi firma kao Floriol morala pristati na te uslove, ali će se onda Konzum okrenuti nekom Ukrajinskom, Bugarskom ili Ruskom proizvođaču koji hoće, uložiće 2-3 miliona u reklamu, a vratiće te pare za godinu.

A to se ne odnosi samo na ulje i Floriol, nego na većinu prehrambenih artikala, voće i povrće, etc.

Susretao sam se s tim često, i to je uobičajen tok stvari.

Ne znam koji je tvoj fah i koliko si upućen u problematiku, ali se uvijek dobavljači bore za kupce kao što je Konzum, a kupci postavljaju uslove, pogotovo kada imaju monopol u nekoj zemlji.
Ako Agrokor bude diktirao cijene Floriola u BiH, profitirace drugi proizvodjaci ulja, mozda prvenstveno domaci Bimal. Ako vidim da su cijene u VF-Konzumu skocile, naravno da cu ici u Interex, Gadžu, Drvopromet... Kao i do sada, uostalom.
ZAsto bih davao za Floriol 2km, kada ce Bimal biti 1.5km?
NEkako se vodim tom logikom?
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#47

Post by Eshek »

chuchumbamayumbe wrote:Ako Agrokor bude diktirao cijene Floriola u BiH, profitirace drugi proizvodjaci ulja, mozda prvenstveno domaci Bimal. Ako vidim da su cijene u VF-Konzumu skocile, naravno da cu ici u Interex, Gadžu, Drvopromet... Kao i do sada, uostalom.
ZAsto bih davao za Floriol 2km, kada ce Bimal biti 1.5km?
NEkako se vodim tom logikom?
Bimal nije ni nalik domaćoj firmi, niti je ulje (pa ni PET flaše) koje proizvodi domaće. Uvoze ga i flaširaju. Minimalan dio proizvedu od domaćeg suncokreta i soje, da bi imali šta staviti u novine i da bi zamazali oči kupcima.

A monopol je monopol, onda će ti iste cijene biti i u ostalim lancima, jer će najvažnije brendove morati kupovati po cijenama koje će monopolista diktirati.

Duga je to priča, a ja moram razguliti sada. shishaj ga.
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#48

Post by prleitihi »

van Basten wrote:
prleitihi wrote:sreća pa je dukat hrvatski.. :D:D

ljudi..šta vam je..zakon tržišta..veliki jedu male..agrokor..da bi ušao na tržište bih..prvo je kupio dc u rajlovcu..u 4 mjeseca je ljudima isplati sva dugovanja..(negdje oko 16 plata)..ko je imao priliku vidjet na šta je ličila zgrada dc-a i na šta liči sada..sve mu je jasno..eto čauševiće je kupio klimatizaciju unioninvest..pa je sve razjeb'o..i prod'o zemljište..(kupio ga..meni se čini..za 3 miliona a prod'o za 10 puta veću cifru)..a čaušević je naš.. :oops: ..ivica todorić je zajeban igrač..logično je da gleda svoj profit..gleda ga i čaušević..samo su im pogledi različiti..ivica kupuje..investira..dok čaušević kupi jeftino..razjebe i proda..(i još bruka čauševića)..ali da mali jedu velike to je neminovan proces..dukat je bio najjači igrač u hrvatskoj u proizvodnji mlijeka i mliječnih proizvoda..dođe lactalis i raijić ga tušnu..(jesu se sanader i todorić malo uzjebali..iz nekih drugih razloga..a ne tobože zaštite domaćih firmi..no..privatna kompanija..doviđenja!)..malo je naših firmi koje se mogu boriti ravnopravno sa stranim kapitalistima..ali ako moram birati između nekog našeg lokalnog kabadahije tipa čauševića..ili ivice todorića..onda bez ikakve dileme biram ovog drugog!

ps. konzum nema 23 000 uposlenih već koncern agrokor..(cca 23 000)..a konzum je samo jedna karika u lancu koji se zove agrokor!
Eh da je i meni više doživjeti ovaj proces pa da se napokon pošteno najedem :D
iz mojih usta u božije uši.. :D

halalite.. :oops: :D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#49

Post by Sarafcina »

koliko primjetih... konzum bas ne preferira bosanske proizvode, osim ako oni nisu vlasnici.... tamo vise necete naci nijednu respektabilnu ;) kiselu vodu koja hapa medalje po berkliju ... necete naci ni ilidzanski dijamant i njegove sokove .... hladan sok je samo onaj iz Sarajevskog Kiseljaka (Sky) ... ali zato od Jamnice ne mozes da se okrenes ...
oni sitni bosanski proizvodi (Vispak cokoladice npr.) su poskupili... ...
ovo nije kritika :) da me ne shvatite pogresno ... nego samo obavijest ;) ...
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#50 evo još

Post by StupskaBitanga »

Todorić nastavio širenje Konzuma u čitavoj BiH
Džanović kao veliki trgovac bananama traži da i dalje budu eksluzivni uvoznik
Nakon preuzimanja sarajevskog VF komerca te tvrtke Mališić iz Čitluka Todorićev Konzum uskoro bi, kako tvrde sarajevski mediji, trebao preuzeti i maloprodaje tvrtke Džanović koja ima 12 prodajnih objekata u Zenici, Maglaju i Bugojnu. Direktor za financije tvrtke Džanović Enes Džanović potvrdio je medijima kako je ugovor s Konzumom o najmu 10 prodajnih objekata na 15 godina pred potpisivanjem. Ugovorom će Konzum preuzeti i najveću trgovinu još nedovršeni poslovno sportskog centra Kamberović polje. Konzum pregovara i o preuzimanju trgovina tvrtki Rima pak, Zeprom te još nekih trgovačkih poduzeća u zeničkom području kao što je Merket komerc. Vlasnik najveće trgovačke tvrtke u Zenici je Salko Džanović koji je jedan od nautjecajnih dužnosnika SDA u zeničkoj regiji. Izgradnja poslovno sportskog centra Kamberović polje započela je još sredinom osamdesetih godina prošlloga stoljeća. Salko Džanović je svoje privatno poduzeće registrirao 1986. godine a sada ima 280 zaposlenih.
Promjena tržišnih pozicija
Poslovnosportski centar Kamberović polje treba imati 69 tisuća četvornih metara i 1.400 parkirnih mjesta u podzemnimi nadzemnim parkinzima. Prodajni prostor centra bit će 40 tisuća četvornih metara a sam hipermarket 5.500 četvornih metara. Uz prodajne objekte centar će imati hotel te sportske dvorane i ostale prateće sadržaje. Izgradnja poslovno sportskog centra započela je 2005. godine i prema najavama trebala bi biti okončana do rujna 2007. godine. Zenica inače nema niti jedan veći prodajni centar pa Zeničani često putuju u Vitez i Sarajevo. Enes Džanović je rekao kako se nakon ulaska velikih trgovčkih lanaca u BiH mjenja tržišna pozicija. "Analizirali smo svoje tržišno mjesto pa zaključili kako se ne možemo oduprijeti tržišnom širenju jačih trgovina. Zbog toga se povlačimo iz tog posla. Tražeći partnera koji bi zaštitio naše uposlenika započeli smo pregovore s Konzumom", rekao je Džanović za sarajevski tjednik Dani dodavši kako je skoro gotov sporazum o najmu 10 prodajnih objekata na 15 godina. Nakon napuštanja posla u maloprodaji tvrtka Džanović će se usmjeriti na veleprodaju te uvoz i distribuciju kao zastupnik tvrtki Mizo Sole, mljekara iz Mađarske, francuske tvrtke Bonduelle, Philicona, Eurogardena... Tvrtka Džanović je jedan od najvećih regionalnih trgovaca bananama pa od Konzuma traže da i dalje budu eksluzivni uvoznik određenih proizvođača tog voća. Prijeratne najveće zeničke trgovine izgubile u tržišno natjecanje s privatnim obiteljskim trgovinama pa su Market komerc, Progres i Velepromet iznajmljivači prodajnih prostora tim tvrtkama. Prema informacijama iz bosanskih medija lokalni se trgovci optužuju da su biznis razvili na pričama o zaštiti bošnjačkih nacionalnih interesa tako što je su i SDA tvrdili, ponajčešće u predizbornim kampanjama, da Kamberović polje gradi "domaći čovjek" a sada ga prodaje najvećem hrvatskom trgovcu.
Gradnja hipermarketa
Poslije rata u Zenici nije bilo dopušteno graditi hipermarkete s objašnjenjem kako trgovinu ne treba prepustiti strancima nego je trebaju zadržati domaći poslovni ljudi. U međuvremenu su Zenični kada su htjeli ići u velike trgovine po jeftiniju robu morali putovati u Vitez ili Sarajevo, a sada Džanović prodaje svoje trgovine Todoriću.
Konzum u BiH preuzeo stotinjak tisuća četvornih metara prodajnog prostora
Preuzimanjem maloprodaje VF komerca Konzum je dobio prodajne trgovine tog poduzeća u Sarajevu, Zenici, Lukavcu, Tuzli, Travniku, Sanskom Mostu, Tešnju, Doboju, Bihaću, Gračanici, Tesliću i Prijedoru. Ukupna površina 5 velikih prodajnih objekata VF komerca je 17 tisuća četvornih metara. Uz to Agrokomerc ima svoj veleprodajni centar u glavnom gradu BiH Velpro. Preuzimajući sedam trgovina čilučke tvrtke Mališić Konzum je dobio 2 tisuće četvornih metara prodajnog prostora t njihovog najvećeg trgovačkog centra Mališić na raskrižju cesta između Čitluka, Međugorja i Ljubuškog površine 3.800 četvornih metara.
Post Reply