Veza sa bipolarnom osobom

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

ComaGuy
Posts: 52
Joined: 13/08/2021 11:06

#1 Veza sa bipolarnom osobom

Post by ComaGuy »

Nešto što je Irac napisao na drugoj temi me motivisalo da pokrenem novu temu :)

Da li ste ikada bili u vezi sa osobom koja ima bipolarni sindrom? Jeste li znali to od početka ili je krio/la tu informaciju od vas? Je li to baš za "bježi što dalje" ili ipak nije tako strašno, i kako takve osobe na kraju ipak nađu nekoga?

Lijepo bi bilo ako ima neki forumaš/ica koji ima ovu dijagnozu da ispriča i tu drugu stranu (sve anonimno naravno), kako izgledaju te veze, kako funkcionišu? Da li kriju svoju dijagnozu od partnera i zašto (ne)?

Evo ja ću prvi:
Bio sam dugo u vezi sa djevojkom za koju sam prilično siguran da je bipolarna, iako mi nikada nije rekla direktno "ComaGuy ja sam bipolarna" ali je bilo bezbroj signala. Kad smo bili zajedno veza je bila prilično normalna, čak štaviše. Imala je neka tipična ponašanja tipa iznenadnih ideja da idemo negdje ili radimo nešto... Ljudi koji me poznaju misle da sam mirno more, ali ja ustvari volim uzbuđenja i adrenalin, tako da mi to uopšte nije smetalo dapače. Kad bi došla u negativnu fazu, posvađala bi se sa mnom i to se često moglo vidjeti da na silu traži razloge za svađu. Par puta sam prasnuo u smijeh, što jest bilo malo ružno od mene. Onda bi me izvrijeđala i iznapadala na načine koje čovjek ne može povjerovat prosto i poslije toga ne bismo pričali sedmicu-dvije-tri nakon čega bi se opet ona prva javila da se pomirimo.

Prvih par puta kad se to desilo mislio sam ok ako hoćeš da prekinemo - prekinućemo. Ali kad se to nastavilo dešavati redovno počeo sam shvaćati da nešto nije u redu. Istina ona je prolazila kroz teške periode, nije mogla da nađe posao itd pa sam to pripisivao stresu, onda pravdao sam to time da je u toksičnoj sredini, da recimo njeni roditelji ne odobravaju našu vezu i onda joj filuju glavu glupostima. U svakom slučaju nisam nikad vidio tu depresivnu fazu. Ustvari jesam jednom, jedno jutro je odbijala da ustane iz kreveta i govorila da je bolesna, plakala satima bez nekog razloga i onda pobjegla roditeljima, mislio sam možda ima PMS ili nešto. Prekinuli smo tako što smo se jednom posvađali i nismo se pomirili više, blokirala me je svugdje. Kad smo pričali posljednji put govorila je da trebamo nastaviti sa životima jer "ne želi da se patim" što je meni samo stvorilo još više upitnika u glavi.

Oči mi je otvorila ispovijest jednog momka na internetu koji je opisao skoro identičnu priču i dobio 100 komentara tipa "to je bipolarni ili granični sindrom", "ma 100% bipolarni", "djevojka ti preskače terapiju", "bježi, bježi koliko te noge nose", "nisi dužan da budeš uz nju"... Mislim znao sam ja za bipolarni ali ga nisam uopšte tako zamišljao. I znam da nisam dužan da budem, ali šta ako želim? Čitao sam poslije dosta o bipolarnom na nekim uglednim stranicama i saznao da u krizama treba samo ostaviti tu osobu na miru, pobrinuti se da jede redovno i slično, staviti joj do znanja da si tu kao rame za plakanje ili šta god, ali ne uzimati ozbiljno gluposti koje izgovori u tom stanju jer ona ne misli to ustvari. Takođe i da bipolarna osoba koja redovno uzima terapiju i ima tu neku osobu ili osobe koje su joj podrška, može imati sasvim normalan život, karijeru, smislene veze itd. i da se postoje razne tablete koje treba isprobati i naći neke sa najmanje negativnih sporednih efekata, što je uvijek individualno.

Tako da sve skupa uopšte ne djeluje tako strašno i ja bi sigurno preuzeo taj izazov da mi je rekla istinu, možda ne na prvom sastanku ali nakon nekog vremena, bio bi bolje pripremljen za ono što se dešavalo. Par puta sam je baš povrijedio jer sam mislio da je razmažena djevojčura koja suzama hoće nešto da postigne. Meni lično su pozitivne strane te veze bile više nego vrijedne tih negativnih.

I eto, ono što želim reći je, bolje je biti iskren i otvoren pa makar i otjerali 90% ljudi, onih 10% koji ostanu će biti tu uz tebe uvijek. Pamet u glavu :D
Dzinna
Posts: 360
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#2 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Dzinna »

E jbga
Kad vole otjerati
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#3 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by geralt »

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#4 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by moonca »

_id=17533696 wrote:24/08/2021 15:47 Tako da sve skupa uopšte ne djeluje tako strašno
Iskustva.. :zoka: kontakti u RL kao i na par foruma... su upravo, strasni...
Bobi
Forum administrator
Posts: 31989
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#5 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Bobi »

moonca wrote: 24/08/2021 17:49
_id=17533696 wrote:24/08/2021 15:47 Tako da sve skupa uopšte ne djeluje tako strašno
Iskustva.. :zoka: kontakti u RL kao i na par foruma... su upravo, strasni...
Jesi ti bipolarna :D ?
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#6 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Capljina74 »

Ne treba ti to u životu.

Dok se okreneš nećeš biti ni tu ni tamo, a život ode. Godine ne čekaju.

Bježi koliko te noge nose.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by moonca »

Bobi wrote: 24/08/2021 23:04
moonca wrote: 24/08/2021 17:49

Iskustva.. :zoka: kontakti u RL kao i na par foruma... su upravo, strasni...
Jesi ti bipolarna :D ?
..Tipicni, ... Ti... :zoka:
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#8 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by dystopia »

Imam bipolarnu prijateljicu. Saznala je za poremećaj negdje na samom početku veze sa sadašnjim mužem. On je od početka znao i bio uz nju. Ona pije terapiju, redovno ide na kontrole i živi normalno.

E sad, ako neko osjeća da ima problem, koji utiče na vaš odnos, a odbija da potraži pomoć, mislim da se ne vrijedi sa takvima zadržavati.

Mada, to što si ti opisao meni više liči na razmaženo i nezrelo žensko ponašanje nego na bipolarni poremećaj.

Hajde depresivne epizode, možda i mogu proći ispod radara, ali epizode manije teško.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Bloo »

Trola lik.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#10 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Bloo »

dystopia wrote: 25/08/2021 16:58 Imam bipolarnu prijateljicu. Saznala je za poremećaj negdje na samom početku veze sa sadašnjim mužem. On je od početka znao i bio uz nju. Ona pije terapiju, redovno ide na kontrole i živi normalno.

E sad, ako neko osjeća da ima problem, koji utiče na vaš odnos, a odbija da potraži pomoć, mislim da se ne vrijedi sa takvima zadržavati.

Mada, to što si ti opisao meni više liči na razmaženo i nezrelo žensko ponašanje nego na bipolarni poremećaj.

Hajde depresivne epizode, možda i mogu proći ispod radara, ali epizode manije teško.
Obje vrste epizoda tesko da mogu.
Bliska prijateljica ima poremecaj.
Depresivna epizoda se manifestira u prekidanju svih odnosa i kontakata tokom tog perioda i komatozno lezanje u krevetu.
Manicne su iscrpljujuce i za nju i okolinu. Uz manicnu cesto idu i impusivne odluke - tipa kupovine...unatoc finansijskih poteskoca.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#11 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by dystopia »

Bloo wrote: 25/08/2021 19:56
dystopia wrote: 25/08/2021 16:58 Imam bipolarnu prijateljicu. Saznala je za poremećaj negdje na samom početku veze sa sadašnjim mužem. On je od početka znao i bio uz nju. Ona pije terapiju, redovno ide na kontrole i živi normalno.

E sad, ako neko osjeća da ima problem, koji utiče na vaš odnos, a odbija da potraži pomoć, mislim da se ne vrijedi sa takvima zadržavati.

Mada, to što si ti opisao meni više liči na razmaženo i nezrelo žensko ponašanje nego na bipolarni poremećaj.

Hajde depresivne epizode, možda i mogu proći ispod radara, ali epizode manije teško.
Obje vrste epizoda tesko da mogu.
Bliska prijateljica ima poremecaj.
Depresivna epizoda se manifestira u prekidanju svih odnosa i kontakata tokom tog perioda i komatozno lezanje u krevetu.
Manicne su iscrpljujuce i za nju i okolinu. Uz manicnu cesto idu i impusivne odluke - tipa kupovine...unatoc finansijskih poteskoca.
Da, bipolarni nije samo "danas mi se ne ustaje iz kreveta" ili "danas sam svadljiva". To su jako izražena stanja depresije i manije.
Mislim da je samo imao iskustvo sa klasičnom ženom, ni manje ni više. :lol:

Ono što je bitno, bipolarni se itekako može tretirati, živjeti normalno, raditi, imati veze i brakove...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#12 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Snake Eyes »

Bobi wrote: 24/08/2021 23:04
moonca wrote: 24/08/2021 17:49

Iskustva.. :zoka: kontakti u RL kao i na par foruma... su upravo, strasni...
Jesi ti bipolarna :D ?
Dobro pitanje, cesto u diskusijama iznosi argumente za obje strane. Mozda je neodlucna, ili nije...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#13 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by ExNihilo »

Tripolarna.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#14 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Bloo »

dystopia wrote: 25/08/2021 20:03 klasičnom ženom
Ne bih znala, nisam nikad imala iskustvo sa "klasicnom zenom". :mrgreen:
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#15 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Capljina74 »

Bloo wrote: 25/08/2021 20:25
dystopia wrote: 25/08/2021 20:03 klasičnom ženom
Ne bih znala, nisam nikad imala iskustvo sa "klasicnom zenom". :mrgreen:
Шефовица је стрејт... види левата...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#16 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Capljina74 »

Иначе се то у оној мЕдЕцини по нашки звало манијакална депресија.

И ту је све речено.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#17 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Snake Eyes »

Ima bipolarni poremecaj, ne moze se oduprijeti cirilici.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#18 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Capljina74 »

sherbett wrote: 25/08/2021 20:31 Daj pisi latinicu
Sa mobilnog pišem, ostane ćirilica.

Njom šibam 99% pisanije.
ComaGuy
Posts: 52
Joined: 13/08/2021 11:06

#19 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by ComaGuy »

dystopia wrote: 25/08/2021 16:58 Hajde depresivne epizode, možda i mogu proći ispod radara, ali epizode manije teško.
Kako prepoznaješ epizode manije? Ono što sam čitao online mi zvuči suhoparno, recimo ovako:
- iritabilnost
- hiperaktivnost
- brzo pričanje, brbljanje
- manjak inhibicije, skok sa ideje na djelo
- sklonost rizičnim ponašanjima
- donošenje loših odluka
- halucinacije, ali ne nužno (kod lakših oblika su rijetke halucinacije)
Jbg meni ovo zvuči kao karakterne osobine pola ljudi koje poznajem, možda sam i ja takav kad popijem koju kafu viška. Još treba dodati da bipolarni poremećaj nije jedan, to je spektar od blažih ka težim oblicima. Postoji manija i hipomanija, mnogi nikada i nemaju maniju nego samo hipomaniju (tzv. tip 2 bipolarnog poremećaja). Ljudi tvrde da je hipomaniju nemoguće prepoznati jer takve osobe normalno funkcionišu u životu i na poslu.
Bloo wrote: 25/08/2021 19:54Trola lik.
Ne trolam fkt, hoću da se edukujem o nečemu što bi trebala biti opća kultura.
Bloo wrote: 25/08/2021 19:56 Depresivna epizoda se manifestira u prekidanju svih odnosa i kontakata tokom tog perioda i komatozno lezanje u krevetu.
Kako ja da znam za to ako ne živim s tom osobom, ona prekine kontakt sa mnom preko poruka i isto tako ga uspostavi kasnije?
Bloo wrote: 25/08/2021 19:56 Manicne su iscrpljujuce i za nju i okolinu. Uz manicnu cesto idu i impusivne odluke - tipa kupovine...unatoc finansijskih poteskoca.
Smara sviju u okolini, troši zadnju marku na shopping... :roll: upravo to mi liči na "klasičnu ženu, ni manje ni više" :lol: :lol:
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#20 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by dystopia »

Dobro eto, ima bipolarni. I šta?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by moonca »

Njemu to simpaticno.. :oops: :zoka:
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#22 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by Samprotivsviju »

dystopia wrote: 25/08/2021 23:56 Dobro eto, ima bipolarni. I šta?
Mislim da mu je stalo jos do nje
ComaGuy
Posts: 52
Joined: 13/08/2021 11:06

#23 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by ComaGuy »

Možda je problem što vas dvije znate samo za teške slučajeve?
Evo ne znam, ukucaj u google "Bipolar II Disorder", "Cyclothymia", "Rapid Cycling bipolar" pa mi javi šta misliš.
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#24 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by dystopia »

ComaGuy wrote: 26/08/2021 00:11 Možda je problem što vas dvije znate samo za teške slučajeve?
Evo ne znam, ukucaj u google "Bipolar II Disorder", "Cyclothymia", "Rapid Cycling bipolar" pa mi javi šta misliš.
Pa ok, recimo da jeste bipolarna i recimo da je tebi stalo do nje?

Da li si pokušao razgovarati sa njom o tome? Da li ona i sama to misli ili ne, da li ona radi na tome ili ne, da li je spremna da radi na tome?

Ako ti nije stalo do nje, onda je potpuno nebitno ima li ga ili ne.

Ja ti, na osnovu moje prijateljice, koja ima teži slučaj, kojoj je neuropsihijatar rekao da je pravo čudo što je ona u stanju da ima stalan osmosatni posao, mogu reći da je normalan život, pa i veza itekako moguća, ako postoji volja.

I ne samo da ona radi, ima muža, prijatelje, ona uči, raste, ima u sebi toliko pozitive, energije, najljepši osmijeh. Mojoj mami kad je prvi put vidjela uživo (viđala je na slikama) prvi komentar je bio: "A ovo je xxx prepoznala sam je po osmijehu)

"Obična" anksioznost ti može uništiti život ako nemaš volje da radiš na sebi (vjeruj mi, znam) a kamoli bipolarni, ali uz volju, disciplinu, sistem podrške, može se.

Vjerujem da ima ljudi koje psihička bolest zaista onemogućuje u normalnom životu uprkos svom njihovom zalaganju, ali ta tvoja mi ne zvuči kao neko ko ima teži slučaj bipolarnog poremećaja.
bitangeIprinceze
Posts: 4439
Joined: 29/01/2018 22:14

#25 Re: Veza sa bipolarnom osobom

Post by bitangeIprinceze »

dystopia wrote: 25/08/2021 16:58 Imam bipolarnu prijateljicu. Saznala je za poremećaj negdje na samom početku veze sa sadašnjim mužem. On je od početka znao i bio uz nju. Ona pije terapiju, redovno ide na kontrole i živi normalno.

E sad, ako neko osjeća da ima problem, koji utiče na vaš odnos, a odbija da potraži pomoć, mislim da se ne vrijedi sa takvima zadržavati.

Mada, to što si ti opisao meni više liči na razmaženo i nezrelo žensko ponašanje nego na bipolarni poremećaj.

Hajde depresivne epizode, možda i mogu proći ispod radara, ali epizode manije teško.
Jel Alisa? :-D
Post Reply