Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Asko188
Posts: 5
Joined: 07/08/2016 00:49

#1 Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Asko188 »

Zdravo svima imam pitanje da li bi ste bili sa osobom koja je u kolicima od rođenja ako znate da taj invaliditet nije nasledan i ako je ostalo sve ok osim što ne može da hoda?
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#2 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by esmasaric »

Teško je živjeti s osobom koja posjeduje invaliditet. Treba mnogo truda i promjene životnih navika.
Ali ljubav je jaka stvar. I ako zaista volim tu osobu, ne znam zašto ne bi.
Život nije lagan, a ti ljudi su veliki borci i od srca ih poštujem.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#3 Re: RE: Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by eluna »

esmasaric wrote:Teško je živjeti s osobom koja posjeduje invaliditet. Treba mnogo truda i promjene životnih navika.
Ali ljubav je jaka stvar. I ako zaista volim tu osobu, ne znam zašto ne bi.
Život nije lagan, a ti ljudi su veliki borci i od srca ih poštujem.
Upravo tako

Sent from my V7A using Tapatalk
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#4 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by animals »

Cim trazis savjet,sumnjas..
a sumnja je jebena stvar..
User avatar
TAFKAP
Posts: 10307
Joined: 30/09/2011 07:49

#5 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by TAFKAP »

Postoji tema srodna ovoj

http://forum.klix.ba/ostaviti-partnera- ... 43424.html

Pogledaj tamo komentare
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#6 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by HAVANA »

Ti znas najbolje,sto nas pitas?
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#7 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by ovo_mi_je_nick »

Kažu neki iskusni: tražite sebi sličnog partnera po karakteru, obrazovanju , navikama i hobijima... pa sad... :)
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Truba »

tesko kad su dvoje mladih i 100% zdravih a ne s invalidom

mozda ako je bogatunka :thumbup:
Asko188
Posts: 5
Joined: 07/08/2016 00:49

#9 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Asko188 »

HAVANA wrote:Ti znas najbolje,sto nas pitas?
Ja sam invalid od rođenja nisam ovisan o tuđoj pomoći 24h vec samo u nekim bas situacijama većinu stvari obavljam sam. ali u ljubavi mi škripi
User avatar
esmasaric
Posts: 3763
Joined: 03/11/2015 02:36
Location: https://twitter.com/esmasaric
Contact:

#10 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by esmasaric »

Teško je u ljubavi i potpuno zdravim ljudima.
Bitno je da pronađeš nekoga ko će te razumijeti i ne obazirati se toliko na tebe kao invalida.

Ako je Stephen Hawking imao dvije žene. Ne bi trebalo biti ni tebi problem [emoji4] samo optimistično!
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#11 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Satori »

Asko188 wrote:Ja sam invalid od rođenja nisam ovisan o tuđoj pomoći 24h vec samo u nekim bas situacijama većinu stvari obavljam sam. ali u ljubavi mi škripi
Škripi zato što sebe posmatraš kao invalida
Imala sam kolegu na faksu koji je bio u kolicima i sa kojim bih u to doba rado bila da me htio. Ne samo ja, sve moje kolegice su se ložile na njega. Nažalost je imao curu. :D Sad mu je žena. :D Bio je duhovit, zabavan, super tip, samopouzdan, pravi macan. Ostavljao je dojam da je sposoban pobrinuti se za ženu i zaštititi je :)

Teško je biti s nekim čiji ego konstantno moraš titrati i ubjeđivati ga da ti se stvarno sviđa i da ste zato skupa.
User avatar
Truba
Posts: 81735
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Truba »

svaka žena je u podsvijesti medicinska sestra :thumbup: :sax: :mrgreen: :run:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#13 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by sadie_forever »

TAFKAP wrote:Postoji tema srodna ovoj

http://forum.klix.ba/ostaviti-partnera- ... 43424.html

Pogledaj tamo komentare
Nije bas ista tema,kod mene je u pitanju znaci zivis s osobom u braku i njemu se ili njoj nesto desi kasnije,,a on pita bi li uopste zapoceli nesto s osobon koja vec sjedi u kolicima i ne hoda
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#14 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Hakiz »

Otto_13 wrote:a problem zato sto je invalid ? I gdje je tu problem ako je volis ? Ako ti je iskreno stalo do nje i zelis da bude sretna i ti pored nje onda to nije problem i nebi trebao biti problem . Ljubav i brak nisu jednostavne jednacine i zivot cesto puta komplikuje stvari bez mjere ali uz ljubav , posten i iskren odnos mozete savladati svaki problem zajedno . Niko od nas nije savrsen i svako ima neku manu , moze tise desiti da sutra dozivis neku nesrecu i ostanes paralizovan ili na neki drugi nacin invalid za citav zivot i stvari se mogu okrenuti u sekundi . Zato ako je iskreno i cisto volis kupis prsten izaberes trenutak i zaprosis je . I prije nego to uradis udahni duboko i shvati da brak nije veza koja moze da se sjebe svakog trenutka nego vezivanje dvoje ljudi za citav zivot . I da treba puno ljubavi , fleksibilnosti i razumijevanja sa obje strane da uspije .
Po nickovima čini mi se da pita muškarac, a da je eventualna partnerica u kolicima žena.

Što se tiče veze, ne bi trebalo biti problema, vjerovatno ni sa seksom. Ali brak već nosi neke druge stvari o kojima treba razmišljati.

Šta ako on (pa i ona) želi djecu, a njoj bi trudnoća ili sam čin poroda bili ili suviše rizični ili nemogući?

Invaliditet sam po sebi ne mora biti prepreka, ali postoje različiti invaliditeti. Ni sve osobe u kolicima nemaju isti invaliditet, pa su nekime praktične svakodnevne stvari lakše izvodljive dok drugma su teže ili nikako nisu.

Platonska ljubav je uvijek moguća, ali mislim da postavljač pitanja ipak misli i na fizičku pored emotivne veze.

Ja sam i sam invalid, sa relativno visokim stepenom invalidnosti, ali je moj invaliditet takav da ljudi koji su sa mnom, moji prijatelji, moja djevoka, rodbina, kolege na poslu više i ne primjećuju to. I samo ih rijetko, neke stvari koje ne mogu da napravim, podsjete da sam invalid.

A znam i invalide sa teškim invaliditetima koji vode produktivne živote, kao invalidi su upoznali "zdrave" partnere sa kojima su ušli u brak i imaju djecu.

Tako da nisu ni svi invaliditeti isti.

Zato su to pitanja na koje svako mora sam odgovoriti u okviru zadatih situacija, ne može se dati uopšten odgovor.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#15 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by supercali »

Ja koliko sam skontao pita musko i on je invalid a djevojka je zdrava da kazem
Asko188
Posts: 5
Joined: 07/08/2016 00:49

#16 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Asko188 »

Ovako ja sam invalid, ne ovisim o drugima 95% stvari obavljam sam rutinski iako koristim kolica,mlad sam i vecina djevojaka do sad kaze super si ali im smetaju kolica i zato sam otvorio temu da čujem mišljenje većine prvenstveno djevojaka /žena
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#17 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by sadie_forever »

Asko188 wrote:Ovako ja sam invalid, ne ovisim o drugima 95% stvari obavljam sam rutinski iako koristim kolica,mlad sam i vecina djevojaka do sad kaze super si ali im smetaju kolica i zato sam otvorio temu da čujem mišljenje većine prvenstveno djevojaka /žena

Pa takve ti i ne trebaju,netrazi prosjecnu curu iz diskoteke,cure za tebe su sigurno na drugim mjestima
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#18 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by animals »

Moras u nesto jako vjerovati i ostvarice ti se..
pod ovim vjerovati,ne mislim na religiju..
znaci, ako ne pokusas i ne vjerujes,nece ti se ni desiti..
djana h
Posts: 39272
Joined: 06/08/2009 18:23

#19 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by djana h »

Ljubav može sve.
Iskrena,prava,ona koja sve čini mogućim i ostvarivim.
Ako ima takve ljubavi,nikakve prepreke joj ne mogu ništa.
A da treba mnogo osjećaja i požrtvovanja,treba,u svakoj vezi,a ne samo u vezi sa invalidnom osobom.
Drugo,kada se dvoje vole,ne vide nedostatke,vide,ali im oni nisu prepreka.Već razlog da se još više vole i budu podrška jedno drugom.
Ako nema takve ljubavi,sve je teško i neizvodivo i nosi sa sobom mnogo pitanja i nedoumica :)
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#20 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by pustopoljina »

Asko188 wrote:Zdravo svima imam pitanje da li bi ste bili sa osobom koja je u kolicima od rođenja ako znate da taj invaliditet nije nasledan i ako je ostalo sve ok osim što ne može da hoda?
prvo i osnovno: imate li dovoljno para?
ljubav je super, uvijek vas vraca jedno drugom...a vraca vas iz svakodnevice i obaveza Koje lagano ubijaju i razdvajaju.
imate li dovoljno para za njenu njegu, za povremene odmore, za racune i lijepo mjesto stanovanja?
ako da- go for it.
ako ne, pokusajte prvo na tome raditi.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#21 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by pustopoljina »

Asko188 wrote:Ovako ja sam invalid, ne ovisim o drugima 95% stvari obavljam sam rutinski iako koristim kolica,mlad sam i vecina djevojaka do sad kaze super si ali im smetaju kolica i zato sam otvorio temu da čujem mišljenje većine prvenstveno djevojaka /žena
imas li primanja?
znam za djevojku, koja je u startu upoznala invalida, udala se za njega, sve ok. oboje rade, imaju porodicu.
znam za zenu, ciji je muz u ratu postao invalid, doduse onaj sa penzijom hrvatskog RVI...zena je ostala sa njim, jer on ima zaista solidna primanja, ali ga zajebava i vara na svakom cosku, na pocetku je bila brizna, ali sad ga jednostavno samo ponizava.
Asko188
Posts: 5
Joined: 07/08/2016 00:49

#22 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Asko188 »

Stanovanje i novcanana primanja nisu problem imam visoka primanja za nas standard mogu lagodno da zivim i izdrzavam buducu porodicu
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#23 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Paper_girl »

Nije to prosta stvar - ljudska psiha je čudna i raznolika. Iskreno, u dvadesetim sam godinama i imam dosta prijateljica/poznanica i vjerujem da bi više od pola njih imalo problem s tim iako vjerovatno ne bi priznale da je to razlog. Ali opet, iste te poznanice bi odbile momka samo zato jer nema godina koliko bi one željele, jer oblači ovo ili ono, jer studira to a ne ovo... Ne znam da li se to s godinama promijeni, da li se počne posmatrati osoba kao ljudsko biće ili ljudi stvarno nemaju nimalo samokritike pa traže neku osobu iz njihove fikcije.

Ljudi imaju otklon prema nepoznatom a većina ljudi nema vjerovatno u bliskoj okolini susreta s nekim ko je u kolicima ili nešto slično. Lično, mislim da nema čovjeka koji nije hendikepiran u ovome ili u onome.

Ne bih mogla kriviti nekog ako želi djecu ili slično a njegov potencijalni partnermu to ne može pružiti i slično...ali mislim da bi većinom nezrele osobe odbacile nekog ko im je kompatibilan, s kim se mogu nasmijati, ispričati, ko ih privlači kao osoba suprotnog pola samo radi invaliditeta. Ja mislim da ja ne bih. Ali opet, naglašeno mi je nekoliko puta da gledam svijet ružičastim naočarama pa eto...
Asko188
Posts: 5
Joined: 07/08/2016 00:49

#24 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by Asko188 »

Balkanski mentalitet i puno predrasuda nažalost
shae_ba
Posts: 104
Joined: 08/03/2013 15:14

#25 Re: Veza/Brak sa osobom sa invaliditetom

Post by shae_ba »

I mene zanima ova situacija
Imam prijatelja, invalid od rata i ozenio se ima i djecu hvala Bogu
Ali kad su u pitanju osobe zenskog pola sa invaliditetom, ako ti se dopada i ako su mogucnosti povoljne, postoji li prepreka u ostvarivanju potomstva i drugih stvari koje vezu ljude u braku
Post Reply