Ves masina - hitna preporuka

Post Reply
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#426 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Filter »

zippoo87 wrote: 20/01/2022 17:16 Ljudovi,stigla mi je ves masina i evo upravo sam je smjestio u wc.
E sada ide detaljnije citanje upustva i prvo pranje.
Nego stavio sam ruku u bubanj i da ga okrenem malo,da vidim je li se normalno vrti nakon uklanjanja sigurnosnih serafa...ali bubanj mi izgleda mastan iznutra.
Da li trebam prvo pustiti jedno pranje bez vesa,da se masina ocisti od te masnoce ili to moze i sa vesom ?

I jos jedno pitanje,obzirom da je nova...a voda naravno sadrzi kamenac,da li postoje neka sredstva koja se stavljaju u masinu sa praskom,koja unistavaju kamenac ?
Sta vi koristite i sta koristite ako recimo u par mjeseci zelite da operete masinu,bez vesa.
Moze preporuka za hemijska sredstva koja koristite...na masini ima naljepnica Calgonit,kao preporucuju ali nista detaljno.
ja za ciscenje masinke ubacim tabletu od masine za sudje na 90C, uglanca je ko tepsiju i skine svu mascobu. to jednom mjesecno odvrtim. nekad sa krpama, nekad praznu.
za kamenac ono iz dm-a ili hepek koji ide direktno na pipu, mislim da je 20-25KM i miran si 5-6 mjeseci ili koliko vec cesto vrtis. moze sigurno 100 pranja zastiti od kamenca.
i najvaznija stvari, dobro je nivelisi i ne pretovaraj. bolje dvije ture prati, nego jednom pa belaj sebi napraviti


sretno, neka te dobro sluzi
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#427 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Hvala vam
Dosao mi je flayer od calgonit-a uz upustva,pa vjerovatno njega preporucuju.
Vec sam je odvrtio naprazno jednom a sada sam ubacio i ves.
Cotton na 60 stepeni pranje,preporuceno vrijeme trajanja 3 sata :lol:
Vidjeti cu koliko ce stvarno prati...to mi je previse nesto.

Btw.citajuci upustvo a i prilikom instalacije masine,naletio sam dole u onom filteru za odvod da ima neko crijevo,hepek nekakav sa poklopcem.
Pa me zanima cemu to sluzi ?
Evo ovo sa slike,stranica 41. slike 7,8,9,10.

Image
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#428 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Filter »

zippoo87 wrote: 20/01/2022 19:33 Hvala vam
Dosao mi je flayer od calgonit-a uz upustva,pa vjerovatno njega preporucuju.
Vec sam je odvrtio naprazno jednom a sada sam ubacio i ves.
Cotton na 60 stepeni pranje,preporuceno vrijeme trajanja 3 sata :lol:
Vidjeti cu koliko ce stvarno prati...to mi je previse nesto.

Btw.citajuci upustvo a i prilikom instalacije masine,naletio sam dole u onom filteru za odvod da ima neko crijevo,hepek nekakav sa poklopcem.
Pa me zanima cemu to sluzi ?
Evo ovo sa slike,stranica 41. slike 7,8,9,10.

Image
da ispustis vodu iz masine kad cistis filter :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#429 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Filter wrote: 20/01/2022 20:08
zippoo87 wrote: 20/01/2022 19:33 Hvala vam
Dosao mi je flayer od calgonit-a uz upustva,pa vjerovatno njega preporucuju.
Vec sam je odvrtio naprazno jednom a sada sam ubacio i ves.
Cotton na 60 stepeni pranje,preporuceno vrijeme trajanja 3 sata :lol:
Vidjeti cu koliko ce stvarno prati...to mi je previse nesto.

Btw.citajuci upustvo a i prilikom instalacije masine,naletio sam dole u onom filteru za odvod da ima neko crijevo,hepek nekakav sa poklopcem.
Pa me zanima cemu to sluzi ?
Evo ovo sa slike,stranica 41. slike 7,8,9,10.

Image
da ispustis vodu iz masine kad cistis filter :mrgreen:
Zar za to ne sluzi ovaj veliki filter...kada ga odvrnem izadje voda a i kamenac,tako je barem bilo na staroj.
A ovaj mali hepek prvi put vidim sada u masini,pa i dalje ne kontam cemu sluzi...dakle,ova masina ima mogucnost ispustanja vode na 2 nacina ,je li ...kroz veliki i kroz mali odvod ?
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#430 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Inače Bosch mašina ima poseban program nesto kao pranje bubnja.... Tako nekako
I da, pere 3 sata kad je cotton 90°, kad je obojeni veš mi uključimo mix 40°... Oko sat vremena
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#431 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

nlt wrote: 20/01/2022 20:59 Inače Bosch mašina ima poseban program nesto kao pranje bubnja.... Tako nekako
I da, pere 3 sata kad je cotton 90°, kad je obojeni veš mi uključimo mix 40°... Oko sat vremena
Ako sam dobro procitao u upustvu,program za pranje bubnja je "cotton 90°"
Morati cu i ja isprobati vise razlicitih programa dok ne vidim sta je OK.
Sada sam stavio trenerke,majice i tako,mjesavinu sarenog pamuka vecinom na program cotton 60 i evo mlati skoro 3 sata...nije jos zavrsila.

Ne znam kakve rezultate pranja daje na ovim programima od 40° ,mislim na sareno.
A bijeli ves planiram prati na ovom programu od 60° ,mislim da ne treba 90 ici...to mozda bas za neke krpe i nesto zaprljano.
Sta predlazes ?
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#432 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Filter »

zippoo87 wrote: 20/01/2022 20:16
Filter wrote: 20/01/2022 20:08

da ispustis vodu iz masine kad cistis filter :mrgreen:
Zar za to ne sluzi ovaj veliki filter...kada ga odvrnem izadje voda a i kamenac,tako je barem bilo na staroj.
A ovaj mali hepek prvi put vidim sada u masini,pa i dalje ne kontam cemu sluzi...dakle,ova masina ima mogucnost ispustanja vode na 2 nacina ,je li ...kroz veliki i kroz mali odvod ?
slaufcic je za ispustanje vode, da ne pljusne kad odvrnes filter. mislim, mozes ti i po starom, ali imas opciju da ne zaseres bezze. iz flitera ne izlazi kamenac, samo djubre koje se nakupi tokom pranja i pranja
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#433 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Filter wrote: 20/01/2022 22:38
zippoo87 wrote: 20/01/2022 20:16

Zar za to ne sluzi ovaj veliki filter...kada ga odvrnem izadje voda a i kamenac,tako je barem bilo na staroj.
A ovaj mali hepek prvi put vidim sada u masini,pa i dalje ne kontam cemu sluzi...dakle,ova masina ima mogucnost ispustanja vode na 2 nacina ,je li ...kroz veliki i kroz mali odvod ?
slaufcic je za ispustanje vode, da ne pljusne kad odvrnes filter. mislim, mozes ti i po starom, ali imas opciju da ne zaseres bezze. iz flitera ne izlazi kamenac, samo djubre koje se nakupi tokom pranja i pranja
Kontam sada...posto je filter nisko postavljen i ne moze se ispod njega postaviti nista,onda ima to crijevo da se moze ispustiti voda u ledjen ili nesto slicno.
Ja sam mislio da to nije kakvo cudo da preko toga uvlaci kakav poseban deterdzent za ciscenje bubnja ali eto objasnio si mi.
Hvala.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#434 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Mi uvijek bijeli veš peremo na 90 °. Neko smatra da nema potrebe, ali neka ono pere... Peškiri budu mokri pa stoje itd itd
Šareni peremo na programu mix koji ima Max temperaturu od 40°
Bijeli pere po 3 sata, šareni tako malkice preko sat vremena. Uključimo i onu opciju Water plus, pere sa više vode pa bolje opere
Ima onda onaj brzi recimo program od 30 minuta, to za lagano zaprljano, tipa nekih košulja i to
I jos nekih programa koje nismo ni koristili ima... Ne znam ni za sta su :D
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#435 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Ma kod mene ves nikada nije toliko prljav...najprljavije budu carape a ostalo rijetko sta bude prljavo,ukljucujuci i peskire.
Zato mislim da ne treba ni prati na 90 stepeni ,osim u nekim prilikama kada bude nesto bas prljavo.
Isprobati cu ja par ovih programa ...ljeti je to lakse,treba samo proprati majice i to je to.

Koristis li tipku za skraceno pranje ?
Pola programa ima mogucnost skracenog pranja,ako je manja kolicina vesa
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#436 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Image

Ima bas dosta programa, pola nismo nikad ni probali hahah
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#437 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Evo kako moja izgleda.
Tvoja ima vise nekih dugmica ovamo na displayu...a meni je draze sto je jednostavnija i zbog mame,ako mogne i ovo nauciti,mada ne moze jednostavnije ali eto.
Image
TersMusicaveNaravi
Posts: 14
Joined: 21/01/2022 13:21

#438 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by TersMusicaveNaravi »

na temi biserini biseri imate strucnjaka za ves masine @spinel_
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#439 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Android Knego »

zippoo87 wrote: 20/01/2022 17:16 I jos jedno pitanje,obzirom da je nova...a voda naravno sadrzi kamenac,da li postoje neka sredstva koja se stavljaju u masinu sa praskom,koja unistavaju kamenac ?
Sta vi koristite i sta koristite ako recimo u par mjeseci zelite da operete masinu,bez vesa.
Moze preporuka za hemijska sredstva koja koristite...na masini ima naljepnica Calgonit,kao preporucuju ali nista detaljno.
Mašina (perilica+sušilica) služila 8 godina i evo na izdisaju ovih dana. Ono što sam malo amaterski povremeno intervenisao oko nje naučilo me da ona ima jako sitnu mrežicu koja sprečava da sitni pijesak ulazi. Pa ako ne ulazi onda pretpostavljam ni da kamenca neće biti unutra. Za svaki slučaj sam konsultovao i suprugu, ipak je ona stručnjak iz prakse, jel'... kaže nikad ta sredstva nije kupovala jer misli da je bacanje para (a nije baš da je štedljiva :D)... pa ti vidi...
Provjeri kako je na ulazu vode u mašinu i da li se vremenom taloži skroz sitni pijesak...
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#440 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by vjeshalica »

zippoo87 wrote: 21/01/2022 18:34 Evo kako moja izgleda.
Tvoja ima vise nekih dugmica ovamo na displayu...a meni je draze sto je jednostavnija i zbog mame,ako mogne i ovo nauciti,mada ne moze jednostavnije ali eto.
Image
Hehe mačka ti je vrh!

Ugl.bijeli ves ,gaće,potkosulje na 90 dronca masina msm 3h mozda i malo vise
Posteljina na 90
Krpe kuhinjske 60 al sve to odvojeno jedno od drugog perem

Neke gluposti za brzo drcanje na najkraci program
Kosulje na program za kosulje
Vuna na wool
S tim da sve programe osim brzog drcanja,operem nakon glavnog na ispiranje/rinse, i tada iskljucivo ubacim omeksivac
Ako perem npr jaknu sto pokupi vode prvo u glavnom programu stavim na manju centrifugu,pa kasnije izdrcam na spin/drain dodatno ocijedim
zippoo87
Posts: 15367
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#441 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

vjeshalica wrote: 21/01/2022 20:03
zippoo87 wrote: 21/01/2022 18:34 Evo kako moja izgleda.
Tvoja ima vise nekih dugmica ovamo na displayu...a meni je draze sto je jednostavnija i zbog mame,ako mogne i ovo nauciti,mada ne moze jednostavnije ali eto.
Image
Hehe mačka ti je vrh!

Ugl.bijeli ves ,gaće,potkosulje na 90 dronca masina msm 3h mozda i malo vise
Posteljina na 90
Krpe kuhinjske 60 al sve to odvojeno jedno od drugog perem

Neke gluposti za brzo drcanje na najkraci program
Kosulje na program za kosulje
Vuna na wool
S tim da sve programe osim brzog drcanja,operem nakon glavnog na ispiranje/rinse, i tada iskljucivo ubacim omeksivac
Ako perem npr jaknu sto pokupi vode prvo u glavnom programu stavim na manju centrifugu,pa kasnije izdrcam na spin/drain dodatno ocijedim
Macka je glavni inspektor,dosla da gleda kako radi,interesantno joj...imaju dvije ali jedna se potrefila u kadru :D

Ja ne znam ni kako se ubacuje omeksivac u masini :D
Znaci ubacuje se kada masina zavrsi sa pranjem,pa ubacis omeksivac i onda na rinse ,da natopi jos jednom sa omeksicavec i onda centrifugiras i to je to ?
Ja ljeti koristim bukvalno ono samo da propere,tu cu koristiti neke brze programe a i donji ves kod mene moze ici na 40 stepeni...jer ne bude ni 24 sata na meni :D
Evo sinoc je oprala jednu turu i dobro je oprala...3 sata je mlatila sareno na 60 stepeni.

Sto se tice ovog posta gore iznad,sto spominje sitkice na ulazu vode...to masina ima i to treba sa vremena na vrijeme ocistiti ali tesko se rijesiti kamenca u potpunosti...kod nas u vodovodu ga ima nenormalno puno...serpu u kojoj kuham vodu za kafu moram cistiti svaka 3-4 dana,fin sloj se zalijepi kamenca.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#442 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by vjeshalica »

Ja tako praktikujem, dakle u osnovnom programu ubacim u laTicu samo deterdžent. Kasnije kad program zavrsi okrenem točkić na RINSE i kad kupi vodu, ubacim omeksivac u box, ta opcija ne traje mnogo mozda kod mene 15min.Jer nema svrhe u osnovnom ubacat omeksivac s obzirom koliko radi.
Uglavnom ove duge opcije tako radim, sa ispiranjem.I drcam po jeftinoj struji.Imam neki tajmer na svojoj masini jednom ga nisam dobro utrefila,pocela masina u 2 ujutro drcat do neka doba.Uzas. :mrgreen:
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#443 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 21/01/2022 20:24
Ja ne znam ni kako se ubacuje omeksivac u masini :D
Znaci ubacuje se kada masina zavrsi sa pranjem,pa ubacis omeksivac i onda na rinse ,da natopi jos jednom sa omeksicavec i onda centrifugiras i to je to ?
Ubaciš ga prije pranja, kad i deterdžent, ali u njegov odjeljak koji je odvojen od deterdženta.
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#444 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Android Knego wrote: 21/01/2022 19:56 Mašina (perilica+sušilica) služila 8 godina i evo na izdisaju ovih dana. Ono što sam malo amaterski povremeno intervenisao oko nje naučilo me da ona ima jako sitnu mrežicu koja sprečava da sitni pijesak ulazi. Pa ako ne ulazi onda pretpostavljam ni da kamenca neće biti unutra. Za svaki slučaj sam konsultovao i suprugu, ipak je ona stručnjak iz prakse, jel'... kaže nikad ta sredstva nije kupovala jer misli da je bacanje para (a nije baš da je štedljiva :D)... pa ti vidi...
Heheh.
Kod mene takva mrezica ima na cesmi,a u kuhalu svejedno btzo se nakupi kamenac.
Pa ti vidi :)
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#445 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Android Knego »

rovac13 wrote: 21/01/2022 23:09
Android Knego wrote: 21/01/2022 19:56 Mašina (perilica+sušilica) služila 8 godina i evo na izdisaju ovih dana. Ono što sam malo amaterski povremeno intervenisao oko nje naučilo me da ona ima jako sitnu mrežicu koja sprečava da sitni pijesak ulazi. Pa ako ne ulazi onda pretpostavljam ni da kamenca neće biti unutra. Za svaki slučaj sam konsultovao i suprugu, ipak je ona stručnjak iz prakse, jel'... kaže nikad ta sredstva nije kupovala jer misli da je bacanje para (a nije baš da je štedljiva :D)... pa ti vidi...
Heheh.
Kod mene takva mrezica ima na cesmi,a u kuhalu svejedno btzo se nakupi kamenac.
Pa ti vidi :)
A de mi reci gdje bi se trebao skupiti taj kamenac? Mašina mi je ionako pred penzijom pa ništa ne košta da je malo rastavim .. :mrgreen:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#446 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Cesto kompletan grijac koji se nalazi u dnu bubnja bude sav u kamenu,to se lako rjesava tako sto se 1-2 puta godisnje ubaci sredstvo za skidanje kamenca i pokrene program 90 bez vesa.Ako je previse zapusteno onda tesko pomaze.Posto vasa zena misli da je to bacanje para,onda moguce da je zapusteno :)

Cesto onaj dio gore za primanje vode,u njemu su uski kanali i rupice,voda tu ide kao tus,sprica.....ti uski kanali se zastopaju od kamenca,prvo primiketis kako mlazovi vise nisu fini,pocnu udarati ukrivo prema dole,pa se neki pocnu gubit,kad se dovoljno zacepe voda dolazi sporije u masinu,tise,a pritisak u crijevu koje doprema vodu u tu posudu je sve veci.......sledeci korak je to crijevo spadne od pritiska i prsce po masini,elek moze stradat od vode.

Rjesenje,skinut dio za primanje vode,potopit ga u tekucinu protiv kamenca,ostavit da prenoci,pa namontirat.
Kod siemens bosch je jednostavnije jer je to samo plastika,.......kod miele nije za svakog jer postoji puno sitnih dijelova elektricnih dijelova zupcanika kontakata itd koji se moraju rasformirat pa plasticni dio otopit ocistit i poslije ponovo pospajat kako je bilo .

Itd.......kamenac moze biti svuda gdje je voda.
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#447 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by mayab »

Pita me jaran, da li kupiti Teslu za 400KM i 5 godina garancije ,
pa nakon 5 godina opet isto, i tako si 10 godina pod ful garancijom za 800 KM,
ili se odmah izvaliti za 800-900 KM za kakav "pravi" brend, i čekati da krepa u 6-toj godini.... :|

Kontate poentu , logiku i matematiku?
Ja sam se istinski zadeverao, šta mu odgovoriti
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#448 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Najgore sto i sa najboljom masinom mozes imat peh,kao i sa autom npr.Onda si platio skuplje,i imao belaj.

Sama pomisao 5 godina garancije vrijedi nesto.
Naravno ako ta garancija pokriva sve,da nebi bilo nesto sitnim slovima,pa posle nista od garancije.

Ti s garancijom ima smisla ako nekom svejedno kako ta masinq radi,buci pere,cijedi itd.

Kod mene zena se navikla na miele masine,kad dodje negdje na neku drugu,onda joj ne pase,vidi nkakve razlike.

Ja sam davno isao tom logikom i uzek tv quadro,jeftin sa samsung ekranom,slika u slici,garancija bla bla.

Onda je crko nakon godinu,ne isplati im se popravka,kao zamjena uredjaja,onaj svaljuje na onog ,trazi nesto,i nista pojeo vuk magarca ....zakon nula....prodavac iz rs,uvoznik hercegovina,drzava qurac.....i posle tog vise ne experimentisem
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#449 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

Ja se zajebo sa Xiaomi mobitelom na konto garancije i od tad za mene nema eksperimentisanja sa tehnologijom koja mi olaksava svakodnevni zivot :D

Nesto sto rijedje koristim, tu moze lijeva marka.
player_
Posts: 1215
Joined: 30/11/2013 21:56
Location: Sarajevo

#450 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by player_ »

mayab wrote: 22/01/2022 10:43 Pita me jaran, da li kupiti Teslu za 400KM i 5 godina garancije ,
pa nakon 5 godina opet isto, i tako si 10 godina pod ful garancijom za 800 KM,
ili se odmah izvaliti za 800-900 KM za kakav "pravi" brend, i čekati da krepa u 6-toj godini.... :|

Kontate poentu , logiku i matematiku?
Ja sam se istinski zadeverao, šta mu odgovoriti
Ni za 800 900 nije neki pravi brend, miele nema ispod 1500 ja mislim...
Reci ti jaranu nek uzme neku srednju vrijednost 600 700 750 i to nek ganja neke popuste i uzme neki solidan brend bosch samsung whirlpool itd i uz malo srece sa jednom mozda izgura i preko 10 godina... Naravno kad potrefis felericnu pokvarit ce ti se i miele za godinu al et :D
Post Reply