Venecuela

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1751 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Ma meni je jasno da je to samo populisticko sranje i da ti Venecuela meda ne moze. No ja se bojim da se ovim otvaraju vrata drugima da iskoriste ovo i udju u sukob na jednoj od zaracenih strana - Amerika na strani Gvajane i Rusi na strani Venecuele. Znamo da ovi vec saradjuju sa njima, a mescini i sa Iranom. Plus mogla bi tu i Kina uletiti.
Ili obratno, da Amerika ovu pricu iskoristi za napad na Venecuelu, za rad ocuvanja interesa u Gvajani….pardon, mislio sam za rad ocuvanja teritorijalnog suvereniteta. :oops:
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18333
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1752 Re: Venecuela

Post by GandalfSivi »

U Gvajani planski nikada nisu htjeli da naprave ceste gore prema Venecueli. Bukvalno ni jedan put ne postoji. Treba napasti kroz dzunglu…
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1753 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Napasce dole na Mt. Roraima :D . E to bi bilo mjesto za posjetit.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72908
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#1754 Re: Venecuela

Post by Velkoski »

je l' ovdje navijamo za Penjarandine?
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#1755 Re: Venecuela

Post by desni »

Zanimljivo. Procjene su ako se Ameri ne umiješaju, pregaziće ih Maduro ko plitak potok :D
If Venezuela launched a military assault to annex the Essequibo, there is very little that Guyana could do to repel such an event. Venezuela’s military apparatus outnumbers the Guyana Defense Force by at least a whopping 100 to 1 in personnel while Caracas possesses modern fighters and naval craft to which Guyana has no viable response. Maduro’s close ties with the Kremlin means Venezuela has received extensive military aid from Russia, including modern weapons systems, such as small arms, tanks and fighter bomber aircraft, and training by Russian advisers. While Russia promised in 2022 that military aid to Venezuela will not be used against Colombia, no such assurances have been made regarding Guyana. The overarching consensus is that without U.S. intervention, a Venezuelan invasion of the Essequibo will be successful.

The risks of the border dispute boiling over and exploding into conflict are very real. Heightened tensions between Caracas and Washington over sanctions and U.S. Department of Justice indictments against Maduro, as well as members of his government, increase the risk of conflict erupting. Maduro also uses the dispute as a means of distracting Venezuelans from the suffering they are enduring because of his policies, with the dispute one of the only points on which he and Venezuela’s opposition agree. Putin’s invasion of Ukraine, despite the international outcry, has emboldened authoritarian illiberal rulers like Maduro to see the application of force as a viable tool to achieve their goals
I prije nego se nafta otkrila i omogućila porast GDP u ovoj bivšoj britanskoj koloniji od 57,8% u 2022. bilo je tih nekih nesporazuma oko granice. Nije im se dalo razmjeriti u džungli :mrgreen: Sparina jbg.
Guyana now possesses one of the world’s fastest-growing economies, with IMF data showing 2022 GDP expanded by a stunning 57.8% and is expected to grow by another 25% during 2023.
The bitterly contested region, known as the Essequibo, encompasses all of Guyana’s land east of the Essequibo River or nearly three-quarters of the former British colony’s sovereign territory, which before independence in 1966 was known as British Guiana. Spain had originally assumed control of large parts of the Essequibo as part of the colony of the Vice Royalty of New Granada, but the constant distraction of battling independence movements in Latin America prevented Madrid from cementing its claim. To define the boundaries of British Guiana London, in 1835, commissioned German-born explorer Robert Herman Schomburgk to map the western part of the colony and demark a border with Venezuela. The boundary selected by Schomburgk sparked the now more than a century-long territorial dispute between Venezuela, which had emerged as a sovereign state in 1831 and elected to exercise its colonial legacy after gold was discovered in the Essequibo.
Link sa pratimo bil moglo pojeftinit gorivo stranice 8-)
https://oilprice.com/Geopolitics/Intern ... spute.html
User avatar
sime_cipol
Posts: 16342
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1756 Re: Venecuela

Post by sime_cipol »

Imaju 300 milijardi barela i napast ce Gvajanu sa 10.
Onda ulijecu Ameri i gube sve :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1757 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

sime_cipol wrote: 22/11/2023 02:17 Imaju 300 milijardi barela i napast ce Gvajanu sa 10.
Onda ulijecu Ameri i gube sve :D
Pa Venecuela je ta koja pravi poteze, nije niko izmislio.

Ko zna, mozda se forumsko mijenje vise zainteresuje za temu ako saznaju da se predsjednik Gvajane zive Irfaan Ali. :P
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#1758 Re: Venecuela

Post by desni »

Neće ih ni napasti :wink:
Ako budu pametni :run:
Da su pametni zarađivali bi 30 puta više od ovih iz te Guajane :razz:
Irak je i pored svojih naftnih izvora napao Kuvajt. Granicu između Iraka i Kuvajta je utvrdio ko? Britanci možda?
Britanci su naselili Pakistance između ostalih i Irfanove u Gvajanu, Holanđani Indonežane u Surinam, kolonijalisti :izet:
Pare pokreću svit :skoljka:
caros
Posts: 1362
Joined: 16/03/2012 19:05

#1759 Re: Venecuela

Post by caros »

Šta znači to da su pametni? Zna se ko je razjebao skoro cijelu Južnu Ameriku.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1760 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

caros wrote: 22/11/2023 03:20 Šta znači to da su pametni? Zna se ko je razjebao skoro cijelu Južnu Ameriku.
Simon Bolivar :oops:

:D

Ah bogati cuj sta znaci da su pametni? Pa svemu sto znamo ocigledno nije lako nerazvijenoj zemlji navigirati kroz razvoj sa parama od novostecenog naftnog bogatstva, ali ne znaci da je neuspjeh zagarantovan.
Primjer je Venecuela, koja je nakon WW2 pa cca do 1980ih bila jedna od najbogatijih zemalja svijeta, ne samo Latinske Amerike. Da su bili pametni, mogli su napraviti nesto vise od toga. Al kurko.

Zamisli jbt Venecuelanci su susjednim zemljama bili pojam za bogatu zemlju, a danas milioni izbjeglica u svakoj od tih zemalja. Venecuelu su razjebali Venecuelanci. (Slicno kao sto su i Argentinu njihovi.) No takav scenario nije neminovan.

Valjda. :skoljka:
caros
Posts: 1362
Joined: 16/03/2012 19:05

#1761 Re: Venecuela

Post by caros »

jeza u ledja wrote: 22/11/2023 05:31
caros wrote: 22/11/2023 03:20 Šta znači to da su pametni? Zna se ko je razjebao skoro cijelu Južnu Ameriku.
Simon Bolivar :oops:

:D

Ah bogati cuj sta znaci da su pametni? Pa svemu sto znamo ocigledno nije lako nerazvijenoj zemlji navigirati kroz razvoj sa parama od novostecenog naftnog bogatstva, ali ne znaci da je neuspjeh zagarantovan.
Primjer je Venecuela, koja je nakon WW2 pa cca do 1980ih bila jedna od najbogatijih zemalja svijeta, ne samo Latinske Amerike. Da su bili pametni, mogli su napraviti nesto vise od toga. Al kurko.

Zamisli jbt Venecuelanci su susjednim zemljama bili pojam za bogatu zemlju, a danas milioni izbjeglica u svakoj od tih zemalja. Venecuelu su razjebali Venecuelanci. (Slicno kao sto su i Argentinu njihovi.) No takav scenario nije neminovan.

Valjda. :skoljka:
Previše su vezali valutu za svoje prirodne resurse i nikakvog hajra nije bilo za srednju i donju klasu, no svejedno i da nisu CIA bi to razjebala. I ovo nije neka teorija nego ono što se fakat dešavalo, ne samo tu nego po čitavoj Americi ispod Texasa.

Neću reći da bi Latinoamerikanci napravili raj (vjerovatno ne bi), ali dosta njihove patnje je prouzrokovano američkim utjecajem. Danas je tamo katastrofa u većini država, možda da je Urugvaj stabilan, sve ostalo je klimavim nogama.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1762 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

sime_cipol wrote: 22/11/2023 02:17 Imaju 300 milijardi barela i napast ce Gvajanu sa 10.
Onda ulijecu Ameri i gube sve :D
Citao sam da je nafta u Venecueli veoma prljava. Toliko da se ne isplati ..
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1763 Re: Venecuela

Post by AleksoMKD »

swanfilter wrote: 22/11/2023 12:17
sime_cipol wrote: 22/11/2023 02:17 Imaju 300 milijardi barela i napast ce Gvajanu sa 10.
Onda ulijecu Ameri i gube sve :D
Citao sam da je nafta u Venecueli veoma prljava. Toliko da se ne isplati ..
Da, mislim da treba puno duzi i skuplji proces obrade.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1764 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

caros wrote: 22/11/2023 07:03
jeza u ledja wrote: 22/11/2023 05:31
caros wrote: 22/11/2023 03:20 Šta znači to da su pametni? Zna se ko je razjebao skoro cijelu Južnu Ameriku.
Simon Bolivar :oops:

:D

Ah bogati cuj sta znaci da su pametni? Pa svemu sto znamo ocigledno nije lako nerazvijenoj zemlji navigirati kroz razvoj sa parama od novostecenog naftnog bogatstva, ali ne znaci da je neuspjeh zagarantovan.
Primjer je Venecuela, koja je nakon WW2 pa cca do 1980ih bila jedna od najbogatijih zemalja svijeta, ne samo Latinske Amerike. Da su bili pametni, mogli su napraviti nesto vise od toga. Al kurko.

Zamisli jbt Venecuelanci su susjednim zemljama bili pojam za bogatu zemlju, a danas milioni izbjeglica u svakoj od tih zemalja. Venecuelu su razjebali Venecuelanci. (Slicno kao sto su i Argentinu njihovi.) No takav scenario nije neminovan.

Valjda. :skoljka:
Previše su vezali valutu za svoje prirodne resurse i nikakvog hajra nije bilo za srednju i donju klasu, no svejedno i da nisu CIA bi to razjebala. I ovo nije neka teorija nego ono što se fakat dešavalo, ne samo tu nego po čitavoj Americi ispod Texasa.

Neću reći da bi Latinoamerikanci napravili raj (vjerovatno ne bi), ali dosta njihove patnje je prouzrokovano američkim utjecajem. Danas je tamo katastrofa u većini država, možda da je Urugvaj stabilan, sve ostalo je klimavim nogama.
Pa CIA je razjebala Cile pa evo ih danas najjaca ekonomija JA. (mislim da bolje stoje i od Urugvaja po glavi stanovnika, neda mi se trazit).
Prosla su ta vremena CIA-e, danas imas sankcije i tako te stvari.

Pod ovo “da su bili pametni” spada i to da ne upires prstom u oko Americi. Ha jel. To ne znaci da ces zivjeti u bijedi ako igras kako Amerika svira. Naprotiv. Samo je trebalo biti pametan, kao sto rece kolega iznad.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1765 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

AleksoMKD wrote: 22/11/2023 12:30
swanfilter wrote: 22/11/2023 12:17
sime_cipol wrote: 22/11/2023 02:17 Imaju 300 milijardi barela i napast ce Gvajanu sa 10.
Onda ulijecu Ameri i gube sve :D
Citao sam da je nafta u Venecueli veoma prljava. Toliko da se ne isplati ..
Da, mislim da treba puno duzi i skuplji proces obrade.
Koliko se sjecam, samo u Texasu postoji refinerija sposobna njihovu naftu obraditi do kvalitetne.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1766 Re: Venecuela

Post by AleksoMKD »

swanfilter wrote: 22/11/2023 15:56 Koliko se sjecam, samo u Texasu postoji refinerija sposobna njihovu naftu obraditi do kvalitetne.
I to mi je poznato, da bi obradili neke naftene derivate moraju slat u druge drzave. Ta rafinerija u Texasu mislim da jedina moze od njihove nafte sve derivate napraviti.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1767 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Vjerovatno je takva i ova u Gvajani. :-?
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1768 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

AleksoMKD wrote: 22/11/2023 16:25
swanfilter wrote: 22/11/2023 15:56 Koliko se sjecam, samo u Texasu postoji refinerija sposobna njihovu naftu obraditi do kvalitetne.
I to mi je poznato, da bi obradili neke naftene derivate moraju slat u druge drzave. Ta rafinerija u Texasu mislim da jedina moze od njihove nafte sve derivate napraviti.
Mozda su im se bas zato Ameri nakacili na leđa :lol:

Toliko nafte, a samo je ti mozes obraditi.

Mada je trenutno neisplativa skroz ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1769 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

jeza u ledja wrote: 22/11/2023 17:58 Vjerovatno je takva i ova u Gvajani. :-?
Ne spominje se njihova u tom kontekstu.

Inace ne bi ove velike korp odmah pohrlile ...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1770 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Fakat se ne razumijem sekunde u to, ali cisto sumnjam da nije isplativa. Kakve procese rade u Kanadi samo da izvuku malo nafte, cisto sumnjam da je ovo manje isplativo.
Uostalom zar nije Venecuela izvozila uglavnom u Aziju u zadnje vrijeme? Nesto sumnjam da se ista samo rafinira u Americi, ako uopste.

Ne da mi se guglati o ovome vise mozda se neko drugi bolje razumije. :D
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1771 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

jeza u ledja wrote: 22/11/2023 18:28 Fakat se ne razumijem sekunde u to, ali cisto sumnjam da nije isplativa. Kakve procese rade u Kanadi samo da izvuku malo nafte, cisto sumnjam da je ovo manje isplativo.
Uostalom zar nije Venecuela izvozila uglavnom u Aziju u zadnje vrijeme? Nesto sumnjam da se ista samo rafinira u Americi, ako uopste.

Ne da mi se guglati o ovome vise mozda se neko drugi bolje razumije. :D
Ni sam se ne razumijem u procese, samo citao.

Trzisna cijena trenutno je i sada takva, da se ne isplati.

Mozda jednog dana, ako je istinito predviđanje kako ce nafte nestati. Mada ja u to ne vjerujem, ma koliko ljudi crpili.

I spomenuta je ta rafinerija u Teksasu kao jedina sposobna cijeli proces odraditi. Da li postoji jos koja, ne znam.

Valjda je prisutnost sumpora najveci problem i ogromno ga je u njihovoj nafti.

Mozda kolega iznad zna sta vise ...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45292
Joined: 29/12/2005 01:20

#1772 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

Evo sad citam, Venecuela je itekako imala rafinerije medjutim zbog sankcija i manjka investicija, te ovisnosti od americke tehnologije, te rafinerije su pale kurcu za usi. I evo citam da Iran ulijece sa svojom tehnologijom da malo uvede te rafinerije u red.

Ne znam na sta se odnosilo to na rafineriju u TX, mozda je to bila jedina rafinerija za americko trziste venecuelanske nafte?

Jer vidim da ovi izvoze svugdje po svijetu, pogotovo u Aziju.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10805
Joined: 27/04/2021 22:52

#1773 Re: Venecuela

Post by tramvajtrojka »

jeza u ledja wrote: 22/11/2023 19:53 Evo sad citam, Venecuela je itekako imala rafinerije medjutim zbog sankcija i manjka investicija, te ovisnosti od americke tehnologije, te rafinerije su pale kurcu za usi. I evo citam da Iran ulijece sa svojom tehnologijom da malo uvede te rafinerije u red.

Ne znam na sta se odnosilo to na rafineriju u TX, mozda je to bila jedina rafinerija za americko trziste venecuelanske nafte?

Jer vidim da ovi izvoze svugdje po svijetu, pogotovo u Aziju.




pogledaj ova dva klipa od balda ludjaka isao rutom kojom idu imigranti iz Venezuele do Amerike :mrgreen:, strahota kuda ljudi prolaze da pobjegnu iz diktature budalasa
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1774 Re: Venecuela

Post by swanfilter »

jeza u ledja wrote: 22/11/2023 19:53 Evo sad citam, Venecuela je itekako imala rafinerije medjutim zbog sankcija i manjka investicija, te ovisnosti od americke tehnologije, te rafinerije su pale kurcu za usi. I evo citam da Iran ulijece sa svojom tehnologijom da malo uvede te rafinerije u red.

Ne znam na sta se odnosilo to na rafineriju u TX, mozda je to bila jedina rafinerija za americko trziste venecuelanske nafte?

Jer vidim da ovi izvoze svugdje po svijetu, pogotovo u Aziju.
Necu tvrditi, al koliko se sjecam nije bila u pitanju samo ogranicenost za americko trziste.


Ako je izvoze, usljed situacije kontam da je prodaju buzasta. Zbog cijene na trzistu i cinjenice da im je nafta kakva jeste za preraditi.

Jer je tekst koji sam citao govorio bas o njihovoj nafti, zbog zadnje im situacije u kontekstu jos jedne price, Ameri uvode demokraciju u drzavi bogatoj naftom.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#1775 Re: Venecuela

Post by Hendrix »

Ma dzaba sve kad drzavu vode debili, mislim da bi i Bosna bila na istom nivou i da imamo enormne zalihe nafte ili bilo cega. Jednostavno neke nacije su nesposobne da iskoriste svoj potencijal i nemaju viziju, na bilo koji nacin. Najlakse je reci Amerika ne da, pa jbg skontaj nesto iskoristi poziciju za dobrobit naroda a ne glumit neku revoluciju da dovedes zemlju u ravan sa Somalijom.

Nigerija slicna situacija, ogromne zalihe nafte, ruda i dijamanata a zemlja vazda razjebana. S druge strane Katar malo poluostrvo razvaljuje s parama.

Nema izgovora ba, ko nema dugorocnu strategiju i politiku i uzda se u revolucionarne ideje iz Rusije i Kube, najebo je. Realnost jbg.
Post Reply