Venecuela

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1626 Re: Venecuela

Post by insomnia78 »

:lol:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1627 Re: Venecuela

Post by salik79 »

insomnia78 wrote::lol:
Oni mogu, jelde? Njima cemo halalit...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1628 Re: Venecuela

Post by insomnia78 »

Jos malo. Dok drvo i kamenje ne progovori
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#1629 Re: Venecuela

Post by commendatore »

"Guslam ti ja guslam, pade puc za vrat, ispuha buna ko dušica!"
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1630 Re: Venecuela

Post by salik79 »

Ufatio se upitnog hadisa k'o celav kape. I uvijek ti to jedini izgovor... Samo tvoji cionisti imaju ekskluzivu da budu na strani Izraela, bez da im se ista prigovori. Svi ostali su cetalji i procetalji.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1631 Re: Venecuela

Post by insomnia78 »

Iz kibuca moji znas ti dobro koji
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1632 Re: Venecuela

Post by salik79 »

insomnia78 wrote:Iz kibuca moji znas ti dobro koji
Znam, znam... Ovi:

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1633 Re: Venecuela

Post by insomnia78 »

Nista. Do godine u Jerusalemu
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1634 Re: Venecuela

Post by salik79 »

Za 20 do 25, ako Bog da, ziher.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1635 Re: Venecuela

Post by insomnia78 »

100%
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1636 Re: Venecuela

Post by славянин »

Insala bice :D :lol:
prometheus
Posts: 263
Joined: 21/04/2013 20:26

#1637 Re: Venecuela

Post by prometheus »

Poziv na okupljanje ispred kasarnih od samoproglasenog Whitedoga i ubice Leopolda dostizu rekordne cifre, ljudi ne mogu izaci iz kuca kolike su guzve i kolone, mediji prestali izvjestavati jer pobjeda je toliko ocigledna da nema fajde trositi resurse tamo. Demokratija pobjedjuje, Maduro odlazi sa vlasti, sloboda se uzdise sirom Venecuele!!!

:roll: :izet:

Svi se prepali Madura, nesmije niko da pisne a kamoli izadje vani, ovo ni kod Tite se nije vidjalo... :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#1638 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

prometheus wrote: Ne mislim vec samo reciprocno uzvracam, ti budi kulturan i pristojan i dobices shodno takav odgovor. Ako zelis gangsta style moze i tako. Pojam "normalno" posebno kod osoba ciji cinizam tezi ka beskonacno je nesto potpuno relativno.
Ja tebi nikakvu psovku niti uvredu nisam uputio.

Napisao sam ovo:
Takoe, slobodarska Venecuela je svetionik pravde u svijetu!

Bolje im je s Madurom. Znamo mi. :thumbup: :oops:
Na sta si ti odgovorio sa:
prometheus wrote:Ti si davno trajno lobotomizirani gringo
prometheus wrote:jebo li vas kip slobode
prometheus wrote:Sta kojeg qrca
prometheus wrote:Marsh stoko
I na kraju sa:
prometheus wrote:Djavo je prestao djelovati na ovom svijetu kad su ovakvi moralisti preuzeli stvari u ruke.
Reciprocno? :lol:

prometheus wrote: Da, da, da. Zaboravio si reci da prestanem koristiti racunar, internet, telefon, farmerke, odnosno, da zivim poput amish zajednice. Lenjin je obicni izdajnicki pas, najveca zavjera Ekvadora modernog doba, koji je uspio prevariti i prodati ostavstinu najboljeg predsjednika Ekvadora ikada, i jednog od najboljih lidera modernog doba u svijetu, ekonomistu Rafael Correa. Kinezi su daleko ozbiljniji i humaniji partneri od gringosa, u to nemoj ni trunku da sumnjas. Zivio Huawei ;)
Poenta mog komentara nije ta da ne smijes ili ne trebas kritikovati nesto sto ti smeta u zemlji u koju si dosao. Poenta je da iz vlastitog primjera, a i primjera ocigledno svoje najblize porodice, mozes vidjeti koje su to beneficije koje ti to drustvo i taj ("neoliberalni") sistem omogucava. I da ne bude zabune, i bez tog sistema bi tebi u zemlji iz koje si dosao bilo isto - ili vjerovatnije - mnogo gore, a uz to jos ne bi imao gdje da odes. Valjda je dok su te iste zemlje doslovce drzale pola svijeta u ropstvu ili harale svijetom praveci neke Lebensraume i sl, tebi i takvima (ili meni) u tim zemljama bilo bolje.
Sto se tice Ekvadora i magicnog ekonomiste Rafaela Corree, najboljeg lidera Ekvadora ikada, postavljao sam vec clanke o tom ranije. A clanak kaze ovako:
It Doesn’t Matter if Ecuador Can Afford This Dam. China Still Gets Paid.
A giant dam was supposed to help lift Ecuador out of poverty. Instead, it’s part of a national scandal, and a future tethered to China.
https://www.nytimes.com/2018/12/24/worl ... a-dam.html

Clanak do detalje opisuje na koji nacin je upravo taj tvoj najbolji predsjednik ikada uvezao glup projekat sa Kinezima, koji se ispostavio kao velika glupost, medjutim Ekvador je i dalje duzan placati Kinezima kredite. Ogromne kredite. Tolike da je ovaj Lenin morao drasticno kresati javnu potrosnju. Citao sam ga poodavno, ali znam da ima komicnih situacija i slika koje pokazuju dokle je isao nemar, korupcija i neprofesionalnost ljudi koji su bili ukljuceni u ovo, kao i zhlj kvalitet onoga sto su uradili Kinezi.

A evo i clanak iz LA Times o istom problemu, sa naslovom:
Ecuador faces a huge budget deficit because of loans it received from China
https://www.latimes.com/world/la-fg-ecu ... story.html

Da bi otplatili dug - Ekvadorci daju 80% svoje nafte Kinezima. :shock: :o Za ogromnu branu koja ne radi i koja potencijalno moze nanjeti ogromnu stetu (i vec nanosi).

Zli americki mediji nas kljukaju lazima jer zele da ocrne najboljeg predsjednika ikada. :oops: Jest, samo sto je Correa odavno bivsi. :wink:

Postavio sam tada ovu slikicu, ali evo jos jednom, kineska roba:
Image

:lol:

Dakle, toliko o Ekvadoru, Kinezima, Huaweiju i najboljem predsjedniku ikada. :lol:

Kad mi je zena bila dijete, sa 8 godina je pocela zaradjivati novac za sebe i svoju familiju. Djeca su radila poslove odraslih osoba a u slobodno vijeme se u blatu bosa igrala. Venecuela je prije Chaveza bila ono sto sada neoliberalci zelite da danas ponovo vratite: jedna od najbogatijih zemalja svijeta sa najvecim indexom nepravde i nejednakosti medju bogatim i siromasnim. Citava Juzna Amerika je ista slika, ista prica. Bogatstvo koje su oduvijek uzivale samo selektivne elite blijedjeg tena koze, narod u bijedi kroz sapunice i alkoholizirani do besvijesti nisu predstavljali ozbiljnije probleme. Vrijeme se mijenja. Chavez, Lula, Kirschner, Evo, Mujica i Correa su pokazali da je bolja buducnost moguca, ali da prije toga treba istjerati djavola iz regije. Djavola koji se predstavlja kao spasitelj, koji nudi IMF "pomoc", koji trazi naftu i vojne baze na tudjem tlu, koji odlucuje ko treba da bude slijedeci predsjednik, i koji u konacnici svrgava kroz vojne i ekonomske udare, lawfare, medijski linc, pa cak i pokusaj ubitstva dronovima, neodgovarajuceg kandidata. Mozes mi blatiti o USA naprdjivanjima, ali tisu kad je rijec o latinoamerici...
I sad je u Venecueli vladajuca elita ta koja ima sve, a ostali imaju kurac. Da ne vadim opet video zapise iz njihovih favela, ili kako se vec tamo zovu, i nevjerovatne bijede na ulici. U Venecueli su sada svi mnogo siromasniji nego sto su bili, osim elite.

Tako je bilo i tako ce manje vise ostati. Zasto - jer suplja prica ne pije vodu. Nerad, korupcija, bahatost, sebicnost i nedemokraticnost - to su uzroci nedaca tih zemalja. Nebitno da li ih vodi Chavez, Correa, Moreno ili Bolsonaro. Istina je ta da se u tim zemljama nista drasticno nece promjeniti dok god ove osobine drmaju drustvom. :wink:

Izbori Venecuele diskutabilni? Provjeri malo to, vjerovatno u USA manipulirani algoritam ne odobrava odgovarajuce google pretrage pa si mozda dosta toga propustio "jarane". Najmoderniji i najsigurniji elektronski sistem glasanja, stotine stranih posmatraca, pa cak je i evropska desnica priznala da su posljednji izbori cisti.
Izbori od prosle godine validni??? Pa njih niko ziv ne prihvata. Cuj cisti :lol: . Maduro dobio 70% podrske (jel to odatle vadis taj procenat? :-) ) na izborima na kojim opozicija nije ucestvovala. :lol: Nema sta, validni izbori. Ko kaze. Kaze prometej. :oops:

ZA RAZLIKU OD izbora u SAD kada je Bush obnovio drugi mandat - jao, to lafo nisi znao cakane - kada je sud zakljucio da su izbori bili namjesteni (RIGGED). Valjda si makar pogledo Homerovu parodiju. Evo da ti refreshiram sjecanja:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Prvi video se odnosi na slucaj u vezi izbora 2000-e i Floride, a Homer Simpson na izbore 2008-e. Ni u svojim linkovima nisi u stanju pogoditi godinu.

Razne manipulacije glasackog tijela se naravno vrse i u Americi. O tome se prica i razgovara, o tome se vode debate. O tome se ide na sudove. To nisu nikakve tajne.

Kljucna stvar u svemu ovome - koliko je opozicionih gubitnika proglasilo izbore namjestenim, nelegalnim, a predsjednika nelegitimnim? Nula. Razlog - radilo se minornom broju glasova.

I ti ovo postavljas kao kradju, a slucaj u Venecueli kao sasvim cist?!!? To izvrtanje ociglednog je tolika logicka akrobacija istine da ti ne bi ni Trump pozavidio.
Ali sta treba da cudi, za lika kojem je na komicnu opasku kolekcija psovki i uvreda "reciprocan odgovor".

OK, tu se slazemo. Svjestan si ipak da ti medijski moguli i show prostitutke salju lazi koje kupe druge medijske kuce i tako se laz siri kao virus do najobicnijeg lokalnog radio operatera koji samo treba da cita dopis uz nula truda jer je ta "vijest" svakako kontrastirana vijest. Stvara se dakle jednoumlje u stanovnistvu koje je itekako direktno odgovorno za odvijanje unutarnje i vanjske politike najmocnije drzave na svijetu - gdje su ljudski zivoti u pitanju, primjer Sirija. Dobijam informacije sa svih strana i shvatam sta se desava u svijetu. Geopolitika, ne floskule o "human rights", "democracy" & "liberty"...
Ne, ono sto sam ja svjestan najvise je da je ljudima internet pojeo mozak, dao svima u svijetu da sklapaju svoje verzije istine bez ikakvog poznavanja, ne samo materije, vec generalno saznanja o tome kako svijet funkcionise, kako funkcionise drustvo, politika, ekonomija, razne profesije, itd.
Rachel Maddow i MSNBC, te recimo FOX News u 90% slucajeva govore dijametralno suprotne stvari. To je po definiciji suprotno od jednoumlja. No opet, ne treba da cudi tvoj zakljucak, s obzirom na tvoj problem sa savladavanjem logike. Nije problem jednoumlje drustva, vec jednoumlje pojedinih segmenata drustva koji ne citaju, ne gledaju, ne slusaju nista drugo osim vrlo skucenih izvora informacija, a i to rade vrlo povrsno, pa nisu u stanju ni pregledati/procitati ono sto sami postave kao dokaz njihove tvrdnje. Ti si samo posljednji primjer takve osobe na ovim i slicnim temama.

jeza u ledja wrote:
Paragraf o Bushu, Chavezu, Obamu, ne znam uopste o cemu pricas, ali nije ni bitno jer ne vrijedi ulaziti dublje u pricu.
Objasnio ti Homer Simpson u videu koji sam postavio.

Nema na cemu! :kravata:
:lol: :lol: :lol:

Nema sta, pravi si Prometej, humanista, intelektualac, moralna gromada. :lol: :brusli:

Svi ste na isti kalup - internet borci za pravdu u svijetu. :oops: :roll:

PS: Hocete da doprinesete svijetu? Citajte, ucite, radite, volontirajte, manite se supljiranja o bjelosvjetskim hostaplerima. Vi ste ti koji ste u ovoj prici najvise izmanipulisani.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#1639 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Kaze on i da je Srbija lose interpretirana na zapadu
To kaze i Benjamin, a i Avigdor... Cak spominje visemilenijsko srpsko-jevrejsko prijateljstvo :thumbup: 8-)
@ salik u pricu ubacuje jevreje, epizoda br. 453. :meza1:
User avatar
Point.
Posts: 27713
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1640 Re: Venecuela

Post by Point. »

prometheus wrote:Poziv na okupljanje ispred kasarnih od samoproglasenog Whitedoga i ubice Leopolda dostizu rekordne cifre, ljudi ne mogu izaci iz kuca kolike su guzve i kolone, mediji prestali izvjestavati jer pobjeda je toliko ocigledna da nema fajde trositi resurse tamo. Demokratija pobjedjuje, Maduro odlazi sa vlasti, sloboda se uzdise sirom Venecuele!!!

:roll: :izet:

Svi se prepali Madura, nesmije niko da pisne a kamoli izadje vani, ovo ni kod Tite se nije vidjalo... :-)
:lol: :lol:

Lobotomija!
prometheus
Posts: 263
Joined: 21/04/2013 20:26

#1641 Re: Venecuela

Post by prometheus »

jeza u ledja wrote:
prometheus wrote: Ne mislim vec samo reciprocno uzvracam, ti budi kulturan i pristojan i dobices shodno takav odgovor. Ako zelis gangsta style moze i tako. Pojam "normalno" posebno kod osoba ciji cinizam tezi ka beskonacno je nesto potpuno relativno.
Ja tebi nikakvu psovku niti uvredu nisam uputio.

Napisao sam ovo:
Takoe, slobodarska Venecuela je svetionik pravde u svijetu!

Bolje im je s Madurom. Znamo mi. :thumbup: :oops:
Na sta si ti odgovorio sa:
prometheus wrote:Ti si davno trajno lobotomizirani gringo
prometheus wrote:jebo li vas kip slobode
prometheus wrote:Sta kojeg qrca
prometheus wrote:Marsh stoko
I na kraju sa:
prometheus wrote:Djavo je prestao djelovati na ovom svijetu kad su ovakvi moralisti preuzeli stvari u ruke.
Reciprocno? :lol:
Smatram te, jer te odavno citam, neumornim braniteljem zemlje koja je toliko zla nanijela ovom svijetu kroz posljednje decenije, moze se reci i stoljece, sto se moze ukratko reci "lobotomizirani gringo". Znas sta je lobotomija, i znas da jenkije u latinoamerici nazivaju gringosima (green go).

Ostali neprikladni izrazi se licno ne odnose na tebe jer kao sto vidis pisani su u mnozini. I ja se ponekad napalim, ali ako zelis mogu umjesto "marsh stoko" staviti "sikter gringosi". Nemozes reci da tvoja ironija ne izaziva ovakve epitete, nemoj sad pretjerivati s pedantnoscu, vazda si bio provokator odnosno to je tvoj zadatak na ovom forumu, sto ne zasluzuje nikakav respekt. Kako bi se recimo ti obracao osobi koja se dici zlocinom i/ili velicava zlocin koji trajno izvrsava tako mocna zemlja kao SAD? Jer si na svakoj temi protiv SAD kapak.
jeza u ledja wrote:Poenta mog komentara nije ta da ne smijes ili ne trebas kritikovati nesto sto ti smeta u zemlji u koju si dosao. Poenta je da iz vlastitog primjera, a i primjera ocigledno svoje najblize porodice, mozes vidjeti koje su to beneficije koje ti to drustvo i taj ("neoliberalni") sistem omogucava. I da ne bude zabune, i bez tog sistema bi tebi u zemlji iz koje si dosao bilo isto - ili vjerovatnije - mnogo gore, a uz to jos ne bi imao gdje da odes. Valjda je dok su te iste zemlje doslovce drzale pola svijeta u ropstvu ili harale svijetom praveci neke Lebensraume i sl, tebi i takvima (ili meni) u tim zemljama bilo bolje.
Beneficije neoliberalizma? Neoliberalizam je dzungla, kanibalisticki sistem. Da uspijeva razvojno preteci sve druge sisteme - tu nema diskusije, to je ocigledno. Da je to najbolja alternativa kao drustveno uredjenje u svijetu - dozvoli mi da imam svoje rezerve. Narocito ako se propagandom, silom, sankcijama i raznim podlim metodama pokusava nametnuti. I kao neka bizarna komedija, jos se samoproziva (ko Gvido) "slobodnim drustvom", "demokratskim uredjenjem" itd... Pa jeboga ti, Chomski valjda nesto zna o tome. I nemoj mi sad prebaciti pricu na Balkan, molim te, jer necu tu nasjedati.

jeza u ledja wrote:Sto se tice Ekvadora....

https://www.nytimes.com/2018/12/24/worl ... a-dam.html

Clanak do detalje opisuje

A evo i clanak iz LA Times o istom problemu, sa naslovom:
Ecuador faces a huge budget deficit because of loans it received from China
https://www.latimes.com/world/la-fg-ecu ... story.html........................

Da bi otplatili dug - Ekvadorci daju 80% svoje nafte Kinezima. :shock: :o Za ogromnu branu koja ne radi i koja potencijalno moze nanjeti ogromnu stetu (i vec nanosi).
Vidi, ja neznam koliko ti o MSNBC, FOX, NYT ili LAT, nisam u toku s kojim se glupostima prepucavaju i zabavljaju americki narod. Ali znam jedno: americka vanjska politika je bog, bio tu Obama, Trump, Bush ili Clinton. Strategija i geopolitika je "untouchable". I ove nove show zvijezde AOC i Tulsi su ista suplja prica, vanjska politika je nesto iznad svih moralnih i zakonskih medjunarodnih pojmova: SAD se utapa a njen jedini opstanak je agresivna geopoliticka strategija, stoga i bezobrazno brutalan procenat BDPa na vojno, vojna prisutnost i uplitanje u sve svjetske afere i rezime. Ma da su ti ne znam kakvi izvori, argumenti su bazirani na maglu i prah. Amerika zivi, uzdise, masinerija funkcionise samo kroz ratovanje i nametanje sile. Sve ostalo je show, probudi se.

A boldirano za Ekvador je, shodno americkoj vanjskoj politici nametanja podobnih rezima, cista ubleha i laz. Ekvador je napravio ekonomski odskok sto ni Njemacka nakon drugog svjetskog rata u periodu od 10 godina vlasti Corree. Po prvi put zemlja ne samo da ne uvozi vec izvozi elektricnu energiju susjedima, zahvaljujuci tim "kineskim" hidrocentralama. Po prvi put u povijesti je energetski u surplusu, godisnje ako se ne varam +1200 miliona dolara ustede, danas su vec amortizirane. Vanjski dug je spusten na manje od 40%, sad sta ovaj krkan izdajnik radi jebiga, vidi se po njemu: vraca americku vojnu bazu natrag i dopusta hapsenje Juliana Asangea (4000 miliona dil sa MMFom). Dabogda se u grobu prevrtao uskoro. INA papers, potrazi to.

O Ekvadoru bih ti mogao u epizodama i po temama, ostavimo nesto za kasnije.

jeza u ledja wrote:I sad je u Venecueli vladajuca elita ta koja ima sve, a ostali imaju kurac. Da ne vadim opet video zapise iz njihovih favela, ili kako se vec tamo zovu, i nevjerovatne bijede na ulici. U Venecueli su sada svi mnogo siromasniji nego sto su bili, osim elite.

Tako je bilo i tako ce manje vise ostati. Zasto - jer suplja prica ne pije vodu. Nerad, korupcija, bahatost, sebicnost i nedemokraticnost - to su uzroci nedaca tih zemalja. Nebitno da li ih vodi Chavez, Correa, Moreno ili Bolsonaro. Istina je ta da se u tim zemljama nista drasticno nece promjeniti dok god ove osobine drmaju drustvom. :wink:
Venecuela i elita, nisi bas upucen. Elita su veliki zemljoposjednici i kapitaliste nasljednici ekonomski unistene zemlje do bijede, zemlje pune naftom i prirodnim bogatstvima, ma ni Saudijci im ne bi prismrdili da su imali koliko toliko postenu elitu. Djubrad kolinijalisticka koja sve svoje milijarde uziva po Miamiju i slicnim americkim utocistima za zlocince. Potrudi se malo vise, s Chavezom je bijeda spala na minimalne stope ikada, uprkos svim blokadama, sankcijama, pokusajima ubistva i drzavnih udara, zamisli da im je SAD bila saveznik ili partner kao saudijcima... Na zalost ne, osudjeni su kao Cuba i citava Juzna Amerika.

Sve ovo ne znaci da su progresivne vlade ciste, bez korupcije i da sve ide perfektno. Mislim da bi trebao Rafaela Correu cesce pogledati, genijalno to sve objasnjava. Ne korumpirana vlast nije ona koja nema korupcije (jer tako nesto ne postoji), VEC ONA KOJA NIPOSTO NE TOLERISE KORUPCIJU. Naravno, sistemi koji se nude ne mogu biti konsumisticke prirode kao SAD, nude se druge socijalisticke opcije koje, na zalost, ekipa poput GVAJDA i svih oholih bogatuna nece nikada prihvatiti.

Jos nesto: kad si toliko upucen zasto ne spominjes Evo Moralesa i njegovu ekonomsku i socijalnu politiku? Covjek pravi cudo od zemlje, nesto kao Correa, obara sve rekorde razvitka i blagostanja svog stanovnistva i biva primjer cijeloj latinoamerici. Ah da, ima tamo neki clanak washington posta koji se bas ne slaze... :roll:

jeza u ledja wrote:Izbori od prosle godine validni??? Pa njih niko ziv ne prihvata. Cuj cisti :lol: . Maduro dobio 70% podrske (jel to odatle vadis taj procenat? :-) ) na izborima na kojim opozicija nije ucestvovala. :lol: Nema sta, validni izbori. Ko kaze. Kaze prometej. :oops:
Ne samo prosli nego svi izbori za vrijeme i posle Chaveza. To sto opozicija nije ucestvovala, to ko neki argument za nesto? :mrgreen: :-)

jeza u ledja wrote:Prvi video se odnosi na slucaj u vezi izbora 2000-e i Floride, a Homer Simpson na izbore 2008-e. Ni u svojim linkovima nisi u stanju pogoditi godinu.

Razne manipulacije glasackog tijela se naravno vrse i u Americi. O tome se prica i razgovara, o tome se vode debate. O tome se ide na sudove. To nisu nikakve tajne.

Kljucna stvar u svemu ovome - koliko je opozicionih gubitnika proglasilo izbore namjestenim, nelegalnim, a predsjednika nelegitimnim? Nula. Razlog - radilo se minornom broju glasova.

I ti ovo postavljas kao kradju, a slucaj u Venecueli kao sasvim cist?!!? To izvrtanje ociglednog je tolika logicka akrobacija istine da ti ne bi ni Trump pozavidio.
Ali sta treba da cudi, za lika kojem je na komicnu opasku kolekcija psovki i uvreda "reciprocan odgovor".
Naravno da genijalna parodija Simpsonovih nije vezana za sudski slucaj, otkud ti to? :-) Zelim reci da, ako su ti izbori pomogli za pobjedu Busha protiv Kerryja (za kojeg me jednako boli q, jer kao sto rekosmo geopolitika je majka svega, a ostalo je show za masu) Rusija je uz pomoc Kine i UNa vec davno trebala finansirati opoziciju, dovlaciti humanitarnu pomoc homelessima, bombardirati propagandom cijeli svijet i u konacnici neki covert OP da se to rijesi.

Ah da, radilo se o "minornom" broju glasova.... aaaah pa sto ne rece prije care..... :-) :-) :-)


jeza u ledja wrote:Ne, ono sto sam ja svjestan najvise je da je ljudima internet pojeo mozak, dao svima u svijetu da sklapaju svoje verzije istine bez ikakvog poznavanja, ne samo materije, vec generalno saznanja o tome kako svijet funkcionise, kako funkcionise drustvo, politika, ekonomija, razne profesije, itd.
Rachel Maddow i MSNBC, te recimo FOX News u 90% slucajeva govore dijametralno suprotne stvari. To je po definiciji suprotno od jednoumlja. No opet, ne treba da cudi tvoj zakljucak, s obzirom na tvoj problem sa savladavanjem logike. Nije problem jednoumlje drustva, vec jednoumlje pojedinih segmenata drustva koji ne citaju, ne gledaju, ne slusaju nista drugo osim vrlo skucenih izvora informacija, a i to rade vrlo povrsno, pa nisu u stanju ni pregledati/procitati ono sto sami postave kao dokaz njihove tvrdnje. Ti si samo posljednji primjer takve osobe na ovim i slicnim temama.
Odgovor si skracno dobio malo visocije, ne znam da li ces uspjeti skontati, mozda bi trebala posebna tema...

A za epitete na kraju tvog posta nema frke, mozes pokusati vrijedjati malo zescim rijecima, to mi je nekako "korektnije" svadjanje nego nekakve suplje ironije, ali ne bunim se, tvoj stil, postujem. Ja ponekad volim da opsujem. Za citanje ti porucujem tzv Economic Htiman, John Perkins, znas za njega sigurno. Evo ti jos jedan bestseller: How they rule the world. Iako naslov zvuci pretenciozno, obecavam da ces nauciti mnogo stvari koje ce ti pomoci u zivotu. Pisac je najveci evropski expert u geopolitici i vojnoj strategiji, pukovnik Pedro Baños, on nesto malo vise zna :wink:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1642 Re: Venecuela

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
insomnia78 wrote:Kaze on i da je Srbija lose interpretirana na zapadu
To kaze i Benjamin, a i Avigdor... Cak spominje visemilenijsko srpsko-jevrejsko prijateljstvo :thumbup: 8-)
@ salik u pricu ubacuje jevreje, epizoda br. 453. :meza1:
A to na sta je salik reagovao, to cemo, po obicaju, zanemariti?! Jer, jelte, Srbe mozemo ubacivati u pricu kako nam je volja, dok su Jevreji oni "cija imena ne smijemo spominjati"!? Lik Assangea hladno poveza sa Srbima, i to je ok, docim moj adekvatni/argumentovani odgovor povezivanja Jevreja sa Srbima nije ok!? Naravno, pravit cemo se ludi i njega (insomniu) nikada necemo povezati sa Izraelom, tebe sa SAD, dok sam ja poznati Iranofil, Chelli Rusofil, itd, itd, itd... Samo ste mi vi slobodnjaci i svijet posmatrate onako "sa strane", potuno realno i neutralno!? :roll: :roll: :roll:

Ko vas ne zna :-) :-) :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#1643 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

@ Prometej
Dobro, uzecu tvoj odgovor kao neku vrstu izvinjenja, pa cu nastaviti, a kroz primjer ispod pokusati objasniti svoje vidjenje svijeta.

Ovo su dijelovi clanka iz NYT kojeg sam ranije postavio:
REVENTADOR, Ecuador — The dam sits under the glare of an active volcano, with columns of ash spewing toward the sky.

Officials had warned against the dam for decades. Geologists said an earthquake could wipe it away.

Now, only two years after opening, thousands of cracks are splintering the dam’s machinery. Its reservoir is clogged with silt, sand and trees. And the only time engineers tried to throttle up the facility completely, it shook violently and shorted out the national electricity grid.

This giant dam in the jungle, financed and built by China, was supposed to christen Ecuador’s vast ambitions, solve its energy needs and help lift the small South American country out of poverty.

Instead, it has become part of a national scandal engulfing the country in corruption, perilous amounts of debt — and a future tethered to China.

Nearly every top Ecuadorean official involved in the dam’s construction is either imprisoned or sentenced on bribery charges. That includes a former vice president, a former electricity minister and even the former anti-corruption official monitoring the project, who was caught on tape talking about Chinese bribes.

Then there is the price tag: around $19 billion in Chinese loans, not only for this dam, known as Coca Codo Sinclair, but also for bridges, highways, irrigation, schools, health clinics and a half dozen other dams the government is scrambling to pay for.

It doesn’t matter whether Ecuador can afford them.

China gets paid either way.

To settle the bill, China gets to keep 80 percent of Ecuador’s most valuable export — oil — because many of the contracts are repaid in petroleum, not dollars. In fact, China gets the oil at a discount, then sells it for an additional profit.

Pumping enough oil to repay China has become such an imperative for Ecuador that it is drilling deeper in the Amazon, threatening more deforestation.

But that is not enough. Hobbled by the debts, President Lenín Moreno has slashed social spending, gasoline subsidies, several government agencies and more than 1,000 public jobs. Most economists expect the country to slide into recession, stirring outrage.

“China took advantage of Ecuador,” said Ecuador’s energy minister, Carlos Pérez. “The strategy of China is clear. They take economic control of countries.”

Sljedece ide slika,
Image

Pise ispod: A family peeling beans on the porch of their house in the town of Cuyuja. They pay about $60 a month for electricity.
Pa onda malo da preskocim do ovde:
Ecuador’s president at the time, Rafael Correa, was a left-wing populist who had vowed to modernize his country and free it from the orbit of the United States.

Elected in 2006 under a surge that brought leftists to power across Latin America, Mr. Correa took aim at the United States with fiery, anti-imperialist speeches. In 2008, he refused to renew a lease that allowed American anti-narcotics surveillance flights to operate from an Ecuadorean air force base.

Soon, Western financial institutions fell in Mr. Correa’s cross hairs. He denounced the International Monetary Fund, saying it put restrictions on his spending. Then in 2008, he defaulted on $3.2 billion of his country’s foreign debt and invited China to fill in the breach.

“Correa wanted to get away from Western banks and institutions,” said Diego Borja, Mr. Correa’s former minister of economic coordination. “We knew this relationship wouldn’t be an easy one with China.”

Mr. Borja and other officials were staggered by the terms on Chinese loans. Most came from a large state-owned lender, the Chinese Export-Import Bank, which had high interest rates and required Ecuador to use Chinese companies in construction, effectively eliminating competition.

China seemed particularly interested in oil from Ecuador, one of OPEC’s smallest members. In one deal in 2009, China lent Ecuador $1 billion, to be repaid in oil shipments to the state oil company PetroChina.

“But we didn’t have other options,” Mr. Borja recalled. “The doors were closed to the West.”

Mr. Correa suddenly had access to money, but a new crisis emerged: The country was running out of power. A drought was depleting the nation’s reservoirs, paralyzing its dams. Rather than look for another source, Mr. Correa doubled down on hydro power.

Officials say it was Mr. Correa’s electricity minister, Aleksey Mosquera, who first mentioned Coca Codo Sinclair: a megaproject that was supposed to provide a third of the country’s electricity and represent the single largest investment in Ecuador’s history.

It ended up being built right under the Reventador volcano — and nearly twice the size of the proposed dam that had been rejected decades before.

When it finally opened in late 2016, China’s president, Xi Jinping, flew to Ecuador to celebrate.

Yet only two days before the visit, the dam was in chaos.

Engineers had tried to generate the project’s full 1500 megawatts, but neither the facility nor Ecuador’s electrical grid could handle it. The equipment shuddered dangerously, and blackouts spread across the country, officials said.

Ecuadoreans were never told about the failure, and a full power test has not been attempted since.

Today, the dam typically runs at half capacity. Experts say that given its design — and the cycle of wet and dry seasons in Ecuador — it would be able to generate the full amount of electricity for only a few hours a day, six months out of the year.

That is, if everything worked perfectly.

Ecuador still has to pay back the debt, though. The $1.7 billion loan from China’s Export-Import Bank is lucrative for China: 7 percent interest over 15 years. In interest alone, Ecuador owes $125 million a year.

Now, many Ecuadoreans say the burden falls on them.

....
I onda na kraju:
‘Addicted to loans’
The piles of debt have led the country’s new leaders to rail against China much as they did against the United States.

“We are not going to pay,” Mr. Pérez, the energy minister, said of the possible billion-dollar price tag to fix Coca Codo Sinclair.

But escaping China’s orbit will be difficult, said Risa Grais-Targow, an analyst at Eurasia Group, a consulting company.

“They know they don’t have too many financing sources, so they are going back to knocking on China’s door,” she said.

China has already made some concessions to Ecuador, like paying 92 cents more per barrel of oil. The share of Ecuador’s oil going to the Chinese has also dropped — to 80 percent, from 90 percent.

But the government still needs $11.7 billion to finance its debt, and it is billions short, analysts say.

Beyond China, the new government is going back to the institutions Mr. Correa demonized: the World Bank and the I.M.F. Some worry that Ecuador is simply seeking another set of financial masters.

“We are addicted to loans,” said Mr. Santos, the former energy minister.

Leopoldo Gómez, who works at a water treatment facility built under Mr. Correa, agrees.

“Now we realize,” he said, “there’s things we didn’t need — like the dam.”
Vanjski dug smanjen za 40%? Evo reko da vidimo i to, ukuco "Ecuador foreign debt", prvo sto je izaslo:
Image

https://www.ceicdata.com/en/indicator/e ... ernal-debt

Rafael Correa je bio predsjednik od 2007-2017. Vidim neki pad cirka 2010-e, ali nakon toga povecanje jedno 200% do cirka kraja mandata. Sve u svemu ok oko 17 milijardi sa pocetka mandata na oko 37-38 milijardi americkih dolara za vrijeme relativno male inflacije americke valute. Mislim, slika govori dovoljno.

Ukratko sjasi kurta da uzjase murta.


Mislim, htjedoh pocet pisati o tome da nije u pitanju nepoznavanje materije, vec fundamentalna razlika u misljenju. Ali sad vidim da ipak ne zelis da citas sta ti postavim pa tako da tesko i mozes formirati objektivno misljenje. :-)
Sta ima NYT ili LA Times od toga da se posere po Correi, danas, majke ti? Ili je prica oko sukanja Kini?

O americkim izborima slicno - kao, americki izbori su namjesteni, ali pobjednicka strana je u stvari isto govno kao porazena strana. Koja je onda poenta namjestanja? :-)

Mislim ono bezveze si nabaco nekoliko stvari da tesko da ima smisla trositi vrijeme na dublje odgovore.

====================

Svijet nije crno-bijel i ne postoje savrsene zemlje, savrseni sistemi i drustva. Ne postoje ni savrseni odgovori na pitanja. Ni blizu. Ko to ne razumije sebe iskljucuje iz bilo kakve smislene rasprave. Ja gledam ove zemlje o kojim pricamo i vidim milione i milione ljudi koji su zanemareni, koje neko handri, ali i koji (iz milion razloga) ne znaju da se izvuku iz govana ili im je jednostavno tako grah pao. Nema tu veze ko je na vlasti, u kakva saveznistva ulazi, sta se desava u svijetu......mislim, ima, na mikro levelu i u odredjenim vremenskim periodima za odredjene grupe ljudi, ali ovako kad zoom out na jedno 100 godina vidis konstante - jad i bijedu, ili one koje handre. Postoje iznimke, ali one su vrlo, vrlo rijetke i treba da se potrefi bas mnogo stvari da bi one postale trajne.

Ti mislis da ja gledam na Ameriku, Zapad, kapitalizam, liberalizam, ovo ono, nekim ruzicastim naocalama. Ono, izaberes stranu, liberal ili konzervativac, i onda listas stivo o magicnim dostignucima americke ideje, blagodetima kapitalizma, ili humanoscu liberalizma. :D Ne, ja vidim svijet kroz prizmu historije poplocane izrabljivanjem, unistavanjem, istrebljivanjem, porobljavanjem i stotinama i stotinama ubleha i zlikovaca koje su vodile te narode i ta drustva u sukobe protiv drugih.
Ne postoje magicne pilule i magicni odgovori, jedan covjek koji ce drustvo odnjeti u prosperitet. Sutra da izvrnes sve, isprevrces, podijelis, razdijelis, regulises, rastavis, u kratkom vremenskom periodu ce opet iste face i isti problemi izletiti na povrsinu - AKO - kao drustvo ne shvatis da je to ono sto je dio fundamentalne ljudske naravi, i onda shodno tome napravis postavke sistema koje to imaju u vidu.
Ljudi treba da imaju slobodu da biraju koga hoce, da rade, da privredjuju, da se izrazavaju kako hoce, da uce i da putuju gdje hoce. To su osnove liberalizma. Tebi je problem ekonomski liberalizam, iliti neo-liberalizam, ali ovo sto imamo u praksi nije nikakav liberalizam, i sigurno nije free market. Prica u Latinskoj Americi je prica o laznom neoliberalizmu. Imas kompanije koje tlace i zemlje koje ga primaju. Zemlje koje primaju se takmice od koga da ga prime. Daju im neke olaksice, poticaje, bilo ekonomske bile geopoliticke i hajmo - handrenje moze da pocne. Kad se vlast promjeni, onda dodje neko drugi da te handri. A zasto te handre? Jer si mali i jadan. U zemljama iz kojih dolaze ovi sto handre takodje postoje oni koji ga primaju. Oni ga primaju jer ovi sto handre odu tamo gdje hoce vise da ga prime. A to je tako jer - tamo rade za 10 puta manje, tamo nema regulacija o zastiti radnika, zastiti okolisa, itd. To nije free market, to je susta suprotnost. Jer free market bi trebao da napravi level playing field. Znaci da radnik u Ekvadoru ima ista prava kao radnik u SAD. Naravno, to nije tako, jer vlade odredjuju kako se ko moze ponasati, a te vlade su pod kontrolom $$$, pa se onda namjesta gdje ce ko i sta.

To onda dalje dovodi do politike. Politika u kojoj su drzave, a ne pojedinci, oni koji odredjuju ko ce ga primiti i od koga, je politika koja ultimativno ne radi za pojedinca, vec za drzavu tj ljude koji je vode. Apsurd je da bilo koja drzava (tj. njeno vodjstvo) tvrdi da radi za dobrobit pojedinca tako sto preuzima pravo na sebe da odredjuju od koga treba da ga prime. Apsurd je zabranjivati slobodan protok robe kao sto je i apsurd zabranjivati slobodan protok ljudi, sa odredjenim regulacijama koje su samo da bi privremeno regulisale nekontrolisan proces nivelacije.
Takodje je apsurd tvrditi da nijedna zemlja nema pravo da se uplice u ono sto se desava u drugoj zemlji, pogotovo ako su velicine tih zemalja, sto populacijski, sto ekonomski, toliko razlicite, kao da pricamo o odraslima i djeci. Drzave su samo granice iscrtane na papiru. Ljudi su svugdje isti. Naravno da Amerika, Rusija i Kina i slicni imaju pravo da se uplicu u poslove manjih, jer to je uostalom i njihova obaveza. Ti manji naravno imaju svoja prava, ali do odredjene granice poslije kojih roditelji zavrcu usi.
Politika koju ti zastupas je politika izolacionizma, ksenofobije i nacionalizma. Ista politika koju promovise Trump....na papiru. U stvarnosti, to je politika koja izrabljuje pojedinca kako vani, tako i u inostranstvu. Ne po pravilima free marketa, vec po ulicnim pravilima sile.

I to onda dovodi do price o toj kontroli svijeta oruzjem i ratom. Ja nemam a priori problem sa intervencionizmom, sa upotrebom sile i sa uplitanjem u situaciju u manjim zemljama. Zasto? Jer je ono prirodno i desavalo bi se prirodno i bez papira koji kaze da ono ne valja. Andora, cija je ekonomija mozda vrijedna dnevnoj zaradi prosjecnog milijardera ne moze ni po kojoj logici biti slobodna od uticaja iz vana. Debil, koji u zemlji X dodje silom na vlast, pobije svu opoziciju i ispostavi kontrolu vlasti ne moze imati pravo na suverenitet i slobodu od uplitanja iz vana. Jednostavno ne moze. Usput onako cisto random, ako ko po vojnom, a ne po demografskom, ekonomskom ili kulturnom fonu ima proporcionalno vise uticaja u svijetu, to onda nije SAD, vec Rusija - deveta najbronija zemlja i 12-a najveca ekonomija je istovremeno druga, eventualno treca najjaca velesila. :wink:

Evo nas na internetu. Internet je napravio - ko? Internet je omogucio - ko? Hardver i softer dizajnirao - ko? Zamisli sad da interneta nema, dobijao bi informacije - kako? Zamisli da je internet revolucija zapocela negdje drugo, recimo u Kini. Mislis da bi internet isao u tom smjeru da postoji sloboda razmjene informacija?? Ne postoji mozda bolji primjer koji je benefit liberalnog drustva od postojanja (slobodnog) interneta. :wink:
Da nema Amerike, bila bi Rusija, bila bi Kina...nesto mi govori, hmm :hm: prosjecan stanovnik planete bi radije se Amerika uplice u njegov zivot, a ne Kina, ili Rusija. Onako, odokativno. :oops: Mislim, jasno je to ovdje sve i jednom forumasu. Ali eto pravicemo se da nije, da bude zanimljivije. :oops:

Tako da, ono, ja bih radije metode carrot and stick, sto bi rekli umjesto tih vasih metoda mir i pravda u svijetu (a dogovoricemo se ispod stola. :wink:) Od strane malih, ja bih radije metode koje ne dovode do ratova, ne dovode do konflikata sa velikim zvjerkama, jedenja korijenja, ne dovode do slizavanja sa bjelosvjetskim barabama za korist malobrojne elite.

Svijet ce uvijek imati elite, elitice i raju. Ja bih radije da svi imaju pravo da se penju na toj ljestvici, umjesto da mi neko odredjuje koji je moj limit. Oni koji su nesposobni da se penju, ili nece, trebaju imati minimum za normalan zivot, jer nismo svi isti - ali, tu se prica zavrsava.

Ono sto ja konstantno vidim je da oni koji imaju - zele da to zadrze unatoc tome da nisu to sami zaradili ili su zaradili izrabljujuci druge.....i onda drugu grupu ljudi koji zele vise unatoc tome sto ne zele da rade, uce, razmisljaju, al zaboga, zasluzuju vise.

Mi ostali, pokusavamo plivati u pohlepi i bezobrazluku ovih iznad.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45168
Joined: 29/12/2005 01:20

#1644 Re: Venecuela

Post by jeza u ledja »

salik79 wrote:
A to na sta je salik reagovao, to cemo, po obicaju, zanemariti?! Jer, jelte, Srbe mozemo ubacivati u pricu kako nam je volja, dok su Jevreji oni "cija imena ne smijemo spominjati"!? Lik Assangea hladno poveza sa Srbima, i to je ok, docim moj adekvatni/argumentovani odgovor povezivanja Jevreja sa Srbima nije ok!? Naravno, pravit cemo se ludi i njega (insomniu) nikada necemo povezati sa Izraelom, tebe sa SAD, dok sam ja poznati Iranofil, Chelli Rusofil, itd, itd, itd... Samo ste mi vi slobodnjaci i svijet posmatrate onako "sa strane", potuno realno i neutralno!? :roll: :roll: :roll:

Ko vas ne zna :-) :-) :-)
Srbi su valjda malo relevantniji za prosjecnog Bosanca od Izraela. :-) Mislim, trebalo bi da je tako.

Mozes mene povezivati sa SAD, sto ne bi mogo? Kao i insomniju sa Fr. Kakve veze on ima s Izraelom? :-)

Ono, Srbi i jevreji su raja, valjda. I sta sad s tim? Ja mislim da su im Grci veca raja, sto Grke ne spominjes? :-)

Benjo i Avigdor, rasista i fasista, ne bi me cudilo da su im cetalji raja. Al oni su nama nebitni. Naravno, osim onima koji misle da su jevreji sveprisutni u svakom aspektu politike svugdje na planeti.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1645 Re: Venecuela

Post by salik79 »

jeza u ledja wrote:
salik79 wrote:
A to na sta je salik reagovao, to cemo, po obicaju, zanemariti?! Jer, jelte, Srbe mozemo ubacivati u pricu kako nam je volja, dok su Jevreji oni "cija imena ne smijemo spominjati"!? Lik Assangea hladno poveza sa Srbima, i to je ok, docim moj adekvatni/argumentovani odgovor povezivanja Jevreja sa Srbima nije ok!? Naravno, pravit cemo se ludi i njega (insomniu) nikada necemo povezati sa Izraelom, tebe sa SAD, dok sam ja poznati Iranofil, Chelli Rusofil, itd, itd, itd... Samo ste mi vi slobodnjaci i svijet posmatrate onako "sa strane", potuno realno i neutralno!? :roll: :roll: :roll:

Ko vas ne zna :-) :-) :-)
Srbi su valjda malo relevantniji za prosjecnog Bosanca od Izraela. :-) Mislim, trebalo bi da je tako.

Mozes mene povezivati sa SAD, sto ne bi mogo? Kao i insomniju sa Fr. Kakve veze on ima s Izraelom? :-)

Ono, Srbi i jevreji su raja, valjda. I sta sad s tim? Ja mislim da su im Grci veca raja, sto Grke ne spominjes? :-)

Benjo i Avigdor, rasista i fasista, ne bi me cudilo da su im cetalji raja. Al oni su nama nebitni. Naravno, osim onima koji misle da su jevreji sveprisutni u svakom aspektu politike svugdje na planeti.
A Srbi su u ovoj prici oko Venecuele, odnosno Assangea, relevantni - po kojem osnovu?! Osim onom osnovu da svako desavanje u svijetu promatras s aspekta nase golgote/rata. I da se po tom osnovu svrstavas na jednu, ili drugu, stranu. Pa, ako je tako, onda uzmi Izrael, na kojeg svrsavas (insomnia), u cijelu jednacinu. Izrael je bio i ostao prijatelj Srba i Srbije, a ne Bosanaca i BiH. Izrael je na strani pucista u Venecueli.

To sto ti mislis da su im Grci veca raja nema nikakvu relevantnost kada su u pitanju cinjenice. Zagooglaj, ili zayoutubaj, pojam srpsko-jevrejsko prijateljstvo, a nakon toga srpsko-grcko prijateljstvo, pa nam javi sta si i koliko si pojmova dobio s jedne, a koliko s druge strane.

Naravno da su rasisti i fasisti (insomnija se nece sloziti s tobom) i kao takvi glavni saveznici SAD. Ti rasisti i fasisti upravljaju americkom spoljnom politikom (najeklatantniji primjer - JCPOA).
User avatar
Point.
Posts: 27713
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#1646 Re: Venecuela

Post by Point. »

Pa i Rusija i Rusi su bili i ostali prijatelji Srba i Srbije, čak mnogo veći prijatelji nego Grci ili Izraelci, i oni su na strani Madura. I imamo onda ovdje patriote koji svršavaju na svaki Putinov potez, doživljavaju ga kao nekog revolucionara a la Che koji stick it to the man, opravdavaju "srpski scenario" u Ukrajini, tj otimanje i pretenziju ka teritoriji druge suverene države sve se vadeći na bližu i daljnu istoriju, stvaranje raznih satelitskih SAO (u ukrajinskom slučaju RAO) oblasti itd.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1647 Re: Venecuela

Post by salik79 »

I Che je bio "terorista". ;-)

Ne znam ja ko je veci prijatelj Srbiji i RS-u, Rusija, ili Izrael. Ako cemo gledati po nekim diplomatskin istupima, svakako Izrael. Od prepiski na najvisem nivou, izmedju "drzavnika", preko isticanja "drzavnih" obiljezja RS tokom zvanicnih posjeta delegacija iz RS Izraelu (redovno) i Rusiji (nikada), do posjete ministra vanjskih poslova Izraela, Avigdora Libermana, Banjoj Luci 2010 (zvanicno Sarajevo se nije ni spomenulo, a kamoli obislo prije toga). Sergej Lavrov i kada je "neki dan" dosao, prvo je obavio sve zvanicne sastanke u Sarajevu, pa tek onda otisao u Banju Luku. I na kraju, Rusija, kakva god da je, nas je priznala pocetkom '92, a Izrael krajem '97.
prometheus
Posts: 263
Joined: 21/04/2013 20:26

#1648 Re: Venecuela

Post by prometheus »

@jeza u ledja
Brzinski (ne citaj Brzezinski :mrgreen: )demant oko unutarnjeg, vanjskog i ukupnog duga Ekvadora, El Universo, novine koje se bave blacenjem Corree svo vrijeme otkako je stupio na vlast pa i dan danas:
https://www.eluniverso.com/noticias/201 ... ice=mobile
Image

Na grafici mozes vidjeti u bojama, plava je vanjski dug a zelena totalni naspram BDPa. Predstavljajuci tako podatke neuki bi rekao da si u pravu. Kad budem imao vremena odgovorim na ostatak posta.

Nemoj pirgavo igrati, ja govorim o procentualnom dugu naspram BDPa drzave. Cim su apsolutne cifre narasle kamo bolji indikator da je zemlja iz govana postigla nivo kakvog nije nikad imala, znaci moze si priustiti mnogo veci kredit uz mnogo manji trud nego prije, tj 40% BDP.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1649 Re: Venecuela

Post by Kikibombona »

Lindzi Grem
Cuba, Russia send troops to prop Maduro up in Venezuela…….while we talk/sanction. Where is our aircraft carrier?
Senator sa ogromnim utjecajem na Trampa.
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#1650 Re: Venecuela

Post by Herr Flick »

Kikibombona wrote:Lindzi Grem
Cuba, Russia send troops to prop Maduro up in Venezuela…….while we talk/sanction. Where is our aircraft carrier?
Senator sa ogromnim utjecajem na Trampa.
Sta je tu sporno?? Amerika s druge strane potice nasilje podrzavajuci drzavni udar
Post Reply