VELIKI ROCK BENDOVI - SAZETAK

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#1 VELIKI ROCK BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Dakle slozit cemo se da je vrijeme da rezimiramo muziku, nove dobre muzike nema a stari su otpjevali svoje.
Ovih par metuzalema sto se josuvijek gegaju stejdzom samo potvrdjuju potrebu da se stavi tacka i da se napravi jedan REZIME.

Ja sam upravo to odlucio i sad trenutno pravim foldere sa PROBRANOM muzikom velikih bendova. Pri tome sam shvatio bitnu stvar, ono sto nam se podmece pod "Best off..." je najcesce njesra. Evo upravo to primjetih na primjeru Uriah HEEP-a i sad sam tek skontao da od svega sto su oni odsvirali dovoljno je imati samo album SALISBURY, plus jos par komada, da bi se dobilo Best of Urieah Heep.
Slicno je i sa Pink Floydom, njihova Dark Side of the Moon je definitivno njihov vrhunac, mada bi u njihovom slucaju tome dodao jos jedno 5 drugih numera.
Ali sve preko toga je suvisno i samo narusava veliko djelo Pink Floyda.

Dakle, pozivam vas da zajedno napravimo nas spisak NAJREPREZENTATIVNIJE, Best-Off muzike ovih velikih bendova, nesto sto bi ste si snimili na disk ogranicenog kapaciteta u slucaju da vam je to sva muzika koju imate pravo slusati.
Moguce je da to bude samo jedan ili dva albuma iz njihovog ukupnog opusa.

Za Uriah Heep sam vec rekao - Album SALISBURY, plus Gipsy i July morning. Meni od njih dosta.
Last edited by dustaban on 03/04/2013 00:45, edited 1 time in total.
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#2 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Layne »

dustaban wrote:Slicno je i sa Pink Floydom, njihova Dark Side of the Moon je definitivno njihov vrhunac, mada bi u njihovom slucaju tome dodao jos jedno 5 drugih numera.
Ali sve preko toga je suvisno i samo narusava veliko djelo Pink Floyda.
Ejs.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#3 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Slo Burner »

:( :( :(
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#4 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Sezam »

Uriah Heep :lol:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#5 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Layne wrote:
dustaban wrote:Slicno je i sa Pink Floydom, njihova Dark Side of the Moon je definitivno njihov vrhunac, mada bi u njihovom slucaju tome dodao jos jedno 5 drugih numera.
Ali sve preko toga je suvisno i samo narusava veliko djelo Pink Floyda.
Ejs.
Pa dobro, znam da se o ukusima ne raspravlja, ali treba otvoreno reci da od svih njihovih studijskih albuma...

The Piper at the Gates of Dawn – 1967.
A Saucerful of Secrets – 1968.
Ummagumma – 1969.
Atom Heart Mother – 1970.
Meddle – 1971.
The Dark Side of the Moon – 1973.
Wish You Were Here – 1975.
Animals – 1977.
The Wall – 1979.
The Final Cut – 1983.
A Momentary Lapse Of Reason – 1987.
The Division Bell – 1994.

... the best of PF je u ona tri srednja (meddle, dark side..., Wish you...) a i to bi se dalo probrati (jedino Dark side ne dirat!)
Wall, Animals, Final Cut... nepotrebno skrnavljenje velikog Pink Floydovog djela!
Uostalom, pogledajte sta im sviraju Britt Floyd (reinkarnacija Pinka) sve je to ta muzika.

I jos nesto, treba strogo zabraniti ova zombi okupljanja, yebote umiru na sceni! Treba svako da ide u zasluzenu pemziju pa makar se zvao Mik DZeger.
Cisto da sacuvamo Rolingstonse.
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#6 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Layne »

Pa dobro, znam da se o ukusima ne raspravlja
Suština svih rasprava.
Meni je The Division Bell jedan od najdražih albuma uopšte.

A proglasiti The Wall "nepotrebnim skrnavljenjem velikog Pink Floydovog djela" je u najmanju ruku neukusno.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#7 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by shin »

Divison Bell je muzika za liftove.
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#8 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Obskurni »

dustaban wrote:Dakle slozit cemo se da je vrijeme da rezimiramo muziku, nove dobre muzike nema a stari su otpjevali svoje.
Ovih par metuzalema sto se josuvijek gegaju stejdzom samo potvrdjuju potrebu da se stavi tacka i da se napravi jedan REZIME.

Ja sam upravo to odlucio i sad trenutno pravim foldere sa PROBRANOM muzikom velikih bendova. Pri tome sam shvatio bitnu stvar, ono sto nam se podmece pod "Best off..." je najcesce njesra. Evo upravo to primjetih na primjeru Uriah HEEP-a i sad sam tek skontao da od svega sto su oni odsvirali dovoljno je imati samo album SALISBURY, plus jos par komada, da bi se dobilo Best of Urieah Heep.
Slicno je i sa Pink Floydom, njihova Dark Side of the Moon je definitivno njihov vrhunac, mada bi u njihovom slucaju tome dodao jos jedno 5 drugih numera.
Ali sve preko toga je suvisno i samo narusava veliko djelo Pink Floyda.

Dakle, pozivam vas da zajedno napravimo nas spisak NAJREPREZENTATIVNIJE, Best-Off muzike ovih velikih bendova, nesto sto bi ste si snimili na disk ogranicenog kapaciteta u slucaju da vam je to sva muzika koju imate pravo slusati.
Moguce je da to bude samo jedan ili dva albuma iz njihovog ukupnog opusa.

Za Uriah Heep sam vec rekao - Album SALISBURY, plus Gipsy i July morning. Meni od njih dosta.
:lol: :lol:
Dark side of the Moon
Nevjerovatno.
Može li ikako da se ne pravi ovo ?
Jesi li se ti rodio u pogrešnoj generaciji pa smatraš da je muzika bila mnogo bolja prije a sada nema nikakvu vrijednost ?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#9 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Obskurni wrote: Jesi li se ti rodio u pogrešnoj generaciji pa smatraš da je muzika bila mnogo bolja prije a sada nema nikakvu vrijednost ?
Pa zar oko toga jos treba raspravljati ?!?

Ima, ne velim, ima i novih bendova koji sviraju dobru muziku. Naprimjer

www.britfloyd.com

:mrgreen:
User avatar
drugtito2011
Posts: 2888
Joined: 01/08/2011 18:45

#10 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by drugtito2011 »

Zašto je The Wall skrnavljenje PF?
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#11 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Obskurni »

dustaban wrote:
Obskurni wrote: Jesi li se ti rodio u pogrešnoj generaciji pa smatraš da je muzika bila mnogo bolja prije a sada nema nikakvu vrijednost ?
Pa zar oko toga jos treba raspravljati ?!?

Ima, ne velim, ima i novih bendova koji sviraju dobru muziku. Naprimjer

http://www.britfloyd.com

:mrgreen:
Kad je muzika pocela biti loša i de mi objasni šta ti pratiš i koliko znaš o tome šta se dešava trenutno u muzici ?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

drugtito2011 wrote:Zašto je The Wall skrnavljenje PF?
Ha joj... to jednostavno nije bilo to. Uostalom, sama cinjenica da je The Wall jedna velika SCENSKA predstava pa tek onda muzika, dovoljno govori.
Osim toga, bas u to vrijeme su pocele i one poznate turbulencije u bendu i... sve se svodi na ono sto sam vec rekao.
Ali taman da nista od tih pozadinskih cinjenica ne znam, vec jednostavno SLUSAJUCI njihov opus, mora se zakljuciti da je nakon ova tri pomenuta albuma doslo do njihovog pada.
Ali i ono sto su do tad napravili je sasvim dovoljno da ih uvrsti u sami "vrh globalne muzicke bastine".

I, uostalom, sta je lose u ovom "potkresivanju". Gdje to pise da se necije djelo mora cuvati u cjelosti? Ko je puno napravio ima i puno toga za odbaciti!
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#13 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Obskurni »

DSoTM je znaci bolji od Atom Heart Mothera ?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#14 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Obskurni wrote:DSoTM je znaci bolji od Atom Heart Mothera ?
Tu cak ne mogu reci ni ono "zavisi od ukusa". DSoTM je stvarno neuporediv sa bilo cim.
Cini mi se da ni sami floydovci nisu bili zadovoljni sa ovim Atom Heart Motherom.
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#15 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Obskurni »

A po cemu je Dark Side tako dobar i revolucionaran ?
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#16 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Layne »

dustaban wrote:Pa zar oko toga jos treba raspravljati ?!?

Ima, ne velim, ima i novih bendova koji sviraju dobru muziku. Naprimjer

http://www.britfloyd.com

:mrgreen:
Bez ikakve ironije, i danas postoji masa jako dobrih bendova.
User avatar
Layne
Posts: 5716
Joined: 24/04/2008 14:12

#17 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Layne »

Obskurni wrote:A po cemu je Dark Side tako dobar i revolucionaran ?
Jer su na njemu Time i Money :D
User avatar
drugtito2011
Posts: 2888
Joined: 01/08/2011 18:45

#18 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by drugtito2011 »

Ma kako su se mijenjale droge, tako su i albumi različiti...na čemu su bili kad su snimali Dark Side...Wish You Were Here...The Wall....3 potupno različita raspoloženja, ambijenta i pristupa.

Meni lično najkompletniji album je Wish You Were Here...
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#19 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

vecinu ovih komentara dozivljavam kao shegu. Cuj, zasto je Dark Side of the Moon... to sto jeste, jedan od najvecih albuma u povjesti?!
Dobar je i ovaj sljedeci Wish you...

Ali nije to poanta. Ja sm htio cuti sta vi velite za druge velike Bendove, sta je to njihov Best of. Nemojte mi samo one - sve im valja, ili nista im ne valja.
Ove zvanicne BestOf kompilacije su stvarno cudne, vidi se da su pravljene sa nekim ciljem, pogotovo kad je to pravljeno kasnije, deceniju ili vise nakon sto je bend prestao sa radom. Te kompilacije su dosta slicne i ovim penzionerskim okupljanjima, izvlacenje nazor benefita iz stare slave. Ali treba posteno odabrati sta je to zaista najvrednije po cemu cemo ih pamtiti.

Hajmo sad preci na neki drugi veliki bend.

I da odgovorim ovom sto me pita zar nema danas dobrih bendova.
Ima, naravno da ime, ali nema vise dobre muzike, jer nema vise dobrog trzista za dobru muziku. Ustvari nema vise uopste trzista muzike, sve je online. Ko ti se danas moze obogatiti na nosacima zvuka? Put do slave danas je sasvim drugaciji.
I nema zapravo vise niko vremena. Kad se samo sjetim, nekad se mahsuz okupljala ekipa kod onih sto su imali najbolji hifi i slusao se ELP, triple album, u cugu!
Jah.

Meni se zato neizmjerno svidja ovo sto radi Britt Floyd. Novi momci, stara dobra muzika...ljepota!
JazzNote
Posts: 47
Joined: 01/11/2012 16:00

#20 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by JazzNote »

Inace offtopic ali se moram oglasiti.

-Gore te je (obracam se zacetniku teme) pitao tip da li si ti jedan od onih tipova koji smatraju da je muzika prije puno bolja od ove sadasnje i da se danas ne radi nista dobro? I ti si cini mi se rekao da ima nekih dobrih bendova ali da je to cinjenica - nisam siguran u ovo ali nebitno.

-Rock'n'roll muzika (bilo kojeg zanra) je toliko posebna i toliko ostavila traga, ne zbog svoje virtuoznosti niti zbog svog znacenja koliko zbog svog tajminga (vremena kada se pojavila). Upravo zbog tog tajminga ima drustveno-povijesnu vaznost i znacaj. Dosla je u periodu nakon Velikog rata i bila nesto sasvim drugacije od bilo cega dotad vidjenog. Eksplozija na sceni. Period novog romanticizma (a ne mislim na stereotipnu patetiku) i slobode. Distorzija, puno decibela, elektrika, puni stadioni, dvorane, mlade djeve i grudnjaci ko iz praćki ispaljeni, fraza - "Sex, drugs and rock'n'roll". Mladi buntovnici zeljni razuzdanosti poceli osjecati pripadnost i stvarati ideju slobode u glavi. Napokon su postali shvaceni. Bendovi su svirali (neki bolje, neki losije) i imali utjecaja jer su bili nesto novo, subkultura, za neke religija i tako su i prozvani "dobrim bendovima". Tu jeste bilo stvarno dobrih stvari, ali iskreno, bilo je i obicnih gluposti u rangu bilo kojih drugih pop-pateticnih-idiotarija koje su svrstane u "dobre stvari" (a ovo se najbolje ogleda u primjeru ex-yu-rock scene). Vecina tih muzicara su bili muzicki nepismeni (sto nije preduvjet za dobru muziku ali je plus) a isto tako, vecina pjevaca su bili takvi falseri da bismo ih skoro pa mogli svrstati u kategoriju kafanskih tezgasa.
-Da se ogradim - i ja slusam rock i volim tu muziku i stare bendove i to je muzika uz koju sam prvi put poceo racionalno da razmisljam i ne pricam ovo iz nekog animoziteta prema rocku ili nesto slicno.
-Onda su dosle 90. i pojava kompjuterizovane muzike. Doslo je do hiperprodukcije. Rocka je bilo posvuda i to nekakvog mekanog koji je izgubio smisao. Zbog toga se onaj kvalitetni ukopao u zemlju i postao underground. Pojam Rock'n'roll je postao mainstream i nesto bezveze. Postao je "nekvalitetan" samo zato sto vise nije imao utjecaja. Ali dobrih rock muzicara, sto se mene tice, ima puno vise danas i boljih sviraca i pjevaca. Jedina razlika danasnjih bendova i onih old timerskih je upravo onaj tajming njihovog djelovanja, sto je danas nesto drugo zamijenilo rock i postalo ideal mladima, nazalost. Zato ideja da je danasnji rock losiji od nekadasnjeg nije istinita, po mom misljenju.
-Imam obaveza i moram spavati pa sam zbrljao kraj i nisam dobro ga obrazlozio, ali shvatili ste poentu ;) nadam se.
User avatar
Slo Burner
Posts: 5360
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#21 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Slo Burner »

U trenutku kad pomenes bend i njegov best off ja se zaustavim i ugasim. Nije to britniy spaers da joj sastavljas Best off. Kad pomenes bendove poput Pink Floyda, ne mozes staviti na shuffle pa da ti naidje nesto sa The Walla. Ti nisi slusao kasete nikada je l' de? Svaki album je totalni i neovisni koncept, a The wall je millestone, rekao bih top 30 najznacajnih albuma svih vremena.
vade_mecum
Posts: 2300
Joined: 16/08/2009 09:34

#22 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by vade_mecum »

dustaban wrote:Dakle slozit cemo se da je vrijeme da rezimiramo muziku, nove dobre muzike nema a stari su otpjevali svoje...
i trenutak kada sam temu prestao ozbiljno shvatati
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#23 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by Obskurni »

dustaban wrote:vecinu ovih komentara dozivljavam kao shegu. Cuj, zasto je Dark Side of the Moon... to sto jeste, jedan od najvecih albuma u povjesti?!
Dobar je i ovaj sljedeci Wish you...

Ali nije to poanta. Ja sm htio cuti sta vi velite za druge velike Bendove, sta je to njihov Best of. Nemojte mi samo one - sve im valja, ili nista im ne valja.
Ove zvanicne BestOf kompilacije su stvarno cudne, vidi se da su pravljene sa nekim ciljem, pogotovo kad je to pravljeno kasnije, deceniju ili vise nakon sto je bend prestao sa radom. Te kompilacije su dosta slicne i ovim penzionerskim okupljanjima, izvlacenje nazor benefita iz stare slave. Ali treba posteno odabrati sta je to zaista najvrednije po cemu cemo ih pamtiti.

Hajmo sad preci na neki drugi veliki bend.

I da odgovorim ovom sto me pita zar nema danas dobrih bendova.
Ima, naravno da ime, ali nema vise dobre muzike, jer nema vise dobrog trzista za dobru muziku. Ustvari nema vise uopste trzista muzike, sve je online. Ko ti se danas moze obogatiti na nosacima zvuka? Put do slave danas je sasvim drugaciji.
I nema zapravo vise niko vremena. Kad se samo sjetim, nekad se mahsuz okupljala ekipa kod onih sto su imali najbolji hifi i slusao se ELP, triple album, u cugu!
Jah.

Meni se zato neizmjerno svidja ovo sto radi Britt Floyd. Novi momci, stara dobra muzika...ljepota!
Kakve veze ima kvalitet muzike sa tim kakve su navike slušanja te iste muzike ?
Kako su ljudi u 1920 tim slušali muziku a kako su u šezdesetim, istu paralelu možeš povuci i sada. Zakljucak ostaje isti da je to apsolutno nebitno. Kvalitet muzike nikada ne treba biti upitan a još kažeš da muzika nije više toliko važna jer se ne možeš obogatiti prodajom cdova/ploca. Vecina bendova ni tada nije mogla da se obogati tako nego su morali svirati bezbroj tezgi. To što si ti vidio da su Pink Floyd, Uriah Heep i ini imali mega ugovore ne znaci da je 90% muzikanata tog doba posjedovalo mrvicu toga. Oni su samo vrh ledenog brijega.
Tebe izgleda više zanima kult megazvijezda i trend koji su stvorili dok su bili na svom vrhuncu. Taj neki "zlatni period" sedamdesetih i osamdesetih kada se to sve furalo je davno prošao. Ima svoj status kao i svaki period u muzici i ne vidim po cemu bi sada bio vrhunac necega. Jeste da je tu nastao procvat planetarno popularnih bendova koji pune dvorane u Tokiju i Arizoni ali to ne znaci da je taj period išta bolji ili gori od bilo kojeg drugog.
Mnogi ljudi (ironicno vecina ih ima oko 14 - 18 godina) gledaju taj period kroz neki kaleidoskop gdje se sve cini tako savršenim. Tužno je vidjeti takvu pojavu i takvu zatvorenost uma da čovjek pa skoro cijeli život nece da makne sa jednog mjesta zbog svog ubjeđenja i vizije.
A vrijeme ide dalje, toliko toga novog dolazi a i toliko toga novog treba da dođe. Ja se radujem što je gore navedeni period prošao jer uvijek treba ici naprijed.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#24 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Ode ova tema u drugom pravcu, al hajde sad...

Dakle, prvo i prvo grdno grijesis kad mene opisujes kao nekoga ko je zacaran muzikom 70-ih i dalje ne mrda.
Ne prijatelju, ja ti samo zelim reci da je to bilo vrijeme obiljezeno rock muzikom i posto vidimo da je to vrijeme proslo red bi bio da ga se nekako rezimira. To je nesto slicno kao sa klasicnom muzikom. Mi i dan danas imamo nova izdanja starih kompozitora Baha, Betovena itd. i niko normalan nece sad porediti tu muziku i rock.
Mada, ja moram primjetiti da su vrhunski rock muzicari znali napraviti i takvu vezu, evo uzmimo za primjer ELP i Slike sa izlozbe.

Ovo danas sto se zove muzikom ja to ne mogu ni opisati.
Gangam style!!!

Ma daj bogati, svaki muzicar koji imalo drzi do sebe i do muzike svira stare stvari i svira ih NJEGOVANOM slusaocu.
Ja ti nisam skolovani muzicki poznavalac i kriticar, ovo govorim po vlastitom osjecaju, pa cu vjerovatno negdje pogrijesiti u cinjenicnom smislu. Ali ovdje je rijec o procesu koji je opipljiv.
Kad sam govorio o mega uspjehu starih rock bendova, a ti mi govoris o milionima manjih koji su tezgarili po lokalnim fiskulturnim salama... pa to je ta ista prica - NEKAD SE SLUSAO ROCK.
Kao sto se danas u istim diskotekama, nazalost, slusa turbofolk.

I hajde sad, upadamo u podrucje "ukusa o kojima se ne raspravlja", ali, jebemumajku, krajnje je vrijeme da neko kaze da ovdje nije samo rijec o razlicitoj umjetnosti. Ovdje se ipak radi o umjetnosti i kichu, odnosno nije rijec o razlicitim kulturama vec se radi o poredjenju kulture i nekulture.
Ja mogu zaista uzivati i u vrhunskoj klasicnoj muzici i u vrhunskom rocku. Ali ne dopustam da mi neko ovdje palamudi o vrhunskom turbofolku, ili da pod muzikom tretira ove hiphop recitatore, ili da pod muzicare svrsta "vrhunske pustace muzike", kojekakve DJ-eve!

:roll:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#25 Re: VELIKI BENDOVI - SAZETAK

Post by dustaban »

Slo Burner wrote:U trenutku kad pomenes bend i njegov best off ja se zaustavim i ugasim. Nije to britniy spaers da joj sastavljas Best off. Kad pomenes bendove poput Pink Floyda, ne mozes staviti na shuffle pa da ti naidje nesto sa The Walla. Ti nisi slusao kasete nikada je l' de? Svaki album je totalni i neovisni koncept, a The wall je millestone, rekao bih top 30 najznacajnih albuma svih vremena.
S tobom mi je lako, ti si ipak odabrao nesto od Pink Floyda i svrstao u millestones. Razliak je samo u tome sto se razlikujemo u odabiru PF albuma.
The Wall je teatarski projekt, to treba gledati (velike lutke, zid od stiropora...), ovi Flojdovi albumi prije njega se slusaju.
Al dobro...
Post Reply