Veliki Park

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#1 Veliki Park

Post by jasib »

Uz Vilsonovo šetalište, u gradskom dijelu najljepša zelena površina, i to još u centru grada, i godinama izgleda zapušteno, prepuštena sebi. Komunalci PARK.a održavaju ga, ali to je nedovoljno profesionalno i nestručno, i sve se radi stihijski. Na proljeće je neko uređenje, u jesen grabljenje lišća, i to je to... Prepušteno sebi i kućnim ljubimcima, koji iza sebe ostavljaju ogoljenu zemlju. Takođe, rasvjeta je vrlo slaba, skoro pa je u mraku :(

Ko je odgovoran, šta učiniti da Veliki Park bude preko cijele godine ugodno mjesto za šetnju, za boravak. Može li se ispuniti nekim sadržajima da to bude pristojno mjesto, a ne nekakva ruralna ledina, kako sada izgleda

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#2 Re: Veliki Park

Post by Van Halen »

Kod nas je vrhunac hortikulture i uredjenja pustit drvo da samo naraste,i kaze ma nek se zeleni. Ovdje bi se moglo mnogog cvijeca zasaditi i ukrasnog grmlja,slazem se da ima velik potencijal ali PARK je zastarjela firma koja treba totalnu reorganizaciju
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Veliki Park

Post by Truba »

Komunisti ne znaju saditi cvijece niti vozati tramvaje
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Veliki Park

Post by dječak sa šibicama »

Pokosi, malo pogledaj ima li smeca, i bice dobro do oktobra.

Kakav grad takvi i parkovi.
User avatar
Logovan
Posts: 94415
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#5 Re: Veliki Park

Post by Logovan »

Pustite se uređivanja parka, imamo važnijih problema. :oops:
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#6 Re: Veliki Park

Post by HelaS »

Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#7 Re: Veliki Park

Post by mali_balon »

HelaS wrote: 11/01/2024 01:02 Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
Mos ti sjest dze hos, samo hos li ograjsat to je vec druga stvar....jal pasje jal ljusko govno.....
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8 Re: Veliki Park

Post by muha_sa »

mali_balon wrote: 11/01/2024 04:21
HelaS wrote: 11/01/2024 01:02 Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
Mos ti sjest dze hos, samo hos li ograjsat to je vec druga stvar....jal pasje jal ljusko govno.....
:lol: :thumbup:

Nasmijah se tužnoj istini :(
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#9 Re: Veliki Park

Post by problemnatravunu »

A šta , u Turskoj parkovi "sterilni" ?
Ne znam jeste ikad bili u Stambolu , ako jeste , mogli ste vidjeti da i tamo ima gomila pasa "lutalica" , i to sve koje sam ja vidio , veliki su ko tele :lol:
A vala i oni neđe moraju kakati i piškiti ..... :oops:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10 Re: Veliki Park

Post by muha_sa »

problemnatravunu wrote: 11/01/2024 06:18 A šta , u Turskoj parkovi "sterilni" ?
Ne znam jeste ikad bili u Stambolu , ako jeste , mogli ste vidjeti da i tamo ima gomila pasa "lutalica" , i to sve koje sam ja vidio , veliki su ko tele :lol:
A vala i oni neđe moraju kakati i piškiti ..... :oops:
:lol:

Ne znam za Tursku al znam za ŠveCku--tamo gdje sam ja hodio (nisam nešto mnogo al meni dosta) mogo sam puzat po parku :D

Ovdje pred zgradom imam park gdje se djecurlija igraju i vidim pojedine komšije sa cukom kako serbez izvedu da im se cukica istovari u park i lagano odšetaju--opominjo al ne jebu ni 1 posto :-) jedino da se marišem sa njima al nema smisla--mogu im po godinama otac bit
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#11 Re: Veliki Park

Post by zigson »

muha_sa wrote: 11/01/2024 06:25
problemnatravunu wrote: 11/01/2024 06:18 A šta , u Turskoj parkovi "sterilni" ?
Ne znam jeste ikad bili u Stambolu , ako jeste , mogli ste vidjeti da i tamo ima gomila pasa "lutalica" , i to sve koje sam ja vidio , veliki su ko tele :lol:
A vala i oni neđe moraju kakati i piškiti ..... :oops:
:lol:

Ne znam za Tursku al znam za ŠveCku--tamo gdje sam ja hodio (nisam nešto mnogo al meni dosta) mogo sam puzat po parku :D

Ovdje pred zgradom imam park gdje se djecurlija igraju i vidim pojedine komšije sa cukom kako serbez izvedu da im se cukica istovari u park i lagano odšetaju--opominjo al ne jebu ni 1 posto :-) jedino da se marišem sa njima al nema smisla--mogu im po godinama otac bit
Poseri im se pred vrata i ostavi :lol: :lol:
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Veliki Park

Post by mali_balon »

muha_sa wrote: 11/01/2024 06:25
problemnatravunu wrote: 11/01/2024 06:18 A šta , u Turskoj parkovi "sterilni" ?
Ne znam jeste ikad bili u Stambolu , ako jeste , mogli ste vidjeti da i tamo ima gomila pasa "lutalica" , i to sve koje sam ja vidio , veliki su ko tele :lol:
A vala i oni neđe moraju kakati i piškiti ..... :oops:
:lol:

Ne znam za Tursku al znam za ŠveCku--tamo gdje sam ja hodio (nisam nešto mnogo al meni dosta) mogo sam puzat po parku :D

Ovdje pred zgradom imam park gdje se djecurlija igraju i vidim pojedine komšije sa cukom kako serbez izvedu da im se cukica istovari u park i lagano odšetaju--opominjo al ne jebu ni 1 posto :-) jedino da se marišem sa njima al nema smisla--mogu im po godinama otac bit
Prije 10g otvori se nov novcat park iza zgrade, sve novo i pred mrak, u aksam, gospoja izvede cukicu i u park, ona jednu zadimila sjedi na klupi, a cukica okolo piski i kaki, i ja cekam, ustaje baca opusak, i krene prema izlazu, a ja sa 7og sprata na sav glas, ko seljacina, gospodjo ostalo vam pasje govno, sutra ce bit park pun djece, i vrati se i pokupi ga, reko i opusak bacite u smece eto tu odma pored...dok to ona radi cijela mahala na prozorima :evil: :lol: ....al dzaba za godinu junosi tj pubertetlije razjebase i polomise sve....
moimoi
Posts: 4705
Joined: 01/07/2006 12:59

#13 Re: Veliki Park

Post by moimoi »

mali_balon wrote: 11/01/2024 04:21
HelaS wrote: 11/01/2024 01:02 Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
Mos ti sjest dze hos, samo hos li ograjsat to je vec druga stvar....jal pasje jal ljusko govno.....
A upala bubrega? Mjehura?
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#14 Re: Veliki Park

Post by mali_balon »

moimoi wrote: 11/01/2024 12:25
mali_balon wrote: 11/01/2024 04:21
HelaS wrote: 11/01/2024 01:02 Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
Mos ti sjest dze hos, samo hos li ograjsat to je vec druga stvar....jal pasje jal ljusko govno.....
A upala bubrega? Mjehura?
Prvo slamonela i ostale bakterije onda cemo o tim zajebancijama
NediM17
Posts: 21693
Joined: 05/11/2009 11:49

#15 Re: Veliki Park

Post by NediM17 »

Gliste, pantljicara...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#16 Re: Veliki Park

Post by Hajvan »

jasib wrote: 18/02/2022 11:02 Uz Vilsonovo šetalište, u gradskom dijelu najljepša zelena površina, i to još u centru grada, i godinama izgleda zapušteno, prepuštena sebi. Komunalci PARK.a održavaju ga, ali to je nedovoljno profesionalno i nestručno, i sve se radi stihijski. Na proljeće je neko uređenje, u jesen grabljenje lišća, i to je to... Prepušteno sebi i kućnim ljubimcima, koji iza sebe ostavljaju ogoljenu zemlju. Takođe, rasvjeta je vrlo slaba, skoro pa je u mraku :(

Ko je odgovoran, šta učiniti da Veliki Park bude preko cijele godine ugodno mjesto za šetnju, za boravak. Može li se ispuniti nekim sadržajima da to bude pristojno mjesto, a ne nekakva ruralna ledina, kako sada izgleda

Image
na toj gore slici , 3-4 visoka drveta su visak.


dakle, taj park
- ima visak visokog drveca.
- ima, posto je na padini, visak visokog drveca u poslednja dva reda ( zbog visinske razlike, bolje bi pristajali nisko drvece i visoko grmlje, npr Ilex spp, Magnolia spp)
- ima nedostatak srednje visokog ukrasnog drveca
- ima manjak i nedostak visokog cvatuceg, zimzelenog grmlja na lokacijama gdje se krizaju setnice
- iman nedostatak fokalnih tacaka u vidu tzv arhitektonskih biljaka
- nema okopan i odrzavavani (malciran ili ozelenjen niskim trajnicama, zimzelenim puzavicama i sl) prostor oko drveca
- ima polumrtav i neodrzavan travnjak
- nema odrzavane setnice, staze, i mobilijar
- boluje od provincijski boljki i izgleda isto kao neki parkic u Hrasnici ili Ilijasu - u smislu odrzavanja istog (npr, nema jasne granice izmedju travnjaka i setnica)
- vapi za revitalizacijom, redizajnom
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#17 Re: Veliki Park

Post by Hajvan »

muha_sa wrote: 11/01/2024 06:25
problemnatravunu wrote: 11/01/2024 06:18 A šta , u Turskoj parkovi "sterilni" ?
Ne znam jeste ikad bili u Stambolu , ako jeste , mogli ste vidjeti da i tamo ima gomila pasa "lutalica" , i to sve koje sam ja vidio , veliki su ko tele :lol:
A vala i oni neđe moraju kakati i piškiti ..... :oops:
:lol:

Ne znam za Tursku al znam za ŠveCku--tamo gdje sam ja hodio (nisam nešto mnogo al meni dosta) mogo sam puzat po parku :D

Ovdje pred zgradom imam park gdje se djecurlija igraju i vidim pojedine komšije sa cukom kako serbez izvedu da im se cukica istovari u park i lagano odšetaju--opominjo al ne jebu ni 1 posto :-) jedino da se marišem sa njima al nema smisla--mogu im po godinama otac bit
to je socioloski problem izazvan losim prostornim planiranjem
losim u smislu da su ti prostori izmdju zgrada postali polu-javni prostori, a ne javni- pa imamo u boldirnaom opisane socijalne probleme.
dragonz
Posts: 1791
Joined: 20/09/2008 13:12

#18 Re: Veliki Park

Post by dragonz »

HelaS wrote: 11/01/2024 01:02 Da li je u Sarajevu dozvoljeno sjedenje u parkovima i zelenim travnatim površinama, npr. u Velikom Parku ili na obali Miljacke u Vilsonovom šetalištu, kao ovdje u Bursi
Image

ili u Izmiru
Image
Sjediti i uživati u sred GROBLJA baš bi onda bili narod tj.država idiota bez premca u svijetu.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#19 Re: Veliki Park

Post by problemnatravunu »

Ako neko baš voli i želi donijeti deku na javnu površinu (ko zna ko je tu sve hodao, jeo, srao, pišao, drkao :lol: , cuke su sekundarne u tome ) i tu sjediti .... ne znam :|
Mislim da im u Vilsonovom niko ne bi zamjerio , ali šta ja znam , ako pazite ono baš na higijenu , ja ne bi.....
Glede cuka , SVE I DA SVAKI VLASNIK POKUPI IZA SVOGA , tu je ipak puno lutalica , i šta da vam dalje pišem :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Veliki Park

Post by Haris.ba »

problemnatravunu wrote: 11/01/2024 17:56 Mislim da im u Vilsonovom niko ne bi zamjerio , ali šta ja znam , ako pazite ono baš na higijenu , ja ne bi..
Pa i nema bas prostora nesta za izlezavati se po Vilsonovom.

Nema prostora za to do Ilidze. Barem meni ne pada na pamet. Stojcevac je ljeti pun.

A, Sarajevu su blizu planine, mozes se po njima izlezavati do mile volje. Jest da ti treba uglavnom auto.
Ali, zbog vrste mikroklime, to je uglavnom i pozeljno.

Jedino ako nesta naprave na Betaniji. Mada, gore je sve nesta postrmo.
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#21 Re: Veliki Park

Post by HelaS »

Haris.ba wrote: 11/01/2024 22:58
problemnatravunu wrote: 11/01/2024 17:56 Mislim da im u Vilsonovom niko ne bi zamjerio , ali šta ja znam , ako pazite ono baš na higijenu , ja ne bi..
Pa i nema bas prostora nesta za izlezavati se po Vilsonovom.

Nema prostora za to do Ilidze. Barem meni ne pada na pamet. Stojcevac je ljeti pun.

A, Sarajevu su blizu planine, mozes se po njima izlezavati do mile volje. Jest da ti treba uglavnom auto.
Ali, zbog vrste mikroklime, to je uglavnom i pozeljno.

Jedino ako nesta naprave na Betaniji. Mada, gore je sve nesta postrmo.
Imamo parkove na koševu iznad 2. Gimnazije. Turci bi te parkove zaposjeli dekama i kolektivnim sjedenjima. Nisu ni Amerikanci daleko od takve vrste uživanja u prirodi :D

Image
https://www.theguardian.com/environment ... -wellbeing

Image
https://www.businessinsider.com/new-yor ... nge-2020-5
moimoi
Posts: 4705
Joined: 01/07/2006 12:59

#22 Re: Veliki Park

Post by moimoi »

Ma to rade svugdje. Samo je kod nas hasisarski sjediti na zemlji bilo gdje u gradu. Valjda zato sto smo u neposrednoj blizini imali prirode napretek…
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Veliki Park

Post by Haris.ba »

HelaS wrote: 12/01/2024 00:44

Imamo parkove na koševu iznad 2. Gimnazije.
Taj bi park mozda mogao.

Vecina ljeti trazi vece drvece da bi mogli u hlad, ali i da ima pored prostora za suncanje.

U tom parku bas poveceg drveca i nema.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#24 Re: Veliki Park

Post by kabal1337 »

Posadi se cvijece svako proljece. Kose i travu, ali veliki problem su i ljudi.
Tu cesto mozes vidjeti i u sred bijela dana kako dodje neko da pisa, sto mi je van svake pameti jer mozes u BBI pisati kao covjek.
Onda imas problem sa vlasnicima pasa, koji ne kupe izmet.

Mozes ti sjediti na klupama, ali ce te golubovi posrati po glavi, i dosta klupa zna biti usrano od strane ptica pa mjesta blizu klupa znaju smrditi.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#25 Re: Veliki Park

Post by MehmedPasaMoric »

Kako bi tu Tibra dobru zgradu od Ytong blokova zadao, pojma nemate... Kvadrat 6 milja minimum
Post Reply