Veliki broj poslova/robova

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alijagicalija
Posts: 98
Joined: 07/07/2008 18:47

#1 Veliki broj poslova/robova

Post by alijagicalija »

U posljednje vrijeme zatrpani smo oglasima za posao, te posao ovo, te bolji posao vako, te onako, te sajt (da ne reklamiram) Sta mislite da li bi trebalo uvesti neki javni rejting poslodavaca, jer vjerujem da na trzistu postoji gomila smeca od poslodavaca, ciji se rejting zasniva na vizuelnom identitetu nadarenog dizajnera. Zaposlenici uglavnom muk, pa i u nazovi boljim firmama. Ako ne mozete oglasavati stetne proizvode, trebalo bi posebno izdvojiti suhveli firme, ako nista da ljudi koji se prijavljuju ne gube vrijeme ili da anatemisemo poslodavce teroriste. Misljenje....
Last edited by alijagicalija on 26/07/2008 08:28, edited 1 time in total.
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#2 Re: Veliki broj poslova

Post by ludacha »

pa iskreno, ne mislim da bi ta lista bila mjerodavna. jer, ako je tebi dobar tvoj poslodavac, ne mora znaciti da je i tvom kolegi. zasto? drukciji stav prema poslu, druga razina tolerancije itd. postoji mnogo parametara koji su kao bitni, medjutim, previse bi subjektivno davali sudove, koji bi na kraju rezultirali slikom sasvim drukcijom od stvarnosti.
barem je to moja pretpostavka.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Veliki broj poslova

Post by PipiDugaDevetka »

Ne znam kako bi to sve trebalo napraviti, ali svakako sam protiv poslodavaca koji otpuštaju trudnice i još mnogo toga za šta su se bh. sindikalci izborili još prije II sv. rata da se ne dešava.
Dovoljna je možda i ova tema, ali kako provjeriti istinitost? Mogu uslijediti tužbe.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Veliki broj poslova

Post by karanana »

mislim da vec na prvi pogled mozes sortirati i razdvojiti neke od losih poslova i oglasa. ako pise nesto kao potrebno vise radnica za rad u inostranstvu, ili nesto slicno, bjezi od toga, kad ti ne govore ni ime firme ni nista. to je trgovina ljudima ili neki robovski posao u najboljem slucaju. po meni jos jedna naznaka profesionalnosti firme i oglasa je kontakt e-mail adresa. ako poslodavac ima neku g-mail, hotmail ili yahoo adresu, pa cak i bih.net, to mi je odmah suhveli. treba e-mail adresa da bude @imefirme.com ili .ba.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#5 Re: Veliki broj poslova

Post by amrica »

Dobra ti ova, ali samo u slucaju da imaju e-mail adresu, makar i na yahoo, hotmail.... Ima more oglasa bez maila.
AO83
Posts: 129
Joined: 09/07/2008 00:52

#6 Re: Veliki broj poslova

Post by AO83 »

Cijeli cilj INTERVJUA jeste da obadvije strane, poslodavac i potencijalni radnik, procijene da li firma odgovara za radnika, i da li radnik odgovara za firmu.
Znam nekoliko osoba koje se zale kako im je lose raditi u jednoj firmi koja je po mnogim standardima procijenjena kao najbolja.
Ako smo zaista zrela osoba, i mislimo da imamo vrijednost na trzistu onda smo u stanju da odlucimo za sebe da li nam odgovara neki posao ili ne. Meni licno nije potrebno da cujem sta kaze neko na ulici ili internetu da bih ocijenio neciju profesionalnost.
User avatar
alijagicalija
Posts: 98
Joined: 07/07/2008 18:47

#7 Re: Veliki broj poslova

Post by alijagicalija »

Jedino ako rejting bude sistematican i oficijelan, u neku ruku nadje se u medijim, mislim da ce doci do situacije da poslodavci shvate stvar ozbiljno. Ovdje nisam mislio na oglase tipa: trazimo vise zena za rad u Italiji, human rafficking ili slicno. Kriterij za ocjenu poslodavaca bi trebali biti: fluktuacija zaposlenih (koliko ljudi primaju/otpustaju u toku vremenskog perioda), vrsta ugovora koje nude uposlenicima. Svjedoci smo da u svijetu a i uokruzenju ljudi dobijaju vise od place, mozda procenat u firmi, dionice, partnerski status. Kod nas je dobar poslodavac onaj koji zaposli najvise ljudi u toj godini, tipa banke ili mikrokreditne organizacije (koje usput urusavaju i ovo malo ekonomije ali to je druga tema), a nigdje se ne govori o uslovima pod kojima ti ljudi rade. Opet nije rijec o nikakvom pukom ljevicarskom pametovanju, samo o slijedecem: Treba promovirati trend da se dobri uposlenici u BiH ne mogu naci na ulici i da bar mladja generacija koja ne bi trebala da se boji otkaza, treba postavljati standarde...Jedan plastican primjer koji na prvu nema puno veze sa ovim...Prije godinu ili vise taksista u Zenici me vozi za marku cca 10 kilometara, s kraja na kraj grada. Cijena voznje 1 KM. Nista neobicno po BH gradovima... Pitam njega kako mu se isplati da vozi za 1 KM, kaze on pa gradski autobus je 0,50KM...pa ko hoce bujrum...naravno on pokupi jos par ljudi usput, kratke relacije i eto...medjutim sdruge strane smatram da je to veoma potcijenjeno i da kada bi se cijene podigle, da bi se i kvalitet usluge podigao a opet ne bi svi mogli biti na taksiju, a gradski autobus bi funkcionisao profitabilno (da ne otvaram i temu ekologije koliko bi manje zagadjenja bilo). Analogno tome, dok budemo pristajali na lose uslove rada smatram da sebi obaramo cijenu. Vijest da je jedna banka zaposlila 800 radnika u ovoj godini, na ovako malom trzistu uz konkurenciju drugih banaka i MKO dovoljno govori o uslovima koje trazimo...
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#8 Re: Veliki broj poslova

Post by BajrinNajmladji »

karanana wrote:mislim da vec na prvi pogled mozes sortirati i razdvojiti neke od losih poslova i oglasa. ako pise nesto kao potrebno vise radnica za rad u inostranstvu, ili nesto slicno, bjezi od toga, kad ti ne govore ni ime firme ni nista. to je trgovina ljudima ili neki robovski posao u najboljem slucaju. po meni jos jedna naznaka profesionalnosti firme i oglasa je kontakt e-mail adresa. ako poslodavac ima neku g-mail, hotmail ili yahoo adresu, pa cak i bih.net, to mi je odmah suhveli. treba e-mail adresa da bude @imefirme.com ili .ba.
Korisna info i veoma dobro zapažanje :thumbup: !

Isto vrijedi i za proizvode koje kupuješ, ako nema web stranice i e-mail adrese, ne kupuj, odnosno bolje je da kupiš proizvod koji ima ovakve podatke.

Nisam IT stručnjak i nisam extra potkovan u IT znanju, ali kada otvorim stranicu http://www.mojenajmeso.ba moj PC me obavještava da ova domena koja završava sa .ba nije legalna i da rizikujem otvarajući tu web. stranicu. Inače, to je slo. firma Perutnina Ptuj koja u Kaknju ima farmu/fabriku.

Firma koja održava moju zgradu, upravitelj, nema web. stranice, a e-mail adrese je tajna. Imaju prastare pc na naplatnom mjestu.
Post Reply