velikani BIH kulture i umjetnosti

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

breka
Posts: 211
Joined: 15/07/2005 21:08
Location: sjeverna hemisfera

#1 velikani BIH kulture i umjetnosti

Post by breka »

evo i malo svijetlije tematike od svakodnevnih gluposti kao sto su nacionalne i nacionalisticke, politike i istorije ...

evo liste najznacajnijih umjetnika, arhitekata, pisaca, dramskih umjetnika itd itd bosne i hercegovine, nadam se da nisam zaboravio neke znacajnije:

KNJIZEVNOST:
IVO ANDRIC
MESA SELIMOVIC
MILJENKO JERGOVIC
ABDULAH SIDRAN

FILM:
EMIR KUSTURICA
DANIS TANOVIC
PJER ZALICA
ADEMIR KENOVIC

LIKOVNA UMJETNOST:
BRACO DIMITRIJEVIC
ISMAR MUJEZINOVIC
MERSAD BERBER
PETAR WALDEGG
DZEVAD HOZO

ARHITEKTURA I DIZAJN:
ZLATKO UGLJEN
CEDOMIR KOSTOVIC
MLADEN KOLOBARIC
RADMILA DJAPIC-JOVANDIC
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#2 Re: velikani BIH kulture i umjetnosti

Post by rajvosa »

breka wrote:evo i malo svijetlije tematike od svakodnevnih gluposti kao sto su nacionalne i nacionalisticke, politike i istorije ...

evo liste najznacajnijih umjetnika, arhitekata, pisaca, dramskih umjetnika itd itd bosne i hercegovine, nadam se da nisam zaboravio neke znacajnije:

KNJIZEVNOST:
IVO ANDRIC
MESA SELIMOVIC
MILJENKO JERGOVIC :dance:
ABDULAH SIDRAN :dance:

FILM:
EMIR KUSTURICA
DANIS TANOVIC
PJER ZALICA :dance:
ADEMIR KENOVIC :dance:

LIKOVNA UMJETNOST:
BRACO DIMITRIJEVIC
ISMAR MUJEZINOVIC Njegov babo JA
MERSAD BERBER :dance:
PETAR WALDEGG :dance:
DZEVAD HOZO
ARHITEKTURA I DIZAJN:
ZLATKO UGLJEN
CEDOMIR KOSTOVIC
MLADEN KOLOBARIC :dance:
RADMILA DJAPIC-JOVANDIC
breka
Posts: 211
Joined: 15/07/2005 21:08
Location: sjeverna hemisfera

#3

Post by breka »

sta znace ovi smajliji?

jbg, nije da nam je nesto bogata kulturna i umjetnicka bastina, ali ako imas neke druge prijedloge onda ih iznesi, zato i postoji forum ...
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#4

Post by rajvosa »

breka wrote:sta znace ovi smajliji?

jbg, nije da nam je nesto bogata kulturna i umjetnicka bastina, ali ako imas neke druge prijedloge onda ih iznesi, zato i postoji forum ...

Pazi prijatelju Tema Je fina u ideji, al nemozes staviti babu i zabu u jednu kesu.Koji crni Sidran, Koji zalica, Koji Ismar ....etc ...itd Ismet mujezinovic da al sta je to Ismar mujezinovic osim sin Ismetov..Dobro da nisi stavio Behku i Ljucu il baba Vuku goblenasicu
Xwoman
Posts: 56
Joined: 28/08/2005 19:14
Location: Sarajevo

#5

Post by Xwoman »

Bash tako!
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#6

Post by pitt »

ZAboravio se velikane poput Maka DIzdara i ZUke Dzumhura...kao i cijelu postavu mladjih umjetnika.....
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#7

Post by mostarac »

ja cu umjesto sidrana i jergovica staviti Branka Copica i Aleksu Santica. Na filmu ostaviti Danisa Tanovica, a ove ostale izbaciti, jer Kusta se odrekao ove zemlje, a ovi ipak nisu toliko uspjeli, mada je Ademir Kenovic odlichan, a i sjetimo se Shibe Krvavca. Likovna umjetnost: dodati Safeta Zec

Muzika: Goran Bregovic je ipak nashe najjache ime svidjalo se to nekome ili ne. Ipak ima tu jos ljudi kao Ranko Rihtman, kao Sasha Toperich koji se dokazao, ali treba to i odrzati itd.
Davorina isto tako ne smijemo zaboraviti.
breka
Posts: 211
Joined: 15/07/2005 21:08
Location: sjeverna hemisfera

#8

Post by breka »

rajvosa wrote:
breka wrote:sta znace ovi smajliji?

jbg, nije da nam je nesto bogata kulturna i umjetnicka bastina, ali ako imas neke druge prijedloge onda ih iznesi, zato i postoji forum ...

Pazi prijatelju Tema Je fina u ideji, al nemozes staviti babu i zabu u jednu kesu.Koji crni Sidran, Koji zalica, Koji Ismar ....etc ...itd Ismet mujezinovic da al sta je to Ismar mujezinovic osim sin Ismetov..Dobro da nisi stavio Behku i Ljucu il baba Vuku goblenasicu
hajde onda daj neki drugi prijedlog, hajmo malo kontruktivne kritike ...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#9

Post by zlata »

umro je mostar wrote:ja cu umjesto sidrana i jergovica staviti Branka Copica i Aleksu Santica. Na filmu ostaviti Danisa Tanovica, a ove ostale izbaciti, jer Kusta se odrekao ove zemlje, a ovi ipak nisu toliko uspjeli, mada je Ademir Kenovic odlichan, a i sjetimo se Shibe Krvavca. Likovna umjetnost: dodati Safeta Zec

Muzika: Goran Bregovic je ipak nashe najjache ime svidjalo se to nekome ili ne. Ipak ima tu jos ljudi kao Ranko Rihtman, kao Sasha Toperich koji se dokazao, ali treba to i odrzati itd.
Davorina isto tako ne smijemo zaboraviti.
Pa ima cojk dobar marketing. Inace....ako bi me neko pit'o za BiH muziku...dala bih mu da cuje sevdalinke...a ne Rome trubace iz Srbije.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#10

Post by mostarac »

zlata wrote:
umro je mostar wrote:ja cu umjesto sidrana i jergovica staviti Branka Copica i Aleksu Santica. Na filmu ostaviti Danisa Tanovica, a ove ostale izbaciti, jer Kusta se odrekao ove zemlje, a ovi ipak nisu toliko uspjeli, mada je Ademir Kenovic odlichan, a i sjetimo se Shibe Krvavca. Likovna umjetnost: dodati Safeta Zec

Muzika: Goran Bregovic je ipak nashe najjache ime svidjalo se to nekome ili ne. Ipak ima tu jos ljudi kao Ranko Rihtman, kao Sasha Toperich koji se dokazao, ali treba to i odrzati itd.
Davorina isto tako ne smijemo zaboraviti.
Pa ima cojk dobar marketing. Inace....ako bi me neko pit'o za BiH muziku...dala bih mu da cuje sevdalinke...a ne Rome trubace iz Srbije.
predrasude, mrznja i nacionalizam, predrasude mrznja i nacionalizam, predrasude, mrznja i nacionalizam

eh da zaboravio sam da kazem predrasude i mrznja i nacionalizam
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#11

Post by zlata »

umro je mostar wrote:
zlata wrote:
umro je mostar wrote:ja cu umjesto sidrana i jergovica staviti Branka Copica i Aleksu Santica. Na filmu ostaviti Danisa Tanovica, a ove ostale izbaciti, jer Kusta se odrekao ove zemlje, a ovi ipak nisu toliko uspjeli, mada je Ademir Kenovic odlichan, a i sjetimo se Shibe Krvavca. Likovna umjetnost: dodati Safeta Zec

Muzika: Goran Bregovic je ipak nashe najjache ime svidjalo se to nekome ili ne. Ipak ima tu jos ljudi kao Ranko Rihtman, kao Sasha Toperich koji se dokazao, ali treba to i odrzati itd.
Davorina isto tako ne smijemo zaboraviti.
Pa ima cojk dobar marketing. Inace....ako bi me neko pit'o za BiH muziku...dala bih mu da cuje sevdalinke...a ne Rome trubace iz Srbije.
predrasude, mrznja i nacionalizam, predrasude mrznja i nacionalizam, predrasude, mrznja i nacionalizam

eh da zaboravio sam da kazem predrasude i mrznja i nacionalizam
Ma ja bas volim Romsku muziku...al'nazalost....nije bosanska. Eto...dotle volim...da sam bila pocela uciti romski jezik. Sta sad? Ne smi'm pisnuti o Romima....il'ces me proglasiti racistom! Pa meni je najbolja pjevacica sevdalinki pokojna Vida Pavlovic...al'jopet sevdalinka je tipicno bosanska pjesma. Al'brate...srbijanski trubaci nisu. Svaka cast Bregi i Kusti i njihovom marketingu Roma...al'to nije moje naslijedje.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#12

Post by mostarac »

zlata wrote:
umro je mostar wrote:
zlata wrote:Pa ima cojk dobar marketing. Inace....ako bi me neko pit'o za BiH muziku...dala bih mu da cuje sevdalinke...a ne Rome trubace iz Srbije.
predrasude, mrznja i nacionalizam, predrasude mrznja i nacionalizam, predrasude, mrznja i nacionalizam

eh da zaboravio sam da kazem predrasude i mrznja i nacionalizam
Ma ja bas volim Romsku muziku...al'nazalost....nije bosanska. Eto...dotle volim...da sam bila pocela uciti romski jezik. Sta sad? Ne smi'm pisnuti o Romima....il'ces me proglasiti racistom! Pa meni je najbolja pjevacica sevdalinki pokojna Vida Pavlovic...al'jopet sevdalinka je tipicno bosanska pjesma. Al'brate...srbijanski trubaci nisu. Svaka cast Bregi i Kusti i njihovom marketingu Roma...al'to nije moje naslijedje.
nisam ja govorio o romima nego o Bregovicu. bregovic jeste nas najveci muzichar, a sada sto se on ne uklapa u nacionalne stereotipe kakve mi volimo gledati sto je rekao jebo aliju to je sad drugi par rukava.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#13

Post by danas »

umro je mostar wrote: nisam ja govorio o romima nego o Bregovicu. bregovic jeste nas najveci muzichar, a sada sto se on ne uklapa u nacionalne stereotipe kakve mi volimo gledati sto je rekao jebo aliju to je sad drugi par rukava.
bregovic jeste komercijala ali to ne znaci da je umjetnik. ja sam prestala kupovati i slusati bijelo dugme kad je bebek prestao pjevati i kada mu je dusko trifunovic prestao raditi tekstove. sve sto je doslo poslije toga je suplja (moje licno misljenje naravno), a sto se ta suplja dobro prodaje je neki drugi par rukava. prodaje se i ceca, pa sta?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#14

Post by mostarac »

danas wrote:
umro je mostar wrote: nisam ja govorio o romima nego o Bregovicu. bregovic jeste nas najveci muzichar, a sada sto se on ne uklapa u nacionalne stereotipe kakve mi volimo gledati sto je rekao jebo aliju to je sad drugi par rukava.
bregovic jeste komercijala ali to ne znaci da je umjetnik. ja sam prestala kupovati i slusati bijelo dugme kad je bebek prestao pjevati i kada mu je dusko trifunovic prestao raditi tekstove. sve sto je doslo poslije toga je suplja (moje licno misljenje naravno), a sto se ta suplja dobro prodaje je neki drugi par rukava. prodaje se i ceca, pa sta?
uopste se ne radi o dugmetu nego o Bregovicu kao muzicharu.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#15

Post by zlata »

Ma kakve veze ima Alija s' tim sto je Bregovic necovjek i nikakav Bosanac...a ni muzika mu nije bas nesto extra bosanska. On je za mene SrboSlavenski muzicar iz BiH.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#16

Post by danas »

umro je mostar wrote:
uopste se ne radi o dugmetu nego o Bregovicu kao muzicharu.
bregovic niti zna da svira niti da pjeva, niti je ikad to znao.
moj prvi rodjak svira bolje gitaru od njega, pa bregovic ne zna da potrefi dva akorda kako treba...
a ovdje se valjda govori o nekim virtuozima i velikim umjetnicima...

mozda bi prosao kao kompozitor, za neke rane radove...
prije nego sto je poceo krasti od cigana...
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#17

Post by repeater »

pitt wrote:ZAboravio se velikane poput Maka DIzdara i ZUke Dzumhura...kao i cijelu postavu mladjih umjetnika.....
oh da. i to neka dijele prvo mjesto
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#18

Post by mostarac »

zlata wrote:Ma kakve veze ima Alija s' tim sto je Bregovic necovjek i nikakav Bosanac...a ni muzika mu nije bas nesto extra bosanska. On je za mene SrboSlavenski muzicar iz BiH.
eh nadjosmo sustinu
breka
Posts: 211
Joined: 15/07/2005 21:08
Location: sjeverna hemisfera

#19

Post by breka »

sta ste se uhvatili muzikanata, ko da nije dosta o njima bilo govora ...
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#20

Post by FortunaBela »

Ma super ste vi pravo.... :D
BOSNA JE ZEMLJA BOŠNJAKA ALI I BOŠNJAKINJA

Nisi jedine usamljenice Umihan, što već dugo sniva svoje nedosanjane snove ležeći pod jednim starim nišanom na Hridu, i Amina kći Mustafe Ćelebije što leži negdje na svom komadićku zemlje Bosne bez znaka iznad uzglavlja, nisu jedine koje su gluhu samoću i tugu uljepšavale kiteći svete nizove rijeći. Činile su to mnoge, i prije njih i poslje njih.

- Sarajlić Nafija
- Osmanović Hanifa
- Ćehajić Sejida
- Nasiha Kapiđić Hađić
- Atifa Pandžina
- Razija Handžić....

Mogla bih ja ovako do sutra, pa priznajte, da je i sam Goethe uvrstio Hasanaginicu u vlastiti izbor pjesama ponesen snažnim talentom najvjerojatnije anonimne pjesnikinje.
User avatar
Kurt_Kombajn
Posts: 686
Joined: 13/08/2004 07:55

#21

Post by Kurt_Kombajn »

...slikarska rubrika ne smije proci bez Laze Drljace...

...kao i muzicka bez Joze Penave...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#22

Post by The_Fluid »

Nemam pored sebe, no poslije postavim neka od djela sto su ih pametne zene pravile prije otprilike sto godina. Ima tu izuzetno lijepih radova, recimo Nafijina proza ili stihovi djevojaka cija imena su ostala zabiljezena samo u magazinima poput Gajreta, Novog Behara i drugih.
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#23

Post by FortunaBela »

The_Fluid wrote:Nemam pored sebe, no poslije postavim neka od djela sto su ih pametne zene pravile prije otprilike sto godina. Ima tu izuzetno lijepih radova, recimo Nafijina proza ili stihovi djevojaka cija imena su ostala zabiljezena samo u magazinima poput Gajreta, Novog Behara i drugih.
Super....ja čekam.... :)
King Kikapu
Posts: 1162
Joined: 11/08/2005 09:56
Location: hrasno brdo

#24

Post by King Kikapu »

@Zlata: a jel to bosnjaci/bosanci nisu slaveni? i sta znaci srboslavenska/ski/sko? koliko sam aupoznat, a ja sam ipak biciklista, a ne kulturni djelatnik, postoje pridjevi slavenski, praslavenski, staroslavenski i crkvenoslavenski, kao i crkvenosrpski i srpskohrvatski, a koriste se uglavnom u lingvistici i istoriji jezika kako bi se odredili periodi razvoja bosanskog/srpskog/hrvatskog jezika.

na listu bi trebalo dodati aleksandra hemona, no kako se on deklarise kao Ukrajinac (sto porijeklom i jeste) bilo bi to neposteno prema njemu.

zatim bi trebalo svakako staviti akademika Zdenka Lesica i profesoricu Hanifu Kapidzic Osmanagic. osim toga zasto ne staviti Semezdina Mehmedinovica u knjizevnosti, a bracni par Ros u arhitekturi?

i zasto svaku dobru temu pretvoriti u nacionalno/nacionalisticko preseravanje? zar ste, ljudi, toliko inficirani da ne umijete razmisljati u kategorijama koje su izvan plemenskih?
Belminator
Posts: 396
Joined: 03/10/2003 00:00

#25

Post by Belminator »

Dobro vec su neki na spisak dodali Santica, Dizdara ... a mislim ako si vec se dotakao mlađe generacije pisaca, Jergovica, onda definitivno prije njega zasluzuju da se na tom spisku nađu nesto stariji Dzevad Karahasan i Tvrtko Kulenovic. A sto se tice filma ne znam sad ali ja bih izbacio Pjera Zalicu, ima on jos da se dokazuje da bi ga strpali među velikane, a iskreno ona mu dva filma i nisu bog zna sto...
Post Reply