VELICINA FELGI?? koje felge staviti na auto

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

niggy
Posts: 124
Joined: 22/03/2007 09:25

#1 VELICINA FELGI?? koje felge staviti na auto

Post by niggy »

Koje felge, mislim velicina dogovaraju kojem automobilu, tj koje felge stete automobilu (krajnice lezajevi itd)!

U mom slucaju je Seat Ibiza 2000, i rekli su mi neki "poznavaoci" da su mi recimo 15" prevelike!!!!!

Naravno radi se o ALU felgama!

Vase misljenje, komentari, sugestije!!!
User avatar
Anell
Posts: 835
Joined: 17/03/2005 20:37
Location: Sarajevo

#2

Post by Anell »

Najbolje se drzati recepta fabrike... znaci ako su ti serijski dosle 14˝, onda znaci da su 14˝ preporucene za taj automobil. Takodjer stavljanjem 15˝ ne znaci da ce doci do ostecenja ali sigurno da ce se taj proces ubrzati... znaci ako je na 14˝ neki dio mogao trajati 3 godine, mozda ce na 15˝ 2 god. U tome jeste glavna caka... a sigurno da na nasim cestama velike felge nisu bas prihvatljive... to je neko moje vidjenje na ovu temu.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#3

Post by sabanss »

One koje preporucuje proizvodjac.

Ako ti trebaju vece felge kupi vece auto. Ja sam se uvijek divio kako na nasim cestgama auta ostanu u jednom komadu pa jos da naprezem materijal motora i ovjesa do besvjesti zbog upitnog dobitka na perfomansama ijos upitnijeg na izgledu. Neka, hvala!
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#4

Post by dr.iver »

stavi slobodno i 15, da ne kazem 16 i 17...bilo je par diskusija na tu temu ovdje pa potrazi
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#5

Post by bianconero »

ta ibiza dolazi fabricki i na 17. samo u drugim paketima opreme.
samo ako stavis vece felge moras stavit manje gume. velicina tocka se ne smije puno mjenjat. tu ti najvise trpi udobnost i novcanik.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#6

Post by Mislilac »

A uskoro će se, s uvođenje nove CIPSove saobraćajne dozvole, morati raditi atest svake promjene na vozilu (dakle: promjena veličine guma, felgi, boje, dodaci tipa spojleri, zatamnjivanje stakal i slično..).
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#7

Post by mr2 »

ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#8

Post by ado-šampion »

Po mojem mišljenju, preko 15'' na Ibizu na našim cestama nije baš pametna odluka. I 15'' su previše.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#9

Post by Frutek »

Mislilac wrote:A uskoro će se, s uvođenje nove CIPSove saobraćajne dozvole, morati raditi atest svake promjene na vozilu (dakle: promjena veličine guma, felgi, boje, dodaci tipa spojleri, zatamnjivanje stakal i slično..).
I ti stvarno misliš da će to bit problem u ovoj državi :lol: Pa veze, štele sve rješavaju, možeš slona na auto stavit i vozat se s njim, daj ba :oops:
niggy wrote:Koje felge, mislim velicina dogovaraju kojem automobilu, tj koje felge stete automobilu (krajnice lezajevi itd)!

U mom slucaju je Seat Ibiza 2000, i rekli su mi neki "poznavaoci" da su mi recimo 15" prevelike!!!!!
Nisi rekao koji ti je motor u autu...Jer iako Ibiza (kao što neko reče dolazi i sa 17-kama), to je FR model, 130 KS, autić koji leti, a mislim da je kod tebe 75 KS?! I to igra ulogu, onda ovjes je drukčiji, tona stvari...Medjutim, ako ti je ćejf i ganjaš šminku, rokni onda na njega šta hoćeš, ne veli ti ga vozat 100 godina, uživaj 8-)

Kod mene auto samo godinu dana staro, pa sam i chip stavljao, auspuh mijenjo, svašta nešto, a sve zato jer to volim, tako da nemoj da ti bude žao :) By the way, ja vozim novog Leona, felge su još serijske, 16-ke :x nema se love, a vjeruj da bi stavio 18-ke da imam prilike :-D
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#10

Post by bianconero »

eh bas mi ti trebas.
ja se kontam između novog audija 3 (polovan), i novog leona( novog)
cuo sam neke price mahalske da sse seat brzo potrosi pa da svasta nesto puca i da su nekvalitetni materijali u interijeru.
doduse sve su to mahalske price.
sve u svemu, jesi li se ti pokajo?
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#11

Post by Frutek »

bianconero wrote:eh bas mi ti trebas.
ja se kontam između novog audija 3 (polovan), i novog leona( novog)
cuo sam neke price mahalske da sse seat brzo potrosi pa da svasta nesto puca i da su nekvalitetni materijali u interijeru.
doduse sve su to mahalske price.
sve u svemu, jesi li se ti pokajo?
Druze, ja sam prije Leona vozio upravo A3 (polovan) :shock:

Jedino što ti je razlika u cijeni velika izmedju to dvoje za skoro duplo, A3 polovan bi te došao 20.000, a novi Leon cca 40.000 KM, ali vidi dalje...

Ja sam A3 bio kupio po ok cijeni, tada bio "samo" 4 godine star, ali sa kilometražom od 150.000 km. S njim sam se bio debelo zajebo...Dao sam dobre pare na servise i popravke (servis ti nije jeftin uopšte). Šta god da uzimaš polovno, pripremi se da uložiš na startu na nove diskove, disk pločice, gume (ako postojeće nisu ok), onda uskoro zimske gume (kao šlag na već galopirajući infarkt od troškova). Eh sad, ja sam prije kupovine taj A3 naravno detaljno provjerio na dijagnostici, ali stvari koje sam ti nabrojao, se ne vide na takvoj vrsti pregleda, nego dolaze do izražaja malo kasnije...Uglavnom, s Audijem sam kasnije imo udes, jedva dočeko da ga se riješim, naplatio Kasko i uzmem Leona :-D

Leon --- Što se dimenzija tiče i prostora, to ti je A3 Sportback, malo veći od Golfa i od A3 Coupe-a. Čista glupost je ako ti kažu da se troši brže SEAT, zašto bi se brže trošio kad su motori u Leonu ISTI kao motori koji se stavljaju u A3-ce. Još jedan dokaz da je SEAT dosta uložio u kvalitet izrade je i garancija koja je ista kao i za Audija, a to ti je 12 godina garancije na farbu, 2 godine za sve ostalo, isto kao i kad Audija kupuješ (sigurno znaš da su te 2 firme pod istim krovom).

Podvožje je Golfovo i kao takvo dosta tvrdje od Audijevog, ali se navikneš brzinski. Moram se složit s tim da plastika unutra ne odzvanja kvalitetom, ali zato su sjedišta kao i sve ostalo odlično, osim te srednje konzole koja jest prekrivena jeftinom plastikom i to bi se moglo svrstat u minus. To se nadoknadjuje, po meni prelijepim dizajnom koji Leon ima, a pobro ti je tonu nagrada za dizajn, koji je i sportski nastrojen.

Kod mene je 1.9 TDI, 105 KS, ali sam stavio piggy-back chip, tako da je sad cca 120 KS, može i bolje, al ja zadovoljan :oops:

Potrošnja ti cca 6l, u gradu max do 8l, novo auto i osim goriva i redovnog servisa nemaš nikakvih troškova (osim ako ne gotiviš tuning, pa ti nije žao uložit)...Sve u svemu, nisam se uopšte pokajao s Leonom, jer sam vozio polovno, a ovo je bilo novo auto i plus meni se uvijek svidjo, tako da sam zadovoljan i dan danas...Imaj samo na umu, da nijedno auto nije savršeno (čast izuzetcima :-) ) i ovaj naš svijet sa svojim sjebanim mentalitetom će uvijek nać nešto da kudi, al to je sve pasjaluk i zavist jarane...


Ako te još šta interesuje, pitaj :)
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#12

Post by LeKo »

Frutek wrote:
bianconero wrote:eh bas mi ti trebas.
ja se kontam između novog audija 3 (polovan), i novog leona( novog)
cuo sam neke price mahalske da sse seat brzo potrosi pa da svasta nesto puca i da su nekvalitetni materijali u interijeru.
doduse sve su to mahalske price.
sve u svemu, jesi li se ti pokajo?
Druze, ja sam prije Leona vozio upravo A3 (polovan) :shock:

Jedino što ti je razlika u cijeni velika izmedju to dvoje za skoro duplo, A3 polovan bi te došao 20.000, a novi Leon cca 40.000 KM, ali vidi dalje...

Ja sam A3 bio kupio po ok cijeni, tada bio "samo" 4 godine star, ali sa kilometražom od 150.000 km. S njim sam se bio debelo zajebo...Dao sam dobre pare na servise i popravke (servis ti nije jeftin uopšte). Šta god da uzimaš polovno, pripremi se da uložiš na startu na nove diskove, disk pločice, gume (ako postojeće nisu ok), onda uskoro zimske gume (kao šlag na već galopirajući infarkt od troškova). Eh sad, ja sam prije kupovine taj A3 naravno detaljno provjerio na dijagnostici, ali stvari koje sam ti nabrojao, se ne vide na takvoj vrsti pregleda, nego dolaze do izražaja malo kasnije...Uglavnom, s Audijem sam kasnije imo udes, jedva dočeko da ga se riješim, naplatio Kasko i uzmem Leona :-D

Leon --- Što se dimenzija tiče i prostora, to ti je A3 Sportback, malo veći od Golfa i od A3 Coupe-a. Čista glupost je ako ti kažu da se troši brže SEAT, zašto bi se brže trošio kad su motori u Leonu ISTI kao motori koji se stavljaju u A3-ce. Još jedan dokaz da je SEAT dosta uložio u kvalitet izrade je i garancija koja je ista kao i za Audija, a to ti je 12 godina garancije na farbu, 2 godine za sve ostalo, isto kao i kad Audija kupuješ (sigurno znaš da su te 2 firme pod istim krovom).

Podvožje je Golfovo i kao takvo dosta tvrdje od Audijevog, ali se navikneš brzinski. Moram se složit s tim da plastika unutra ne odzvanja kvalitetom, ali zato su sjedišta kao i sve ostalo odlično, osim te srednje konzole koja jest prekrivena jeftinom plastikom i to bi se moglo svrstat u minus. To se nadoknadjuje, po meni prelijepim dizajnom koji Leon ima, a pobro ti je tonu nagrada za dizajn, koji je i sportski nastrojen.

Kod mene je 1.9 TDI, 105 KS, ali sam stavio piggy-back chip, tako da je sad cca 120 KS, može i bolje, al ja zadovoljan :oops:

Potrošnja ti cca 6l, u gradu max do 8l, novo auto i osim goriva i redovnog servisa nemaš nikakvih troškova (osim ako ne gotiviš tuning, pa ti nije žao uložit)...Sve u svemu, nisam se uopšte pokajao s Leonom, jer sam vozio polovno, a ovo je bilo novo auto i plus meni se uvijek svidjo, tako da sam zadovoljan i dan danas...Imaj samo na umu, da nijedno auto nije savršeno (čast izuzetcima :-) ) i ovaj naš svijet sa svojim sjebanim mentalitetom će uvijek nać nešto da kudi, al to je sve pasjaluk i zavist jarane...


Ako te još šta interesuje, pitaj :)
Probao ga za vrijeme trajanja jazz festa dobili ga od ASA auta kao sponzora, crveni je bio 1.9 TDI 105 KS, auto je fakat dobar, sto kazes sportski orjentisan i ide vise nego dobro, u pravu si za plastiku na centralnoj konzoli i fakat djeluje jeftino (pretvda) ali nista ne skripi, ja vozim skodu i nemam nikakvih negativnih iskustava, da je bilo vise love sigurno bi bio sead :) pred kucom, sve u svemu odlican auto ;)

Sretno !!!
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#13

Post by bianconero »

ja vozim a3 (98 god) i prezadovoljan sam ali je vec puno preso( 230. 000) pa je vakat da ga mijenam.
polovan audi (2005 god) bi me izaso oko 35 hiljada a nov seat preko 40 hiljada.
gledo sam neki dan toyotu auris, pa i ona dolazi u obzir, ali toyoti nekako fali ona sportska nota koju imaju audi i leon.
za sada sam najvise zagrijan za leona ali nisam jos donio konacnu odluku, do augusta cu sigurno nesto uzet
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#14

Post by bianconero »

hvala tebi u svakom slucaju na informacijama
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#15

Post by mirz@ »

ma nista vise od 14'' , ja sam imao na autu 15'' i skinuo, nije to za nase ceste, pa ti vidi, odose ti iste felge helać na nasim cestama, jer na nju ide niskoprofilna guma 65, tako da je pravi belaj sa tim.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#16

Post by dr.iver »

Izvini ali /65 nije niskoprofilna guma.
Niskoprofilen gume su /55 /50 /45 /35....
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#17

Post by ado-šampion »

dr.iver wrote:Izvini ali /65 nije niskoprofilna guma.
Niskoprofilen gume su /55 /50 /45 /35....
Ako je 155/65 onda jest niskoprofilna :-) Samo kad bi postojala takva dimenzija.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#18

Post by dr.iver »

155/70 i 155/80
drugih u redovnom prometu nema
ali nista nije nemoguce
nx
Posts: 137
Joined: 06/08/2006 17:59
Location: Suncana strana

#19

Post by nx »

i ja sam za seata uzimao felge,ali iskljucivo nekon preporuke u asi za minimalnu i makslimalnu velicinu koja odgovara
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#20

Post by JD »

dr.iver wrote:Izvini ali /65 nije niskoprofilna guma.
Niskoprofilen gume su /55 /50 /45 /35....
jest kako da ne

niskoprofilnom se smatra guma profila 45 i manje.



da je tako ko sto ti kazes onda bi 95% guma na autima bilo niskoprofilno pa ne bi bilo ni potrebe za tim izrazom.



sto se tice teme, ja sam umjesto 14" stavio 16" i evo 2 godine prodjose nista nije otislo. a tamo gdje sam kupio auto mi rekli da su 15 prevelike da cu unistit citav prednji trap hahaha, strucnjaci sve. znaci pitaj ljude koji imaju iskustva sa tim a ne ovako da ti svako pise kojekakve nebuloze.

ovjes mozes unistit za 7 dana ako vozis ko manijak nebitno kakve felge imas, ako pazis kako vozis auto ces sacuvati nebitno imao 14" ili 17"

za tu Ibizu ako hoces da je sredjujes, 16" minimalno. ako felge uzimas tek tako onda 15 jer ti nije previse bitno a jeftinije su.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#21

Post by Better Man »

bianconero wrote:ja vozim a3 (98 god) i prezadovoljan sam ali je vec puno preso( 230. 000) pa je vakat da ga mijenam.
polovan audi (2005 god) bi me izaso oko 35 hiljada a nov seat preko 40 hiljada.
gledo sam neki dan toyotu auris, pa i ona dolazi u obzir, ali toyoti nekako fali ona sportska nota koju imaju audi i leon.
za sada sam najvise zagrijan za leona ali nisam jos donio konacnu odluku, do augusta cu sigurno nesto uzet
S Toyotom nikako ne možeš fuliti! To što Auris nema sportsku notu je nebitno naspram kvalitete koju dobivaš! A kad već spomenuh Japanca imaš i Mazdu, koja je takođe vrhunsko auto u svakom pogledu, tu su i Peugoet i Renault! Uglavnom ne žuri, već lijepo sve ispitaj i prikupi informacije i onda kupi!
igor r
Posts: 1
Joined: 05/08/2007 21:47

#22 pitanje bmw e 30 kockica

Post by igor r »

da li neko zna hoce li na bmw e 30 tocak dimenzija 205/50 R16 7.5J zuljati rubove?broj ET na felgi mi je 35, a sto se tice visine auto je spusten ali nije pretjerano na njemu su crvene spirale H&R i plinski amortizeri.
metalaczenica
Posts: 17
Joined: 29/10/2018 21:39

#23 Re: VELICINA FELGI?? koje felge staviti na auto

Post by metalaczenica »

Imam jedno pitanje za vas koji punooo bolje od mene poznajete gume i felge....
Ovakoo....
Da li felge 16ke sa Skoda Yetia odgovaraju za Skodu Octaviu 2009-2012 ?
Naravno stavio bi standardne gume 205 55 16...
Molim odgovor od vas koji imate znanje i ismustvo....
Hvalaaaa...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#24 Re: VELICINA FELGI?? koje felge staviti na auto

Post by condy »

Pokusao sam proguglati al ne ide ne mogu naci da li im je isti promjer centralne rupe...:)

Nazovi Skodin servis Uno u Tesnju, oni su dosta usluzni, pa ih pitaj, znaju sigurno.
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#25 Re: VELICINA FELGI?? koje felge staviti na auto

Post by mk ultra »

Felge su identicne
Malo leon stari ide sa drugacijim et, ostalo u 5 deka
Post Reply