Velichina chovjeka

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#51 Re: Velichina chovjeka

Post by TheMule »

Veliki covjek je covjek koji je pravedan u svemu. Ovo sa oprostom? Hmmmm nisam bas impresioniran.
FiRaUn
Posts: 15
Joined: 26/06/2004 00:13

#52 Re:

Post by FiRaUn »

Nesferatu wrote:Ama ragib samo tuvi svoje.
Kako ti nije jasno ragibe da su te dzamije podignute na silu?
Kako ti nije jasno da je Turcin bio okupator, danas se mi Bosanci stavljamo u ulogu branitelja naseg okupatora, onog istog koji je izvozio nasu inteligenciju da bi sa njom vladao najjacim carstvom a nama uvozio svoje nadri filozofe i palamude koji za 500 godina nas samo unazadise.
Poznata ti je prica o Husein Kapetanu. Islam na ove prostore je dosao u sluzbio okupacije. Da se sto vise i tjesnje stegnu te neke veze. Jer mi smo po tome postali braca. Po tome su Bosnjaci isli jurisati na neku Rusiju. Pa se onda zapitali kako to da nam se nije embargo digao, kako to da su ti Rusi saveznici Zla koje nad nama prijeti. Zaboravilo se je bilo moj ti, da su Bosanci sa Srbima stajali zajedno na Kosovu Polju. A na drugoj strani su bili Turci. Tad smo se borili protiv zajednickog okupatora. Kosovsko Polje je poraz i Bosanske expedicije koja je poslana tamo od strane Kotromanica. Tako da znas...da ne mjesas neke cinjenice za koje smo mi ko budale ginuli 500 godina da bi nas Turci predali Austrougarskoj sa jednim potpisom pera na Berlinskom Kongresu. Istoj toj kobnoj Austrougarskoj koja je od Sarajeva napravila svijetsku metropolu. Prosetaj malo Bascarsijom i vidi sta su napravili Turci za 500 godina. Pa onda produzi Titovom do Marin Dvora.To je produk 40 godina Austrougarske. Svaka zgrada starija, sa ljeva i desna je austrougrasko dijelo. Zemaljski Muzej, Umjetnicka Akademija, Vjecnica, PTT, Predsjednistvo BIH....samo neke.

Muslimani su uvijek bili donji ne sto su prastali nego sto se nisu nista pitali. Jer smo navikli da sa nama vlada neka okupaciona snaga i da se mi pitamo i imamo uvid u stvar vrlo malo ili nikako. Ako uzmes u obzir da je 70% Muslimaniki na kraju drugog svijetskog bilo nepismeno, shvatices o cemu se radi. Jer ako zelis da mjeris napredak jednog drustva, onda pogledaj ulogu i nivo zene u tom drustvu. Moju nanu su prozivali vlahinjom jer je zena zavrsila 4 razreda osnovne skole prije nego sto je morala prestati ici dalje, jer su je susretala djeca na putu iz skole kuci da bi je tukla. Nama je trebalo 50 godina da se dode do jedne generacija koja ce intelektulano moci da kreira takvu snagu koja nije da "nije mogla da oprosti" vec je imala kapacitet da se odupre. I to onaj intelektualni. A takav je najteze stecen kroz niz generacija. Samo mislim da se produkti post-ratni taj kapital tjerali na sve strane. Jer je bio to jedan period kad su trebali podobniji od sposobnijih. Danas kad je sasvim svejedno prosjecnom Bosnacu dali ce ili ne izaci na izbore, pitanje je zasto je to takvim i zasto se sve politicke partije cine koruptivnim i nesposobnim da zemlju izvedu iz mraka. Tu na snagu onda stupa pravilo da bez intelekta nema ni svijetla. A intelekt inicijalni se ugusio ne ne pocetku nego tokom rata u kojem prljavstina i licni sukobi su preduzeli dominjon nad borbom za neku "zajednicku stvar". Tako ako nebi trebali kome oprostiti, nebi trebali prvo onim zbog kojih i dan danas ostatak svijeta se sladi nasom omladinom. Iskreno jebo ti zgradu. Srusit ce se napravit ce se. Ali mlad covjek koji ode. E to je tragedija. Pa bilo to da ode 2 m pod zemlju ili da pobjegne iz svoje zemlje, jednak ti je ishod. Njega nema. A zemlju i gradove ne cine objekti vec ljudi. Zato ako cemo po Islamu i po ne-oprostu. Ne oprosti prvo svom, onom koji ti je noz u leda zabio kad je najteze bilo. I dan danas sa tvojom glavom mesetari jer ti vise nisi nista osim statistickog podatka zavoda za zaposljavanje. A kad postanes to, onda postanes jako podoban i sklon da "ne oprastas". Samo tad je kasno. Kad se ne pitas, mozes ti da ne oprastas kome i cemu god zelis. Stoga danas dok se boris za drugog i treba da ulazes zivotnu energiju ne u to kako ce ti djete sutra postati vecim covjekom nego sto si ti i imati bolji zivot, ti budi zadrti balkanac koji ne oprasta. Samo pitat ce nas djeca, bojim se, mene prvog. Pitat cete sta si ti doprinjeo da ovo sve ovakvim bude bilo? Sta si ti otezao kad si olaksati mogao? Mozda se onda budes sjetio, da si nekad i oprostit mogao, ne i nikako zivotinjama ali nekom covjeku koji je roden bas kao ti, nesvjestan svog imena i porijekla, da bi odrastao ne postavsi nista vise nego ime, prezime, porijeklo, vjera. Al ima i nesto vise od toga. Zove se Cojnost. Stoga ne treba zaboraviti. Ali bez oprosta tu nema vise dalje. Jer sat se ne moze vratiti u nazad. A koliko ja vidim, 1992 nisu opet ispred nas. Ako nista drugo, ja drzim svoju pucu dobro na oku. I znam da ako krene odron, nece biti "MI" protiv "NJIH" nego ja sam protiv svih. Jer tako je i bilo kad povuces refu, i u ovom ratu. Svak je u svojoj muci bio sam. Rijetki, vrlo rijetki su bili ti koji su prodrli kroz tu tamu i ucinili sve da se covjek ne zapita dali je potreban samo onda dokle sljeduje i dokle sluzi.
A ti razmisli............
Jurisali na Dnjestarske mocvare... :mrgreen:
I ja smatram da ako dodje do "odrona" bilo koje vrste, sam definitivno sama protiv svih. Dugo mi je trebalo da se pomirim sa tim saznanjem, al' jbg, sta je - tu je. Stecena iskustva cine svoje. Da barem ima vise takvih koji su jos uvijek nesvjesni svog imena i porijekla...ne mogu ni da zamislim ljude koji su u stanju da zivot provedu u mrznji, a kamoli da prenose istu buducim generacijama. Djeca bi trebala biti sretnija...zasto da ih trujemo..biti ce sami u stanju izvuci sopstvene zakljucke kada za to budu dovoljno zreli. Valjda smo prije svega ljudi...donekle dobronamjerni. Umjesto da idemo prema ljepsoj buducnosti, mi se unazadjujemo. :bih:

"Nista nemam osim uvjerenja da sam castan, ako i to izgubim,bicu rusevina."
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#53 Re: Velichina chovjeka

Post by Gaia »

čovjek je velik onoliko koliko voli.
još jedan slobodni strijelac. :wink:
newnew
Posts: 70
Joined: 10/02/2012 08:09

#54 Re: Velichina chovjeka

Post by newnew »

Image
Mjera za velikog covjeka.
User avatar
kli-pan
Posts: 12
Joined: 07/06/2012 17:49

#55 Re: Velichina chovjeka

Post by kli-pan »

Re: FiRaUn :(

8-)Veličina ćeš biti tamo na drugom svijetu;
Sada malo pati; :sad: ... ;-)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#56 Re: Velichina chovjeka

Post by harač »

sojka wrote:Velichina chovjeka mjeri se po tom koliko je u stanju da oprosti



(jedan od razloga shto dominiraju sitne dushe)
Dostojevski, Braća Karamazovi, Knjiga peta, IV, Buna:

"Najzad, ja neću da se mati zagrli sa mučiteljem, koji je naredio da psi rastrgnu njenog sina! Ona ne smije da mu oprosti! Ako hoće, neka mu oprosti za sebe, neka oprosti mučitelju neizmjernu svoju materinsku patnju. Ali stradanje svog rastrgnutog djeteta ona nema prava da oprosti, i ne smije da oprosti mučitelju, kada bi mu čak i samo dijete oprostilo! A kad je tako, ako oni ne smiju da oproste, gdje je tu harmonija. Postoji li u cijelom svijetu biće koje bi moglo i imalo pravo da oprosti?"

Sidran, Otkup sirove kože:

"Zaboravljanje - da, praštanje - jok. Naživio sam se, evo, šezdeset pet godina, svakakve su me nevolje jahale i trle, mnogi mi je insan, štono kažu, na žulj stao, mnogi za srce ujeo, uvrijedio, ponizio, hljeb iz usta moje djece otimao, mene kundačio, i sve sam mogao u neka doba zaboraviti, ali ništa, baš ništa i nikome - oprostiti! Pokopam, u trbušne bunare zatrpam, zaboravim, ali - čim se sjetim, ono oživi kao da u prošlosti nije ni trena boravilo, a ja shvatim da mrzim i da nisam oprostio. Vidim, i u to nikakve sumnje nema, mojoj je duši od novozavjetnog, Isusovog, bliži Mojsijev, starozavjetni, zakon: oko za oko, zub za zub."
leticija
Posts: 793
Joined: 17/01/2004 00:00

#57 Re: Velichina chovjeka

Post by leticija »

OPROST je neophodan, ne zbog NJIH, vec zbog NAS samih. Civilizacija se razvija (bez obzira sta kaze Dostojevski ili Sidran), i covjek je evoluirao, i spoznao, da je oprost potreban, ne zato da bismo oprastanjem, 'neprijatelja' oslobodili od zla, vec zato da bismo se rijesili naseg licnog ZLA, onog koje nosimo u sebi zato sto ne mozemo da oprostimo.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#58 Re: Velichina chovjeka

Post by insomnia78 »

leticija wrote:OPROST je neophodan, ne zbog NJIH, vec zbog NAS samih. Civilizacija se razvija (bez obzira sta kaze Dostojevski ili Sidran), i covjek je evoluirao, i spoznao, da je oprost potreban, ne zato da bismo oprastanjem, 'neprijatelja' oslobodili od zla, vec zato da bismo se rijesili naseg licnog ZLA, onog koje nosimo u sebi zato sto ne mozemo da oprostimo.
Oprost je potreban jedino da bi nam se isto ponovilo
Sent sa mog sokocala using tapatalk
User avatar
E&E
Posts: 306
Joined: 24/09/2011 18:50

#59 Re: Velichina chovjeka

Post by E&E »

Velicina covjeka mjeri se po velicini uda, a velicina zene po broju korpi.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#60 Re: Velichina chovjeka

Post by harač »

leticija wrote:OPROST je neophodan, ne zbog NJIH, vec zbog NAS samih. Civilizacija se razvija (bez obzira sta kaze Dostojevski ili Sidran), i covjek je evoluirao, i spoznao, da je oprost potreban, ne zato da bismo oprastanjem, 'neprijatelja' oslobodili od zla, vec zato da bismo se rijesili naseg licnog ZLA, onog koje nosimo u sebi zato sto ne mozemo da oprostimo.
zanimljiva teorija, volio bih čuti još. zašto bi neopraštanje nepravde prema sebi [mislim da je dostojevski sasvim u pravu da niko nema legitimitet oprostiti u ime drugoga] bilo zlo? ko je subjekat povrede?

ne povređuje se društvo - ako je stabilnost političke zajednice ideal kome se treba stremiti, to se može postići na mnoge druge načine, između ostalog i sidranovskim zaboravljanjem. ako se time vrijeđa počinitelj nepravde, ne vidim kako on može imati, iz svoje nepravde, subjektivno moralno pravo za oprostom te nepravde koju je učinio, u kojem slučaju neizvršavanje dužnosti oprosta čini moralno zlo? iniuria ius non oritur. to nas ostavlja sa zaključnom da je subjekt takve povrede sama osoba koja je bila i predmet nepravde. da li ona sebe povređuje neopraštajući nepravdu koja joj je počinjena? pozivanje na čovjekovu evoluciju [i "biološko" zlo] ne nudi odgovor - preživljavanje u zajednici i transferencija gena može se postići, čak i sa počiniteljem nepravde, i neopraštanjem - opet se može pozvati na zaboravljanje. da bi neopraštanje bilo [moralno] zlo, osoba mora imati dužnost oprosta. ta dužnost, kako mi se čini, može doći samo on neke rigidne deontološke teorije etike, ili pak od religije. i jedan i drugi osnov, međutim, nisu održivi bez značajne argumentacije
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#61 Re: Velichina chovjeka

Post by harač »

mislim da se ovdje o veličini čovjeka raspravlja u prenesenom značenju
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#62 Re: Velichina chovjeka

Post by fatamorgana »

leticija wrote:OPROST je neophodan, ne zbog NJIH, vec zbog NAS samih. Civilizacija se razvija (bez obzira sta kaze Dostojevski ili Sidran), i covjek je evoluirao, i spoznao, da je oprost potreban, ne zato da bismo oprastanjem, 'neprijatelja' oslobodili od zla, vec zato da bismo se rijesili naseg licnog ZLA, onog koje nosimo u sebi zato sto ne mozemo da oprostimo.
:thumbup: .... "Ako se na mržnju odgovori mržnjom kako će mržnja završiti?"

"Neka vrlina pobijedi zlo"

"Nije hrabar onaj koji na bojnom polju pobijedi hiljadu ratnika već onaj koji pobijedi samog sebe."

Buda Sakjamuni
Post Reply