Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
vjevoricinus
Posts: 20
Joined: 06/04/2010 18:35

#1 Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by vjevoricinus »

U uvodnoj riječi namjeravam da vam skrenem pažnju na par sitnica. Ovo je tema vezana za slavne i kvalitetne vesterne(ima dosta kvalitetnih vesterna koji se nisu proslavili). Pisaću ( a molim i vas da mi se pridružite) o filmovima, poznatim glumcima tog žanra i poznatim likovima (ulogama) iz vesterna (misli se na nezaboravne negativce poput Jima Rassa, neustrašive branioce pravde poput Shanea i dame zbog kojih se i metak prima sa osmijehom, poput Lee Kurtis). Vesterni su danas rijetkost, iako, bar ja tako mislim, još uvijek ima dosta poštovalaca tog žanra.

Charles Bronson (November 3, 1921 – August 30, 2003)
was an American actor best known for his "tough guy" image, who starred in such classic films as Once Upon a Time in the West, The Magnificent Seven, Red Sun, The Dirty Dozen, The Great Escape, Mr. Majestyk, The Mechanic, and the popular Death Wish series. He was most often cast in the role of a police officer or gunfighter, often in revenge plot lines. (Wikipedia)
Šta da vam kažem, moj stari je ostavljao sve poslove kada bi na TV-u bio Bronsonov film. Legao bi na tepih, ispred TV-a, i upijao svaki kadar nekog od njegovih vesterna, u polumračnoj sobi u kojoj je vladao apsolutni muk.
Da budem iskren, ja sam pogledao smo par njegovih filmova, i to poprilično davno, dok su se još mogli naći na TV-u. Ono po čemu je meni ostao u sjećanju, je taj neumoljivi, beskompromisni stav čovjeka koji nikada, ni pred kim, ne uzmiče... Dame i gospodo, gospodin Charles Bronson!

Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#2 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Bušman »

Najbolje zamisljen i odglumljen lik u vesternima ikad:
Image

Once upon a time in the west.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#3 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by iceman ze »



Gledao sam vesterne, ali eto meni je ovaj ipak najupecatljiviji od svih odgledanih....pozz za temu :thumbup:
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#4 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by zalizani »

Jedan stari turski western: :mrgreen:

Kapetan Mark i Žalosna sova :-D
zipa crvenih mundira :shock: :D :lol:

Od westerna koji produkcijski pripadaju americkom kontinentu, moj omiljeni je The Alamo iz 1960.
Od ovih talijanskih, definitivno serijal Winnetou sa Lex Barkerom.

John Wayne covjek u kojem sam kroz njegovu glumu tokom svog odrastanja gledao ideal muskarca (hrabar, snazan, romantican :D ).
Jedan od vecih negativaca pojavom je Frank Wolff - Image

Dijelom zabavni tu su i westerni u kojima se pojavljuju Terence Hill i Bud Spencer. :-D
Image
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Truba »

https://www.timeout.com/london/film/the ... t-westerns

e po ovoj cu listi gonjati vesterne :D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11069
Joined: 15/01/2010 18:31

#6 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Jack Be Nimble »

Kad sam bio mali imali smo jedan tv u dnevnom boravku sa mozda 4 kanala i plus onaj peti kanal koji je vise snijezio nego prikazivao sliku. I u takvoj okolnosti uvijek se gledalo sto je stari htjeo da gleda a to su vesterni.

Znao sam kada je u Kozari gledao koji vestern po prvi put, zasto su svi voljeli glumca "sesticu", Gary kada bi se pojavio na tv-u zvao bi me sa balkona da dodjem da bi gledao itd. Kada sam poceo imati svoje pare kupio mu tri puta jedne te iste filmove: VHS, pa DVD i na kraju nalazio i na Blue-Ray. Na kraju to je meni sve ostalo i cesto kada mi padne na pamet ubacim jedan od njegova dva omiljena Shane ili 3:10 za Jumu. A naravno tu je i sva kolekcija Wayna. Posto su se El Dorado i Sinovi Katie stalno vrtili kod nas ti su mi ostali u pamcenju. Mada Rio Bravo mi je njegov najbolji film i kada se pogleda El Doardo je kopija tog filma.

Kada je vec bilo vidljivo da nece dugo moci sam sa sobom, sestra i ja ga odveli u drzave gdje su se vecina vesterna snimali na zapadu. To je njemu bio vrh da bude pod planinama gdje je Shane jahao.

User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#7 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by dale cooper »

Jack Be Nimble wrote:Kad sam bio mali imali smo jedan tv u dnevnom boravku sa mozda 4 kanala i plus onaj peti kanal koji je vise snijezio nego prikazivao sliku. I u takvoj okolnosti uvijek se gledalo sto je stari htjeo da gleda a to su vesterni.

Znao sam kada je u Kozari gledao koji vestern po prvi put, zasto su svi voljeli glumca "sesticu", Gary kada bi se pojavio na tv-u zvao bi me sa balkona da dodjem da bi gledao itd. Kada sam poceo imati svoje pare kupio mu tri puta jedne te iste filmove: VHS, pa DVD i na kraju nalazio i na Blue-Ray. Na kraju to je meni sve ostalo i cesto kada mi padne na pamet ubacim jedan od njegova dva omiljena Shane ili 3:10 za Jumu. A naravno tu je i sva kolekcija Wayna. Posto su se El Dorado i Sinovi Katie stalno vrtili kod nas ti su mi ostali u pamcenju. Mada Rio Bravo mi je njegov najbolji film i kada se pogleda El Doardo je kopija tog filma.

Kada je vec bilo vidljivo da nece dugo moci sam sa sobom, sestra i ja ga odveli u drzave gdje su se vecina vesterna snimali na zapadu. To je njemu bio vrh da bude pod planinama gdje je Shane jahao.

Joey, there's no living with... with a killing. There's no going back from one. Right or wrong, it's a brand. A brand sticks. There's no going back. Now you run on home to your mother, and tell her... tell her everything's all right. And there aren't any more guns in the valley.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by dale cooper »

Black swan wrote:https://www.timeout.com/london/film/the ... t-westerns

e po ovoj cu listi gonjati vesterne :D
Dobra lista. :thumbup: Skoro je na HRT 3 bio Johnny Gitara. Dobar film sa jakim ženskim likovima, što je pomalo
subverzivno što se tiče vestern žanra.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Truba »

gledao sam opet stari 310 to yuma

ima dvije zenske ali kratko :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#10 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by dale cooper »

Black swan wrote:gledao sam opet stari 310 to yuma

ima dvije zenske ali kratko :mrgreen:
Ma obično su u vesternima žene imale tu neku stereotipnu "damsel in distress" ulogu. Kod Johnny Gitare je to
malo drugačije. Ali i dinamika filma i režija su odrađene na malo drugačiji način, tako da u potpunosti
zaslužuje mjesto na listi. I Joan Crawford i Mercedes McCambridge su sjajne, a tu je i vječito
dobri i pouzdani Sterling Hayden.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4132
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#11 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Black swan wrote:https://www.timeout.com/london/film/the ... t-westerns

e po ovoj cu listi gonjati vesterne :D
Na ovoj list medju 50 prvih je trebao naci svoje mjesto "Ples s vukovima". Izvanredan film i prijelomni trenutak u western filmskoj industriji glede jasnije slike u desavanjima na divljem zapadu. :wink:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#12 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by listopad »

Najbolji su oni revizionisticki westerni iz 60ih i 70ih i naravno spaghetti westerni. Klasicni americki westerni iz 40ih i 50ih su naravno samo primjeri idealiziranja Divljeg zapada i falsifikacije sopstvene povijesti. To i jeste pozadina nastanka revizionistickih westerna kakve je recimo snimao Sam Peckinpah (The Wild Bunch, Ride the High Country, Pat Garrett and Billy the Kid).

Johnny Guitar se takodjer moze svrstati medju revizionisticke westerne kao jedan od najranijih primjera. Od kasnijih primjera trenutno izdvajam Heaven's Gate od Michael Cimina, ali i Dances with Wolves od Costnera, mada mi se nije nikada svidio. Ima ih sigurno jos mnogo, ali slabo pratim westerne.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by Truba »

wild bunch sam gledao 2-3 puta
i ne vidim foru
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#14 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

Jedan za ljubitelje teskih i mracnih vesterna, daleko od svake romantike:

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#15 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

U kojem filmu mozete vidjeti Nicholsona i Branda zajedno?
Mracan kao SDA...

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#16 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

Film koji je bio uzor za strip "Ken Parker":

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#17 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

I da ne prodje sasvim bez klasicnog vesterna:

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#18 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

Inace, za mene je prvi onaj iz prvog posta....
ako postoji slika arhetipskog vesterna, prica o dobru i zlu, zlocinu i kazni, ljubavi i mrznji, usamljenom lutalici...
sve je to stalo u "Once upon a time in the west".
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#19 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by listopad »

Meni ce ovaj uvijek biti u samom vrhu pored onih od Leonea:

Image
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#22 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by seln »

House wrote:
:thumbup:

User avatar
House
Posts: 46704
Joined: 17/03/2010 15:36

#23 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by House »

uvijek se naježim. :-? :D strašna stvar.
User avatar
1941.
Posts: 435
Joined: 12/04/2008 17:05

#25 Re: Veličanstveni vesterni i ljudi koji su ih proslavili

Post by 1941. »

listopad wrote:Meni ce ovaj uvijek biti u samom vrhu pored onih od Leonea:

Image
Uvjerljivo najneobičniji spaghetti film. Surov, ciničan, nijem, prekriven snijegom i mračan, poprilično odudara od žanra ali i autorovog opusa uopšte. Odličan :thumbup:
Post Reply