Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#26

Post by vesela »

ma ne znaju oni, bolan fair igrati remija :D ...najdraza igra im je seks :D ...i onda ide hadzo, mlad, prvi, a za njim, jedno 10m poslije, mlada sa jednim djetetom u naramku, drugom rukom vozi drugo dijete u kolicima, a za njom kolona...pravo zdrava igra :D ...lijepi moj remi :D
Last edited by vesela on 18/04/2006 08:21, edited 1 time in total.
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#27

Post by Santos »

Ljudi ba halo cuj tjeraju raju iz parkova.Halo mozda je to sad ono bilo haj sta ces .Sta ceka tu omladinu sutra.Da li ce to biti park ili negdje drugo.Za 10 godina garantujem da ulaze kao pobjednici neke partije i to prvo opstina Novi Grad.
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#28 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by bogumil-8 »

Nismo svi isti!
Tema u današnjoj emisiji „Nedeljom u dva“ HTV1 je „Wehabizam u BiH“. U prošli četvrtak na FTV u emisiji „Pošteno govoreći“, Dževad Hadžić, profesor islamskih nauka je naglasio da je za razgovor o ovoj temi potrebno znanje i poznavanje materije o kojoj se govori (u konkretnom slučaju potrebno je poznavati „wehabizam“ u svim njegovim atributima).
Smatram da je wehabizam jedan od uzroka sukoba u islamskom svijetu, te da je potrebno i u BiH ograditi se od onih wehabija koji tvrde:
- Muzika je zabranjena, šah je zabran jen, demokratija je vjera, nije dozvoljeno druženje sa nevjernicima, nije dozvoljeno obilježavati nevjerničke praznike (jedan od tih nevjerničkih praznika je i Nova godina), nije dozvoljeno podržavati demokratski izabranu vlast, njene organe i njene zakone,...
Potrebno je ograditi se i od onih koji tvrde da su „wehabije“ isti kao i ostali muslimani, bezopasni po društvo i druge muslimane, nikog ne diraju, da samo gledaju svoja posla i svoju vjeru,...
Upravo pomenuti profesor Dževad Hadžić ni jednom riječju nije se ogradio od wehabizma i štetnih ideja koja zastupa i propagira, naprimjer: Nusret Imamović, Muhamed Porča, Safet Kuduzović,... Izgleda mi da mu nedostaje znanje i poznavanje ideologije „wehabizma“.
Ovaj post sam ispisao sa ciljem da sugerišem upoznavanje sa wehabizmom, kao pripremu za gledanje navedene emisije na HTV1, a da eventualnu diskusiju vodimo o sadržajima koji će biti prezentirani u toj emisji.
Last edited by bogumil-8 on 28/02/2010 18:56, edited 7 times in total.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#29 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by _majevica_ »

Te selefije iz Saudije imaju zeleno svjetlo da se sire u muslimanskim zemljama.Takodje su dopustili suradnjom
amerima da ovi fizicki napadaju muslimanske zemlje a oni duhovno pokusavaju(vjerski)odraditi dio
posla u muslimanskim zemljama.Opasnost je sto su saudijci-selefije u savezu sa amerima.Konstantno
zajednicki rade iz razlicitih pobuda a sa razlicitim ciljevima ali su u ogromnoj suradnji.

Image
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#30 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by Orbini »

Ova tema bi po pravilu trebala na religiju, ali nazalost joj je ipak mjesto na politici. Buduci da vehabizam ima svoju politicku cijenu i politicke ciljeve, politicke posljedice,... Jer se ipak desava da vehabije na posredan nacin sluze americkim i izraelskim interesima. Primjerice napadi na siite u Iraku i izazivanje pste nestabilnosti koja opravdava americku prisutnost. Kod nas imaju slicnu ulogu, jer dok je njih - Bosnjaci uvujek preko noci biti negativci i tako su pod kontrolom onih koji kreiraju svjetski poredak.

Sto se tice 72 pravca islama, i samo jedan ispravan,.. tu ni najveci ucenjaci nisu mjeodavni da kazu jeli to doslovno tako treba tumaciti i koji je pravac ispravan. Buduci da i sunitski i svi ostali pravci imaju neslavan bremen proslosti i medjusobnog prolijevanja krvi.

O vehabijama smo nasiroko i nadugacko raspravljali. Jedni kude realno, drugi nafurani na modernizam i brige sta ce svijet reci, treci iskljucivo kroz dogmu i pravila, cetvrti jer ih je strah nepoznatog, a oni sto opravdavaju uglavnom spominju genocid nad Bosnjacima i aktuelnu diskriminaciju,. sto je barem po meni njihov najveci grijeh jer zlo opravdavaju zlom i koriste zajednicku nesrecu kao paravan, potrosnu robu.

Jednu stvar ipak treba priznati. I pored toga sto je ucenje i takav stil zivota poguban za jednu naciju, moze im se pozavidjeti na nekim stvarima koje oni imaju a ostali ne - a to je briga o svojima, pomoc svojima, zajednistvo i principijelnost. Kamo srece da su ostali muslimani bar po tim karaketristikama nalik na vehabije.

Ali ko sto obicno biva, nista nije savrseno, i sve ide u paketu gdje ima i dobrih i losih stvari.

Vehabizam kod Bosnjaka nije samo posljedica nacionalne nezrelosti i duhovne nepismenosti. Niz drugih nacija su imale komunizam, stigmatizaciju vjere, pa su se u tranziciji snasli i povratili stare vrijednosti i korijene. Sta su narodi istocne Evrope, Kinezi,.. bolji od nas pa bezbolno i bez stranih upliva vracaju svoju tradiciju? Samo je jedna razlika - oni nisu dopustili da im neko drugi uveze i instalira nista strano njima. Bosnjaci su u ratu bili toliko zavisni i bespomocni da su prihvatili i sva kukavicja jaja. Ne zaboraviti ipak da je Amerika, Engleska sa Tudzmanovim zelenim svjetlom - uvezla strane misionare i da su saudijci svoju pomoc u lobiranju uvjetovali.

Dakle nije samo do nas - u ovoj problematici smo i zrtve i vehabizam imamo dobrim dijelom sto smo morali platiti tu cijenu.
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#31 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by bogumil-8 »

Orbini wrote:Ova tema bi po pravilu trebala na religiju, ali nazalost joj je ipak mjesto na politici. Buduci da vehabizam ima svoju politicku cijenu i politicke ciljeve, politicke posljedice,... Jer se ipak desava da vehabije na posredan nacin sluze americkim i izraelskim interesima.

Bosnjaci su u ratu bili toliko zavisni i bespomocni da su prihvatili i sva kukavicja jaja. Ne zaboraviti ipak da je Amerika, Engleska sa Tudzmanovim zelenim svjetlom - uvezla strane misionare i da su saudijci svoju pomoc u lobiranju uvjetovali .
Sve sam uvjereniji da je "infiltracija wehabizma u BiH" kompaktibilna dugoročnim političkim i strateškim ciljevima SANU i "narodnog ljekara" Dabića, odnosno psihijatra R. Karadžića. Wehabije ostvaruju politiku čija je trenutna personifikacija M. Dodik, te svojim djelovanjem pušu mu u jedra.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#32 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

Da bi tu Kantu shvatio ozbiljno prije svega moram vidjeti na njoj da zivi islam kad vec optuzuje vehabije da nisu muslimani.Ona cak ni maramu ne nosi a prica sta je islam a sta nije :-)
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#33 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by Jazz_Junkie »

theTruePath wrote:Da bi tu Kantu shvatio ozbiljno prije svega moram vidjeti na njoj da zivi islam kad vec optuzuje vehabije da nisu muslimani.Ona cak ni maramu ne nosi a prica sta je islam a sta nije :-)
Zar nije i to retorika vehabija, da o islamu govoriti smiju samo muslimani? Nego, sta ima u Svedskoj?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#34 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

Ne znam Bogme

smiju i nemuslimani govoriti o islamu ali ne na nacin na koji ona,ona optuzuje zapad da se urotio protiv islama tako sto su kreirali vehabizam :lol:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#35 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

Bogomil jesi li gledao Posteno kada je bila tema emisije ova o vehabizmu,i kada progesor s FIN-a kaze da je Husejn Djozo bio selefija.Sta kazes na to? :lol:
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#36 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by bogumil-8 »

theTruePath wrote:Ona cak ni maramu ne nosi a prica sta je islam a sta nije :-)
Preslušaj ovo predavanje Muhameda Porče, pa kaži da li ti je ovo prihvatljivo, odnosno: da li je po Kur'anu ovo što Porča zagovara.
Emisiju sam pažljivo pratio (nisam zapamtio taj detalj). Profesor Dževad Hodžić i Nađa Dizdarević djelovali mi "blijedo", kao da su preskočili podosta toga u svom obrazovanju?!
Last edited by bogumil-8 on 28/02/2010 19:57, edited 2 times in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#37 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

bogumil-8 wrote:
theTruePath wrote:Ona cak ni maramu ne nosi a prica sta je islam a sta nije :-)
Preslušaj ovo predavanje Muhameda Porče, pa kaži da li ti je ovo prihvatljivo, odnosno: da li je po Kur'anu ovo što Porča zagovara.
Apsolutno ne! Ali ni oni nisu svi isti,ja koliko znam taj Porca pripada onom radikalnijem krilu vehabizma,onom kojem i Nusreta Imamovic pripada,kao i Jusuf Barcic,Ebu Tejma,Bilibani itd.90% selefija u BIH apsolutno ne podrzavaju njih
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#38 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

Od 72,koliko se sjecam da je receno, pravca u islamu koja ce nastati do Sudnjeg dana, samo ce jedan biti ispravan, a to je put Bozjeg poslanika Muhammeda a.s., pa se tim pravilnim putem moze smatrati sunijski red, koji je ujedno i najbrojniji...
Ne kontam kontekst citiranja ovog ajeta. Šta hoćeš s ovim da kažeš. Osim ako ne misliš da su oni koje zovete vehabijama nešto drugo osim sunija. :?

Eh, posljedica duhovne nezrelosti muslimana dovela je do pogresnog tumacenja tih redova Kur'ana, pa je dio muslimana krenuo put vehabizma, ekstremnog oponasanja Muhammeda a.s.,njegovih postupaka, pa cak i izgleda....

Taj ekstremni put granici sa osnovama islamskog ucenja, te se cak moze smatrati da izlazi iz islama,odnosno iz prave vjere...
Prije će biti da je pokret nastao kao reakcija na vjersku dekadencu kod muslimana. Koja u to vrijeme, pogotovo u Arabiji ( a ni ostatak tadašnjeg muslimanskog polumjeseca nije mnogo zaostajao ) je bila daleko od sunneta i Kur'ana. Drugim rečenicom impliciraš ljudima sektaštvo, da izleza iz okvira Islama itd...

Šta o tome kaže Muhamed Assad :

Vehabije zaista nisu posebna sekta. ,,Sekta” bi pretpostavljala postojanje nekih posebnih doktrina koje bi njene sljedbenike razlikovale od ogromne mase svih drugih sljedbenika iste vjerc. Medutim, u vehabizmu nema posebnih doktrina - naprotiv, ovaj pokret je pokušao da ukine sve novotarije i doktrine koje su se u toku mnogih vijekova nagomilale oko izvornih učenja islama i da se vrati nekadašnjoj poruci Poslanika. U svojoj beskompromisnoj jasnoći, ovo je svakako bio veliki pokušaj, koji je vremenom mogao dovesti do potpunog oslobodenja islama od svih predrasuda koje su zamračile Poruku. U stvari, svi renesansni pokreti u modernom islamu - ehli-hadis pokret u Indiji, senusi pokret u sjevernoj Africi, rad Džemal ed-Din el-Afganije, i Egipćanina Muhameda Abduhua - mogu se neposredno vezati za duhovni impuls koji je u osamnaestom stoljeću dao Muhamed ibn Abel el-Vehab. Medutim, razvoj njegovih učenja u Nedždu ima dva nedostatka koji su vehabije spriječili da postanu sudbonosna duhovna sila. Jedan od ovih nedostataka je sputanost kojom pokret nastoji da ograniči gotovo svako religiozno pregnuće na doslovno pridržavanje propisa, previdajući potrebu za prodiranje u njiHov duhovni sadržaj. Drugi nedostatak je ukorijenjen u samom arapskom karakteru - u onoj fantastičńoj kreposnoj usmjerenosti osjećaja koja nikotne ne daje pravo da bude drukčiji; stav toliko svojstven pravom Semitu koliko njegova dijametralna suprotnost - potpuna nemarnost u stvarima vjere.

Da li je danas kada je arapsko drustvo,mozda bar malo sazrelo po tom pitanju, da vrh svjetske uleme proglasi ovaj ekstermni red neislamskim, te tako prije svega spasi islamske narode od daljnjih ratova...
ovoj je već na granici tripa

Znaš kad će ratovi prestat? Onda kada kolonijalistička džizma napusti muslimanske zemlje. I to blage veze nema striktno sa "vehabizmom" nego sa institucijom džihada koja je dio islama, i sunnet, a danas i Farz ajn prema šejhu Karadaviju ( koji btw nije "vehabija" ). Evo na ovom linku nisu "vehabije" u glavnoj ulozi : ( Allah swt ih nagradio najvećom nagradom. Amin )

Zasto ratova? Pa verhabije imaju obicaj da zloupotrebljavaju riječi iz Kur'ana, pa tako bombaše samoubice, nazivaju šehidima onima koji su poginuli na Allahovom putu, iako Kur'an zabranjuje ubijanje nevinog...oni tumace ubijanje nevinih kao borbu,a nevine izricito kao nevjernike i one koji zasluzuju kaznu...
A, šta misliš da o tome čujemo od "vehabija" a ne od nekog anonimca koji je pogledao 5-6 dnevnih vijesti.

http://www.--- NO LINKS ---/index.php?option=c ... Itemid=101
Ne znam je li islamsko drustvo dovoljno zrelo za ovaj korak, ili ce biti tek za 100 godina, kada ce mozda vec biti kasno,a svijet ce se tresti od vjerskih ratova....?
Ostavi se Samuel P. Huntington-a, nisi još na tom nivou da bi mogao shvatiti igre iza scene.
Savjet - prije čitanja političko-analitičke litaruture prvi korak je da se upoznaš čijem think tank-u pripada autor - kada je riječ o američkim autorima


A ljudi, ideje, koje velika većina vas tovari na leđa "vehabizmu" ondsono selefizmu, imaju veze sa istim kao i Dodik sa socijaldemokratijom.

Šta o takvima kažu i kako ih kvalificiraju vodeći "vehabijski" autoriteti možete pročitati ovdje:

http://www.islam-iman.com/index.php?opt ... Itemid=113

http://www.islam-iman.com/index.php?opt ... Itemid=113

http://www.islam-iman.com/index.php?opt ... Itemid=113

http://www.islam-iman.com/index.php?opt ... Itemid=113

http://islam-iman.com/index.php?option= ... Itemid=113

Također, malo o Osami, i Al Kaidi, iz usta jednog od najpoštovanijih "vehabijskih" učenjaka:

http://www.--- NO LINKS ---/index.php?option=c ... &Itemid=83
Last edited by ikrime on 01/03/2010 00:00, edited 3 times in total.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#40 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

theTruePath wrote:
bogumil-8 wrote:
theTruePath wrote:Ona cak ni maramu ne nosi a prica sta je islam a sta nije :-)
Preslušaj ovo predavanje Muhameda Porče, pa kaži da li ti je ovo prihvatljivo, odnosno: da li je po Kur'anu ovo što Porča zagovara.
Apsolutno ne! Ali ni oni nisu svi isti,ja koliko znam taj Porca pripada onom radikalnijem krilu vehabizma,onom kojem i Nusreta Imamovic pripada,kao i Jusuf Barcic,Ebu Tejma,Bilibani itd.90% selefija u BIH apsolutno ne podrzavaju njih
Pa volio bi da mi, eto, ti objasniš, kako Nova godina može biti islamski praznik. Kad već govorimo o tome, konkretno.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#41 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

bogumil-8 wrote:Nismo svi isti!
Tema u današnjoj emisiji „Nedeljom u dva“ HTV1 je „Wehabizam u BiH“. U prošli četvrtak na FTV u emisiji „Pošteno govoreći“, Dževad Hadžić, profesor islamskih nauka je naglasio da je za razgovor o ovoj temi potrebno znanje i poznavanje materije o kojoj se govori (u konkretnom slučaju potrebno je poznavati „wehabizam“ u svim njegovim atributima).
Smatram da je wehabizam jedan od uzroka sukoba u islamskom svijetu, te da je potrebno i u BiH ograditi se od onih wehabija koji tvrde:
- Muzika je zabranjena, šah je zabran jen, demokratija je vjera, nije dozvoljeno druženje sa nevjernicima, nije dozvoljeno obilježavati nevjerničke praznike (jedan od tih nevjerničkih praznika je i Nova godina), nije dozvoljeno podržavati demokratski izabranu vlast, njene organe i njene zakone,...
Potrebno je ograditi se i od onih koji tvrde da su „wehabije“ isti kao i ostali muslimani, bezopasni po društvo i druge muslimane, nikog ne diraju, da samo gledaju svoja posla i svoju vjeru,...
Upravo pomenuti profesor Dževad Hadžić ni jednom riječju nije se ogradio od wehabizma i štetnih ideja koja zastupa i propagira, naprimjer: Nusret Imamović, Muhamed Porča, Safet Kuduzović,... Izgleda mi da mu nedostaje znanje i poznavanje ideologije „wehabizma“.
Ovaj post sam ispisao sa ciljem da sugerišem upoznavanje sa wehabizmom, kao pripremu za gledanje navedene emisije na HTV1, a da eventualnu diskusiju vodimo o sadržajima koji će biti prezentirani u toj emisji.



Srce si, ko i uvijek :D
Last edited by ikrime on 28/02/2010 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#42 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

theTruePath wrote:Bogomil jesi li gledao Posteno kada je bila tema emisije ova o vehabizmu,i kada progesor s FIN-a kaze da je Husejn Djozo bio selefija.Sta kazes na to? :lol:
Siguran sam da bi, zajedno sa ef. Handzic rhm...i inim drugim.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#43 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

Pa volio bi da mi, eto, ti objasniš, kako Nova godina može biti islamski praznik. Kad već govorimo o tome, konkretno
Ja govorim o imenima,nisam ni slusao ders.Tema je vehabizam a ne nova godina
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#44 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

theTruePath wrote:
Pa volio bi da mi, eto, ti objasniš, kako Nova godina može biti islamski praznik. Kad već govorimo o tome, konkretno
Ja govorim o imenima,nisam ni slusao ders.Tema je vehabizam a ne nova godina
Pa čovjek te je zamolio da preslušaš predavanje i da'š sud, jel ovo islam. A u predavanju, koje nisam slušao, al poznat mi je stav hfz Porče o tom pitanju, a to je da ej Nova godina kjafirski praznik. Da nema veze s islamom.

Jusufa Barčiča rhm btw, poštuje/vao je svaki selefija u BiH. radi njegovog ilma. Izvanredan učenjak, da ga Allah nagradi. Amin.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#45 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

Treće, ovom će se temom izazvati invazija onih koji se smatraju sljedbenicima Kur ana i suneta i koji to pravo počesto vole oduzimati drugima :D Recimo, meni :D
Neće. Tu sam samo ja. na zadnji dio; no sikiriki, ja davno prebolov'o "upalu imana". :)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#46 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by theTruePath »

ikrime wrote:
theTruePath wrote:
Pa volio bi da mi, eto, ti objasniš, kako Nova godina može biti islamski praznik. Kad već govorimo o tome, konkretno
Ja govorim o imenima,nisam ni slusao ders.Tema je vehabizam a ne nova godina
Pa čovjek te je zamolio da preslušaš predavanje i da'š sud, jel ovo islam. A u predavanju, koje nisam slušao, al poznat mi je stav hfz Porče o tom pitanju, a to je da ej Nova godina kjafirski praznik. Da nema veze s islamom.

Jusufa Barčiča rhm btw, poštuje/vao je svaki selefija u BiH. radi njegovog ilma. Izvanredan učenjak, da ga Allah nagradi. Amin.
Znam da ga danas postuje svaki selefija(to je pocelo tek nakon njegove smrti) ali zato je on bio radikalan i nije imao puno zajednickog s vecinom selefija

Nova godina je svima jasna
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#47 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

Znam da ga danas postuje svaki selefija(to je pocelo tek nakon njegove smrti) ali zato je on bio radikalan i nije imao puno zajednickog s vecinom selefija

Nova godina je svima jasna
Ne, i prije njegove smrti uživao je respekt kao nijedan bošnjački učenjak tog pravca. Da, jedna grupa daija mu je prigovarala za neke stvari (metod ), ali ni u jednom trenutku nisu dovodili u pitanju njegov ilm. Koji je bio neupitan: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p3486436

O ljudima, koje također, trpajaju u "vehabije" a čiji je hobi proglašavanje muslimana nevjernicima Jusuf barčić rhm je jedne prilike održao lekciju istim, nakon što je čuo da je jedan od njih efendiju Nezima Halilovića proglasio mušrikom:



Njegov stav o glasanju na izborima, također ( ne znam šta je ovdje radiklano )

User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#48 Re:

Post by ikrime »

Bosanac sa dna kace wrote:
Bosanski Zmaj wrote:Jedno je sigurno vehabije ako zele nastaviti boriti se sa zapadom, moraju prestati koristiti taktiku stavi-pokreni-raznesi se....
U Palestini se raznose svi, a za Irak nije sve onako kako se prica!
Palestina je poseban slučaj. šejh Karadavi ( nije vehabija ) je izdao fetvu u kojoj je ohalalio braći i sestrama tamo takav vid borbe.

http://ztruth.typepad.com/ztruth/2008/0 ... ----a.html
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#49 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by ikrime »

Drugo, koliko se pod tim ispravnim putem može ,kako ti kažeš,smatrati jedino put sunijskih muslimana, diskutabilno je. Ne vidim razlog zbog kojeg i šiijski muslimani , ne bi bili sljedbenici ispravnoga puta islama.
:shock:

Može bit da su i ahmedije....

Uglavnom, ovaj hadis je često predmet manipulacije, od svih grupacija. A i kako reče, njegova vijerodostojnost je upitna. No, na nekoj drugoj temi možda i opširinije.. i ovo je ionako offtopic
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#50 Re: Vehabizam - posljedica duhovne nezrelosti muslimana

Post by Margita81 »

ikrime wrote:
Znam da ga danas postuje svaki selefija(to je pocelo tek nakon njegove smrti) ali zato je on bio radikalan i nije imao puno zajednickog s vecinom selefija

Nova godina je svima jasna
Ne, i prije njegove smrti uživao je respekt kao nijedan bošnjački učenjak tog pravca. Da, jedna grupa daija mu je prigovarala za neke stvari (metod ), ali ni u jednom trenutku nisu dovodili u pitanju njegov ilm. Koji je bio neupitan: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 5#p3486436

O ljudima, koje također, trpajaju u "vehabije" a čiji je hobi proglašavanje muslimana nevjernicima Jusuf barčić rhm je jedne prilike održao lekciju istim, nakon što je čuo da je jedan od njih efendiju Nezima Halilovića proglasio mušrikom:



Njegov stav o glasanju na izborima, također ( ne znam šta je ovdje radiklano )

Koje ispiranje mozgova nemres bilivit :mrgreen: I jos se lik pita sta je tu radikalno tugo moja :lol:
Smiju li i njihove zene da glasaju btw? Hej zivjeti u 21 vijeku u po Evrope i samo haman se ovdje moze postaviti i takvo pitanje: jel zeni dopusteno da glasa (pod muzevim su jarmom pa tim zenama vrijede samo njihovi zakoni pretpostavljam). I kceri odgajaju da budu isto tako male poslusne ovcice stvrene samo da radjaju i slusaju?
Zasto to tako ljudi moji, sta se desava u glavama tih ljudi? Najiskrenije me zanima. Ja to uopce ne mogu da pojmim. Hajde i nekako bih svarila ove bradonje i neka im njihovo sve dok ne diraju mene ali te zene..ja to ne mogu da shvatim. Ko pozeli zivjeti takvim zivotom?!
Ne znam uopce kako jednog dana svojoj kceri da objasnim kad me pita zasto su te zene tako u crnom i vilene okolo ko prikaze. Sta da kazem i kako da objasnim a da njoj to bude razumljivo kad ni meni nije? ...
Locked