Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#976 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by JoseMujica »

ovu ideologiju ne treba nimalo potcjenjivati upravo zbog toga što je debilna....što je priča gluplja prijemčljivija je nepismenim i ograničenim ljudima koji kroz nju, sasvim logično i jednostavno tumače svijet, a sopstvenu limitiranost, neznanje i nerad objašnjavaju kao nepravdu i obećavaju nekakav preporod kroz napuštanje postojećeg poretka stvari, dok im je vrh ekonomije uzgoj koza i pčela.
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#977 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by ernestalic »

Code: Select all

[i]n[/i]
Smrcak15 wrote:
salik79 wrote:
Smrcak15 wrote: neznam za to koga i sta je tekfirio

ali nekad se bogami mora i protekfiriti da bi se diferenciralo i ukazalo na ljude koji su otisli u kufr da se nebi slijedili, ali ne da bi se ubijali.

znaci, reci taj i taj je otisao u nevjerstvo tvrdeci to i to, radeci to i to, pa ga se pricuvajte. nevidim nista lose u tome u koliko su jasni i ociti dokazi.

Znaci, nisu ubijali? Ni danas ne ubijaju...
neznam tacno sta su radili ali ja nisam zato, niti islam to zagovara, da se ubija narod tek tako olahko. da smo odmah jasni po tom pitanju.
Moja logika je ispravna, a nije to moja logika, nego je to zakon logike. Ako tvrdiš da je sve postojeće stvoreno, a da stvoritelja nitko nije stvorio, upadaš u protivrječnost, odnosno napuštaš logiku i prelaziš na područje vjere. Što se tiče tzv. Velikog praska, da li si siguran da i prije velikog praska nije bilo "nešto", a ne "ništa"! Zar nije prije 2500 godina rekao Heraklit: Svijet je ovaj vječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi!!
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#978 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

@smrle

Pa, recimo, prilicno sam siguran da ti je Kuduz "vjerski" autoritet...A on je crpio "znanje" od ove dvojice astrofizicara, a oni opet od Bin Baza i tako sve do ibn Abdulvehaba. Naravno, sve potkrijepljeno s "prigodnom" literaturom.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#979 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

ernestalic wrote:
Moja logika je ispravna, a nije to moja logika, nego je to zakon logike. Ako tvrdiš da je sve postojeće stvoreno, a da stvoritelja nitko nije stvorio, upadaš u protivrječnost, odnosno napuštaš logiku i prelaziš na područje vjere. Što se tiče tzv. Velikog praska, da li si siguran da i prije velikog praska nije bilo "nešto", a ne "ništa"! Zar nije prije 2500 godina rekao Heraklit: Svijet je ovaj vječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi!!
Ako tvrdiš da je sve postojeće stvoreno, a da stvoritelja nitko nije stvorio, upadaš u protivrječnost, odnosno napuštaš logiku i prelaziš na područje vjere.
ne ti si sad paradoxalan text napisao i sa njim mene optuzujes, nikad nisam rekao sve postojeće stvoreno, jer je pogresno, nego sve osim BOga Stvoritelja je stvoreno, jer su stvorenja, a Bog da je stvorenje nebi bio Bog, on je praiskonski uzrocnik svega, on je uzrok svemu a njega niko nije prouzrokovao.
Zar nije prije 2500 godina rekao Heraklit: Svijet je ovaj vječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi
nije vjecna, jer cim se ugasi nije vjecna.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#980 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

salik79 wrote:@smrle

Pa, recimo, prilicno sam siguran da ti je Kuduz "vjerski" autoritet...A on je crpio "znanje" od ove dvojice astrofizicara, a oni opet od Bin Baza i tako sve do ibn Abdulvehaba. Naravno, sve potkrijepljeno s "prigodnom" literaturom.
niti ja znam od koga kuduzovic uzima niti ti znas , tako ne leti pred rudu i ne sudi ljudi u koliko nemas prave informacije.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#981 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Smrcak15 wrote:
salik79 wrote:@smrle

Pa, recimo, prilicno sam siguran da ti je Kuduz "vjerski" autoritet...A on je crpio "znanje" od ove dvojice astrofizicara, a oni opet od Bin Baza i tako sve do ibn Abdulvehaba. Naravno, sve potkrijepljeno s "prigodnom" literaturom.
niti ja znam od koga kuduzovic uzima niti ti znas , tako ne leti pred rudu i ne sudi ljudi u koliko nemas prave informacije.
Imam prave informacije, znam ko su mu autoriteti i isto tako znam i kakve stavove zastupa. Oni koji cine "novotarije" (izmedju ostalog uce i obiljezavaju Mevlude i Tevhide) ne zasluzuju nista drugo nego da budu ubijeni. Poznato, zar ne? Isti stav zastupaju svi sljedbenici ibn Abdulvehaba. Ti si, izgleda, evoluirao :thumbup:
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#982 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by ernestalic »

Smrcak15 wrote:
ernestalic wrote:
Moja logika je ispravna, a nije to moja logika, nego je to zakon logike. Ako tvrdiš da je sve postojeće stvoreno, a da stvoritelja nitko nije stvorio, upadaš u protivrječnost, odnosno napuštaš logiku i prelaziš na područje vjere. Što se tiče tzv. Velikog praska, da li si siguran da i prije velikog praska nije bilo "nešto", a ne "ništa"! Zar nije prije 2500 godina rekao Heraklit: Svijet je ovaj vječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi!!
Ako tvrdiš da je sve postojeće stvoreno, a da stvoritelja nitko nije stvorio, upadaš u protivrječnost, odnosno napuštaš logiku i prelaziš na područje vjere.
ne ti si sad paradoxalan text napisao i sa njim mene optuzujes, nikad nisam rekao sve postojeće stvoreno, jer je pogresno, nego sve osim BOga Stvoritelja je stvoreno, jer su stvorenja, a Bog da je stvorenje nebi bio Bog, on je praiskonski uzrocnik svega, on je uzrok svemu a njega niko nije prouzrokovao.
Zar nije prije 2500 godina rekao Heraklit: Svijet je ovaj vječno živa vatra koja se s mjerom pali i s mjerom gasi
nije vjecna, jer cim se ugasi nije vjecna.
Moraš znati razlikovati logiku i nauku od vjere. Ti vjeruješ i najbolje ti je da ostaneš u domenu vjere. Jer čim počneš dokazivati nedokazivo, čekaju te logika i nauka. Moraš naučiti šta je logika, a posebno šta je nauka. Vjera je kada vjeruješ, to je zbirka dogmi u koje ne sumnjaš i ne provjeravaš. Možeš vjerovati u dzehenem i dzenet, ali ne pokušavaj dokazivati da postoje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#983 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

salik79 wrote:
Smrcak15 wrote:
salik79 wrote:@smrle

Pa, recimo, prilicno sam siguran da ti je Kuduz "vjerski" autoritet...A on je crpio "znanje" od ove dvojice astrofizicara, a oni opet od Bin Baza i tako sve do ibn Abdulvehaba. Naravno, sve potkrijepljeno s "prigodnom" literaturom.
niti ja znam od koga kuduzovic uzima niti ti znas , tako ne leti pred rudu i ne sudi ljudi u koliko nemas prave informacije.
Imam prave informacije, znam ko su mu autoriteti i isto tako znam i kakve stavove zastupa. Oni koji cine "novotarije" (izmedju ostalog uce i obiljezavaju Mevlude i Tevhide) ne zasluzuju nista drugo nego da budu ubijeni. Poznato, zar ne? Isti stav zastupaju svi sljedbenici ibn Abdulvehaba. Ti si, izgleda, evoluirao :thumbup:
evo ovako, neko za koga tvrdite da je vehabija (tj. mene) odgovorno ti punih usta kazem da si slagao 10000000%

nikad i niko od ovih tvojih takozvanih vehabija nije to propagirao, ni kuduzovic, pezic, itd itd
Isti stav zastupaju svi sljedbenici ibn Abdulvehaba. Ti si, izgleda, evoluirao
nisam ja evolvirao nego si ti momacki masno slagao.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#984 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Nije "evolvirao", nego evoluirao :D

I nisam ja vaseg "menhedza" da bih se koristio lazima i tim lazima potvarao druge:


Premotaj na 1:30, stisni "puljku" play i "uzivaj":oops:
Last edited by salik79 on 27/06/2017 19:21, edited 1 time in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#985 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

ernestalic wrote: Moraš znati razlikovati logiku i nauku od vjere. Ti vjeruješ i najbolje ti je da ostaneš u domenu vjere. Jer čim počneš dokazivati nedokazivo, čekaju te logika i nauka. Moraš naučiti šta je logika, a posebno šta je nauka. Vjera je kada vjeruješ, to je zbirka dogmi u koje ne sumnjaš i ne provjeravaš. Možeš vjerovati u dzehenem i dzenet, ali ne pokušavaj dokazivati da postoje.
Ti vjeruješ i najbolje ti je da ostaneš u domenu vjere.
kako cu ostati kad mi sveta Kuran knjiga tjera da se bavim naucnim stvarima, o univerzumu, prirodi, anatomiji covjeka, zivotinjama, biljkama itd itd
Vjera je kada vjeruješ, to je zbirka dogmi u koje ne sumnjaš i ne provjeravaš.
cuj ne sumnjas, svukuda ima sumnje tu i tamo, na ovaj ili onaj nacin.
Možeš vjerovati u dzehenem i dzenet, ali ne pokušavaj dokazivati da postoje
ako ovih danasnji vjerovati astrofizicari mogu da tvrde da postoje svijetovi, nesto poput dzenneta i dzehennema van naseg univerzuma, zasto je tebi to tesko povjerovati, ako oni vec tvrde i govore da nema smetnje da postoje izvan naseg univerzuma u paralelnim univerzumima?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#986 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

salik79 wrote:Nije "evolvirao", nego evoluirao :D

I nisam ja vaseg "menhedza" da bih se koristio lazima i tim lazima potvarao druge:


Premotaj na 1:30, stisni "puljku" play i "uzivaj":oops:
argumentovano si me opovrgao, dobro.

Sa ovim se neslazem sto kuduzovic kaze. idemo dalje. nije kuduzovic poslanik da se uzima sve od njega.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#987 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by salik79 »

Smrcak15 wrote:
salik79 wrote:Nije "evolvirao", nego evoluirao :D

I nisam ja vaseg "menhedza" da bih se koristio lazima i tim lazima potvarao druge:


Premotaj na 1:30, stisni "puljku" play i "uzivaj":oops:
argumentovano si me opovrgao, dobro.

Sa ovim se neslazem sto kuduzovic kaze. idemo dalje. nije kuduzovic poslanik da se uzima sve od njega.
Dobro je da si, konacno, jednom i priznao. Cijenim :thumbup:

A, kako ces ti znati sta je zaista od Poslanika s.a.v.a., kada ti upravo od ovakvih dolaze i "predaje" i "literatura"?!
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#988 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

Smrle. Ti tvrdis da je NASA nesto potvrdila. Ja te molim za izvor sa NASA-ine stranice. Vidio sam sta pise na clanku national geogeaphic-a. Samo ne mogu to da nadjem na NASA-inoj stranici pa sam te zamolio, buduci da si upravo ti iznio takve tvrdnje, da me uputis na izvor. Ti me saljes na neciju stranicu koja o tome pise....

Molio bih te za izvor sa NASA-ine stranice?
Inace lupate svakakve gluposti i onda kazete "pa NASA rekla" a cesto se ispostavi da ili krivo protumacite ili namjerno krivo protumacite. Vjerovatno zbog neupucenosti u materiju i vlastitog naopakog shvatanja. Bas kao sto ti radis sa "mutacijama i kompleksnim strukturama"
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#989 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:Smrle. Ti tvrdis da je NASA nesto potvrdila. Ja te molim za izvor sa NASA-ine stranice. Vidio sam sta pise na clanku national geogeaphic-a. Samo ne mogu to da nadjem na NASA-inoj stranici pa sam te zamolio, buduci da si upravo ti iznio takve tvrdnje, da me uputis na izvor. Ti me saljes na neciju stranicu koja o tome pise....

Molio bih te za izvor sa NASA-ine stranice?
Inace lupate svakakve gluposti i onda kazete "pa NASA rekla" a cesto se ispostavi da ili krivo protumacite ili namjerno krivo protumacite. Vjerovatno zbog neupucenosti u materiju i vlastitog naopakog shvatanja. Bas kao sto ti radis sa "mutacijama i kompleksnim strukturama"
aa boze sacuva covjeka, nije mu dovoljno sto jedan respktabilni national geographic navodi NASU da su potvrdili


evo ti NASA stranica

https://map.gsfc.nasa.gov/universe/bb_tests_cmb.html
This was indeed measured with tremendous accuracy by the FIRAS experiment on NASA's COBE satellite
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#990 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

salik79 wrote:
Smrcak15 wrote:
salik79 wrote:Nije "evolvirao", nego evoluirao :D

I nisam ja vaseg "menhedza" da bih se koristio lazima i tim lazima potvarao druge:


Premotaj na 1:30, stisni "puljku" play i "uzivaj":oops:
argumentovano si me opovrgao, dobro.

Sa ovim se neslazem sto kuduzovic kaze. idemo dalje. nije kuduzovic poslanik da se uzima sve od njega.
Dobro je da si, konacno, jednom i priznao. Cijenim :thumbup:

A, kako ces ti znati sta je zaista od Poslanika s.a.v.a., kada ti upravo od ovakvih dolaze i "predaje" i "literatura"?!
vrlo jednostavno

nalazi li se u najvjerodostojnim zbirkama, buharija, muslim, ahmedov musned, ibn madze, nesai, tirmizi, itd onda dolazi od poslanika

nemoze kuduzovic izmisljati hadise, ako nema ni rijeci u najpoznatim zbirkama, nemoze ti niko prodavati maglu onda.
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#991 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by ernestalic »

Smrcak15 wrote:
ernestalic wrote: Moraš znati razlikovati logiku i nauku od vjere. Ti vjeruješ i najbolje ti je da ostaneš u domenu vjere. Jer čim počneš dokazivati nedokazivo, čekaju te logika i nauka. Moraš naučiti šta je logika, a posebno šta je nauka. Vjera je kada vjeruješ, to je zbirka dogmi u koje ne sumnjaš i ne provjeravaš. Možeš vjerovati u dzehenem i dzenet, ali ne pokušavaj dokazivati da postoje.
Ti vjeruješ i najbolje ti je da ostaneš u domenu vjere.
kako cu ostati kad mi sveta Kuran knjiga tjera da se bavim naucnim stvarima, o univerzumu, prirodi, anatomiji covjeka, zivotinjama, biljkama itd itd
Vjera je kada vjeruješ, to je zbirka dogmi u koje ne sumnjaš i ne provjeravaš.
cuj ne sumnjas, svukuda ima sumnje tu i tamo, na ovaj ili onaj nacin.
Možeš vjerovati u dzehenem i dzenet, ali ne pokušavaj dokazivati da postoje
ako ovih danasnji vjerovati astrofizicari mogu da tvrde da postoje svijetovi, nesto poput dzenneta i dzehennema van naseg univerzuma, zasto je tebi to tesko povjerovati, ako oni vec tvrde i govore da nema smetnje da postoje izvan naseg univerzuma u paralelnim univerzumima?
Paralelni univerzumi su tzv. naučna fantazija, ili mašta pojedinih naučnika. To ne znači da ja tvrdim da ne postoje, ali ako pustimo mašti na volju, onda je sve moguće. Za tebe je Kur'an pun nepobitnih dokaza, a za mene je knjiga napisana ljudskom rukom baš kao i Hegelova "Fenomenologija duha". Samo što je Hegelova knjiga proizvod genijalnog uma, a svete knjige su kolekcija besmislica pokradenih od Neoplatonista iz predhrišćanske epohe. Ako Kur'an traži da učiš, a traži, onda se baci na učenje i nauku. Okani se polemika i dokazivanja nedokazivog.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#992 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Gojeni H »

Towelie wrote:Drzava donosi zakone i restriktivne mere upravo zbog ljudi koji nemaju kontrolu ni moral. Moralan covek nece ukrasti, bez obzira imao ili ne zakon.
Samo djelimicno tacno. Zavisi o kojoj civilizaciji ili kulturi govoris.
Danas, u 21. vijeku postoje nomadske kulture za koje nema apsolutno nista lose u tome da uzimaju sto nadju, da u vremenima gladi otimaju stoku od susjednih plemena, i sl.
Isto tako, "civilizovanim" zemljama je sasvim u redu da primoraju ekonomije pojedinih zemalja "na otvaranje" da bi uzeli svoj dio kolaca, sto je zavisno od tacke gledista klasicna pljacka ... samo ovaj put umotana u celofan sacinjen od "zvanicnih sapostenja", "globalizacije", "otvorenosti ekonomije", itd.

Moral nije univerzalan vec zavisi od vrijednosti koje jedno drustvo uzgaja i postuje.
Moralne norme ne zavise iskljucivo o vjerskim nazorima, ali vjerski nazori stvaraju percepciju svijeta, i imaju ogroman uticaj na ono sto drustvo smatra moralnim.
Mnoge se kulture prilagodjavaju globalizaciji, ali ostaje cinjenica da se pojedini stvari gledaju drugacije ... zavisno od percepcije.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#993 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Smrcak15 »

ernestalic wrote: Paralelni univerzumi su tzv. naučna fantazija, ili mašta pojedinih naučnika. To ne znači da ja tvrdim da ne postoje, ali ako pustimo mašti na volju, onda je sve moguće. Za tebe je Kur'an pun nepobitnih dokaza, a za mene je knjiga napisana ljudskom rukom baš kao i Hegelova "Fenomenologija duha". Samo što je Hegelova knjiga proizvod genijalnog uma, a svete knjige su kolekcija besmislica pokradenih od Neoplatonista iz predhrišćanske epohe. Ako Kur'an traži da učiš, a traži, onda se baci na učenje i nauku. Okani se polemika i dokazivanja nedokazivog.
Paralelni univerzumi su tzv. naučna fantazija, ili mašta pojedinih naučnika. To ne znači da ja tvrdim da ne postoje, ali ako pustimo mašti na volju, onda je sve moguće
fantazija ne fantazija, oni tvrde da postoji mogucnost da postoje, i nema nista sto bi kocilo njihovo postojanje za ficickih prirodnih zakona

Uostalom ja vjerujem u dzennet i dzehnnem jer Kur'an to kaze, a vidio sam dovoljno dokaza da je Kur'an od Boga, tako da prvenstveno zbog toga vjerujem, a ovo sto danasnji naucnici govore o paralelnim univerzumima je samo vjetar u ledja nasem vjerovanju u dzennet i dzehenem, jer Kuran upravo govori o postojanju paralelnih univerzuma, i da bi se doslo do dzenneta i dzehennema moras proci kroz 7 univerzuma da bi dosao do dzenneta.
a za mene je knjiga napisana ljudskom rukom baš kao i Hegelova "Fenomenologija duha". Samo što je Hegelova knjiga proizvod genijalnog uma, a svete knjige su kolekcija besmislica pokradenih od Neoplatonista iz predhrišćanske epohe.
koliko si puta procitao Kuran i jesi li ga analizirao dovoljno?

Kuran nije mogao covjek napisati zbog sledecih tacaka:

1. spominjanje naucnih cinjenica koje nauka tek otkrila zadnjih Godina

2.nagovjestaj buducih dogadjaja

3. programiranje brojcano tekstova, broj sura i ajeta , gdje tekstove i ajetu i sure suradjuju jedno sa drugim , pa kad bi samo odueli jedan ajet od 6236 ukupno ajeta, ili prebacili jedan ajet iz jedne sure u drugu suru, unistila bi se brojcana programiranost Kurana.

4.Lingvisticka cuda Kurana, sa ogromnim simetrijama, mini prstenasta struktura u srednjoj prstenastoj strukturi koja je u jos vecoj prestenastoj struktura, pa poeticno pracenje teme, zavrseci ajeta prate tok teme, cim se tema promijeni zavrseci se mijenjanju.

5. Historijske cinjenice koje arheologija tek otkrila zadnjih 200 Godina a koje su bile nepoznate u vremenu objave Kurana.


hajde sad ti meni reci na osnovu cega tvrdis da je pisan ljudskom rukom, ili da je kreiran od ljudske ruke da se tacnije izrazimo.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18698
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#994 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by SmokingMan »

Smrcak15 wrote:
r_faruk wrote:interesovao me je izvor iz NASA-e. ali ok. procitacu, hvala
ah pobogu si brate, pa vidis da national geographic navodi NASU, kako je nasina tehnologija to potvrdila :-)

New NASA space-probe observations of the oldest light in the cosmos are the most direct evidence yet that the universe expanded extremely quickly immediately after the big bang, physicists say.
Ako se računa eksponencijalna ekspanzija od perioda iflacije (po teoriji oca inflatornog kosmosa Alana Guth.a) pa do današnjeg perioda,kada se kosmos naglo počeo da širi (iako je nakon Velikog praska Univerzum lagano usporio sa svojim širenjem,zbog dominantnog utjecaja radijacije,budući da je velika količina energije egistirala u formi radijacije).Opet,kosmos je do dana prošao kroz niz faza,od plankve epohe pa do perioda rekombinacije kada su se,nakon smanjenja gustoće materije i temperature u Univerzumu počeli formirati atomi Vodika i Helija,i kada je se formirala kosmička mikrotalasna pozadina.

Za sada je mikrotalana kosmička pozadina najdalje što možemo vidjeti u vidljivom Univerzumu,koji se procjenjuje na 64 milijarde svjetlosnih godina u svim pravcima,mada se postavlja pitanje o geometrijskoj strukturi prostor-vremena koji je krajnje upitan,iako za njega postoje tri moguća ishoda,to da je univerzum ravan,pozitivno i negativni zakrivljen,iako vlada opće mišljenje da je prema vrijednosti kritičke gustoće Univerzum zapravo ravan,i to na velikoj skali,iako je Univerzum zapravo jednim dijelom blago blago zakrivljen na pojedinim mjestima zbog "gravitacionih džepova" u kojima egzistiraju velike galaktičke strukture,poput golemih skupina i superskupina galaksija,filamenata unutar galaktičke mreže.

Ovo je najkraće moguće objašnjenje iz jedne veoma komplekse i opširne tematike.Još sam u fazi studiranja,tako da ću možda u neko skorije vrijeme napisati jedan kraći rad o nastanku i ekspanziji kosmosa,kao i njegovom trenutnom stanju.Trnuovit je to put.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#995 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by r_faruk »

Smrcak15 wrote:
r_faruk wrote:Smrle. Ti tvrdis da je NASA nesto potvrdila. Ja te molim za izvor sa NASA-ine stranice. Vidio sam sta pise na clanku national geogeaphic-a. Samo ne mogu to da nadjem na NASA-inoj stranici pa sam te zamolio, buduci da si upravo ti iznio takve tvrdnje, da me uputis na izvor. Ti me saljes na neciju stranicu koja o tome pise....

Molio bih te za izvor sa NASA-ine stranice?
Inace lupate svakakve gluposti i onda kazete "pa NASA rekla" a cesto se ispostavi da ili krivo protumacite ili namjerno krivo protumacite. Vjerovatno zbog neupucenosti u materiju i vlastitog naopakog shvatanja. Bas kao sto ti radis sa "mutacijama i kompleksnim strukturama"
aa boze sacuva covjeka, nije mu dovoljno sto jedan respktabilni national geographic navodi NASU da su potvrdili


evo ti NASA stranica

https://map.gsfc.nasa.gov/universe/bb_tests_cmb.html

This was indeed measured with tremendous accuracy by the FIRAS experiment on NASA's COBE satellite
Zahvaljujem na linku...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#996 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Nurudin »

Pa Smrčak je jedan univerzum, ti drugi, onaj treći ...a sve paralelno postoji .
Ne treba ti Nasa da to potvrdi :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#997 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Nurudin »

Pitanje dakle nije postoje li paralelni univerzumi, nego unutar čega postoje.
Unutar praznog prostora. Prazan prostor ne možeš zamisliti.
Možeš reći "to je beskonačno " . Beskonačnost također ne možeš zamisliti, izmjeriti itd
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#998 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

Image
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#999 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Diwan »

asurbanipal wrote:Image
liči mi malo na onog Damira Šehanovića
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1000 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Diwan »

Nurudin wrote:Pa Smrčak je jedan univerzum, ti drugi, onaj treći ...a sve paralelno postoji .
Ne treba ti Nasa da to potvrdi :D
Nase odavno nema na forumu :D
Post Reply