Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#676 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by sunceKOtepsija »

ipak zavisi kakos e racuna, meni ovo germansko ima smisla, dakle brat i sestra prvo, njihova djeca drugo, ovo je s neke vjerske pretpostavljam katolicke stranice, ali ima smisla, iako kazu da je crkva presla na rimsko a "narod i dalje tako racuna" tj germanski
Image
Umjesto slova, redoslijedom rađanja, u obje loze upisati osobe koje su rođene jedna iz druge (u jednoj lozi: B – D – F – H – J, a u drugoj lozi: C – E – G – I – K).

Za osobe za koje se želi utvrditi u kojem su koljenu ili stupnju pobočne loze ili linije srodne, treba izbrojiti koliko ima rađanja ili osoba uzlazno od jedne osobe, npr. od F, do zajedničkog korijena (A), koji se ne broji, i potom silazno brojiti do druge osobe, npr. G, za koje se želi utvrditi u kojem su one koljenu pobočne loze ili linije u krvnom srodstvu. Izaći će da postoji 6 rađanja ili osoba, što znači da su F i G srodni u 6. koljenu pobočne loze (a prema germanskom računanju – u 3. koljenu).

Evo i cjelovitog prikaza za gornju shemu ili sliku srodstva u pobočnoj lozi ili liniji:

B i C (brat i sestra) u srodstvu u 2. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 1. koljenu);

D i E (djeca od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 4. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 2. koljenu);

F i G (unuci od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 6. koljenu pobočbe loze (prema germanskom računanju – u 3. koljenu);
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#677 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

Kako god, djeca od brata i sestre se po nasem zakonu ne mogu vjencavati


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#678 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

Al najjace je ovo da ne mozes ozeniti punicu i kad se razvedes od zene :D


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#679 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

sunceKOtepsija wrote:ipak zavisi kakos e racuna, meni ovo germansko ima smisla, dakle brat i sestra prvo, njihova djeca drugo, ovo je s neke vjerske pretpostavljam katolicke stranice, ali ima smisla, iako kazu da je crkva presla na rimsko a "narod i dalje tako racuna" tj germanski
Image
Umjesto slova, redoslijedom rađanja, u obje loze upisati osobe koje su rođene jedna iz druge (u jednoj lozi: B – D – F – H – J, a u drugoj lozi: C – E – G – I – K).

Za osobe za koje se želi utvrditi u kojem su koljenu ili stupnju pobočne loze ili linije srodne, treba izbrojiti koliko ima rađanja ili osoba uzlazno od jedne osobe, npr. od F, do zajedničkog korijena (A), koji se ne broji, i potom silazno brojiti do druge osobe, npr. G, za koje se želi utvrditi u kojem su one koljenu pobočne loze ili linije u krvnom srodstvu. Izaći će da postoji 6 rađanja ili osoba, što znači da su F i G srodni u 6. koljenu pobočne loze (a prema germanskom računanju – u 3. koljenu).

Evo i cjelovitog prikaza za gornju shemu ili sliku srodstva u pobočnoj lozi ili liniji:

B i C (brat i sestra) u srodstvu u 2. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 1. koljenu);

D i E (djeca od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 4. koljenu pobočne loze (prema germanskom računanju – u 2. koljenu);

F i G (unuci od brata i sestre – B i C) u srodstvu su u 6. koljenu pobočbe loze (prema germanskom računanju – u 3. koljenu);
Ovo nema smisla jer ne definiše sve relacije nego samo one u istom nivou.. Mislim na ovo "kako narod racuna".
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#680 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by sunceKOtepsija »

nemezis wrote: Ovo nema smisla jer ne definiše sve relacije nego samo one u istom nivou.. Mislim na ovo "kako narod racuna".
sta konkretno? ok napusteno je ovo zvanicno, crkva je napustila
evo ja ovako racunam, svi u istoj liniji su koljeno,
braca i sestre su prvo, njihova djeca drugo itd.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#681 Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

sunceKOtepsija wrote:
nemezis wrote: Ovo nema smisla jer ne definiše sve relacije nego samo one u istom nivou.. Mislim na ovo "kako narod racuna".
sta konkretno? ok napusteno je ovo zvanicno, crkva je napustila
evo ja ovako racunam, svi u istoj liniji su koljeno,
braca i sestre su prvo, njihova djeca drugo itd.
A koje koljeno su oni koji nisu u istoj liniji. Pazi, svi koji su u srodstvu moraju biti koljeno. Roditelj i dijete su prvo koljeno (zato se i kaze s koljena na koljeno) jer je to najbliže srodstvo, ne možeš reći da nisu nijedno. Zatim, koje koljeno ste ti i brat tvog oca, na primjer.

Uostalom, ti i "narod" možete računati kako god želite ali to nije ispravno i nema smisla u diskusiji koristiti proizvoljno "svoje" računanje.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#682 Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by sunceKOtepsija »

nemezis wrote:
sunceKOtepsija wrote:
nemezis wrote: Ovo nema smisla jer ne definiše sve relacije nego samo one u istom nivou.. Mislim na ovo "kako narod racuna".
sta konkretno? ok napusteno je ovo zvanicno, crkva je napustila
evo ja ovako racunam, svi u istoj liniji su koljeno,
braca i sestre su prvo, njihova djeca drugo itd.
A koje koljeno su oni koji nisu u istoj liniji. Pazi, svi koji su u srodstvu moraju biti koljeno. Roditelj i dijete su prvo koljeno (zato se i kaze s koljena na koljeno) jer je to najbliže srodstvo, ne možeš reći da nisu nijedno. Zatim, koje koljeno ste ti i brat tvog oca, na primjer.

Uostalom, ti i "narod" možete računati kako god želite ali to nije ispravno i nema smisla u diskusiji koristiti proizvoljno "svoje" računanje.
znaci pitanje je koje smo koljeno ja i brat mog oca, pa prvo, ne znam jel po narodnom, ali po mom je vako, ne znam za narod, ali reci da narod nije relevantan je teska optuzba, posebno kad se ima u vidu da se kod nas dosta pazilo na to, ipak ja bih rekao prvo koljeno, koje bi mogli bit?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#683 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#684 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

sunceKOtepsija wrote:
nemezis wrote:
sunceKOtepsija wrote: sta konkretno? ok napusteno je ovo zvanicno, crkva je napustila
evo ja ovako racunam, svi u istoj liniji su koljeno,
braca i sestre su prvo, njihova djeca drugo itd.
A koje koljeno su oni koji nisu u istoj liniji. Pazi, svi koji su u srodstvu moraju biti koljeno. Roditelj i dijete su prvo koljeno (zato se i kaze s koljena na koljeno) jer je to najbliže srodstvo, ne možeš reći da nisu nijedno. Zatim, koje koljeno ste ti i brat tvog oca, na primjer.

Uostalom, ti i "narod" možete računati kako god želite ali to nije ispravno i nema smisla u diskusiji koristiti proizvoljno "svoje" računanje.
znaci pitanje je koje smo koljeno ja i brat mog oca, pa prvo, ne znam jel po narodnom, ali po mom je vako, ne znam za narod, ali reci da narod nije relevantan je teska optuzba, posebno kad se ima u vidu da se kod nas dosta pazilo na to, ipak ja bih rekao prvo koljeno, koje bi mogli bit?
Pa ne mozete biti prvo kada su oni (tvoj otac i njegov brat) prvo a ti si očito dalji od očevog brata nego tvoj otac.

Nije to nikakva optužba, "narodno" tumačenje je proizvoljno i možda narod u mom kraju drugačije tumači te samim time narodno tumačenje nije mjerodavno. A gornji primjer pokazuje da nije ni logično. Dakle, računanje na nacin da se broje koraci do zajedničkog pretka je ispravan način računanja koljena i zakon je pisan u skladu s tim te proizvoljna narodna tumačenja su jednostavno beskorisna za bilo kakvu diskusiju. Kada u zakonu piše da u brak ne mogu stupiti srodnici do uključeno četvrtog koljena, misli se upravo na to da u brak ne mogu stupiti djeca od braće i sestara, dok bi ti prilikom čitanja zakona, zbog "svog" načina obračuna, jednostavno pogrešno razumio zakon.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#685 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
Dva brata su drugo koljeno, nikako prvo. Prvo koljeno su roditelj i sin ili kćerka.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#686 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

nemezis wrote:
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
Dva brata su drugo koljeno, nikako prvo. Prvo koljeno su roditelj i sin ili kćerka.
jel ovo sada narodno ili genetski? ako imas ista oba roditelja ti si prvo koljeno. koliko su ti roditelji genetski zajednicko koljeno - tacno toliko je i brat/sestra.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#687 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by sunceKOtepsija »

nemezis wrote: Pa ne mozete biti prvo kada su oni (tvoj otac i njegov brat) prvo a ti si očito dalji od očevog brata nego tvoj otac.

Nije to nikakva optužba, "narodno" tumačenje je proizvoljno i možda narod u mom kraju drugačije tumači te samim time narodno tumačenje nije mjerodavno. A gornji primjer pokazuje da nije ni logično. Dakle, računanje na nacin da se broje koraci do zajedničkog pretka je ispravan način računanja koljena i zakon je pisan u skladu s tim te proizvoljna narodna tumačenja su jednostavno beskorisna za bilo kakvu diskusiju. Kada u zakonu piše da u brak ne mogu stupiti srodnici do uključeno četvrtog koljena, misli se upravo na to da u brak ne mogu stupiti djeca od braće i sestara, dok bi ti prilikom čitanja zakona, zbog "svog" načina obračuna, jednostavno pogrešno razumio zakon.
prema mom tumacenju tog zakona praunuci brata i sestre ne bi mogli stupiti u brak, s tim sto narod kaze do sedmog koljena, ali eto govorimo o zakonu
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
oguce da si upravu, dakle drugo kao sto bi bili ja i djeca od tog brata od oca, dakle u oba slucaja drugo,
dakle djeca od dva brata su drugo koljeno, kao i recimo ja i brat od oca...okkkk
ali zasto se u srbiji kaze brat od ujaka, znaci to je drugo koljeno, ujak odnosno amidza ti dode prvo., pazi, sve iznad tebe u ravni s tvojim roditeljima ti je prvo koljeno kako ja to shvatam
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#688 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by belfy »

sunceKOtepsija wrote:
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
oguce da si upravu, dakle drugo kao sto bi bili ja i djeca od tog brata od oca, dakle u oba slucaja drugo,
dakle djeca od dva brata su drugo koljeno, kao i recimo ja i brat od oca...okkkk
ali zasto se u srbiji kaze brat od ujaka, znaci to je drugo koljeno, ujak odnosno amidza ti dode prvo., pazi, sve iznad tebe u ravni s tvojim roditeljima ti je prvo koljeno kako ja to shvatam
upravo tako. ako su ti iznad tebe svi od istih roditelja onda su genetski isto koljeno. dakle, ono sto ti je otac, to su ti i njegove braca i sestre po koljenu. cim se novi gen ubaci dobijes novo koljeno. pa i onaj prvi graf to govori, mada nedovoljno precizno, ali isto...
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#689 Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:
nemezis wrote:
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
Dva brata su drugo koljeno, nikako prvo. Prvo koljeno su roditelj i sin ili kćerka.
jel ovo sada narodno ili genetski? ako imas ista oba roditelja ti si prvo koljeno. koliko su ti roditelji genetski zajednicko koljeno - tacno toliko je i brat/sestra.
Ne moze brat biti isto kao i roditelj. Već sam rekao da je besmisleno pričati o "narodnom" računanju jer ono nije formalizovano te nema nikakve garancije da je "narodno" u jednom selu isto kao "narodno" u drugom selu. Dakle, da razjasnimo, ja ne želim pričati o "narodnom" jer ono meni ništa ne znači niti zakonu ista znaci te ne vidim nikakav smisao da pričamo o tome.

Genetski ti ne moze biti brat isto sto i otac. Otac je dobio genetski materijal od svojih roditelja, nazovimo ih A i B. Majka je dobila od svojih roditelja, nazovimo ih C i D. Tebi je otac predao A ili B, majka C ili D. Tvoje moguće kombinacije su AC, AD, BC, BD. U svakom slučaju imaš nešto sa ocem zajedničko, A ili B. Tvoj brat može nemati ništa zajedničko sa tobom (ako govorimo samo o A i B, naravno ima toga jos), recimo ti imaš AC, tvoj brat BD. Kao sto vidiš u ovom primjeru nemate isti materijal ni od jednog roditelja. Naravno, ovo je vrlo pojednostavljeno, genetski materijal je ogroman ali u svakom slučaju pola tvog genetskog materijala je od oca dok ta polovica ne mora biti i kod tvog brata.
Last edited by nemezis on 31/07/2016 09:49, edited 1 time in total.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#690 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

sunceKOtepsija wrote:
nemezis wrote: Pa ne mozete biti prvo kada su oni (tvoj otac i njegov brat) prvo a ti si očito dalji od očevog brata nego tvoj otac.

Nije to nikakva optužba, "narodno" tumačenje je proizvoljno i možda narod u mom kraju drugačije tumači te samim time narodno tumačenje nije mjerodavno. A gornji primjer pokazuje da nije ni logično. Dakle, računanje na nacin da se broje koraci do zajedničkog pretka je ispravan način računanja koljena i zakon je pisan u skladu s tim te proizvoljna narodna tumačenja su jednostavno beskorisna za bilo kakvu diskusiju. Kada u zakonu piše da u brak ne mogu stupiti srodnici do uključeno četvrtog koljena, misli se upravo na to da u brak ne mogu stupiti djeca od braće i sestara, dok bi ti prilikom čitanja zakona, zbog "svog" načina obračuna, jednostavno pogrešno razumio zakon.
prema mom tumacenju tog zakona praunuci brata i sestre ne bi mogli stupiti u brak, s tim sto narod kaze do sedmog koljena, ali eto govorimo o zakonu
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
oguce da si upravu, dakle drugo kao sto bi bili ja i djeca od tog brata od oca, dakle u oba slucaja drugo,
dakle djeca od dva brata su drugo koljeno, kao i recimo ja i brat od oca...okkkk
ali zasto se u srbiji kaze brat od ujaka, znaci to je drugo koljeno, ujak odnosno amidza ti dode prvo., pazi, sve iznad tebe u ravni s tvojim roditeljima ti je prvo koljeno kako ja to shvatam
Prvo, tvoje tumačenje zakona je pogrešno i nema smisla o tome diskutovati. Jednostavno, po zakonu je dozvoljeno da unuci brata i sestre stupe u brak i to je činjenica, bez obzira sta ti mislio o tome.

Drugo, sta narod u Srbiji kaže i zasto kaže je u smislu Zakona potpuno nebitno. Ja mogu u svom selu govoriti šta hoću ali kada budem sklapao brak to moram uraditi po zakonu i svaka diskusija o dozvoljenosti braka mora biti u skladu sa zakonom inače je besmislena.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#691 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by nemezis »

belfy wrote:
sunceKOtepsija wrote:
belfy wrote:ako ta dvojica brace imaju dvije razlicite zene, onda ste drugo koljeno. prvo koljeno bi bili ako imate iste roditelje. dakle dva brata (od jednog oca i matere) prvo koljeno. ako je genetski materijal raznovrstan, onda to ne moze biti prvo koljeno.
oguce da si upravu, dakle drugo kao sto bi bili ja i djeca od tog brata od oca, dakle u oba slucaja drugo,
dakle djeca od dva brata su drugo koljeno, kao i recimo ja i brat od oca...okkkk
ali zasto se u srbiji kaze brat od ujaka, znaci to je drugo koljeno, ujak odnosno amidza ti dode prvo., pazi, sve iznad tebe u ravni s tvojim roditeljima ti je prvo koljeno kako ja to shvatam
upravo tako. ako su ti iznad tebe svi od istih roditelja onda su genetski isto koljeno. dakle, ono sto ti je otac, to su ti i njegove braca i sestre po koljenu. cim se novi gen ubaci dobijes novo koljeno. pa i onaj prvi graf to govori, mada nedovoljno precizno, ali isto...
Ovdje si odlično rekao "svako rađanje ubaci novi gen". Ne razumijem sta je tamo nedovoljno precizno i ne razumijem kako si nakon ove citirane izjave zaključio da su ti otac i njegov brat isto koljeno?
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#692 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by arzuhal »

insomnia78 wrote:Al najjace je ovo da ne mozes ozeniti punicu i kad se razvedes od zene :D


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
:lol:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#693 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by HAVANA »

insomnia78 wrote:Al najjace je ovo da ne mozes ozeniti punicu i kad se razvedes od zene :D


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
E bas steta. :hmpf:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#694 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by insomnia78 »

[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]


Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#695 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

To je taj "islam" made by Muavija...



User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#696 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by mousstapha »

Nikad nisam uspio skontati ovaj fazon sa Hind. Zašto se ljudi toliko trude da je opravdaju? Čak sam čuo da neki po njoj u Bosni daju imena djeci. Potrebna su ogromna mentalno gimnastička preskakanja da se rehabilituje njen lik i djelo.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#697 Re: RE: Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej »

mousstapha wrote:Nikad nisam uspio skontati ovaj fazon sa Hind. Zašto se ljudi toliko trude da je opravdaju? Čak sam čuo da neki po njoj u Bosni daju imena djeci. Potrebna su ogromna mentalno gimnastička preskakanja da se rehabilituje njen lik i djelo.
Zato sto je njena ekipa prihvatila islam na kraju, a cijelo vrijeme su bili najljuci neprijatelji, i poslije se ponovo ubacila u strukture vlasti i malo pomalo napravili verziju religije koja njima odgovara.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#698 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

mousstapha wrote:Nikad nisam uspio skontati ovaj fazon sa Hind. Zašto se ljudi toliko trude da je opravdaju? Čak sam čuo da neki po njoj u Bosni daju imena djeci. Potrebna su ogromna mentalno gimnastička preskakanja da se rehabilituje njen lik i djelo.

Zato što su nepunih 30 godina nakon Muhammedove smrti vlast ponovo uspostavili oni protiv kojih se Muhammed borio, tj. Benu Umejje. I smiješno je što neki misle da poslije nije bilo osvete, i da se nije izmijenio koncept Muhammedovog učenja. Pa sami pokolj na Kerbeli u kojem su stradali Poslanikov unuk Husein, sa 17 članova svoje familije, Muavijin sin Jezid je smatrao to činom osvete za Bedr. Dakle, klasični revanšizam. Zanimljivo je što se skoro svi članovi Poslanikove familije u predajama, poput majke Amine i oca Abdullaha stavljaju u džehenem. Za Muhammedovog strica, čovjeka koji je u početku Objave štitio Poslanika od napada, Ebu Taliba, govori se da će biti u plićaku uzavrele vode u džehennemu. Samim dolaskom na vlast Hindinog sina ona je rehabilitirana. Nažalost, za istorijsku nauku, prvo stoljeće islama je prava enigma, jer je vrlo malo ili nimalo pisanih dokaza, koji se pojavljuju tek oko sto godina kasnije. Imamo usmene predaje, koje su se prenosile s koljena na koljeno, jer je općenito ta usmena tradicija kod beduina bila jaka, ali tačnost tih predaja teško je dokazati...
Last edited by asurbanipal on 01/08/2016 10:51, edited 1 time in total.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#699 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by zagortenej »

Hindinog sina Jezida, a nakon njegove smrti Muaviju je postavio za upravnika Sirije već prvi halifa.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#700 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by asurbanipal »

zagortenej wrote:Hindinog sina Jezida, a nakon njegove smrti Muaviju je postavio za upravnika Sirije već prvi halifa.

Tačno. Iako je Muhammed govorio da se na daju položaji i dostojanstva Ebi Sufjanovoj familiji. Oni su imali status oslobođenih robova, ali uprkos tome postavljeni su kao namjesnici. Ima također i predaja u kojoj Husein, Poslanikov unuk, govori, da je čuo svoga djeda (Muhammeda a.s.) kako kaže, da ukoliko se Ebu Sufijanovoj kući da vlast, da se ljudi mogu poselamiti sa islamom. Kao što se vidi, urađeno je sve obratno...
Post Reply