Vehabizam, porijeklo i posljedice

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1726 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

Kazem ja "reci da si vehabija bez da kazes da si vehabija".
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1727 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

billy organ wrote: 24/02/2024 14:45 Kazem ja "reci da si vehabija bez da kazes da si vehabija".
Aj trollu, bježi od mene
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#1728 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by billy organ »

iClass wrote: 24/02/2024 14:46
billy organ wrote: 24/02/2024 14:45 Kazem ja "reci da si vehabija bez da kazes da si vehabija".
Aj trollu, bježi od mene
Sto se unervozio, gdje sabur? Lupaj prsticem po koljenu da se smiris.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1729 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

iClass wrote: 24/02/2024 14:32
Dobro, to bar u Bosni nije teško, rekneš npr. da ne želiš da se opijaš za NG iz vjerskih razloga i rekao si da si vehabija.

Valjda si mislio napisati, ako za noć NG ne smiješ goste primiti, sijelo održati, film pogledati i sl, već moraš do 19:30 biti u krevetu :wink:

A oko muzike postoje tolika razileženja, da je smiješno to spakovati u seharu stvari za koje "svak' zna".
hamos
Posts: 812
Joined: 21/06/2010 12:58

#1730 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by hamos »

iClass wrote: 24/02/2024 11:34
hamos wrote: 23/02/2024 16:18 To se zove kulturoloski musliman, zapad pun kulturoloskih krscana ,koji su u crkvu usli dva tri puta al se sahrane krscanski
U islamu je zabranjeno klanjati dženazu nemuslimanima, a ja koliko znam kulturološki muslimani nisu muslimani. Mislim, sto bi ateista ili agnostik želio da se obavlja namaz nakon što umre, namaz gdje se veliča Bog.

Ali uglavnom, čak i da bude dženaza, ne vidim razloga da bude samo pola običaja ispoštovano. Ovo je ipak na imamu kao "vođi" dženaze da sredi, ali eto neki imami nemaju baš hrabrosti.

Zabranjeno je i na bajram namaz pa pdmah nakon na pivu, pa i na to hodze sute
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1731 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dr_Evil »

hamos wrote: 24/02/2024 19:07

Zabranjeno je i na bajram namaz pa pdmah nakon na pivu, pa i na to hodze sute
Poslije bajram namaza kahvenisem sa ljudima, a onda odem kuci i pojedem tepsiju buredzika ko krmak :D a zna se da se ne smije pretjerivati u jelu i picu!
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1732 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

hamos wrote: 24/02/2024 19:07 Zabranjeno je i na bajram namaz pa pdmah nakon na pivu, pa i na to hodze sute
Pa i ne šute baš, znaju često na hutbama reći za alkohol, kladionice, klanjanje 5 vakata, Novu Godinu.

Međutim izgleda da ih slabo ko sluša.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1733 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

dr_Evil wrote: 26/02/2024 10:20
hamos wrote: 24/02/2024 19:07

Zabranjeno je i na bajram namaz pa pdmah nakon na pivu, pa i na to hodze sute
Poslije bajram namaza kahvenisem sa ljudima, a onda odem kuci i pojedem tepsiju buredzika ko krmak :D a zna se da se ne smije pretjerivati u jelu i picu!
Je li ti kao agnostik ali tradicionalist ideš na Bajram namaz?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#1734 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by dr_Evil »

iClass wrote: 26/02/2024 11:46
Je li ti kao agnostik ali tradicionalist ideš na Bajram namaz?
Nisam isao par godina, ali onda sam krenuo opet vise jer je ljudima oko mene stalo da zajedno provedemo taj dan. Iskreno od citavog tog cina najteze mi hutbe padaju. Sam cin namaza mi dodje kao tjelovjezba, ali hutbu mi je tesko slusati, pocesto imam zelju da roknem hodzu sa kakvim kamenom. Ali vjerujem da je to slucaj i sa vjernicima koji ne podrzavaju Novalica.

Ja i ne krijem da sam ateist, pred bilo kim. Sto se tice ateist ili agnostik, ne znam mozda sam i agnostik, ali ne vjerujem u bozanstva, ali spreman sam povjerovati da postoje oblici zivota u svemiru, ili cak i na zemlji koje mi u stanju nismo registrovati. Ali za mene su to samo bica, drugi oblik postojanja.. nista bozanstveno. Ne kazem da postoje, pricamo teoretski.

Nemojte da vam kvarim temu, samo nastavite o braci bradonjama. Poznajem ih dosta, jedini zakljucak je da su to ljudi koji u zivotu pretjeruju u svemu, dal je kladionica, alkohol, zene ili religija, moraju imati nesto cemu ce se posvetiti bez mjere.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6776
Joined: 20/02/2013 14:14

#1735 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Cherry-Cherry »

Samo je bitno ne jesti svinjetinu, sve ostalo može. Šta fali pivo poslije bajram namaza :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1736 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

Lahko je vaziti o alkoholu, kocki, svinjetini pred publikom koja to ugl. svakako ne čini/konzumira. Valja se dotaći škakljivih tema, aktuelnih problema.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1737 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 04/03/2024 12:53 Lahko je vaziti o alkoholu, kocki, svinjetini pred publikom koja to ugl. svakako ne čini/konzumira. Valja se dotaći škakljivih tema, aktuelnih problema.
Mora, bazeni, rad na crno, cigare, Djed Mraz i sl. su poprilično opasne teme koju tek neki imam ubaci u hutbu ali ne smije niko da javno priča toliko (možda smije oko cigara).

Ismijavaju Kuduzovića što je rekao za odlazak na plaže a većina hodža se slaže sa njim, čak na stranici IZ ima fetva za Bosanske muslimane gdje praktično piše isto što je rekao i Kuduzović ali to su fetve koje se ne smiju toliko javno ispoljavati.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1738 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

iClass wrote: 04/03/2024 13:12 Mora, bazeni, rad na crno, cigare, Djed Mraz i sl. su poprilično opasne teme koju tek neki imam ubaci u hutbu ali ne smije niko da javno priča toliko (možda smije oko cigara).
Vecina ovih tema gore su nekako "gray zone". Ja sam vise mislio na konkretne drustvene probleme, kao npr. mito i korupcija, podguzništvo prema ljudskom otpadu/strankama radi ličnog interesa.

Dr. koji u bolnicama uzimaju pare za operaciju, za porod, kako bi se smilovali pa dali anesteziju. Sluzbenici raznih javnih preduzeca, koji svoje poznanike preko reda uzimaju, nepredvidjene pogodnosti daju, provode dane na poslu u neradu, i sl.

Pa kritika samoj IZ, zbog propisa o Zekatu ili ti ga "nama je vazda bejt-ul-malo". Oni to mogu, jer su financijski neovisni o IZ. A oni umjesto toga stavljaju akcenat na zajednicki zikr poslije namaza...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1739 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Bloo »

iClass wrote: 04/03/2024 13:12
Idemedosumom wrote: 04/03/2024 12:53 Lahko je vaziti o alkoholu, kocki, svinjetini pred publikom koja to ugl. svakako ne čini/konzumira. Valja se dotaći škakljivih tema, aktuelnih problema.
Mora, bazeni, rad na crno, cigare, Djed Mraz i sl. su poprilično opasne teme koju tek neki imam ubaci u hutbu ali ne smije niko da javno priča toliko (možda smije oko cigara).

Ismijavaju Kuduzovića što je rekao za odlazak na plaže a većina hodža se slaže sa njim, čak na stranici IZ ima fetva za Bosanske muslimane gdje praktično piše isto što je rekao i Kuduzović ali to su fetve koje se ne smiju toliko javno ispoljavati.
Što je more problem. Ima burkini. Ako već ne želiš da ti neko tvoj posjed...ovaj ženu gleda u kupaćem. A što se tiče muških lutajućih pogleda - fetva. Muški ostanu u apartmanu dok žene idu na plažu.
Ili je plan da generacija muslimana ne nauče da plivaju.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#1740 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by MehmedPasaMoric »

Pa i kad nose burkini opet mogu vidjeti druge kupace muskog pola i njihov cugelj koji se ocrtava kroz gace, te se odati pohotnim mislima :oops: treba burkini da nose i muskarci i zene
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1741 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 04/03/2024 13:34
Dr. koji u bolnicama uzimaju pare za operaciju, za porod, kako bi se smilovali pa dali anesteziju. Sluzbenici raznih javnih preduzeca, koji svoje poznanike preko reda uzimaju, nepredvidjene pogodnosti daju, provode dane na poslu u neradu, i sl.
Znaju imami češto o ovom govoriti, ali oni izgleda ne kontaju da ih niko ne benda toliko. 30 godina govore o alkoholu, kladionici i namazu, ne vidim da se stanje popravlja a pune džamija za džumu. Slab uticaj imaju u narodu po tim nekim pitanjima gdje treba discipline.
Pa kritika samoj IZ, zbog propisa o Zekatu ili ti ga "nama je vazda bejt-ul-malo". Oni to mogu, jer su financijski neovisni o IZ. A oni umjesto toga stavljaju akcenat na zajednicki zikr poslije namaza...
Ja nisam nikad ulazio u tu materiju je li treba ili ne, ali psihološki gledajući sumljiva mi je IZ. Ni po jednom pitanju nisu toliko strogi kao sa zekatom. Poprilično su strogi, opasni, prijete ljudima samo kada je zekat u pitanju. Recimo, ostavljanje namaza jedan od najvećih grijeha, dosta su manje strogi u odnosu na zekat. To mi govori dosta.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1742 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Idemedosumom »

To za zekat se počelo nametati i kroz mektebsku nastavu.

Onaj Čamdžić ef. mi je recimo bio simpatičan, dok nije počeo o zekatu bulazniti.
ragib
Posts: 2343
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1743 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by ragib »

I talibani kao hanefije nisu ljubitelji Isila I njihove ideologije
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/tali ... /240407117
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#1744 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by apsidejzi »

Vehabija je svako onaj ko vjeru shvata ozbiljnije od tebe i ko se pridrzava tih pravila vise od tebe.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#1745 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by iClass »

apsidejzi wrote: 09/04/2024 13:26 Vehabija je svako onaj ko vjeru shvata ozbiljnije od tebe i ko se pridrzava tih pravila vise od tebe.
Najtačnija definicija u Bosni. Može i da je svako ko ispada iz kalupa neke sredine. Pa ako je u nekoj muslimanskoj sredini popularno jesti svinjetinu, onaj ko ne jede svinjetinu je vehabija.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1746 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Ludzak »

dr_Evil wrote: 26/02/2024 11:55
iClass wrote: 26/02/2024 11:46
Je li ti kao agnostik ali tradicionalist ideš na Bajram namaz?
Nisam isao par godina, ali onda sam krenuo opet vise jer je ljudima oko mene stalo da zajedno provedemo taj dan. Iskreno od citavog tog cina najteze mi hutbe padaju. Sam cin namaza mi dodje kao tjelovjezba, ali hutbu mi je tesko slusati, pocesto imam zelju da roknem hodzu sa kakvim kamenom. Ali vjerujem da je to slucaj i sa vjernicima koji ne podrzavaju Novalica.

Ja i ne krijem da sam ateist, pred bilo kim. Sto se tice ateist ili agnostik, ne znam mozda sam i agnostik, ali ne vjerujem u bozanstva, ali spreman sam povjerovati da postoje oblici zivota u svemiru, ili cak i na zemlji koje mi u stanju nismo registrovati. Ali za mene su to samo bica, drugi oblik postojanja.. nista bozanstveno. Ne kazem da postoje, pricamo teoretski.

Nemojte da vam kvarim temu, samo nastavite o braci bradonjama. Poznajem ih dosta, jedini zakljucak je da su to ljudi koji u zivotu pretjeruju u svemu, dal je kladionica, alkohol, zene ili religija, moraju imati nesto cemu ce se posvetiti bez mjere.
To su ljudi koji su do jučer bili ljudi sumnjivog morala. Pa su došli 'tobe' i krenuli u konzervativniji, da ne kažem ekstremniji, vid islamskog učenja.
El_comadante
Posts: 7951
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1747 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by El_comadante »

Ludzak wrote: 09/04/2024 16:53
dr_Evil wrote: 26/02/2024 11:55
iClass wrote: 26/02/2024 11:46
Je li ti kao agnostik ali tradicionalist ideš na Bajram namaz?
Nisam isao par godina, ali onda sam krenuo opet vise jer je ljudima oko mene stalo da zajedno provedemo taj dan. Iskreno od citavog tog cina najteze mi hutbe padaju. Sam cin namaza mi dodje kao tjelovjezba, ali hutbu mi je tesko slusati, pocesto imam zelju da roknem hodzu sa kakvim kamenom. Ali vjerujem da je to slucaj i sa vjernicima koji ne podrzavaju Novalica.

Ja i ne krijem da sam ateist, pred bilo kim. Sto se tice ateist ili agnostik, ne znam mozda sam i agnostik, ali ne vjerujem u bozanstva, ali spreman sam povjerovati da postoje oblici zivota u svemiru, ili cak i na zemlji koje mi u stanju nismo registrovati. Ali za mene su to samo bica, drugi oblik postojanja.. nista bozanstveno. Ne kazem da postoje, pricamo teoretski.

Nemojte da vam kvarim temu, samo nastavite o braci bradonjama. Poznajem ih dosta, jedini zakljucak je da su to ljudi koji u zivotu pretjeruju u svemu, dal je kladionica, alkohol, zene ili religija, moraju imati nesto cemu ce se posvetiti bez mjere.
To su ljudi koji su do jučer bili ljudi sumnjivog morala. Pa su došli 'tobe' i krenuli u konzervativniji, da ne kažem ekstremniji, vid islamskog učenja.
Ali je barem pozitivno to što su se ostavili sumnjivog posla i morala. Tebi ako smetaju nemoj sa njima se družiti, pričati.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1748 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by broj dva »

Cherry-Cherry wrote: 03/03/2024 16:50 Samo je bitno ne jesti svinjetinu, sve ostalo može. Šta fali pivo poslije bajram namaza :mrgreen: :mrgreen:

Jer svinjetina, iako ukusna i hranjiva i zdrava kao i svako drugo meso ima mnoštvo alternativa, alkohol nema.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1749 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Ludzak »

El_comadante wrote: 10/04/2024 06:21
Ludzak wrote: 09/04/2024 16:53
dr_Evil wrote: 26/02/2024 11:55

Nisam isao par godina, ali onda sam krenuo opet vise jer je ljudima oko mene stalo da zajedno provedemo taj dan. Iskreno od citavog tog cina najteze mi hutbe padaju. Sam cin namaza mi dodje kao tjelovjezba, ali hutbu mi je tesko slusati, pocesto imam zelju da roknem hodzu sa kakvim kamenom. Ali vjerujem da je to slucaj i sa vjernicima koji ne podrzavaju Novalica.

Ja i ne krijem da sam ateist, pred bilo kim. Sto se tice ateist ili agnostik, ne znam mozda sam i agnostik, ali ne vjerujem u bozanstva, ali spreman sam povjerovati da postoje oblici zivota u svemiru, ili cak i na zemlji koje mi u stanju nismo registrovati. Ali za mene su to samo bica, drugi oblik postojanja.. nista bozanstveno. Ne kazem da postoje, pricamo teoretski.

Nemojte da vam kvarim temu, samo nastavite o braci bradonjama. Poznajem ih dosta, jedini zakljucak je da su to ljudi koji u zivotu pretjeruju u svemu, dal je kladionica, alkohol, zene ili religija, moraju imati nesto cemu ce se posvetiti bez mjere.
To su ljudi koji su do jučer bili ljudi sumnjivog morala. Pa su došli 'tobe' i krenuli u konzervativniji, da ne kažem ekstremniji, vid islamskog učenja.
Ali je barem pozitivno to što su se ostavili sumnjivog posla i morala. Tebi ako smetaju nemoj sa njima se družiti, pričati.
Srećom i ne družim se, i ne trebaju mi.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#1750 Re: Vehabizam, porijeklo i posljedice

Post by Ludzak »

broj dva wrote: 10/04/2024 07:08
Cherry-Cherry wrote: 03/03/2024 16:50 Samo je bitno ne jesti svinjetinu, sve ostalo može. Šta fali pivo poslije bajram namaza :mrgreen: :mrgreen:

Jer svinjetina, iako ukusna i hranjiva i zdrava kao i svako drugo meso ima mnoštvo alternativa, alkohol nema.
Koja je razlika između alkohola i svinjetine? Nikakav, i jedno i drugo su zabranjeni u Islamu. Al zašto se alkohol konzumira, a svinjetine ne ( pod izrekom da je musliman)? Alkohol te napravi budalom, razara porodice, društvo, svinjetina NE.
Post Reply