Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#201 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by salik79 »

5korpus wrote: 15/08/2020 13:08 Al najbolja mi je prica dostava oruzja iz Irana u toku rata.
Eto oni slali oruzje jer nas vole, a ne radi sirenja utjecaja i propagiranja siizma :-)
Daj samo jedan jedini valjan argument za tvoju tvrdnju!

Do sada su, po toj logici, Palestinci svi listom trebali biti sijje. :roll:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8224
Joined: 25/05/2013 23:49

#202 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by apsidejzi »

Kako koji. Jedan dobar dio njih zivi od svog rada, sto privatni biznis, sto u firmi. Jedan dio se posvetio poljoprivredi i stocarstvu a jedan dio je sa arapima usao u biznis saradnju gdje arapi daju kapital a oni odradjuju posao pa onda dijele dobit.

Ima jedan mali broj uhljeba koji su prodavali suplju, na primjer o bunarima po Africi, kurbanima za Afriku i onda duplo dizali cijenu od nabavne. Sta ja znam, u BiH kurban kosta 300 KM, a za Afriku 200KM s tim da ga oni nabave za 100KM. Silne pare dignuli tako pa onda pokupovali kuce i lokalne biznise. Imas u Zenici par takvih.

Ima jedna ekipa koja je prevozila arape ili im pruzala neke usluge dok su bili u BiH. Ima jedna grupa koja pomaze nasima u arapskom svijetu, pogotovo kad neko ode na umru ili hadzdz. I tako... velika vecina radi i zivi posteno, mala manjina uhljeba koja zivi kao parazit.
Sociolog
Posts: 4338
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#203 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by Sociolog »

To sam i ja cuo za te bunare
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#204 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by Ludzak »

Pa od religije, islamske zajednice, i od mlaćenja prazne slame.
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#205 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by MaksprotivMarksa »

Zive od onih koji unistavaju ovi drzavu, skupina neobrazovanih, neukih, povodljivih ljudi, jezgro buduce podjele BiH i najvece zlo koje je snaslo ovi drzavu jos od cetnickih hordi 92e godine, dokaz da smo kao narod prodani onima koji pomude vise.

U BiH je osnov islama uvijek bio sufizam, jos od dana prije osmanske okupaacije, a bosanski tradicionalni islam je zapravo sufijski orijentiran.

Moja nana, muslimanka koja je klanjala i za vrijeme Tita, volila i islam i Tita, je pred mojim ocima bila napadnuta od balavca vehabije jer je rekla da njoj niko nije branio da klanja, ja sam bio mali, vehabija nas je napao i prijetio da cemo goriti, nana je bila zajebana zena i pocela se svadjati sa njim, na licu mjesta mu je dokazala da mu je akaid iskrivljen, dobro se sjecam da momak nije znao odgovor na nijedno pitanje koje mu je nana postavila, vidim tog momka i danas, nije vise vehabija, sad je opet raspala narkomancina.
User avatar
basicm
Posts: 10459
Joined: 16/01/2012 21:38

#206 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by basicm »

MaksprotivMarksa wrote: 17/08/2020 00:32 Zive od onih koji unistavaju ovi drzavu, skupina neobrazovanih, neukih, povodljivih ljudi, jezgro buduce podjele BiH i najvece zlo koje je snaslo ovi drzavu jos od cetnickih hordi 92e godine, dokaz da smo kao narod prodani onima koji pomude vise.

U BiH je osnov islama uvijek bio sufizam, jos od dana prije osmanske okupaacije, a bosanski tradicionalni islam je zapravo sufijski orijentiran.

Moja nana, muslimanka koja je klanjala i za vrijeme Tita, volila i islam i Tita, je pred mojim ocima bila napadnuta od balavca vehabije jer je rekla da njoj niko nije branio da klanja, ja sam bio mali, vehabija nas je napao i prijetio da cemo goriti, nana je bila zajebana zena i pocela se svadjati sa njim, na licu mjesta mu je dokazala da mu je akaid iskrivljen, dobro se sjecam da momak nije znao odgovor na nijedno pitanje koje mu je nana postavila, vidim tog momka i danas, nije vise vehabija, sad je opet raspala narkomancina.
I sta je bilo kad si se probudio?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#207 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

W0rM wrote: 14/08/2020 12:29
dr_Evil wrote: 14/08/2020 11:34
Ima potrebe za brijanje jer stavljas sebi i svojoj djeci metu na celu, a prema tome i meni i mojoj djeci.

To je losa politika Alije, mladih muslimana, i nadanja da ce nam turska i saudijska doci i pomoci, robe pomozi sebi pomocu ti i ja. Pad banja luke je prica za malu djecu, ko je naoruzao i obucio HV da napravi bljesak i oluju - upravo Amerika. Da ne bi amerike ne bi nikad dosli u tu poziciju. Ko je gadjao srpske polozaj iznad bosne - da upravo amerika. To sto su zaustavili rat kad je nama posao na ruku (zahvaljujuci americi), je stvar nase diplomatije ili ne-diplomatije
Haj, smatram te za razumnog insana. Ima/nema potrebe je stvar preference, ako Jala i Buba mogu ima bradu, mogu i ja, naravno iz drugih razloga, a ne sto se furam na njih. Pomoci je bilo, jucer sam na fb bas gledao intervju jednog srpskog komandanta koji je govorio kako je u talu sa HVOom otimana pomoc koja je namijenjena bila za ARBiH. U pitanju su Kuvajtski dinari. Opet kazem, bilo im u interesu u tom trenutku.
Kao sto se u Kur'anu kaze: "O vjernici, ne uzimajte za zaštitnike Jevreje i kršćane! Oni su sami sebi zaštitnici! A njihov je onaj meðu vama koji ih za zaštitnike prihvati; Allah uistinu neće ukazati na pravi put ljudima koji sami sebi nepravdu čine."
Ne stigoh odgovorit u petak, nesto internet me zeza sa klixom ili me klix blokiraj, haj ga znadi.

Jala brat je narkoman i time dijeli evropske vrijednosti, znaci njegova brada moze, tvoja brada ne moze. Ja se slazem da je tvoja mnogo bolja od dva zla, ali opet rekoh ti pogledaj gdje zivis u krscanskoj evropi gdje nas svi zele unistit, zbog tvoje brade opet ce bosnjake prikazivat kao zaostale pustinjake koji ne vrijede zivjeti.

Bilo je pomoci iz arapskih zemalja koja je skupljana i dolazila vamo, ogromne pare, i jeste HVO krao, to znaju nekako sa proljeca i pm72, oni su tu borbu vodili, i hvala im.

Saudijska arabija ima za zastitnika izrael i ameriku, znaci jevreji i krscani stite meku i medinu, a ti meni ovde citiraj hadise. Ti si otisao na zapad da budes zasticen i da zaradis za porodicu, pa ti citiraj hadise.

Turska je u NATO savezu da ih brani, najvecem krscanskom savezu ikada, pa ti meni citiraj hadise.
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#208 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by W0rM »

dr_Evil wrote: 17/08/2020 08:35 Ne stigoh odgovorit u petak, nesto internet me zeza sa klixom ili me klix blokiraj, haj ga znadi.

Jala brat je narkoman i time dijeli evropske vrijednosti, znaci njegova brada moze, tvoja brada ne moze. Ja se slazem da je tvoja mnogo bolja od dva zla, ali opet rekoh ti pogledaj gdje zivis u krscanskoj evropi gdje nas svi zele unistit, zbog tvoje brade opet ce bosnjake prikazivat kao zaostale pustinjake koji ne vrijede zivjeti.

Bilo je pomoci iz arapskih zemalja koja je skupljana i dolazila vamo, ogromne pare, i jeste HVO krao, to znaju nekako sa proljeca i pm72, oni su tu borbu vodili, i hvala im.

Saudijska arabija ima za zastitnika izrael i ameriku, znaci jevreji i krscani stite meku i medinu, a ti meni ovde citiraj hadise. Ti si otisao na zapad da budes zasticen i da zaradis za porodicu, pa ti citiraj hadise.

Turska je u NATO savezu da ih brani, najvecem krscanskom savezu ikada, pa ti meni citiraj hadise.
Kad bi Bosnjaci izgledali najzapadnije i najevropskije moguce, ne znam koliko bi nas ta ista Evropa zeljela, mi eto imadosmo i tu lgbt paradu, gdje se nije desio ni jedan incident (sto je za svaku pohvalu) i opet ne mislim da nas smatraju nesto tolerantnim iako kao narod, ne znam da li ima tolerantnijeg i merhametnijeg na dunjaluku.

Mislim da je narod Saudije trenutno miran jer im Vlada daje pare, da pare presuse narod bi se digao. Poenta ovoga je da se velike mase ljudi tamo ne slazu s politikom te iste Vlade, ali sute i niko ne talasa, nesto ko kod nas, samo sto kod njih makar imaju nekog haira od vlastodrzaca.

Zasto mislis da sam na Zapadu? vani jesam, porodica mi je u BiH i kuca, ali NISAM na Zapadu, niti u Evropi.

Mislim da je Turska u NATO savezu prvenstveno sto ima Rusiju u blizini, a to i samim NATO clanicama odgovara, tako ono, pocesi ti moja ledja, pocesat cu i ja tvoja, zajednicki interes je tu.

Smatram da je Bosnjacki narod dobar, hrabar, plemenit, ali da nam fali ono sto imaju Albanci, zajednicki interes i snaga jedinstva sirokih masa, koje streme jednom cilju. Puno se mi pouzdajemo u druge umjesto prvenstveno u Boga pa onda u se i u svoje kljuse.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#209 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

W0rM wrote: 17/08/2020 09:09

Kad bi Bosnjaci izgledali najzapadnije i najevropskije moguce, ne znam koliko bi nas ta ista Evropa zeljela, mi eto imadosmo i tu lgbt paradu, gdje se nije desio ni jedan incident (sto je za svaku pohvalu) i opet ne mislim da nas smatraju nesto tolerantnim iako kao narod, ne znam da li ima tolerantnijeg i merhametnijeg na dunjaluku.

Mislim da je narod Saudije trenutno miran jer im Vlada daje pare, da pare presuse narod bi se digao. Poenta ovoga je da se velike mase ljudi tamo ne slazu s politikom te iste Vlade, ali sute i niko ne talasa, nesto ko kod nas, samo sto kod njih makar imaju nekog haira od vlastodrzaca.

Zasto mislis da sam na Zapadu? vani jesam, porodica mi je u BiH i kuca, ali NISAM na Zapadu, niti u Evropi.

Mislim da je Turska u NATO savezu prvenstveno sto ima Rusiju u blizini, a to i samim NATO clanicama odgovara, tako ono, pocesi ti moja ledja, pocesat cu i ja tvoja, zajednicki interes je tu.

Smatram da je Bosnjacki narod dobar, hrabar, plemenit, ali da nam fali ono sto imaju Albanci, zajednicki interes i snaga jedinstva sirokih masa, koje streme jednom cilju. Puno se mi pouzdajemo u druge umjesto prvenstveno u Boga pa onda u se i u svoje kljuse.
Imali smo lgbt paradu sa vise policajaca nego ucesnika, i kojoj niko nije mogao na 100 metera niti prici, sedam dana ranije su protestovale sve moguce organizacije protiv te iste parade. Tako da nismo se bas pokazali, nego hajde da policijsku prisilu pokazemo kao toleranciju. Znaci narod miran u Saudiji jer im neko daje pare, izgleda da vjera ipak ima svoju cijenu, mashAllah. Istina - tacno kao u nas.

Turska u NATO-u jer je blizu rusije, dobro, znaci ipak uzima krscana za zastitu, a bogam i jevreja.

Slazem se kako god da izgledamo, nece oni nas prihvatiti kao jednake, ali moramo izgledati i ponasati se kao zapadna civilizacija. Takve slike treba da obilaze svijet, da zna narod tamo da mi ovde nismo teheran. Ovo je danas njihov svijet i oni nas gledaju sa visoka, isto kao sto prije 400 godina islamski svijet je posmatrao zapad sa visoka. Pa cak i kod nas u Bosni je takvo stanje bilo.

Integracija, ali ne asimilacija, to je poenta onoga sta ti govorim. Ako necemo da integrisemo bosnu u taj zapadni svijet, hajde onda da to kazemo pa da se okrenemo istoku, da vidimo za koliko ce nas para ovaj put prodati.

Kad se shjetim, nakon okupacije od Austrije, Bosnjaci traze da Istanbul bira novog rejsa IZ BiH, a Istanbul odgovori, eto nek austrija ponudi tri kandidata, pa cemo mi preporucit najboljeg od trojice :D e tako je to
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#210 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by W0rM »

dr_Evil wrote: 17/08/2020 09:20
Imali smo lgbt paradu sa vise policajaca nego ucesnika, i kojoj niko nije mogao na 100 metera niti prici, sedam dana ranije su protestovale sve moguce organizacije protiv te iste parade. Tako da nismo se bas pokazali, nego hajde da policijsku prisilu pokazemo kao toleranciju. Znaci narod miran u Saudiji jer im neko daje pare, izgleda da vjera ipak ima svoju cijenu, mashAllah. Istina - tacno kao u nas.

Turska u NATO-u jer je blizu rusije, dobro, znaci ipak uzima krscana za zastitu, a bogam i jevreja.

Slazem se kako god da izgledamo, nece oni nas prihvatiti kao jednake, ali moramo izgledati i ponasati se kao zapadna civilizacija. Takve slike treba da obilaze svijet, da zna narod tamo da mi ovde nismo teheran. Ovo je danas njihov svijet i oni nas gledaju sa visoka, isto kao sto prije 400 godina islamski svijet je posmatrao zapad sa visoka. Pa cak i kod nas u Bosni je takvo stanje bilo.

Integracija, ali ne asimilacija, to je poenta onoga sta ti govorim. Ako necemo da integrisemo bosnu u taj zapadni svijet, hajde onda da to kazemo pa da se okrenemo istoku, da vidimo za koliko ce nas para ovaj put prodati
Nista bolje nego ostale parade u svijetu. Pa neka su protestvovale ostale organizacije, ako mogu oni pokazati da su nastrani ne vidim problem da ostali svijet pokaze da je normalan. Tacno, isto ko kod nas, ne talasaj dobro je, opet kazem oni makar imaju pare pa makar znam zasto sute, kod nas nema ni toga, pa mi nije jasno zasto ovaj narod sve ovo podnosi.

Opet kazem, interes je ono sto veze ljude, tako da je Zapadu interes da ima stratesku lokaciju odbrane od Rusije u Turskoj, a Turskoj da ima saveznika ako bude stani pani.

Oni ce nas mozda nece prihvatiti, ali ce nas postovati kad mi budemo vise radili na sebi i gledali kako da popravimo nase stanje, kad budemo postovali rijec "ikre"- uci i imali vise ljude u naucnim disciplinama nego po nekakvim zvijezdama granda i ostalim turbo folk showovima. Ni Evropa a ni Zapad nisu dosli do ovog statusa pjevanjem nego ulaganjem u nauku i Islamski svijet je prednjacio nad Zapadom dok se drzao rijeci "ikre". Cim smo se udaljili od toga snaslo nas je to sto nas je snaslo.

Slazem se s tobom, integracija, ali ne asimilacija, ali gdje je granica toga? Razumi jos jednu stvar... da li prodati Ahiret za Dunjaluk? Je li vrijedno?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#211 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

W0rM wrote: 17/08/2020 09:47
Nista bolje nego ostale parade u svijetu. Pa neka su protestvovale ostale organizacije, ako mogu oni pokazati da su nastrani ne vidim problem da ostali svijet pokaze da je normalan. Tacno, isto ko kod nas, ne talasaj dobro je, opet kazem oni makar imaju pare pa makar znam zasto sute, kod nas nema ni toga, pa mi nije jasno zasto ovaj narod sve ovo podnosi.

Opet kazem, interes je ono sto veze ljude, tako da je Zapadu interes da ima stratesku lokaciju odbrane od Rusije u Turskoj, a Turskoj da ima saveznika ako bude stani pani.

Oni ce nas mozda nece prihvatiti, ali ce nas postovati kad mi budemo vise radili na sebi i gledali kako da popravimo nase stanje, kad budemo postovali rijec "ikre"- uci i imali vise ljude u naucnim disciplinama nego po nekakvim zvijezdama granda i ostalim turbo folk showovima. Ni Evropa a ni Zapad nisu dosli do ovog statusa pjevanjem nego ulaganjem u nauku i Islamski svijet je prednjacio nad Zapadom dok se drzao rijeci "ikre". Cim smo se udaljili od toga snaslo nas je to sto nas je snaslo.

Slazem se s tobom, integracija, ali ne asimilacija, ali gdje je granica toga? Razumi jos jednu stvar... da li prodati Ahiret za Dunjaluk? Je li vrijedno?

Time sto pustimo tole i obrijemo bradu nismo prodali nista, i dalje ces biti musliman, ici u dzamiju, vazna je reklama. U ratu su prenosli samo bosnu po odredima el-mudzahid i pokrivenim zenama kako bjeze preko planine, to je stvaranje utiska da je bosna nerazvijena, neobrazovana, bez historije i kulture.

Ne trebamo gajiti lazne nade da ce nas prihvatiti, ali nase je da se potrudimo da izgledamo kao njemacka, da obrazujemo nasu djecu, a ne da kazemo da zene nece na sekularni fakultet(to maloprije procitah, nisam prije cuo za taj problem), ti sam kaze "ikre", da li se slazes da tvoja kcerka ide da studira genetiku i radi u laboratoriju sa muskarcima? Da li bi pustio svoju kcerku na razmjenu studenata da ide u Pariz i da tamo se usavrsava?

To su te nijanse
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#212 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by W0rM »

dr_Evil wrote: 17/08/2020 09:54
Time sto pustimo tole i obrijemo bradu nismo prodali nista, i dalje ces biti musliman, ici u dzamiju, vazna je reklama. U ratu su prenosli samo bosnu po odredima el-mudzahid i pokrivenim zenama kako bjeze preko planine, to je stvaranje utiska da je bosna nerazvijena, neobrazovana, bez historije i kulture.

Ne trebamo gajiti lazne nade da ce nas prihvatiti, ali nase je da se potrudimo da izgledamo kao njemacka, da obrazujemo nasu djecu, a ne da kazemo da zene nece na sekularni fakultet(to maloprije procitah, nisam prije cuo za taj problem), ti sam kaze "ikre", da li se slazes da tvoja kcerka ide da studira genetiku i radi u laboratoriju sa muskarcima? Da li bi pustio svoju kcerku na razmjenu studenata da ide u Pariz i da tamo se usavrsava?

To su te nijanse
Najbitniji i esencijalni dio je podebljano.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#213 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

W0rM wrote: 17/08/2020 11:47
dr_Evil wrote: 17/08/2020 09:54
Time sto pustimo tole i obrijemo bradu nismo prodali nista, i dalje ces biti musliman, ici u dzamiju, vazna je reklama. U ratu su prenosli samo bosnu po odredima el-mudzahid i pokrivenim zenama kako bjeze preko planine, to je stvaranje utiska da je bosna nerazvijena, neobrazovana, bez historije i kulture.

Ne trebamo gajiti lazne nade da ce nas prihvatiti, ali nase je da se potrudimo da izgledamo kao njemacka, da obrazujemo nasu djecu, a ne da kazemo da zene nece na sekularni fakultet(to maloprije procitah, nisam prije cuo za taj problem), ti sam kaze "ikre", da li se slazes da tvoja kcerka ide da studira genetiku i radi u laboratoriju sa muskarcima? Da li bi pustio svoju kcerku na razmjenu studenata da ide u Pariz i da tamo se usavrsava?

To su te nijanse
Najbitniji i esencijalni dio je podebljano.
Ne bas, "ikre" ali samo za probrane ispada onda ako se ne odgovori na drugi dio.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#214 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by ABH017 »

salik79 wrote: 16/08/2020 11:55
ABH017 wrote: 16/08/2020 02:40
salik79 wrote: 19/07/2020 17:31

Stavljaju, jer je Poslanik a.s. klanjao ili na hasuri, ili na zemlji.
Selam.
Ja se izvinjavam što upadam ovako k'o padobranac.
Iz ovog odgovora mi se učinilo da činjenica, da je Poslanik a.s. klanjao na hasuri ili na zemlji, po Vama, daje na težini argumenta za ispravnost stavljanja pločice pod čelo. Zašto ne pod koljena, nos, dlanove i stopala? Ko je uveo to pravilo i po kojem načelu?
Da li se ovakva argumentacija koristi i kod prevoznih sredstava, sredstava za ličnu higijenu, odabira materijala i načina na koji se proizvodi obuća i odjeća, pribora za jelo itd.?
Ili je to nešto slično skraćivanju pantalona kod vehabija?
Alejkumu selam. Vidite, nisam govorio o tezini argumenta, nego samo objasnio zasto sijje cine sedzdu na zemljanoj plocici. Recimo, ja to ne praktikujem, slijedeci Hanefijski fikh, sto ne znaci da to i ne uvazavam. Recimo, samo jedan citat iz djela "Knjiga o namazu", sunitskog autora Hasana Yavasa, pobliciranog od strane turskog izdavaca "Hakikat kitabevi", potvrdjuje ispravnost navedenog:

Image
https://books.google.com/books/about/Kn ... 8ZAwAAQBAJ
Pa i u Ilmihalu od Bilala Hasanovića (kao, uostalom, i u svim drugim priručnicima) piše da je uslov za ispravnost namaza ".. čisto tijelo, odijelo i mjesto na kojem ćemo klanjati...".
Kakve to veze ima sa nekakvim pločicama na koje se spušta čelo? Meni to više liči na neku predislamsku tradiciju, koja se opravdava s tim što je Muhammed a.s. klanjao na hasuri ili zemlji. Ne želim reći da to smeta, ali da je potreba ili obaveza, onda bi i Muhammed a.s. to uveo u upotrebu.
Na kraju, samo bih još da iznesem svoje mišljenje o svim tim nekakvim sitnicama i glupostima oko kojih se muslimani glođu vjekovima.
Allah dž.š. ne treba ni te pločice, ni serdžade, ni tesbihe, ni skraćene pantalone, ni ruke na prsima, ni na stomaku. Ne treba čak ni naše namaze. Mi to trebamo, nama je potrebno. Ali se Islam gubi u svim tim sitnicama i nebitnim stvarima. Muslimanima danas, važnija su sredstva za odgoj i usmjerenje u Islamu, nego sam odgoj i Islam.
User avatar
basicm
Posts: 10459
Joined: 16/01/2012 21:38

#215 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by basicm »

Plocice kod siija su od zemlje iz kerbele, njihove svete zemlje. Nema to veze sa uslovima sedzde.
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#216 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by W0rM »

dr_Evil wrote: 17/08/2020 11:51 Ne bas, "ikre" ali samo za probrane ispada onda ako se ne odgovori na drugi dio.
Naravno da kad to kazem smatram pod tim i obrazovanje zenske populacije, da i bih volio da je to odvojeno musko od zenskog, to je licna stvar ubijedjenja moderno vs tradicionalno, a tu ne bih sad da ulazim, otici cemo mozda predaleko. Znanje je najbolje oruzije i treba da bude kapitalna i najbitnija investicija ovog naroda kao i citavog Ummeta. Ako treba dijete da ide u skolu ili na razmjenu, a iole je sigurno, moje misljenje je da bi roditelj trebao na to da pristane, opet Allah dz.s. najbolje zna, ovo je samo misljenje jednog obicnog insana, nisam alim i ne smatram se expertom u tom polju, samo dajem svoje skromno misljenje, jer je korist po mojoj logici veca od stete.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#217 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by nivla »

salik79 wrote: 16/08/2020 11:55
ABH017 wrote: 16/08/2020 02:40
salik79 wrote: 19/07/2020 17:31

Stavljaju, jer je Poslanik a.s. klanjao ili na hasuri, ili na zemlji.
Selam.
Ja se izvinjavam što upadam ovako k'o padobranac.
Iz ovog odgovora mi se učinilo da činjenica, da je Poslanik a.s. klanjao na hasuri ili na zemlji, po Vama, daje na težini argumenta za ispravnost stavljanja pločice pod čelo. Zašto ne pod koljena, nos, dlanove i stopala? Ko je uveo to pravilo i po kojem načelu?
Da li se ovakva argumentacija koristi i kod prevoznih sredstava, sredstava za ličnu higijenu, odabira materijala i načina na koji se proizvodi obuća i odjeća, pribora za jelo itd.?
Ili je to nešto slično skraćivanju pantalona kod vehabija?
Alejkumu selam. Vidite, nisam govorio o tezini argumenta, nego samo objasnio zasto sijje cine sedzdu na zemljanoj plocici. Recimo, ja to ne praktikujem, slijedeci Hanefijski fikh, sto ne znaci da to i ne uvazavam. Recimo, samo jedan citat iz djela "Knjiga o namazu", sunitskog autora Hasana Yavasa, pobliciranog od strane turskog izdavaca "Hakikat kitabevi", potvrdjuje ispravnost navedenog:

Image
https://books.google.com/books/about/Kn ... 8ZAwAAQBAJ
ja gledam samo sta pise ovdje
http://prntscr.com/u0x5o2
i sve preko toga je bespotrebno komplikovanje i pretjerivanje, a ni u cemu ne treba pretjerivati
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#218 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by salik79 »

ABH017 wrote: 17/08/2020 12:47
salik79 wrote: 16/08/2020 11:55
ABH017 wrote: 16/08/2020 02:40
Selam.
Ja se izvinjavam što upadam ovako k'o padobranac.
Iz ovog odgovora mi se učinilo da činjenica, da je Poslanik a.s. klanjao na hasuri ili na zemlji, po Vama, daje na težini argumenta za ispravnost stavljanja pločice pod čelo. Zašto ne pod koljena, nos, dlanove i stopala? Ko je uveo to pravilo i po kojem načelu?
Da li se ovakva argumentacija koristi i kod prevoznih sredstava, sredstava za ličnu higijenu, odabira materijala i načina na koji se proizvodi obuća i odjeća, pribora za jelo itd.?
Ili je to nešto slično skraćivanju pantalona kod vehabija?
Alejkumu selam. Vidite, nisam govorio o tezini argumenta, nego samo objasnio zasto sijje cine sedzdu na zemljanoj plocici. Recimo, ja to ne praktikujem, slijedeci Hanefijski fikh, sto ne znaci da to i ne uvazavam. Recimo, samo jedan citat iz djela "Knjiga o namazu", sunitskog autora Hasana Yavasa, pobliciranog od strane turskog izdavaca "Hakikat kitabevi", potvrdjuje ispravnost navedenog:

Image
https://books.google.com/books/about/Kn ... 8ZAwAAQBAJ
Pa i u Ilmihalu od Bilala Hasanovića (kao, uostalom, i u svim drugim priručnicima) piše da je uslov za ispravnost namaza ".. čisto tijelo, odijelo i mjesto na kojem ćemo klanjati...".
Kakve to veze ima sa nekakvim pločicama na koje se spušta čelo? Meni to više liči na neku predislamsku tradiciju, koja se opravdava s tim što je Muhammed a.s. klanjao na hasuri ili zemlji. Ne želim reći da to smeta, ali da je potreba ili obaveza, onda bi i Muhammed a.s. to uveo u upotrebu.
Na kraju, samo bih još da iznesem svoje mišljenje o svim tim nekakvim sitnicama i glupostima oko kojih se muslimani glođu vjekovima.
Allah dž.š. ne treba ni te pločice, ni serdžade, ni tesbihe, ni skraćene pantalone, ni ruke na prsima, ni na stomaku. Ne treba čak ni naše namaze. Mi to trebamo, nama je potrebno. Ali se Islam gubi u svim tim sitnicama i nebitnim stvarima. Muslimanima danas, važnija su sredstva za odgoj i usmjerenje u Islamu, nego sam odgoj i Islam.
Nije poenta u "cistom tijelu, odijelu i mjestu", nego ovo "... cistu podlogu kao zemlju, drvo,...", mogao je jednpstavn napisati na "cistu tkaninu/sedzadu". Ali, nebitno, kao sto rekoh - ovo samo objasnjavam zbog onih koji ismijavaju, dovode u pitanje ispravnost, ili cak pokusavaju povezati sa nekakvim sirkom, cinjenje sedzde na glinenoj/zemljanoj plocici.

Slazem se u potpunosti sa ostatkom tvog upisa. Moram napomenuti da mi se upravo ta stvar kod siija svidja - nikada niko od njih, bilo gdje da sam bio, nije ni pokusao dovesti u pitanje ispravnost mog namaza, imana i akaida. To, jednostavno, nikada nije ni bila tema razgovora - a bio sam i u njihovim Husejnijama (tekijama).

Za razliku od "pravovjernih".
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#219 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by salik79 »

nivla wrote: 17/08/2020 13:18
salik79 wrote: 16/08/2020 11:55
ABH017 wrote: 16/08/2020 02:40
Selam.
Ja se izvinjavam što upadam ovako k'o padobranac.
Iz ovog odgovora mi se učinilo da činjenica, da je Poslanik a.s. klanjao na hasuri ili na zemlji, po Vama, daje na težini argumenta za ispravnost stavljanja pločice pod čelo. Zašto ne pod koljena, nos, dlanove i stopala? Ko je uveo to pravilo i po kojem načelu?
Da li se ovakva argumentacija koristi i kod prevoznih sredstava, sredstava za ličnu higijenu, odabira materijala i načina na koji se proizvodi obuća i odjeća, pribora za jelo itd.?
Ili je to nešto slično skraćivanju pantalona kod vehabija?
Alejkumu selam. Vidite, nisam govorio o tezini argumenta, nego samo objasnio zasto sijje cine sedzdu na zemljanoj plocici. Recimo, ja to ne praktikujem, slijedeci Hanefijski fikh, sto ne znaci da to i ne uvazavam. Recimo, samo jedan citat iz djela "Knjiga o namazu", sunitskog autora Hasana Yavasa, pobliciranog od strane turskog izdavaca "Hakikat kitabevi", potvrdjuje ispravnost navedenog:

Image
https://books.google.com/books/about/Kn ... 8ZAwAAQBAJ
ja gledam samo sta pise ovdje
http://prntscr.com/u0x5o2
i sve preko toga je bespotrebno komplikovanje i pretjerivanje, a ni u cemu ne treba pretjerivati
Nema pretjerivanja, dokle god mi neko ne namece svoje kao jedino ispravno.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#220 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by ABH017 »

salik79 wrote: 17/08/2020 21:11
ABH017 wrote: 17/08/2020 12:47
salik79 wrote: 16/08/2020 11:55

Alejkumu selam. Vidite, nisam govorio o tezini argumenta, nego samo objasnio zasto sijje cine sedzdu na zemljanoj plocici. Recimo, ja to ne praktikujem, slijedeci Hanefijski fikh, sto ne znaci da to i ne uvazavam. Recimo, samo jedan citat iz djela "Knjiga o namazu", sunitskog autora Hasana Yavasa, pobliciranog od strane turskog izdavaca "Hakikat kitabevi", potvrdjuje ispravnost navedenog:

Image
https://books.google.com/books/about/Kn ... 8ZAwAAQBAJ
Pa i u Ilmihalu od Bilala Hasanovića (kao, uostalom, i u svim drugim priručnicima) piše da je uslov za ispravnost namaza ".. čisto tijelo, odijelo i mjesto na kojem ćemo klanjati...".
Kakve to veze ima sa nekakvim pločicama na koje se spušta čelo? Meni to više liči na neku predislamsku tradiciju, koja se opravdava s tim što je Muhammed a.s. klanjao na hasuri ili zemlji. Ne želim reći da to smeta, ali da je potreba ili obaveza, onda bi i Muhammed a.s. to uveo u upotrebu.
Na kraju, samo bih još da iznesem svoje mišljenje o svim tim nekakvim sitnicama i glupostima oko kojih se muslimani glođu vjekovima.
Allah dž.š. ne treba ni te pločice, ni serdžade, ni tesbihe, ni skraćene pantalone, ni ruke na prsima, ni na stomaku. Ne treba čak ni naše namaze. Mi to trebamo, nama je potrebno. Ali se Islam gubi u svim tim sitnicama i nebitnim stvarima. Muslimanima danas, važnija su sredstva za odgoj i usmjerenje u Islamu, nego sam odgoj i Islam.
Nije poenta u "cistom tijelu, odijelu i mjestu", nego ovo "... cistu podlogu kao zemlju, drvo,...", mogao je jednpstavn napisati na "cistu tkaninu/sedzadu". Ali, nebitno, kao sto rekoh - ovo samo objasnjavam zbog onih koji ismijavaju, dovode u pitanje ispravnost, ili cak pokusavaju povezati sa nekakvim sirkom, cinjenje sedzde na glinenoj/zemljanoj plocici.

Slazem se u potpunosti sa ostatkom tvog upisa. Moram napomenuti da mi se upravo ta stvar kod siija svidja - nikada niko od njih, bilo gdje da sam bio, nije ni pokusao dovesti u pitanje ispravnost mog namaza, imana i akaida. To, jednostavno, nikada nije ni bila tema razgovora - a bio sam i u njihovim Husejnijama (tekijama).

Za razliku od "pravovjernih".
Ja sam još od početka offtopic, ali samo da konverzacija ne ostane nedopunjena s moje strane. Hoću reći da su te pločice nepotrebne. I nisam baš siguran koliko su podovi u kućama Kurejšija, u to vrijeme bile zastrte tepisima i serdžadama. S druge strane, imamo i mi zemlje i hasura. Zar ne? Po tom principu bi trebali da se vozaju na devama i da ne nabrajam ostale stvari.
To je više, ono, kao statusni simbol. Ja sam bolji musliman jer klanjam na pločici. Zato i poredim. Na isti način braća koja slijede ovo novo učenje poznato od rata na ovamo, misle da su bolji muslimani ako su skratili nogavice. Samo dajem primjer. I niko me ne može ubijediti u drugačije.
Ono što je evidentno, a što će me iščupati i uvesti u okvire zadane teme je da se na sličan način finansiraju svi sljedbenici stranih učenja na našim područjima.
Četvorica mojih prijatelja i ratnih drugova su, negdje '93-'94, počeli da prilaze skupini šiija. Počeli su da se odvajaju, ali su i dalje bili sa nama i obavljali namaze sa nama. Poslije nekog perioda shvatili smo da su promijenili svoja ranija ubjeđenja, ali se nismo raspravljali sa njima, jer oni, za razliku od ove "vehabijske" varijante, nisu htjeli da raspravljamo o razlikama.
Elem sva četvorica su odmah po završetku rata otišli na školovanje u Iran, iako su već bili započeli fakultete ovdje. Po povratku u Bosnu i Hercegovinu nisu se javljali bivšim prijateljima, već su samo nastavili živjeti, ali su sad svi (i njihove žene) bili zaposleni po nekim Iranskim "firmama". Osnovna škola u Lješevu, Institut Sina, TVSahar itd.
Tako da ne vidim razliku između njih i Elvedina Pezića, barem što se finansiranja tiče. Svako ima svoj izbor.
Na isti način, masa drugova se prodala za posao stranci, ili nekom tajkunu itd. Svako ima svoj izbor kako će živjeti svoj život i sve dok ne ugrožava mene i moj način života, za mene je to sve super. To je meni isto kao kad naš lik oženi (uda se za) švabicu i ode da živi kod nje.
Moram napomenuti da sam sa dvojicom šiitakih prijatelja i dalje u kontaktu, i s vremena na vrijeme imamo jako ugodno druženje.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#221 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

Uvijek sam se divio Iranu i njihovoj kulturi, ali kad sam upoznao par sija iz Iraka shvatio sam da imaju vise kompleksa nego katolici u Bosni, jako cudan narod.

Bit ce da je to bio regionalni problem vise nego vjerske prirode, ali svi siti iz Iraka se ponasaju ko da su pali sa grane. Iz Irana poznajem 2-3, sve najbolje
Sociolog
Posts: 4338
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#222 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by Sociolog »

Evo Pezic veceras izbaci sliku i propagira poligamiju :shock: :roll: :( :-?
User avatar
W0rM
Posts: 2346
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#223 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by W0rM »

Sociolog wrote: 19/08/2020 21:36 Evo Pezic veceras izbaci sliku i propagira poligamiju :shock: :roll: :( :-?
Cini mi se da si ti Pezicev najvjerniji follower :D hajd, i to je off topic, ali evo, sta fali poligamiji, jest u ovom sekularnom drustvu zabranjena, ne sporim, ali sta joj fali, ako imas sredstava i mozes izdrzavati obje zene. FYI Pezic je ozenjen samo jednom zenom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12351
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#224 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by dr_Evil »

W0rM wrote: 20/08/2020 08:52
Sociolog wrote: 19/08/2020 21:36 Evo Pezic veceras izbaci sliku i propagira poligamiju :shock: :roll: :( :-?
Cini mi se da si ti Pezicev najvjerniji follower :D hajd, i to je off topic, ali evo, sta fali poligamiji, jest u ovom sekularnom drustvu zabranjena, ne sporim, ali sta joj fali, ako imas sredstava i mozes izdrzavati obje zene. FYI Pezic je ozenjen samo jednom zenom.
Dosta mi i jedna, za sve ostale potrebe bolje platit 100 eura, rahatniji si ;)
Sociolog
Posts: 4338
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#225 Re: Vehabije, od cega zive, npr.Pezic?

Post by Sociolog »

Worm dijasporac,molim te Ignorisi moje postove, i nemoj odgovovarat niti se obracati, cim odobravas poligamiju skonto sam s kakvim likom repliciram poruke, i nivo inteligencije. Samo zaobidji me
Locked