VEHABIJE NA ASVALTU

Post Reply
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#1 "Smrtonosni virus"

Post by Lincoln-Burrows »

Nedavno objavljena analiza organizacije "World politics watcha" svjedoči kako je vjerski fundamentalizam
i djelovanje pokreta vehabija u BiH stalno u porastu i više nije marginalna pojava.

Kako se navodi u analizi, prema objavljenom istraživanju, iako skoro 70 posto od dva milijuna bosanskih muslimana
odbacuje doktrinu vehabija, gotovo 13 posto njih izjasnilo se da je poštuje. Vehabijski pokret u BiH predstavlja
"potencijalno smrtonosni virus" za bosanske muslimane, ocjenuje profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Rešid Hafizović.

Nakon što su prošli tjedan zbog potpore održavanju prvog Sarajevo-Queer festivala, pretukli novinare Emira Imamovića i
Predraga Peđu Kojovića s još osam sudionika festivala, pripadnici sve radikalnijeg vehabističkog pokreta,
već mjesecima rastjeruju izletnike koji se vikendom okupljaju na planini Igman.

Na koji način se postaviti prema ovim skupinama i kakvu politiku
bi BiH trebala voditi?
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#2 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Lincoln-Burrows »

Sad sam vidio da ima tema o ovome, neka se obriše ili premjesti na nju.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#3 Re: "Smrtonosni virus"

Post by sodom »

a zasto rastjeruju te izletnike na igmanu? :lol:
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#4 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Lincoln-Burrows »

sodom wrote:a zasto rastjeruju te izletnike na igmanu? :lol:
smiješno nije, ako je istina, rastjerivali su i parove u šetnjama, zar smo sve zaboravili.
Nego za razliku od iste teme malo niže trenutno, ja sam nastojao da ljudi pokušaju
napisati kako se odnose prema ovakvoj situaciji. Da li je potrebno ovo "dozvoljavati"
ili se ograditi od službene politike BiH.
Pod ovo dozvoljavati ne mislim da treba zabraniti, ali poznato nam je
da taj smjer nije samo mirne i vjerske naravi.
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#5 Re: "Smrtonosni virus"

Post by StLouis »

Nisu to Vehabije, to su Bosanski Dublinersi, rokercine, zesce :D
User avatar
zalizani
Posts: 2367
Joined: 07/05/2008 22:18

#6 Re: "Smrtonosni virus"

Post by zalizani »

StLouis wrote:Nisu to Vehabije, to su Bosanski Dublinersi, rokercine, zesce :D
Zamisli,tjeraju oni tako "izletnike" kad odjednom iskace Ashton Kutcher's 'Punk'd'
Zanima me kakav bi bio rasplet situacije :lol:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#7 Re: "Smrtonosni virus"

Post by StLouis »

zalizani wrote:
StLouis wrote:Nisu to Vehabije, to su Bosanski Dublinersi, rokercine, zesce :D
Zamisli,tjeraju oni tako "izletnike" kad odjednom iskace Ashton Kutcher's 'Punk'd'
Zanima me kakav bi bio rasplet situacije :lol:

:lol: :lol: ne mogu zamisliti rasplet, bilo bi tu gro varijacija :lol:
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#8 Re: "Smrtonosni virus"

Post by zavrzlama »

mene je vise strah vehabija nego cetnika...samo tesko je vehabizmu opstati u BIH..kazani za rakiju,meze,su jace od vehabizma :D
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#9 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Luke Perry »

Jedan islamista je vec bio na celu drzave, pa vi gledajte kako cete.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#10 Re: "Smrtonosni virus"

Post by zlatiborka »

zavrzlama wrote:mene je vise strah vehabija nego cetnika...samo tesko je vehabizmu opstati u BIH..kazani za rakiju,meze,su jace od vehabizma :D
Nadam se da si u pravu, bosanci su meraklije i aksamlije od pamtivjeka, pa nas mozda rakija i meza spasi od vehabizma.... :lol: :lol:

Osim ako ovi vec nisu uzeli furseta pa nam ni to ne pomogne....

Onda ti @zavrzlama kazi nam sta da radimo, spoznali smo tvoje sposobnosti gledanja u kasike, cesto si bio u pravu, pa nam pokazi put i nacin da se izvucemo iz govana....
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#11 Re: "Smrtonosni virus"

Post by zavrzlama »

zlatiborka wrote:
zavrzlama wrote:mene je vise strah vehabija nego cetnika...samo tesko je vehabizmu opstati u BIH..kazani za rakiju,meze,su jace od vehabizma :D
Nadam se da si u pravu, bosanci su meraklije i aksamlije od pamtivjeka, pa nas mozda rakija i meza spasi od vehabizma.... :lol: :lol:

Osim ako ovi vec nisu uzeli furseta pa nam ni to ne pomogne....

Onda ti @zavrzlama kazi nam sta da radimo, spoznali smo tvoje sposobnosti gledanja u kasike, cesto si bio u pravu, pa nam pokazi put i nacin da se izvucemo iz govana....
Ja kad setam sa suprugom cim vidim vehabiju u blizini hvatam dragu za guzu i pocnem strasno ljubljenje ,nebi li vehabija sta pokusao, da mi da povod da ga razbijem.. 8) ti je moj doprinos sprecavanja vehabizma...

a kako se boriti protiv vehabizma...prvo Cerica kazniti ne izborom za Reisa..u one dzamije gdje ulaze vehabije nek ne ulaze normalni muslimani i nek onda hodze dersuju sa par tih bradatih spodoba i nek im oni placaju hodzarinu...trebaju posteni muslimani da bojkotuju odlazak u dzamije u koje ulaze vehabije i onda bi znali tacno koji su vjerski sluzbenici protiv vehabizma a koji nisu..pa bi vjerski sluzbenici morali da se izjasne dali su za vehabije ili normalne muslimane koji praktikuju Islam godinama u jednom duhu i obicaju ..
Vehabizam je opasna sekta od koje nema niko koristi...
Last edited by zavrzlama on 29/09/2008 22:58, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Maraschino »

zavrzlama wrote:mene je vise strah vehabija nego cetnika...samo tesko je vehabizmu opstati u BIH..kazani za rakiju,meze,su jace od vehabizma :D

uletis medju njih i samo majica gore :lol: :lol:

Image
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#13 Re: "Smrtonosni virus"

Post by rajvosa^ »

zavrzlama wrote:
zlatiborka wrote:
zavrzlama wrote:mene je vise strah vehabija nego cetnika...samo tesko je vehabizmu opstati u BIH..kazani za rakiju,meze,su jace od vehabizma :D
Nadam se da si u pravu, bosanci su meraklije i aksamlije od pamtivjeka, pa nas mozda rakija i meza spasi od vehabizma.... :lol: :lol:

Osim ako ovi vec nisu uzeli furseta pa nam ni to ne pomogne....

Onda ti @zavrzlama kazi nam sta da radimo, spoznali smo tvoje sposobnosti gledanja u kasike, cesto si bio u pravu, pa nam pokazi put i nacin da se izvucemo iz govana....
Ja kad setam sa suprugom cim vidim vehabiju u blizini hvatam dragu za guzu i pocnem strasno ljubljenje ,nebi li vehabija sta pokusao, da mi da povod da ga razbijem.. 8) ti je moj doprinos sprecavanja vehabizma...

a kako se boriti protiv vehabizma...prvo Cerica kazniti ne izborom za Reisa..u one dzamije gdje ulaze vehabije nek ne ulaze normalni muslimani i nek onda hodze dersuju sa par tih bradatih spodoba i nek im oni placaju hodzarinu...trebaju posteni muslimani da bojkotuju odlazak u dzamije u koje ulaze vehabije i onda bi znali tacno koji su vjerski sluzbenici protiv vehabizma a koji nisu..pa bi vjerski sluzbenici morali da se izjasne dali su za vehabije ili normalne muslimane koji praktikuju Islam godinama u jednom duhu i obicaju ..
Vehabizam je opasna sekta od koje nema niko koristi...
:thumbup:
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#14 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Ponekad s'proljeca »

Otkud vi sa padobranom????

Ja koliko se sjecam Srbi su htjeli napraviti pravoslavnu drzavu, a to im je uspjelo na pola teritorije i koliko vidm jos je u punom zamahu!!!!!


Kad t.k.z. Vehabije budu silom poceli nekoga utjerivati u svoj red e onda se javite!!!!!
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#15 Re: "Smrtonosni virus"

Post by ponosna_manjina »

Lincoln-Burrows wrote: Na koji način se postaviti prema ovim skupinama i kakvu politiku
bi BiH trebala voditi?
BiH bi se trebala ugledati na Tursku u ovom primjeru, a tamo su vehabije uglavnom po zatvorima. Mišljenja sam da ih treba zatvarati, ne bez razloga naravno, ali svaki put kada po bilo kojem osnovu krše zakone ove zemlje treba pravovremeno reagovati. Za početak treba identifikovati napadače na Queer fest i lišiti ih slobode. Također treba otvoriti neki SOS telefon, može i u sklopu borbe protiv terorizma, na kojem bi građani mogli dojavljivati slučajeve maltretiranja od strane bradatih spodoba.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#16 Re: "Smrtonosni virus"

Post by homo_sapiens »

[quote="Ponekad s'proljeca"]Otkud vi sa padobranom????

Ja koliko se sjecam Srbi su htjeli napraviti pravoslavnu drzavu, a to im je uspjelo na pola teritorije i koliko vidm jos je u punom zamahu!!!!!


Kad t.k.z. Vehabije budu silom poceli nekoga utjerivati u svoj red e onda se javite!!!!![/quote]

Vehabije (s malim v) su ipak, samo izvrna sila (uglavnom placena finansijskom naknadom, poslovnim prostorima, dobrim zaposlenjem, pasosima, izbjegavanjem zatvora i sl), istinski nalogodavci se krije ispod matija i turbana !
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#17 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Jazz_Junkie »

ponosna_manjina wrote:
Lincoln-Burrows wrote: Na koji način se postaviti prema ovim skupinama i kakvu politiku
bi BiH trebala voditi?
BiH bi se trebala ugledati na Tursku u ovom primjeru, a tamo su vehabije uglavnom po zatvorima. Mišljenja sam da ih treba zatvarati, ne bez razloga naravno, ali svaki put kada po bilo kojem osnovu krše zakone ove zemlje treba pravovremeno reagovati. Za početak treba identifikovati napadače na Queer fest i lišiti ih slobode. Također treba otvoriti neki SOS telefon, može i u sklopu borbe protiv terorizma, na kojem bi građani mogli dojavljivati slučajeve maltretiranja od strane bradatih spodoba.
Vlast i njihovi mehanizmi kao sudstvo i policija su obavezni da stite gradjane BiH. Njihov je posao da poduzmu potrebne mjere u slucajevima teroriziranja gradjana od strane vehabija i drugih fasistickih pokreta. Ne mozes ih trpati u zatvor ako nisu prekrsili zakon, no oni to stalno cine. Poduzimati nesto mozes samo onda kada pojedine osobe ili grupacije pocnu predstavljati ozbiljnu opasnost za sigurnost gradjana. To se vec desava, no ne mozes ih zatvarati tek zato sto su vehabije. To su (u ovom slucaju nazalost) demokratski propisi. Potrebno je da se gradjani organizuju, formiraju gradjanske forume i okupljaju proteste protiv nakaradnih drustvenih pojava koje ugrozavaju ljude. Kada ugrozavanja predju u praksu, tu je policija da obavlja svoj posao.
Turska je los primjer uzora, jer oni trpaju u zatvore i komuniste, anarhiste, kurdske aktiviste i kriticare turske vlasti i kemalizma. Turska jeste sekularna drzava, ali je daleko od demokracije. U Austriji gdje ja zivim takodjer ima mnogo tih vehabija, ali nitko im ne smije nista dok ne postanu prijeteca opasnost. Ipak se BiH ne moze porediti sa jednom stabilnom i demokratskom zemljom poput Austrije gdje nema korupcije i zakonskih propusta. BiH je jos nestabilna zemlja i svaka nova fasisticka pojava u bh. drustvu je pored trenutasnjeg nacionalizma suvisna. Ponavljam: protiv vehabija se gradjani moraju udruziti i od MZ traziti da vrsi pritisak na bh. vlasti u sto spadaju sve njezine institucije, jer ista ocigledno ne haje mnogo za gradjanima izuzev ako su ugrozena djeca guzonja. Protiv vehabija se mora boriti prosvjetom, no ako isti odgovore nasiljem, mora im se nazalost uzvratiti istom mjerom ukoliko policija nista ne poduzme. To je nazalost tako u zemlji u kojoj se ne postuju nikakva prava. Narod mora prozvati odgovorne koji su otvorili vrata tim klerofasistima koji po BiH beru sitnu neobrazovanu i besperspektivnu buraniju. Vlast je kriva za sve to, jer se pljacka u ekstazama, ekonomija je mrtva i bijede je sve vise. Bijeda ljude gura u takve pokrete.
Last edited by Jazz_Junkie on 30/09/2008 15:16, edited 1 time in total.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#18 Re: "Smrtonosni virus"

Post by homar »

Lincoln-Burrows wrote:Sad sam vidio da ima tema o ovome, neka se obriše ili premjesti na nju.
Vidio si ti i ranije da postoji ne jedna tema o vehabijama, nego na desetine na ovom forumu. Ako čovjek malo dublje promisli nije mu teško zaključiti da je nekima cilj otvaranja ovakvih tema BiH prikazati fundementalističkom tvorevinom prema stranom faktoru. Kako ti to sve bolje vidiš iz Hrvatske od mene koji sam ovdje preživio sve golgote agresije i genocida, uzdržat ću se svakog komentara na tvoje pisanje, koje je očito u službi određene politike ili obavještajne službe. Imam puno prijatelja Hrvata i niti nijedan nije kao ti islamofobista, evo danas sam primio puno čestitki za Bajram od njih. Takođe i ja sam pažljiv prema njima za sve katoličke praznike. U takvim odnosima sam i sa Srbima pravoslavcima. Daj jednom vi sa izdvojenog mjesta van BiH prestanite da nam zagorčavate život u svrhu "viših" interesa ili ti bolje rečeno velikodržavnih interesa vaših sadašnjih domovina.
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#19 Re: "Smrtonosni virus"

Post by ponosna_manjina »

Evo ja sam u BiH i također tu sam preživio sve golgote agresije i genocida i potpuno se slažem sa svima koji odavde ili izvana osuđuju nadirući klerofašizam u Bosni i Hercegovini, naročito u Sarajevu. Također sam u službi svake politike koja se tom istom klerofašizmu suprostavlja.
@jazz - Svaka čast na postu, slažem se sa svime što si napisao nego mi je ovih vjerskih fanatika stvarno preko glave da bi za trenutak posegnuo i za nedemokratskim mjerama da bi ih se oslobodili. Opasno je tolerisati fašizam.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#20 Re: "Smrtonosni virus"

Post by homar »

ponosna_manjina wrote:Evo ja sam u BiH i također tu sam preživio sve golgote agresije i genocida i potpuno se slažem sa svima koji odavde ili izvana osuđuju nadirući klerofašizam u Bosni i Hercegovini, naročito u Sarajevu. Također sam u službi svake politike koja se tom istom klerofašizmu suprostavlja.
@jazz - Svaka čast na postu, slažem se sa svime što si napisao nego mi je ovih vjerskih fanatika stvarno preko glave da bi za trenutak posegnuo i za nedemokratskim mjerama da bi ih se oslobodili. Opasno je tolerisati fašizam.
Iz tvojih postova izvire fašizam a iz mojih tolerancija i suživot.
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#21 Re: "Smrtonosni virus"

Post by ponosna_manjina »

homar wrote: Iz tvojih postova izvire fašizam a iz mojih tolerancija i suživot.
Sačuvaj me, Bože, hrvatske kulture, srpskog junaštva i bošnjačke tolerancije .
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#22 Re: "Smrtonosni virus"

Post by Jazz_Junkie »

ponosna_manjina wrote:Evo ja sam u BiH i također tu sam preživio sve golgote agresije i genocida i potpuno se slažem sa svima koji odavde ili izvana osuđuju nadirući klerofašizam u Bosni i Hercegovini, naročito u Sarajevu. Također sam u službi svake politike koja se tom istom klerofašizmu suprostavlja.
@jazz - Svaka čast na postu, slažem se sa svime što si napisao nego mi je ovih vjerskih fanatika stvarno preko glave da bi za trenutak posegnuo i za nedemokratskim mjerama da bi ih se oslobodili. Opasno je tolerisati fašizam.
U demokraciji postoje mnoge kontradiktornosti. Dokle god se fasistickim pokretima dozvoljava djelovanje bit ce zrtava. Svi optuzuju napade od strane vehabija, neonacista i rasista, ali ne cine nista da bi sprijecili ponovni teror. Ja ne pozivam na linc vehabija, ali bi volio vidjeti narod koji salje jasne signale da mrznja nije dobrodosla. Ovdje na forumu se cesto diskutuje o fasizmu u RS i tamosnjim cetnickim mitinzima, o vladiki, Dodiku, slucaju Fata Orlovic, segregaciji u Stocu i ustastvu u (zapadnoj) Hercegovini, no simptomi fasizma su se odavno pojavili i u onim dijelovima BiH sa bosnjackom dominacijom. Doslo je vrijeme kada se ne moze vise sve svaljivati na "cetnike" i "ustase". Bosnjaci imaju sada svoje cetnike vehabije koji su jos uvijek jedna zanemariva manjina, ali radi sto hoce, svima prkose, a ljudi samo sute i trpe. Napali su Queer Fest, sutra ce metalce, punkere, sportiste, zene koje se ne odijevaju u skladu s njihovim predstavama, ljubavne parove itd. Razlog zasto se o njima mnogo diskutuje u javnosti je nebriga vlasti, a ne njihovo masovno prisustvo. U Austriji ih ima mozda cak i vise nego u Bosni, ali ovdje ne smiju glumiti silu.
User avatar
frakson
Posts: 517
Joined: 24/10/2007 11:40

#23 VEHABIJE NA ASVALTU

Post by frakson »

Posljednji događaji izgleda da ipak svjedoce o necemu drugom u odnosu na ono sto bi se htjelo prikazati u javnosti.
Pa tako i ovaj stari tekst nije izgleda bio puki incident, nego ipak nesto drugo.
Sad pitanje Sarajlijama, a i ostalima da li ta arogantna ponasanja stete BiH?
A izgleda da je to kraj multietnicnoj drzavi ma sta to znacilo!


Datum: 17.04.2006
Incident na parkiralištu u Sarajevu gdje se okupljaju zaljubljeni parovi

D. Muminović

Vehabije rastjeruju zaljubljene parove
SARAJEVO - Grupa od petnaestak mladića, sa karakterističnim bradama svojstvenim radikalnim muslimanima - vehabijama, u subotu naveče pokušala se obračunati s ljubavnim parovima koji su u vozilima bili u na parkingu nedaleko od sarajevske bolnice "Jezero".

Prema tvrdnjama parova, koji su se u subotu oko 22.30 zatekli na lokalitetu poznatom po okupljanju parova u automobilima, incident je izbjegnut samo zato jer su se parovi razbježali.

"Bila sam s momkom u vozilu kada se začulo neko uzvikivanje. Govorili su 'Allahu ekber', 'kjafiri', 'otići ćete u džehenem' i druge parole te su išli prema parkiranim vozilima. Mi smo bili među prvima tako da smo uspjeli pobjeći od agresivnih bradonja. Neke su uspjeli okružiti i lupati im po autima i dalje ih maltretirati", kazala je jedna Sarajka ne želeći da otkrije svoj identitet i dodala da se na smrt prepala.

Tvrdi da su mladići došli u kombiju, kojim su prepriječili put. Jedini izlaz bio je vožnja preko livade.

"Da nije tragično, ismijala bih se od srca, kako je počela bježanija preko livade. Mislim da su bili organizovani. Na kombiju nije bilo ni registracije", kazala je prestravljena studentica.

Iako se policiji rijetko prijavljuju ovi slučajevi, jer je žrtve stid priznati da ih je neko omeo i maltretirao tokom ljubavnog zanosa, javna je tajna da u Sarajevu postoje "patrole" vehabija koje glume "šerijatsku policiju" i maltretiraju mlađe parove koji u javnosti iskazuju ljubav. Nerijetka su i maltretiranja parova koji šetaju Vilsonovim šetalištem.

U sarajevskom MUP-u tvrde da ovaj incident od subote nije prijavljen, ali da im je poznato da se ovakvi i slični incidenti dešavaju u glavnom bosanskohercegovačkom gradu.

"Ovaj incident, za koji vi tvrdite da se desio i koji bi se mogao podvesti pod narušavanje javnog reda i mira, nije prijavljen policiji. Ranije je bilo slučajeva sličnog ponašanja pojedinaca. Činjenica je da tog nedoličnog ponašanja ima i da ostavlja ružnu sliku o gradu, ali nažalost obično se ništa ne uradi. Teško je ljudima priznati i nakon izlaska s djevojkom doći i policiji prijaviti slučaj. To je 'sramota' i nama uveliko otežava posao", kazao je Jusuf Zornić, portparol sarajevske policije.
User avatar
weed
Posts: 363
Joined: 11/08/2008 07:38
Location: BGW, IQ

#24 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by weed »

Naravno da stete ugledu ovog grada, ali ne mislim da je to kraj multietnice BiH i grada Sarajeva kao takvog! :thumbup:

To je hrpa debila, kojima ce to sto rade polaziti za rukom, sve dok gradskim vlastim ne dodje iz dupeta u glave i ne pocnu kaznjavati te idiote!
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#25 Re: VEHABIJE NA ASVALTU

Post by Klodovik »

Ah, znalo je biti "problema" na lover's lane i prije vehabija :)
Post Reply