Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#51 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by motorola01 »

poznanik wrote:
motorola01 wrote:Da li neko zna da li po novim izmjenama zakonama u oblasti stomatologije(od pocetka ovog mjeseca) i privatne ordinacije moraju imati zaposlenog pored doktora stomatologije i tehnicara/sestru ili to vazi samo za domove zdravlja?
Ne radi se o izmjenama i dopunama ranijeg zakona, već je Zakon o stomatološkoj djelatnosti u FBiH, objavljen u Službenim novinama FBiH br. 37/12, sasvim novi zakon koji tretira ovu oblast.

Odgovor na pitanje je - DA.

Članom 20. zakona, "Stomatološka djelatnost na primarnom nivou zdravstvene zaštite provodi se i organizira u timskom radu, u kojem učestvuje najmanje jedan doktor stomatologije i tomatološka sestra - tehničar". Ovakva obaveza određena je i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2010. godine.

Ukoliko doktor stomatologije osnuje zubotehnički laboratorij za potrebe svoje privatne prakse, obavezan je zaposliti zubnog tehničara sa punim radnim vremenom, sa položenim stručnim ispitom i licencom nadležne stomatološke komore.

Uslovi o kadrovskoj ispunjenosti u privatnoj praksi zdravstvene djalatnosti određeni su i Pravilnikom o uvjetima u pogledu prostora, opreme i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje privatne prakse u zdravstvenoj djelatnosti ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/00 i 36/01) Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH.
Hvala druze na odgovoru :thumbup: .Ovim zakonom su dosadasnjim stomatolozima koji su "razradili posao" zacementirali njihove pozicije i stomatolozima koji su tek poceli privatno raditi "podbacili gromadu pod tocak" i ovim potezom su unistili sve buduce generacije stomatologa koje izlaze ili ce izaci u buducnosti.Jednostavno su uveli monopol u ovu djelatnost.Procitao sam da su cak u ovom zakonu uveli kazne za stomatologe koji nemaju sestru u visini 10 000-15 000 KM,dok su u tom istom zakonu kazne za "fizicka lica" koja se bave neovlasteno ovom djelatnosti(citaj na crno) u visini od 250-1500KM :roll: :run: ,a radom na crno se upravo bave zaposlenici javnih ustanova(domova zdravlja)..Znaci uveden cisti monopol i ne daju djeci da rade samostalno,nego samo idu na ruku dosadasnjim stomatolozima :run:

Generacije koje izadju u buducnosti su jednostavno ostale bez posla i nemaju nista od te diplome.Dzabe isle u skolu :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#52 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

motorola01 wrote:...Ovim zakonom su dosadasnjim stomatolozima koji su "razradili posao" zacementirali njihove pozicije i stomatolozima koji su tek poceli privatno raditi "podbacili gromadu pod tocak" i ovim potezom su unistili sve buduce generacije stomatologa koje izlaze ili ce izaci u buducnosti. Jednostavno su uveli monopol u ovu djelatnost. Procitao sam da su cak u ovom zakonu uveli kazne za stomatologe koji nemaju sestru u visini 10 000-15 000 KM,dok su u tom istom zakonu kazne za "fizicka lica" koja se bave neovlasteno ovom djelatnosti(citaj na crno) u visini od 250-1500KM :roll: :run: ,a radom na crno se upravo bave zaposlenici javnih ustanova(domova zdravlja)..Znaci uveden cisti monopol i ne daju djeci da rade samostalno,nego samo idu na ruku dosadasnjim stomatolozima :run:

Generacije koje izadju u buducnosti su jednostavno ostale bez posla i nemaju nista od te diplome. Dzabe isle u skolu :roll:

Vjerujem da još nisi pročitao ovaj zakon, evo ti linkovi za oba:

Zakon o stomatološkoj djelatnosti - http://rghost.net/38042263

Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH - http://rghost.net/38042277
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#53 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by motorola01 »

poznanik wrote:
motorola01 wrote:...Ovim zakonom su dosadasnjim stomatolozima koji su "razradili posao" zacementirali njihove pozicije i stomatolozima koji su tek poceli privatno raditi "podbacili gromadu pod tocak" i ovim potezom su unistili sve buduce generacije stomatologa koje izlaze ili ce izaci u buducnosti. Jednostavno su uveli monopol u ovu djelatnost. Procitao sam da su cak u ovom zakonu uveli kazne za stomatologe koji nemaju sestru u visini 10 000-15 000 KM,dok su u tom istom zakonu kazne za "fizicka lica" koja se bave neovlasteno ovom djelatnosti(citaj na crno) u visini od 250-1500KM :roll: :run: ,a radom na crno se upravo bave zaposlenici javnih ustanova(domova zdravlja)..Znaci uveden cisti monopol i ne daju djeci da rade samostalno,nego samo idu na ruku dosadasnjim stomatolozima :run:

Generacije koje izadju u buducnosti su jednostavno ostale bez posla i nemaju nista od te diplome. Dzabe isle u skolu :roll:

Vjerujem da još nisi pročitao ovaj zakon, evo ti linkovi za oba:

Zakon o stomatološkoj djelatnosti - http://rghost.net/38042263

Zakon o zdravstvenoj zaštiti FBiH - http://rghost.net/38042277
Procitat cu oba sutra,ali da li mislis da nisam u pravu pa mi zbog toga saljes ove linkove ili cisto onako da se upoznam sa materijom :) ?
Hvala na linkovima :thumbup:

edit:evo u zakonu o zdravstvenoj zastiti u clanku 162 i 163(stranica 32) pise sljedece:
članak 162:
Privatnu praksu mo`e samostalno obavljati zdravstveni djelatnik s visokom stru~nom spremom pod sljede}im
uvjetima:
1) da ima odgovaraju}e obrazovanje zdravstvenog usmjerenja, polo`en stru~ni ispit, a za specijalisti~ke
ordinacije i odgovaraju}i specijalisti~ki ispit, te licenciju izdatu od mjerodavne komore;
2) da je dr`avljanin Bosne i Hercegovine s prebivali{tem na teritoriju Federacije;
3) da je radno sposoban za obavljanje privatne prakse;
4) da je potpuno poslovno sposoban;
5) da mu pravomo}nom sudskom presudom ili odlukom drugoga mjerodavnog tijela nije izre~ena mjera
sigurnosti ili za{titna mjera zabrane obavljanja zdravstvene za{tite, odnosno za{titna mjera udaljenja, dok te mjere
traju;
6) da nije u radnome odnosu, odnosno da ne obavlja drugu samostalnu djelatnost;
7) da raspola`e odgovaraju}im prostorom;
8 ) da raspola`e odgovaraju}om medicinsko-tehni~kom opremom,
9) da pribavi pozitivno mi{ljenje mjerodavne komore o opravdanosti osnivanja privatne prakse.

clanak 163:
Doktor medicine i doktor stomatologije obavljaju privatnu praksu u privatnim ordinacijama, magistri farmacije u
privatnim ljekarnama, a diplomirani inženjeri medicinske biokemije u privatnim medicinsko-biokemijskim
laboratorijama.
U privatnim ordinacijama iz stavka 1. ovoga članka može se organizirati priru~ni laboratorij za osnovne
laboratorijske pretrage.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, doktor stomatologije može pored privatne ordinacije osnovati
zubotehnički laboratorij za potrebe obavljanja privatne prakse koja mu je odobrena i u koji je dužan uposliti, na
puno radno vrijeme, odgovaraju}i broj zubnih tehničara s položenim stručnim ispitom.


Po ovome znaci da ne mora uposliti i da moze samostalno obavljati djelatnost u privatnoj praksi?!

Preletio sam i i zakon o stomatoloskoj djelatnosti(od 70.-75. stranice) i kako sam shvatio da u privatnoj praksi ipak moze doktor stomatologije samostalno obavljati djelatnost,ali da za domove zdravlja vrijede nova pravila...Tacno ili ne?


edit po ko zna koji put.
clan 168.zakona o zdravstvenoj zastiti kaze sljedece:

članak 168.
Zdravstveni djelatnici iz članka 163. ovoga zakona mogu imati samo jednu ordinaciju, ljekarnu ili medicinskobiokemijski
laboratorij, a zdravstveni djelatnici iz članka 164. ovoga zakona samo jednu privatnu praksu u svojoj
struci.
Zdravstveni djelatnici iz stavka 1. ovoga članka obavljaju poslove privatne prakse osobno.
Zdravstveni djelatnik iz stavka 1. ovoga članka može primiti u radni odnos jednog zdravstvenog djelatnika iste
struke sukladno djelatnosti za koju je registrirana privatna praksa.
U istoj ordinaciji, ljekarni, odnosno medicinsko-biokemijskom laboratoriju mogu obavljati privatnu praksu dva
tima zdravstvenih djelatnika iste struke u smjenskom radu.
Zdravstveni djelatnici iz članka 162. ovoga zakona mogu obavljati privatnu praksu u timu s jednim ili više
zdravstvenih djelatnika srednje ili više stručne spreme.
Odobrenje za obavljanje privatne prakse predviđene u st. 3, 4. i 5. ovoga članka izdaje rješenjem mjerodavni
kantonalni ministar.
User avatar
burek_in_space
Posts: 17290
Joined: 04/12/2007 16:32

#54 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by burek_in_space »

Malo veca molba - zakon o obilgacionim odnosima u fbih, sa svim izmjenama i dopunama, ako je moguce link. Hvala unaprijed.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#55 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by homar »

Molim ako neko može postaviti link ili sken. ZAKON o izmjenama i dopunama Zakona o potvrđivanju prava na prijevremenu starosnu penziju ostvarenu pod povoljnijim uvjetima, mislim da su "Službene novine F BiH" br.38/12.

Unaprijed hvala
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#56 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by kockica_kockica »

Danas je u 10.00 sati javna rasprava o Nacrtu Zakona o volontiranju... Zakon u njegovom sadasnjem obliku je konfuzan, regulise samo dugorocno volontiranje koje ce biti verificirano...

Nacrt Zakona mozete pogledati na stranici
http://www.mladicentar.org/files/nacrt% ... 20fbih.pdf
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#57 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

motorola01 wrote:...
clanak 163:
...doktor stomatologije može pored privatne ordinacije osnovati zubotehnički laboratorij za potrebe obavljanja privatne prakse koja mu je odobrena i u koji je dužan uposliti, na puno radno vrijeme, odgovarajući broj zubnih tehničara s položenim stručnim ispitom.

Po ovome znaci da ne mora uposliti i da moze samostalno obavljati djelatnost u privatnoj praksi?!

Preletio sam i i zakon o stomatoloskoj djelatnosti(od 70.-75. stranice) i kako sam shvatio da u privatnoj praksi ipak moze doktor stomatologije samostalno obavljati djelatnost,ali da za domove zdravlja vrijede nova pravila...Tacno ili ne?.

Članom 65. Zakona o stomatološkoj djelatnosti, određeno je da se, do donošenja provedbenog propisa (između ostalih i donošenja podzakonskih akata...) primjenjuju odredbe propisa o zdravstvenoj zaštiti ukoliko nisu u suprotnosti sa odredbama ovog zakona. Citirani član Zakona o zdravstvenoj zaštiti jeste u suprotnosti sa ovim "stomatološkim" zakonom:
Član 30.
Doktor stomatologije može imati samo jednu stomatološku ordinaciju sa mogućnošću organiziranja najviše dvije funkcionalne stomatološke jedinice.
Ukoliko doktor stomatologije uz privatnu praksu osniva i zubotehnički laboratorij za potrebe svoje privatne prakse dužan je zaposliti na puno radno vrijeme zubnog tehničara sa položenim stručnim ispitom i licencom nadležne stomatološke komore.

Članom 34. Zakona o zdravstvenoj zaštiti određeno je da se "Zdravstvena djelatnost na primarnoj razini zdravstvene zaštite provodi i organizira u timskom radu u kojem sudjeluje najmanje zdravstveni djelatnik visoke stručne spreme: doktor medicine, doktor stomatologije i magistar farmacije i medicinska sestra-tehničar". a članom 38. istog Zakona da "Zdravstvena djelatnost na sekundarnoj razini zdravstvene zaštite obuhvaća specijalističko-konzultativnu i bolničku zdravstvenu djelatnost", odnosno, članom 39., da "Specijalističko-konzultativna zdravstvena djelatnost na sekundarnoj razini zdravstvene zaštite predstavlja dio zdravstvene djelatnosti koja, kroz pružanje izvanbolničkih usluga, osigurava potporu primarnoj i bolničkoj zdravstvenoj djelatnosti, a s ciljem povećanja stupnja rješavanja zdravstvenih problema pacijenata i racionalnijeg korištenja resursa u zdravstvu".
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#58 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Truba »

jeste upoznati s deratizacijom po firmama :? :? :?
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#59 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

Black swan wrote:jeste upoznati s deratizacijom po firmama :? :? :?
Član 2. st. 1. tč. 8. Odluke - http://vlada.ks.gov.ba/sites/vlada.ks.g ... -01%29.pdf

http://vlada.ks.gov.ba/node/21977
http://vlada.ks.gov.ba/node/20946
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#60 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Platformas »

Ima li sta od onog famoznog zakona da svi (bez obzira da li im poslodavac uplacuje zdravstveno ili ne) mogu ovjeriti knjizicu ?
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#61 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by zvrk »

Institut za intelektualno vlasnistvo oduzeo dozvolu agenciji Sine Qua Non za obavljanje poslova kolektivnog ostvarivanja prava autora muzičkih djela :)

Dozvolu je dobila: Asocijacija kompozitora - muzickih stvaralaca BiH (AMUS)
osoba ovlastena za predstavljanje i zastupanje: Dino Dervishalidovic :)

direktor strucne sluzbe: Mirza Hajric :)

:lol:
sith
Posts: 202
Joined: 14/08/2012 15:31

#62 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by sith »

zvrk wrote:Institut za intelektualno vlasnistvo oduzeo dozvolu agenciji Sine Qua Non za obavljanje poslova kolektivnog ostvarivanja prava autora muzičkih djela :)

Dozvolu je dobila: Asocijacija kompozitora - muzickih stvaralaca BiH (AMUS)
osoba ovlastena za predstavljanje i zastupanje: Dino Dervishalidovic :)

direktor strucne sluzbe: Mirza Hajric :)

:lol:
HAHAHAHAHAHA prejako !!!! Koji cobani i lopovi, jedva cekam da ih krenu blatiti okolo... samo polako!
Mašinac
Posts: 92
Joined: 09/03/2012 09:16

#63 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Mašinac »

Dali znate da je stupio na snagu Zakon o reviziji privatizacije privrednih društava i banaka u FBiH (Službene novine FBiH br.55/12 od 27.06.2012.godine)?

Šta li bi ovaj zakon mogao da nam donese?

Možda novu "pljačku"?
amko76
Posts: 1144
Joined: 17/06/2010 15:38

#64 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by amko76 »

Uf još jedna agencija za ne raditi ništa i primati dobru plaću na budžetu do penzije. Inače ih imamo malo :) Kome se treba platiti ili dati guze za posao tu, to mene zanima :D

Sorry na offu.

Ontopic koliko sam ja upućen ovo se ne odnosi na preduzeća privatizirana javnim upisom dionica (ili barem ja ne vidim). Bez toga ništa, još jedna ubleha.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#65 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by four »

Da li je usvojena dopuna Zakona o visini stope zatezne kamate na javne prihode koja se odnosi na otpis zateznih kamata na javne prihode? Znam da se kroz medije provlacilo da je to usvojeno, ali nisam primjetio da je isto objavljeno u sluzbenim novinama FBIH.
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#66 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Ricken »

Nisam ni ja vidio da je objavljeno u Sl Novinama. I mene isto zanima.
User avatar
zemomak
Posts: 1686
Joined: 30/08/2008 14:47

#67 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by zemomak »

poznanik wrote:
motorola01 wrote:Da li neko zna da li po novim izmjenama zakonama u oblasti stomatologije(od pocetka ovog mjeseca) i privatne ordinacije moraju imati zaposlenog pored doktora stomatologije i tehnicara/sestru ili to vazi samo za domove zdravlja?
Ne radi se o izmjenama i dopunama ranijeg zakona, već je Zakon o stomatološkoj djelatnosti u FBiH, objavljen u Službenim novinama FBiH br. 37/12, sasvim novi zakon koji tretira ovu oblast.

Odgovor na pitanje je - DA.

Članom 20. zakona, "Stomatološka djelatnost na primarnom nivou zdravstvene zaštite provodi se i organizira u timskom radu, u kojem učestvuje najmanje jedan doktor stomatologije i tomatološka sestra - tehničar". Ovakva obaveza određena je i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti iz 2010. godine.

Ukoliko doktor stomatologije osnuje zubotehnički laboratorij za potrebe svoje privatne prakse, obavezan je zaposliti zubnog tehničara sa punim radnim vremenom, sa položenim stručnim ispitom i licencom nadležne stomatološke komore.

Uslovi o kadrovskoj ispunjenosti u privatnoj praksi zdravstvene djalatnosti određeni su i Pravilnikom o uvjetima u pogledu prostora, opreme i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje privatne prakse u zdravstvenoj djelatnosti ("Službene novine Federacije BiH", br. 30/00 i 36/01) Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH.
i mene zanima nešto u vezi ovih odredbi zakona o stomatološkoj djelatnosti, naročito vezano za zapošljavanje novih radnika...da li doktor stomatologije, privatna praksa, može zaposliti nekog ko nije zdravstvene struke (nemedicinski kadar) za neke administrativne poslove tipa ugovaranje termina za pregled i liječenje pacijanata, nabavku repromaterijala i sl...napominjem, ne radi se prijemu radnika na mjesto medicinske sestre, zubotehničara???

hvala unaprijed
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#68 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by djulba »

Black swan wrote:jeste upoznati s deratizacijom po firmama :? :? :?
Derem po firmama :mrgreen: :mrgreen: :run:
User avatar
Država
Posts: 4968
Joined: 31/10/2010 15:15

#69 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Država »

zvrk wrote:Institut za intelektualno vlasnistvo oduzeo dozvolu agenciji Sine Qua Non za obavljanje poslova kolektivnog ostvarivanja prava autora muzičkih djela :)

Dozvolu je dobila: Asocijacija kompozitora - muzickih stvaralaca BiH (AMUS)
osoba ovlastena za predstavljanje i zastupanje: Dino Dervishalidovic :)

direktor strucne sluzbe: Mirza Hajric :)

:lol:
Ovo je stvarno paradoks... :roll:
Pastorias
Posts: 3
Joined: 13/02/2011 20:46

#70 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Pastorias »

Ricken wrote:Nisam ni ja vidio da je objavljeno u Sl Novinama. I mene isto zanima.
I mene zanima da li je objavljeno u Sl. novinama i da li se odnosi i na pravna i na fizicka lica
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#71 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by four »

Pastorias wrote:
Ricken wrote:Nisam ni ja vidio da je objavljeno u Sl Novinama. I mene isto zanima.
I mene zanima da li je objavljeno u Sl. novinama i da li se odnosi i na pravna i na fizicka lica
Nije objavljeno u Sl. novinama, obzirom da isti jos nije usvojen. Informacija od Poreske uprave, kojoj ce se podnositi zahtjevi za otpis po tom novom zakonu.
Pastorias
Posts: 3
Joined: 13/02/2011 20:46

#72 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Pastorias »

four wrote:
Pastorias wrote:
Ricken wrote:Nisam ni ja vidio da je objavljeno u Sl Novinama. I mene isto zanima.
I mene zanima da li je objavljeno u Sl. novinama i da li se odnosi i na pravna i na fizicka lica
Nije objavljeno u Sl. novinama, obzirom da isti jos nije usvojen. Informacija od Poreske uprave, kojoj ce se podnositi zahtjevi za otpis po tom novom zakonu.
hvala na informaciji
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#73 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by sandra01 »

Da slucajno neko nema elektronsku kopiju Sluzbenih novina FBiH broj 94/12 od 07.11.2012. ?
Hvala
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#74 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by djulba »

sandra01 wrote:Da slucajno neko nema elektronsku kopiju Sluzbenih novina FBiH broj 94/12 od 07.11.2012. ?
Hvala
Nema ih još u elektronskoj formi. pošalji mi mail na pp pa ti šaljem čim postave.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#75 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by poznanik »

Od 1. januara, 2013. godine, na snagu stupa Zakon o matičnim knjigama Federacije BiH, iz 2012. godine.

Ovim Zakonom propisan je način izdavanja izvoda iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama i podacima iz matičnih knjiga, i to: izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih i izvod iz matične knjige umrlih, i uvjerenja o državljanstvima, koji će se od januara izdavati na novom obrascu.

Od januara 2013. godine izvodi iz matičnih knjiga imaju neograničen rok važenja, što se u izvodu navodi klauzulom: "Ovaj izvod iz matične knjige nema ograničen rok važenja. Odgovornost za upotrebu izvoda koji ne sadrži posljednje podatke upisane u matičnu knjigu snosi osoba koja ga stavi u pravni promet."

Novost je i da izvode iz matičnih knjiga i uvjerenja o činjenicama i podacima iz matičnih knjiga matičari mogu izdavati i na osnovu podataka iz registra, što znači da matičar jednog matičnog područja određene općine može izdavati izvode, odnosno uvjerenja o činjenicama i podacima iz matične knjige koja se vodi za druga matična područja iz čije evidencije se traži izdavanje izvoda ili uvjerenja bilo koje općine sa područja Federacije.

Izvod iz Matične knjige rođenih ima predviđenu rubriku za državljanstvo i nacionalnost.

Matičar, kome je podnesen zahtjev za izdavanje izvoda ili uvjerenja, kao i matičar drugog matičnog područja iz čije se evidencije traži izdavanje izvoda, odnosno uvjerenja, dužan je postupiti po zahtjevu, a izvod, odnosno uvjerenje štampa i izdaje matičar u mjestu u kojem je stranka podnijela zahtjev.
Post Reply