Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2426
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#176 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by kuli1961 »

HelaS wrote: 04/11/2022 06:24
kuli1961 wrote: 03/11/2022 21:09
Tom presudom neustavnom je, izmedju ostalog, utvrdjena odredba člana 73. ZoN, koja propisuje za koje pravne poslove je obavezna (zakonski imperativ) notarska obrada isprave (što znaci da tu ispravu i sastavlja i time ovjerava (kumulativno) notar). Tu je narocito znacajna odredba stava 1. tačka 4 tog clana, a to su "pravne poslovi, čiji je predmet prijenos ili stjecanje vlasništva ili drugih stvarnih prava na nekretninama"- dakle- neustavnim je utvrdjeno da ugovor o prenosu svojine- prodaja, poklon itd, moze saciniti i ovjeriti("notarski obraditi") samo notar.

.... uvijek sam se protivio i protivim se zakonskom konceptu notarijata u BiH, na nacin da npr. samo notari mogu saciniti ugovor o prodaji npr. nepokretnosti izmedju dva poslovno sposobna pravna lica. Nikako ne vidim dobar zakonski i ustavni razlog da zakon pravo sacinjavanja takvog ugovora povjeri samo notaru a npr. meni, dipl. pravniku sa polozenim pravosudnim ispitom to isto zabrani/onemoguci? Sta je takav ugovor? U sustini, saglasna volja dviju strana- jedna da prenese a druga da primi pravo svojine, uz ugovorenu novcanu naknadu. Obe strane preuzimaju izvjesne rizike, kao i prava. Ako cu taj posao, recimo skupi prenos svojine povjeriti nekom šalabajzeru, koji ne zna bitne sastojke tog ugovora (definisani su odredbama Zakona o obligacionim odnosima) preuzeo sam rizik- ugovor je neprovodiv- ne moze se provesti u zem.knjizi, necu biti upisan kao vlasnik. Ako taj isti posao povjerim advokatu, koji po definiciji svog zvanja, zna i mora da zna bitne elemente, pa i tako sacinjen ugovor ne bude moguce provesti u zem.knjizi, opet je "do mene", ali mi je lakse doci do naknade stete, jer advokat obavezno osiguran za odgovornost od djelatnosti....
Da li ugovor o prenosu prava na nepokretnu imovinu, pokretnu, pa i sličan, kakve su do sada obrađivali notari, ne moraju nužno sačinjavati advokati, ili čak pravnici, da bi takav bio provodiv, ako sadrži sve elemente pravovaljanog ugovora?

Bi li bila obavezna "ovjera" takvog ugovora, i da li ovjera sadržaja ugovora, ili samo validnosti potpisnika? I ko bi radio takvu ovjeru?
Postavio si vrlo konkretno pitanje, koje je od zivotne vaznosti. Medjutim, ja kao rezident Republike Srpske, a ne Federacije BiH, dnevnu situaciju rada Parlamenta FBiH i stanja vazeceg zakonodavstva u F BiH ne mogu vjerno pratiti, jer mi nisu dostupne sve informacije, ma koliko se trudio, a vjeruj da se trudim i to jako.
Prema mom najboljem saznanju, situacija je sljedeca- US FBiH je donio gore naznacenu presudu, a potom i rjesenje 2017 godine (vidi na datom linku, rjesenje se nalazi ispod presude) kojim utvrdjuje da presuda nije izvrsena. Prema tome, postoji rupa u zakonima i to brojnim.
Prema "slovu" presude US, notar vise nije taj koji je jedini ovlasten da sastavlja-obradjuje ugovor o npr. prometu nepokretnosti. Slijedilo bi da je odgovor na tvoje prvo pitanje- potvrdan. Dakle, DA, ako znas sta ugovor mora da sadrzi, mozes ga i sam napisati iako mozda nisi pravnik, i ugovor je pravno valjan sa aspekta sadrzaja.
Ako je rijec o "obicnom ugovoru o prometu nepokretnosti (npr. prodaja zemlje, objekta i slicno), potrebna je samo ovjera potpisa i to po logici stvari radi nadlezni opcinski sud, sud ne ulazi u pravnu valjanost sadrzine ugovora.
Sa druge strane,a opet slijedom posljedica odluka US i vrlo vjerovatno neusvajanjem potrebnih izmjena brojnih zakona od strane Parlamenta F BiH (uslovno, ako nisu usvojili izmjene) sud je nadlezan sa sastav ugovora o dozivotnom izdrzavanju - dakle, sud i sacinjava ugovor i ovjerava potpise. Vjerovatno je isto i za nasljednopravne ugovore, to zaista ne znam.
Posto zivot mora ici dalje, bilo bi dobro da neko od clanova foruma koji se ovim pitanjima cesto ili svakodnevno bavi, sumira kako su u svakodnevnom zivotu ove situacije prakticno rijesene, dakle: ove godine hocu da kupim kucu/stan, ko mi sastavlja ugovor- notar ili advokat ili ja sam( ima li alternative) i ko mi ovjerava potpis ugovora?
User avatar
xPaco1337
Posts: 1070
Joined: 30/09/2020 14:34

#177 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by xPaco1337 »

Kako funkcionise kad osoba iz Federacije treba raditi u RS ? Da li treba porezna kartica jer ja sam izvadio poreznu karticu i kazu mi u resursima da u RS to drugacije funkcionise, pa ako neko moze objasniti.
HelaS
Posts: 5596
Joined: 22/09/2018 13:21

#178 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by HelaS »

Vlada bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska usvojila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim se uvode nova krivična djela protiv časti i ugleda, odnosno krivično djelo uvrede i klevete

Ko uvrijedi drugoga, kazniće se novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 KM. Ako je to učinjeno putem štampe, radija, televizije ili drugih sredstava javnog informisanja ili na javnom skupu ili na drugi način, zbog čega je uvreda postala dostupna većem broju ljudi, kazniće se sa kaznom od 10.000 do 50.000 KM

"Ko drugome prenosi ili iznosi nešto što je neistinito, što može škoditi njegovoj časti ili ugledu, znajući da je to neistina, kazniće se novčanom kaznom od 8.000 do 30.000 KM." (kleveta).

Gonjenje za ova djela se preduzima po prijedlogu oštećenog
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#179 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by holowey »

a ko ce odrediti sta je neistinito? haski sud izrekao bio genocid, laktasko kaze nije bio genocid, ali laktasko u svom dvoristu sudi i presudjuje...

novinar napise "lopov", laktasko kaze "nisam, uvredjen sam" i presudi protiv novinara...
seven15
Posts: 45
Joined: 07/12/2022 17:53

#180 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by seven15 »

mogu li ja kao nezaposlen uplacivati sebi zdravstveno? pitam ako me skinu zbog neceg sa biroa. i koliko novaca je mjesecno potrebno uplacivati?
User avatar
Staylezz
Posts: 183
Joined: 25/09/2020 13:49

#181 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by Staylezz »

seven15 wrote: 30/08/2023 06:25 mogu li ja kao nezaposlen uplacivati sebi zdravstveno? pitam ako me skinu zbog neceg sa biroa. i koliko novaca je mjesecno potrebno uplacivati?
Možeš uplaćivati sam sebi zdravstveno ukoliko ga ne ostvaruješ po nekom drugom osnovu. Iznos za uplatu je 5% od prosječne bruto plate u FBiH što je trenutno 98,15 KM.
Ovdje ima i jedna začkoljica, tj. potrebno je uplatiti i retroaktivno od dana prestanka osiguranja (minimalno 6 mjeseci) što je 588,90 KM ili više ukoliko je prekid veći od 6 mjeseci.
seven15
Posts: 45
Joined: 07/12/2022 17:53

#182 Re: Važne zakonske izmjene/važna obavještenja

Post by seven15 »

Staylezz wrote: 30/08/2023 09:05
seven15 wrote: 30/08/2023 06:25 mogu li ja kao nezaposlen uplacivati sebi zdravstveno? pitam ako me skinu zbog neceg sa biroa. i koliko novaca je mjesecno potrebno uplacivati?
Možeš uplaćivati sam sebi zdravstveno ukoliko ga ne ostvaruješ po nekom drugom osnovu. Iznos za uplatu je 5% od prosječne bruto plate u FBiH što je trenutno 98,15 KM.
Ovdje ima i jedna začkoljica, tj. potrebno je uplatiti i retroaktivno od dana prestanka osiguranja (minimalno 6 mjeseci) što je 588,90 KM ili više ukoliko je prekid veći od 6 mjeseci.
Hvala.
Post Reply