Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#101 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by moonca »

Ja razmisljam i penzionerskom domu. :zoka:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#102 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Fudo387 »

moonca wrote:Ja razmisljam i penzionerskom domu. :zoka:
Pa normalno da razmisljas kad imas 359 godina, razmisljam i ja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#103 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by moonca »

Fudo387 wrote:
moonca wrote:Ja razmisljam i penzionerskom domu. :zoka:
Pa normalno da razmisljas kad imas 359 godina, razmisljam i ja.
:? Sto ti je to trebalo da napises. :zrikav: no, ako si zaintetesovan hajmo partneri. :mrgreen:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#104 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Fudo387 »

moonca wrote:
Fudo387 wrote:
moonca wrote:Ja razmisljam i penzionerskom domu. :zoka:
Pa normalno da razmisljas kad imas 359 godina, razmisljam i ja.
:? Sto ti je to trebalo da napises. :zrikav: no, ako si zaintetesovan hajmo partneri. :mrgreen:
haj :D
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#105 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by DaffyDuck »

Koji kralj... miselin zvjezdice, ugostiteljstvo, kafic ko becka kafana iz Evrope.... Jarane, ne bi ti bila dovoljna 4 ta sarajevska stana da ulozis i pokrenes. Jedino da ides s varijantom namjestaja DIY, ono od paleta i sl. :D

A ako si stvarno u ugostiteljstvu kao sto kazes i zavrsio skolu, ti u Sa mozes naci posao sad pa sad, jer u stranim lancima traze skolovan kadar- za koji kod nas ne postoji skola. Tako da... probaj u Tarcinu, cisto da nisi u Sa
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#106 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by LakePlacid »

Povlacite iz posta u post pogresnu interpretaciju napisanog uvoda namjerno, nenamjerno, ili ipak zato sto vam je dosadno pa zelite malo zakuhati, ili ste ipak malo zlobni pa naprosto mora izaci iz vas, stvarno ne znam, da ste procitali prvi moj post kako treba a zatim i drugi znali bi sve, i nebi se šicali dezinformacijama poput otvaranja kafica za 450 eura, otvaranja lokala sa miselin zvijezdicama i razlozima zasto se zelim vratiti u BIH, pa to sve onako podsmijavali, takodjer budzet za sve i to bez stana lako je izracunati ako se pomnoze neke stvari, da je nekoga to istinski interesovalo saznao bi, a nije moje da to pisem ovdje i na takav nacin, svi postovi su mozda i najbolji primjer sa svim cu se sresti u BIH pa sam i u tom pogledu zahvalan.

Istu temu sam otvorio i na forumu NY.Timesa i rasprava totalno drugacija, zrelija i čistija, javljaju mi se ljudi iz Podgorice i Kranja, i svima se svidja ideja, ljudi predlazu ideje, nacin kako renovirati, nacin kako prezentirati, nude firme koje oni znaju iz ex. YU. koje rade u toj branši, samo ovdje totalno crni oblaci se nadvili

Da stavim tačku na ovu temu i da se zahvalim svim konstruktvnim odgovorima pojedinih forumaša, temu sam postavio da vidim kakvo misljenje vlada po pitanju povratka, ulaganja u biznis i opcenito misljenju po pitanju svega, očekivao sam više ali sta je tu, nazalost slika i prilika danasnje BIH, ja ipak idem svojim putem i ka zacrtanom cilju :-D

Svako dobro, moji dragi Bosanci i Hercegovci, moje drage Bosanke i Hercegovke :bih:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#107 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Bluemore »

:thumbup: eto, podrsku si dobio sa drugog mjesta, mada ni SaraFina nije bila skrta ovdje sa informacijama
doduse razbijene su neke iluzije o drzavnim agencijama za investicije koje rade vikendom, onda ta o uzgoju i izvozu ribe , unosan biznis koji ne postoji i tako..
forumas Havana ima podosta staza u privatluku kod nas i on ti je napisao post.

ja se opet divim da neko ima kuveta da pokrene to sve, sa radnicima koje fino plati, lokal koji je ono nesto wow i dalje skromno racuna sa svojih 450 eur mjesecno. Nekako bas romatnika. :-D
:bih:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#108 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by moonca »

ja se opet divim da neko ima kuveta da pokrene to sve, sa radnicima koje fino plati, lokal koji je ono nesto wow i dalje skromno racuna sa svojih 450 eur mjesecno. Nekako bas romatnika.
Meni ovaj njegov stav nije stran. To je oko 880. 00 KM sto je za njega samog dovoljno. Imati ustedjevinu ili posjedovati neki biznis ne ide sa razbacivanjem, trosenje novca na neke nepotrebne gluposti. To rade oni koji su na granici -sa parolom 'nemam sta izgubiti'.
Istu temu sam otvorio i na forumu NY.Timesa i rasprava totalno drugacija, zrelija i čistija, javljaju mi se ljudi iz Podgorice i Kranja, i svima se svidja ideja, ljudi predlazu ideje, nacin kako renovirati, nacin kako prezentirati, nude firme koje oni znaju iz ex. YU. koje rade u toj branši, samo ovdje totalno crni oblaci se nadvili
Naravno da ces imati podrsku od njih.Njihov zivot kao i okolina se ne moze porediti sa Bosnom.
Crni oblaci se nisu nadvili sada, vec su tu od '92 i nikako da se razbiju. :-?
Povlacite iz posta u post pogresnu interpretaciju napisanog uvoda namjerno, nenamjerno, ili ipak zato sto vam je dosadno pa zelite malo zakuhati, ili ste ipak malo zlobni pa naprosto mora izaci iz vas
Nije bilo zlobe. Realno gledajuci tvoja situacija je specificna.Koliko zelis da nesto novo probas i naravno da bi to htio u svojoj zemlji, toliko shvati domace i situaciju kakva je u Bosni. Mladi ljudi tvojih godina cine sve da dodju na tvoje mjesto, tj Inostranstvo.

Cuo si NY mosljenja, Bosna, YU,trebao bi da imas neku sliku u glavi o cijelom planu.Izmuckaj sve i donesi odluku.

Sta God odlucis, Sretno ti. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18168
Joined: 11/02/2013 11:32

#109 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Ramzess Veliki »

LakePlacid wrote:Brčko je meni nekako simpatičan grad, nisam nikada bio u njemu ali onako na prvu mi je super, valjda ima neko na forumu i iz Brčkog da se javi, i tamo gdje živim (trenutno sam u Sarajevu) ima Grka i Turaka koji se svakog vikenda pokače, prije mjesec danaa Turcin pucao na Grka ispred moje zgrade, a strah od divljanja crnaca su konstantna, nisam rasista ali 98% kriminala i problema ide na njih, rasna i vjerska mrznja je svakodnevna ne moze biti gore nego u BIH ili recimo Brckom gdje se dosta toga sleglo nakon rata, ljudi u Brckom zive jedni sa drugima, vidim i tri spomenika za tri armije u diapazonu od kilometar ipo, a i nije bilo nekih vjerskih i medjunacionalnih sukoba a da na govorim o tenzijama u zadnjih par godina

Najgore od svega meni licno jeste sto nemam predstavu o situaciji u zemlji, znam da se svi zale na ekonomsku situaciju, i to prvenstveno dolazi od ljudi koji nemaju nista, izdrzavaju sebe i svoju porodice a zive od nekih minimalnih uslova, ista stvar je i na zapadu ako nemas nekih vecih zivotnih mogucnosti, neko ko u BIH ima svoj biznis ili radi na nekom super mjestu se ne zali koliko vidim i cujem, prije par veceri sam sjedio sa jednim konobarem i on mi kaze da sam lud sto upste pomisljam na takvo nesto, predlaze i da kupim posao u nekom preduzecu ili javnoj upravi :lol:
Najgore od svega jeste kada se covjek psihicki umori od svega, jednostavno nemam snage za dalje na zapadu ili cu puci ko kokica ili se vratiti kod nas, smatram da sam dosta toga prosao ali i ustedio, zbog cega sam upravo i otisao vani, vrijeme je za necim drugacijim, najvise za povratkom kuci me je poniklo od gledanje serijala povratak kuci na al jazeeri balkans imam mogucnosti da ovdje nesto pokrenem i to mi najveci zivotni uspjeh buduci na koji sam nacin otisao iz BIH i sa kojim ciljem

Mogao bi sebe zamisliti kao vlasnika nekog finog kafica u Brckom recimo kao sto je slasticarna Palma ili kafic hotela Evropa u Sarajevu, minimalne prihode da imam za opstanak i za normalan zivot meni sasvim dovoljno, sve ostalo iznad toga bit ce dobitak, navikao sam da radim, ali sada bi mogao ipak malo u drugacijim ulogama
Jarane Sarajevo na prvom mjestu, pa Tuzla, pa Brcko. Obisao sam sve gradove u BiH.
Ovdje se svi zale, ja sam se zalio kad sam imao 3000 KM platu da imam sa kim pricati za sankom.
Najbolje ti je malo odmori, kad tako sagoris pauza dobro dodje.
Sto se tice sigurnosti nema tih crnaca meksikanaca turaka itd. Sto dodje to su turisti.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#110 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Seyfo »

Ali dzaba,meni Brcko ne ide u glavu. Taman kad bi se stavio u tudju kozu sve kako je navedeno,Brcko mi nece u glavu pa nece. Mozda je pretjerao sa slusanjem Ede maajke,Brcko cesto spominje? Pa i Edo je otisao i ne pada mu na pamet opet u Brckom ni da zanoci. Eeeej to su uboga mjesta od kojih je i Bog digao ruke, u kojima NEMA ZIVOTA,sve se svodi na dijasporu a to je ljeti,oko NG i malo za Uskrs. Mimo toga komotno pogasiti javnu rasvjetu i semafore.
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#111 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by superiska »

Ma on je zacrt'o i gotovo, odlucio.
Haj" sretno :bih:
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#112 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by LakePlacid »

superiska wrote:Ma on je zacrt'o i gotovo, odlucio.
Haj" sretno :bih:
:thumbup:
Amaya
Posts: 357
Joined: 11/08/2011 22:08
Location: Brčko distrikt BiH

#113 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Amaya »

LakePlacid wrote: Sebe vec zamisljam svako jutro kako pijem jutarnju kafu i sa psom šetam obalom Save, po meni kao teskom liberalu Brcko je jedini pravi pravcati multietnički grad u BIH, i to je jos jedan dodatni razlog simpatija prema tom gradu.
Koje je cuko nacionalnosti? :D
Brčko: Ukopavanje leševa pasa po nacionalnom ključu
http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... nom-kljucu
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#114 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by LakePlacid »

Amaya wrote:
LakePlacid wrote:Pozdrav najvecoj forumskoj
Sebe vec zamisljam svako jutro kako pijem jutarnju kafu i sa psom šetam obalom Save, po meni kao teskom liberalu Brcko je jedini pravi pravcati multietnički grad u BIH, i to je jos jedan dodatni razlog simpatija prema tom gradu.
Koje je cuko nacionalnosti? :D
Brčko: Ukopavanje leševa pasa po nacionalnom ključu
http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... nom-kljucu
eto ti si iz Brčkog po lokaciji a crnis svoj grad i dajes gluposti za primjer :-)

danas koga sam god sreo u Brčkom u superlativu mi govori o gradu, ljudi susretljivi, ljubazni i fini kao u ostalom i u cijeloj drzavi gdje god dodjes, meni na prvu pravo lijep grad, prelijepa gradska šetnica, Brčko ima svoje probleme kao i svaki drugi grad u BIH, ali po vidjenom ima mnogo vise pozitivnih stvari, za ulaganja i biznis kao i svudje, od sezone do sezone, od branše do branše, eto nisam znao da je Brčko do prije par godina bio grad sa najvise doseljenika pogotovo iz sjevernog dijela BIH, za fin, normalan, pristojan i prije svega miran zivot odlican grad, danas sam u pošti upoznao covjeka kojeg sam kasnije sreo i u gradu, covjek mi dao vizitku, otisao do svog auta i poklonio mi knjigu o Brčkom, a on doktor i političar iz Brčkog, sve u svemu mnogo je pozitivnog nego negativnog :bih:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#115 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Bluemore »

Kad otvaras temu i Kako ces je nazvati u kojoj ces okrenuti pricu romantike :?
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#116 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Ci-Nick »

LakePlacid wrote:
eto ti si iz Brčkog po lokaciji a crnis svoj grad i dajes gluposti za primjer :-)

danas koga sam god sreo u Brčkom u superlativu mi govori o gradu, ljudi susretljivi, ljubazni i fini kao u ostalom i u cijeloj drzavi gdje god dodjes, meni na prvu pravo lijep grad, prelijepa gradska šetnica, Brčko ima svoje probleme kao i svaki drugi grad u BIH, ali po vidjenom ima mnogo vise pozitivnih stvari, za ulaganja i biznis kao i svudje, od sezone do sezone, od branše do branše, eto nisam znao da je Brčko do prije par godina bio grad sa najvise doseljenika pogotovo iz sjevernog dijela BIH, za fin, normalan, pristojan i prije svega miran zivot odlican grad, danas sam u pošti upoznao covjeka kojeg sam kasnije sreo i u gradu, covjek mi dao vizitku, otisao do svog auta i poklonio mi knjigu o Brčkom, a on doktor i političar iz Brčkog, sve u svemu mnogo je pozitivnog nego negativnog :bih:
Kroz Brčko sam samo prolazio pa ne mogu mnogo na tu temu ali onih par ljudi koje sam u životu upoznao sa tog područja,.. svi su bili dobri ljudi.
Mislim da još uvijek važi ono pravilo,.. što plodnija zemlja to bolji ljudi i obrnuto.
Onaj ko je odrastao na kamenjaru, više gladan nego sit, nije imao prilike da bude galantan i blage naravi,..
Dalje, nije to loša lokacija za život i za biznis.
Kad ima želje i volje, ima i načina,.. Evo živim u Zenici,.. i da mi ponude bilo gdje drugo da živim, rekao bi,.. neka hvala !
A upoznao sam i život na zapadu,..
Sretno !
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#117 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by LakePlacid »

Ci-Nick wrote:
LakePlacid wrote:
eto ti si iz Brčkog po lokaciji a crnis svoj grad i dajes gluposti za primjer :-)

danas koga sam god sreo u Brčkom u superlativu mi govori o gradu, ljudi susretljivi, ljubazni i fini kao u ostalom i u cijeloj drzavi gdje god dodjes, meni na prvu pravo lijep grad, prelijepa gradska šetnica, Brčko ima svoje probleme kao i svaki drugi grad u BIH, ali po vidjenom ima mnogo vise pozitivnih stvari, za ulaganja i biznis kao i svudje, od sezone do sezone, od branše do branše, eto nisam znao da je Brčko do prije par godina bio grad sa najvise doseljenika pogotovo iz sjevernog dijela BIH, za fin, normalan, pristojan i prije svega miran zivot odlican grad, danas sam u pošti upoznao covjeka kojeg sam kasnije sreo i u gradu, covjek mi dao vizitku, otisao do svog auta i poklonio mi knjigu o Brčkom, a on doktor i političar iz Brčkog, sve u svemu mnogo je pozitivnog nego negativnog :bih:
Kroz Brčko sam samo prolazio pa ne mogu mnogo na tu temu ali onih par ljudi koje sam u životu upoznao sa tog područja,.. svi su bili dobri ljudi.
Mislim da još uvijek važi ono pravilo,.. što plodnija zemlja to bolji ljudi i obrnuto.
Onaj ko je odrastao na kamenjaru, više gladan nego sit, nije imao prilike da bude galantan i blage naravi,..
Dalje, nije to loša lokacija za život i za biznis.
Kad ima želje i volje, ima i načina
,.. Evo živim u Zenici,.. i da mi ponude bilo gdje drugo da živim, rekao bi,.. neka hvala !
A upoznao sam i život na zapadu,..
Sretno !
Eto ti si prvi pozitivac, mene gdje god da bacis na ovozemaljsku kuglu ako nista barem bi se pokusao snaci, imam prijateljicu iz Makedonije koja je proslo ljeto otisla na Bali i otvorila ronilacku školu, i sada uspjesno radi a da pri tome nikada nije bila na Baliju, valjda i ja uspijem razbiti ove crne oblake i crnu negativu, ispade da u BIH nista nije moguce, a ljudi zive i rade kao svugdje, mnogo je medju narodom crnila a to se vidi i na forumu, po tome ja ispadam romantik, a pokusavam se preseliti iz jednog u drugi grad i pokrenuti privatni biznis, ispade da u Brčkom nista ne radi, da nema ni jednog kafica :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#118 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by SaraFina »

Kakvi su utisci o gradu? Otkud te na netu? Ja sam mislila razbacaćeš se tražiti mogućnosti za ulaganja, obzirom da se vracas :D
LakePlacid
Posts: 141
Joined: 09/03/2018 13:03

#119 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by LakePlacid »

SaraFina wrote:Kakvi su utisci o gradu? Otkud te na netu? Ja sam mislila razbacaćeš se tražiti mogućnosti za ulaganja, obzirom da se vracas :D
Bio sam jučer cijeli dan, danas da sam ostao nebih ništa mogao osim da šetam ulicama i da razgledam jer je nedjelja, a u ponedjeljak sam svakako planirao nazad buduci da u utorak letim, Brčko prelijep gradić, vec sam pisao o tome u predhodnom postu, u junu planiram cijeli mjesec ostati i mislim da ce za neke vece utiske biti dovoljno, upoznao sam i neke ljude, a i gledao lokacije po gradu, sve se vrti oko dijaspore i oko sezone bas onako kako si i ti napisala, u tom periodu sa poslom koji se tice ugostiteljstva, hotelijerstva i smjestaja je boom, ostatak je srednje ili slabije, uglavnom moze se odrzati biznis bez ikakvih problema, ono sto sam ja planirao moze se i za mnogo manje novca, ono sto sam primijetio jesste standard u Brčkom i moje mogucnosti i tu takodjer vidim prostora za manevar i to veliki, npr. rucao sam u restoranu hotela lonac komplet rucak sam platio 12KM a isti ako ne identican rucak u Sarajevu kod Maksuma sam platio 25KM, znaci duplo a identicno jelo, idem po nekim etapama, nadam se da cu u septembru biti Brčak :bih:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#120 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by SaraFina »

LakePlacid wrote:
SaraFina wrote:Kakvi su utisci o gradu? Otkud te na netu? Ja sam mislila razbacaćeš se tražiti mogućnosti za ulaganja, obzirom da se vracas :D
Bio sam jučer cijeli dan, danas da sam ostao nebih ništa mogao osim da šetam ulicama i da razgledam jer je nedjelja, a u ponedjeljak sam svakako planirao nazad buduci da u utorak letim, Brčko prelijep gradić, vec sam pisao o tome u predhodnom postu, u junu planiram cijeli mjesec ostati i mislim da ce za neke vece utiske biti dovoljno, upoznao sam i neke ljude, a i gledao lokacije po gradu, sve se vrti oko dijaspore i oko sezone bas onako kako si i ti napisala, u tom periodu sa poslom koji se tice ugostiteljstva, hotelijerstva i smjestaja je boom, ostatak je srednje ili slabije, uglavnom moze se odrzati biznis bez ikakvih problema, ono sto sam ja planirao moze se i za mnogo manje novca, ono sto sam primijetio jesste standard u Brčkom i moje mogucnosti i tu takodjer vidim prostora za manevar i to veliki, npr. rucao sam u restoranu hotela lonac komplet rucak sam platio 12KM a isti ako ne identican rucak u Sarajevu kod Maksuma sam platio 25KM, znaci duplo a identicno jelo, idem po nekim etapama, nadam se da cu u septembru biti Brčak :bih:

Sretno budući Brčak! :)
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#121 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Seyfo »

Sve najbolje u svakom slucaju! Ako nije problem,javljaj nam se ili na ovoj ili drugoj temi.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#122 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by vazi »

LakePlacid wrote:
SaraFina wrote:Kakvi su utisci o gradu? Otkud te na netu? Ja sam mislila razbacaćeš se tražiti mogućnosti za ulaganja, obzirom da se vracas :D
Bio sam jučer cijeli dan, danas da sam ostao nebih ništa mogao osim da šetam ulicama i da razgledam jer je nedjelja, a u ponedjeljak sam svakako planirao nazad buduci da u utorak letim, Brčko prelijep gradić, vec sam pisao o tome u predhodnom postu, u junu planiram cijeli mjesec ostati i mislim da ce za neke vece utiske biti dovoljno, upoznao sam i neke ljude, a i gledao lokacije po gradu, sve se vrti oko dijaspore i oko sezone bas onako kako si i ti napisala, u tom periodu sa poslom koji se tice ugostiteljstva, hotelijerstva i smjestaja je boom, ostatak je srednje ili slabije, uglavnom moze se odrzati biznis bez ikakvih problema, ono sto sam ja planirao moze se i za mnogo manje novca, ono sto sam primijetio jesste standard u Brčkom i moje mogucnosti i tu takodjer vidim prostora za manevar i to veliki, npr. rucao sam u restoranu hotela lonac komplet rucak sam platio 12KM a isti ako ne identican rucak u Sarajevu kod Maksuma sam platio 25KM, znaci duplo a identicno jelo, idem po nekim etapama, nadam se da cu u septembru biti Brčak :bih:
Sretno i od mene, zelim ti da uspijes i budes zadovoljan i ako moze javi nam se pođahkad :thumbup:
Amaya
Posts: 357
Joined: 11/08/2011 22:08
Location: Brčko distrikt BiH

#123 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Amaya »

LakePlacid wrote:
Amaya wrote:
LakePlacid wrote:Pozdrav najvecoj forumskoj
Sebe vec zamisljam svako jutro kako pijem jutarnju kafu i sa psom šetam obalom Save, po meni kao teskom liberalu Brcko je jedini pravi pravcati multietnički grad u BIH, i to je jos jedan dodatni razlog simpatija prema tom gradu.
Koje je cuko nacionalnosti? :D
Brčko: Ukopavanje leševa pasa po nacionalnom ključu
http://www.ebrcko.net/vijesti/vijesti-b ... nom-kljucu
eto ti si iz Brčkog po lokaciji a crnis svoj grad i dajes gluposti za primjer :-)

danas koga sam god sreo u Brčkom u superlativu mi govori o gradu, ljudi susretljivi, ljubazni i fini kao u ostalom i u cijeloj drzavi gdje god dodjes, meni na prvu pravo lijep grad, prelijepa gradska šetnica, Brčko ima svoje probleme kao i svaki drugi grad u BIH, ali po vidjenom ima mnogo vise pozitivnih stvari, za ulaganja i biznis kao i svudje, od sezone do sezone, od branše do branše, eto nisam znao da je Brčko do prije par godina bio grad sa najvise doseljenika pogotovo iz sjevernog dijela BIH, za fin, normalan, pristojan i prije svega miran zivot odlican grad, danas sam u pošti upoznao covjeka kojeg sam kasnije sreo i u gradu, covjek mi dao vizitku, otisao do svog auta i poklonio mi knjigu o Brčkom, a on doktor i političar iz Brčkog, sve u svemu mnogo je pozitivnog nego negativnog :bih:
Sinoc slucajno naletih na ovu tvoju temu, pa kad vidjeh da spominjes Brcko a ja sam ti rodena brcanka iako sam djetinjstvo od 1992 god. do 2004.god provela u selima oko Brckog, pa ti samo navedoh jedan primjer 'multietnicnosti' u Brckom.
Ja ne crnim svoj grad vec ti samo pokusavam navesti primjer kako ovdje stvari stvarno funkcionisu. Navedoh ti ovaj primjer oko pasa a ti rece da dajem "gluposti za primjer". I za mene je ovo glupost (kad sam ovo procitala na portalima i vidjela na vijestima vjeruj mi nisam ni sama mogla povjerovati u to da smo dosli do toga da se gleda gdje ce se psi ukopavati, ovo je za onu rubliku ("Ludi svijet" ili "Vjerovali ili ne") ali ako nam se politicari ne mogu sloziti gdje ce se psi ukopavati i od toga prave probleme, sta mislis kad se na dnevnom redu nade neka druga vaznija tacka kako to izgleda.

"Mislim da nije bilo sukoba ni vecih netrpeljivosti poslije rata"
Najbolje da dodes pred ove sad izbore, ili da si bio u Brckom za vrijeme utakmice Srbije i Bosne i Hercegovine 2005. god, proglasenja nezavisnosti Kosova, referenduma 2011, referendum 2016, da ne nabrajam dalje pa bi vidio kako izgleda ta 'multietnicnost' i armosfera.

"iznenadih se da je dnevnica u Brčkog za radnika u ugostiteljstvu 12 KM"
to ti je realnost, moj rodak dipl. ekonomista radio za 10 KM

"subotom ne rade javni office?" :mrgreen:

Mislim da su ti neki forumasi (@SaraFina, @dobar osjecaj, @mnjonja ,@Seyfo) vec dali opis danasnjeg stanja u Brckom, kako to stvarno izgleda a posebno bih izdvojila @SaraFina i dobro zapamti sta je napisala (Još jedan savjet za kraj. Bude li opet (nedaj Bože ) kakve zafrkancije Srbi do jednog moraju koridor braniti. Ako si već preživio kao dječak opsadu, ne moraš Dodikove i Vučkove falange)

PS.
Kao sto sam vec prethodno napisala najbolje da dodes provedes neko vrijeme u Brckom pa onda odluci sta ces. Ako pokrenes kakav biznis hoce li biti sta za mene inace sam dipl. ekonomista, nezaposlena od 2013. god (ne volim da se hvalim ali ako trebaju preporuke imam ih i to od 'uglednih' brcaka, samo sto ti ja ne mislim raditi 6 dana u sedmici, po 9h-10h za neto platu 650 KM). Pozdrav i sve najbolje :)
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#124 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by palestinka »

LakePlacid wrote:
SaraFina wrote:Kakvi su utisci o gradu? Otkud te na netu? Ja sam mislila razbacaćeš se tražiti mogućnosti za ulaganja, obzirom da se vracas :D
Bio sam jučer cijeli dan, danas da sam ostao nebih ništa mogao osim da šetam ulicama i da razgledam jer je nedjelja, a u ponedjeljak sam svakako planirao nazad buduci da u utorak letim, Brčko prelijep gradić, vec sam pisao o tome u predhodnom postu, u junu planiram cijeli mjesec ostati i mislim da ce za neke vece utiske biti dovoljno, upoznao sam i neke ljude, a i gledao lokacije po gradu, sve se vrti oko dijaspore i oko sezone bas onako kako si i ti napisala, u tom periodu sa poslom koji se tice ugostiteljstva, hotelijerstva i smjestaja je boom, ostatak je srednje ili slabije, uglavnom moze se odrzati biznis bez ikakvih problema, ono sto sam ja planirao moze se i za mnogo manje novca, ono sto sam primijetio jesste standard u Brčkom i moje mogucnosti i tu takodjer vidim prostora za manevar i to veliki, npr. rucao sam u restoranu hotela lonac komplet rucak sam platio 12KM a isti ako ne identican rucak u Sarajevu kod Maksuma sam platio 25KM, znaci duplo a identicno jelo, idem po nekim etapama, nadam se da cu u septembru biti Brčak :bih:
Sretno ti i mislim da je moguće sve što si zamislio i da će ti biti dobro u Brčkom. Iskreno mislim tako.
A znam da sam jednom čula za tradiciju uzgajanja i prodaje ribe, ne mislim da te je lagao onaj čovjek, samo koliko se sjećam bilo je neko selo u blizini Brčkog gdje se riba uzgaja.
Amaya
Posts: 357
Joined: 11/08/2011 22:08
Location: Brčko distrikt BiH

#125 Re: Vaše mišljenje? Pomoć povratniku sa zapada :)

Post by Amaya »

palestinka wrote:
LakePlacid wrote: A znam da sam jednom čula za tradiciju uzgajanja i prodaje ribe, ne mislim da te je lagao onaj čovjek, samo koliko se sjećam bilo je neko selo u blizini Brčkog gdje se riba uzgaja.
Samo si cula za ribe, a sta je sa kitovima, za to nisli cula? :mrgreen:
Vlada Brčko distrikta podržala zaštitu kitova
https://www.nezavisne.com/novosti/bih/V ... ova/332007

FOTO Urnebesne reakcije na saopštenje: ‘Vlada Brčko distrikta podržava zaštitu kitova’
http://bportal.ba/foto-urnebesne-reakci ... tu-kitova/
Post Reply