Vaša mišljenja.. USA

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#1 Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

Pozdrav ljudi..
Gdje se isplati odseliti u Ameriku? Gdje bi vi otišli? Gdje je povoljno i gdje se može ostvariti normalan život, zanimaju me vaša mišljenja, prijedlozi i objašnjenja.. Hvaaala :-D
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#2 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by MOSALJOZE »

Ja bi išao u New York i to u Bruklin :bih: :bih:
Šalim se odeš u St.Louis,imaš hejbet naših ljudi
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by sema911s »

kalifornija je najprivlacnija ali svi tamo zele, pa je konkurencija velika,.

sta zanate radit pa se tako lakse odlucit,., pogledate gdje kojeg kadra fali,.,
bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#4 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

IQ 190 wrote:Kako mislis otici u USA?
Imam familije u Cikagu :-D Ali mene eto tako interesuju misljenja nasih ljudi o Americi ( pa cak i Irskoj, Velikoj Britaniji, Australiji, Novom Zelandu)
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#5 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by sema911s »

hoces mene povest.,., prvih godinu dobijas 28% plate
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#6 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by swanfilter »

Ako kojim slucajem trazis nacin da se kao mlada osoba penzionises, kazu da je Portland raj za takve. Vec neko vrijeme razmisljam u tom smjeru ...
bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#7 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

IQ 190 wrote:
bosnianmamb wrote:
IQ 190 wrote:Kako mislis otici u USA?
Imam familije u Cikagu :-D Ali mene eto tako interesuju misljenja nasih ljudi o Americi ( pa cak i Irskoj, Velikoj Britaniji, Australiji, Novom Zelandu)
Dobro imas familije ali kako mislis ostati tako?
Pa mozda otici preko ljeta, biti malo, pa vidjeti dalje. No mene najvise zanimaju misljenja i iskustva, a ako me to interesuje ne mora znaciti da se hocu seliti :-D
bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#8 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

swanfilter wrote:Ako kojim slucajem trazis nacin da se kao mlada osoba penzionises, kazu da je Portland raj za takve. Vec neko vrijeme razmisljam u tom smjeru ...
Daa! Kazu da je Portland odlican.. ali eto stalno neke kise, mada je to manje vazno 8)
bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#9 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

IQ 190 wrote:Pa ima li bilo kakav nacin da se ode u USA a da to nije zenidba/udaja?
Najlaksi nacin jeste zenidba, ali...
Druga varijanta je da se ukljucis u igranje lutri za dobivanje GC
Treca ako imas koga tamo da ti hoce pomoci prvo da dobijes turisticku vizu, a kad odes pokusas pronaci posao i trazis promenu statusa vize, tada firma moze garantovati za vas, a vremenom omogucava i dobivanje radne dozvole
Trece sto je za mene nekako najlakse i najsigurnije je da prvo apliciras za Kanadsku vizu pa ti je poslije lakse za Americku..
Cetvrto preko interneta nadjes posao tamo i uvjeris ih da si ti bas covjek koji im reba, mada malo teze haha

Prioritet za dobivanje GC su ljudi:
nadareni za nauku, sport
fakultetski obrazovani
imaju minimum 3 god radnog iskustva
bosnianmamb
Posts: 7
Joined: 22/09/2014 16:58

#10 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by bosnianmamb »

A vjeruj da je i Kanada odlicna :thumbup:
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#11 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by swanfilter »

bosnianmamb wrote:
swanfilter wrote:Ako kojim slucajem trazis nacin da se kao mlada osoba penzionises, kazu da je Portland raj za takve. Vec neko vrijeme razmisljam u tom smjeru ...
Daa! Kazu da je Portland odlican.. ali eto stalno neke kise, mada je to manje vazno 8)
Jebesh ga. Trava je skoro pa legalna ...
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#12 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Darkstorm »

Ozenis se Amerikankom i rijesen problem. 8-)


Nego, ovi sto malo bolje poznaju prilike u SAD, sta im najvise treba ? Vjerujem da i to zavisi, nije ista situacija u svakoj saveznoj drzavi, ali eto generalno, koje struke imaju najvise sanse ?
BornInHell
Posts: 403
Joined: 09/04/2008 05:08

#13 Vaša mišljenja.. USA

Post by BornInHell »

IT ubija ako si stručnjak u IT i i imaš radnog iskustva. Možeš neto 70k $ dolara godišnje uzeti. Naši večinom voze kamione malo se uhodas uzmeš sebi kamio i tučeš do 10k $ mjesećno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#14 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Darkstorm »

A inzinjeri i ekonomisti ?


I nije glavni fokus na zaradu, ja sam uvijek bio zadovoljan pristojnim zivotom, srednja klasa.Vise me interesuje kakve su sanse da se posao dobije.
swanfilter
Posts: 7845
Joined: 06/06/2008 18:52

#15 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by swanfilter »

Ing. mozda i prođe, a ekonomista ... Sta ces mu, kada ima mali milion Azijata koji im rade i kada spavaju ...
Darkstorm
Posts: 778
Joined: 16/05/2014 22:36

#16 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Darkstorm »

Za inzinjere sam jedne prilike citao da su bas trazeni.


A za biznis... prevelika je konkurencija, cak i dosta njihovih studenata je bez posla.Cak i ako pricamo o visoko obrazovanoj osobi s MBA ili Phd diplomom, vjerujem da nije lako.


Ipak mislim da za njih jos uvijek ima prostora u nekim drugim dijelovima svijeta.
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#17 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by razonoda »

Darkstorm wrote:Za inzinjere sam jedne prilike citao da su bas trazeni.


A za biznis... prevelika je konkurencija, cak i dosta njihovih studenata je bez posla.Cak i ako pricamo o visoko obrazovanoj osobi s MBA ili Phd diplomom, vjerujem da nije lako.


Ipak mislim da za njih jos uvijek ima prostora u nekim drugim dijelovima svijeta.
nema problema zabilo kakve majstore. :)
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#18 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by razonoda »

swanfilter wrote:
bosnianmamb wrote:
swanfilter wrote:Ako kojim slucajem trazis nacin da se kao mlada osoba penzionises, kazu da je Portland raj za takve. Vec neko vrijeme razmisljam u tom smjeru ...
Daa! Kazu da je Portland odlican.. ali eto stalno neke kise, mada je to manje vazno 8)
Jebesh ga. Trava je skoro pa legalna ...
zivot dosta skup. :zzzz:
razonoda
Posts: 3532
Joined: 27/09/2014 16:19

#19 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by razonoda »

swanfilter wrote:Ako kojim slucajem trazis nacin da se kao mlada osoba penzionises, kazu da je Portland raj za takve. Vec neko vrijeme razmisljam u tom smjeru ...
za penzionere -samo florida
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#20 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by AenemA »

Most livable city in US...Pittsburgh
Poprilicno jeftin zivot, nezaposlenost oko 5-6%, okruzen brdima, rijekama, dosta muzeja, kulturnog sarzaja, sporta dosta - ko voli, gomila kojekakvih parkova okolo za kampovanje, staze za bicikla i planinarenje itd...ako ti treba detaljnijih informacija posalji poruku.

I jedan savjet, mani se ovih prica sa kamionima, to je crn hljeb.

http://www.nextpittsburgh.com/business- ... able-city/

Image
User avatar
messerschmitt79
Posts: 27
Joined: 11/10/2014 12:00

#21 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by messerschmitt79 »

Šta mislite o državi Iowa ? Imam neke rođake tamo a aplicirao sam za GC ..? Jel ima neko iskustva ?
User avatar
Bluecicak
Posts: 18
Joined: 12/08/2013 21:41
Location: Portland, OR

#22 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by Bluecicak »

Ja sam u Portlandu, bas je slicno Bosni i prelijepo za zivot. Nema trke frke i guzve kao u Cali ili NY...To sto pricaju uvezi kise nije bas tacno. Ima 10ak gradova koji su ispred Portlanda sto drze rekord vezano za kolicinu kise sto padne godisnje.
Et to bi bilo to...
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#23 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by miki27A »

Svi idu u NY, LA, ja bih samo da sugerisem da se ide tamo gdje znas da ces brzo naci posao ( i na posao mislim na puno radno vrijeme sa beneficijama, ne na rad u Starbucksu, ili tako tim part time, minimum vage poslovima).
Ja sam u Illinois, nisam u Chicagu, nego dole juzno 2 i po sata od Chicaga. Fale brda i planine, ali covjek se navikne na sve.

Pittsburgh, PA mi je divan grad za zivjeti (zivjela kao student godinu dana: brda, planine, klima isto kao u Bosni) i kad bih mogla birati to bi mi bio jedan od gradova da se preselim nekad u buducnosti.
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#24 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by jasmin93 »

Jel izasao konkurs za GC? Link?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#25 Re: Vaša mišljenja.. USA

Post by miki27A »

jasmin93 wrote:Jel izasao konkurs za GC? Link?
mogao si ukucati u google diversity lottery: https://www.dvlottery.state.gov/
Post Reply