Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...

Da li ste ikada varali na ispitima?

Jesam, i ponosan sam na to.
54
36%
Jesam, i savjest me peče.
17
11%
Nisam, prezirem varanje.
44
30%
Nisam, podržavam varanje.
10
7%
Ja, ja ne želim da budem anominam, a ja želim da budem pilot...
24
16%
 
Total votes: 149

DON_eARL
Posts: 3730
Joined: 31/10/2010 22:26

#1 Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by DON_eARL »

Vozeći se danas tramvajem do fakulteta i nazad, ostadoh "zaprepašten" razgovorima koje vode studenti lokalnih fakulteta. Nije neka novost, prepisivanja je uvijek bilo, znam dobro da ima mnogo kolega i kolega koji koriste raznorazne metode, da bi položili ispit(e), ali današnje situacije me natjeraše na razmišljanje o ovoj tematici, pa i samo otvaranje teme na forumu.

Situacija 1: Djevojka se hvali drugoj djevojci, kako je čitav red/grupa prepisao apsolutno sve. Nisam registrovao da li su svima bile iste grupe ili ne, ali se ona sada brine, citiram : "...prepisali smo apsolutno sve, test nosi 55 bodova, a mi smo svi pisali po osam-devet rečenica gdje je trebalo napisati samo dvije! Možda sam trebala da preskočim jedno pitanje, da ne bude ofirno...".

Situacija 2: Djevojka se žali kolegicama kako ona, jadnica (da ne bude zabune, u pozitivnom smislu :D), neće položiti ispit, iako je prepisala čitavu skriptu! Valjda im je profesor/ica zadao i neko pitanje iz knjige, ili šta već.

Obije situacije su izazvale pozitivne reakcije sagovornica, na samo prepisivanje, uz osudu "zlog" profesora u drugom slučaju. Sličnih primjera ima mnogo, ali ova dva su "najsvježija", pa ću se njih držati, za sada.

Zašto je varanje na bilo koji način postalo normalno u našem društvu?
Zašto je to pozitivno i pohvalno djelo među kolegama?
Zašto je normalnije učiti iz skripte par dana prije ispita, a knjige zaobilaziti u širem luku?
Šta znači ocjena u indexu, ako je zarađena uz pomoć đonova, bubica i sl., ako već sutra nema znanja, ako ga je uopšte i bilo?
Kako takvi ljudi misle raditi neki odgovoran posao prema društvu u budućnosti, ako se čitav život samo "snalaze"?

Da se razumijemo, desi se i meni da prepišem nešto od kolege/ice, ako već uspijem, ali se nikada ne oslanjam na prepisivanje kao primarni način polaganja ispita. Vjerovatno jer ne znam da prepisujem, a i kućni odgoj je čudo... Radije ću pasti ispit i naučiti ga kako treba, nego varati kako bih položio. Bilo kako bilo, nisam ja tema, nego varanje na ispitima općenito. :D
User avatar
TurioSamGa
Posts: 198
Joined: 21/11/2012 14:46

#2 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by TurioSamGa »

Danas je sistem ocjenjivanja takav da znanje uopste nije potrebno. A B C D - jedan tacan odgovor. Zasto da ucim, kad mogu par puta procitati gradivo tek da znam prepoznati tacan odgovor.

Druga stvar, profesori pitanja ponavljaju iz godine u godinu. Studenti slikaju radove, na FB grupama se odgovori na ta pitanja i svi s pjesmom na ispit. Uci se bukvalno na FB.

Mene brine druga stvar. Student sam I godine master studija na EFSA. Ev prvi semestar ni jedan profesor nema svoju knjigu za master studij. Ucimo po autorima iz Zagreba, Beograda, Evrope Amerike. Zasto da iz Monetarne analize ucim monetarnu politiku SAD-a, FED i njihove zakone. Kad se profesori udostoje da napisu knjigu vezanu za biH, onda cu i sjesti da ucim.
User avatar
shape of despair
Posts: 3105
Joined: 09/04/2008 18:41

#3 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by shape of despair »

To ti je od osobe do osobe.Imam prijatelja koji samo gledaju da prepišu,da što manje uče,sve su to neke skriptice,sažeto maksimalno,hrpe papirića za prepsati,ispisani listovi za ubaciti.Njih ne grize savjest nimalo,tako funkcionišu,nimalo se ne stide.Opet sa druge strane su oni koji uče,i ne prepisuju,odnosno prepisuju na način da sebi možda napišu jednu ili dvije formule koje nisu mogli zapamatiti,ili neki mali podsjetnik onogo što im se nije sleglo.Ja ovo i ne zovem prepisivanjem.

Čudno je to što se ovi prepisivači uvijek žale na profesore,ovakvi su onakvi su,dali težak rok,nikad tako nisu zavalili,svi popadali, a samo sebe lažu i presipaju iz šupljeg u prazno.
User avatar
žuta lala
Posts: 4015
Joined: 23/01/2013 13:45

#4 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by žuta lala »

Ja ne znam ima li osoba koja nikad u životu nije ništa prepisala. :D
Ne podržavam prepisivanje i varanje u smislu da se sa nikakvim znanjem dobije 6, ali mi je sasvim ok ako se neko nečega ne može sjetiti na ispitu, a ima priliku, pita kolegu/icu pored/ispred/iza sebe (neka formula ili nešto sl.)

Bubica se iznajmljuje 40 KM za ispit (čini mi se), pa danas studenti umjesto da sjednu i nauče, daju 40 KM za bubicu i polože ispit. Ja lično znam osobe koje su tako položile ispite na ekonomiji i mašinstvu, a sigurna sam da to rade i na ostalim fakultetima. I onda se ljudi čude koliko ima nezaposlenih na birou (slažem se ja i da je politička i ekonomska situacija u BiH očajna), ali pola tih "visokoobrazovanih" ljudi uopće ne bi mogli raditi posao za koji su završili fakultet, jer ni oni sami ne znaju kako su ga završili. :-D

Mada mi je i varanje poštenije od plaćene šestice. Danas se profesori i ne stide tražiti pare za ispit (plati i položit ćeš... pogotovo na medicini i stomatologiji :-) )
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by JThomas »

to nije samo za fakultet i ispite tako, to je u svim oblastima života tako. ko neće da prevari, taj je levat.

mene lično je sve što sam na fakultetu malo slabije naučio kod ovih popustljivijih profesora "sustiglo" i morao sam to opet naučiti. sa posebnim akcentom na krivično pravo, boro i hajrija stvarno djeci prave medvjeđu uslugu. al' sve to opet ovisi koliko ozbiljno hoćete da se bavite nekim poslom, kojim tačno, hoćete li ikakvim... :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#6 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by JoseMujica »

pa kod nas jedino uče ovi što nemaju babe, dajidže itd. i onda kad nauče odu vani :run:
i šta sad
Posts: 59
Joined: 04/01/2013 16:52

#7 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by i šta sad »

Veliki broj studenata si pravi profesionalci u prepisivanju.Ali me izluđuje kad ti isti počnu da se žale kako je profesor dao opširna pitanja,pa teško....mislim nemoj me u mozak,spremam ispit,učim,zanima me to što studiram i dobijemo istu( često ti likovi i veću) ocjenu.Ne pridikujem prepiši nešto ali sve....
A profesori koji onemogućavaju prepisivanje i kažnjavanju ga oni su za većinu užasni,loši,bezobrazni...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#8 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by dezurni_ucenik »

Sto se tice prepisavanja,tu sam uvijek skidao kapu studenticama.Stvarno su veci profesionalci u tome.Jedna djevojka do mene sjedila na ekonomskoj politici.Ona lagano iz torbe vadi skriptu i fino pitanje po pitanje.Citavo vrijeme je bila smirena,ko da radi krizaljku u novinama.Prilazi asistentica,ona jos smirenije vraca skriptu u torbu bez ikakve sumnje.Kad sam to vidio,svaka cast doticnoj djevojci.I ja sam prvi prepisivao x puta,ali na taj nacin nikad ne bih znao :D .


A bubice.Bajro Golic je znao par puta donijeti tranzistor na ispit i hodao je okolo trazeci pravu frekvenciju :D .Tad su bili pali par studenata.npr. Meliha Povlakic donese uredjaj za ometanja signala
Last edited by dezurni_ucenik on 28/01/2013 17:11, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24793
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by Haris.ba »

Ja sam za prepisivanje. Jer ispit koji se moze prepisati i ne valja. Nije problem u a,b,c pitanjima. Problem je sto su odgovori uglavnom prepoznaj definiciju, nabroji...
A podsticanje testova gdje se trazi primjena znanja nije donijela ni ova "bolonja". Ima izuzetaka, naravno.
Tako da nazalost i informacije koje se nabubaju cesto znaju koristiti i ko onima sto ih prepisu.

Profesori se zale na bubice, a da promjene koncept ispita ne mozes ih ni puskom natjerati.
JThomas wrote:mene lično je sve što sam na fakultetu malo slabije naučio kod ovih popustljivijih profesora "sustiglo" i morao sam to opet naučiti
Imam i ja takvih iskustava. Ali gore je sa profesorima koji su pogresno ucili da se uci
TurioSamGa wrote: Student sam I godine master studija na EFSA. Ev prvi semestar ni jedan profesor nema svoju knjigu za master studij. Ucimo po autorima iz Zagreba, Beograda, Evrope Amerike. Zasto da iz Monetarne analize ucim monetarnu politiku SAD-a, FED i njihove zakone. Kad se profesori udostoje da napisu knjigu vezanu za biH, onda cu i sjesti da ucim.
?

Izvini kolega, al' bojim se tvoga razmisljanja. Ne shvatas koncept mastera. A kamoli da shvatas koncept monetarne analize. Ucis o SAD -u iz istog razloga sto kada hoces da se upoznas sa klasicnom muzikom preslusas malo Mocarta i sl.
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#10 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by dust in the wind »

neki ispiti su zasluzili da se poloze na tavak nacin... i da se divis sam sebi sto si kloca prevario, koji od ispita napravi bauk decenije... e to su rijetki, rijetki ispiti... prepisati nekada da, jedan vid snalazljivosti, ali 90 posto se mora poloziti na znanje... sa malom primjesom srece, oko pitanja, dobrog tajminga, ili sta vec :)
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#11 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by P308 »

Prepisao nekoliko puta, nije da se ponosim tim, ali nije ni da se kajem.
CVIKERASH wrote:Sto se tice prepisavanja,tu sam uvijek skidao kapu studenticama.Stvarno su veci profesionalci u tome.Jedna djevojka do mene sjedila na ekonomskoj politici.Ona lagano iz torbe vadi skriptu i fino pitanje po pitanje.Citavo vrijeme je bila smirena,ko da radi krizaljku u novinama.Prilazi asistentica,ona jos smirenije vraca skriptu u torbu bez ikakve sumnje.Kad sam to vidio,svaka cast doticnoj djevojci.I ja sam prvi prepisivao x puta,ali na taj nacin nikad ne bih znao :D .


A bubice.Bajro Golic je znao par puta donijeti tranzistor na ispit i hodao je okolo trazeci pravu frekvenciju :D .Tad su bili pali par studenata.npr. Meliha Povlakic donese uredjaj za ometanja signala
Znam jednu takvu, znaci doslovno od rijeci do rijeci prepise i polozi, naravno. Nekoliko puta su je uhvatili, i nista, ona napusti ispit i sljedeci put opet :D
User avatar
TurioSamGa
Posts: 198
Joined: 21/11/2012 14:46

#12 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by TurioSamGa »

Haris.ba wrote:
TurioSamGa wrote: Student sam I godine master studija na EFSA. Ev prvi semestar ni jedan profesor nema svoju knjigu za master studij. Ucimo po autorima iz Zagreba, Beograda, Evrope Amerike. Zasto da iz Monetarne analize ucim monetarnu politiku SAD-a, FED i njihove zakone. Kad se profesori udostoje da napisu knjigu vezanu za biH, onda cu i sjesti da ucim.
?

Izvini kolega, al' bojim se tvoga razmisljanja. Ne shvatas koncept mastera. A kamoli da shvatas koncept monetarne analize. Ucis o SAD -u iz istog razloga sto kada hoces da se upoznas sa klasicnom muzikom preslusas malo Mocarta i sl.
Nije to isto ... ti poredis umjetnost sa realnoscu. Umjetnost je univerzalna, realnos vezana za odredjeni prostor. Mjesto ucimo ECB, monetarnu politiku EU iBiH ... mi ucimo MP SADa koja je skroz drukcija nego kod nas. U redi upoznat se s tim, ali uciti vecinom o tome, sto nam nece biti od koristi, je apsurd. A svi su neki dokrori nauka, akademici, a nemaju knjige objavljene. Heeejjj
User avatar
swarley_s
Posts: 495
Joined: 01/10/2012 14:24
Location: preko mornih, preko gorkih

#13 Re: AW: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by swarley_s »

Ne znam jel to ko spomenuo, ali meni je najjace kad ima knjiga, pa se od nje napravi akripta, i od skripte skripta, a obda dodje moj jaran i kaze : "jarane podvuko sam glavno i (pazi sad) nisam sve naucio"
:grin:

Onda od toga napravi dzonove i prepisuje. . .
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by cyprus »

Ja želim da budem pilot :-D
Peryton_
Posts: 1011
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#15 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by Peryton_ »

Ne mogu reci da nisam nikad prepisivao, mozda jedan ili dva ispita koji su bili izborni predmeti pa mi se nije dalo jos i to uciti.Gore od prepisivanja jesu mi one nekakve veze ili vezice, pa onda totalni retard koji ne zna osnovu, polozi ispit. :run:
swanfilter
Posts: 7842
Joined: 06/06/2008 18:52

#16 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by swanfilter »

Ja sam jedno vrijeme, dok sam bio student, imao olovku iz koje si izvukao kalendar ili neku drugu reklamu. Ubila se bila za prepisivanja .. Na ispit nikada nisam izasao s ciljem da prepisem jer sam se bojao izbacivanja na godinu dana, ali sam tu stvarcicu imao za rezervu. Mnogo puta se desilo da ti odgovor na jeziku lezi ali zbog one treme ne bih se sjetio pa da te ubije .. Jos veci problem je bila ucionica gdje nas je pisalo max. 30, a profa gore-dole. Snaci se treba nekada ..
Last edited by swanfilter on 28/01/2013 19:14, edited 1 time in total.
alenthekiller
Posts: 737
Joined: 29/08/2011 11:42

#17 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by alenthekiller »

Kod nas se ne moze prepisati na Ganicevom (SSST), nisam vidio da je iko pokusao. Kad se ulazi u auditorij, ne smije se imati jakna, sve se ostavlja u ormarice ili ostavlja u stranu gdje cuva jedan profesor stvari. Ima nacina ali pokusaj se usiditi ako hoces biti izbacen :D Svaka cast onome ko prepise ali kad dodje primjena toga, neka se snalazi kako zna :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#18 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by Bobi »

cyprus wrote:Ja želim da budem pilot :-D
http://www.ibertour.com/index.php/en/

35 tisuća eura...dvi godine i još dvi za odredjeni tip aviona :D.
User avatar
Platformas
Posts: 1323
Joined: 07/08/2011 09:45
Location: /public_html
Contact:

#19 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by Platformas »

alenthekiller wrote:Kod nas se ne moze prepisati na Ganicevom (SSST), nisam vidio da je iko pokusao. Kad se ulazi u auditorij, ne smije se imati jakna, sve se ostavlja u ormarice ili ostavlja u stranu gdje cuva jedan profesor stvari. Ima nacina ali pokusaj se usiditi ako hoces biti izbacen :D Svaka cast onome ko prepise ali kad dodje primjena toga, neka se snalazi kako zna :lol:
Što bi prepisivao kad znaš da ćeš položit :lol:
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#20 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by dusa_raskopuša »

E cuj savjest pece. :lol:

Pa nisu ubili covjeka, pobogu. :mrgreen:

Ja ne mogu da se peglam sa pravljenjem, to mi se cini kao gubljenje vremena, pogotovo kad skontam koliki ti djonovi trebaju da budu i kolika je vjerovatnoca da me potrefi bas to sto je na djonu. Za to vrijeme mogu zapamtiti. A i ne bih da me odstrane na 6 mjeseci radi toga, pa makar.
DON_eARL
Posts: 3730
Joined: 31/10/2010 22:26

#21 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by DON_eARL »

@bobi :thumbup: Ovi sa SSST-a su komotno mogli da keširaju školarinu za pilota, tu je to negdje. :D

Kod nas se od osnovne škole djeca uče da idu linijom manjeg otpora. Počne skidanjem lektira sa interneta, preuzimanja zadataka sa testa iz drugog razreda, i dobiješ na kraju studenta koji nije sposoban da pročita knjigu od 100-200 stranica tokom semestra i memoriše nešto od toga. Da ne pretjerujem sa ovim knjigama, može i skripta od 10, kao što pomenu neko ranije. Na kraju se preko štele uvali u neku fotelju i kupi pare iz budžeta, dok neko sa više znanja potrebnog za tu poziciju, bude prijavljen na biro.

Strašno je zamisliti da neko varanjem završi medicinu ili stomatologiju, zamislite tek kod takvih završiti u slučaju nužde, a on snalažljiv taj dio gradiva položio na bubicu ili platio, ako su tvrdnje u postu iznad tačne.

19 postova i 700 gledanja teme, gomili ljudi je bilo mrsko pročitati i uvodni post, a kamoli iznijeti mišljenje, ili popuniti anketu. Vjerovatno ih boli briga, ne tiče se to njih. :D
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#22 Re: AW: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by ladyblue18 »

swarley_s wrote:Ne znam jel to ko spomenuo, ali meni je najjace kad ima knjiga, pa se od nje napravi akripta, i od skripte skripta, a obda dodje moj jaran i kaze : "jarane podvuko sam glavno i (pazi sad) nisam sve naucio"
:grin:

Onda od toga napravi dzonove i prepisuje. . .
:lol: istina

Sto se tice prepisivanja, konkretno na faxu, jesam znala par puta napisati na papiricu ona nabrajanja kojima nema kraja ali to su uglavnom bili neki bezvezni predmeti gdje moram da ucim ko je sta napisao i gdje je predavao. :-)

Inace ne, i protivnik sam bubica i sms-anja i svega slicnog jer sam svjedok da su takvi cesto znali kostati ostale studente jako puno.
Najtezi ispit na godini a ono 5 minuta prije ispita smislja plan sta ce i kako ce da prepise, a septembar. :roll: :x

A i za razliku od dobrog broja studentica kojima je pis of kejk obuci suknju pa staviti dzonove u strample, pa u grudnjak, i sl. :-) :mrgreen: ja nisam nikada imala hrabrosti uglavnom da prepisujem.
Dok se ja osvrnem oko sebe gledajuci gdje je profesor/ica, ass., preznojim se, i mene bi uhvatili zbog moje panike a ne zbog prepisivanja, tako da to ostavljam spretnijim od sebe. :mrgreen:

Sto se tice ucenja iz skripti, to su uglavnom bili ispiti iz kojih i imas skriptu a ne knjigu. Ja sam i kod Hajrije po knjigama ispolagala :lol:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#23 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by It_is_a_Leclerc »

Nisam, boga mi. Ne zato što sam jako moralan i čestit, već zato što me strah da ne budem ulovljen, a kakvi su mi profesori ne bi mi ginule one zabrane izlaska na ispit u roku od šest mjeseci do godinu dana. Jedino kako se ja mogu okoristiti varanjem je da mi neko od kolega koji sjede u blizini mene nešto kažu, ili da ja kažem njima, jer iza toga nema materijalnih "dokaza", za sve ostalo sam nesposoban.
Ma nema te bubice i toga, što bi meni bilo dovoljno pouzdano da se ja ne prestravim. Mada, vidim ima kolega sa nekim USB satovima i kalkulatorima, koje plaćaju ogromne svote novca, što je fakat dokaz koliko su ljudi spremni platiti samo da ne bi sjeli i uzeli knjigu u ruke.

Nikad ne bih prijavio nekog ko vara i prepisuje, jer to me se ne tiče.
User avatar
Individualism18
Posts: 235
Joined: 28/05/2012 20:36

#24 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by Individualism18 »

Nisam još nikada ništa prepisala na fakultetu i ne namjeravam. Smotana sam po tom pitanju pa mi je bolje i da ne pokušavam. Znam jako puno studenata koji redovno prepisuju i tako polažu ispite i to s poprilično visokim ocjenama, ali ja to sebi ne bih dopustila. Upisala sam fakultet jer sam to htjela, nije me niko tjerao i završit ću ga svojim znanjem. Ne razumijem kako nije lakše sjesti i naučiti to gradivo iz skripte (jer ovi redovni prepisivači knjigu očima nisu vidjeli), nego đoniti, kupovati bubice, elektronske olovke i ostala pomagala. Nije ni čudo što imamo toliko nezaposlenih mladih ljudi jer ko bi ih i zaposlio kada nisu u stanju naučiti minimalno za prolaz... i onda treba očekivati da takva osoba bude produktivan radnik - ne ide nikako...
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#25 Re: Varanje na ispitima ili varanje samog sebe?

Post by fantom slobode »

Bosna i Hercegovina moze da bude ponosna na svoje kceri i sinove...ova sto ne varaju na ispitima.



Za ove sto varaju(???) (valjda misle na one sto prepisuju, dzone, pripremaju se za neki ispit na nekonvencionalni nacin)
puno pozdrava, nek' ste vi meni zivi i zdravi!



Usput jedna opaska, iz iskustva mogu reci da od ovih sto ne varaju na ispitima jedan nezanemarljiv procenat kasnije vara drzavu, radi licnog bogacenja... a uz to se ne osjecaju kriminalcima, nego je to valjda dio drzavnog posla...naplacuju tako to svoje postenje tokom studija (nevjerovatan obrt zar ne!).
Post Reply