Vantjelesna oplodnja

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#1 Vantjelesna oplodnja

Post by GoschaUkuchi »

Ne znam koliko vama znace djeca i koliko ih zelite imati, ali meni su nesto sto predstavlja novi zivot, novi nacin zivota, novo upoznavanje sa samim sobom i veoma, ali bas veoma ih zelim imati.
Postoje osobe koje imaju problema sa samim cinom zaceca, da li zbog bolesti, sterilnosti, ili pak iz nepoznatih razloga.

Koliko ja znam u BiH nisam cula da je uspjela vantjelesna oplodnja, niti je uprkos svim "modernim" tehnologijama uspjelo nasim ljekarima da oplode jajne celije.

Ja sam licno nezadovoljna stavom naseg zdravstva sto se vantjelesna oplodnja (citaj: pravljenje djeteta) smatra luksuzom, a ne bolescu.
Dakle, koliko pratim medije, stampu, price i pricice, za vantjelesnu oplodnju je potrebno cca 3.000,00 KM u BiH, dok u susjednim nam drzavama 5.000,00 KM (bez troskova puta, odsjedanja u hotelima...).

U Hrvatskoj je vantjelesna oplodnja besplatna prva tri puta, znaci tri pokusaja, a onda ako u ta tri pokusaja nije uspjelo, onda se placa neka mizerija (terapija, igle i sl. materijal).

U BiH je postotak uspjesnosti oplodnje 0%, dok je u Sloveniji za prvi pokusaj 30%.

Sta vi mislite o tome i da li imate neke informacije kako, gdje, koliko...?!
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#2

Post by Gray »

Izvoli pa sama pogledaj :)


http://www.mehmedbasic.ba/
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#3

Post by GoschaUkuchi »

Gray wrote:Izvoli pa sama pogledaj :)


http://www.mehmedbasic.ba/
E hvala puno, ali me on ne interesuje.... Ako tebe interesuje, kod njega je 4.000,00 KM oplodnja.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#4

Post by mamica papucarka »

imas pp :)
nelo
Posts: 227
Joined: 04/12/2006 22:58

#5

Post by nelo »

mamica 31 wrote:imas pp :)
ukoliko je na pp poslan neki zanimljiv link, volio bih da ga i ja dobijem. u suprotnom izvinjavam se......
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#6

Post by GoschaUkuchi »

Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#7

Post by Gray »

GoschaUkuchi wrote:
Gray wrote:Izvoli pa sama pogledaj :)


http://www.mehmedbasic.ba/
E hvala puno, ali me on ne interesuje.... Ako tebe interesuje, kod njega je 4.000,00 KM oplodnja.
Pa dobro, to je njegova cijena, ne znam da li očekuješ da besplatno radi?

Neko će dati toliko, neko neće.
GoschaUkuchi
Posts: 220
Joined: 24/06/2006 16:55

#8

Post by GoschaUkuchi »

Gray wrote:
GoschaUkuchi wrote:
Gray wrote:Izvoli pa sama pogledaj :)


http://www.mehmedbasic.ba/
E hvala puno, ali me on ne interesuje.... Ako tebe interesuje, kod njega je 4.000,00 KM oplodnja.
Pa dobro, to je njegova cijena, ne znam da li očekuješ da besplatno radi?

Neko će dati toliko, neko neće.
Imas pravo, neko ce dati, a neko nece!!!. Mozda ti imas dobra iskustva, mozda...
noviprimitivac
Posts: 176
Joined: 05/02/2007 16:24

#9

Post by noviprimitivac »

laik jesam što se tiče ovih stvari pa će možda moje pitanje biti dosta glupo :?

a to je da li krvna grupa dvoje partnera ima veze sa nemogućnosti začeća??
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#10

Post by mamica papucarka »

noviprimitivac wrote:laik jesam što se tiče ovih stvari pa će možda moje pitanje biti dosta glupo :?

a to je da li krvna grupa dvoje partnera ima veze sa nemogućnosti začeća??
mislim da to nema veze, mada znam da moze biti sve uredu (i kod muskarca i kod zene), a da tesko dolazi do zaceca. Ono, pokusavaju po nekoliko godina, ali nece.. Oboje zdravi isl.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#11

Post by debela »

ima nesto vezano za rh faktor ali detalje ti vec ne bih znala reci. proguglaj za pocetak.
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#12

Post by van Basten »

To za Rh faktor je slijedeće: Ako muž ima Rh+ a žena Rh-, te ako dijete dobije Rh+ od oca, majčina krv može početi stvarati antitijela protiv dječije krvi... u doba današnjeg zaostalog zdravstva to ne predstavlja veliki problem jer postoje lijekovi koji to regulišu i omoguće normalan porod i slijedeće trudnoće.
No, ta informacija i nije toliko bitna za vantjelesnu oplodnju koju žele roditelji koji do sada nisu imali djece, jer mati stvara antitijela u prvoj trudnoći al eventualne imunološke reakcije se javljaju tek u kasnijim trudnoćama ako i tada dijete bude Rh+
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#13

Post by debela »

van Basten wrote:... u doba današnjeg zaostalog zdravstva to ne predstavlja veliki problem jer postoje lijekovi koji to regulišu i omoguće normalan porod i slijedeće trudnoće...
mislis naprednog ili sta? :D
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#14

Post by van Basten »

Malo sam se očešao o jednu drugu temu gdje je radi nekoliko pojedinačnih slučajeva haman pa izvučen dubokouman zaključak da nam je zdravstvo na nivou pećinskog doba. :D
Nego, jel on što sam napisao to na šta si mislila pod "ima nešto oko Rh faktora"?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#15

Post by debela »

mislim da jeste. znala sam da 'ima nesto' ali posto ne znam detalje nisam htjela lupati bezveze.
Post Reply