Vanjsko Trgovinski Deficit BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
m3d0
Posts: 62
Joined: 29/01/2007 03:31

#1 Vanjsko Trgovinski Deficit BiH

Post by m3d0 »

kad je ----SPAM----, nek je sve ----SPAM----
Last edited by m3d0 on 09/06/2009 23:31, edited 2 times in total.
mileS
Posts: 74
Joined: 01/05/2006 19:20

#2

Post by mileS »

Trend je pozitivan a to je najvaznije.
Kada Mittal, Rafinerija, Natron i Soda....pocnu da rade punom parom(a to je u roku dvije godine) bit ce to skroz druga prica.
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#3

Post by Panasonic »

Kupujmo nase proizvode, izvozimo nase proizvode, i eto ti stabilne ekonomije.

Ono sto me jako nervira, je to da se na ovaj nacin stabilna ekonomija moze uspostaviti na vrlo vrlo brz nacin. Sve je do svijesti gradjana. Zasto Nijemci kupuju njemacka vozila, a Francuzi francuska? Da nije tako, da li bi ove dvije drzave bile razvijene koliko su sada?

Siguran sam da ce BiH do 2015. godine biti najjaca zemlja istocne Evrope. Ako ne po GDP (jer na njega izuzetno utice broj stanovnika zemlje), onda po GDP po glavi stanovnika (sto predstavlja relativnu jacinu ekonomije).

Nekome ovo moze izgledati preambiciozno, ali da je SAD-u njen plan ekonomskog razvoja takodjer bio preambiciozan, i da su ga odmah na pocetku odbili kao nerealnog, da li bi ona sada bila najjaca ekonomija na svijetu? Ne bi.

Da se Japanci od 1950. godine pa nadalje nisu ovim tempom razvijali, nego da su odmah na pocetku odustali, ne bi sada bili druga po jacini svjetska ekonomija.
Kemal_S
Posts: 51
Joined: 28/01/2007 14:22
Location: Cazin

#4

Post by Kemal_S »

Panasonic wrote:Kupujmo nase proizvode, izvozimo nase proizvode, i eto ti stabilne ekonomije.

Ono sto me jako nervira, je to da se na ovaj nacin stabilna ekonomija moze uspostaviti na vrlo vrlo brz nacin. Sve je do svijesti gradjana. Zasto Nijemci kupuju njemacka vozila, a Francuzi francuska? Da nije tako, da li bi ove dvije drzave bile razvijene koliko su sada?

Siguran sam da ce BiH do 2015. godine biti najjaca zemlja istocne Evrope. Ako ne po GDP (jer na njega izuzetno utice broj stanovnika zemlje), onda po GDP po glavi stanovnika (sto predstavlja relativnu jacinu ekonomije).

Nekome ovo moze izgledati preambiciozno, ali da je SAD-u njen plan ekonomskog razvoja takodjer bio preambiciozan, i da su ga odmah na pocetku odbili kao nerealnog, da li bi ona sada bila najjaca ekonomija na svijetu? Ne bi.

Da se Japanci od 1950. godine pa nadalje nisu ovim tempom razvijali, nego da su odmah na pocetku odustali, ne bi sada bili druga po jacini svjetska ekonomija.
vjeruj ljudino da se s tobom potpuno slazem!

Ono, giganti ce sigurno poraditi na pokrivanju uvoza izvozom, ali i do nas je dosta. Moramo sto je vise moguce kupovati iskljucivo domace. A, ja kako god pogledam, nasi proizvodi dobivaju na kvaliteti a boga mi i imidz mi je nekako sve bolji kod nasih malo jacih brendova.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#5

Post by Bosanac_21 »

Domace je zakon, za bolju buducnost :bih:
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#6

Post by Deb's »

Panasonic wrote:Kupujmo nase proizvode, izvozimo nase proizvode, i eto ti stabilne ekonomije.

Ono sto me jako nervira, je to da se na ovaj nacin stabilna ekonomija moze uspostaviti na vrlo vrlo brz nacin. Sve je do svijesti gradjana. Zasto Nijemci kupuju njemacka vozila, a Francuzi francuska? Da nije tako, da li bi ove dvije drzave bile razvijene koliko su sada?

Siguran sam da ce BiH do 2015. godine biti najjaca zemlja istocne Evrope. Ako ne po GDP (jer na njega izuzetno utice broj stanovnika zemlje), onda po GDP po glavi stanovnika (sto predstavlja relativnu jacinu ekonomije).

Nekome ovo moze izgledati preambiciozno, ali da je SAD-u njen plan ekonomskog razvoja takodjer bio preambiciozan, i da su ga odmah na pocetku odbili kao nerealnog, da li bi ona sada bila najjaca ekonomija na svijetu? Ne bi.

Da se Japanci od 1950. godine pa nadalje nisu ovim tempom razvijali, nego da su odmah na pocetku odustali, ne bi sada bili druga po jacini svjetska ekonomija.
Kako?! :?
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#7

Post by The Realist »

Pa, objasnio ti je čovjek svoju ideju!!
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#8

Post by Deb's »

The Realist wrote:Pa, objasnio ti je čovjek svoju ideju!!
Da al mislio sam kojim planom i programom ekonomskog razvoja da za 8 godina postanemo ekonomska sila- sumnjam da bitan faktor moze igrati to ak svi kupujemo domace! mislim da samo to nije dovoljno!

zelio bih malo opsirnije objasnjenje-hvala!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#9

Post by kustah »

Deb's wrote:
The Realist wrote:Pa, objasnio ti je čovjek svoju ideju!!
Da al mislio sam kojim planom i programom ekonomskog razvoja da za 8 godina postanemo ekonomska sila- sumnjam da bitan faktor moze igrati to ak svi kupujemo domace! mislim da samo to nije dovoljno!

zelio bih malo opsirnije objasnjenje-hvala!
U pravu si Deb. I ova poredjenja sa Francuskom-60 milona, Njemackom-70 mil., su diletantska. Da je ostala ona Jugoslavija pa da imas domace trziste od 23 mil. pa ja bih rekao da je tako. Da ste usporedili sa Danskom ili sl. pa i nekako.
Ovako posto je zapad prvo rasturio Jugoslaviju a onda i BiH u saradnji sa "Kraljevinom S-H-S" sanse da se oslonimo na unutrasnje trziste su ravne nuli. A i kakvo je to "unutrasnje trzise", nek ode firma iz Sarajeva u BL ili Mostar pa da radi ili dobije posao! Veci je protok kapitala i roba iz BL u BG nego u Sa ili BiH. Veca je mobilnost radne snage u istom smjeru ako takav trend uopste i postoji.
Sa ovakvim tzv. neo-liberalim pristupom ekonomiji kojeg su nam nametnuli WB i IMF sto znaci Washington kao i domacim "vladama" mi idemo nikuda.
neki
Posts: 6687
Joined: 17/02/2005 07:57

#10

Post by neki »

N povezivanju domaceg trzista u zadnje vrijeme se vide neki pozitivni pomaci. Nedavno je wf komerc otvorio novi, do sad najveci, shopping centar u Prijedoru. Uskoro i Robot pocinje gradnju shopping centra u centru Banja Luke. Radove na objektu Telekoma u BL obavljaju sarajevske firme kao i na mnogim drugim gradilistima u Banjaluci. Integral iz Laktasa je nosilac radova na dionici autoputa Visoko - Kakanj itd..
Post Reply