Vanjski dug Bosne i Hercegovine oko cetiri milijarde KM

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
sebilj
Posts: 439
Joined: 13/04/2007 11:39

#1 Vanjski dug Bosne i Hercegovine oko cetiri milijarde KM

Post by sebilj »

Vanjsko zaduženje Bosne i Hercegovine s 2006. godinom iznosi 3.979.402.901 KM, navedeno je u informaciji Ministarstva finansija i trezora BiH, koju je na sjednici u četvrtak usvojilo Vijeće ministara BiH. Od navedenog duga na Federaciju BiH je alocirano 2.549.230.466 KM, Republiku Srpsku 1.429.404.029 KM, a Brčko Distrikt BiH 768.406 KM.



Odnos vanjskog duga u BDP s oko 23 posto svrstava Bosnu i Hercegovinu u kategoriju umjereno zaduženih zemalja. Istovremeno, servisiranje vanjskog duga prema izvozu s oko 3,7 posto i dalje ukazuje na prilično stabilno stanje u kapacitetu otplate duga. Iako se ovi podaci mogu smatrati prihvatljivim, stav je da je i dalje potrebna selekcija pri budućem zaduživanju.

U informaciji se ističe da Bosna i Hercegovina najveću zaduženost bilježi prema Svjetskoj banci (WB). Taj dug iznosi više od polovine ukupnog stanja zaduženosti na dan 31.decembra 2006. godine, odnosno 53,99 posto ukupnog bh. vanjskog duga.

U 2006. je isplaćeno na ime vanjskog duga 269,55 miliona KM, od čega na glavnicu 169,97 miliona KM, a na otplatu kamata, servisnih troškova i bankarskih provizija 99,58 miliona KM.

Prema kreditorima najviše je isplaćeno Svjetskoj banci (IBRD, IDA) i to 90,97 miliona KM, MMF-u 73,61 miliona, Evropskoj banci za obnovu i razvoj 32,46 miliona, Pariskom klubu 24,06 miliona, Evropskoj investicionoj banci 19,62 miliona, Londonskom klubu 14,19 miliona, Eurofimi 7,89 miliona, a ostalim kreditorima isplaćeno je 6,75 miliona KM.

fena
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#2

Post by karanana »

pa nije to nista duga. mamicu im, dignite jos 3-4 milijarde KM i napravite posrani autoput. Hrvatska zaduzena 25 milijardi eura jebote.
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#3

Post by Deb's »

mislim da se dug ne bi trebao povećavati(pogtovo ne drastično), sve dok se državni ustroj ne promjeni!!! Treba samo nastaviti kol'ko je moguće otplaćivati dug!
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#4

Post by kustah »

karanana wrote:pa nije to nista duga. mamicu im, dignite jos 3-4 milijarde KM i napravite posrani autoput. Hrvatska zaduzena 25 milijardi eura jebote.
:? Cuj nije nista.

23% BNP, A ostatak ide na plate admisnistraciji i na obonvu voznog parka! :x
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#5

Post by karanana »

kustah wrote:
karanana wrote:pa nije to nista duga. mamicu im, dignite jos 3-4 milijarde KM i napravite posrani autoput. Hrvatska zaduzena 25 milijardi eura jebote.
:? Cuj nije nista.

23% BNP, A ostatak ide na plate admisnistraciji i na obonvu voznog parka! :x
Za administraciju i vozni park se slazem...ali sta mi govori 23%? Upravo ono sto sam i tvrdio. Malo smo zaduzeni. SAD: 64.7%, Slovenija: 29%, Srbija 53%. Bojimo se dugovanja za pametne stvari a ovo malo jada sto imamo trosimo na gluposti kao sto je obnova voznog parka. Mozda da smo vise zaduzeni vise bi i brinuli kako da vratimo taj dug a ne ovako kontamo da imamo para na bacanje pa kupijemo nove Audije i Passate za politicare.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#6

Post by kustah »

Bez da ulazim u procente i cifre, ja sam uvijek iznedadjen kada neko BiH uporedi sa i "manje znacajnim" zemljama od ovih sto si ih ti naveo.

Osim toga ekonomija je politicki subsistem, a politicki posmatrano BiH je najobicnija lakrdija od zemlje. Ona je dominion. Stoga ne sekiraj se,nagurat ce oni (Vlada sa WB i MMF) nasu zaduzenost, na sta god hoce. Oni ne zive od rada oni zive od spekulacija.
User avatar
karanana
Posts: 47261
Joined: 26/02/2004 00:00

#7

Post by karanana »

Upravo sam izabrao 3 drzava iz nekih razlicitih spektara, dakle najbogatija drzava na svijetu, drzava koja je nekoc bila dio Juge ali se izvukla fino i Srbije koja je onako, ekonomski nalik nama iako su i oni ispred. FYY Hrvatska je oko 56% zaduzenosti od BDP (GDP-a).

Samo hocu da kazem da zaduzenje nije uvijek lose. Sa ovim mislim direktno na autoput.
Draft
Posts: 22
Joined: 19/05/2004 18:10

#8

Post by Draft »

kustah wrote:
karanana wrote:pa nije to nista duga. mamicu im, dignite jos 3-4 milijarde KM i napravite posrani autoput. Hrvatska zaduzena 25 milijardi eura jebote.
:? Cuj nije nista.

23% BNP, A ostatak ide na plate admisnistraciji i na obonvu voznog parka! :x
Ne ide racunica bas tako. Tih 23% ne znaci da se toliko BNP trosi na vracanje i servisiranje duga a "ostatak na administraciju". BiH ima jos prostora za zaduzivanje.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#9

Post by Mislilac »

BiH je srednje zadužena zemlja i ima još potencijala za povećavanje zaduženosti.

Ako to zaduživanje bude usmjereno na kapitalne i razvojne projekte, to će biti OK. Ako ne, belaj. Još veći nego sada.

Međutim uz sadašnje ustrosjtvo države i preveliki birokratski aparat od bezbroj ministarstava, vlada i inih na državnom, kantonalnon i općinskom nivou, zaduživanje nema nikakvog smisla. Većina budžeta se troši na plate nivoima vlasti, mali dio za otplatu zaduženja (jer, glavnica većine kredita JOŠ uvijek nije dospjela... otplaćuje se samo kamata, cijena pozajmljenih sredstava...), a najmanji dio za razvoj...

Sve u svemu, uz ovakvo ustropsjtvo vlasti, teško da se išta može postići.

Ili zajednička država na općinskom ustrojstvu, centralistička ili podijeliti državu. Ja ne vidim neko drugo rješenje... Na žalost, opet kažem...
Joško
Posts: 92
Joined: 09/06/2007 22:17
Location: Novi Grad

#10

Post by Joško »

karanana wrote:pa nije to nista duga. mamicu im, dignite jos 3-4 milijarde KM i napravite posrani autoput. Hrvatska zaduzena 25 milijardi eura jebote.
I meni je palo to napamet!

Nego poluozbiljno, hajmo mi podić taj kredit proživjet malo pa naša djeca poslije nek zapale za australiju, ostavićemo im koju paru :)
Post Reply