Vanjske roletne - iskustva

User avatar
%tacno*
Posts: 806
Joined: 13/05/2012 21:48

#26 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by %tacno* »

damirc_sa wrote:
burekodsira wrote:moze li neko navesti cijene ovih vanjskih roletni, proizvodjaca itd?
koja je razlika izmedju plasticnih i aluminijskih roletni (cijena, zadrzavanje toplote, kvalitet)?

Razlika u cijenama nije velika. Na primjer u firmi u kojoj ja radim cijena roletine sa PVC kutijom je oko 130 KM po kvadratu, dok su roletine sa ALU kutijom oko 140 KM po kvadratu.
Razlika između PVC I ALU roletni je u kutiji u koju su smještene lamele, zatim u načinu montaže jer PVC kutija ide na štok odozgo, dok ALU kutija se montira sa prednje strane i smanjuje vidno polje za nekih 7-8 cm. Razlika je i u tome što su kod PVC kutije bočne vodilice od plastike dok su kod ALU kutija bočne vodilice od aluminijuma.
Ono što je zajedničko kod PVC i ALU roletni jesu same lamele koje su od aluminijuma barem je tako kod nas u firmi iako ima dosta firmi da rade sa plastičnim lamelama koje nakon određenog vremena požute pod utjecajem sunca i kiše.
Same lamele su dakle aluminijumske i ispunjene su smjesom koja je kao neka mješavina stiropora i pur pjene, tako da doprinose zvučnoj i toplotnoj izolaciji.

Dakle bilo da se neko odluči za PVC ili ALU roletine obavezno nek inzistira na ALU lamelama zbog razloga koji sam Vam naveo, a sada kakva će kutija biti da li PVC ili ALU to sve zavisi od postojeće stolarije i koje se od ove dvije vrste roletni mogu montirati.
Ja sam radio prije par godina PVC stolariju sa Al roletnama i kutija mi je dosla odozgo i ravna sa prozorom. Cak su me pitali gdje zelim da je stavim. Razlika je samo u debljini vodilice a to je nekih 2 cm sto je skoro neprimjetno.
Postujem to sto pises jer si u toj bransi ali mi sada nije jasno kako su to postigli kod mene ili to ipak zavisi od profila prozora.

edit: cijena roletni je bila 160 km/m2
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#27 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

%tacno* wrote:
damirc_sa wrote:
burekodsira wrote:moze li neko navesti cijene ovih vanjskih roletni, proizvodjaca itd?
koja je razlika izmedju plasticnih i aluminijskih roletni (cijena, zadrzavanje toplote, kvalitet)?

Razlika u cijenama nije velika. Na primjer u firmi u kojoj ja radim cijena roletine sa PVC kutijom je oko 130 KM po kvadratu, dok su roletine sa ALU kutijom oko 140 KM po kvadratu.
Razlika između PVC I ALU roletni je u kutiji u koju su smještene lamele, zatim u načinu montaže jer PVC kutija ide na štok odozgo, dok ALU kutija se montira sa prednje strane i smanjuje vidno polje za nekih 7-8 cm. Razlika je i u tome što su kod PVC kutije bočne vodilice od plastike dok su kod ALU kutija bočne vodilice od aluminijuma.
Ono što je zajedničko kod PVC i ALU roletni jesu same lamele koje su od aluminijuma barem je tako kod nas u firmi iako ima dosta firmi da rade sa plastičnim lamelama koje nakon određenog vremena požute pod utjecajem sunca i kiše.
Same lamele su dakle aluminijumske i ispunjene su smjesom koja je kao neka mješavina stiropora i pur pjene, tako da doprinose zvučnoj i toplotnoj izolaciji.

Dakle bilo da se neko odluči za PVC ili ALU roletine obavezno nek inzistira na ALU lamelama zbog razloga koji sam Vam naveo, a sada kakva će kutija biti da li PVC ili ALU to sve zavisi od postojeće stolarije i koje se od ove dvije vrste roletni mogu montirati.
Ja sam radio prije par godina PVC stolariju sa Al roletnama i kutija mi je dosla odozgo i ravna sa prozorom. Cak su me pitali gdje zelim da je stavim. Razlika je samo u debljini vodilice a to je nekih 2 cm sto je skoro neprimjetno.
Postujem to sto pises jer si u toj bransi ali mi sada nije jasno kako su to postigli kod mene ili to ipak zavisi od profila prozora.

edit: cijena roletni je bila 160 km/m2

Profil PVC od kojeg se izrađuje stolarija nema nikakvog uticaja na samu izradu i ugradnju roletini.
Po mojoj pretpostavci ja mislim da su tebi ugradili tzv.unutrasnju roletinu, jer se je kutija od roletine montirala na stok prozora odozgo. Takve roletine tzv.unutrasnje je moguce montirati samo odozgo na stok i nikako drugacije jer je poseban sistem izrade roletina koje idu na stok odozgo i roletina koje se montiraju sa prednje strane stoka tj. tzv.vanjske roletine.

Kod roletina sa PVC kutijom tzv. unutrsasnjih bocne vodilice ili srednje vodilice ako se radi o dvokrilnim prozorima su deblje za razliku od roletina koje se montiraju sa prednje strane stoka i kod kojih su vodilice od aluminijuma.

Jos jedna od razlika među unutrasnjim i vanjskim roletinama jeste ta sto je kutija kod unutrasnjih roletina od PVC-a, dok je kod vanjskih roletina od aluminijuma, bocne vodilice kod unutrasnjih roletni su od PVC-a dok su kod vanjskih od aluminjuma.
Unutrasnji sastav roletina je identican, dakle osovine, lamele, granicnici i svi ostali elementi su potpuno identicni samo je dakle razlika u kutijama, vodilicama i nacinu montiranja.
zakonpera
Posts: 345
Joined: 27/10/2011 13:45

#28 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by zakonpera »

Zivim u suterenskom spraru kuce pa bi gelendare pokido jer su pravi teret. Interesuju me Alu vanjske roletne sa sigurnosnog aspekta... da li ima kakav mehanizam za dodatnu zastitu i koliko je dobra kompenzacija za odvratne gelendare
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#29 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

Ni pod razno nemoj to da radis. Vanjske roletine ne pruzaju nikakvu zastitu kao na primjer gelenderi, jer lamele od roletina su namotane na tzv.osovinu i vezane su sa tankim metalnim graničnicima za namotavanje, sto znaci da ih neko vrlo lahko moze pocupati upotrebom sile. Moj savjet ti je da ugradis roletine ako vec zelis ali da u svakom slucaju zadrzis gelendere radi sigurnosti.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#30 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by valter.ba »

.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#31 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Danguba »

zakonpera wrote:Zivim u suterenskom spraru kuce pa bi gelendare pokido jer su pravi teret. Interesuju me Alu vanjske roletne sa sigurnosnog aspekta... da li ima kakav mehanizam za dodatnu zastitu i koliko je dobra kompenzacija za odvratne gelendare
Nadji one majstore sto rade kovane ograde i snjima popricaj o tim gelenderima. Rade ljudi fantazija. Ti im govoris sta zelis a ako hoces mugu ti i oni predloziti.
Kliks75
Posts: 1
Joined: 24/09/2013 10:05

#32 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Kliks75 »

Pozdrav svima!

Čitao sam vaš razgovor. Vidim da imate mnogo znanja i iskustva o alu roletnama što me trenutno zanima, te vas molim da me uputite. Prvo me zanima koje cijene sa ugradnjom su "normalne" kod proizvođača u Sarajevu. Vidim da se ponude kreću velikom rasponu, pa nisam siguran je li to realno ili je u pitanju i razlika u kvalitetu. Koja radnja u Sarajevu i okolini je najpovoljnija s cijenom, ali ima i odgovarajući kvalitet? Koja cijena je "normalna" za komarnik po m2? Juče sam gledao ponudu jednog proizvoiđača iz Zenice koji ima predstavništvo na Alipašinom. Nudi mi roletne po 120 KM po m2 i Komarnik po 90 KM na m? Jesu li to OK ponude? Dalje, zanima je li bolje uzeti roletne s unutarnjom ili vanjskom kutijom? Moji prozori mogu i jedno i drugo. Naime, iznad prozora je jedna široka daska na koju se vanjske strane može zašarafiti kutija roletni (s unutrašnje strane te daske je prostor za platene roletne koje ne koristim jer sam stavio alu žaluzine). Ta daska se može izvaditi (ištmati iz zida) bez oštećenja prozora i onda se na njemo mjesto može postaviti unutrašnja kutija alu roletni. Šta mi je bolje? Vanjsku zašarafiti na dasku ili daski izvaditi i ugraditi unutrašnju kutiju? Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i odgovoru.
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#33 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

Kliks75 wrote:Pozdrav svima!

Čitao sam vaš razgovor. Vidim da imate mnogo znanja i iskustva o alu roletnama što me trenutno zanima, te vas molim da me uputite. Prvo me zanima koje cijene sa ugradnjom su "normalne" kod proizvođača u Sarajevu. Vidim da se ponude kreću velikom rasponu, pa nisam siguran je li to realno ili je u pitanju i razlika u kvalitetu. Koja radnja u Sarajevu i okolini je najpovoljnija s cijenom, ali ima i odgovarajući kvalitet? Koja cijena je "normalna" za komarnik po m2? Juče sam gledao ponudu jednog proizvoiđača iz Zenice koji ima predstavništvo na Alipašinom. Nudi mi roletne po 120 KM po m2 i Komarnik po 90 KM na m? Jesu li to OK ponude? Dalje, zanima je li bolje uzeti roletne s unutarnjom ili vanjskom kutijom? Moji prozori mogu i jedno i drugo. Naime, iznad prozora je jedna široka daska na koju se vanjske strane može zašarafiti kutija roletni (s unutrašnje strane te daske je prostor za platene roletne koje ne koristim jer sam stavio alu žaluzine). Ta daska se može izvaditi (ištmati iz zida) bez oštećenja prozora i onda se na njemo mjesto može postaviti unutrašnja kutija alu roletni. Šta mi je bolje? Vanjsku zašarafiti na dasku ili daski izvaditi i ugraditi unutrašnju kutiju? Unaprijed se zahvaljujem na pomoći i odgovoru.
Ja ti mogu reci cijene koje su kod mene u firmi sto se tice roletina. Unutrasnje roletine tj. kutija od roletine se postavlja na stok prozora odozgo i cijena je 100 KM/M2 dok su vanjske roletine koje se montiraju sa bocne strane stoka cijena je 135 KM/m2, sto se tice komarnika oni se krecu od 70-90 KM/m2 iako ih mi ne radimo i razlika je da li zelis fiksni komarnik ili komarnik sa osovinom tj. na spagu.
Kada budes birao roletine posebnu paznju obrati na lamele, dakle iskljucivo trazi da ti lamele budu od aluminijuma sa ispunom i širine 4 cm, jer ako su plasticne lamele za godinu do dvije ce ti promijeniti boju tj. požutiče i onda od njih nemas nikakve koristi.
Sto se tice razlike u kvaliteti između unutrasnjih i vanjskih roletina tu nema nikakve razlike, mi barem koristimo i kod jednih i kod drugih alu kutije, alu lamele, alu vodilice. Dok pojedine firme za unutrasnje roletine koriste PVC kutiju, PVC vodilicu a samo su lamele od ALU ili PVC-a.
Po meni u tvom slucaju jer imas tu dasku za bilo koju vrstu roletina da se odlucis isto ces dobiti sto se tice same kvalitete i funkcionalnosti s tim da bih ti ja preporucio da uzmes unutrasnju jer je jeftinija.
I ako moze samo jos jedna informacija za tu firmu sto ti je dala ponudu da nije u pitanju firma MAN doo iz Zenice jer ja sam jedno vrijeme radio s njima i mogu ti reci da sto se tice kvalitete nisu losi, materijal nabavljaju iz Poljske i kvalitetni su, samo su se malo ubezobrazili pa su podigli cijene repromaterijala i to je jedini razlog sto smo prekinuli saradnju
MadeinSa+-64
Posts: 39
Joined: 11/07/2013 09:50

#34 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by MadeinSa+-64 »

Jako me interesuje preporuka forumasa, koje firme su im odradile posteno posao? Nije valjda samo Efekt dobar? Trebaju mi alu roletne na dugme. Struja je spremna.
MadeinSa+-64
Posts: 39
Joined: 11/07/2013 09:50

#35 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by MadeinSa+-64 »

I bas nista od nikoga, da li je ikom radio Mikado ili Primaplast ?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Truba »

može li mi neko odgovoriti za vanjske roletne...zašto ste ih ugradili
je li njihova primarna funkcija za vas zbog zamračenja ili da se prozori ne prljaju od kiše :D
ili nešto treće
User avatar
dulekrele
Posts: 3814
Joined: 10/04/2014 18:25

#37 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by dulekrele »

Black swan wrote:može li mi neko odgovoriti za vanjske roletne...zašto ste ih ugradili
je li njihova primarna funkcija za vas zbog zamračenja ili da se prozori ne prljaju od kiše :D
ili nešto treće
nesto trece
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#38 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by channel10 »

Black swan wrote:može li mi neko odgovoriti za vanjske roletne...zašto ste ih ugradili
je li njihova primarna funkcija za vas zbog zamračenja ili da se prozori ne prljaju od kiše :D
ili nešto treće
Mnogi ljudi stavljaju vanjske roletne zbog vrucine. Neki dan mi jedna zena govori da je ona stavila roletne zato sto joj cijelo poslijepodne sunce przi u prozore spavace sobe i nije mogla spavati od vrucine.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Truba »

imaju žaluzine za to :D jeftinije su
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#40 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Mis mekinjas »

Black swan wrote:može li mi neko odgovoriti za vanjske roletne...zašto ste ih ugradili
je li njihova primarna funkcija za vas zbog zamračenja ili da se prozori ne prljaju od kiše :D
ili nešto treće
Sve + manje vrucine, manje prasine... :D
mia_saraj
Posts: 1
Joined: 17/06/2014 10:08

#41 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by mia_saraj »

Trebaju mi roletne,gledam po forumu,al niko ne pominje firmu koju mi je kolega preporucio- Rol, kaze da rade kvalitetno i povoljno. Da li je iko cuo za njih ili imate neku drugu preporuku?
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#42 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Truba »

Mis mekinjas wrote:
Black swan wrote:može li mi neko odgovoriti za vanjske roletne...zašto ste ih ugradili
je li njihova primarna funkcija za vas zbog zamračenja ili da se prozori ne prljaju od kiše :D
ili nešto treće
Sve + manje vrucine, manje prasine... :D
meni je soba sjeverna strana tako da se evo i u junu pokrivam s jorganom i dekom

prvenstveno sam želio da bude zamračenje i protiv kiše
šteta što nisam komarnik ugradio :cry:
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#43 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by ludacha »

Vidim da ovdje ima ljudi koji se bave roletnama...

Imam pvc prozore bez roletni i bez komarnika. Jel moguce naknadno ugraditi oboje zajedno? Ne bih isla na sve prozore s komarnikom..kako mi se cini, moguca je jedino vanjska ugradnja. Komarnici naravno pomicni.
Rado bih alu roletne
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#44 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

ludacha wrote:Vidim da ovdje ima ljudi koji se bave roletnama...

Imam pvc prozore bez roletni i bez komarnika. Jel moguce naknadno ugraditi oboje zajedno? Ne bih isla na sve prozore s komarnikom..kako mi se cini, moguca je jedino vanjska ugradnja. Komarnici naravno pomicni.
Rado bih alu roletne
Naravno da jeste moguce je naknadno ugraditi, s tim, vec sam ranije pisao ovdje na forumu u tom slucaju bi vam kutija od roletni dosla sa vanjske strane stoka i zauzimala bi 165 mm. Postavljaju se jos bocne i/ili srednje vodilice koje su ALU i naravno komarnik se moze ugraditi da li da bude fiksni ili rolo.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#45 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Danguba »

damirc_sa wrote:
Naravno da jeste moguce je naknadno ugraditi, s tim, vec sam ranije pisao ovdje na forumu u tom slucaju bi vam kutija od roletni dosla sa vanjske strane stoka i zauzimala bi 165 mm. Postavljaju se jos bocne i/ili srednje vodilice koje su ALU i naravno komarnik se moze ugraditi da li da bude fiksni ili rolo.
Koja je cijena po m2 rolo komarnika?

Imam postavljenu pvc stolariju sa ugradjenim roletnama a sada bi da uradim komarnike koji se tada nisu radili.
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#46 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

Danguba wrote:
damirc_sa wrote:
Naravno da jeste moguce je naknadno ugraditi, s tim, vec sam ranije pisao ovdje na forumu u tom slucaju bi vam kutija od roletni dosla sa vanjske strane stoka i zauzimala bi 165 mm. Postavljaju se jos bocne i/ili srednje vodilice koje su ALU i naravno komarnik se moze ugraditi da li da bude fiksni ili rolo.
Koja je cijena po m2 rolo komarnika?

Imam postavljenu pvc stolariju sa ugradjenim roletnama a sada bi da uradim komarnike koji se tada nisu radili.
Cijena je 70 KM/m2
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#47 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Skyfox »

.
ludacha
Posts: 709
Joined: 10/04/2003 00:00

#48 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by ludacha »

Damire hvala na odgovoru, a koja je firma u pitanju? Mogu neke okvirne cijene roletni (vanjske/alu)

Hvala unaprijed :)
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#49 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

ludacha wrote:Damire hvala na odgovoru, a koja je firma u pitanju? Mogu neke okvirne cijene roletni (vanjske/alu)

Hvala unaprijed :)

U pitanju je firma ALU i PVC stolarija DOM-a.

Cijene roletni su slijedece "unutrasnje" sa PVC kutijom su 90 KM/m2 a "vanjske" sa ALU kutijom su 110 KM/m2.

Uglavnom za sve ostalo sto vas zanima mozete pogledati nasu web stranicu www.dom-a.ba i tu mozete naci sve vezano za roletne.
zaspilje
Posts: 2
Joined: 10/07/2014 19:13

#50 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by zaspilje »

http://www.zaspilje.com

Proizvodnja i ugradnja PVC ALU STOLARIJE I TERMO STAKLA, KOMARNIKA, ROLETNI, SEKCIONI VRATA

Besplatna dostava
Bespltana montaža
Besplatne konsultacije i uzimanje mjera

Image
Post Reply