Vanjske roletne - iskustva

Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#1 Vanjske roletne - iskustva

Post by Hasharijast »

Drage kolege forumaši,

Treba mi savjet za postavljanje vanjskih roletni na postojeću PVC stolariju. Na kući imam velike PVC portale pa zimi dosta energije gubim na njima. Nažalost, nisam vanjske roletne ugradio kada sam kupovao stolariju pa bih to sada učinio.

Interesuje me može li se montaža izvršiti kvalitetno i da li se isplati tj. da li se osjeti razlika i ima li ušteda.

Naravno, preporuke firmi su dobrodošle.
Hvala unaprijed svima na pomoći i informacijama.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by mali_balon »

Morat ces mjenjati i prozore zbog sanduka u koji idu roletne. Nije mi jasno kako na PVC gubis energiju, je li mislis da se kroz stakla izvuce ne kontam. Bas bi PVC trebao da dihtuje. Nejse
Kod mene je ugarak radio stolariju, PVC, i aluminijske vanjske roletne, koje sam uzeo zbog sunca, ljeti ubi.
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#3 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Hasharijast »

Ma mislio sam da na staklu na portalima gubim dosta energije. Vidim da su neki ovdje pominjali naknadno postavljanje vanjskih vanjskih ALU i PVC roletni pa sam htio da se raspitam

Sent from mobile device
rimano
Posts: 728
Joined: 28/12/2009 00:05

#4 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by rimano »

Roletne mozes naknadno uraditi samo ce ti kutija za roletne smanjiti vidno podrucje tj, vidjet ces je kroz staklo.
Po danu bi ti usteda bila slabije jer ako spustis roletne moras upaliti svjetlo pa se usteda i povecanja potrosnja struje kompenziraju. Napisi odakle si pa ti mozda neko da prijedlog. Ja sam iz Tuzle i kad sam postavljao roletne na balkon od 7-8 firmi koje sam kontaktirao samo je jedna postavljala roletne koje nisu u sklopu prozora a to je Herceg iz Srebrenika.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#5 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by mali_balon »

Evo kod mene je prozor 240 sa 160 dva krila i nikad nisam osjetio "zimu", ono da "puse" od stakala, sad da li ti valjaju stakla, komore i da li je vakum dobro doradjen to je vec druga tema.
Svakako ces morati mjenjati prozore da bi se mogli ugraditi sanduci za roletne to ti je nekih 30ak cm, ili ako neces mijenjati prozore onda ces morati stemati vjenac iznad prozora.
Opet kazem meni je radio ugarak prije 4 godine.
PRavo da ti kazem prvi put cujem da neko ima takav problem, meni cak malo kao da grije kada je vani sunce a temp u minusu, mozda je to psiholoski :D
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Optimist »

Ne moraju se mijenjati prozori da bi se ugradile vanjske roletne. Postoje roletne koje idu na vec postojeci prozor, s tim da u maloj mjeri smanjuju vidno polje jer se montiraju na vanjski dio i uopce ne izgledaju nakaradno.

Image

Image
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#7 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Hasharijast »

Optimist wrote:Ne moraju se mijenjati prozori da bi se ugradile vanjske roletne. Postoje roletne koje idu na vec postojeci prozor, s tim da u maloj mjeri smanjuju vidno polje jer se montiraju na vanjski dio i uopce ne izgledaju nakaradno.

Image

Image
E na ove sam mislio. Kakva su iskustva sa ovim roletnama ljeti i zimi :)

Sent from mobile device
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#8 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by mali_balon »

Aha sad vidim kako to ide. Malo ruzno izgleda ali nije vakat za estetiku :D .

Kazem ti, moja iskustva su dobra, samo ja bi ti preporucio da uzmes aluminijske, ako imas para.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#9 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Melami »

Cuj ne mogu se naknadno dodavati roletne :S

hahahha

:run:
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#10 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by palamuda »

Imam PVC roletne naknadno ugrađene na PVC prozor i fenomenalne su, štede energiju itekako, prozori nikad ne rose ako su spušteni preko noći što znači da se staklo ne hladi. Dok ih nisam ugradio prozori su rosili desetak cm pri dnu.
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#11 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Hasharijast »

palamuda wrote:Imam PVC roletne naknadno ugrađene na PVC prozor i fenomenalne su, štede energiju itekako, prozori nikad ne rose ako su spušteni preko noći što znači da se staklo ne hladi. Dok ih nisam ugradio prozori su rosili desetak cm pri dnu.
E hvala prijatelju. To je informacija koja mi je trebala.

Inače, kod mene je Ugarkova PVC stolarija ugrađena prije 10tak godina i naknadno b saznam da mi nisu ugradili low-e stakla i kad je jaka zima osjetim da kroz stakla probija studen. Hebiga, tada nisam znao sta je low-e staklo. Interesuje me koja firma ti je radila te roletne i koja je okvirna cijena po kvadratu. Hvala puno.

Sent from mobile device
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#12 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

Posto radim u firmi koja se bavi proizvodnjom i montažom PVC i ALU stolarije ja cu ti dati svoje mišljenje.
Roletine sa PVC kutijom i ALu lamelama se montiraju na štok od prozora što znači da ako Vam je visina prozora 1200 mm
onda Vam roletina sa PVC kutijom zauzima jos 180 mm po visini sto znaci da bi ukupni otvor morao biti 1380 mm, ali vam ostaje vidno područje od prozora visine 1200 mm

Roletine sa ALU kutijom i ALU lamelama su tzv "vanjske" roletine i one se montiraju sa bočne strane štoka tj.sa lica i one zauzimaju 160 mm od ukupne visine štoka, sto u prevodu znači da ako vam je visina prozora 1200 mm, vase vidno područje ugradnjom "vanjskih roletina" se smanjuje na 1040 mm.
User avatar
bude
Posts: 931
Joined: 10/11/2008 13:26

#13 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by bude »

damirc_sa wrote:Posto radim u firmi koja se bavi proizvodnjom i montažom PVC i ALU stolarije ja cu ti dati svoje mišljenje.
Roletine sa PVC kutijom i ALu lamelama se montiraju na štok od prozora što znači da ako Vam je visina prozora 1200 mm
onda Vam roletina sa PVC kutijom zauzima jos 180 mm po visini sto znaci da bi ukupni otvor morao biti 1380 mm, ali vam ostaje vidno područje od prozora visine 1200 mm

Roletine sa ALU kutijom i ALU lamelama su tzv "vanjske" roletine i one se montiraju sa bočne strane štoka tj.sa lica i one zauzimaju 160 mm od ukupne visine štoka, sto u prevodu znači da ako vam je visina prozora 1200 mm, vase vidno područje ugradnjom "vanjskih roletina" se smanjuje na 1040 mm.
radite li vanjske zaluzine?
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#14 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

bude wrote:
damirc_sa wrote:Posto radim u firmi koja se bavi proizvodnjom i montažom PVC i ALU stolarije ja cu ti dati svoje mišljenje.
Roletine sa PVC kutijom i ALu lamelama se montiraju na štok od prozora što znači da ako Vam je visina prozora 1200 mm
onda Vam roletina sa PVC kutijom zauzima jos 180 mm po visini sto znaci da bi ukupni otvor morao biti 1380 mm, ali vam ostaje vidno područje od prozora visine 1200 mm

Roletine sa ALU kutijom i ALU lamelama su tzv "vanjske" roletine i one se montiraju sa bočne strane štoka tj.sa lica i one zauzimaju 160 mm od ukupne visine štoka, sto u prevodu znači da ako vam je visina prozora 1200 mm, vase vidno područje ugradnjom "vanjskih roletina" se smanjuje na 1040 mm.
radite li vanjske zaluzine?

Ne, žaluzine ne radimo nikako samo PVC i ALU stolarija i roletine
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#15 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by pakica_ »

pratim.. obzirom da smo konacno promijenili stolariju iz drvenarije u pvc, sad smo k'o na izvol'te, pa trazimo roletne.. stara nece zaluzine, one na kolutanje nemamo gdje.. mozda je uspijem nagovoriti na ovo kino.. :)
il' cemo paravane uzdurisat :D ne smijem mahnitat s rajom kinecta, svi me vide :lol: :lol:
Misterxy
Posts: 67
Joined: 29/09/2012 20:34
Location: north island

#16 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Misterxy »

Vanjske aluminijumske roletne su dobra stvar,uopšte ih nije teško ugraditi,trajne su,štite dobro od sunca i neželjenih pogleda a za termoizolaciju ne znam,svaka lamela je ispunjena nekom materijom pa tako da sigurno im uticaja i na termoizolaciju,jedini im je"nedostatak"cijena,prilično su skupe :-) :-)
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#17 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by natascha »

Iz mog iskustva od prije par dana. Prozor(znači krilo bez štokova sa strane)je veličine cca. 1,30x1,20 m. Bijeli ALU prozor je 320,00 KM a smeđi 370,00 KM. Sama roletna je 270 KM
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#18 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by duboka_misao »

Misterxy wrote:Vanjske aluminijumske roletne su dobra stvar,uopšte ih nije teško ugraditi,trajne su,štite dobro od sunca i neželjenih pogleda a za termoizolaciju ne znam,svaka lamela je ispunjena nekom materijom pa tako da sigurno im uticaja i na termoizolaciju,jedini im je"nedostatak"cijena,prilično su skupe :-) :-)
ispunjene su pur pjenom

@natascha sama roletna ako je 270 KM te mjere definitivno preskupa .Mi smo uzimali po 130 .
Hasharijast
Posts: 182
Joined: 05/08/2009 12:57

#19 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by Hasharijast »

Gdje ste uzimali te roletne?

Sent from mobile device
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#20 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by respo »

i mene ovo interesuje i hocu da ugradim
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#21 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by duboka_misao »

firma Efekt na Stupu ali ima na Mdvoru radnja na cosku ispod bivseg Davora
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#22 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by zipoo »

Imate raznih firmi za al. ili pvc roletne, trazite da vam urade ponudu ko vam bude najjeftini tog uzmete. Ako zelite da se uvjerite u njihv rad trazite da vam pokazu kako izgledaju na nekom objektu gdje su radili.

Sarix, Fadz, SBK, Saplast, Mikado... ove mi prve padaju na um.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#23 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by burekodsira »

moze li neko navesti cijene ovih vanjskih roletni, proizvodjaca itd?
koja je razlika izmedju plasticnih i aluminijskih roletni (cijena, zadrzavanje toplote, kvalitet)?
damirc_sa
Posts: 395
Joined: 22/12/2012 15:55

#24 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by damirc_sa »

burekodsira wrote:moze li neko navesti cijene ovih vanjskih roletni, proizvodjaca itd?
koja je razlika izmedju plasticnih i aluminijskih roletni (cijena, zadrzavanje toplote, kvalitet)?

Razlika u cijenama nije velika. Na primjer u firmi u kojoj ja radim cijena roletine sa PVC kutijom je oko 130 KM po kvadratu, dok su roletine sa ALU kutijom oko 140 KM po kvadratu.
Razlika između PVC I ALU roletni je u kutiji u koju su smještene lamele, zatim u načinu montaže jer PVC kutija ide na štok odozgo, dok ALU kutija se montira sa prednje strane i smanjuje vidno polje za nekih 7-8 cm. Razlika je i u tome što su kod PVC kutije bočne vodilice od plastike dok su kod ALU kutija bočne vodilice od aluminijuma.
Ono što je zajedničko kod PVC i ALU roletni jesu same lamele koje su od aluminijuma barem je tako kod nas u firmi iako ima dosta firmi da rade sa plastičnim lamelama koje nakon određenog vremena požute pod utjecajem sunca i kiše.
Same lamele su dakle aluminijumske i ispunjene su smjesom koja je kao neka mješavina stiropora i pur pjene, tako da doprinose zvučnoj i toplotnoj izolaciji.

Dakle bilo da se neko odluči za PVC ili ALU roletine obavezno nek inzistira na ALU lamelama zbog razloga koji sam Vam naveo, a sada kakva će kutija biti da li PVC ili ALU to sve zavisi od postojeće stolarije i koje se od ove dvije vrste roletni mogu montirati.
suljke
Posts: 175
Joined: 06/02/2008 21:39
Location: sarajevo

#25 Re: Vanjske roletne - iskustva

Post by suljke »

Sto se tice vanjskih roletni orijentaciono se dogovaraju po kvadratu
Prije par godina radio sam naknadnu ugradnju na plasticni prozor. Strucnjaci po Sarajevu su trazili od 85 do 95 KM po kvadratu za plasticne. Nadjem covjeka iz Doboja uradi po 70 KM po kvadratu plasticne ( imao je vece poslove oko Sarajeva pa je i meni uradio )
Sto se tice toplotne izolacije primjetno je zimi. Na prozoru imam dvije roletne jednu spustim, druga dignuta. Stavite ruku zimi na staklo osjeti se razlika u temperaturi gdje je spustena ,a gdje je dignuta roletna.
Kasniije sam mjenjao stolariju vanjsku u stanu, prilikom svakog mijenjanja prozora ( plasticna stolarija ) uzimao sam odmah i vanjske roletne. Stolariju sam mjenjao etapno svake godine po jedan prozor.
Post Reply