Validnost snimka auto-kamere

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#1 Validnost snimka auto-kamere

Post by nadžak »

Pozdrav.

Već par godina na autu koristim kameru koja se ugradi unutra na vjetrobransko staklo i snima sve šta se dešava ispred auta, to je manje više poznato svima da postoji, ali ono o čemu se mnogi spore a niko nema pouzdanu informaciju u vezi toga je koliko je taj snimak validan, prvo policiji koja piše nalog a onda i sudu. Ima li netko kakvih iskustava i mišljenja?
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#2 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by hrasno38 »

Validna je koliko je i validan snimak kamera po objektima. Dakle posto se iz recimo objekata koji su imali pljacku izuzimaju snimci sa kamere i koriste za otkrivanje prekrsioca tako si i ovaj snimak koristi u istraznom i sudskom procesu. Da li ce se uvaziti na licu mjesta vjerovatno zavisi o cemu se radi ali je dokazni materijal u svakom slucaju.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#3 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by nadžak »

Ok hvala. Ma sumnja mi je iz razloga što se toliko puta spominje ta priča kako se ne može uzet kao validno jer se kao može lažirat. Meni lično je ta priča bezveze jer imaju brate sudski vještaci koji mogu potvrdit da li je snimak mijenjan ili ne. Čak neko spomenu i to da se osporava to što se ta kamera može skidati tj nije fiksna u autu pa kao i to otvara dodatne mogućnosti za manipulacije.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#4 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by febo_acm »

Da li je prava ili ne to utvrdi vještak ukoliko dođe do toga... Validna je itekako, pouzdano znam.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#5 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Puf »

I sta smo skontali? Vrijedi li snimak kamere na sudu ili ne? Iko sa pouzdanom informacijom?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#6 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Travnički Noćni Šetač »

Mislim da se u momentu uvidjaja mora prijaviti postojanje snimka kao dokaza i isti se tada mora izuzeti kao dokaz od strane ovlastenih lica i unijeti u zapisnik.... tada ima sanse da ga sud uvazi kao dokaz...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#7 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Bobi »

Mah stotine pravnika ima na ovom forumu ali eto...ili ne znaju ili nisu sigurni ili različito tumače :D, još ce uvesti cjenovnik za pravne usluge :D. Mi ostali možemo samo teoretisati :D.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#8 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by milojicabrzi »

Sve ti možeš predložiti kao dokaz u predmetu, pa čak i horoskop za tvoj znak za taj dan...

Suprotna strana to može pobijati ili ne, ovisi koliko joj je u interesu, može tražiti stručno vještačenje. mišljenje vještaka o regularnosti snimka ili moguće montaže i sl. ali ne može niko to izignorisati kao da ne postoji, može osporavati ako mu ne odgovara a na sudu je da li će to prihvatiti...

Ne može niko reći, nećemo to, to nije zvanična mup-ova kamera...

Nedavno je bio udes prema Srebreniku, kada je motorista na punoj preticao kamion i zakucao se u vozilo iz suprotnog pravca...

Kamera bila u cisterni, sve se vidi jasno ko dan, od momenta preticanja, sudara, motorista koji leti kroz zrak.

To će samo pomoći Mupu i sudu u utvrđivanju odgovornosti i kamo sreće da je više kamera i aparata...

U Srbiji ljudi masovno kupuju ove male kamerice, koje nisu puno para, a u slučaju udesa, mogu mnogo pomoći.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#9 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by liaar »

milojicabrzi wrote:Sve ti možeš predložiti kao dokaz u predmetu, pa čak i horoskop za tvoj znak za taj dan...

Suprotna strana to može pobijati ili ne, ovisi koliko joj je u interesu, može tražiti stručno vještačenje. mišljenje vještaka o regularnosti snimka ili moguće montaže i sl. ali ne može niko to izignorisati kao da ne postoji, može osporavati ako mu ne odgovara a na sudu je da li će to prihvatiti...

Ne može niko reći, nećemo to, to nije zvanična mup-ova kamera...

Nedavno je bio udes prema Srebreniku, kada je motorista na punoj preticao kamion i zakucao se u vozilo iz suprotnog pravca...

Kamera bila u cisterni, sve se vidi jasno ko dan, od momenta preticanja, sudara, motorista koji leti kroz zrak.

To će samo pomoći Mupu i sudu u utvrđivanju odgovornosti i kamo sreće da je više kamera i aparata...

U Srbiji ljudi masovno kupuju ove male kamerice, koje nisu puno para, a u slučaju udesa, mogu mnogo pomoći.
Pa ja, član 39, vozač crvenog auta kriv 200%, idemo sad, 3.4.sad :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27121
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#10 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by mayab »

Ne znam jos kako je u BiH, uglavnom, čitam da u jednoj Njemačkoj do skora to nije uzimano u obzir (kao zastita privatnosti-neovlašteno snimanje itd bla bla bla ), dok se nije desio jedan slučaj pred sudom, i sudija odobrio upotrebu snimka u utvrđivanju krivice, tako da će to kod njih sada postati pravilo
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15580
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#11 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by problemnatravunu »

Meni klošari razbili staklo da bi maznuli kameru od 40 dolara, tako da cu dobro razmisliti prije nego je opet kupim i montiram, barem u takvom obliku, kakav sam imao, dakle mora biti sta skriveno, minijaturno, jer opet da je uvijek skidam i nosim, nema šanse
User avatar
Optimist
Posts: 13617
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#12 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Optimist »

problemnatravunu wrote:Meni klošari razbili staklo da bi maznuli kameru od 40 dolara, tako da cu dobro razmisliti prije nego je opet kupim i montiram, barem u takvom obliku, kakav sam imao, dakle mora biti sta skriveno, minijaturno, jer opet da je uvijek skidam i nosim, nema šanse
Ja sam je bio uzeo i onda mi dosadilo to stalno skidanje i postavljanje tako da je vise ne koristim...

A volio bih opet uzeti neki minijaturnu koja nije vidljiva izvana i koja uvijek moze stajati na svom mjestu.
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#13 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Travnički Noćni Šetač »

Takvu minijaturnu sam ja postavio... ne skidam je nikada... samo kad se dobro zagledas mozes je vidjeti....
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#14 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by nadžak »

Digoste temu staru 4 godine, ja i zaboravio da sam ovo postavio. :D

Par stvari kao odgovor na par postova. U razgovoru sa par sudija koji rade na prekrsajima NIJEDAN mi nije rekao da je sporan snimak sa takve kamere!
Postoje vještaci pa nek utvrde da li je montaža ili ne ali kad krivac vidi da ima snimak ne pada mu na pamet još i to da plaća vještaka da pobija nepobitno!

Ja sam lično slao neke snimke sa svoje kamere i nije bilo problema.

Taj problem kradje i provale u auto se riješi time što kupiš malo skuplju kameru koja ima nosač na staklu iznutra i kad izlaziš samo je bočno svučeš i skloniš negdje. Ja tako radim godinama i sve OK. Kome je mrsko, šta ću mu ja! Takvima je mrsko i Zeder zaključat. Jbg, takvo je vrijeme, moraš se malo potrudit da zaštitiš imovinu.
Kad sam kupovao kameru pregledao sam review ovog lika iz UK i puno je pomoglo u odabiru. Sad ih ima i drugih sigurno.

User avatar
Optimist
Posts: 13617
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#15 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Optimist »

Travnički Noćni Šetač wrote:Takvu minijaturnu sam ja postavio... ne skidam je nikada... samo kad se dobro zagledas mozes je vidjeti....
Vjerovatno si vec pisao ali nisam upratio pa ako moze jos jednom.
Koja je kamera kod tebe i koliko kosta?
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#16 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Travnički Noćni Šetač »

Ova je kod mene... dobra stvar je ugao snimanja od 170 stepeni

https://m.gearbest.com/car-dvr/pp_142025.html

User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#17 Re: Validnost snimka auto-kamere

Post by Dope_Man »

problemnatravunu wrote:Meni klošari razbili staklo da bi maznuli kameru od 40 dolara, tako da cu dobro razmisliti prije nego je opet kupim i montiram, barem u takvom obliku, kakav sam imao, dakle mora biti sta skriveno, minijaturno, jer opet da je uvijek skidam i nosim, nema šanse
Ja ponekad koristim stari mobitel kao dashcam. Svakako mi za stalno stoji onaj drzac na sajbi od 3.5 KM, i samo ubacim/izvadim mob pri ulasku/izlasku iz auta. Nikakava procedura, a nema sta ukrasti. A nisam ni morao kupiti nista dodatno osim tog drzaca.
Post Reply