Vakcine - iskustva

Moderator: O'zone

Locked

Hocete li se vakcinisati protiv COVID-a koliko god puta bude trebalo?

-DA, naravno kad god kazu strucnjaci da treba i koliko god puta tu sam
89
30%
-NE, primio sam 2 doze i dosta od mene
62
21%
-NE, primio sam 3 ili primit cu uskoro trecu dozu i dosta od mene
48
16%
-NISAM se nikako vakcinisao protiv covida niti planiram
102
34%
 
Total votes: 301

User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#251 Re: Vakcine - iskustva

Post by Grean »

Dado dijasporitus wrote: 15/04/2021 18:28
ovo_malo_duse wrote: 15/04/2021 17:10
Evelinda wrote: 15/04/2021 13:13 Ima li neko normalan i ozbiljan da mi odgovori Koja je razlika izmedju Sinovac i sinopharm vakcine i koja je bolja?
Nema poznate razlike izmecju ove dvije vakcine. Obje kompanije su pod kontrolom kineske vlade stim da je eto kao Sinovac privatna a sinofarm drzava.

Obje se baziraju na staroj tehnologiji proizvodnje vakcina na bazi inaktivnog virusa ili ti ubjen corona virus koji se se be moze razmnozavati se ubaci u organizam da ga imuni sistem prepozna.
Takva je bila vecina vakcina koje smo primali kao djeca.
Prilicno su sigurne ali imaju nesto manju efikasnost 50-60% da se zarazis stim da imaju 100% za hospitalizaciju i smrtni ishod. To su pokazale u Tuskoj i Brazilu oko 15- 20 miliona.
Mislim da su studije radjene na Sinovacu.
Da se nadovezem, Sinovac i Sinopharm spadaju u grupu adenovirus vakcina (kako je vec gore objasnjeno) na istoj bazi na kojoj su i Astrazeneca i J&J. Kod ove zadnje dvije je bilo slucajeva krvnih ugrusaka, doduse extremno rijetkih 1 u milion, ali su obje iz predostroznosti bile pauzirane na odredjeno vrijeme. Kina na zalost nema toliku transparentnost pa da daje jednake izvjestaje o sigurnosti ali za racunati je po logici da su sve 4 vakcine jednako sigurne.
Kako na istoj bazi kao Astra i J&j? Nisam ekspert ali koliko znam Astra i J&J su vektor vakcine dok su kineske birvaktile tehnologija, na bazi inaktiviranog virusa. Koliko ja znam to su generacija A i B, nije ista stvar.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#252 Re: Vakcine - iskustva

Post by tovarish »

Bilo je neki dan na N1 poređenje svih vakcina, mada sad ne mogu da nađem taj članak.

U poređenju, sinevac štiti od zaraze oko 55%, dok sinefarm štiti blizu 80%. Mada, ne mogu pouzdano tvrditi da sam dobro upamtio.

BTW, jučer oko 10 sam primio AZ i već poslijepodne je iskočio herpes, a navečer su počeli bolovi u ruci. Ujutro sam osjećao malaksalost (edit: i kašalj) i to je trajalo do oko 13 sati, da bih se oko 16 počeo tresti od zime i imao sam temperatura 38.
Last edited by tovarish on 15/04/2021 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#254 Re: Vakcine - iskustva

Post by konektovan »

Grean wrote: 15/04/2021 18:31
Dado dijasporitus wrote: 15/04/2021 18:28
ovo_malo_duse wrote: 15/04/2021 17:10

Nema poznate razlike izmecju ove dvije vakcine. Obje kompanije su pod kontrolom kineske vlade stim da je eto kao Sinovac privatna a sinofarm drzava.

Obje se baziraju na staroj tehnologiji proizvodnje vakcina na bazi inaktivnog virusa ili ti ubjen corona virus koji se se be moze razmnozavati se ubaci u organizam da ga imuni sistem prepozna.
Takva je bila vecina vakcina koje smo primali kao djeca.
Prilicno su sigurne ali imaju nesto manju efikasnost 50-60% da se zarazis stim da imaju 100% za hospitalizaciju i smrtni ishod. To su pokazale u Tuskoj i Brazilu oko 15- 20 miliona.
Mislim da su studije radjene na Sinovacu.
Da se nadovezem, Sinovac i Sinopharm spadaju u grupu adenovirus vakcina (kako je vec gore objasnjeno) na istoj bazi na kojoj su i Astrazeneca i J&J. Kod ove zadnje dvije je bilo slucajeva krvnih ugrusaka, doduse extremno rijetkih 1 u milion, ali su obje iz predostroznosti bile pauzirane na odredjeno vrijeme. Kina na zalost nema toliku transparentnost pa da daje jednake izvjestaje o sigurnosti ali za racunati je po logici da su sve 4 vakcine jednako sigurne.
Kako na istoj bazi kao Astra i J&j? Nisam ekspert ali koliko znam Astra i J&J su vektor vakcine dok su kineske birvaktile tehnologija, na bazi inaktiviranog virusa. Koliko ja znam to su generacija A i B, nije ista stvar.
Fulio je dado opasno...
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#255 Re: Vakcine - iskustva

Post by tovarish »

banjaluka078 wrote: 15/04/2021 18:53 Čudno, a u Srbiji su herpes mahom prijavljivali poslije Sinofarma.
Možda je slučajnost kod mene.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#256 Re: Vakcine - iskustva

Post by ovo_malo_duse »

konektovan wrote: 15/04/2021 18:54
Grean wrote: 15/04/2021 18:31
Dado dijasporitus wrote: 15/04/2021 18:28

Da se nadovezem, Sinovac i Sinopharm spadaju u grupu adenovirus vakcina (kako je vec gore objasnjeno) na istoj bazi na kojoj su i Astrazeneca i J&J. Kod ove zadnje dvije je bilo slucajeva krvnih ugrusaka, doduse extremno rijetkih 1 u milion, ali su obje iz predostroznosti bile pauzirane na odredjeno vrijeme. Kina na zalost nema toliku transparentnost pa da daje jednake izvjestaje o sigurnosti ali za racunati je po logici da su sve 4 vakcine jednako sigurne.
Kako na istoj bazi kao Astra i J&j? Nisam ekspert ali koliko znam Astra i J&J su vektor vakcine dok su kineske birvaktile tehnologija, na bazi inaktiviranog virusa. Koliko ja znam to su generacija A i B, nije ista stvar.
Fulio je dado opasno...
Ma fulio skroz.
AZ,J&J i Sputnik koriste drugi virus adaptiran sa siljcima corone.
Kineske obje koriste direktno umrtvljen orginalni virus corone.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#257 Re: Vakcine - iskustva

Post by jeza u ledja »

Ih, lako je Kinezima nabavit orginalni virus. Samo odu i kupe ga na pijaci. :D
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#258 Re: Vakcine - iskustva

Post by Grean »

jeza u ledja wrote: 15/04/2021 20:57 Ih, lako je Kinezima nabavit orginalni virus. Samo odu i kupe ga na pijaci. :D
Ali tih se ja najmanje bojim
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#259 Re: Vakcine - iskustva

Post by Evelinda »

Koju vakcinu moze da primi zena (oko 50 i nesto godina) koja ima neke autoimune bolesti .A zeneca ne pominjitea nju nikako ne vjeruje .U bih je pa mi sad nemamo neke mogucnosti da biramo i ako dobijemo sigurno necemo imati izbor
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#260 Re: Vakcine - iskustva

Post by banjaluka078 »

Evelinda wrote: 16/04/2021 10:29 Koju vakcinu moze da primi zena (oko 50 i nesto godina) koja ima neke autoimune bolesti .A zeneca ne pominjitea nju nikako ne vjeruje .U bih je pa mi sad nemamo neke mogucnosti da biramo i ako dobijemo sigurno necemo imati izbor

Mislim da je to pravo pitanje za specijalistu koji vodi pacijenta i za doktora na vakcinalnom punktu.
Da li je vakcinacija bezbjedna za ljude sa autoimunim bolestima (npr.Hašimoto)?

Ne očekujemo da će osobe koje imaju autoimune bolesti imati značajne neželjene efekte vakcinacije na njihovu bolest.

Proizvođač Pfizer/BioNTech u uputstvu za upotrebu njihove vakcine protiv COVID-19 (Comirnaty) navodi da se ova vakcina može koristiti kod osoba sa autoimunim bolestima.

Proizvođač Institut Gamaleja iz Rusije navodi da se vakcina Sputnik V može koristiti kod osoba sa određenim hroničnim bolestima, uključujući autoimune bolesti, uz oprez (odnosno, mogu da se vakcinišu ukoliko su u stabilnoj fazi bolesti. U slučaju da je bolest u fazi pogoršanja, potrebno je sačekati da se stanje stabilizuje).

https://bl.komorars.ba/sr-Latn/blog/pos ... v-covid-19
Više: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-nc ... tions.html
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#261 Re: Vakcine - iskustva

Post by BlackRiver »

Juce oko 3 primio prvu dozu AZ. Prvih sat vremena lagani trnci kroz ruku. Navece oko 22 osjecaj kao pred gripu (lagani bolovi u kostima, misicima, opcenito osjecaj umora). Temperatura normalna - 36.8.

Jutros stanje isto. Osjecaj hladnoce u tijelu bez temperature. Za sada sve ide kako je doktor rekao. Veli nakon 48h si ko' nov, pa cemo vidjeti :mrgreen:
User avatar
purgatorio
Posts: 1064
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#262 Re: Vakcine - iskustva

Post by purgatorio »

AstraZenecca prva doza u srijedu u 12. Navečer, temperatura 40, groznica. Ujutro temperatura 38.5, malaksalost, glavobolja. Dan treći, nema temperature, nema glavobolje, kao nov.

Ako će i druga doza isto biti, razmisliću dobro.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#263 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

Katastrofa ako si imao 40 temp :shock:
Pa to je na granici zivota i smrti jbt
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#264 Re: Vakcine - iskustva

Post by Evelinda »

Koje su vakcine najsigurnije za ljude koji imaju neka autoimuna oboljenja? Sa najmanje nus pojava ili negativnih reakcija na vakcinu.AZ vec eto znamo da stvara krvne ugruske,meni najmirisnija kineska ali kazu ona ne valja sinovac a kod nas ce doci samo te, uz to ona stiti samo 50 %.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#265 Re: Vakcine - iskustva

Post by NediM17 »

Ja smora majko mila. :-)
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#266 Re: Vakcine - iskustva

Post by spinel_ »

Evelinda wrote: 17/04/2021 13:48 Koje su vakcine najsigurnije za ljude koji imaju neka autoimuna oboljenja? Sa najmanje nus pojava ili negativnih reakcija na vakcinu.AZ vec eto znamo da stvara krvne ugruske,meni najmirisnija kineska ali kazu ona ne valja sinovac a kod nas ce doci samo te, uz to ona stiti samo 50 %.
Previse se opterecujes s necim od cega imas fobiju.
Kratko i jasno. Ne vakcinisi se.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#267 Re: Vakcine - iskustva

Post by Evelinda »

Ako neko zna neka kaze
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#268 Re: Vakcine - iskustva

Post by BlackRiver »

Evelinda wrote: 17/04/2021 15:53 Ako neko zna neka kaze
Ako mislis da ces kvalitetan odgovor na takvo pitanje dobiti na forumu, onda imas veci problem od odabira vakcine.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#269 Re: Vakcine - iskustva

Post by Evelinda »

Ne mislim da cu naci siguran odgovor vec razlike medju vakcinama i neko ko se razumije koje daju nus pojave i koje su kao najozloglasenije
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44879
Joined: 29/12/2005 01:20

#270 Re: Vakcine - iskustva

Post by jeza u ledja »

Ja znam ljude sa autoimunim bolestima koji su primili Modernu. Nikakvih problema.

Ja primio Pfizer, nakon druge doze malo malaksalost, povisena temperatura i to. Nakon 24 sata proslo. Kod prve vakcine nista.

Naravno ruka boli, ali to je slicno i kod drugih vakcina.

Sama boca maltene nista.

Otprilike koliko vidim slicna kombinacija kao kod vecine ovdje.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#271 Re: Vakcine - iskustva

Post by biglebovski »

Evelinda wrote: 17/04/2021 13:48 Koje su vakcine najsigurnije za ljude koji imaju neka autoimuna oboljenja? Sa najmanje nus pojava ili negativnih reakcija na vakcinu.AZ vec eto znamo da stvara krvne ugruske,meni najmirisnija kineska ali kazu ona ne valja sinovac a kod nas ce doci samo te, uz to ona stiti samo 50 %.
To je najbolje da pitaš senjor Bila Gejtsa mejlom direktno na [email protected]. On je trenutno najveći znalac oko vakcina. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#272 Re: Vakcine - iskustva

Post by banjaluka078 »

Ostavljena joj je hrpa linkova, hrpa savjeta da se konsultuje s ljekarom, ne znam zaista šta više da joj prosječan forumaš napiše. Google "u šake", imaju dvije sjajne grupe na FB u kojima se može dobiti dobar odgovor, pa neka se snalazi.
User avatar
pojedinac
Posts: 1453
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#273 Re: Vakcine - iskustva

Post by pojedinac »

Jedna od izjava o nuspojavi vakcina:
Let me be very clear about the risk of a very serious complication like this thrombosis picture, because it is not just any thrombosis. This is a very special form of thrombosis, in combination with a low number of platelets and a tendency to bleed, causing a combination of a pulmonary embolism and a brain haemorrhage.
Dopustite mi da budem vrlo jasan u vezi s rizikom od vrlo ozbiljnih komplikacija poput ove slike tromboze, jer to nije bilo kakva tromboza. Ovo je vrlo poseban oblik tromboze, u kombinaciji s malim brojem trombocita i tendencijom krvarenja, što uzrokuje kombinaciju plućne embolije i moždanih krvarenja, na primjer.
User avatar
Point.
Posts: 27562
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#274 Re: Vakcine - iskustva

Post by Point. »

Starci mi primili u srijedu vakcinu AZ, nikakvih problema sve udure hvala Bogu. Od brata žena primila dvije doze Pfizera još u februaru, sve ok bez ikakvih problema, jedan dan nakon druge doze je bila umorna.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#275 Re: Vakcine - iskustva

Post by Naslovnica »

Dvoje iz bliže famalije se ćipovali rajfajzenom neki dan, nikakvih simptoma osim poprilično jakog bola u ruci koji je 2-3 dan nestao.
:thumbup:
Locked