VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2901 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Capljina74 »

Bloo wrote: 04/02/2020 14:42
Capljina74 wrote: 04/02/2020 14:40
otherside wrote: 04/02/2020 13:26 @Capljina74
pitanje
zasto se veterinar 3x sedmicno susrece sa djecom iz autisticnog spektra i njihovim roditeljima?
Nismo rijesili kloniranje, ali da odgovorim.

Ne kao veterinar. To ovi sto love vjestice bacaju sprdnju. Ocekivao sam da ce reci da sam diplomu uzeo u Grudama.
Samo sam na pricu o pedijatrima naveo sta sam završio i a sta radim.
Prica ovdije je izgubila smisao. Love se vjestice i sagovornik na prvu popljuje. Braca su male mace za ove skupine i za i protiv vakcinacija.
Ne kao veterinar vec kao?
Hocemo pp? Sve sto sam ovdije napisao izvrglo se ruglu, zasto bi dalje pisao?
Da uslikam vakcinalne kartone djece rekli bi laž, da skeniram ličnu rekli bi kloniran...
Nisam toliki mazohista, hvala lijepo. Prihvatam seks samo od svoje gospodje. Grupnjaci me nikada nesto nisu interesovali.
Last edited by Capljina74 on 04/02/2020 14:57, edited 2 times in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2902 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Nisam zainteresirana. Ali ako dio svojih argumenata zasnivas na licnim iskustvima, uvjerljivije bi bilo da das i pozadinu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#2903 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Capljina74 »

Bloo wrote: 04/02/2020 14:52 Nisam zainteresirana. Ali ako dio svojih argumenata zasnivas na licnim iskustvima, uvjerljivije bi bilo da das i pozadinu.
Iskreno,
Vjeruj pokusao sam. Halali, vidim da si dobronamjerna. Dovoljno sam rekao.
Uhvatili su se jednog mog upisa na temi o Kini, ni najmanje mi nije trebala ova zajebancija na odmoru.
User avatar
Filter
Posts: 8038
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2904 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Filter »

Pozdrav forumlije,
traze mi za dijete iz skole potvrdu o primljenim vakcinama, kako to dobiti? trenutno nismo u sarajevu, sto malo komplikuje sve :roll:
da li uopste nase zzo izdaje ove potvrde ili neko drugi? na netu ne mogu nista naci.


thx
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#2905 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Brus Lee »

Filter wrote: 05/03/2020 09:15 Pozdrav forumlije,
traze mi za dijete iz skole potvrdu o primljenim vakcinama, kako to dobiti? trenutno nismo u sarajevu, sto malo komplikuje sve :roll:
da li uopste nase zzo izdaje ove potvrde ili neko drugi? na netu ne mogu nista naci.
Gdje ti je djete primalo vakcine tu ce i dobiti potvrdu

thx
User avatar
holowey
Posts: 8432
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2906 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by holowey »

Filter wrote: 05/03/2020 09:15 Pozdrav forumlije,
traze mi za dijete iz skole potvrdu o primljenim vakcinama, kako to dobiti? trenutno nismo u sarajevu, sto malo komplikuje sve :roll:
da li uopste nase zzo izdaje ove potvrde ili neko drugi? na netu ne mogu nista naci.


thx
u zdravstvenoj knjizici su nekad bile upisane vakcinacije, na novim plasticnim karticama to ne pise, ali u zdravstvenom kartonu bi trebale biti nabrojane sve vakcinacije/revakcinacije... obrati se zdravstvenoj ustanovi gdje tvoje dijete ima otvoren karton da ti izdaju potvrdu o imunizacijama... nema zzo nista s tim, skolsko odjeljenje u d.z. je prava adresa...
User avatar
Filter
Posts: 8038
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2907 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Filter »

holowey wrote: 06/03/2020 10:54 u zdravstvenoj knjizici su nekad bile upisane vakcinacije, na novim plasticnim karticama to ne pise, ali u zdravstvenom kartonu bi trebale biti nabrojane sve vakcinacije/revakcinacije... obrati se zdravstvenoj ustanovi gdje tvoje dijete ima otvoren karton da ti izdaju potvrdu o imunizacijama... nema zzo nista s tim, skolsko odjeljenje u d.z. je prava adresa...
thx @holowey
ma krenuo redom, ako se vec neko sreo sa tim da napise koju pametnu.
karton je u vrazovoj i tamo sam jucer poslao mater da zaganja kopiju ili neku potvrdu, navodno ce biti gotovo za 7 dana.
u knjizici su upisane sve vakcine, ali ne pije vode, treba potvrda...
jesu se uspanicili svi oko ove korone :roll:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8255
Joined: 25/05/2013 23:49

#2908 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by apsidejzi »

Sto je ova tema zamrla nesto ovih dana :lol:
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#2909 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by mirza_15 »

Daj nam ponovo ove što su protiv vakcinacije da vidimo šta sada misle o svemu. Lako je palamuditi kad je sve potaman.
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#2910 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by lacrima »

apsidejzi wrote: 15/03/2020 07:26 Sto je ova tema zamrla nesto ovih dana :lol:
Sve pametolozi i cirkusanti
User avatar
apsidejzi
Posts: 8255
Joined: 25/05/2013 23:49

#2911 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by apsidejzi »

lacrima wrote: 20/03/2020 19:21
apsidejzi wrote: 15/03/2020 07:26 Sto je ova tema zamrla nesto ovih dana :lol:
Sve pametolozi i cirkusanti
mirza_15 wrote: 20/03/2020 19:16 Daj nam ponovo ove što su protiv vakcinacije da vidimo šta sada misle o svemu. Lako je palamuditi kad je sve potaman.
Eeeee lako je palamuditi kad je 90% populacije vakcinisano pa onda onih 10% nije toliko izlozeno jer virus ne moze da se pandemijski siri. Ovo sto sad dozivljavamo je bila normala sve do prije 50godina. Tacno dobro dodje da se podsjetimo malo korijena...
lacrima
Posts: 954
Joined: 29/07/2012 18:12

#2912 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by lacrima »

Dobro dosli u realnost kakva bi bila da nema vakcina. Zamislite sad na ovo sve i boginje i djeciju paralizu, tuberkulozu, morbile, veliki kasalj, pa i bjesnilo itd
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#2913 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by mirza_15 »

apsidejzi wrote: 20/03/2020 20:04
Eeeee lako je palamuditi kad je 90% populacije vakcinisano pa onda onih 10% nije toliko izlozeno jer virus ne moze da se pandemijski siri. Ovo sto sad dozivljavamo je bila normala sve do prije 50godina. Tacno dobro dodje da se podsjetimo malo korijena...
Ma oni bi odbili vakcinu protiv corone, za sebe i svoje dijete, da se sutra pojavi. Iz principa :lol:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#2914 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by JanuaryJones »

Antivaxerima je ovo odlična prilika da vide kako izgleda svijet bez vakcina. Free lesson, front row seats.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2915 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion »

Sad će antivaxxeri konačno vjerovat' našem zdravstvu.

Nula oboljelih u Sarajevu.
User avatar
geralt
Posts: 5191
Joined: 14/09/2017 12:45

#2916 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by geralt »

Malo lijepih vijesti sa globalnog nivoa: djecja paraliza (polio) je zahvaljujuci vakcinaciji zvanicno istrijebljena u Africi, nakon sto su prosle 4 godine bez prijavljenog slucaja: https://www.africakicksoutwildpolio.com/

Od tri tipa poliovirusa, dva su potpuno istrijebljena globalno, treci je sada prisutan jos samo u Afganistanu i Pakistanu.
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#2917 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by broj dva »

Stotine miliona spasenih zivota.
Ali ne, ne dam da me Bil chipuje pa makar crko !
Onaj film Idiocracy sve vise na dokumentarac lici.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#2918 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Mogy87 »

@Capljina74 sad vidjeh ti si ekipa MMR i autizam. (Napisao si to na drugoj temi).

Ovo je velika danska studija koja je pratila preko pola miliona djece 7 godina. I bez ikakve sumnje je dokazano da MMR vakcina ne izaziva autizam. Uz preko 100 drugih koje se bave istom temom.

The study strongly supports that MMR vaccination does not increase the risk for autism, does not trigger autism in susceptible children, and is not associated with clustering of autism cases after vaccination. It adds to previous studies through significant additional statistical power and by addressing hypotheses of susceptible subgroups and clustering of cases.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30831578/

Ja se samo pitam koliko bi autisticnoj djeci mogli pomoci da smo samo te novce ulozili u istrazivanja i da im pomognemo.

Razlog "skoka" u broju autisticne djece lezi u cinjenici da je spektar kakvog danas poznajemo definisan tek 2000. godine. Prije toga su ta djeca potpadala pod milion drugih dijagnoza. Od "malo je cudan" do "seoske lude".

I sto je jako vazno: imas masu roditelja koja su nakon sto je starijem djetetu dijagnosticiran autizam odbili vakcinaciju mladjeg. I onda i mladje nevakcinisano dijete zavrsi u spektru. Jer je uporiste genetsko.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#2919 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Mogy87 »

"Na današnji dan prije jedanaest godina znanstveni časopis The Lancet povukao je znanstveni članak kojega je 1998. objavio Andrew Wakefield, a radi kojega je cjepivo MMR (Mo-Pa-Ru) protiv ospica, zaušnjaka i rubeole povezano s autizmom i crijevnim upalama.

Odluka o uklanjanju tog teksta iz znanstvene literature donesena je nakon što je u desecima opsežnih i temeljitih studija potaknutih Wakefieldovim tvrdnjama, nedvojbeno dokazano da cjepivo NIJE povezano s pojavnošću autizma i kolitisa, te nakon što je provedena istraga kojom je utvrđeno da je Wakefield lagao, izmišljao i falsificirao podatke u studiji i da je za to istraživanje primio novac od odvjetnika koji su vodili parnice u kojima se pokušavalo povezati cjepiva s određenim bolestima.

Šteta koju je Wakefield svojim falsificiranjem znanosti, širenjem lažnih informacija i pohlepom za novcem nanio ljudima i djeci diljem svijeta je nemjerljiva: od objave u The Lancetu 1998. do povlačenja članka 2010., u samo dvanaest godina, diljem svijeta su očajni roditelji djece s poremećajima iz autističnog spektra prevareni i podmuklo zavedeni izmišljenim lažnim Wakefieldovim podacima, a svijetom se proširio protu-cijepni (antivaxxerski) pokret zbog kojega je u brojnim državama, pa i u Hvatskoj, došlo do pada postotka cijepljene djece, s posljedicama koje su više nego tragične.

I danas, još uvijek, deset godina nakon što je Wakefield na sudu priznao svoju laž i oduzeta mu je liječnička licenca, antivaxxerski sljedbenici odbijaju cijepiti djecu, iako je ova lažna studija brojnim dokazima označena kao prevara, a stotine tekstova koji su uslijedili su potvrdili da je cijepljenje kao metoda prevencije bolesti učinkovito i sigurno, uz minimalne nuspojave.

Wakefield je potom imao 10 godina i beskonačnu količinu novca i materijalnih uvjeta (antivakseri cijeloga svijeta ga bogato financijski podupiru) da ponovi svoje istraživanje, dokaže da je bio u pravu, opere svoje ime i začepi usta svima koji tvrde da cjepiva i autizam nemaju uzročno-posljedičnu povezanost. Naravno, to nije učinio, niti namjerava pokušati.

Ipak, povlačenje njegove zločinačke laži iz znanstvene literature velik je korak prema boljem razumijevanju znanstvenih istraživanja, naučnih dokaza i napretka temeljenog na provjerenim činjenicama.

Sretan vam 2. veljače, Dan povlačenja!
Happy February 2nd, Retraction Day!"

Post Reply