VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2526 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »

Chmoljo wrote:
triconja wrote:Bog te mazo raspreda se o uticaju vakcina a zivimo u supku europe dje zrak najzagadjeniji u vecim gradovima i daleko iznad "sigurnih" nivoa a vi bi da se testira reakcija nakon dobijanja vakcine :lol: :lol: :lol:

Dijete za godinu zivota provedenih u kuci u zenici/sarajevu/tuzli dobije vise zagadjenja i ostecenja celija nego prosjecan stanovnik mongolije za citavog zivota :lol: . Imal uticaja zagadjenje na degeneraciju mozga? :mrgreen:
:D

izjave iz stvarnog života: pa izvedite dijete malo na zrak.

mjerenja pokazuju da je zrak opasan. beba nema još ni 6 mjeseci, za njega je to katastrofalno.

ma hajde, živi u Sarajevu, neka se navikava.



ne preuveličavam, ne karikiram.
Ma to ti je socijalisticko "celicenje", ha ja :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2527 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#2528 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by anchor85 »

S4mpion wrote:
anchor85 wrote:
S4mpion wrote: Odgovor nije pretjerano komplikovan-zaboli ih za tebe i tvoje potomstvo kao što i tebe za boli za njih.

Možeš se ti pozivati na prava, ali tvoja prava su samo ona za koja se uspiješ izborit', sve ostalo je mrtvo slovo na papiru.
Ponovno, ko je dao pravo? Pazi, ja to viđam na svakom koraku u svom okruženju, da oni koji su se razmnožili smatraju ne samo da su bolji od onih koji se nisu razmnožili, nego da imaju i prvenstvo u svemu te da su njihova prava bitnija, a ostali ne postoje. SVi mi imamo ista prava da odlučujemo za sebe. Ali ovo nije odluka koja utiče samo na jednu osobu, na jednu porodicu. Ugrožavaju ljude oko sebe. Ponavljam, sa sobom radi šta hoćeš, ali ne diraj mene. Vrijeme je da to shvate.
Pa možemo mi tako pričati do sutra, ali ništa se ne mijenja jer ništa ne radimo i nemamo osjećaj za kolektivnu odgovornost, jer nas, sve kolektivno, zaboli za tuđe. Jedino što znamo je to da iz udobne fotelje upiremo prstom u ovog ili onog, jer je to linija manjeg otpora.
Izvini, ali do sada smo imali kolektivnu svijest. Kako je onda većina iz 80-ih i 90-ih vakcinisana? Ne vjerujem da su svi roditelji ovog svijeta bili ovce pa samo tako slali svoju djecu da se vakcinišu, bez da se zapitaju.
Problem ne bi bio da su izbačene studije, ali prave studije, koje dokazuju da su vakcine zaista štetne. Ja bih prva podržala. Nemoj miješati ono što sam napisala sa nemanjem osjećaja za kolektivnu odgovornost. Dapače, ja, a vjerujem i ostali koji podržavaju vakcinaciju, imam osjećaj kolektivne odgovornosti. Problem su sebičnjaci koji se protive vakcinama.

Meni ovo isto kao da ja sad stučem 10 piva i sjednem za volan. To što ću potencijalno ubiti nekoliko ljudi, ma šta me briga. Nebitni su.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#2529 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy »

Naslovnica wrote:Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
Ja koliko znam postoji test na antitijela koji se moze uraditi i onda znas jesi li vakcinisan/prebolovao ili nisi. Ako nisi, vakcinises se. Vjerovatno test moras o svom trosku.
User avatar
anchor85
Posts: 4201
Joined: 23/01/2014 13:47

#2530 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by anchor85 »

Alhemicarkaa wrote:
To pravo nam je dao Pravilnik o nacinu provedbe obavezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obavezi (SN FBiH 68/16). To dokazuju i plave koverte, pozivi i trenutno pune ambulante onih koji su izbjegavali vakcinaciju a sad se vakcinisu.

Svi koji spominjete licna iskustva ste jos gori. Vi biste trebali biti najveci zagovornici vakcina jer vam djeca ne smiju biti vakcinisana.

I ja imam snazne reakcije na dinju pa ne vicem okoli ne jedite dinju zbog mog LICNOG iskustva.
:thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2531 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »

anchor85 wrote:
S4mpion wrote:
anchor85 wrote:Imam ja jedno pitanje za vas koji stalno spominjete ta neka prava. Ko je vama dao pravo da rizikujete moje zdravlje i moj život? Sa sobom i svojom djecom radite apsolutno šta hoćete, pobacajte sve kroz prozor što se mene tiče, hladno me zaboli neka stvar šta će biti sa vama i vašim potomstvom. Ali ko vam je dao pravo da mene ugrožavate? Ja nisam na to pristala niti me iko pitao (a obzirom da je moja guzica u pitanju, smatram da trebam biti pitana).
Odgovor nije pretjerano komplikovan-zaboli ih za tebe i tvoje potomstvo kao što i tebe za boli za njih.

Možeš se ti pozivati na prava, ali tvoja prava su samo ona za koja se uspiješ izborit', sve ostalo je mrtvo slovo na papiru.
Ponovno, ko je dao pravo? Pazi, ja to viđam na svakom koraku u svom okruženju, da oni koji su se razmnožili smatraju ne samo da su bolji od onih koji se nisu razmnožili, nego da imaju i prvenstvo u svemu te da su njihova prava bitnija, a ostali ne postoje. SVi mi imamo ista prava da odlučujemo za sebe. Ali ovo nije odluka koja utiče samo na jednu osobu, na jednu porodicu. Ugrožavaju ljude oko sebe. Ponavljam, sa sobom radi šta hoćeš, ali ne diraj mene. Vrijeme je da to shvate.
Koliko kriminalaca hoda svakim gradom (i selom) nase nam bosne ali nekako je nacionalni interes kriminalizirat to sto neko nece vakcinisat djecu i dizat hajke na te neodgovorne osobe (ove sto nece vakcinisat), ma hajte limmo vas.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2532 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Alhemicarkaa wrote:
S4mpion wrote:
anchor85 wrote:Imam ja jedno pitanje za vas koji stalno spominjete ta neka prava. Ko je vama dao pravo da rizikujete moje zdravlje i moj život? Sa sobom i svojom djecom radite apsolutno šta hoćete, pobacajte sve kroz prozor što se mene tiče, hladno me zaboli neka stvar šta će biti sa vama i vašim potomstvom. Ali ko vam je dao pravo da mene ugrožavate? Ja nisam na to pristala niti me iko pitao (a obzirom da je moja guzica u pitanju, smatram da trebam biti pitana).
Odgovor nije pretjerano komplikovan-zaboli ih za tebe i tvoje potomstvo kao što i tebe za boli za njih.

Možeš se ti pozivati na prava, ali tvoja prava su samo ona za koja se uspiješ izborit', sve ostalo je mrtvo slovo na papiru.
To pravo nam je dao Pravilnik o nacinu provedbe obavezne imunizacije, imunoprofilakse i kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se podvrgavaju toj obavezi (SN FBiH 68/16). To dokazuju i plave koverte, pozivi i trenutno pune ambulante onih koji su izbjegavali vakcinaciju a sad se vakcinisu.

Svi koji spominjete licna iskustva ste jos gori. Vi biste trebali biti najveci zagovornici vakcina jer vam djeca ne smiju biti vakcinisana.

I ja imam snazne reakcije na dinju pa ne vicem okoli ne jedite dinju zbog mog LICNOG iskustva.
Ja sam ovdje navodio lična iskustva i kroz šta su mi djeca prošla i prolaze , ali nigdje nisam rekao da sam protiv vakcinacije ili da podržavam anti-vax pokret. Niđe veze. Autizam nisam niti jednom spomenuo u tom kontekstu.
Ali ovdje ljudi idu iz krajnosti u krajnost, ili si skroz za, ili skroz protiv, nema sredine. Ja nisam ni za jedno od ta 3.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2533 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

easy wrote:
Naslovnica wrote:Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
Ja koliko znam postoji test na antitijela koji se moze uraditi i onda znas jesi li vakcinisan/prebolovao ili nisi. Ako nisi, vakcinises se. Vjerovatno test moras o svom trosku.
OK, lagano nadolazimo na 'kolektivni imunitet' i ovu frku oko vakcinacije DJECE. ;-)
Gdje su u svoj toj priči odrasli, od kojih većina starije generacije sigurno nije vakcinisana za MMR?
Da ne govorim o revakcinaciji i dužini valjanosti imunizacije. 8-)
Zašto se digla hampa da se vakcinišu samo djeca, zašto ne i starija generacija?!
Zašto su moja nevakcinisana djeca opasnija za okolinu od nevakcinisanih prdonja?!
Samo zato što djeca idu u školu a odrasli ne?!
Nevakcinisani odrasli su opasni koliko i djeca, zar ne?!
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#2534 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Alhemicarkaa »

Naslovnica wrote:Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
Majke nasih majki su se susretale sa morbilama i oni spadaju u generaciju koji su "prezivjeli" imunitet. Mnogi od njih su radjali nekoliko djece da bi prezivjelo bar neko. Vrlo vjerovatno su i stekli imunitet.
Proonalaskom vakcine se izbjegava sticanje imuniteta metodom ko prezivi pricace, vec se pokusava zadrzati sto veci broj ljudi. Dokaz tome je i nagli rast covjecanstva u posljednjim dekadama proslig stoljeca.
Ja sam generacija 80tih i vakcinisana sam jednom dozom vakcine proriv morbila. Vremenom se ustanovilo da broj antitjella sa godinama opada pa se uvela druga doza da bi se osigurala bolja pokrivenost. To me znaci da oni sa jednom dozom nisu pomriveni. Moja prijateljica (78 godiste) kad je selila u Ameriku trazili su da izvadi sva antitjela za bolesti za koje je u Americi potrebno raditi imunizaciju. Testovi su pokazali da ima dovoljan broj antitjela i nije morala primiti nijednu dodatnu vakcinu. Imunizaciju provodila u Sarajevu, u Titovoj drzavi.


Ukoliko se proglasi epidemija sve generacije ce se morati/moci vakcinisati (u zavisnosti o nacinu sprijecavanja epudemije, moze se proglasiti i obaveza) To je standard svugdje u svijetu.
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2535 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

Naslovnica wrote:Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
U Hrvatskoj je vakcinacija protiv morbila krenula od 1968., u Srbiji od 1971., u BiH 1972., u Jugoslaviji protiv rubeole 1976., protiv parotitisa 1975.

Kada se vidjelo da jedna doza nije dovoljna, u svijetu je uvedena revakcinacija MMR od 1996., u BiH od 1998.

Ne razumijem pitanje, zaista.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2536 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Hvala na pojašnjenju.
To samo potvrđuje ono što sam i pretpostavljao.
Mi kao država 100% veze nemamo koliko stanovništva nije vakcinisano, revakcinisano ili u potrebi da opet bude vakcinisano.
Zar ne?!
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2537 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

Imaju podaci o svima, to vode službe za epidemiologiju domova zdravlja, po toj evidenciji šalju plave koverte
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2538 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

Za ratno vrijeme ne garantujem.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2539 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

polacijela wrote:
Naslovnica wrote:Ja postavio konkretno pitanje, iko, išta?!
Evo, prvi ja koji sam generacija koja se sjeća JB Tita ne znam da li sam vakcinisan ili ne za MMR?!
Da ne spominjem starije od mene... :-)
Možemo li od struke saznati kakvo je stajalište u pogledu tog pitanja, prije nego nastavimo o pojmu 'kolektivna imunizacija'.
Lijepo zvuči pojam kolektivna imunizacija.
Komunizam je bila poprilično dobra ideja, u teoriji... 8-)

Naslovnica wrote:I najvažnije od svega, ali to niko ne spominje!
Koliko je Vas odraslih (uključujući i mene) vakcinisano na MMR (i revakcinisano)?!
Navalilo se da se djeca vakcinišu, revakcinišu, ovo-ono, kolektivni imunitet - a šta je sa odraslima?!?!?!

Vakcinacija protiv malih boginja je počela 1971. (M) , osamdesetih MM, a tek od 1994 MMR.
Ako može pojašnjenje, o čemu mi zaista onda ovdje pričamo?!
U Hrvatskoj je vakcinacija protiv morbila krenula od 1968., u Srbiji od 1971., u BiH 1972., u Jugoslaviji protiv rubeole 1976., protiv parotitisa 1975.

Kada se vidjelo da jedna doza nije dovoljna, u svijetu je uvedena revakcinacija MMR od 1996., u BiH od 1998.

Ne razumijem pitanje, zaista.
Ne znam šta nije jasno?!
Moja mati 1952 godište, nema pojma da li je vakcinisana ili nije, i ako jeste, na šta je vakcinisana.
Ona je potencijalno opasna koliko i nevakcinisana djeca, zar ne?!
A koliko je starijih ili mlađih od nje (ali ove starije generacije) da ne znaju svoju istoriju vakcinacije?!
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2540 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

A treba li nakon revakcinacije ponoviti vakcinu, moze se provjeriti nivoom antitijela u krvi.
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2541 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

U bivšoj Jugoslaviji svi su bili vakcinisani za sve. Bez obzira kad su rođeni. Ono što su dugovali, muški bi isprimali u JNA na odsluzenju vojnog roka i to često za samo 7 dana.

Svako može uraditi testiranje.
Last edited by polacijela on 19/03/2019 15:34, edited 1 time in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#2542 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Alhemicarkaa »

Naslovnica wrote:Hvala na pojašnjenju.
To samo potvrđuje ono što sam i pretpostavljao.
Mi kao država 100% veze nemamo koliko stanovništva nije vakcinisano, revakcinisano ili u potrebi da opet bude vakcinisano.
Zar ne?!
Nema nijedna drzava. Kao sto se ni ne zna da li su sve osobe uspjele stvoriti antitjela nakon primljene vakcine. Postavi se standard koji se prati i po potrebi unaprijedjuje. I o da imas pokazatelje da sa uvodjenjem vakcine opada broj zarazenih i broj smrtnih slucajeva. Tu su podaci vrlo egzaktni i dostupni i cak postani nekoliko puta na ovom topicu. Da se nisu desili ovi ekscesi iskorijenili bi morbile vrlo brzo jer bi uskoro sve generacije bile pokrivene. Ovako nista.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2543 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

polacijela wrote:A treba li nakon revakcinacije ponoviti vakcinu, moze se provjeriti nivoom antitijela u krvi.
Ma sve to stoji, ali se nadigla 'hampa' da se djeca vakcinišu.
A oko nas su, zasigurno, hiljade i tisuće individua koje su opasne koliko i nevakcinisana djeca.
Moja mati je prva od njih.
Nema ni zdravstvenu knjižicu, bila kod doktora kada je rodila i to je to. :thumbup:
Kontate li vi mene, ili ja nešto propuštam?!
Sva ova priča o kolektivnoj imunizaciji zvuči lijepo i humano, ali mi veze nemamo ko treba da se vakciniše a ko ne.
Ko je to dobio plavu kovertu da se vakciniše od onih koji su raseljeni u ratu?! Spaljeno sve, taman neko vodi evidenciju o tome.
Shvatate li paradoks?!
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#2544 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

polacijela wrote:U bivšoj Jugoslaviji svi su bili vakcinisani za sve. Bez obzira kad su rođeni. Ono što su dugovali, muški bi isprimali u JNA na odsluzenju vojnog roka i to često za samo 7 dana.

Svako može uraditi testiranje.
Zar zaista mislite da je moja mati, generacija '52, vakcinisana na sve što se i danas vakciniše, i da je sve i ako je vakcinisana još uvijek OK?! Ona i desetine hiljada drugih, mlađih i starijih od nje?!
Testiranje?! :-)
Zašto bi se testirala?!
Možda je kazne pa joj ne daju penziju, ili je izbace iz tramvaja ako nije vakcinisana?!
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#2545 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy »

Naslovnica wrote: Ne znam šta nije jasno?!
Moja mati 1952 godište, nema pojma da li je vakcinisana ili nije, i ako jeste, na šta je vakcinisana.
Ona je potencijalno opasna koliko i nevakcinisana djeca, zar ne?!
A koliko je starijih ili mlađih od nje (ali ove starije generacije) da ne znaju svoju istoriju vakcinacije?!
Veoma velika je vjerovatnoca da, oni stariji koji nisu vakcinisani, su vec prebolovali morbile. Ta bolest je prije vakcine bila toliko rasprostranjena, zato sto je extremno zarazna i skoro svi su je prebolovali do punoljetnosti:

"In the decade before 1963 when a vaccine became available, nearly all children got measles by the time they were 15 years of age. It is estimated 3 to 4 million people in the United States were infected each year. Also each year, among reported cases, an estimated 400 to 500 people died, 48,000 were hospitalized, and 1,000 suffered encephalitis (swelling of the brain) from measles."

https://www.cdc.gov/measles/about/history.html

Imunitet koji smo prije sticali preboljevanjem (oni koji prezive), sada dobijamo vakcinama. Zato se ne pravi tolika hampa oko starijih, a pravi oko djece, jer pod 1. velika je vjerovatnoca da su stariji prebolovali i pod 2. 100% je sigurno da djeca nisu.
Last edited by easy on 19/03/2019 15:56, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#2546 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote:
polacijela wrote:U bivšoj Jugoslaviji svi su bili vakcinisani za sve. Bez obzira kad su rođeni. Ono što su dugovali, muški bi isprimali u JNA na odsluzenju vojnog roka i to često za samo 7 dana.

Svako može uraditi testiranje.
Zar zaista mislite da je moja mati, generacija '52, vakcinisana na sve što se i danas vakciniše, i da je sve i ako je vakcinisana još uvijek OK?! Ona i desetine hiljada drugih, mlađih i starijih od nje?!
Testiranje?! :-)
Zašto bi se testirala?!
Možda je kazne pa joj ne daju penziju, ili je izbace iz tramvaja ako nije vakcinisana?!
S obzirom na visoku stopu prenosa virusa za Vasu majku i sve rodjene prije 1957 godine se smatra da su prelezali bolest i tako stekli dozivotni imunitet.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#2547 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by S4mpion »

anchor85 wrote:
S4mpion wrote:
Pa možemo mi tako pričati do sutra, ali ništa se ne mijenja jer ništa ne radimo i nemamo osjećaj za kolektivnu odgovornost, jer nas, sve kolektivno, zaboli za tuđe. Jedino što znamo je to da iz udobne fotelje upiremo prstom u ovog ili onog, jer je to linija manjeg otpora.
Izvini, ali do sada smo imali kolektivnu svijest. Kako je onda većina iz 80-ih i 90-ih vakcinisana? Ne vjerujem da su svi roditelji ovog svijeta bili ovce pa samo tako slali svoju djecu da se vakcinišu, bez da se zapitaju.
Problem ne bi bio da su izbačene studije, ali prave studije, koje dokazuju da su vakcine zaista štetne. Ja bih prva podržala. Nemoj miješati ono što sam napisala sa nemanjem osjećaja za kolektivnu odgovornost. Dapače, ja, a vjerujem i ostali koji podržavaju vakcinaciju, imam osjećaj kolektivne odgovornosti. Problem su sebičnjaci koji se protive vakcinama.

Meni ovo isto kao da ja sad stučem 10 piva i sjednem za volan. To što ću potencijalno ubiti nekoliko ljudi, ma šta me briga. Nebitni su.
Sve dok govorimo kako nas nije briga za tuđu djecu i šta će ko s njima radit', kolektivna svijest nam je ravna nuli.

To smo mi u jednoj rečenici, tako nam ode mali Smajo Ćesir i SVI SMO OKRENULI LEĐA, jer nas realno zaboli dupe šta ko radi sa svojim djetetom i kako će to dijete proći, jer gledamo samo sebe.
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#2548 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by polacijela »

Nema šanse da bi 2019. godine uspio program vakcinacije protiv Variole vere, nema šanse...
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#2549 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy »

polacijela wrote:Nema šanse da bi 2019. godine uspio program vakcinacije protiv Variole vere, nema šanse...
Tj prvo bi se vakcinisalo 40% ljudi, ostali bi mislili da eto nisu uspjeli da im dohakaju sa chemtrailsima, pa hoce sad s vakcinama. Onda bi izbila epidemija i poceli ljudi masovno da umiru, a onda bi nastali neredi u domovima zdravlja, gdje bi mase probile koridore policije i sami se vakcinisali :D :lol:
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#2550 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by int21 »

easy wrote:
polacijela wrote:Nema šanse da bi 2019. godine uspio program vakcinacije protiv Variole vere, nema šanse...
Tj prvo bi se vakcinisalo 40% ljudi, ostali bi mislili da eto nisu uspjeli da im dohakaju sa chemtrailsima, pa hoce sad s vakcinama. Onda bi izbila epidemija i poceli ljudi masovno da umiru, a onda bi nastali neredi u domovima zdravlja, gdje bi mase probile koridore policije i sami se vakcinisali :D :lol:
:-D :-D :-D
Oplakah.
Post Reply