VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1426 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Streptokok »

ovo_malo_duse wrote:[

Antibiotici se samo kod nas daju ili su se davali za svaku vrstu prehlada. Zato je bio masovni shok za raju koja je po EU a narocito skandinavskim zemljama isla kod ljekara prvi put. Situacija: Gdza X kod ljekara
Daj pembritine, ne moze gospodzo imate virusnu upalu grla, antibiotik ne pomaze. Dolazi hanuma kuci i veli ebes ti ove doktore ja krepajem a on veli tusni se hladnom vodom i oskrini prozor. Nema nasih doktora nigdje fino 7 pencilina i ozdravis cuj oskrini prozor da se slagiram. :izet:

Za vakcine sam pisao prije i evo opet:
Put u kinu 4 _ca ukupno. Svi se vakcinisali na 4-5 stvari.
2 dana prije puta 1 kolega otpadne i upadne jedan koji nije bio vakcinisn. Bukvalno se nismo razdvajali 7 dana. Ista hrana isto pice ista mjesta. Sve isto. Nama 3_ci nista ovaj ne vakcinisani jedva ziv ostao. 5 od 7 dana nije izlazio iz wc. 3 mjeseca je bio bolestan.
ja sam u kini proveo dva mjeseca, nikakva vakcina, i niš mi nije bilo, samo smršao koju kilu jer je sva hrana ljuta. da se razumijemo, moje dijete je uredno vakcinisano.
girl
Posts: 456
Joined: 27/06/2008 10:15

#1427 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by girl »

vidim puno gresaka na prethodnoj stranici, ako se hocete informisati mislim da bi poliklinika harni trebala imati ok objasnjenje koje je koja djecija bolest (zaboravila sam, davno sam otvarala taj link).

*virus Morbili izaziva ospice (krzamak). -- nekad kasnije u zivotu moze izazvati SSP (ne daj Boze)
*virus rubella izaziva rubeolu. vakcina MRP je za obje ove bolesti plus za zausnjake (P je za parotitis).

za ove naredne se kod nas ne daje vakcina jer su blaze od ove tri gore:
* virus varicela zoster izaziva varicele (vodene ospice tj pljuskavice) -- kasnije u zivotu se moze aktivirati kao herpes zoster
* u posljednje vrijeme cujem termin roseola / odnosi se na trodnevnu virozu ili trodnevnu groznicu, vecina djece je dobije do 2 god, kod nas je rijetko zovu roseola, uglavnom trodnevna. (izaziva ga neki od herpesa mislim tipa 6)
* peta bolest / parvovirus.

antibiotik moze biti opravdan bez brisa, ako nalaz pokaze znatno visok crp ili leukocite (ako ne zelite uzeti antibiotik trazite da se urade nalazi). ako dijete ima izrazito visoku temperaturu i gnjojne krajnike / opravdano je dati antibiotik i bez nalaza.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#1428 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by ovo_malo_duse »

Streptokok wrote:
ja sam u kini proveo dva mjeseca, nikakva vakcina, i niš mi nije bilo, samo smršao koju kilu jer je sva hrana ljuta. da se razumijemo, moje dijete je uredno vakcinisano.
Ne znam drug gdje si ti bio. Ja sam bio uzduz i poprijeko u Kini . Tamo gdje sam isao u ovom slucaju bez vakcinacije ne bih ni u lancima...
U Kini su toliki kontrasti i razlike da nemos povjerovat dok ne vidis sam.
Da ne idemo u off.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#1429 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Streptokok »

ovo_malo_duse wrote:
Streptokok wrote:
ja sam u kini proveo dva mjeseca, nikakva vakcina, i niš mi nije bilo, samo smršao koju kilu jer je sva hrana ljuta. da se razumijemo, moje dijete je uredno vakcinisano.
Ne znam drug gdje si ti bio. Ja sam bio uzduz i poprijeko u Kini . Tamo gdje sam isao u ovom slucaju bez vakcinacije ne bih ni u lancima...
U Kini su toliki kontrasti i razlike da nemos povjerovat dok ne vidis sam.
Da ne idemo u off.
od provincije peking do provincije fuđijan. :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1432 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Smrcak15 »

Citam knjigu od dr Meyer Eisensteina, o vakcinama, jako preporucujem roditeljima da procitaju kako bi se saznali vise o vakcinama, sta sadrze, koje nuspojave imaju, sta prouzrokuju itd
Image
Image

The current schedule of recommended vaccines is so crowded that doctors give babies several shots during a single office visit -- up to eight vaccines all at one time. Parents -- and doctors -- often forget that vaccines are drugs. How often do we, as adults, take that many drugs at the same time? Would we be more surprised if we did or did not have an adverse reaction? Dr. Mayer Eisenstein has practiced medicine, delivered babies, and provided families with preventive healthcare services for over 35 years. This honest guide to childhood shots was written especially for concerned parents. With Dr. Eisenstein's help, it is now possible to make informed vaccine decisions. In this book you will learn... * The prevalence and seriousness of each disease, including who is most at risk. * How each vaccine is made, with a complete list of ingredients. * Side effects of each vaccine, with a summary of significant studies. * Precautions parents can take to protect their children. Includes Essential Information on Every Childhood Vaccine!
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#1433 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by akaunt »

Izgleda da ovo izlazi iz granica "normalnog"
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1361166
I nije bas ni toliko daleko. Iskreno se nadam da ce se ovo brzo zavrsit i da ćemo izvući neke pouke.
1.Niko nema pravo odlucivat o zdravlju drugih. Roditelj ako rodi dijete nije njegov vlasnik !!!
2.Zabraniti politickim partijama uopste diskusiju o vakcinama.
3.Zabraniti bilo kakvo skolovanje nevakcinisane djece (bez opravdanja izdatog od nadleznog doktora)
4.Uhapsiti Jelenu Karleušu i slične vodje narodnih masa.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1434 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by pustopoljina »

Streptokok wrote:
ovo_malo_duse wrote:[

Antibiotici se samo kod nas daju ili su se davali za svaku vrstu prehlada. Zato je bio masovni shok za raju koja je po EU a narocito skandinavskim zemljama isla kod ljekara prvi put. Situacija: Gdza X kod ljekara
Daj pembritine, ne moze gospodzo imate virusnu upalu grla, antibiotik ne pomaze. Dolazi hanuma kuci i veli ebes ti ove doktore ja krepajem a on veli tusni se hladnom vodom i oskrini prozor. Nema nasih doktora nigdje fino 7 pencilina i ozdravis cuj oskrini prozor da se slagiram. :izet:

Za vakcine sam pisao prije i evo opet:
Put u kinu 4 _ca ukupno. Svi se vakcinisali na 4-5 stvari.
2 dana prije puta 1 kolega otpadne i upadne jedan koji nije bio vakcinisn. Bukvalno se nismo razdvajali 7 dana. Ista hrana isto pice ista mjesta. Sve isto. Nama 3_ci nista ovaj ne vakcinisani jedva ziv ostao. 5 od 7 dana nije izlazio iz wc. 3 mjeseca je bio bolestan.
ja sam u kini proveo dva mjeseca, nikakva vakcina, i niš mi nije bilo, samo smršao koju kilu jer je sva hrana ljuta. da se razumijemo, moje dijete je uredno vakcinisano.
ovo NIJE TACNO.
ove sekunde mi prijateljica ima bas ovu situaciju, dijete (4god) ima virusno oboljenje, dobila je antibiotike. treca prijateljica u bosni (dr.) se ibreti zasto.
dr ovdje (u europi) kaze da mora da bi se sprijecila sekundarna infekcija.
sekundarna infekcija: virusom oslabljen organizam, tj. slab imunitet, je podlozan vise naseljavanju losih bakterija, tj. dodatnim bakterijskim upalama.
a moja prijateljica ima pravo da odbije, ako ne zeli...sta mislis, da li je odbila? kao i svi u bosni sto ne moraju dati djetetu antibiotik.
nije tacno da se u bosni daju antibiotici za sve i nije tacno da se u eu ne propisuju nikad kod virusnih oboljenja.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#1435 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by pustopoljina »

akaunt wrote:Izgleda da ovo izlazi iz granica "normalnog"
https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1361166
I nije bas ni toliko daleko. Iskreno se nadam da ce se ovo brzo zavrsit i da ćemo izvući neke pouke.
1.Niko nema pravo odlucivat o zdravlju drugih. Roditelj ako rodi dijete nije njegov vlasnik !!!
2.Zabraniti politickim partijama uopste diskusiju o vakcinama.
3.Zabraniti bilo kakvo skolovanje nevakcinisane djece (bez opravdanja izdatog od nadleznog doktora)
4.Uhapsiti Jelenu Karleušu i slične vodje narodnih masa.
to su te nove generacije,kojima je tesko procitati ista duze od 160 znakova. ne stignu izmedju fb i farme,zadruge,bb,parova i tvoje lice zvuci poznato...
mada ni ovo tvoje 1234 ne pije bas vode kao rjesenje. vrijeme je za kampanje, velike kampanje, uzurpiranje medijskog prostora obrazovanjem i ulaganje u zdravstvo, a to nije in i ne donosi politicke poene..ljudi su zaglupili i izgleda da trebaju ostati glupi. treba kupovati avione i voziti auta na kredit po autoputu na kredit. hebes djecu, napravice drugo...taman uz nesto inspirativno poput realitija.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#1436 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by apsidejzi »

Jebem li vam antivakcinacijske aktivitete... Jesul ovi ljudi umrli sto su se vakcinisali mozda?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/peta-os ... /180226038

Samo se vi zafrkavajte sa svojim i zivotima drugih ljudi... Pola ljudi nevakcinisano i nespremno za epidemiju ukljucujuci i djecu.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1437 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »



Bit ce posla za inzinjere i mehanicare...
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#1438 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Reisova »

Ova epidemija.morbila a prije toga velikog kaslja.dovoljno govori za sebe.
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#1439 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Reisova »

apsidejzi wrote:Jebem li vam antivakcinacijske aktivitete... Jesul ovi ljudi umrli sto su se vakcinisali mozda?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/peta-os ... /180226038

Samo se vi zafrkavajte sa svojim i zivotima drugih ljudi... Pola ljudi nevakcinisano i nespremno za epidemiju ukljucujuci i djecu.
Ma to je problem novih tehnologija.koje.omogucavaju onima, ciji to nije.posao,.da komentarisu.
Zao mi je djece...
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1440 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by plain vanilla »

Image
User avatar
pojedinac
Posts: 1456
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#1441 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by pojedinac »

Ivan Pernar - Intervju s dr.sc.dr.med Almom Demirović! Istina o Cijepivima! 31.03.2018.

User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#1442 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by perfekcionista1 »

Mislim da biste trebali vise diskutovati o ovoj temi, pomagati jedni drugima postavljajuci clanke i istrazivanja o vakcinaciji, pisanjem o vasim iskustvima.
Ja kao roditelj sam blize odluci da ne vakcinisem dijete, tj ne vise. Dvije je za sad primila. Stvar nije bezazlena. Procitajte samo upustvo o lijeku i nezeljenim efektima
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1443 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by cyprus »

perfekcionista1 wrote:Mislim da biste trebali vise diskutovati o ovoj temi, pomagati jedni drugima postavljajuci clanke i istrazivanja o vakcinaciji, pisanjem o vasim iskustvima.
Ja kao roditelj sam blize odluci da ne vakcinisem dijete, tj ne vise. Dvije je za sad primila. Stvar nije bezazlena. Procitajte samo upustvo o lijeku i nezeljenim efektima
Koja istraživanja? Naučna istraživanja su rekla svoje... Ali imam osjećaj da ti tražiš neka alternativna...
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#1444 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by perfekcionista1 »

cyprus wrote:
perfekcionista1 wrote:Mislim da biste trebali vise diskutovati o ovoj temi, pomagati jedni drugima postavljajuci clanke i istrazivanja o vakcinaciji, pisanjem o vasim iskustvima.
Ja kao roditelj sam blize odluci da ne vakcinisem dijete, tj ne vise. Dvije je za sad primila. Stvar nije bezazlena. Procitajte samo upustvo o lijeku i nezeljenim efektima
Koja istraživanja? Naučna istraživanja su rekla svoje... Ali imam osjećaj da ti tražiš neka alternativna...
Ista ona koja govore recimo o lijekovitosti kanabisa pa duvaci trave po forumu i generalno u svijetu zagovaraju korist kanabisa suprotno sluzbenom medicinskom stavu, ali kad je u pitanju vakcinacija poput dresiranih cukica klimaju glavom. Mrsko vam istrazivati.
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#1445 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by zgiba »

perfekcionista1 wrote:Mislim da biste trebali vise diskutovati o ovoj temi, pomagati jedni drugima postavljajuci clanke i istrazivanja o vakcinaciji, pisanjem o vasim iskustvima.
Ja kao roditelj sam blize odluci da ne vakcinisem dijete, tj ne vise. Dvije je za sad primila. Stvar nije bezazlena. Procitajte samo upustvo o lijeku i nezeljenim efektima
Ovo su ti nezeljeni efekti Paracetamola:

- alergijske reakcije koje mogu biti ozbiljne, kao što su kožni osip i svrbež, ponekad praćeni s oticanjem usta ili lica, ili s kratkoćom daha;
- kožni osip ili ljuštenje kože ili čirevi (ulkusi) u ustima;
- problemi s disanjem;
- modrice ili krvarenje koji se ne mogu objasniti;
- mučnina, nagli gubitak tjelesne težine, gubitak apetita i žutilo kože i očiju.

Po tvojoj logici ni njega ne bi trebao davati djetetu.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#1446 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by frngla »

Da se mene pita, nevakcinacija bi bila strogo kažnjiva. Pun mi je ovih "Pernara i Karleuša".
Što ikako vodite djecu doktorima, ako ne slušate šta vam doktori govore? Liječite brate djecu senfom, bjelancima, lukom, krompirom, kunicom, nemojte se oslanjati nikako na farmaciju, mafija je to, budite istrajni do kraja.
Huaweidzija
Posts: 39
Joined: 19/06/2017 12:24

#1447 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Huaweidzija »

Brat i ja samo odrasli u "onoj" drzavi, ja vakcinisan sve po propisu, a on cak ni onim obaveznim (ne znam iz kog razloga je preskoceno). Djetinstvo sam proveo po bolnicama, a on nije ni zdravstvenu imao do fakulteta.
Jedino pitanje koje ja postavljam je - Ko garantuje ispravnost i bezbijednost vakcina? Da li ce doktor da potpise izjavu da je odgovoran za vakcinu koju daje mom djetetu? Da li ce doktor da snosi krivicnu odgovornost ako se mom djetetu nesto dogodi zbog vakcine koju je dobilo? Price o autizmu, JK i slicno me ne zanimaju jer je dokazano da nema povezanosti vakcine i autizma, ali je i dokazana (slucaj u CRO) povezanost izmedju vakcine i imunodesuficijencije.
frngla
Posts: 3225
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#1448 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by frngla »

Ko ti garantuje i potpisuje da ti djetetu neće ništa biti ako pojede kikiriki ili jagodu?
Huaweidzija
Posts: 39
Joined: 19/06/2017 12:24

#1449 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Huaweidzija »

frngla wrote:Ko ti garantuje i potpisuje da ti djetetu neće ništa biti ako pojede kikiriki ili jagodu?
Da li sam primoran da mu dam da pojede kikiriki ili jagodu? Da li cu da budem strogo kaznjen ako ga ne pustim da pojede kikiriki ili jagodu?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1450 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Smrcak15 »

Huaweidzija wrote:Brat i ja samo odrasli u "onoj" drzavi, ja vakcinisan sve po propisu, a on cak ni onim obaveznim (ne znam iz kog razloga je preskoceno). Djetinstvo sam proveo po bolnicama, a on nije ni zdravstvenu imao do fakulteta.
Jedino pitanje koje ja postavljam je - Ko garantuje ispravnost i bezbijednost vakcina? Da li ce doktor da potpise izjavu da je odgovoran za vakcinu koju daje mom djetetu? Da li ce doktor da snosi krivicnu odgovornost ako se mom djetetu nesto dogodi zbog vakcine koju je dobilo? Price o autizmu, JK i slicno me ne zanimaju jer je dokazano da nema povezanosti vakcine i autizma, ali je i dokazana (slucaj u CRO) povezanost izmedju vakcine i imunodesuficijencije.
a sta kad ti vice predsjednik najjace farmaceutske firme GlaxoSmithKline potpise dokument gdje kaze da vakcina prouzorokuje autizam
Post Reply