VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1376 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Naslovnica wrote: Što se moje djece tiče, od kada smo ih prestali voditi kod doktora djeca su ojačala i mnogo su zdravija. Ne sjećam se kada su zadnji put bili kod doktora, osim na redovnim kontrolama kod stomatologa. Nadam se da će tako i ostati.
Jasno je da je i prirodno jačanje imuniteta učinilo svoje, ali ima i druga strana priče. Naši vrsni doktori primaju procente od farmaceutskih kuća u skladu sa ostvarenim rezultatima. Ne svi, ali velika većina njih. Dobar dan - dobar dan - antibiotik. I tako je bilo dok prvi put nismo rekli - ma dosta više. Od kada smo se okrenuli prema homeopatskim lijekovima i preparatima, kao i domaćim alternativama, sve se promijenilo. Prije nego neko spomene placebo efekat - kod male djece to ne pije vode. :)
Slažem se da mi upotrebljavamo previše antibiotika, ali su isti stvarno neophodni u određenim slučajevima (teške bakterijske upale itd.), koje homeopatija (za mene je to voodoo science) stvarno nema nikakvog djelovanja.

Slažem se da kontrolu kvalitete vakcine treba pooštriti, ali isto tako apeliram na tebe da svoju djecu ne liječiš prirodnim alternativama u slučajevima npr. velikog kašlja, upale pluća i teških bakterijskih upala. Također, kod autoimunih bolesti, nema prirodnih lijekova.

Za blage prehlade, prirodno je ok. Za kompliciranije, ja se stvarno ne bih usudila materi rođenoj dati homeopatski rastvor...
Također homeopatski lijek je oksimoron.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1377 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by wewa »

homeopatija i klasicna medicina jedna drugu ne iskljucuju...

iz vlastitog iskustva, od trena kad sam pocela koristiti homeopatiju znacajno se smanjio broj slucajeva kada su mi bili neophodni antibiotici. u vecini evropskih zemalja postoje ljekari koji uporedo prepisuju i jedne i druge preparate, prema potrebi.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#1378 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sabanss »

Ja imam drugacija iskustva - nekako su doktori poceli zazirati od propisivanja antibiotika koji su dospjeli na los glas.

Da se odmah razumijemo, ne dajem djeci nista ako boluju od prehlada cak niti obicni paracetamol ukoliko temperatura ne prelazi 39 ali kod npr. upala usiju koja je cesta u mladjoj dobi antibiotik je neophodan.

Kasnije, oko 5-6 godine pa navise imunitet kod vecine djece ojaca toliko da skoro nikada ne trebaju antibiotike. Ove "alternativne" metode lijecenja tipa homeopatije ne bih ni komentarisao.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1379 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

wewa wrote:homeopatija i klasicna medicina jedna drugu ne iskljucuju...

iz vlastitog iskustva, od trena kad sam pocela koristiti homeopatiju znacajno se smanjio broj slucajeva kada su mi bili neophodni antibiotici. u vecini evropskih zemalja postoje ljekari koji uporedo prepisuju i jedne i druge preparate, prema potrebi.
Da, ali poslije operacije dobiješ antibiotike, a ne homeopatske razblažene vodice.
Antibiotici imaju svoje mjesto u liječenju, s tim da ih neki ljudi koriste i za glavobolje (znam par slučajeva), te ih ne treba demonizirati.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1380 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Bloo wrote:
Naslovnica wrote: Što se moje djece tiče, od kada smo ih prestali voditi kod doktora djeca su ojačala i mnogo su zdravija. Ne sjećam se kada su zadnji put bili kod doktora, osim na redovnim kontrolama kod stomatologa. Nadam se da će tako i ostati.
Jasno je da je i prirodno jačanje imuniteta učinilo svoje, ali ima i druga strana priče. Naši vrsni doktori primaju procente od farmaceutskih kuća u skladu sa ostvarenim rezultatima. Ne svi, ali velika većina njih. Dobar dan - dobar dan - antibiotik. I tako je bilo dok prvi put nismo rekli - ma dosta više. Od kada smo se okrenuli prema homeopatskim lijekovima i preparatima, kao i domaćim alternativama, sve se promijenilo. Prije nego neko spomene placebo efekat - kod male djece to ne pije vode. :)
Slažem se da mi upotrebljavamo previše antibiotika, ali su isti stvarno neophodni u određenim slučajevima (teške bakterijske upale itd.), koje homeopatija (za mene je to voodoo science) stvarno nema nikakvog djelovanja.

Slažem se da kontrolu kvalitete vakcine treba pooštriti, ali isto tako apeliram na tebe da svoju djecu ne liječiš prirodnim alternativama u slučajevima npr. velikog kašlja, upale pluća i teških bakterijskih upala. Također, kod autoimunih bolesti, nema prirodnih lijekova.

Za blage prehlade, prirodno je ok. Za kompliciranije, ja se stvarno ne bih usudila materi rođenoj dati homeopatski rastvor...
Također homeopatski lijek je oksimoron.
Naravno da teške infekcije i stanja zahtijevaju koje već vrste lijekova, ali za sve što postoji alternativa (ne tipa Ogulin Ćulibrk Oglo) antibioticima - idemo s tim.
Nikakva "vodoo science", preparati ispitani i dokazano da pomažu, pogotovu za stanja gdje naši vrli pedijatri propisuju antibiotike, bez da dijete pogledaju, a da ne govorim o vađenju krvi!
Tonsilotren se nama izvrsno pokazao.
Image
Fitotree ODLIČAN!
Image
Polinol
Image
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1381 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Bloo wrote:
wewa wrote:homeopatija i klasicna medicina jedna drugu ne iskljucuju...

iz vlastitog iskustva, od trena kad sam pocela koristiti homeopatiju znacajno se smanjio broj slucajeva kada su mi bili neophodni antibiotici. u vecini evropskih zemalja postoje ljekari koji uporedo prepisuju i jedne i druge preparate, prema potrebi.
Da, ali poslije operacije dobiješ antibiotike, a ne homeopatske razblažene vodice.
Antibiotici imaju svoje mjesto u liječenju, s tim da ih neki ljudi koriste i za glavobolje (znam par slučajeva), te ih ne treba demonizirati.
Apsolutno se slažem - antibiotici su potrebni.
Ali ne na način na koji se danas primjenjuju, bar kod nas.
Kod nas se antibiotici daju djeci kao da je u pitanju Rondo C bombona.
FUJ!
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1382 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by wewa »

Bloo wrote:
wewa wrote:homeopatija i klasicna medicina jedna drugu ne iskljucuju...

iz vlastitog iskustva, od trena kad sam pocela koristiti homeopatiju znacajno se smanjio broj slucajeva kada su mi bili neophodni antibiotici. u vecini evropskih zemalja postoje ljekari koji uporedo prepisuju i jedne i druge preparate, prema potrebi.
Da, ali poslije operacije dobiješ antibiotike, a ne homeopatske razblažene vodice.
Antibiotici imaju svoje mjesto u liječenju, s tim da ih neki ljudi koriste i za glavobolje (znam par slučajeva), te ih ne treba demonizirati.
znam, itekako, imala sam 4 major operacije u zivotu i zahvalna sam na dostignucima klasicne medicine.
na kraju, spasila je zivot i meni i mom djetetu.

sto ne znaci da i od ostalih oblika lijecenja ne mozemo imati koristi, ako se pravovremeno primijene...

btw, kod blazih viroza nama se citrofit - ekstrakt sjemenki grejpa - pokazao kao odlican preparat, i za velike i za male. viroza prolazi nakon 1 dana. Naslovnice, izgleda da je to tvoj Fitotree.
sabanss
Posts: 4601
Joined: 13/08/2006 11:20

#1383 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by sabanss »

Naslovnica wrote: Apsolutno se slažem - antibiotici su potrebni.
Ali ne na način na koji se danas primjenjuju, bar kod nas.
Kod nas se antibiotici daju djeci kao da je u pitanju Rondo C bombona.
FUJ!
Koji Dom zdravlja? Konkretno Vrazova i Omer Maslic, u slucaju tezih nahlada pedijatri su me uvijek slali da radim CRP i leukocite, antibiotike nikad nisu propisivali "na suho".
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1384 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

sabanss wrote:
Naslovnica wrote: Apsolutno se slažem - antibiotici su potrebni.
Ali ne na način na koji se danas primjenjuju, bar kod nas.
Kod nas se antibiotici daju djeci kao da je u pitanju Rondo C bombona.
FUJ!
Koji Dom zdravlja? Konkretno Vrazova i Omer Maslic, u slucaju tezih nahlada pedijatri su me uvijek slali da radim CRP i leukocite, antibiotike nikad nisu propisivali "na suho".
Vojničko, oliti Saraj polje.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1385 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »

Black swan wrote:Naslovnice razumijem ja tebe, ali
ne razumijem ja tebe :D
Suti ba, bacice ti bombu u avliju na vikendicu :lol:
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1386 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

triconja wrote:
Black swan wrote:Naslovnice razumijem ja tebe, ali
ne razumijem ja tebe :D
Suti ba, bacice ti bombu u avliju na vikendicu :lol:
Nisam baš siguran u kojem se kontekstu spominju moj nick i bacanje bombe, ako može pojašnjenje? Pa ako bude smiješno da se svi nasmijemo?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1387 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »

Naslovnica wrote:
triconja wrote:
Black swan wrote:Naslovnice razumijem ja tebe, ali
ne razumijem ja tebe :D
Suti ba, bacice ti bombu u avliju na vikendicu :lol:
Nisam baš siguran u kojem se kontekstu spominju moj nick i bacanje bombe, ako može pojašnjenje? Pa ako bude smiješno da se svi nasmijemo?
To je vise zargonski kad pricas sa nekim i dodjete do nesporazuma, nekad se zna desiti da jedna strana kaze drugoj bacicu ti bombu ili neko ko je slusao razgovor kaze suti ba sto ga handris bacice ti bombu covjek. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1388 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

ne bih ti ja želio baciti bombu, ali... :D
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1389 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:ne bih ti ja želio baciti bombu, ali... :D
Od oružja nemam ni oštar nož za ramsteka, a kamoli bombu. :lol:
Nema potrebe da se tema začatava, ako se ne slažemo - ne slažemo se i to je to.
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1390 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

slažem se ja s vama, ali... :D
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1391 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:slažem se ja s vama, ali... :D
Ali?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1392 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Hipotetički (da imam dijete/djecu i da su vakcine kvalitetne):
- da je prvo dijete imalo reakciju (ne uslijed nekvalitetne vakcine), smatram da bih vakcinisala i drugo dijete jer ću poći od pretpostavke da svaki organizam donekle individualno reagira

Isto kao što sam ja npr. smrtno alergična na Baktrim (što su otkrili kad sam bila mala i dobila ana. šok i gušenje nakon konzumiranja), isti je dan drugom članu porodice i ispostavilo se da on nije alergičan
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1393 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by wewa »

Bloo wrote:Hipotetički (da imam dijete/djecu i da su vakcine kvalitetne):
- da je prvo dijete imalo reakciju (ne uslijed nekvalitetne vakcine), smatram da bih vakcinisala i drugo dijete jer ću poći od pretpostavke da svaki organizam donekle individualno reagira

Isto kao što sam ja npr. smrtno alergična na Baktrim (što su otkrili kad sam bila mala i dobila ana. šok i gušenje nakon konzumiranja), isti je dan drugom članu porodice i ispostavilo se da on nije alergičan
problem i lezi u ovom dijelu koji se tice kvaliteta...

ja sam, recimo, dobila alergiju na penicilin nakon jedne ture amoxibosa, tj bosnalijekovog penicilinskog preparata. ove pameti bih odabrala lijek koji se placa, umjesto da za cijeli zivot budem ogranicena s izborom antibiotika.

no, nema nacina da obican pacijent zna kakvog su kvaliteta vakcine, nazalost.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#1395 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Za svaki članak da homeopatija nije efektivna za bilo koje stanje, ka ću ti naći 2 članka koji govore suprotno.
Kako god, meni se kod djece pokazalo efektivnim.
Naravno, za opasnija stanja nema pomoći do antibiotika.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1396 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Naslovnica wrote:
Za svaki članak da homeopatija nije efektivna za bilo koje stanje, ka ću ti naći 2 članka koji govore suprotno.
Kako god, meni se kod djece pokazalo efektivnim.
Naravno, za opasnija stanja nema pomoći do antibiotika.
Tu se postavlja pitanje ko je kompetentan da odredi šta je opasnije?
Nekim roditeljima ni veliki kašalj nije "opasan"
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#1397 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by musicman80 »

Naslovnica wrote:
Za svaki članak da homeopatija nije efektivna za bilo koje stanje, ka ću ti naći 2 članka koji govore suprotno.
Kako god, meni se kod djece pokazalo efektivnim.
Naravno, za opasnija stanja nema pomoći do antibiotika.

Pusti ti "članke", ovo je zvanicna studija koju su proveli naučnici sa kredibilitetom. Svako ko vjeruje u homeopatiju ima pravo na to, ali kada nesto kaze struka, onda je to to. Neko ide I kod Hodze da se lijeci. Mene su recimo roditelji vodili kod bioenergicara Dekija u Holiday Inn, koji sam kaze da dobije energiju kada popije 2 L whiskey-ja.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1398 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by ja71 »

Homeopatija je UBLEHA.

Ono što je za neobrazovanog hodžin zapis to je za obrazovanog homeopatija. Prodaja magle upakovana u medicinski vokabular.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#1399 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy »

_Reds_ wrote:Vecina pedijatara sajvetuje da se ta vakcina ne daje sa godinu, nego da se saceka da dijete progovori i prohoda pa da se onda da.
Nadji mi bar jednog koji to savjetuje. Koja glupost! Svaka vakcina ima svoju starost djeteta od koje se smije davati.
easy
Posts: 348
Joined: 14/06/2008 14:45

#1400 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by easy »

Nece da vakcinisu djecu dok ne napune godinu ili cak nikako, ali zato curicama probuse usi prvom prilikom... jbga, prioriteti
Post Reply