VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1351 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

MrsJ wrote:Nisam pratila temu od početka tako da ne znam da li je već pisano o tome, ali interesuje me vaše iskustvo sa petovalentnom vakcinom? Beba je trebalo da primi prošle sedmice ali sam ja odbila jer sam htjela prvo da istražim o istoj, tako da sam samo prolongirala vakcinaciju jer nisam sigurna da li da idem sa njom ili da razdvojim vakcine koje su tu sadržane.
Kako misliš razdvojiti vakcine ako se nude samo petovalentne?
Daje se intramuskularno, u tri doze u 1. godini i u 2. godini kao revakcinacija...
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1352 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by MrsJ »

Petovalentna vakcina je vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i Hib-a, a prije se protiv Hib-a odvojeno davala tako da se dijete umjesto jednom, bolo dva puta. Još uvijek je moguće odvojiti Hib i dati posebno, zato i pitam kakva su iskustva sa petovalentnom jer se dvoumim da li dati odjednom sve ili protiv Hib-a dati posebno.
Želim da čujem od roditelja kakva je reakcija na vakcinu kod djece, znam da imam doktore u domovima zdravlja ali lično iskustvo je nešto drugo.
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#1353 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by _Reds_ »

Vecina pedijatara sajvetuje da se ta vakcina ne daje sa godinu, nego da se saceka da dijete progovori i prohoda pa da se onda da.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#1354 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by male_okice »

MrsJ wrote:Nisam pratila temu od početka tako da ne znam da li je već pisano o tome, ali interesuje me vaše iskustvo sa petovalentnom vakcinom? Beba je trebalo da primi prošle sedmice ali sam ja odbila jer sam htjela prvo da istražim o istoj, tako da sam samo prolongirala vakcinaciju jer nisam sigurna da li da idem sa njom ili da razdvojim vakcine koje su tu sadržane.
moja malena ima sad 21 mjesec i od rodjenja primila je sve i jednu vakcinu redovno i po planu. pa cak i taj mmr odnosno priorix. apsolutno nikakve dvojbe nisam imala oko vakcinacije (ja, moj brati sva moja bliza rodbina od striceva tetki i sl je vakcinisana u bivsoj jugi jos a i njihova djeca i u inostranstvu i ovdje u bosni), apsolutno svi su zdravi niti su imali ikakve dugorocne posljedice od vakcine.

moja malena je imala jednom temp oko 37,6 poslije vakcine koja je trajala oko 1 dana i to je bilo to. sad je na redu na sledecu vakcinu sa 4,5 godine i naravno da planiram da ce i tu primiti.

najiskrenije ne razumijem ove ljude koji odbijaju vakcinisati dijete (a jos su i oni licno vakcinisani) jer se eto boje valjda autizma, ali zato su voljni izloziti svoje dijete po njegov zivot opasnim bolestima :-) :roll:
a da te bolesti bas i nisu iskorijenjene govori i podaci i nasih DZ-ova gdje ima ljudi koji boluju i danas od tifusa npr, a da ne govorim o ovim velikim migracijama izbjeglica koje neminovno kace i nas a u njihovim drzavama je upitano da li nema slucajeva polia i sl...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#1355 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Gray »

MrsJ wrote:Petovalentna vakcina je vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize i Hib-a, a prije se protiv Hib-a odvojeno davala tako da se dijete umjesto jednom, bolo dva puta. Još uvijek je moguće odvojiti Hib i dati posebno, zato i pitam kakva su iskustva sa petovalentnom jer se dvoumim da li dati odjednom sve ili protiv Hib-a dati posebno.
Želim da čujem od roditelja kakva je reakcija na vakcinu kod djece, znam da imam doktore u domovima zdravlja ali lično iskustvo je nešto drugo.

Mi smo davali pentaxim, već dva ili tri puta (ne mogu da se sjetim sada kada se daje prva a kada revakcinacije) i nikakvih reakcija nije bilo.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1356 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Rekao sam da neću više ulazizi u diskusiju, ali evo, biću kratak.
Recimo, imate dvoje djece, različitog uzrasta.
Prvo dijete vakcinišete redovno. I desi se jedna od slijedećih mogućih reakcija na vakcinu:

Blage sistemske reakcije:
Umereno povišena telesna temperatura
Osećaj slabosti, malaksalosti
Glavobolja
Osip po telu (MMR)
Povećanje pljuvačnih žlezdi (MMR)
Bolovi u mišićima i zglobovima

Teške lokalne reakcije:
Absces (lokalizovano zagnojenje) na mestu primene vakcine (BCG)
Abcedirajući otok limfnih žlezda (BCG)
Bolan otok na većem delu tela na kojem je vakcina primenjena (BCG)

Teške sistemske reakcije: – izuzetno su retke.
Anafilaktička reakcija (reakcija preosetljivosti na vakcinu)
Poremećaj svesti
Konvulzije (grčevi)
Produžen vriskav plač beba
Cerebralna ataksija
Bulbarna paraliza
Meningoencefalitisi i encefalopatije…

Blage reakcije se uglavnom dešavaju, to je relativno normalno. Ali da se desi jedna od ove slijedeće dvije, pogotovu reakcija tipa "teška sistemska reakcija". Izuzetno rijetka, ali se dešava.

Moje pitanje je, da li bi ste bez problema i razmišljanja vakcinisali i vaše drugo dijete?
Hvala.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#1357 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by MrsJ »

@male_okice niste vi mene izgleda dobro shvatili. Ja NE ODBIJAM da vakcinišem dijete nego sam samo prolongirala vakcinaciju jer nisam sigurna da li da dam sve to odjednom ili da razdvojim. Sljedeći put prije nego počnete napadati pročitajte detaljno post.
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1358 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

bila je neka ona obitelj gdje se jedno dijete ugušilo za kupanja
pa roditelji drugom nisu dali da se kupa 15 godina
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1359 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:bila je neka ona obitelj gdje se jedno dijete ugušilo za kupanja
pa roditelji drugom nisu dali da se kupa 15 godina
To nije ni slično, na stranu što je apsolutna glupost i izmišljotina. A i da nije, ne moće se porediti.
Ti i nemaš dijete.
Kada bude imao, makar jedno, a po mogućnosti dvoje - javi se da raspravljamo.
Do tada si, bar za mene i u kontekstu koji sam ja napisao, apsolutno irelevantan da daješ svoje mišljenje o roditeljima koji ne žele da vakcinišu svoju djecu (ili se ustručavaju).
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1360 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

tek sam sad vidio ove bljuvotine što pišeš a nije ti prvi put o meni

sram te i stid bilo lažove
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1361 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Naslovnica wrote:
Black swan wrote:bila je neka ona obitelj gdje se jedno dijete ugušilo za kupanja
pa roditelji drugom nisu dali da se kupa 15 godina
To nije ni slično, na stranu što je apsolutna glupost i izmišljotina. A i da nije, ne moće se porediti.
Ti i nemaš dijete.
Kada bude imao, makar jedno, a po mogućnosti dvoje - javi se da raspravljamo.
Do tada si, bar za mene i u kontekstu koji sam ja napisao, apsolutno irelevantan da daješ svoje mišljenje o roditeljima koji ne žele da vakcinišu svoju djecu (ili se ustručavaju).
Znači ljudi koji nemaju djece nisu relevantni da se bave djecom ili daju mišljenje o djecu i postupanju prema djeci? :lol: :lol: :lol:
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#1362 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by bezVolana »


covjek objasnio.
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1363 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

ma sve je jasno

da je toliko zlo i da ima toliko posljedica

ulicom bi hodali bogalji, istraumirani primjerci farmaceutskih zločinaca koji zarađuju na djeci

znam osobu kojoj je kraća ruka i noga od vakcine kažu ( mada sumnjam nisam od nje to čula

1970 neke vakcina

znači koliko ljudi znate s tim posljedicama... prema forumu treba ih biti barem milijun u bivšoj jugoslaviji

gdje su ti invalidi oko nas prije interneta
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1364 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Smrcak15 »

Black swan wrote:ma sve je jasno

da je toliko zlo i da ima toliko posljedica

ulicom bi hodali bogalji, istraumirani primjerci farmaceutskih zločinaca koji zarađuju na djeci

znam osobu kojoj je kraća ruka i noga od vakcine kažu ( mada sumnjam nisam od nje to čula

1970 neke vakcina

znači koliko ljudi znate s tim posljedicama... prema forumu treba ih biti barem milijun u bivšoj jugoslaviji

gdje su ti invalidi oko nas prije interneta
ne radi se o tome, da ti odmah vakcina nasteti, nego postepeno nakon nekog vremena moze da proucurokuje od astmi, alergija i mnogo stosta, pa cak i rak zavisi kakva je vakcina u pitanju, i niko ziv nece posumnjati na vakcinu a mozda si fasovao nesto.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1365 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:tek sam sad vidio ove bljuvotine što pišeš a nije ti prvi put o meni

sram te i stid bilo lažove
O kakvim bljuvotinama pričaš liče, šta bulazniš, o kakvim lažima pričaš?
Šta i gdje sam ja nešto slagao, da se odmah izvinem?! Samo mi reci gdje.
Nazivati nekoga lažovom bez razloga je veoma nekulturno.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1366 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by triconja »

:lol:

I bog je naredio Noji da na brod utovari po dvije zivotinje svake vrste

:lol:

Kreacionizam mentalitet, dace bog djetetu smrt ili zivot a vakcina je tu da ubogalji djete :lol: .
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1367 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

sve vam je fino čovjek objasnio u komičnom videu koliko ste tragikomični i smiješni :lol:
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1368 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Bloo wrote:
Naslovnica wrote:
Black swan wrote:bila je neka ona obitelj gdje se jedno dijete ugušilo za kupanja
pa roditelji drugom nisu dali da se kupa 15 godina
To nije ni slično, na stranu što je apsolutna glupost i izmišljotina. A i da nije, ne moće se porediti.
Ti i nemaš dijete.
Kada bude imao, makar jedno, a po mogućnosti dvoje - javi se da raspravljamo.
Do tada si, bar za mene i u kontekstu koji sam ja napisao, apsolutno irelevantan da daješ svoje mišljenje o roditeljima koji ne žele da vakcinišu svoju djecu (ili se ustručavaju).
Znači ljudi koji nemaju djece nisu relevantni da se bave djecom ili daju mišljenje o djecu i postupanju prema djeci? :lol: :lol: :lol:
Naravno da su relevantni, ali da daju mišljenje za sebe a ne za druge. Pogotovu da oni bez djece napadaju nas sa djecom.
Nadam se da niko od vas neće imati problema sa vakcinacijom djece, bar ne onakvih kakve sam ja imao. A ti su još bili i relativno bezazleni u odnosu na moguće reakcije.
Ja sam pitao jedno jedino pitanje - i još mi niko nije odgovorio.
Ponoviću:
Recimo, imate dvoje djece, različitog uzrasta.
Prvo dijete vakcinišete redovno. I desi se jedna od slijedećih mogućih reakcija na vakcinu
:

Blage sistemske reakcije:
Umereno povišena telesna temperatura
Osećaj slabosti, malaksalosti
Glavobolja
Osip po telu (MMR)
Povećanje pljuvačnih žlezdi (MMR)
Bolovi u mišićima i zglobovima

Teške lokalne reakcije:
Absces (lokalizovano zagnojenje) na mestu primene vakcine (BCG)
Abcedirajući otok limfnih žlezda (BCG)
Bolan otok na većem delu tela na kojem je vakcina primenjena (BCG)

Teške sistemske reakcije: – izuzetno su retke.
Anafilaktička reakcija (reakcija preosetljivosti na vakcinu)
Poremećaj svesti
Konvulzije (grčevi)
Produžen vriskav plač beba
Cerebralna ataksija
Bulbarna paraliza
Meningoencefalitisi i encefalopatije…

Blage reakcije se uglavnom dešavaju, to je relativno normalno. Ali da se desi jedna od ove slijedeće dvije, pogotovu reakcija tipa "teška sistemska reakcija". Izuzetno rijetka, ali se dešava.

Moje pitanje je, da li bi ste bez problema i razmišljanja vakcinisali i vaše drugo dijete?
Hvala.
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1369 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

Naslovnica wrote:
Black swan wrote:tek sam sad vidio ove bljuvotine što pišeš a nije ti prvi put o meni

sram te i stid bilo lažove
O kakvim bljuvotinama pričaš liče, šta bulazniš, o kakvim lažima pričaš?
Šta i gdje sam ja nešto slagao, da se odmah izvinem?! Samo mi reci gdje.
Nazivati nekoga lažovom bez razloga je veoma nekulturno.
ja kad se spuštam u ovu septičku jamu zvanu forum
radim to dragovoljno
ne želim da se u raspravu uključuje niko drugi od moje šire i uže obitelji


nemaš ti šta da se plašiš ili ne

ja sam univerzitetsku knjigu napustio 2003

a moji prijatelji doktori ista godina rodjenja kao i ja u 2017. i dalje čitaju knjige jer stalno polažu nešto i specijaliziraju se za nove trendove

e takvi ti trebaju reći da trebaš vakcinisati svu djecu koju imaš

takvi to i govore

ali ih je nemoguće čuti jer o antivakcinisanju su najglasniji oni sa srednjom školom, ekonomisti, žurnalisti, teolozi, glumci, informatičari te nadriljekari i doktori za životinje
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50402
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1370 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Bloo »

Naslovnica wrote:
Naravno da su relevantni, ali da daju mišljenje za sebe a ne za druge. Pogotovu da oni bez djece napadaju nas sa djecom.
Nadam se da niko od vas neće imati problema sa vakcinacijom djece, bar ne onakvih kakve sam ja imao. A ti su još bili i relativno bezazleni u odnosu na moguće reakcije.
molim te pobrini se da ljudi koji se bave tvojom djecom i daju mišljenje o tvojoj djeci, tipa pedijatara, nastavnika, psihologa, epidemiologa sami imaju djecu.

Što se tiče tvog pitanja, nisam kvalificirana da dam odgovor, bez obzira na stručnu spremu nemam djece :D
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1371 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Da se razumijemo - JA NISAM PROTIV VAKCINISANJA! Dapače!
Ali sam protiv vakcinisanja djece nekvalitetnim vakcinama, sumnjivog porijekla i sadržaja.
Vakcine koje se nabavljaju preko ko zna kakvih tendera su najjeftinije vakcine.
Farmaceutska mafija je, naftnog i kartela proizvodnje i prodaje oružja, najbeskurpuloznija i najopasnija organizacija na planeti.
Opet da ponovim - nisam protiv vakcinisanja.
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1372 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Bloo wrote:
Naslovnica wrote:
Naravno da su relevantni, ali da daju mišljenje za sebe a ne za druge. Pogotovu da oni bez djece napadaju nas sa djecom.
Nadam se da niko od vas neće imati problema sa vakcinacijom djece, bar ne onakvih kakve sam ja imao. A ti su još bili i relativno bezazleni u odnosu na moguće reakcije.
molim te pobrini se da ljudi koji se bave tvojom djecom i daju mišljenje o tvojoj djeci, tipa pedijatara, nastavnika, psihologa, epidemiologa sami imaju djecu.

Što se tiče tvog pitanja, nisam kvalificirana da dam odgovor, bez obzira na stručnu spremu nemam djece :D
Što se moje djece tiče, od kada smo ih prestali voditi kod doktora djeca su ojačala i mnogo su zdravija. Ne sjećam se kada su zadnji put bili kod doktora, osim na redovnim kontrolama kod stomatologa. Nadam se da će tako i ostati.
Jasno je da je i prirodno jačanje imuniteta učinilo svoje, ali ima i druga strana priče. Naši vrsni doktori primaju procente od farmaceutskih kuća u skladu sa ostvarenim rezultatima. Ne svi, ali velika većina njih. Dobar dan - dobar dan - antibiotik. I tako je bilo dok prvi put nismo rekli - ma dosta više. Od kada smo se okrenuli prema homeopatskim lijekovima i preparatima, kao i domaćim alternativama, sve se promijenilo. Prije nego neko spomene placebo efekat - kod male djece to ne pije vode. :)
Naslovnica
Posts: 27840
Joined: 20/03/2013 15:38

#1373 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:
Naslovnica wrote:
Black swan wrote:tek sam sad vidio ove bljuvotine što pišeš a nije ti prvi put o meni

sram te i stid bilo lažove
O kakvim bljuvotinama pričaš liče, šta bulazniš, o kakvim lažima pričaš?
Šta i gdje sam ja nešto slagao, da se odmah izvinem?! Samo mi reci gdje.
Nazivati nekoga lažovom bez razloga je veoma nekulturno.
ja kad se spuštam u ovu septičku jamu zvanu forum
radim to dragovoljno
ne želim da se u raspravu uključuje niko drugi od moje šire i uže obitelji


nemaš ti šta da se plašiš ili ne

ja sam univerzitetsku knjigu napustio 2003

a moji prijatelji doktori ista godina rodjenja kao i ja u 2017. i dalje čitaju knjige jer stalno polažu nešto i specijaliziraju se za nove trendove

e takvi ti trebaju reći da trebaš vakcinisati svu djecu koju imaš

takvi to i govore

ali ih je nemoguće čuti jer o antivakcinisanju su najglasniji oni sa srednjom školom, ekonomisti, žurnalisti, teolozi, glumci, informatičari te nadriljekari i doktori za životinje
Ne znam šta misliš pod ovim
nemaš ti šta da se plašiš ili ne
, meščini da niko to nije ni spominjao. Što se tiče tvojih prijatelja koji se u 2017 i dalje specijaliziraju, čitaju i uče - svaka čast. Ali neka oni vakcinišu svoju djecu, a za moju ću ja lično da odlučim.
Kao što sam rekao, sit sam farmaceutske mafije (pogotovu ove u BiH), njihove bekrupuloznosti i kriminala. Oni će da gaze preko mrtvih da bi ostvarili profit.
Naravno, ima tu i svijetlih primjera, nije sve tako crno, ali je profit na prvom mjestu.
Kada budem mogao da vakcinišem svoje dijete kvalitetnm EU vakcinom, a ne nekim smećem iz Bangladeša, onda će to da bude druga priča. Do tada - ne vjerujem nikome.
Jednostavno, izgubio sam povjerenje u korumpirani i kriminalizirani sistem, od-do. I sve ovo što pišem, pored problema koji su moja djeca imala s vakcinama, je samo posljedica toga.
Hvala na razumijevanju.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1374 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by wewa »

Naslovnice, ja razumijem o cemu pricas.

moja najmladja je bila nedonosce, 3 sedmice provela na pedijatriji nakon rodjenja.
prvi put je vakcinisana prosle sedmice, jer smo cekali da poraste i ojaca, a dosad nije bila u kolektivnom smjestaju tipa jaslica ili vrtica nego u svojoj kuci. nije primila ni bsg po rodjenju jer su joj se borili za zivot.

sta reci osim da joj je pedijatrijski karton prazan - naisli smo na divnog pedijatra koji nas nije pritiskao oko vakcinacije, jednom smo mu dijete odveli cisto da je vidi. ona je bila po defaultu neurorizicna zbog preranog rodjenja, negdje sa 14 mjeseci je neuropedijatar dao zeleno svjetlo za vakcinaciju, a mi cekali da stasa, naravno svjesno preuzimajuci rizik.

ja zaista nisam protiv vakcinacije. svjesna sam svih prednosti. no svjesna sam i rizika, koji se multipliciraju u ovakvom okruzenju gdje korupcija dominira nad standardima struke.

iskreno se nadam da joj vakcinacija nece poremetiti odlican imunitet - od rodjenja do danas sam jednom bila primorana skinuti joj temperaturu jednom dozom panadola, a i to prije mozda pola godine. inace je hvala Bogu odlicnog zdravlja, naprednija od vrsnjaka. puno boravi na zraku, i na -20 i na 30ikusur stepeni, dva puta dnevno osim kad su prejake padavine. pazimo na njenu prehranu, jede raznovrsno, ne dajemo slatkise ni junk u bilo kom obliku, jedino sto pojede od takve hrane je u parkicu, od druge djece.

ali nastavljamo s vakcinacijom, usput budno motreci eventualne reakcije.
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1375 Re: VAKCINACIJA DJECE I NOVORODJENCADI U BIH ?

Post by Truba »

Naslovnice razumijem ja tebe, ali
ne razumijem ja tebe :D
Post Reply