Vadite me odavdeeeeeeeeeee

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#51

Post by Shoshana »

Nema nista, evo gledam hocemo'l se kvalifikovati za seriju... :-)

Sta ima na zapadu?
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#52

Post by Vozdra_123 »

Shoshana wrote:Nema nista, evo gledam hocemo'l se kvalifikovati za seriju... :-)

Sta ima na zapadu?
mislis na jugu? :D

nista posebno... mlate se dolari :D
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#53

Post by Vertigo »

Bosanac, ako ti je problem jedino medunacionalni odnosi, a ne cista egzistencija, ja sam protiv. Svugdje ima ljudi i neljudi.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#54

Post by Shoshana »

Vozdra_123 wrote:
Shoshana wrote:Nema nista, evo gledam hocemo'l se kvalifikovati za seriju... :-)

Sta ima na zapadu?
mislis na jugu? :D

nista posebno... mlate se dolari :D
Sto li sam ja mislila da si ti na zapadu :?

Ma bilo kako bilo, od mene je, haman citav kontinent - juzno :D
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#55

Post by Vozdra_123 »

Shoshana wrote:
Vozdra_123 wrote:
Shoshana wrote:Nema nista, evo gledam hocemo'l se kvalifikovati za seriju... :-)

Sta ima na zapadu?
mislis na jugu? :D

nista posebno... mlate se dolari :D
Sto li sam ja mislila da si ti na zapadu :?

Ma bilo kako bilo, od mene je, haman citav kontinent - juzno :D
ja sam ti u NH odmah tu ispod vas separatista :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#56

Post by Shoshana »

Jest, jest... Sa'ces vidjet cuda na izborima :D

(Ja koferce pripremila i pasos u tasnu ubacila 8-) )
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#57

Post by Svemirski_Jebach »

stochar wrote:
nineac wrote:Bosanac ja ti mogu reci iz svog iskustva da se neces zajebat ako u ameriku dodjes. Moja iskustva sa amerikom, i to alabamom, su izuzetno pozitivna. Nikad nisam imao osjecaj da me tretiraju drugacije od amerikanaca (a eto musliman sam), na pomisao da idem nazad amerikanci mi govore sta ces u "evropi" ovdje je tvoja kuca i slicno. Znaci s tim nemam problema.
Posao je daleko lakse naci nego u evropi, posebno ako si vezan za informatiku ili inzinjering. Jedna od mogucnosti da dodjes vamo jeste da magistarski upises, a hanuma ti dodje na osnovu tebe. Kada zavrsis magistarski nadjes sebi posao, ostanes sa radnom vizom, i onda krenes papire raditi. Dotad igras lutriju, pa mozda neke srece budes imao.
Sto se tice povratka, ja sebe sad trenutno nemogu zamisliti dole. Ovdje je dinamicno, stalno nesto novo imas da radis, sve se krece naprijed.
Neznam imal vise smisla razmisljati uopce da ce bosna postati normalna drzava. Nardo je dole postao netolerantan, vise cini mi se nego tokom rata. Politicari jednostavno grabe i sakom i kapom.
S prakticne strane, mene sutra brine ko ce me lijeciti kad se razbolim? Kakva nam generacija doktora dolazi? Generacija saobracajnih inzinjera (pogledati pod temom o sefkiji cekicu) itd, itd. Bez vize vis enemozemo da prdnemo, i sad se trebam vratiti dole? Ma nedolazi u obzir.
Samo da mi hanuma dodje, sve ce biti lakse :D

ti nineac ko da pravdas sam sebi sto se neces vratiti... :D :D
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#58

Post by Vozdra_123 »

Shoshana wrote:Jest, jest... Sa'ces vidjet cuda na izborima :D

(Ja koferce pripremila i pasos u tasnu ubacila 8-) )
gdje ces da selis?
refugee u USA? ili neku drugu provinciju? :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#59

Post by Shoshana »

Vozdra_123 wrote:
Shoshana wrote:Jest, jest... Sa'ces vidjet cuda na izborima :D

(Ja koferce pripremila i pasos u tasnu ubacila 8-) )
gdje ces da selis?
refugee u USA? ili neku drugu provinciju? :D
Ja cu da se vratim u moju nordijsku domovinu :oops: :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#60

Post by nineac »

Ma uopce se nepravdam, samo kazem bosancu moje glediste.
Pravo da ti kazem nikad me nisi interesovale price tipa sto si otisao, supak si i slicna sranja!
Ja sam za da svako ode bar malo iz BiH da vidi kako svijet funkcionise i gdje smo mi, jer nama samokritike itekako fali!
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#61

Post by metastasio »

ja se slazem s konstatacijom da ljudi i neljudi ima svugdje i smatram da ako covjek ima u svojoj zemlji solidnu egzistenciju, malo je naivno misliti da ce u bilo kojoj drugoj zemlji – posebno u evropi – u kratkom roku zivjeti puno bolje. sikaniranja, vrijedjanja i ponizavanja ima svugdje. u bosni je to slucaj jer je drzava takva kakva jeste, u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi. mislim da covjek u sustini mora sam sebi pronaci srecu i biti zadovoljan, a amerika ili evropa ga same po sebi ne mogu usreciti jer sto je neko rekao, sreca nije u geografiji nego tamo gdje je covjek napravi...
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#62

Post by EI Presidente »

metastasio wrote:...u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi...
dokumentovani imigranti u USA imaju ista prava kao i domaca raja, osim prava na glasanje prilikom izbora (to pravo dobijes nakon sto postanes citizen), tako da sto se tice zemlje perfektne za imigranta u gotovo svakom pogledu- nema dalje od USA.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#63

Post by pitt »

a mozes vazda ubrzat proces ako se u marince prijavis :D:D:D
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#64

Post by GandalfSivi »

Ako ti nije mrsko opet se rata igrati...
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#65

Post by nineac »

metastasio wrote:ja se slazem s konstatacijom da ljudi i neljudi ima svugdje i smatram da ako covjek ima u svojoj zemlji solidnu egzistenciju, malo je naivno misliti da ce u bilo kojoj drugoj zemlji – posebno u evropi – u kratkom roku zivjeti puno bolje. sikaniranja, vrijedjanja i ponizavanja ima svugdje. u bosni je to slucaj jer je drzava takva kakva jeste, u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi. mislim da covjek u sustini mora sam sebi pronaci srecu i biti zadovoljan, a amerika ili evropa ga same po sebi ne mogu usreciti jer sto je neko rekao, sreca nije u geografiji nego tamo gdje je covjek napravi...
Malo se raspitaj jaro!
Ja nisam drzavljanin, ali po americkom ustavu imam sva prava (slobode i sl) kao i americki drzavljanin osim glasanja i jos nekih stvari.
Ako dobijes zeleni karton na sve imas prava osim na glasanje, a sa "sarom" i to dobijas.
Onog trenutka kada ti neko uskrati neko pravo ti fino odes na sud i sve se rjesi!
User avatar
zauzeto
Posts: 74
Joined: 10/02/2007 22:18
Location: Sarajevo
Contact:

#66

Post by zauzeto »

Ako ti ili hanuma u tebe imate zavrsenu medicinsku skolu ja vam mogu pomoci da odete u USA. :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#67

Post by Svemirski_Jebach »

nineac wrote:
metastasio wrote:ja se slazem s konstatacijom da ljudi i neljudi ima svugdje i smatram da ako covjek ima u svojoj zemlji solidnu egzistenciju, malo je naivno misliti da ce u bilo kojoj drugoj zemlji – posebno u evropi – u kratkom roku zivjeti puno bolje. sikaniranja, vrijedjanja i ponizavanja ima svugdje. u bosni je to slucaj jer je drzava takva kakva jeste, u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi. mislim da covjek u sustini mora sam sebi pronaci srecu i biti zadovoljan, a amerika ili evropa ga same po sebi ne mogu usreciti jer sto je neko rekao, sreca nije u geografiji nego tamo gdje je covjek napravi...
Malo se raspitaj jaro!
Ja nisam drzavljanin, ali po americkom ustavu imam sva prava (slobode i sl) kao i americki drzavljanin osim glasanja i jos nekih stvari.
Ako dobijes zeleni karton na sve imas prava osim na glasanje, a sa "sarom" i to dobijas.
Onog trenutka kada ti neko uskrati neko pravo ti fino odes na sud i sve se rjesi!
nemas bas ista prava...mozes biti deportovan, dok drzavljanin ne moze. U procesu deportacije nemas pravo na mnoge zastite ustava, due process se ne primjenjuje itd...

ali sto se tice ostalog imas ista prava...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#68

Post by ztluhcs »

_BosanaC wrote:Em kjafir, em nasao kvariti mlade zenske muslimanske zivote :-) :D A ako ce nam sutra djecu gledati onako kako najblizi gledaju nas, onda bolje da me ni ne gledaju :D A ni ja njih :D
Joj ja konto ti na¹, jes se svega ti naljutio kad sam onomad lajo po onim anamo :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#69

Post by nineac »

Svemirski_Jebach wrote:
nineac wrote:
metastasio wrote:ja se slazem s konstatacijom da ljudi i neljudi ima svugdje i smatram da ako covjek ima u svojoj zemlji solidnu egzistenciju, malo je naivno misliti da ce u bilo kojoj drugoj zemlji – posebno u evropi – u kratkom roku zivjeti puno bolje. sikaniranja, vrijedjanja i ponizavanja ima svugdje. u bosni je to slucaj jer je drzava takva kakva jeste, u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi. mislim da covjek u sustini mora sam sebi pronaci srecu i biti zadovoljan, a amerika ili evropa ga same po sebi ne mogu usreciti jer sto je neko rekao, sreca nije u geografiji nego tamo gdje je covjek napravi...
Malo se raspitaj jaro!
Ja nisam drzavljanin, ali po americkom ustavu imam sva prava (slobode i sl) kao i americki drzavljanin osim glasanja i jos nekih stvari.
Ako dobijes zeleni karton na sve imas prava osim na glasanje, a sa "sarom" i to dobijas.
Onog trenutka kada ti neko uskrati neko pravo ti fino odes na sud i sve se rjesi!
nemas bas ista prava...mozes biti deportovan, dok drzavljanin ne moze. U procesu deportacije nemas pravo na mnoge zastite ustava, due process se ne primjenjuje itd...

ali sto se tice ostalog imas ista prava...
E jebiga svemirski mislio sam da s epodrazumjeva da drzavljanin nemoze biti deportovan :D
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#70

Post by nineac »

Svemirski_Jebach wrote:
nineac wrote:
metastasio wrote:ja se slazem s konstatacijom da ljudi i neljudi ima svugdje i smatram da ako covjek ima u svojoj zemlji solidnu egzistenciju, malo je naivno misliti da ce u bilo kojoj drugoj zemlji – posebno u evropi – u kratkom roku zivjeti puno bolje. sikaniranja, vrijedjanja i ponizavanja ima svugdje. u bosni je to slucaj jer je drzava takva kakva jeste, u inostranstvu jer si stranac i samim time nemas gomilu prava koje imaju domicilni ljudi. mislim da covjek u sustini mora sam sebi pronaci srecu i biti zadovoljan, a amerika ili evropa ga same po sebi ne mogu usreciti jer sto je neko rekao, sreca nije u geografiji nego tamo gdje je covjek napravi...
Malo se raspitaj jaro!
Ja nisam drzavljanin, ali po americkom ustavu imam sva prava (slobode i sl) kao i americki drzavljanin osim glasanja i jos nekih stvari.
Ako dobijes zeleni karton na sve imas prava osim na glasanje, a sa "sarom" i to dobijas.
Onog trenutka kada ti neko uskrati neko pravo ti fino odes na sud i sve se rjesi!
nemas bas ista prava...mozes biti deportovan, dok drzavljanin ne moze. U procesu deportacije nemas pravo na mnoge zastite ustava, due process se ne primjenjuje itd...

ali sto se tice ostalog imas ista prava...
E jebiga svemirski mislio sam da se podrazumjeva da drzavljanin nemoze biti deportovan.
Zato sam i rekao jos neka prava, a za due process znam.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#71

Post by davis.ba »

GandalfSivi wrote:
davis.ba wrote:
Skyfox wrote: Ja sam se prijavio nekad za tu lutriju i vec dvije godine me zovu, fazon je sto trebam uplatiti neki iznos da zavrsim registraciju, a to mi sumnjivo... Nakon 2 godine me prosla volja da idem bilo gdje
Ne znam ko te zove ali ta lutrija je potpuno besplatna.

Kakve su šanse za druge države i neke druge prilike ne znam, ali ova lutrija je sigurno među boljim opcijama.
Lutrija je 50 dolara i moze se igrati jednom u odredjeno vrijeme(jel' pola godine ili godina, ne znam)
Lutrija je besplatna. Garantovano. Sad, postoji mnoštvo agencija koje se nude da ti urade sav posao vezan za aplikaciju (dakle slike, dokumentaciju isl) i oni jedino naplaćuju. Fazon je što najčešće ne kažu raji da je stvarna lutrija besplatna pa tako dižu lovu ljudima.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#72

Post by Skyfox »

http://www.usafis.org/

Evo to je link gdje sam se prijavio i ko prosao al zahtjrvaju izvjestan iznos da se uplati da se zavrsi registracija. Al sta onda kad jedno jutro osvanem u dalekoj Ameriki??? Samo te izbace sa broda i halali Huso materi :-) :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#73

Post by _BosanaC »

tempora wrote:
_BosanaC wrote:
tempora wrote: Sreca tvoja pa tamo gdje odes neces biti Musliman. :D Bit ces samo stranac-a to se ipak oprasta. :oops:
:?

Sorry, ali patetike mi je pun qrac u zivotu. Ako je se ko nazivio onda sam to ja.
Zasto bi onda tvoja patetika bila legitimna? :shock:
Koja moja patetika? :shock:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#74

Post by _BosanaC »

GandalfSivi wrote:
_BosanaC wrote:
Jaguar84 wrote:Tamo je malo teze u odnosu na zemlju kengura npr....Bosanac i ja razmisaljam slicno zadnja 3 mjeseca ne mogu vise fakat..ovdje nema posla kuce stana zivotnog elana ni volana da vozim...ovdje mi je neugodno ali kod njih cu da prosim!
Ja imam i kucu, i posao, i vliku platu, i zivotnog clana... Za volanom i fudbalom, vjerovao ili ne, nikada nisam ni imao neku zelju. To ima hanuma :D

Ali imam takodje i pogresno ime, pogresno mjesto rodjenja, prebivalista, u pogresan vakat... I pun mi je vise toga.
Izvini ali ne kontam bas previse ljude ovo za pogresno ime. Ni moje ime (barem prvo) nije vecinsko, i ja fakat nikad nisam imao nikakav problem zbog toga (ako ne racunas par izolovanih incidenata sa nekim kretenima, ali sam vise problema imao sa navijacima Reala u Sarajevu). Svi uvijek kukaju, a niko mi ne moze objasniti koje to probleme imaju? Pa hajde, otvori ti nama dusu malo...
Imam rodjaka koji je napustio BiH sa zenom jos '96., cim se demobilisao. Citav rat proveo u ABiH, ozenio se '93. na dan kad sam ja ranjen. On 'Srbin', ona Bosnjakinja. Ovo pod navodnicima je zato sto se nikada tako nije sam izjasnio.

Iskoriste onaj program za odlazak mjesanih brakova vani, i primi ih Amerika.

Dodje ljetos, odlucili on i zena da se vrate. Dijetetu dosao vakat da krene u skolu, a posto su svejedno sanjali o povratku, odluce da kupe stan i da ne idu vise tamo, papire su poodavno zavrsili. I kupe stan. Da ne duzim, bili su tu dva mjeseca. Mala super prica naski. I za ta dva mjeseca je toliko gadosti dozivjela od druge djece samo zato sto nema naglasak kakav imaju sva djeca, toliko gadosti od familije koja u ratu uopste nije bila ovdje ali se u medjvremenu vratila i postala turbo patriotska, s obe strane, toliko nerazumjevanja prouzrokovanog samo time sto se on zove kako se zove a ona je to sto jeste, da su spakovali stvari, prodali stan, vratili se odakle su dosli, i ne pada im na pamet da se vise vracaju ovamo dok mala ne bude svoj covjek, a dijete su upisali tamo u skolu.

Ja upravo dozivljavam, i dozivljavam vec godinama, sikaniranje od strane ljudi koji seru o suzivotu. Koji suzivot? Niko ne zivi suzivot vise od mene. Neka bude ko sta hoce, boli me qrac, ali neka ne prica meni sta da radim i kako treba da radim. Svima su puna usta multikulturalnosti kada se uzima za primjer agresija Srba iz RS i etnicko ciscenje, ali ne daj boze pomjesati plavu Bosnjacku arijevsku krv s nekom koja nije Bosnjacka :oops: Gluho bilo :oops: I obratno.

E medju takvom "familijom" ja ne zelim da moje dijete sutra odrasta, a i dosta mi je sa nepunih 25 godina tri cira na zeludcu. Vise mi ih fakat ne treba. Radje cu jesti i pseca pecenja nego gledati i trpiti neke stvari koje trpim.

Bio sam najveci jebeni patriota, kleo se u sve ovo, i opet, po ko zna koji put, dozivim jedan te isti samar. Znam da vise sigurno necu. Imam osobu koju volim, za koju bih dao zivot, znam da i ona dijeli ta ista osjecanja sa mnom. Imam znanje, nisam debil, imam sve predispozicije da stvorim sebi i svojoj porodici normalan zivot. Ovdje mi ne fali ni posao niti ista materijalno. Sve sto imam sam sam sebi stvorio. Radim od cetrnaeste godine.

I, iskreno, pun mi je qrac svega. Neka Hare ukida RS, neka Dodik raspisuje referendum. Znamo da niti ce Hare ukinuti RS niti ce Dodik raspisati referendum, ali jedna lasta ne cini proljece.

Bosna moze i bez mene, mogu i ja bez nje. Vise volim svoje zdravlje, i fizicko i mentalno, nego mazohisticki zivot ovdje.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#75

Post by davis.ba »

Skyfox wrote:http://www.usafis.org/

Evo to je link gdje sam se prijavio i ko prosao al zahtjrvaju izvjestan iznos da se uplati da se zavrsi registracija. Al sta onda kad jedno jutro osvanem u dalekoj Ameriki??? Samo te izbace sa broda i halali Huso materi :-) :D
Pa to ti je jedna takva agencija. Piše ti u onoj slici da je na službenoj stranici "Free of charge"

Evo ti link:
http://travel.state.gov/visa/immigrants ... _1322.html
Post Reply