Vađenje umnjaka

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Slideslide
Posts: 61
Joined: 20/01/2014 19:17

#1 Vađenje umnjaka

Post by Slideslide »

Google-njem po internetu naisao sam na razna misljenja o vađenju osmice.

Naime, moj problem je što je stomatolog popravljao zub do samog ulaza i urađeno je 96 % zuba i stavljen mi je lijek i privremena plomba. Komentar stomatologa je bio " Bila je samo tačkica a kad sam počela bušiti kao da bušim u sir". Rekla je da nakon mjesec dana dođem opet i da vidi šta je sa zubom, ukoliko ne bude sve okej zadnja solucija je vađenje.

Kakva su vaša iskustva što se tiče vađenja osmice u državnim ambulantama u Sarajevu?
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#2 Re: Vađenje umnjaka

Post by miki27A »

Vadila osmicu (gornja desna) na stomatologiji prije dvije godine. Imam samo rijeci hvale za doktore na 4 spratu.
Cijena je bila 2KM (za participaciju lokalne anestezije). Zub ne dobijes nazad (na moju zalost).
Slideslide
Posts: 61
Joined: 20/01/2014 19:17

#3 Re: Vađenje umnjaka

Post by Slideslide »

miki27A wrote:Vadila osmicu (gornja desna) na stomatologiji prije dvije godine. Imam samo rijeci hvale za doktore na 4 spratu.
Cijena je bila 2KM (za participaciju lokalne anestezije). Zub ne dobijes nazad (na moju zalost).
Drago mi je to cuti. Mnogo pricaju o ekstraciji osmice kao operacije, valjda ne zele da se muce ni doktori vise, nego igraju se mesara. Nadam se da ce i moja doktorica bez problema izvaditi ako bude potrebe, sutra odoh na konsultacije. Hvala ti na komentaru. :)
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#4 Re: Vađenje umnjaka

Post by melb26sa »

Posto ti ocito nije impaktiran zub onda nema potrebe za operacijom. Ja sam imala impaktiran (donja lijeva) i na kraju izvadila laserom prije 3-4 godine.
miki27A
Posts: 718
Joined: 18/04/2008 13:58
Location: IL

#5 Re: Vađenje umnjaka

Post by miki27A »

Zaboravih da sam vadila i osmicu donju desnu koja je bila impaktirana (proslo evo 11 godina od "sretnog" dogadjaja, mozda se zato i ne sjecam)
Elem, evo price: ovaj zub samo jednim vrhom izbio, ostalo sve bilo u kosti, moja privatna doktorica dovela tog hirurga (tad je to bilo 250KM ako se dobro sjecam), dvije lokalne anestezije drmnuo, zub se morao polugom vaditi, dva konca da se rana zatvori, kafetin nista nije pomagao (taj dan popila tablu kafetina) navece zovem doktoricu, kaze uzmi Voltaren Rapid (ovo me je spasilo). 7 dana na slamku jela (doslovno supa kroz slamku, ona bistra), sletila 5 kg za tih sedam dana, kakva bijafra kako sam izgledala.
Zato jos jednom kazem otidji ti na stomatologiju, oni ce vidjeti kakva je situacija i da li treba ili ne operacija ili je obicno vadjenje u pitanju. (gornji je umnjak malo ozbiljniji za vaditi jer ako je blizu maksijalnog sinusa moze se otvoriti, pa imas problem, zato sam ja i isla na stomatologiju, moja privatna doktorica vidjela i rekla da se ona ne usudjuje to napamet raditi)
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#6 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

Slideslide wrote:
miki27A wrote:Vadila osmicu (gornja desna) na stomatologiji prije dvije godine. Imam samo rijeci hvale za doktore na 4 spratu.
Cijena je bila 2KM (za participaciju lokalne anestezije). Zub ne dobijes nazad (na moju zalost).
Drago mi je to cuti. Mnogo pricaju o ekstraciji osmice kao operacije, valjda ne zele da se muce ni doktori vise, nego igraju se mesara. Nadam se da ce i moja doktorica bez problema izvaditi ako bude potrebe, sutra odoh na konsultacije. Hvala ti na komentaru. :)
...ne rade se operacije iz razloga sto je doktorima mrsko vaditi :-) nego ukoliko se radi o impaktiranim umnjacima, nema druge opcije nego operisati ih.
Kod mene su sva 4 umnjaka bila takva, i 3 sam vec operisala na stomatologiji, jos jedan ostaje kad smognem hrabrosti i vremena.
Iz trostrukog licnog iskustva, najtoplije ti preporucujem da zahvat obavis upravo kod njih jer ja nisam imala nikakvih, ni najmanjih komplikacija i sve je proslo u najboljem redu, a sto se tice doktora i specijalizanata, pored strucnosti i ostalog svi su tako ljubazni, preljubazni i susretljivi da mi je to bilo nevjerovatno, od prvog do zadnjeg. sve pohvale i preporuke.

i da, iz uvodnog posta zakljucila sam da kod tebe nije rijec o impaktiranom umnjaku, tako da ce ti regularno vaditi zub, pa ti pogotovo ne bi trebao imati problema, to je "sekunda posla" u odnosu na operaciju i oporavak je dosta kraci.
Slideslide
Posts: 61
Joined: 20/01/2014 19:17

#7 Re: Vađenje umnjaka

Post by Slideslide »

lavorpunvode wrote:
Slideslide wrote:
miki27A wrote:Vadila osmicu (gornja desna) na stomatologiji prije dvije godine. Imam samo rijeci hvale za doktore na 4 spratu.
Cijena je bila 2KM (za participaciju lokalne anestezije). Zub ne dobijes nazad (na moju zalost).
Drago mi je to cuti. Mnogo pricaju o ekstraciji osmice kao operacije, valjda ne zele da se muce ni doktori vise, nego igraju se mesara. Nadam se da ce i moja doktorica bez problema izvaditi ako bude potrebe, sutra odoh na konsultacije. Hvala ti na komentaru. :)
...ne rade se operacije iz razloga sto je doktorima mrsko vaditi :-) nego ukoliko se radi o impaktiranim umnjacima, nema druge opcije nego operisati ih.
Kod mene su sva 4 umnjaka bila takva, i 3 sam vec operisala na stomatologiji, jos jedan ostaje kad smognem hrabrosti i vremena.
Iz trostrukog licnog iskustva, najtoplije ti preporucujem da zahvat obavis upravo kod njih jer ja nisam imala nikakvih, ni najmanjih komplikacija i sve je proslo u najboljem redu, a sto se tice doktora i specijalizanata, pored strucnosti i ostalog svi su tako ljubazni, preljubazni i susretljivi da mi je to bilo nevjerovatno, od prvog do zadnjeg. sve pohvale i preporuke.

i da, iz uvodnog posta zakljucila sam da kod tebe nije rijec o impaktiranom umnjaku, tako da ce ti regularno vaditi zub, pa ti pogotovo ne bi trebao imati problema, to je "sekunda posla" u odnosu na operaciju i oporavak je dosta kraci.
Donja osmica je izrasla skroz znaci nije da mi prave problem desnima i td.. normala kao svaki zub nego istrazivanjem po netu na svasta sam naletio.. gornje osmice mi jos rastu nisu upotpunosti izasle.. cak sam nedavno slikao 7 gornju desnu i vidjeh da se osmica veze korjenom odnosno naslanja se na sedmicu.. pa se nadam da ce me taj zub posluziti. Hvala puno na komentaru i puno srece sa zubima!
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#8 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

hvala.. iako sam ja sa svim tim mukama krenula preventivno :D jer impaktirani umnjaci kad tad dovedu do problema sa desnima.. sretno i tebi :)
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Vađenje umnjaka

Post by Truba »

Image
meni još jedan ostao izrasti i ovako raste...

ovako se osjećam
Image
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#10 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

kod mene je samo jedan bio tako malo izvirio i njega sam prvog operisala, ostala 3 su potpuno ispod kosti ko taj gad sa druge slike :D valja mi se nakaniti jos taj jedan operisati, fuj :D
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Vađenje umnjaka

Post by Truba »

u mene je dosta izvirio ali se vidi da je nepravilnog izrastanja
samo da ne boli nek stoji vala
godinama ga gledam izrasta mic po mic

nevezano za to malo me šestica periodično boli i klima se kao da će ispast :D
ali se smiri pa sve ukurg
nadam se da to nije povezano... a između je popravljana sedmica
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#12 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

kako je meni zubar objasnjavao, umnjak moze biti takvog polozaja da udara i iritira zivac sedmice te tako moze dovesti do nepodnosljivih bolova i upala, moze uzrokovati ciste na samoj kosti i sl. navodno da se vecini sa impaktiranim umnjacima ovakvi problemi dese nekad u kasnijim godinama. a po mojoj logici, mozda moze djelovati i na tu sesticu tako sto je gura, meni su osmice kako su rasle pomjerile donje jedinice i dvice iz niza :roll:
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: Vađenje umnjaka

Post by Truba »

ma jebat ih
otkako zarađuju na zubima ne vjerujem im ništa
čisti biznis kao i farmacija
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#14 Re: Vađenje umnjaka

Post by Partizzanka »

Osmice su gadne i za odrzavati u smislu cetkanja zuba i odrzavnanja higijene.
Meni su tri zubara savjetovala da izvadim sve cetiri ... ova sadasnja je i uspjela da me privoli da to uradim :)

kod mene su sve cetiri, zbog nedostatka prostora rasle ukuoso prema vani / haman dijagonalno - blago majci :zoka:

vadjenje je proslo super brzo i pomalo bezbolno nakon svih onih injekcija
kasnije sam ispirala slanom vodom (ja kupila u apoteci, mora da se moze i napraviti) nakon svakog jela prvih jedno 7 dana jer ipak u te rupe moze upasti hrana pa onda belaj

ako je zubar savjetovao onda izvadi, ipak realno i ekonomski govoreci - njoj je puno bolje da ako moze zadrzi te zube i popravlja ih jos koji put prije vadjenja, njoj ide zarada a ovako ako ona sama savjetuje vadjenje ... onda je to za vadjenje
Slideslide
Posts: 61
Joined: 20/01/2014 19:17

#15 Re: Vađenje umnjaka

Post by Slideslide »

Partizzanka wrote:Osmice su gadne i za odrzavati u smislu cetkanja zuba i odrzavnanja higijene.
Meni su tri zubara savjetovala da izvadim sve cetiri ... ova sadasnja je i uspjela da me privoli da to uradim :)

kod mene su sve cetiri, zbog nedostatka prostora rasle ukuoso prema vani / haman dijagonalno - blago majci :zoka:

vadjenje je proslo super brzo i pomalo bezbolno nakon svih onih injekcija
kasnije sam ispirala slanom vodom (ja kupila u apoteci, mora da se moze i napraviti) nakon svakog jela prvih jedno 7 dana jer ipak u te rupe moze upasti hrana pa onda belaj

ako je zubar savjetovao onda izvadi, ipak realno i ekonomski govoreci - njoj je puno bolje da ako moze zadrzi te zube i popravlja ih jos koji put prije vadjenja, njoj ide zarada a ovako ako ona sama savjetuje vadjenje ... onda je to za vadjenje

Da ... ne znam zasto je Bog dao ove osmice da nas pate hahah :) Imam tek 14 marta naruceno pa cemo odluciti.. Hvala na postu :)
rossonera
Posts: 80
Joined: 25/02/2012 13:19

#16 Re: Vađenje umnjaka

Post by rossonera »

lavorpunvode wrote:
Slideslide wrote:
miki27A wrote:Vadila osmicu (gornja desna) na stomatologiji prije dvije godine. Imam samo rijeci hvale za doktore na 4 spratu.
Cijena je bila 2KM (za participaciju lokalne anestezije). Zub ne dobijes nazad (na moju zalost).
Drago mi je to cuti. Mnogo pricaju o ekstraciji osmice kao operacije, valjda ne zele da se muce ni doktori vise, nego igraju se mesara. Nadam se da ce i moja doktorica bez problema izvaditi ako bude potrebe, sutra odoh na konsultacije. Hvala ti na komentaru. :)
...ne rade se operacije iz razloga sto je doktorima mrsko vaditi :-) nego ukoliko se radi o impaktiranim umnjacima, nema druge opcije nego operisati ih.
Kod mene su sva 4 umnjaka bila takva, i 3 sam vec operisala na stomatologiji, jos jedan ostaje kad smognem hrabrosti i vremena.
Iz trostrukog licnog iskustva, najtoplije ti preporucujem da zahvat obavis upravo kod njih jer ja nisam imala nikakvih, ni najmanjih komplikacija i sve je proslo u najboljem redu, a sto se tice doktora i specijalizanata, pored strucnosti i ostalog svi su tako ljubazni, preljubazni i susretljivi da mi je to bilo nevjerovatno, od prvog do zadnjeg. sve pohvale i preporuke.

i da, iz uvodnog posta zakljucila sam da kod tebe nije rijec o impaktiranom umnjaku, tako da ce ti regularno vaditi zub, pa ti pogotovo ne bi trebao imati problema, to je "sekunda posla" u odnosu na operaciju i oporavak je dosta kraci.
Pozdrav, pročitala sam tvoje postove i ja imam isti problem. Jel mi treba neka uputnica da bih otsla na stomatologiju? Kako si ti to riješila? :D
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#17 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

rossonera wrote:
lavorpunvode wrote: ...ne rade se operacije iz razloga sto je doktorima mrsko vaditi :-) nego ukoliko se radi o impaktiranim umnjacima, nema druge opcije nego operisati ih.
Kod mene su sva 4 umnjaka bila takva, i 3 sam vec operisala na stomatologiji, jos jedan ostaje kad smognem hrabrosti i vremena.
Iz trostrukog licnog iskustva, najtoplije ti preporucujem da zahvat obavis upravo kod njih jer ja nisam imala nikakvih, ni najmanjih komplikacija i sve je proslo u najboljem redu, a sto se tice doktora i specijalizanata, pored strucnosti i ostalog svi su tako ljubazni, preljubazni i susretljivi da mi je to bilo nevjerovatno, od prvog do zadnjeg. sve pohvale i preporuke.

i da, iz uvodnog posta zakljucila sam da kod tebe nije rijec o impaktiranom umnjaku, tako da ce ti regularno vaditi zub, pa ti pogotovo ne bi trebao imati problema, to je "sekunda posla" u odnosu na operaciju i oporavak je dosta kraci.
Pozdrav, pročitala sam tvoje postove i ja imam isti problem. Jel mi treba neka uputnica da bih otsla na stomatologiju? Kako si ti to riješila? :D
pozz.. ne sjecam se kako sam "izganjala" prvi pregled :-? mislim da se radilo samo o usmenoj preporuci stomatologa.. javila sam se na oralnu hirurgiju na stomatologiji, oni me poslali da slikam, pa onda sa snimkom isla kod ortodonta po saglasnost za vadjenje, vratila se njima na pregled i narucila se.. to je verzija koje se sjecam :? ..prvu osmicu sam vadila prije 2-3 godine. u svakom slucaju, obrati se gore na trecem sprartu na hirurgiju, sigurno ce te oni uputiti gdje treba... i da, ja sam bila malo namazana pa dodala kako mi te osmice prave probleme, jer mi je bilo stalo da to sto prije obavim, iako ne vjerujem da je to igralo neku vaznu ulogu, al eto.. :D
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#18 Re: Vađenje umnjaka

Post by ilkbahar »

Imala sam gornju osmicu koja se pokvarila i koju ni jedan stomatolog nije htio popraviti. Kada me je bas zabolila otisla sam u hitnu u pola noci i neki fini momcic mi je to izvadio za tren oka. Rana zarasla za par dana, a ja se urahatila.
Zub jeste cijeli nikao, ali je nikao u krivo i stalno mi je stvarao ranu na unutrasnoj strani obraza i stalno mi se tu hrana zavlacila i stvarala upale. I bas sam se ovako urahatila.

I moj ti je savjet inace za vadjenje zuba, samo hitna pomoc, e je besplatno em ljudi znaju da vade zube.

E sad drugi je problem ako osmica nije jos izrasla skroz, onda ne mozes zaobici oralnog hirurga.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#19 Re: Vađenje umnjaka

Post by ilkbahar »

A na stomatologiju ne bih otisla nikad vise za vijeka vijekova. Neprofeionalni su i jos moras da cekas danima kad te naruce i jos placs participaciju. e
Hitna pomoc ljudi moj vam je savjeti, ali iza 8 h primaju pacijente.
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Vađenje umnjaka

Post by Truba »

ne znam šta je problem u plaćanju participacije?

koliko je?
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#21 Re: Vađenje umnjaka

Post by lavorpunvode »

ja mislim 50tak KM (bar je tako bilo ne tako davno), sto ne placaju studenti i jos neke kategorije.
User avatar
Truba
Posts: 81636
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#22 Re: Vađenje umnjaka

Post by Truba »

meni je komedija što će ljudi plaćati svakojake gluposti ( kojim djelomično unište i zdravlje)

ali kad treba sudjelovati...dijelom... dakle participirati u liječenju onda gunđaju
User avatar
leah
Posts: 51
Joined: 23/06/2009 19:40

#23 Re: Vađenje umnjaka

Post by leah »

Nije vezano za temu ali da ne otvaram novu radi ovoga, zna li neko koliko kosta zubni most, receno mi je 1000KM, znaci tri zuba fale, je li to ok cijena? zanima me cisto informativno kako idu cijene. Hvala puno
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#24 Re: Vađenje umnjaka

Post by ilkbahar »

Black swan wrote:ne znam šta je problem u plaćanju participacije?

koliko je?
problem je kad se para nema. da imam para isla bihi privatno!
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#25 Re: Vađenje umnjaka

Post by ilkbahar »

leah wrote:Nije vezano za temu ali da ne otvaram novu radi ovoga, zna li neko koliko kosta zubni most, receno mi je 1000KM, znaci tri zuba fale, je li to ok cijena? zanima me cisto informativno kako idu cijene. Hvala puno
oko 120-150 po zubu keramika, cirkonijum je skuplji duplo. ako fale tri zuba racuanj jos dva nosaca, to je 5 zuba, pa izracunaj.
Post Reply