Uvrijedljivi grafiti - Sarajevo, stidi se

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#1 Uvrijedljivi grafiti - Sarajevo, stidi se

Post by DonDavudes »

nezavisne novine wrote: Uvredljivi natpisi osvanuli u Ilidži kod Sarajeva

Grafiti protiv Srba, Danske i Izraela
D. MUMINOVIĆ

SARAJEVO - U ilidžanskom naselju Pejton jučer ujutro su na fasadama nekoliko stambenih zgrada osvanuli grafiti s antisrpskim, antisemitskim i antidanskim porukama.

Na više zgrada u Ulici Josipa Slavenskog crnim slovima su bili ispisani grafiti "Smrt Srbima", "Smrt Dancima" i "Smrt Izraelu".

Nedaleko od ovih, druge parole poručivale su da je "Džihad naša sudbina" i "Islam je istina" te nekoliko puta zasebno "Džihad". Uz grafite su bili naslikani muslimanski simboli polumjeseca i zvijezde.

Policija ne zna ko je napisao uvredljive grafite.

"Od građana smo dobili dojavu i sada se vrši istraga. Nismo još nikoga uhapsili, ali zaista sve radimo na otkrivanju autora grafita", kazao je Jusuf Zornić, glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo. Građani koji žive u naselju Pejton redom su osuđivali pisanje ovih uvredljivih grafita.

"Mene kao Sarajliju je stid da se ovako nešto dešava. Najgore je što ovo nije prvi put. Mislim da bi policiji trebali dati više sile u ruke, pa kada jednom uhvate ove primitivce da učine nešto da drugima nikad ne padne na um da ovako nešto rade", kazao je Mirsad Skender.

I penzionerka Sena Šunjić, koja stanuje u jednoj od zgrada, zalaže se za oštriju reakciju policije.

"I ja sam muslimanka, ali mi nikad ne bi palo na um da ovako nešto uradim. To su sigurno uradile one primitivne bradate spodobe, isti oni koji su skoro pred ambasadama palili zastave drugih država, bez obzira što su to redom naše prijateljske zemlje", kazala je Šunjićeva.

U prijepodnevnim satima, odmah po završetku policijskog uviđaja, neki od uvredljivih grafita su prefarbani.

Niko ove poruke nije želio povezivati s nedavnim protestom u Sarajevu na kojem su muslimani osudili uvredljive karikature poslanika Muhameda, objavljene u danskim i još nekim medijima u zapadnoj Evropi.
ne znam za vas, ali mene je uvijek stid kada neko ovako nešto uradi u mom gradu:roll:
Last edited by DonDavudes on 14/02/2006 12:29, edited 1 time in total.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#2

Post by manijak1 »

:( :( Ja sam to napisao .....da ne padnem iz fizike i matematike na popravni :( :( .......
najSrce
Posts: 98
Joined: 26/05/2004 12:58

#3

Post by najSrce »

ma kakvi Bosnjaci garant oni drugi pisali :D a posto se pominju
Srbi ma 1/1
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4

Post by Edin H. »

Puno besposlenih :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#5

Post by Prenj »

Ksenofobicni mishevi iz mraka na djelu ...
Kad smo vec kod grafita, sjecate li se onog uoci rata ispisanog na Posti: "Ovo je Srbija" i odgovora dan poslije?
najSrce
Posts: 98
Joined: 26/05/2004 12:58

#6

Post by najSrce »

pa nista nije nemoguce.... tako da zasigurno tvrditi da nije ovo ili ono
je smijesno...... sve je moguce.... :D
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#7

Post by DonDavudes »

prenj, svako se sjeca tog grafita

PS. apelujem, na razvikane sarajevske jalijashe da ubiju boga u spodobama koje pisu ove uvrijedljive i za sarajevsko sramotne grafite
kad ih vec policija tetoshi
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#8

Post by Saian »

pa da se stidim svakog delegata ne bih mog'o promolit nos vani od stida i blama, kad ih ima ko pasjih preskakala, taman posla nek se stidi onaj ko je pisao a to sto dijelim shiri zivotni prostor s njima hebi ga tough luck oliti turbo folk, kako rambo reche "glasachki listic koji omoguchuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk"
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#9

Post by Mahalac »

Sarajevo je grad u kome zivi pa rekao bih oko 700-800hiljada stanovnika.
Pa kad bi mene bilo stid sto svako malo naka budala (vjerovatno bubuljicavi tinejdzer)ispise na zidu.....van pameti.

I ove teme stid ne stid...vala u mp3 sve :-?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#10

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Od građana smo dobili dojavu i sada se vrši istraga. Nismo još nikoga uhapsili, ali zaista sve radimo na otkrivanju autora grafita", kazao je Jusuf Zornić, glasnogovornik MUP-a Kantona Sarajevo. Građani koji žive u naselju Pejton redom su osuđivali pisanje ovih uvredljivih grafita.
Ovo je najbitinije... Dakle građani su ti koji su prijavili slucaj policiji i opet građani su ti koji osuđuju pisanje uvredljivih grafita. Da li se stidim ? Ne, niposto. Stidio bih se da građani nisu reagovali na ovakve grafite.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#11

Post by hrasno38 »

Mahalac wrote:Sarajevo je grad u kome zivi pa rekao bih oko 700-800hiljada stanovnika.
Pa kad bi mene bilo stid sto svako malo naka budala (vjerovatno bubuljicavi tinejdzer)ispise na zidu.....van pameti.

I ove teme stid ne stid...vala u mp3 sve :-?
Uuuu al si pretjerao prijatelju pa toliko nema zajedno sa jos dva kantona. U Sarajevu zivi izmedju 450 i 500 hiljada stanovnika. Od toga racunaj da je najmanje pola se uselilo u ovim poratnim i ratnim godinama. Ljudi su dosli sa svih strana, sa razlicitim navikama, razlicitim kulturoloskim opredjeljenjima, razlicitim nacinima vjerovanja. Te grafite su mogla i napisati bukvalno djeca kao izraz svog kucnog odgoja i slusajuci komentare svojih roditelja po kucama. Sarajevo se ne treba stidjeti nicega i 100% se slazem sa drugim dijelom tvoga posta.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#12

Post by Ahmmed »

"Ovo je pošta, idiote " :)
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#13

Post by Bobi »

manijak1 wrote::( :( Ja sam to napisao .....da ne padnem iz fizike i matematike na popravni :( :( .......
E jebiga...sad moram traziti novi zid :D.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#14

Post by Mahalac »

@Hrasno

cekaj malo, jesi racuno ove kineze u Rajlovcu :D
bilo kako bilo mislim da se vecina slazemo oko ovoga 8)
shadow
Posts: 1631
Joined: 18/12/2005 14:54
Location: Charles River

#15

Post by shadow »

Prenj wrote:Ksenofobicni mishevi iz mraka na djelu ...
Kad smo vec kod grafita, sjecate li se onog uoci rata ispisanog na Posti: "Ovo je Srbija" i odgovora dan poslije?
a sjecas se ti onog ispisanog na masinskoj: " armijo, zar ces prodati zemlju tudjmanu i cetnicima"..odgovora nije bilo :-D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16

Post by PipiDugaDevetka »

Neki od ovih uvredljivih grafita u Pejtonu stoje više od godinu dana. Reagovao sam daavno. Nikad više. Policajac samo odmahnuo rukom.
Na jednom od ovih starijih grafita autor se i potpisao nadimkom. Ovi svježi grafiti, isti rukopis. Ko automobilom putuje prema Mo, može neke vidjeti i s lijeve strane do pijace i na zgradama desno, nakon potputnjaka, odnosno prije nadvožnjaka iznad tramvajske pruge ukoliko je smjer putovanja od Mo prema Sa kroz Ilidžu-Pejton.

Ilidža nije gradska opština. To je crna rupa kriminala. Juče sam vidio Rovca, narkomana koji mi je "gostovao" u stanu dok sam bio odsutan na duže vrijeme. Sestra imala "bliski susret" sa njim kada se popeo preko gromobrana na 1. sprat. Komšiluk višestruko obnovljen neprilagođenim. Imaju običaj da kradu struju, ne plaćaju upravitelju, kradu ili ne plaćaju vodu...sve ja to razumijem da se nema,... ali i vlasnica poslovnog prostora (ima tvornicu) ne plaća. Obijena mi i garaža, podrum,...nisu imali šta uzeti.
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#17

Post by edu »

ma ovo je garant pisao onaj sto je napisao i ono..edina..volim te.. :D :D ..samo su mu sad braca za ovo platila.. :D :D ..jer kako drugacije objasniti da je 20 i neki rodjendan edini cestitao preko europlakata.. :D :D :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#18

Post by shin »

Ko je Šejla Grac?
User avatar
morti
Posts: 1594
Joined: 23/03/2004 18:08
Location: Republika Peyton

#19

Post by morti »

Ilidža je fakat slijepo crijevo grada!
Pošto živim u Pejtonu to znam vrlo dobro...
Al nije bitno jel se to desilo u Pejtonu il na Ilidži...Mogao je dečko slobodno spucat džadu i sve to ispisat u centru Sarajeva!
Mada je Ilidža posebna priča...
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#20

Post by meatoverhere »

Treba samo napisati odgovor: "I tebi sinko, i tebi..."
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#21

Post by Stitch__ »

shin wrote:Ko je Šejla Grac?
kcerka nijaza gracica

:D

@morti

dje si komsho srbine :D :D :D
Ina
Posts: 176
Joined: 13/05/2002 00:00

#22

Post by Ina »

Takva vrsta grafita predstavlja zalostan odraz ljudske svijesti...( manje ili vise pomucene vjerskim fanatizmom, krivo interpretiranim, dozivljenim i ispoljavanim vjerskim uvjerenjem).
To sto je grafit osvanuo na Ilidzi ne predstavlja nikakav indikator manje civiliziranosti njenih stanovnika ( naseljenih do 1992.god :) ) jer se slican ili isti natpis mogao pojaviti bilo gdje, pa i u najuzem jezgru grada...pa, bi opet svjedocio ono isto... gore ranije napisano. Ali, grafit na Ilidzi moze svakako biti indikator , po nekom nepisanom pravilu koncentracije vjerskih extremista iliti u narodu znanih vehabija u prigradskim dijelovima ovoga grada koji su u predgradjima pronasli uglavnom sigurna utocista i slobodan prostor za manevar i svoje "radinosti"...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#23

Post by PipiDugaDevetka »

Stitch__ wrote:
shin wrote:Ko je Šejla Grac?
kcerka nijaza gracica

:D

@morti

dje si komsho srbine :D :D :D
Samo se ti zezaj, nego kantu i mačka u ruke i samnom da prefarbamao u Hujdura Hujke na broju 13...ono: Smrt komšiji!
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#24

Post by Harrys »

Image

U Sarajevu grafit "Ubij Zˇidove"

Jevrejska zajednica u Bosni i Hercegovini saopc´ila je danas s velikim zˇaljenjem kako se u Sarajevu pojavio grafit "Ubij Zˇidove", cˇega ovdje nije bilo od davne 1941. godine.
"U godini kada smo prvi put obiljezˇili 27. januar kao Me?unarodni dan holokausta, kada ulazimo u period ozbiljnih pregovora s Evropskom unijom o stabilizaciji i priduzˇivanju, takvi grafiti daju sliku Bosne i Hercegovine kakvu nismo zˇeljeli, a vjerujemo da je ni nasˇi sugra?ani ne zˇele.Oni kojima nije dosta mrzˇnje i ubijanja mislimo da nemaju mjesta u nasˇem gradu, te ovim putem pozivamo demokratsku javnost i nadlezˇne institucije da se oglase, jer sˇutnja i sakrivanje nikome nije donijelo koristi", navodi se u saopc´enju Jevrejske zajednice BiH.

Grafit je ispisan na Ilidzˇi, u ulici Ibrahima Ljubovic´a broj 37.

FENA
24/05/2006 15:50
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#25

Post by Stitch__ »

ubij hornsa :D
Post Reply