Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#26 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by bach »

Što se tiče Toyote, stvari stoje nekako ovako. Odnosi između Vlasnika Afa Racinga i uprave Toyota Adrije nikada nisu bili idealni. Naprotiv. Gospodin Ahmić, vlasnik AFa Racinga je vrlo sposoban, radoholočan poslovni čovekja li i čovjek kojem nikada nije dosta. Tako je sanjao da jednog dana i sam preuzme Toyota BiH, glavnog uvoznika ovih koossokih vozila za BiH. Sa druge strane ultra tandem Damir Višošević i Maja Viteškić ( nekada je u prezimenu imala i Đozo) ni u snu takvo nešto ne želi dopustiti vlasniku Afa Racinga. Da ikako mogu stavili bi ga u raketu i poslali Delta kvadrant i riješili se "nevolje". Jednostavno, ne mogu se. Kao rogovi u vreći su. Stoga Damir V. i Maja V. pokušavaju naći nekoga ko će ima zadavati manje glavobolja i manje im namjerno izvačiti živce. Zato traže novog distributera


Damir V.



http://www.klix.ba/biznis/damir-visosev ... /120315188

I njegov takmac, gospodin Fuad Ahmić, čini mi se svojevremeno menadžer godine u BiH.

Image
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#27 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by goran16v »

Sto se tice AFA-e, ja sam s "biznismenom" Ahmicem jod prije 7-8 god imao zestok okrsaj koji je umalo dosao do potezanja advokata kad sam za servis auta dobio racun (ne)greskom uvecan za 480 (slovima: cetiristoosamdest) maraka (!!!) i kad uvazeni biznismen osim seljacke suplje price nijednim potezom nije pokusao da amortizuje stetu, a da stvar bude jos gora jedan od njegovih lojalnih zaposlenika se drznuo da men zivka i da se zali zasto sam to iskustvo podijelo pa je ekspresno zatjeran u neku stvar. Poslije toga da dosta ljudi iz AFA-e sam imao korektan odnos ali ostala ta mrlja kao i mrlja da su prilikom zamjene staro za novo ponudili opciju koja je cca 5000 KM bila skuplja od ponude Smjalovica za identicnu stvar (stari auto pricjenjen na 3k KM manje, novi 2k skuplji). Nije tesko zakljuciti sa kim je posao zavrsen. Istini za volju tadasnji dir. Toyota Adria za BiH Hajrulahovic je odmah zvao da pita zasto je auto kuplje u Tzl a ne u Sar pa je to bila idealna prilika da opisem i objasnim zasto. Poslije toga jedno veliko razocarenje u SVE toyotine servise. Nakon sto je obijen (sto je nacionalni sport i prakticno priznata privredna grana u nasoj zemlji) nijedan servis nije imao bocno staklo za RAV4. Razlog, skupo im drzati na stanju, kao da je dio od 5000 KM, a staklo prema kupcu kosta za njih smijesnih 150 KM. O tome da se desavalo da nemaju disk plocice, komplet kvacilo (imaju sve ali nema druk lezaj) ili najobicniju sijalicu za osvjetljenje tablice ili stop svjetlo da ne govorim. Apsolutno sve osim filtera, ulja, lubrikanata i remenja se narucuje i ceka od 7 dana na nadalje.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#28 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by drndalo »

Mozda on jeste sposoban bizMismen, ali biznismen nije... Imanje para nije dovoljno da bi se neko tako nazvao... Od mog drustva i poznanika, samo je jedan auto kupljen u AFA-i, i to kada je pregovarano sa gazdom direktno, a svi ostali koji su imali nesrecu pregovarati sa onom "zabom" kupili su Toyotu bilo gdje drugo, a neki i druge aute samo da nju vise ne gledaju... Znam za slucaj kada su lagali covjeka da su narucili (auto sastavljan po njegovoj zelji u fabrici), uzeli polog i onda mjesecima nista... Kad je najzad upitao kada ce mu vise doci auto, kaze "zaba": "Znate gospodine uopste ne proizvode benzince, pa vas jos nije dosao na red", a prosla 4 mjeseca... Nazove Toyotu u BL, ljudi imaju tog benzinca u salonu...

Da sam ja gazda, ona mi vec 10 svjetlosnih godina ne bi radila, a da sam Toyota, gazda bi odavno prodavao Dacia-e... Ako bi i to... FUJ!

Za njih je ASA PVA pojam ozbiljnosti poslovanja !
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#29 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by mali_milojica »

Po meni,ko uspije sa najvecim lopovima i barabama (Autocommerce) na ovim prostorima sto se auto predstavnika tice tikvu zasaditi i sa njima poslovati i surovati,nije nista drugo nego lopov i baraba.
User avatar
matsuda
Posts: 483
Joined: 13/07/2011 18:55

#30 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by matsuda »

Normalno da ih vecina propada kada imaju potpuno pogresan pristup poslovanju i marketingu...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#31 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by goran16v »

drndalo wrote:Mozda on jeste sposoban bizMismen, ali biznismen nije... Imanje para nije dovoljno da bi se neko tako nazvao... Od mog drustva i poznanika, samo je jedan auto kupljen u AFA-i, i to kada je pregovarano sa gazdom direktno, a svi ostali koji su imali nesrecu pregovarati sa onom "zabom" kupili su Toyotu bilo gdje drugo, a neki i druge aute samo da nju vise ne gledaju... Znam za slucaj kada su lagali covjeka da su narucili (auto sastavljan po njegovoj zelji u fabrici), uzeli polog i onda mjesecima nista... Kad je najzad upitao kada ce mu vise doci auto, kaze "zaba": "Znate gospodine uopste ne proizvode benzince, pa vas jos nije dosao na red", a prosla 4 mjeseca... Nazove Toyotu u BL, ljudi imaju tog benzinca u salonu...

Da sam ja gazda, ona mi vec 10 svjetlosnih godina ne bi radila, a da sam Toyota, gazda bi odavno prodavao Dacia-e... Ako bi i to... FUJ!

Za njih je ASA PVA pojam ozbiljnosti poslovanja !
Meni se desio "biser" u AFA-i kad smo razgovarali o popustu (tad je vrijedilo da svaki vlasnik Toyote ima 5% na novu Toyotu, ne znam vrijedi li sad + popust dilera ako zeli da ga da) koji su oni odobrili i kad sam trazio da na predracunu bude navedena puna cijena, iznoz popusta u KM i % i konacna cijea. Kad je poslije 4 *ebena sata cekanja da se procjeni rabljeni i uradi predracun dosao je predracun sa punom cijenom bez ikakvih popusta. Sta je ovo???? Direktor je rekao da vi prvo prihvatite ponudu pa cemo onda razgovarati o popustu!!! Djes sta ima, nisam te prepozn'o!
Istovremeno na osnovu fotografija (koje sam fakat posteno uradio), kopija serv. knjizice i racuna od odrzavanja za krupnije stvari (kvacilo itd) AC Smajlovic je ponudio 3k KM za rabljeni auto (koji je kod njih kupljen) i uradio komplet ponudu za 2 sata od slanja fotografija. Ljudi kamionom dovezli novi na zeljenu adresu i na nevidjeno preuzeli rabljeni auto, a 2 dana poslije i serv. knjizicu koja se prestala isporucivati uz vozila (sve el. i na kljucu) jer sam ja ipak zbog naseg mentaliteta trazio knjizicu. Nema potrebe da pricam kako bi me ovdje od*ebali. Poslije zavrsenog posla ih nazovem i pitam jel sve bilo OK, jest kad je auto stigao odmah je prodat nekom liku iz Gradacca.
tavustavus
Posts: 242
Joined: 08/04/2010 22:33

#32 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tavustavus »

lavic wrote:
tintilinic wrote:Nastavak - danas TOYOTA objavila oglas da trazi dilera u Sarajevu!?
Nisam iznenadjen da traze novog, imao sam par kontakata sa sadasnjim i nisu me dojmili uopste.
Imaju odnos prema strankama kao da drze salon Bugatti-a ili Ferarri-a, pa ono dolazi samo probrana klijentela, a skoro svaki odgovor se zavrsava ,"pa znate to je Toyota", k'o da je NASA jebote.



joj lavicu svaka ti dala sto me nasmija...e to ti je neki nas nivo....sve glumci gdje god dodjes..ko da su se rodili u Parizu a isli na selo na Karibe.... :x :run: :dance: :bih: :sax:
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#33 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

Malo sam napisao na temi oko ASA a ustvari trebala bi biti jedna tema i za ASA i za ostale uvoznike.
Uglavnom veliko prestruktuiranje je u toku.....
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#34 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by johntra »

pa reci sad do kraja, kad si načeo temu... :D
____c0d14c____
Posts: 15
Joined: 13/03/2009 23:40

#36 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by ____c0d14c____ »

Veliki Ahmici, proglasen menadzerom godine sa prodatim primjercima (nabrojat ih na prste jedne ruke), marketing 0, u blazuju samo mjenjaju sijalice a 7 dizalica, engleski pojam da neko u salonu zna, radnici koji bi trebali biti upuceni u svaki segment i nacine poslovanja nisu u stanju odgovoriti sta su ovl. servis, ovl. servis i distributer,.... Zaletili se i uzeli brand koji u BiH ima najmanje sanse za neke rezultate i ne ulazu u marketing (razlog zbog kojeg su ostali gubili licence).

Malo o iskustvu sa njima. Toyota- dobro poznato ima najvise klijenata stranaca koji povjerenje daju istoimenom brand- u, ali u AFA- i njih engleski nesto pretjerano ni ne zanima. Sa bacanjem ulja na motor zaputim se sa americkim analiticarem u Blažuj da bi tamo morao objašnjavat šta se desilo i prevodit jer zaboga nema niko da zna engleski. Nakon prevodjenja i objasnjavanja kazu mi da tamo nema mehanicara vec se samo sijalice ulje i filteri mijenjaju te tako placaj bihamk da slepa u semizovac. (ali idi kao i ti da mozes prevodit nema ni tamo niko sa osnovnim poznavanjem engl) Sta reci oko ozbiljnosti :run:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#37 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by goran16v »

Za proslih 11 god o AFA-i bih mogao napisati humirosticnu pripovjetku o situacijama koje su mi se desavale, doduse ne sa svim zaposlenicima i mehanicarima. Bilo je provala tipa: Imate li sijalicu za stop svjetlo za RAV4? Nemamo jucer je jedan gospodin kupio dvije! Trebao bih promjeniti set kvacila. Nazalost imamo sve osim drug lezaja! Trebao bih promjeniti prednje i zadnje disk plocice na RAV4. Nemamo zadnjih! Imate li metlice brisaca? Nemamo imamo samo gume za metlice. Uz ponudu za auto ukljucite i zimske gume. U ponudi navedeno "Bridgestone Blizzak", dimenzija i cijena. Da li je Blizzak LM ili DMZ i koji je indeks brzine (razlika u cijeni u zavosnosti od toga 150KM/kom). Ne znam! Pa kako prodajes nesto a ne znas sta prodajes!?!?!?! :lol:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#38 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by iceman ze »

Situacija je takva da mi sad treba novo auto nikad ne bih kupio u BiH. Stvarno nemam kome bi svoje povjerenje poklonio. Najvjerovatnije bih otisao u CH, D ili A i tamo kupio auto godinu dana staro i uvezao u BiH. Nedavno u Svici sam bio i mahom i tamo ljudi tako rade. Uzmu auto godinu dana staro sa malom kilometrazom, a osjetnom razlikom u cijeni.
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#39 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

goran16v wrote:Za proslih 11 god o AFA-i bih mogao napisati humirosticnu pripovjetku o situacijama koje su mi se desavale, doduse ne sa svim zaposlenicima i mehanicarima. Bilo je provala tipa: Imate li sijalicu za stop svjetlo za RAV4? Nemamo jucer je jedan gospodin kupio dvije! Trebao bih promjeniti set kvacila. Nazalost imamo sve osim drug lezaja! Trebao bih promjeniti prednje i zadnje disk plocice na RAV4. Nemamo zadnjih! Imate li metlice brisaca? Nemamo imamo samo gume za metlice. Uz ponudu za auto ukljucite i zimske gume. U ponudi navedeno "Bridgestone Blizzak", dimenzija i cijena. Da li je Blizzak LM ili DMZ i koji je indeks brzine (razlika u cijeni u zavosnosti od toga 150KM/kom). Ne znam! Pa kako prodajes nesto a ne znas sta prodajes!?!?!?! :lol:



A to je i razlog zasto TOYOTA trazi novoga, a ne nekii ku... palci manageri sto neko gore rece.
Dosadilo i "Zutima" da trpe AFA.... :-)
Biće intersantno ko je taj novi....treba puno para za standarde,iskustvo....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#40 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by goran16v »

tintilinic wrote:


A to je i razlog zasto TOYOTA trazi novoga, a ne nekii ku... palci manageri sto neko gore rece.
Dosadilo i "Zutima" da trpe AFA.... :-)
Biće intersantno ko je taj novi....treba puno para za standarde,iskustvo....
Ni ostali nisu bolji, 2008. godine za RAV4 (tad aktuelni model kojeg se na cestama pojavilo k'o da ga dzaba dijele) u drzavi gdje je obijanje auta priznata privredna grana NIJEDAN servis (AFA Racing -Sa, Smajlovic - TZ, Accom Herz - MO- koji je odavno izgubio licencu, Sladaboni - BL) nije imao bocno staklo!!!!! Razlog velika cijena dijela a ne znaju kad ce ga prodati. Kad je konacio poslije mjesec staklo sitglo cijena sa ugradnjom je bila "vrtoglavih" 180 KM!!!! :lol:
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#41 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by drndalo »

tintilinic wrote:treba puno para za standarde,iskustvo....
Budu li opet ganjali samo ko ima pare za to, a ne ko hoce da radi, opet ce im biti:"Nije govno, neg' se pas posr'o"...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#42 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by iceman ze »

Kakvi su subjektivni i objektivni uslovi da se postane ovlasteni zastupnik nekog proizvodjaca vozila?
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#43 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

goran16v wrote:
tintilinic wrote:


A to je i razlog zasto TOYOTA trazi novoga, a ne nekii ku... palci manageri sto neko gore rece.
Dosadilo i "Zutima" da trpe AFA.... :-)
Biće intersantno ko je taj novi....treba puno para za standarde,iskustvo....
Ni ostali nisu bolji, 2008. godine za RAV4 (tad aktuelni model kojeg se na cestama pojavilo k'o da ga dzaba dijele) u drzavi gdje je obijanje auta priznata privredna grana NIJEDAN servis (AFA Racing -Sa, Smajlovic - TZ, Accom Herz - MO- koji je odavno izgubio licencu, Sladaboni - BL) nije imao bocno staklo!!!!! Razlog velika cijena dijela a ne znaju kad ce ga prodati. Kad je konacio poslije mjesec staklo sitglo cijena sa ugradnjom je bila "vrtoglavih" 180 KM!!!! :lol:

Ni bolji ni gorui nego ostali.Tada sam trazio zadnju sajbu za Seata i morao ici u Slavonski Brod ili bateriju za daljinski u ASA se čekala 15 dana. Nije to mjerilo. Malo nam je trziste pa svi imaju male lagere....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#44 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by goran16v »

tintilinic wrote:
goran16v wrote: Ni ostali nisu bolji, 2008. godine za RAV4 (tad aktuelni model kojeg se na cestama pojavilo k'o da ga dzaba dijele) u drzavi gdje je obijanje auta priznata privredna grana NIJEDAN servis (AFA Racing -Sa, Smajlovic - TZ, Accom Herz - MO- koji je odavno izgubio licencu, Sladaboni - BL) nije imao bocno staklo!!!!! Razlog velika cijena dijela a ne znaju kad ce ga prodati. Kad je konacio poslije mjesec staklo sitglo cijena sa ugradnjom je bila "vrtoglavih" 180 KM!!!! :lol:

Ni bolji ni gorui nego ostali.Tada sam trazio zadnju sajbu za Seata i morao ici u Slavonski Brod ili bateriju za daljinski u ASA se čekala 15 dana. Nije to mjerilo. Malo nam je trziste pa svi imaju male lagere....
Ne bih se bas slozio, meni se za Skodu vrlo rijeko desavalo da ne nadjem dio u ovl. servisu, za Renault se znalo naci dosta toga, dok se za Toyotu moralo naruciti apsolutno sve osim potrosnog materijala za redovne servise (ulja, filteri, gumice za brisace, antifriz, remenje disk plocice), a ponekad i to (sijalice, disk plocice).
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#45 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

goran16v wrote:
tintilinic wrote:
goran16v wrote: Ni ostali nisu bolji, 2008. godine za RAV4 (tad aktuelni model kojeg se na cestama pojavilo k'o da ga dzaba dijele) u drzavi gdje je obijanje auta priznata privredna grana NIJEDAN servis (AFA Racing -Sa, Smajlovic - TZ, Accom Herz - MO- koji je odavno izgubio licencu, Sladaboni - BL) nije imao bocno staklo!!!!! Razlog velika cijena dijela a ne znaju kad ce ga prodati. Kad je konacio poslije mjesec staklo sitglo cijena sa ugradnjom je bila "vrtoglavih" 180 KM!!!! :lol:

Ni bolji ni gorui nego ostali.Tada sam trazio zadnju sajbu za Seata i morao ici u Slavonski Brod ili bateriju za daljinski u ASA se čekala 15 dana. Nije to mjerilo. Malo nam je trziste pa svi imaju male lagere....
Ne bih se bas slozio, meni se za Skodu vrlo rijeko desavalo da ne nadjem dio u ovl. servisu, za Renault se znalo naci dosta toga, dok se za Toyotu moralo naruciti apsolutno sve osim potrosnog materijala za redovne servise (ulja, filteri, gumice za brisace, antifriz, remenje disk plocice), a ponekad i to (sijalice, disk plocice).
Za Toyotu ne znam ali sam za Ibizu isao u Slavonski Brod po zadnju šajbu...
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#46 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by bach »

____c0d14c____ wrote:Veliki Ahmici, proglasen menadzerom godine sa prodatim primjercima (nabrojat ih na prste jedne ruke), marketing 0, u blazuju samo mjenjaju sijalice a 7 dizalica, engleski pojam da neko u salonu zna, radnici koji bi trebali biti upuceni u svaki segment i nacine poslovanja nisu u stanju odgovoriti sta su ovl. servis, ovl. servis i distributer,.... Zaletili se i uzeli brand koji u BiH ima najmanje sanse za neke rezultate i ne ulazu u marketing (razlog zbog kojeg su ostali gubili licence).

Malo o iskustvu sa njima. Toyota- dobro poznato ima najvise klijenata stranaca koji povjerenje daju istoimenom brand- u, ali u AFA- i njih engleski nesto pretjerano ni ne zanima. Sa bacanjem ulja na motor zaputim se sa americkim analiticarem u Blažuj da bi tamo morao objašnjavat šta se desilo i prevodit jer zaboga nema niko da zna engleski. Nakon prevodjenja i objasnjavanja kazu mi da tamo nema mehanicara vec se samo sijalice ulje i filteri mijenjaju te tako placaj bihamk da slepa u semizovac. (ali idi kao i ti da mozes prevodit nema ni tamo niko sa osnovnim poznavanjem engl) Sta reci oko ozbiljnosti :run:
Nije tu samo do pameti FU - DE Ah - MI - Ća. Ima tu odvratne korporativne politike, a znamo da u stolicam na vrhvima korportaivnih nebodera sjede uglavno shoopci i to poveliki. Ni Toyota korporacija nije izuzetak.

Itao sam jednim ( prije par godina neke ljude i AFA racinga zašto recimo ne uzmu zastupništvo Daihatsua. Oni su samo slegnuli ramenima i rekli mi da nije sve do njih, te da o tome odlučuje neka druga Toyota, ne nekom višem nivou.

Za one koji ne zanaju Daihatsu ne pravi auta koja dizajnom oduzimaju dah, ali pravi prodaje auta koja su cjenovno prihvatljiva, izdržljiva i malo troše. Idealna vozila za tmurna recijska vremena, gdje je je svaki eurocent bitan?

Ne i za Toyota glavonje, koji su svoj vlastiti brand uništili, korak po korak. Oni sanjaju da su njihovi automobili u najvišim klasama i zbog toba guraju Lexus, a a u stranu guraju Daihatsu.

Daihatsu Charade = Toyota Yaris = cijena Toyote Auris

Image


Image

Ovakvi autići su popularni u zemljama ko što su Peru, Pakistan, Malezija, Južna Afrika, Egipat, gdje je životni standard sličan našem.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#47 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by drndalo »

Izvini, ali Daihatsu se u zapadnoj evropi sasvim pristojno prodaje, ima ga u Holandiji, Belgiji, Njemackoj jako puno... I tamo bas i nije jeftin... Ali ga kupuju jer misle da je dobar omjer ulozeno/dobiveno...
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#48 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

drndalo wrote:Izvini, ali Daihatsu se u zapadnoj evropi sasvim pristojno prodaje, ima ga u Holandiji, Belgiji, Njemackoj jako puno... I tamo bas i nije jeftin... Ali ga kupuju jer misle da je dobar omjer ulozeno/dobiveno...

Daihatsu se više ne prodaje u Evropi.
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#49 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by tintilinic »

bach wrote:
____c0d14c____ wrote:Veliki Ahmici, proglasen menadzerom godine sa prodatim primjercima (nabrojat ih na prste jedne ruke), marketing 0, u blazuju samo mjenjaju sijalice a 7 dizalica, engleski pojam da neko u salonu zna, radnici koji bi trebali biti upuceni u svaki segment i nacine poslovanja nisu u stanju odgovoriti sta su ovl. servis, ovl. servis i distributer,.... Zaletili se i uzeli brand koji u BiH ima najmanje sanse za neke rezultate i ne ulazu u marketing (razlog zbog kojeg su ostali gubili licence).

Malo o iskustvu sa njima. Toyota- dobro poznato ima najvise klijenata stranaca koji povjerenje daju istoimenom brand- u, ali u AFA- i njih engleski nesto pretjerano ni ne zanima. Sa bacanjem ulja na motor zaputim se sa americkim analiticarem u Blažuj da bi tamo morao objašnjavat šta se desilo i prevodit jer zaboga nema niko da zna engleski. Nakon prevodjenja i objasnjavanja kazu mi da tamo nema mehanicara vec se samo sijalice ulje i filteri mijenjaju te tako placaj bihamk da slepa u semizovac. (ali idi kao i ti da mozes prevodit nema ni tamo niko sa osnovnim poznavanjem engl) Sta reci oko ozbiljnosti :run:
Nije tu samo do pameti FU - DE Ah - MI - Ća. Ima tu odvratne korporativne politike, a znamo da u stolicam na vrhvima korportaivnih nebodera sjede uglavno shoopci i to poveliki. Ni Toyota korporacija nije izuzetak.

Itao sam jednim ( prije par godina neke ljude i AFA racinga zašto recimo ne uzmu zastupništvo Daihatsua. Oni su samo slegnuli ramenima i rekli mi da nije sve do njih, te da o tome odlučuje neka druga Toyota, ne nekom višem nivou.

Za one koji ne zanaju Daihatsu ne pravi auta koja dizajnom oduzimaju dah, ali pravi prodaje auta koja su cjenovno prihvatljiva, izdržljiva i malo troše. Idealna vozila za tmurna recijska vremena, gdje je je svaki eurocent bitan?

Ne i za Toyota glavonje, koji su svoj vlastiti brand uništili, korak po korak. Oni sanjaju da su njihovi automobili u najvišim klasama i zbog toba guraju Lexus, a a u stranu guraju Daihatsu.

Daihatsu Charade = Toyota Yaris = cijena Toyote Auris

Image


Image

Ovakvi autići su popularni u zemljama ko što su Peru, Pakistan, Malezija, Južna Afrika, Egipat, gdje je životni standard sličan našem.
Toyota - uništen brend? Svašta, pa najveći na svijetu su.
Malo čudno razmišljanje.
ins
Posts: 2709
Joined: 12/05/2005 10:50

#50 Re: Uvoznici / koncesionari vozila u BiH, šta se dešava?

Post by ins »

Toyotu u BiH je "ubila" cjenovna politika, a ne Ahmic. Jer da je samo AFA problem, onda bi npr. Smajlovic i Nuić radili bez problema, a ovako su svi u dubiozi.

Pa osnovni Auris D-4D sa 90 KS je bio 37-38.000 KM :-)
Post Reply