Uvoziti vodu u BiH je isto kao da Saudijci uvoze naftu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
sami sebi najgori

Uvoziti vodu u BiH je isto kao da Saudijci uvoze naftu

Post by sami sebi najgori » 26/03/2005 21:24

Na zalost, istinito!!!!!
BiH uveze 90 mil. KM godisnje za tudje zabokrecine pored svojih bisera!!!!

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 28/03/2005 00:10

Vlašićka rosa, obična voda, pakovanje 5 litara. Sa žabokrečinom. Tri puta sam kupio ovu vodu: prvi put , posljednji put i nikada više.
Jasno mi je da ako ne kupujem domaću, BiH će bankrotirati.
Sada ne kupujem nikakvu, osim ove što teče iz zida.
Brzo bogaćenje preko zdravlja potrošača-malo morgen!

mojsije

Post by mojsije » 28/03/2005 06:19

nije uopće potrebno kupovati flaširanu vodu jer je obična kvalitetna za piće,samo reklame i nekoliko plaćenih znanstvenika na TV pokušavaju uvjeriti javnost u suprotno.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 28/03/2005 09:03

Sarajevska iz zida odličnog ukusa, ali pretvrda za moje bubrege. Između meraka i zdravlja....
Čudno je da laboratorija koja ispituje kvalitet vode u Sa, funkcioniše u okviru KJP Vodovod! Valjda bi to trebao biti neko drugi. Nikada nisam čuo da je neka inspekcija ljeti naredila da za toliko i toliko procenata pojača hlorizaciju, ili da su našli neke bakterije u vodi.... ili bilo šta u vezi sa vodom da se neka ovlaštena laboratorija i neovisna o Vodovodu izjasni o kvaliteti vode.

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 28/03/2005 09:49

Ej sekretaru!
Samo par rijeci o vodi. Tu Vlasicu rosu nikada nisam vidio a kamo li jos pakovanje od pet litara ali istina je da se kod nas svakakve firme bave proizvodnjom vode. Ipak mozes naci dobru vodu obicnu ili kiselu samo treba imati stomak pa sve isprobati to! :D :D
A sto se tice vodovoda u Sa. Oni moraju imati laboratoriju da bi uopste mogli raditi i ta je lab. pravo dobro opremljena, imaju i dosta strucne ljude koji to rade po vazecim propisima. Nisam siguran ali mislim da generalno kontrolu voda na nivou kantona vrsi neki zavod ali sto je apsurd oni imaju slabiju opremu (vjerovatno u osnovi i oni rade iste analize). I ovo sto se tice bakterija i hlora i ostalog , to se radi i bas za to im je potrebna lab. u vodovodu.

rajvosa

Post by rajvosa » 28/03/2005 10:02

kupujte domacu vodu.

daljnji

Post by daljnji » 28/03/2005 10:03

Kad se uvozi mlijeko, meso, voce, povrce... nek' se uvozi i voda. Koga boli qrac... :-x

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 28/03/2005 10:11

e za ove koje boli qrac ...................MUSKA VODA .....Kladanj........uskoro krece proizvodnja.

:D

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 28/03/2005 10:41

vodoinstalater wrote:Ej sekretaru!
Samo par rijeci o vodi. Tu Vlasicu rosu nikada nisam vidio a kamo li jos pakovanje od pet litara ali istina je da se kod nas svakakve firme bave proizvodnjom vode. Ipak mozes naci dobru vodu obicnu ili kiselu samo treba imati stomak pa sve isprobati to! :D :D
A sto se tice vodovoda u Sa. Oni moraju imati laboratoriju da bi uopste mogli raditi i ta je lab. pravo dobro opremljena, imaju i dosta strucne ljude koji to rade po vazecim propisima. Nisam siguran ali mislim da generalno kontrolu voda na nivou kantona vrsi neki zavod ali sto je apsurd oni imaju slabiju opremu (vjerovatno u osnovi i oni rade iste analize). I ovo sto se tice bakterija i hlora i ostalog , to se radi i bas za to im je potrebna lab. u vodovodu.

Jasno mi je da moraju imati tu laboratoriju, ali treba da postoji i neka inokosna da bi potvrdila nalaze. Pređoše li ikada u Vodovodu sa ratnog na mirnodopsko hlorisanje?

e za ove koje boli qrac ...................MUSKA VODA .....Kladanj........uskoro krece proizvodnja.

Ko se može popeti uz ono brdo do izvora MV, i ne treba mu kao pomoć za muškost. Neka je sa srećom početak proizvodnje! Već sam čitao u novinama o početku proizvodnje.

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 28/03/2005 12:34

Nije ba uopste bitno koliko vode mi uvozimo, cak nemoramo ni piti nasu domacu vodu, to nema nikakve veze.

Ono sto je bitno je da mi tu nasu prvoklasnu vodu izvezemo da je neko drugi pije i da na njoj zaradjujemo.

vodoinstalater

Post by vodoinstalater » 28/03/2005 12:48

Da li su presli na mirnodobsko hlorisanje ?
Iskreno nemam pojma......nije to neka firma za pohvaliti ali ako nista cinjenica je da imas "cistu" vodu. Kolicina hlora i ne igra bas pravu ulogu.
Prije rata a i sada uvijek se stavljao "visak" hlora ( da bi se eventalna zagadjenja otklonila)...
Sta im ti konkretno zamjeras ? Ne kontam ?

štzngrm

Post by štzngrm » 28/03/2005 15:49

:x nije problem voda nego cijevi koje su stare trista godina.

RPM

Post by RPM » 28/03/2005 16:10

mojsije wrote:nije uopće potrebno kupovati flaširanu vodu jer je obična kvalitetna za piće,samo reklame i nekoliko plaćenih znanstvenika na TV pokušavaju uvjeriti javnost u suprotno.

joj mojsije i ja sam tako mislio sve do jednog lijepog dana ... :D ... potegnuh jedno po' litre "iz zida" poslje sam pish'o na guzicu sedam dana ... :D :D ... jest ima i toga, ko nam kontrolise flasiranu vodu, al' ono redovno? ...

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 28/03/2005 19:04

vodoinstalater wrote:Prije rata a i sada uvijek se stavljao "visak" hlora ( da bi se eventalna zagadjenja otklonila)...
Sta im ti konkretno zamjeras ? Ne kontam ?

Upravo to, taj vishak hlora i nepostojanje druge, neovisne laboratorije.

Eko cijevi, potpuno ukidanje hlorisanja i ostalo....za neka bolja vremena.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 25/12/2006 13:57

REFRESHED! :sax:

Oceania

Post by Oceania » 25/12/2006 14:46

Stedite vodu , pijete pivu :-D

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 25/12/2006 14:53

Oceania wrote:Stedite vodu , pijete pivu :-D

Tako je ! Piwica tece - bubrezi se lijece. :)

Liberalism

Re: Uvoziti vodu u BiH je isto kao da Saudijci uvoze naftu

Post by Liberalism » 25/12/2006 14:53

sami sebi najgori wrote:Na zalost, istinito!!!!!
BiH uveze 90 mil. KM godisnje za tudje zabokrecine pored svojih bisera!!!!

Doslo se na tobe...

Bolje i 90 miliona za vodu nego djaba zabokrecinu.

kad drzava vec subvencionira poljoprivredu, mozda nebi bilo lose da drzava ukine sve carine na uvoz vode... bar bi jeftinije pili cistu vodu

Shamrock

Post by Shamrock » 25/12/2006 16:07

ma je*o bih ekonomiju :D

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 27/12/2006 17:31

mojsije wrote:nije uopće potrebno kupovati flaširanu vodu jer je obična kvalitetna za piće,samo reklame i nekoliko plaćenih znanstvenika na TV pokušavaju uvjeriti javnost u suprotno.

Prvo, meni licno ne znaci nista gdje ti kupujes vodu, koju pijes i sta radis. Jos manje mi znaci sta se prikazuje na reklamama ili ko hoce sta da zaradi....

Da ti malo pojasnim....

Ako voda koju pijes iz pipe nema eserihije coli ili bakterija ili virusa ili kolere ili kuge ili nema u sebi antraksa ili kravljeg izmeta ne znaci da je ista zdrava. Previlika upotreba hlora u nasem sistemu govori o postojanju cak bioloskih problema....Nisam zaista vidio jos ni jedan vodovodni sistem sa tako velikom Cl koncetracijom i to na vremenski regularnim osnovama.

Da stvari budu gore, bioloska ispravnost vode je samo jedna komponenta i to manjinska, a na nju se fokusira vecinom nasa Sarajevska laboratorija.

Da podvucemo jedan opasni mit wrote:Postoji mit po Sarajevu da je nasa voda iz pipe najcisca, najbolja i najzdravija i da je malte' ne lijek. To jednostavno nije tacno.

Nasi laboratorijski standardi su van svih svjetskih (iskreno se nadam da ce se ovo promijeniti pod pritiskom EU), tj. sto mi dopustamo na trziste i u vodu to EU, SAD i zapadni svijet nikad ne bi dopustio.

Slijedece su samo neki od nedostataka u nasem vodovodnom sistemu:

---> 1) Velika vecina cijevi u nasem sistemu su od livenog zeljeza postavljene u doba komunjarizma i sadrzavaju Pb ili ti olovo, koje je karcenogeni elemenat. Drugim rijecima, voda koju pijes iz pipe "cisti" ove cijevi i ispira Pb.
Da bi se ove cijevi promijenile potrebna je zestoka lova, znanje i vrijeme i volja. Isto tako treba li da napomenem da Cl (ili hlor) koji se nemilosrdno i konstantno gura u nas vodovodni sistem je takodje kancerogeni elemenat.
---> 2) Voda koju konzumiras na pipi u Sarajevu sadrzi nevjerovatno veliki broj krecnjackih sastojaka koji izazivaju bolesti bubrega, kamence i sl. probleme.
---> 3) Vodovodni sistem u Sarajevu ima nevjerovatan broj manjih "rupa" i gotovo je nemoguce tacno znati sta dolazi kod tebe kuci u poredjenju sa onim sta se testira. Zemlja se regularno ispira u ovim cijevima.
---> 4) Lokalne vodovodne instalacije (npr. u tvojoj zgradi ili kuci) su obicno hronicno stare, rijetko kad pregledane i jos gore izrade nego one "vanjske cijevi". Tj. ionako Pb-obogacenu vodu iste jos vise obogacuju ne samo sa Pb, nego ko zna sa kakvim jos ne sastojcima.
U nekim slucajevima ovdje pored hemijske opasnosti, postoji i bioloska.
---> 5) Izvorista su generalno ne zasticena i ko zna kakvi se (hemijski) materijali ispiraju u vodu, sa ili bez kontrole laboratorija. Takodje, laboratorijski rad u nasem vodovodu je zadnja briga ljudi koji rade tamo.

Da ne bi pomislio da ljudi na zapadu piju vodu iz "pipa" jer je boljeg hemijskog i bioloskog kvaliteta......NE PIJU, vec uglavnom kupuju vodu sa izvorista i to od provjerenih firmi.

Racunica je jasna. Koliko mozes vode da popijes dnevno? Recimo 1-2 litra??? Mala para da se plati za zdravlje.

Ja ni u ludilu ne pijem nasu vodu iz cijevi. Ako ti nesto znaci ja ne pijem tu istu ni na zapadu uz mnogo strozije kriterije nego sto su nasi.

P.S.: Mali test (vrlo jednostavan), prokljucaj vodu tu iz cijevi i ostavi je malo da stoji. Pogledaj je nakon nekog vremena (npr. 1-2 sat)..... E to sto ces tad da vidis je upravo to sto pijes. Vizuelna slika sve govori....

neutral

Post by neutral » 27/12/2006 18:14

vise od 6 godina nisam pila nasu vodu... mislim na "cesmovacu" ... preobala sve i vec par godina pijem samo Janu... (najpitkija je)
btw mozda je vec bila negdje ova tema al vec nekoliko dana ( a prica se i nekoliko mjeseci) stanovnici Sarajeva piju neispravnu vodu... iz pouzdanog izvora (osoba koja ima uvid u to) mi je javila prije 10 dana da ni za zivu glavu ne pijem vodu s cesme... !!!???

kekec

Post by kekec » 27/12/2006 18:27

---> 1) Velika vecina cijevi u nasem sistemu su od livenog zeljeza postavljene u doba komunjarizma i sadrzavaju Pb ili ti olovo, koje je karcenogeni elemenat. Drugim rijecima, voda koju pijes iz pipe "cisti" ove cijevi i ispira Pb.
Da bi se ove cijevi promijenile potrebna je zestoka lova, znanje i vrijeme i volja. Isto tako treba li da napomenem da Cl (ili hlor) koji se nemilosrdno i konstantno gura u nas vodovodni sistem je takodje kancerogeni elemenat.

Bosnian_spring, sa dobrim dijelom tvojih zakljucaka se mogu sloziti, ali ovaj dio mi je "zapeo za oci".
Cini mi se da si se malo provalio.
1. Ubacivanje komunizma u oblast vodovoda , bez veze.. A narocito bode rijec "komunjarizma".
Cini mi se da se ista vrsta cijevi postavljala i u zemljama sa divnim kapitalizmom.
Plasticne cijevi velikih profila su dosle mnogo kasnije.
2. Ako su cijevi od livenog zeljeza, odakle u njima olovo. :? Nesto si fulio.
3. Hlor (Cl) nije karcinogen. Cak naprotiv.
Hlor je glavni anorganski jon u ekstracelularnoj tečnosti.
Preporučene doze:
0.5 mg/d
U dozi od 1.5 mg/d podiže krvni pritisak
Prirodni izvori: kuhinjska so, produkti mora, masline, životinjske namirnice.
Hlorisana voda uništava vitamin E i crevne bakterije.
Uloga:
§ Ima važnu ulogu u održavanju acido-bazne ravnoteže,
§ Sa natrijumom učestvuje u kontroli osmotskog pritiska,
§ Ulazi u sastav sekreta gastrointestinalnog trakta (hlorovodonična kiselina u želucu).
Deficit:
§ Opadanje kose i ispadanje zuba.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 27/12/2006 20:10

kekec wrote:Bosnian_spring, sa dobrim dijelom tvojih zakljucaka se mogu sloziti, ali ovaj dio mi je "zapeo za oci".

Ok. Drago mi je prodiskutovati i o onome sto "zapinje za oci".
kekec wrote:Cini mi se da si se malo provalio.
1. Ubacivanje komunizma u oblast vodovoda , bez veze.. A narocito bode rijec "komunjarizma".
Cini mi se da se ista vrsta cijevi postavljala i u zemljama sa divnim kapitalizmom.
Plasticne cijevi velikih profila su dosle mnogo kasnije.

Jarane, nema ovdje nikakvih provala. Ovdje su stvare vrlo ciste.

Da, tacno je da iste cijevi su se koristile i na zapadu tamo davnih dana takodje. Razlika je sto su ljudi se otarasili ovih cijevi tamo u 70-tim/80-tim. Ja nigdje to i nisam tvrdio suprotno.Ono sto je bitno, pored svih naucnih dokaza, mi (mislim bivsa SFRJ, a i danasnja Bosna), nastavili iste cijevi proizvoditi i ugradjivati i dan danas.

Koristim rijec "komunjarizam" da oznacim ne brigu za ljude i poznati Mao Ce-ov pristup, pa to su samo ljudi, oni su kao muhe i zamjenjivi su, sta ima veze. Dominacija sistema nad obicnim covjekom.

Za komunizam/"samoupravljanje" imam vrlo malo pozitivnog da kazem. No to nije tema, pa da ne sirimo. Cisto da povezes zasto spominjem iste..... komunjarizam vezem za vodovode jer je isti ih totalno unistio, sveo na neprofitabilna preduzeca, ulaganja minimizirao u njih a iste doveo do posprde. Jedno od vaznih zanimanja unisteno komunjarskom politkom. Cak je u narod usla ona poznata: zali se upravi vodovoda ako ti nesto ne pase. Tj. ti tako su minorni i ne vazni i bez ikvog smisla, funkcije, (o)vlasti i znanja...

kekec wrote:2. Ako su cijevi od livenog zeljeza, odakle u njima olovo. :? Nesto si fulio.

Da te ne davim sa prozivodnim procesom i zeljezarama jer to nije svrha diskusije. U procesu varenja i kaljenja zeljeza, Pb se regularno koristi kao vezivno tkivo izmedju ostalog. Da pojednostavim krajnje, zeljezo kao zeljezo se bas ne kuje "cisto".
kekec wrote:3. Hlor (Cl) nije karcinogen. Cak naprotiv. Hlor je glavni anorganski jon u ekstracelularnoj tečnosti.

Ne govorimo o prirodnim izvorima Cl u npr. soli ili tako nesto.

Ovdje govorimo o vjestacki unesenim i to velikim kolicinama ciste Cl u vodu koju pijes svaki dan.

Nije neka nauka, ali lako mozes vidjeti da oznake na bilo cemu sto sadrzi Cl su "toksicno", "oprez", a narocito vezano za ciscenje. Cl se nalazi izmedju ostalog i u "verakini". Ne bi ti iskreno savjetovao da istu pijes :-) Proces klorizacije mozes vizuelno zamisliti kao sipanje verakine u vodovodne cijevi....

Usput, sol (ima u sebi Cl) se mora koristiti oprezno i uzimanje prevelikih kolicina iste je skodljivo za zdravlje.
Da ne filozofiramo o nauci. Ako bas hoces precizno, nije sam Cl kancerogen, nego postaju jedinjenja njegova pri procesu hlorizacije kancerogena. Jedna od njih su jedinjenja THM (ili tri-halo metani).
Dakle, nije sija nego vrat.

Sto se tice kancerogenosti Cl (ili THM), ona je ispitana manje vise. Npr. vodjene su velike studije u Americi o tome i potvrdjeno je da su gradovi koji su koristili hlorizaciju u velikim kolicinama imaju statisticki vece iznose kancerogenih slucajeva nego drugi gradovi ili mjesta. Stopa je negdje oko 93% vjerovatnoce !!!!

Takodje, poznato je da Cl izaziva i arteosklerozu kao i do neke mjere utice na nivo kolesterola.

Na srecu ili na zalost, rezultati izlaganja prevlikoj hlorizaciji obicno izlaze na vidjelo 20 ili 30 godina nakon izlaganja istoj.
Drugim rijecima, hlorizacija je vremenska bomba.
Ako pogledas oboljenja u nasim krajevima vidjeces da su ona veoma vezana za (arteo)skleroze, holesterol, veliki stepen raka, srcane probleme, kamenac, itd. Ne kazem da postoji 100% korelacija, ali je ako nista drugo veoma sumljiva situacija. Naravno, niko kod nas se ne bavi time niti ga interesuje....Ima "pametnijih" stvari da se brinemo.

Usput, Cl je koristen u mnogim ratovima kao hemijsko oruzje i to vrlo efikasno i vrlo jeftino.

kekec wrote:Hlorisana voda uništava vitamin E i crevne bakterije.

Naravno, kao i mnoga druga "hemija". Losa osobina Cl je da unistava pored tih bakterija tebe takodje....Tj. ubija onoga koga bi trebala da stiti.
Priznaces ne bas idealno rjesenje.

Usput, danas se koriste carbon filteri za iste potrebe. Dozvoljeni standard hlora na zapadu je 4ppm a ima zemalja koje ga 100% zabranjuju, a kod nas je ovo nekoliko puta vece. Razlog sto kod nas navaljuju sa Cl je sto je isti jeftin.....Tj. koga briga za zdravlje, vazno da je jeftino....

Ono sto tvrdim nije nikakva visa nauka vjeruj mi, ovo je manje vise opste-poznata stvar.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 08/01/2007 20:26

Dr. Mesihović za dnevnik u 19.00. NTV Hayat 08.01.2007.g. wrote:U Sarajevu je povećan broj oboljelih od Entamebe Hystolica.

Porodični ljekar, izdanje 1987.g. wrote:Entameba histolika je vrsta amebe koja inficira ljudska crijeva i uzrok je amebne dizenterije i amebnog apscesa.

Doktorica iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo-Higijenski zavod (Nisam zapamtio ime.)za NTV Hayat wrote:Nemamo podataka da je voda za piće u Sa. zagađena.

Džaba mi što hališem Enterofuryl kada sam trebao ići kod dr. da nakon laboratorije uzmem Metronidazol protiv ameba! :x :oops: :(

Editovano u 22:50

Bruceloza, entameba histolika, ...sve neke boleštine zbog neorganizovane države. :smajo što kaka:

Post Reply