Uvoz robe u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#1 Uvoz robe u BiH

Post by space_x »

Otvorio sam novu temu s namjerom da mi pomognete objasniti i približiti određene stvari vezano za uvoz robe, jer vidim da su sve slične teme zastarjele pa sam otvorio novu.

Naime, namjeravam otvoriti firmu u BiH koja će se baviti uvozom proizvoda iz Turske za početak.
Odakle početi, kako se uvezati sa dobavljačima, koliko koštaju troškovi robe, kako naručivati robu, u kojim količinama, da li je skup transport ?
Prije svega želim da uvozim proizvode iz sektora prehrane, čajeva i kozmetike?Koliko znam carine na uvoz robe iz Turske ne postoje.
Kako doći do kvalitetnih proizvoda i uopšte kontakata tamo?
Da li neko ima odgovore na ova pitanja?
Može i u privatnu poruku.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2 Re: Uvoz robe u BiH

Post by seoBIH »

Uh druze, sve te informacije si morao imati prije postavljanja teme. Na ovom forumu ti niko nece dati te odgovore.
Ci-Nick
Posts: 5171
Joined: 15/03/2015 17:38

#3 Re: Uvoz robe u BiH

Post by Ci-Nick »

Bojim se da imaš pogrešnu predstavu o putu robe od proizvođača do potrošača..
Da je taj put distribucije tako jednostavan, proizvođači bi to sami odrađivali i ne bi pustili firmama kao što je Orbico ili Ataco da im skidaju kajmak.
Posebno sa hranom i kvarljivom robom nije lako.
Roba se kupuje na paletu, kamion, kontejner a ne na komad ili kg.
Nije to baš tako jednostavno.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Uvoz robe u BiH

Post by Dope_Man »

Najbolje kad bi ti ko otvorio firmu, razvio biznis, pa da ti prepusti da si kao neki sef :lol:

Dobri moj, to su stvari koje ne zna niko na forumu sigurno, a nema ti ni knjige koja ce ti pomoci jer uce se uglavnom kroz iskustvo. Radis u tom polju na nizem nivou, pa skontas gdje, sta, kako.. pa se uvezes sa ljudima, pa odes na visi nivo, pa naucis tu..

Samo pogledaj Hecu (pijacu) i ljude tamo koja je to logistika da imas robu u radnji kad zatreba, koliko ljudi treba znati... to ti je prva stvar za takav posao: kontakti. Bez njih nemas nista. Ako nemas za svaku situaciju gdje zapne roba par telefona koje mozes okrenuti da ides na zamjensku ili da rijesis, da kamion prodje... nema te nigdje. To je ono sto sam ja vidio onako iz daljine jer sam imao neki neposredan kontakt sa par ljudi. A to je sve na nivou male radnje na Heci koja nabavlja robu i preprodaje finalnom trgovcu. Biti uvoznik je 100x komplikovanija igra.
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#5 Re: Uvoz robe u BiH

Post by DebelinJoe »

space_x wrote: 26/07/2021 17:36 Otvorio sam novu temu s namjerom da mi pomognete objasniti i približiti određene stvari vezano za uvoz robe, jer vidim da su sve slične teme zastarjele pa sam otvorio novu.

Naime, namjeravam otvoriti firmu u BiH koja će se baviti uvozom proizvoda iz Turske za početak.
Odakle početi, kako se uvezati sa dobavljačima, koliko koštaju troškovi robe, kako naručivati robu, u kojim količinama, da li je skup transport ?
Prije svega želim da uvozim proizvode iz sektora prehrane, čajeva i kozmetike?Koliko znam carine na uvoz robe iz Turske ne postoje.
Kako doći do kvalitetnih proizvoda i uopšte kontakata tamo?
Da li neko ima odgovore na ova pitanja?
Može i u privatnu poruku.

Jesi čuo za ljude koji se zovu špediteri?
Do77
Posts: 46
Joined: 09/01/2019 12:07

#6 Re: Uvoz robe u BiH

Post by Do77 »

Preopširno pitanje si postavio. Mogu ti pomoći sa dosta stvari, ali morat ćeš malo više precizirati.
Plaćanje carine na robu ne ovisi o državi iz koje roba putuje, već konkretno o porijeklu same robe. Da bi izbjegao plaćanje carina, roba treba nositi europsko ili eventualno tursko preferencijalno porijeklo.
Transport opet posebna priča, ovisno o toga kako dogovoriš sa dobavljačem, transport ugovaraš ti ili on, a sve opet zavisi od količine naručene robe, je li to pun kamion, ili je to manja količina(zbirni transport).
Post Reply