Uvoz robe iz turske

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
my_name
Posts: 19
Joined: 05/01/2020 13:26

#1 Uvoz robe iz turske

Post by my_name »

Planiram otvoriti firmu koja bi se izmedju ostaloga bavila uvozom nekakvih proizvoda iz Turske, pošto nemam nikakvih iskustva sa uvozom robe iz Turske molio bi da mi neko ukratko objasni proceduru, najvise me zanimaju iznosi poreza carine i slično.
Vjerojatno cu imati jos pitanja pa budite spremni😉
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#2 Re: Uvoz robe iz turske

Post by high_volume »

my_name wrote: 09/05/2020 12:55 Planiram otvoriti firmu koja bi se izmedju ostaloga bavila uvozom nekakvih proizvoda iz Turske, pošto nemam nikakvih iskustva sa uvozom robe iz Turske molio bi da mi neko ukratko objasni proceduru, najvise me zanimaju iznosi poreza carine i slično.
Vjerojatno cu imati jos pitanja pa budite spremni😉
Hajde najprije planiraj šta ćeš uraditi s tom robom: da li ćeš je koristiti u proizvodnji, ili samo u veleprodaji, ili maloprodaji.

Znači - prvo moraš naći kupca, pa tek onda planirati uvoz. U suprotnm, planiraj već sada zatvaranje firme.
User avatar
Fuzzy Dunlop
Posts: 436
Joined: 18/04/2012 00:40
Location: Ispred monitora

#3 Re: Uvoz robe iz turske

Post by Fuzzy Dunlop »

Vidi sa Fikrom.

Jbga ovo je zicer, ja sam moro moro. :run:
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#4 Re: Uvoz robe iz turske

Post by PRO165 »

Tvoj prvi korak je da nađeš kvalitetnog knjigovođu, zatim špediciju i transport. Sa informacijama od njih biće ti jasnije koliko košta proizvod i kako se formira cijena.
my_name
Posts: 19
Joined: 05/01/2020 13:26

#5 Re: Uvoz robe iz turske

Post by my_name »

high_volume wrote: 09/05/2020 13:00
my_name wrote: 09/05/2020 12:55 Planiram otvoriti firmu koja bi se izmedju ostaloga bavila uvozom nekakvih proizvoda iz Turske, pošto nemam nikakvih iskustva sa uvozom robe iz Turske molio bi da mi neko ukratko objasni proceduru, najvise me zanimaju iznosi poreza carine i slično.
Vjerojatno cu imati jos pitanja pa budite spremni😉
Hajde najprije planiraj šta ćeš uraditi s tom robom: da li ćeš je koristiti u proizvodnji, ili samo u veleprodaji, ili maloprodaji.

Znači - prvo moraš naći kupca, pa tek onda planirati uvoz. U suprotnm, planiraj već sada zatvaranje firme.
Potencijanlih kupaca imam dovoljno tu ne brinem.
Sta se tice prodaje.. bilo bi tu svega, npr:
Uzmimo recimo da se radi o staklu, uvezao bi recimo šleper stakla kojeg bi drzao u skladistu, po potrebi bi prodao cijelu tablu ostalim staklarima ali i odrezao npr 1m2 stakla i prodao bilo kome. Isto tako bi to staklo obradio naprimjer u obliku srca i prodao nekome.
Staklo sam naveo samo kao primjer 😉
my_name
Posts: 19
Joined: 05/01/2020 13:26

#6 Re: Uvoz robe iz turske

Post by my_name »

PRO165 wrote: 09/05/2020 15:56 Tvoj prvi korak je da nađeš kvalitetnog knjigovođu, zatim špediciju i transport. Sa informacijama od njih biće ti jasnije koliko košta proizvod i kako se formira cijena.
Formiranje cijene mi nije problem, trazio sam samo info kako stoji uvoz robe iz Turske tj kakvi su porezi carine itd
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#7 Re: Uvoz robe iz turske

Post by Ci-Nick »

Ne postoji jedinstvena carina.
Carina se plaća po carinskoj tarifi. Dakle nije ista carina na svu robu.
A ta ideja sa svaštarenjem je loša. Ne možeš kupiti kamion stakla, kamion bijele tehnike, kamion odjeće,... itd.
Morao bi biti velik ko FIS da bi ti se to isplatilo i da bi mogao finansijski izgurati takvu ideju.
Svrati nekad u Kristal Vitez ili otvori njihovu web stranicu pa će ti biti jasno šta sve ljudi rade sa staklom i od stakla.
my_name
Posts: 19
Joined: 05/01/2020 13:26

#8 Re: Uvoz robe iz turske

Post by my_name »

Ci-Nick wrote: 09/05/2020 16:57 Ne postoji jedinstvena carina.
Carina se plaća po carinskoj tarifi. Dakle nije ista carina na svu robu.
A ta ideja sa svaštarenjem je loša. Ne možeš kupiti kamion stakla, kamion bijele tehnike, kamion odjeće,... itd.
Morao bi biti velik ko FIS da bi ti se to isplatilo i da bi mogao finansijski izgurati takvu ideju.
Svrati nekad u Kristal Vitez ili otvori njihovu web stranicu pa će ti biti jasno šta sve ljudi rade sa staklom i od stakla.
Kao sta sam napisao ne radi se o staklu, staklo sam naveo kao primjer.
Naisao sam na članak gdje su Turska i BiH potpisale sporazum o bezcarinskom prometu roba dali je to istina?
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#9 Re: Uvoz robe iz turske

Post by Naslovnica »

Nema ništa od tog biznisa kada se ti raspituješ na forumu šta i kako.
Neozbiljno zvuči.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10 Re: Uvoz robe iz turske

Post by gidra »

Odi na tzv. Koridor ili ti ga Arizona pijacu i plati ljudima informaciju, naći ćeš sve što te zanima. Od carine, špedicije, prevoza bilo avionom, busem ili kamionima itd.

Gore se od rata milijarde KM okreću sa turskom robom.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11 Re: Uvoz robe iz turske

Post by pinkman »

my_name wrote: 09/05/2020 16:15
high_volume wrote: 09/05/2020 13:00
my_name wrote: 09/05/2020 12:55 Planiram otvoriti firmu koja bi se izmedju ostaloga bavila uvozom nekakvih proizvoda iz Turske, pošto nemam nikakvih iskustva sa uvozom robe iz Turske molio bi da mi neko ukratko objasni proceduru, najvise me zanimaju iznosi poreza carine i slično.
Vjerojatno cu imati jos pitanja pa budite spremni😉
Hajde najprije planiraj šta ćeš uraditi s tom robom: da li ćeš je koristiti u proizvodnji, ili samo u veleprodaji, ili maloprodaji.

Znači - prvo moraš naći kupca, pa tek onda planirati uvoz. U suprotnm, planiraj već sada zatvaranje firme.
Potencijanlih kupaca imam dovoljno tu ne brinem.
Sta se tice prodaje.. bilo bi tu svega, npr:
Uzmimo recimo da se radi o staklu, uvezao bi recimo šleper stakla kojeg bi drzao u skladistu, po potrebi bi prodao cijelu tablu ostalim staklarima ali i odrezao npr 1m2 stakla i prodao bilo kome. Isto tako bi to staklo obradio naprimjer u obliku srca i prodao nekome.
Staklo sam naveo samo kao primjer 😉
Buduci da na veliko uvozis onda bi logicno bilo da imas speditera. Dakle, nadji spisak speditera i pitaj ih koliko kosta njihova usluga.

Carinska tarifa je ovdje: http://www.mvteo.gov.ba/attachments/bs_ ... sanski.pdf

Sporazume o slobodnoj trgovini mozes ovdje naci:
http://www.new.uino.gov.ba/bs/Sporazumi ... 20trgovini

I ovaj clanak ti moze biti interesantan: https://poslovnenovine.ba/2019/09/27/sh ... mpanijama/
my_name
Posts: 19
Joined: 05/01/2020 13:26

#12 Re: Uvoz robe iz turske

Post by my_name »

[/quote]

Buduci da na veliko uvozis onda bi logicno bilo da imas speditera. Dakle, nadji spisak speditera i pitaj ih koliko kosta njihova usluga.

Carinska tarifa je ovdje: http://www.mvteo.gov.ba/attachments/bs_ ... sanski.pdf

Sporazume o slobodnoj trgovini mozes ovdje naci:
http://www.new.uino.gov.ba/bs/Sporazumi ... 20trgovini

I ovaj clanak ti moze biti interesantan: https://poslovnenovine.ba/2019/09/27/sh ... mpanijama/
[/quote]

To se zove odgovor na pitanje...Hvala ti 🍻
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#13 Re: Uvoz robe iz turske

Post by bude »

Carine na turske proizvode nema, prevoz cca 2500 € kamion zavisno od tacne relacije, povoljnija opcija je kontejner do Rijeke
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14 Re: Uvoz robe iz turske

Post by high_volume »

bude wrote: 10/05/2020 11:10 Carine na turske proizvode nema, prevoz cca 2500 € kamion zavisno od tacne relacije, povoljnija opcija je kontejner do Rijeke
Koliko je do Rijeke, i koliko od Rijeke, i koliko u Rijeci?
User avatar
bude
Posts: 934
Joined: 10/11/2008 13:26

#15 Re: Uvoz robe iz turske

Post by bude »

Ne znam za brodarinu, bude ukljucena u cijenu, spedicija Rijeka cca 300€ sto zavisi od brzine preuzimanja kontejnera iz luke, prevoz 1.500 KM do Sarajeva, Ali company najpovoljniji, uglavnom krajnja ulazna cijena bude povoljnija, koliko tacno opet zavisi od vrste robe i kolicine koja se moze utovariti
Post Reply