Uvoz auta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
adointer
Posts: 4
Joined: 18/04/2011 22:42

#76 Re: Uvoz auta

Post by adointer »

Discball wrote:,,,dobiti izrađene tablice ako nema gužve za nekih 15-20 minuta :D :D :D za razliku od naših tablica koje se čekaju i po 15 dana :D :D :D
platis jos jedne njima i eto ih za 2 dana :lol:
Enticer
Posts: 713
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#77 Re: Uvoz auta

Post by Enticer »

Pozdrav, nisam duze vrijeme boravio u Bosni tako da nisam bas dobro upoznat sa problematikom oko uvoza automobila pa me zanima sljedece:
Imam dva automobila Hyundai u Africi, oba su godiste 2005. proizvedeni su u Koreji, jedan je radjen za americko, a drugi za kanadsko trziste, a i uvezeni su iz spomenutih zemalja. E sad da li bih imao ikakvih zakonskih prepreka da pomenuta auta uvezem u BiH i da ih propisno registrujem na svoje ime?
Hvala puno za odgovore.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#78 Re: Uvoz auta

Post by poznanik »

Pozdrav, nisam duze vrijeme boravio u Bosni tako da nisam bas dobro upoznat sa problematikom oko uvoza automobila pa me zanima sljedece:
Imam dva automobila Hyundai u Africi, oba su godiste 2005. proizvedeni su u Koreji, jedan je radjen za americko, a drugi za kanadsko trziste, a i uvezeni su iz spomenutih zemalja. E sad da li bih imao ikakvih zakonskih prepreka da pomenuta auta uvezem u BiH i da ih propisno registrujem na svoje ime?
Hvala puno za odgovore.

Oba vozila carinila bi se u BiH po punoj carinskoj stopi, obzirom na porijeklo. Podrazumijeva se prethodna homologizacija, a najbitnije da da motori u vozilima zadovoljavaju minimalne tehničke zahtjeve - standard “euro3“, jer bez dokumenta o usklađenosti nije moguće započeti carinjenje. Zavisno o dužini tvog boravka u inostranstvu ili statusu, postoje i određena oslobađanja od plaćanja carine na uvoz.

Ako je ispunjen prethodni uslov, onda je bitno da uvežeš vlasništva vozila, odnosno – ako si sadašnji vlasnik vozila, da na saobraćajnim (vlasničkim) dokumentima bude upisano tvoje ime i inostrana adresa, ili u suprotnom - da obezbjediš trgovačku dokumentaciju (račun ili kupoprodajni ugovor) između ranijeg vlasnika i tebe, sa obaveznom tvojom adresom iz BiH (između ostalih podataka...).
Kod formiranja carinske osnovice morati ćeš pokazati i dokazati transportne troškove od mjesta "kupovine" do BiH granice, što će kasnije uvećati i ukupno plaćanje carinskih i pdv dadžbina.

Postoji i još jedna opcija: Ukoliko su vlasnički papiri sačinjeni na tvoje ime, možeš jednostavno i doslovno - dovesti oba vozila na carinski terminal u BiH, i, uz prethodno obavezno odjavljivanje iz inostranog registra, predati ih špediteru koji će započeti carinski postupak uvoza. I u ovom slučaju moraš prikazati troškove transporta od mjesta u kojem su vozila bila zadnje registrirana do BiH granice.
Napominjem, da vozila ne možeš pustiti u carinjenje bez prethodne odjave iz inostranog registra i homologizacije.
Kibsa
Posts: 2
Joined: 22/04/2011 16:06

#79 Re: Uvoz auta

Post by Kibsa »

Pozdrav svima,
zanima me kako se situacija odvija kad se uvozi na invalidsku povlasticu, prica se da ako vlasnik povlastice nema polozen vozacki da se ne moze uvesti, ako kojim slucajem moze, mora li auto biti namijenjeno invalidu (posebne komande, itd)?
Hvala.
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#80 Re: Uvoz auta

Post by atko »

Kibsa wrote:Pozdrav svima,
zanima me kako se situacija odvija kad se uvozi na invalidsku povlasticu, prica se da ako vlasnik povlastice nema polozen vozacki da se ne moze uvesti, ako kojim slucajem moze, mora li auto biti namijenjeno invalidu (posebne komande, itd)?
Hvala.
Invalid bez vozacke moze uvesti auto, i auto ne mora biti prilagodjeno invalidu, ali mora biti u njegovom vlasnistvu ... najblizi clanovi porodice mogu dobiti punomoc za voznju ... inace murija zna da pegla ...i cini mi se da je 30 000 KM bila granica vrijednosti auta ... skuplje se ne moze uvesti na povlasticu.
Kibsa
Posts: 2
Joined: 22/04/2011 16:06

#81 Re: Uvoz auta

Post by Kibsa »

Super, hvala
_maxy_
Posts: 24
Joined: 07/02/2011 11:54

#82 Re: Uvoz auta

Post by _maxy_ »

Pozdrav...evo da malo "doprinesem "ovoj temi iz ličnog iskustva... Naime , iz Njemačke uvezao sam golfa IV 2000 godište, 137 000 km prijeđenih -provjerno- TDI ( di-crveno) 85 KW / 115 hp 4- vrata, alu -felge orginal vw , "šiber".. higline operma...elektronika itd , itd... Naravno, prije kupovine sam provjerio da li ima euro 3 i sve to...i prikupio svu potrebnu dokumentaciju(dokaz o euro 3 normi, to ima u knjizi auta, zatim potvrda o vlasništvu,porijelku auta, ugovor, te neki euro 1 certifikat, tako nesto) digao carinske ( col-table) i krenuo za Bosnu :bih: ... na ulazu u granicu , na carini sam sve to prijavio , izvršio homologaciju u jednom servisu :-) (tu su mi popisali brojeve s guma, s farova , s stakala i broj motora,br. prijedjenih km i uslikali auto iz svih pozicija te to poslali negdje ...cini mi se u Sarajevo)cekao 10-tak dana, nakon toga , platio carinu i porez, zatim odvezao ga na tehnicki i cekao nase table oko 8 dana.... Homologacija me koštala 258 KM, carina i porez zajedno s špediterskim uslugama 1450 KM , tehnički /registracija oko 600 KM, zatim gorivo /putni troškovi oko 200 km i tako da me sve "na cestu" koštalo oko 10 900 KM . :D
Last edited by _maxy_ on 28/04/2011 10:36, edited 1 time in total.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#83 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

Ova mi mala cifra za carinu i porez :?:

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#84 Re: Uvoz auta

Post by corsa »

A mala je cifra i za gorivo i putne troskove. Kako je moguce doci iz njemacke uz sve putarine i kilometrazu za 200 KM? :? A gdje je jos put za Njemacku!?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#85 Re: Uvoz auta

Post by HAVANA »

Ovde nista ne paše :?
Kako 1450km a faktura 4300 eura?
Gorivo i putni troskovi 200km :? Gdje si ti isao,u kakanj :?
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#86 Re: Uvoz auta

Post by citroen »

HAVANA wrote:Ovde nista ne paše :?
Kako 1450km a faktura 4300 eura?
Gorivo i putni troskovi 200km :? Gdje si ti isao,u kakanj :?
:lol: :lol: :lol: :lol:
_maxy_
Posts: 24
Joined: 07/02/2011 11:54

#87 Re: Uvoz auta

Post by _maxy_ »

corsa wrote:A mala je cifra i za gorivo i putne troskove. Kako je moguce doci iz njemacke uz sve putarine i kilometrazu za 200 KM? :? A gdje je jos put za Njemacku!?
:D otišao sam s rodjakom :D dakle besplatno
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#88 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

Dosta je bilo zavrtanja :? :shock:

Aleeee aleeeeeeeeeeee :dance:
_maxy_
Posts: 24
Joined: 07/02/2011 11:54

#89 Re: Uvoz auta

Post by _maxy_ »

shlauf wrote:Dosta je bilo zavrtanja :? :shock:

Aleeee aleeeeeeeeeeee :dance:
:zoka: ma bez zajebancije ...to je sve tako..a sad o tim nejasnoćama mi se neda pisati.... uglavnom..bitno je da ti firma ili trgovac od kojeg kupuješ auto napravi ugovor na cijenu koja je prihvatljiva radi carine ;-)
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#90 Re: Uvoz auta

Post by AS_sa »

_maxy_ wrote:
shlauf wrote:Dosta je bilo zavrtanja :? :shock:

Aleeee aleeeeeeeeeeee :dance:
:zoka: ma bez zajebancije ...to je sve tako..a sad o tim nejasnoćama mi se neda pisati.... uglavnom..bitno je da ti firma ili trgovac od kojeg kupuješ auto napravi ugovor na cijenu koja je prihvatljiva radi carine ;-)
muti se, muti .... :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#91 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Ma sta se muti, i ako se muti, neka se muti...

Ako drzava moze tebi ne priznati regularan racun, jer "misle" da je premalen (u stvari misli njemacki Schwacke katalog), zasto bi ti onda bio posten i prikazao pravi racun, koji je visi od onoga sto ta ista drzava priznaje...???

Tipa ti platio Golfa 5000 EUR, a oni priznaju da je to godiste po 3700 EUR prihvatljivo ? Zasto bi ti platio 24% dadzbina na tu razliku od 1300 EUR ? Da mogu bolje gume kupiti na "svojim" A8 ???
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#92 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

Rodjak uplatio danas auto u RS od auto kuće i platio cijenu do registracije. Koji mu još troškovi padaju na teret do registracije????

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#93 Re: Uvoz auta

Post by drndalo »

Pa ako je do registracije, zar ne bi trebalo da plati jos registraciju, mislim, osiguranje, tehnicki, poreze, prireze, zagadjenje voda i tako to....? Izradu dokumenata isto...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#94 Re: Uvoz auta

Post by madner »

Svabija put:
2 KM BIH :D
10 eura HR
10 Vinjeta Slovenzi
6 Karavanke
8 Vinjeta Nadrkanim svabama
10 Tunel

1000 km do Minhena.
6 prosjecna potrosnja (ono, nije ali eto, ne ides iznad 120 :D )

60x1.5
90 eurica
135 eurica. i 2 KM :D

Blizu :D
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#95 Re: Uvoz auta

Post by LeKo »

shlauf wrote:Rodjak uplatio danas auto u RS od auto kuće i platio cijenu do registracije. Koji mu još troškovi padaju na teret do registracije????

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Gdje će registrovati auto, FBiH? Ako da, treba mu prevoz do mjesta registracije + registracija, ili probne table (cca 60 KM) + registracija. Neka uz redovni račun traži i isječak fiskalnog računa, znaju ponekad tražiti u PU (mada nema logike al' eto), od viška glava ne boli.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#96 Re: Uvoz auta

Post by shlauf »

LeKo wrote:
shlauf wrote:Rodjak uplatio danas auto u RS od auto kuće i platio cijenu do registracije. Koji mu još troškovi padaju na teret do registracije????

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Gdje će registrovati auto, FBiH? Ako da, treba mu prevoz do mjesta registracije + registracija, ili probne table (cca 60 KM) + registracija. Neka uz redovni račun traži i isječak fiskalnog računa, znaju ponekad tražiti u PU (mada nema logike al' eto), od viška glava ne boli.
Dobili fiskalni račun, UCD, probne tablice platili 50,oo KM i pići za Sarajevo. Sutra registracija.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeee :dance:
_maxy_
Posts: 24
Joined: 07/02/2011 11:54

#97 Re: Uvoz auta

Post by _maxy_ »

shlauf wrote:Rodjak uplatio danas auto u RS od auto kuće i platio cijenu do registracije. Koji mu još troškovi padaju na teret do registracije????

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
zavisno od auta ali sve ostalo s registracijom tj. do "na cestu" će ga izaći od 450 do 700 km , kažem opet , zavisno od auta :D
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#98 Re: Uvoz auta

Post by doboj »

madner wrote:Svabija put:
2 KM BIH :D
10 eura HR
10 Vinjeta Slovenzi
6 Karavanke
8 Vinjeta Nadrkanim svabama
10 Tunel

1000 km do Minhena.
6 prosjecna potrosnja (ono, nije ali eto, ne ides iznad 120 :D )

60x1.5
90 eurica
135 eurica. i 2 KM :D

Blizu :D


Nisi stavio 20 km,policiji na 'kafu'.
darastafari
Posts: 1
Joined: 10/04/2011 18:50

#99 Re: Uvoz auta

Post by darastafari »

Vozdra svima.
Jel moze neko da mi kaze da li bi mi se isplatilo uvesti auto opel astra koje kosta oko 2000 eura ili fiat stilo koji kosta isto toliko, ili da iste kupim ovdje? Hvala
User avatar
collapse
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 12:16

#100 Re: Uvoz auta

Post by collapse »

darastafari wrote:Vozdra svima.
Jel moze neko da mi kaze da li bi mi se isplatilo uvesti auto opel astra koje kosta oko 2000 eura ili fiat stilo koji kosta isto toliko, ili da iste kupim ovdje? Hvala
Ako mozes naci za te pare dobru astru ili fiata isplati se prema mojoj nekoj procjeni, otprilike bi te sve izaslo oko 6500KM
Post Reply